\vondbus brengt gasten gratis naar Den Burg mm?, GW 625.000 Raad akkoord met aanschaf gebruiksvriendelijke computer VOOR AVO-DOET GEHANDICAPTEN Geen particuliere akties, maar een collectief" loorzitting lezwaren tegen ilan Jellema Compensatie voor waardevermindering huizen Molwerk Kroonprins was even op Texel Wie heeft die krant? Meevaller kwart miljoen in gemeentebegroting Prachtig concert Marinierskapel Catrondje '85 via satelliet Gemeente wil tien nieuwe glasbakken wat écht nodig is Antwoordnr. 201, 3800 VB Amersfoort. Tel. 033-63 5214. UNi IJDAG 14 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 1ï [initiatief van negen horecaondernemers uit Den Burg rijdt er deze zo- re||<e avond een bus van Aris van Boven van de buitendorpen en npings naar Den Burg. De bus rijdt volgens een vaste dienstregeling het vervoer is gratis. De café -en restauranteigenaren zeggen dat het nvan een avondbus snel concreet is gemaakt toen Frits Langeveld zijn promotieplannen voor De Koog op de proppen kwam maar dat niet de enige reden. huur van de bus wordt betaald r De Twaalf Balcken, 't Tesselaar- De Karseboom, De Jelleboog, De ir, In Den Grooten Slock, De Lin- ioom, De Zwaan, Question en sino. lordvoerder Ed Stiekema van en Casino ontkent dat het zoek aan de cafés en discotheken in n Burg terugloopt door de promoti- eleaktiviteiten van Langeveld. De dat dat straks wel gebeurt is wel wezig en dat was reden om als ho- laondernemers om de tafel te gaan deze zomer nog met het plan een avondbus te kunnen starten Ribben we overleg gevoerd met de iep ondernemers die ook altijd het festival op poten zet. Langs de Noordhollandse kust is tot laat in avond redelijk tot goed openbaar rvoer maar op Texel nemen de mo- r' pkheden na 18.00 u.ur snel af", al- s Stiekema. Er werd contact opge- imen met de AOT voor een betere onddienstregeling maar de buson- r irneming heeft daarvoor geen ogelijkheden. e ondernemers huren nu elke avond ie uur een bus van Van Boven uit ideschild en middels affiches wil ([pen potentiële klanten attenderen op mogelijkheid om in Den Burg uit te an. De café-eigenaren zeggen het - lan doorgesproken te hebben met de - xiondernemers en die hebben voorlo- -ggeen bezwaren tegen het initiatief. e bus brengt de mensen namelijk atis naar Den Burg maar de weg te- gnaar het vakantieadres moet men -Ifbetalen. Stiekema:,,De Taxibedrij- n konden nog weieens meer klandi- i krijgen. De klant heeft één taxirit ■[gespaard maar was anders mis- hien niet naar Den Burg gegaan. Nu emt hij of zij terug wel een taxi. Jinvankelijk hadden de ondernemers sl het plan om de klant voor de bus- is te laten betalen maar dat mag niet llgens de wet. ledereen kan een is over het eiland laten rijden maar mag de passagier geen geld agen". oor gezamenlijk de bus te bekostigen e raadscommissie voor ruimtelijk huisvestingsbeleid begint 'oensdag haar vergadering met Bn hoorzitting waarin Marinus in der Slikke en Ewoud Keijser in b gelegenheid zullen worden esteld hun bezwaren tegen het ouwplan van Joop Jellema voor in zwemparadijs nabij De Koog )b te lichten. Mjser, eigenaar van een sauna in De oog, zegt rechtstreeks in-zijn belan- in getroffen te worden door realise- ngvan dit plan. Van der Slikke oemt zichzelf direct belanghebbend" mdat hij een dergelijk plan in het tikel 11-gebied van De Koog zou wil- n realiseren en hij heeft planologi- che bezwaren tegen de plannen, ok Keijser voert aan dat het plan in Ifijd is met het geldende bestem mingsplan. Hij heeft door een advo- BBt. mr. V.E. de Haas uit Bergen, een nsf op laten stellen waaruit blijkt dat izijn bezwaren nader zal motiveren, fender Slikke gaat al wel uitgebreid P zijn bezwaren in. Hij voert aan dat oor het artikel 11-gebied een rechts- eldig bestemmingsplan van kracht is "wijl volgens hem het regelmatig «staan van plannen die niet met het Ktemmingsplan stroken niet de be deling kan zijn: ,,Door het regelmatig "jzigen van het bestemmingsplan bui- ngebied en de artikel 19-procedure "RO zullen er bepaalde ontwikkelin- en in gang worden gezet welke het arakter van het plan aanmerkelijk unnen veranderen". Hij wijst dan op 8 artikel 19-procedure die destijds Kor Calluna werd gevoerd en noemt r niet uitgesloten dat in de nabije tekomst voor de derde keer een wijzi ng moet worden doorgevoerd voor ^voorbeeld logiesaccomodatie. „Het jan niet de bedoeling zijn dat bestem- Wngsplannen regelmatig gewijzigd torden op grond van plannen die par keren aandragen", aldus de brief ran Van der Slikke. Hij wijst er vervol- jons op dat de invulling