llijde Rijders hadden nooie paardenmiddag 'onnig concours in De Koog Anton Waterman graveert in hout Stalhouderij Kuipers hoogtepunt ->-v, 31 MEi 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Het was (te) warm voor de leden van de Beatrix Juvenile Pipe Band. De dikke kleding, be- remutsen en zwaar te bespelen doedelzakken zorgden samen met de feite zon voor vier flauwvallers in de gelederen van deze band. een jachtwagen, een tandemaanspan ning, een minder opvallende Gelderse boerenkar en een Wagonette. Rien Mast verscheen nadat de zangers en zangeressen waren uitgestapt in de ring op een hengst, verkleed als Zorro. Conform het verhaal van de musical pleegde Zorro een overval op de post koets en dat was een zesspan van Kui pers met in de koets burgemeester En gelvaart, die de rol had aangenomen van 'El presidento', de gouveneur van Zuid-Amerika met heel veel geld onder zijn hoede. De overval slaagde en met behulp van de geluidsinstallatie vierden de zangers en zangeressen van Geen C te Hoog play-backend feest. De publieksbelangstelling voor Texelse concoursen is vrij constant maar daar staat tegenover dat de kwaliteit van de Texelse tuigpaarden die de laatste jaren in de ring verschijnen nog steeds toe neemt. Wat dat betreft hoeven De Blij de Rijders zich geen zorgen te maken over volgend jaar. De inzet en betrok kenheid van de deelnemers was uitstekend. Bij de loterij die werd gehouden zijn enkele prijzen nog niet afgehaald. Het gaat om de lotnummers geel 155, goen 213 en 872. De prijzen zijn af te halen bij P. Daalder, Bartimeushoeve, Oosterend, telefoon (02223) 611. Uitslagen Tuigpaarden kleine limiet: 1. Astronaut, eig./ber. N. Smit; 2. Marco, eig. A. Bakker-Witte, ber. H. Spigt; 3. Albert, eig./ber. G. du Porto; 4. Wienie, eig./ber. B. Tjoelker. grote limiet: 1. Sneeuwkoning, eig./ber. P. Schuit; 2. Mercury, eig./ber. W. Goënga; 3. Silvia, eig./ber. A. Brans; 4. Sam, eig./ber. T. Dam. Eenspan pony's: 1. Wendy, eig./ber. Johnny van der Zwaag; 2. Djerry, eig J. Smit, ber. C. Daalder; 3. Pascal, eig. Rosita Boom, ber. Marianne de Kraker; 4. Rockmount Nancy, eig./ber. J. de Kraker. Open klasse: 1. Vendor, eig./ber. N. Smit; 2. Pionier, eig./ber. H. Spigt; 3. Odette, eig./ber. A. Brans; 4. Saskia, eig./ber. J. Zonneveld. Tweespan pony's: 1. Askan, eig. O. Goënga, Djerry, eig. J. Smit, ber. W. Goënga; 2. Rockmount Nancy en Eli zabeth Christy, eig./ber. J. de Kraker; 3. Henky en Japie, eig./ber. mevr. A. de Vries; 4. Flica en Sil, eig. M. F. Witte, ber. A. Kiljan. Eenspan tuigpaarden gereden door da mes: 1. Vendor, eig. N. Smit, ber. A. Rotteveel; 2. Odette, eig. A. Brans, ber. Karin Brans; 3. Sneeuwkoning, eig. P. Schuil, ber. L. Altena; 4. Pio nier, eig. H. Spigt, ber. T. Spigt-Witte. Tweespan tuigpaarden open klasse: 1. Mercury en Oberon, eig./ber. W. Goënga; 2. Marco, eig. A. Bakker- Witte en Pionier, eig./ber. H. Spigt; 3. Silvia en Melrose, eig. Th. Steur, ber. J. Haagsma; 4. Saskia en Zephyr, eig./ber. J. Zonneveld. «ondernemers - akti viteiten Anton Waterman uit Den Hoorn is in de bijkeuken van zijn woning aan de Stolpweg een nieuwe bedrijfsmatige activiteit begonnen: graveren in hout. De producten verkoopt hij op de mark ten die dit seizoen in de verschillende dorpen worden gehouden. In genoemde bijkeuken heeft Water man een machine staan waarmee hij houten eetborden, maar ook houten tegels kan voorzien van sierlijke motie ven en letters, naar eigen fantasie of volgens opdracht. De borden betrekt hij uit Staphorst, waarna hij er de ge wenste figuren op tekent en die ver volgens uitfraist. Desgewenst kan dit zodanig gebeuren dat de aldus gegra veerde bloemen, dieren, sprookjesfigu ren en letters tevens worden inge brand, als gevolg van de hoge tempe ratuur die bij het fraisen ontstaat. Een bijzonderheid is dat de machine met het fraismechanisme stil staat, zodat Waterman het voorwerp dat hij be werkt, moet bewegen. De tebewerken borden kunnen maximaal een doors nee van 30 centimeter hebben. Water man heeft de techniek onder de knie gekregen door bij kennissen in Duits land een cursus te volgen. Van huisuit is hij automonteur, doch al geruime tijd werkloos. Met het hout graveren hoopt hij weer op eigen kracht in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Maandag staat hij met zijn stalletje (met daarin de machine) in de Weverstraat bij Bakers Ijzerhandel. Verder zal hij verkopen en demonstre ren op de woensdagse folkloredageri, op de braderie in De Koog, op de Hoornder donderdag en op de mark ten die in Oosterend worden gehouden. De overval op de „postkoets" van Kuipers door leden van de musicalvereniging Geen C te hoog. Zorro (Rien Mast) houdt deze aktie, met een pistool in de hand, in de gaten. itrtienspan van Stalhouderij Kuipers. zesde concours hippique van paardenvereniging De Blijde Rijders is esde pinksterdag een succes geworden. Ondanks een brandende zon ren nog ruim 500 mensen bereid het hippische festijn op het evene- intenterrein aan de Nikadel te volgen en het grootste deel hield dat vijf vol. Dat geeft aan dat het programma als aantrekkelijk werd ervaren, na het optreden van een 13-span van stalhouderij Kuipers trok onge- er de helft van het publiek huiswaarts. Er bleef echter een forse groep id de paardenring zitten om ook het laatste nummer mee te maken: tshownummer met 18 aanspanningen en een kort optreden van musi- vereniging Geen C te Hoog. Dat laatste nummer was tevens een origi- Iflafsluiting van een gevarieerd concours, waarmee de vereniging de ilevorm voor dit festijn gevonden lijkt te hebben. tijdig oplappen en iedereen volbracht als een rasmuzikant in passend tenue de drie geplande en goed verzorgde optredens. rde tweede maal werd deze paar- middag op tweede pinksterdag ge en de conclusie lijkt gerecht- rdigd om dat zo te laten. De eerste concoursen in juli trokken gemid- minder publiek dan de laatste een het is een goede voorseizoen- viteit voor mensen die naast het nd en de zon ,,nog iets leuks er bij in hebben", zoals mede-organisator Dobber van De Koog Promotion uitdrukte. Helaas werd het zonnige leur rond en in de ring tweemaal eschrikt door een ongeluk waar nand schuld aan had. Bij het on- leel eenspan pony's sloeg de pony Coby Daalder tijdens een ererond- ip hol, nadat de aanspanning in bocht was gekanteld. Coby en oma, mevrouw Daalder uit Ooste- I, vielen uit de wagen en mevrouw ilder leek ernstig gewond. Zij werd een ambulance naar het Gemini finhuis gebracht en daar werd ge- istateerd dat ze een gebroken bove- mhad. De op hol geslagen pony door enkele ringmedewerkers tot itand worden gebracht, ander incident, tijdens het slot- nmer, was minder ernstig. Het ach- itedier in de tandemaanspanning Henk Spigt raakte met zijn achter in vast tussen de stangen van het lig en begon te steigeren. Hier kon ge hulp van omstanders uitkomst ngen, maar Spigt moest met een »t rijtuig de ring verlaten. Flauw gevallen concours werd traditioneel muzi- Igeopend. Dit keer met een optre- van de Beatrix Juvenile Pipe-band Hilversum. Het openingsoptreden (doedelzakken en drums was voor muzikanten het meest* geslaagd ut tijdens twee optredens later in de idag liep men al enkele uren in de iotse-ruit kostuums en bleek het Ier de felle zon bijzonder zwaar om •eg adem te hebben voor een ste- deun. op de moeilijk te bespelen delzak. Dat euvel werd gedeeltelijk lelost door 'lichtere' mondstukken de instrumenten te plaatsen maar kon niet voorkomen dat vier muzi- iten flauwvielen toen ze in hun war- kledij met bontmutsen naar de ver dingen van de paarden stonden te en. Een medewerker van de Rode és-colonne kon de vier echter weer Mobiel Voordat het concours begon kwam de Beatrix-pipeband ook al in actie door de