van het artikel "gebied nagenoeg onmogelijk wordt 'Is het plan van Jellema doorgaat: M hiervoor (voor het art.11-gebied ed zal dan te zijner tijd een wijziging toeten plaatsvinden, al is het alleen toar om financiële redenen". hopen de ondernemers duidelijk te ma ken dat het hier geen particuliere aktie, maar een collectief" betreft. Daarmee wordt gedoeld op de aktie van De Toekomst en De Beerekuil die promotieteams kaartjes laten uitdelen met de aansporing deze etablissemen ten te bezoeken. Spaanse methode „Door gezamenlijk dit busvervoer te promoten hopen we Spaanse toestan den en agressie te voorkomen". Stie kema vertelt dat onder de Spaanse methoden wordt verstaan het links en rechts ronddelen van reclamefolders en het bijna ronselen van potentiële bezoekers. Harrie Keesom van De Lindeboom zegt dat 'het collectief' ook verder geen pogingen zal doen klanten naar Den Burg te halen. Het uitdelen van strooibiljetten geeft alleen maar troep. De bus zal het moeten hebben van mond op mond reclame en verder zul len we campings benaderen om te vra gen of men nog wensen heeft op dit gebied, bijvoorbeeld aanpassing van onze dienstregeling. Als de campings ons initiatief steunen zullen ze ook wel reclame maken". De initiatiefnemers hopen dat meer bedrijven het avond- vervoer zien zitten en daar eventueel volgend jaar aan mee willen doen. ,,Nu gaat de bus van de buitendorpen naar Den Burg maar je kunt alle mo gelijke routes bedenken. Als je het goed organiseert is het ook Texel- promotie en kun je met je busdienst reclame maken aan de vaste wal". Na drukkelijk wordt opgemerkt dat ieder een volgend jaar welkom is om mee te betalen en mee te bepalen waar de avondbus naar toe rijdt, mits het expe riment van de komende maanden een succes wordt. De bus gaat vanaf 22 juni elke avond rijden. De dienstrege ling is als volgt: vertrek haven Oude- schild 19.45 uur, camping Loodsmans- Vorig jaar stelde de gemeenteraad een nieuwe inspraakverordening vast, waarin staat dat aan het eind van de inspraakprocedure een ver slag wordt gemaakt waarin de re sultaten worden beschreven. Het eerste plan dat op deze manier wordt afgerond is het concept bestemmingsplan 't Horntje, waar voor met de omwonenden overleg werd gepleegd. Belangrijkste wijzi ging voor de bewoners van het Molwerk is, dat de gemeente maatregelen wil nemen om een door de nieuwe plannen veroor zaakte waardevermindering van hun huizen te compenseren. Volgens de bewoners zou aanpassing van de wegen leiden tot een meer na delige situatie, met name tijdens pie kuren. Zij vroegen daarom om een schadevergoeding om eventueel ver huizing naar elders mogelijk te maken. Een alternatief was het toekennen van recht van tweede woning op de hui zen, het toestaan van behoorlijke uit breidingen, het toestemmen in recrea tief gebruik van een bestaand opstal en de aansluiting op aardgas, te beta len door de gemeente. Het toestaan van tweede woning zit er niet in, maar wel wil de gemeente uit breidingsmogelijkheden, onder ander voor zomerwoningen in het plan opne men, grond voor symbolische bedra gen verkopen en de aansluiting op aardgas overwegen. Daarbij geldt wel de uitdrukkelijke voorwaarde dat er geen bezwaren te gen de vaststelling van het bestem mingsplan worden ingediend. Er zijn meer wensen van de bewoners ingewilligd. Zo zal ruimte worden ge schapen voor een trafo-huisje, faecalie- opslag, vuilopslag en via een algeme ne vrijstellingsmogelijkheid zal de plaatsing van een kiosk of havenkan toortje of iets dergelijks worden toe gestaan. De mogelijkheid tot bouw van een dienstwoning is opgenomen en het oostelijke parkeerterrein zal wor den uitgebreid. Het fietsverhuurbedrijf hoeft niet van zijn huidige plaats te wijken omdat een eventuele reserve-aanleginrichting niet gehinderd wordt. De bestemmingsom schrijving van de veerhaven zal niet wor den gewijzigd. Er was opgemerkt dat bij voorbeeld het organiseren van een crui se niet mogelijk was met deze omschrij ving, maar de gemeente en rijkswa terstaat willen dat ook helemaal niet toestaan. duin 20.20 uur, Rozendijk- Grensweg 20.35 uur, Postweg camping De Krim) 21.20 uur, Badweg De Koog 22.00 uur en VVV kantoor De Koog 22.05 uur. De bus rijdt vanaf elk ver trekpunt eerst naar Den Burg om de passagiers af te leveren. Oosterend valt in deze route uit de boot maar als er uit dit dorp ondanks dat er niet zoveel recreatieterreinen zijn, voldoen de behoefte blijkt wordt na het ritje naar De Koog nog naar Oosterend gereden. De initiatiefnemers zeggen dat de pas sagiers kunnen rekenen