aanspanning van stalhouderij Kui pers door De Koog te begeleiden. Kui pers haalde 's morgens met een vierspan het echtpaar Engelvaart van huis en maakte met deze concours- gasten een ronde door De Koog. De van ponyclub De Kleppertjes werd vakkundig geleid door Wendy Brons- dijk en na het spelen van het Wilhel mus inspecteerden J. Engelvaart, H. van Middelaar en P. Daalder de colon ne pony's. Uitleg en commentaar kreeg het publiek van Loek van Bronk- horst, een microfonist die (weer) liet blijken op eenvoudige wijze duidelijk te kunnen maken waar het in deze tak van sport om draait en waar men op moet letten om vanaf de tribune te kunnen beoordelen wat goede aan spanningen of tuigpaarden zijn. Voor het eerst verschenen bij De Blijde Rij ders twee ponyrubrieken op het evene mententerrein: eenspan en tweespan nen. Dit was een open klasse dus het maakte niet uit hoe oud de dieren wa ren en van welk ras. De eenspanronde werd gewonnen door Johnny van der Zwaag met zijn vierjarige pony Wendy en de tweede prijs was voor Coby Daalder met de tienjarige Djerry, ei gendom van J. Smit. Djerry was sa men met Askam winnaar van de tweespannen. Deze aanspanning werd de wedstrijden afgewisseld met show nummers en daarin werd de spits afge beten door ponyclub De Kleppertjes, aangevuld met andere ponybezitters die in een grote show lieten zien wat je allemaal met deze, in de paardenwe- reld kleine, viervoeters kunt doen. Het publiek zag o.a. een groepje dat ging picknicken, er reden pony's met honden rond, er werd gesprongen en dressuur gereden en er werden in de ring dieren opgedoft voor de keuring. Dat gebeurde allemaal gelijktijdig en daardoor werd het een bonte potpourri van activiteiten waarbij overal op het veld wel iets te zien was. Getuige het langdurige applaus na afloop van de show werd dit onderdeel zeer gewaar deerd, mede door de uitleg van Van Bronkhorst over de verschillende pony rassen die getoond werden. Grooms Hartelijk applaus was er ook voor koetsier Kuipers uit Groningen die zorgvuldig voorbereid naar het hoogte punt van de middag, een 13-span, toe werkte» Kuipers verscheen eerst met een zesspan in de ring en een uur la ter met een achtspan. Toen werd al duidelijk dat het mennen van 13 paar den geen sinecure zou zijn en ook kreeg het publiek op deze manier uit gebreid de gelegenheid de prachtige 'road coach' van Kuipers te bewonde ren. De hoge koets die door een niet kenner aangeduid werd als postkoets, was bijna 150 jaar oud en zag er pr achtig uit. Een koperen plaatje op de koets gaf aan welke route in de vorige eeuw in Engeland dagelijks was afge- Het ongeluk tijdens de rubriek éónspan pony's. In het midden van de foto de op hol geslagen pony met rijtuig en links moeder en dochter van Blijde Rijders-voorzitter Piet Daalder. Zij waren uit de kantelende wagen gevallen. 'burgmobiel', zoals de koets door de organisatie werd omschreven, trok in de Dorpsstraat veel bekijks. De wedstrijdrubrieken op het concours werden geopend met een wedstrijd eenspan tuigpaarden kleine limiet. In deze rubriek verschenen maar liefst 14 aanspanningen in de ring, een aantal dat in De Koog nooit is gehaald. De ring was dan ook propvol. N. Smit uit Midden Beemster wist de eerste prijs in de wacht te slepen met de driejari ge vos Astronaut. De beste Texelaar was H. Spigt met de driejarige ruin Marco, eigendom van A. Bakker-Witte. Spigt haalde de tweede plaats. Ook in de andere rubrieken wist Smit de hoofdprijs diverse malen vlak voor de neus van de Texelaars weg te halen, al waren de onderlinge verschillen vol gens de jury vaak miniem. In de klasse eenspan tuigpaarden grote limiet ging de eerste prijs naar P. Schuit met zijn achtjarige schimmel ruin Sneeuwko ning. W. Goënga behaalde hier de tweede prijs. De traditionele parade met inspectie 'fom Goënga won 'foto maakt hij en H beschikbaar. de eerste prijs in de categorie tweespan tuigpaarden open klasse. Op ereronde met mevr. Wuis van Hotel Opduin. Dit hotel stelde de eerste bereden door W. Goënga. Crossen De open klasse eenspan tuigpaarden was ten opzichte van de andere rubrie ken minder goed bezet maar bracht nog altijd zeven aanspanningen in de ring. N. Smit won de eerste prijs, na dat hij samen met H. Spigt een ronde had moeten overrijden omdat de jury aanvankelijk geen keuze kon maken tussen de potentiële nummer een en twee. Een aardig intermezzo was het fietscrossen van acht jeugdige Texe laars, die een parcours van strobalen en autobanden moesten nemen. De voorronde nam helaas veel tijd in beslag en door het grote veld was het publiek ook niet zo erg betrokken bij de crossertjes die 'in de verte' allerlei capriolen op hun rijwiel uitvoerden. Voor de betrokkenen was het echter reuze spannend. De finale die aan het eind van de middag werd gehouden, werd gewonnen door Edwin Daalder uit Oosterend die het parcours in 1.25 minuten aflegde, de tweede plaats was voor Niels Joost Albers en de derde prijs kreeg Jeroen Spigt. De prijzen waren zeer forse medailles waarmee de crossertjes zich overduidelijk trots toonden. Damesnummer Het onderdeel eenspan tuigpaarden gereden door dames, in de concours wandelgangen altijd het 'damesnum mer' genoemd, zorgde voor het respectabele aantal van 13 aanspannin gen en ook hier ging een paard uit de stal van N. Smit met de hoogste eer strijken. De beste Texelse aanspanning was van Arie Brans. Zijn dochter Karin wist de 12-jarige Odette zo goed te mennen dat de gewenste voorwaartse draf met 'zweefmomenten' en wendin gen goed uit de verf kwam. Karin kreeg de gemeentelijke wisselprijs uit handen van burgemeester Engelvaart. Ook goed bezet was de laatste wedstrijdrubriek: tweespan open klas se. Hier ging Willem Goënga met de eerste prijs naar huis met de paarden Mercury en Oberon. Uiteraard werden legd. Boven op de koets zat naast de 'grooms' een gezelschap van dames en heren in passende kledij. Met het achtspan had koetsier Kuipers al een wirwar van leidsels in de linkerhand, met het dertienspan leek die wirwar compleet. Bij zijn entree was Kuipers even in de war en liepen de 13 dieren niet zo mooi in het gelid als hij voor speld had. Na enig gezoek en het op nieuw goed in de hand nemen van de teugels (de rechterhand diende uitslui tend voor bijsturen) maakte de indru kwekkende stoet enkele keurige ron den over het voor deze aanspanning zeer krappe terrein. Toen had de koet sier, die met een riem aan de koets was vastgebonden om niet door de dertien paardenkrachten van de bok getrokken te worden, de touwtjes strak in handen en liet hij zijn dieren exact doen wat hij wilde. Opvallend was ook dat de paarden bijzonder rustig waren, zeker in vergelijking met de soms nerveuze Texelse combinaties. De speaker kon dan ook meedelen dat er geklapt kon worden en de muziek schalde luid over het veld. Kuipers heeft met zijn 13-span ook in grote hallen gereden en verklaarde dat zijn beesten aan alles gewend zijn ,,en er anders maar snel aan moeten wen nen". Ook het reservepaard van deze aanspanning werd in galop getoond en tot slot mochten de gemeentelijke gasten en belangrijke sponsors een tochtje meemaken op de koets. Het optreden van Kuipers was financieel mogelijk gemaakt door de gezamenlij ke Texelse banken. Zorro Het concours werd afgesloten met een onderdeel dat er voor het oog niet spannend uitzag maar ongetwijfeld veel voorbereiding heeft gevergd. De leden vande musicalvereniging Geen C te Hoog werden met behulp van 18 aanspanningen het veld opgereden en dat waren niet de rijtuigen die het pu bliek in de wedstrijden al had kunnen bewonderen. Er reed o.a. een sulky en een Tilbury rond, er was een tentwa gen, een dokterscoupé, een Barouche,

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9