op een goede navolging van de dienstregeling. ,,Het kan hoogstens eens vijf minuten sche len met het rooster". Stiekema en Keesom benadrukken dat men hoopt dat heel de Texelse horeca zich nog eens achter de avondbus zal scharen. Natuurlijk is dit service van Den Burg maar de toerist die graag uit wil gaan heeft er in zijn algemeenheid voordeel bij als er redelijk openbaar vervoer is. Die service is weer gunstig voor de hele Texelse horeca. Eigenlijk is het jammer dat dit initiatief niet meteen door een grotere groep is ge nomen maar wat niet is kan nog komen". De bus rijdt gegarandeerd tot half au gustus elke avond, ook als de eerste weken niet zoveel vervoer opleveren. „We willen de proef een zomer lang laten duren en niet meteen stoppen als het tegenvalt" aldus Stiekema. Groepen van minimaal 15 personen die voor 22 juni of na half augustus ook gratis vervoer willen kunnen de bus bespreken via een der betrokken hore cabedrijven. De groep die dan van het vakantieadres wordt gehaald, wordt ook gratis terug gebracht. De huurders van de avondbus hopen dat hun ver voer ook een kleine bijdrage zal leve ren aan de rust op Texel, zeker als groepsvervoer naar en van Den Burg aanslaat. ,,Je hebt dan geen grote clubs jongeren langs de straat". Desgevraagd wordt ook beaamd dat Kroonprins Willem-Alexander was dins dagmorgen een uurtje op Texel. Hij land de met een Fuji vliegtuigje op het vlieg veld en dronk, samen met zijn vlie- ginstructeur, een kop koffie bij haven meester Ed de Bruyn. De kroonprins verkoos een pauze in het nieuwe havenkantoor boven het vlieg veld restaurant om zonder veel aandacht van publiek te kunnen uitrusten. Willem Alexander heeft momenteel vliegles en vloog van Lelystad naar Texel. door de aangekondigde Koger promo tie de koppen in Den Burg snel in één zak zaten.,,Dat is dan blijkbaar een gunstig gevolg van hun aktie maar we hopen nog eens met z'n allen om de tafel te zitten voor een totaal horeca- promotieplan met service voor de klanten". Ook discotheek-en caféeigenaren zijn welkom rond de tafel, volgens Keesom en de anderen maar men ziet niet alle heil in het door Langeveld geopperde plan om groepen met tjalken meer naar Texel te halen. ,,De haven van Oudesc-hild heeft in het weekend geen ruimte voor tjalken. Dan gaan de kot ters voor. Dus als je Texel promoot on der deze groepen zeilers dan zul je je moeten beperken van maandag tot en met donderdag. Anders komen ze de haven niet binnen en dat is dan weer een afgang". VVV-voorzitter Harry Wuis liet maan dagavond tijdens de VVV-vergadering een Amerikaanse krant onder de leden rondgaan. Daarin stond een uitgebreid artikel over het bezoek van de oud- oorlogsvliegers Howard Weber en Ker- mit Jones aan Texel. Na de VVV-vergadering bleek de krant te zijn verdwenen en Wuis vermoedt dat een van de leden het dagblad te zamen met andere paperassen per on geluk heeft meegenomen. Wuis had de uitgave geleend van Willem Bakker van Spyk en er is maar één exemplaar van op Texel. Degene die de krant heeft, wordt verzocht dat mee te de len aan H. Wuis, tel. (02228) 445, of men geeft deze speciale herinnering af bij het VVV-kantoor in Den Burg. In de gemeentebegroting van 1985 blijkt een meevaller van een kwart miljoen te zitten. Dit bedrag is sa mengesteld uit een aantal posten. Zo werd de huur van de Raadskel- der (f35.000,— niet begroot, omdat er sprake was van een mogelijk hergebruik. Dit kwam er echter niet van en dus wordt gewoon de jaarhuur aan Harry Keesom, die in deze ruimte een restaurant had, doorberekend. De welzijnsstichting betaalt de helft van de personeelskosten van de afde ling culturele zaken, terwijl datzelfde bedrag weer door de gemeente als subsidie aan de stichting wordt uitge keerd. Die constructie maakt de geldstroom zichtbaar, maar afgelopen jaar werd vergeten de terugboeking van de stichting aan de gemeente in dee begroting op te nemen: f177.633- Een minpunt is de verhoogde bijdrage aan de VVV, f17,500—maar positief is weer het vervallen van de kapi- taalslasten die de algemene dienst had geraamd voor de Buureton. Dat staat namelijk bij het grondbedrijf op de be groting en de hiervoor bestemde f52.513,— kan dus bij de algemene dienst worden afgevoerd. Het college besluit het stuk waarin deze meevaller wordt aangeboden, met de opmerking aan de raad wordt aangeboden met de opmerking: ,,Wij nemen aan dat u met deze gang van zaken kunt instemmen". De sociale werkplaats De Bolder krijgt een 'gebruiksvriendelijke' computer voor het verwerken van bedrijfs- en salarisadministratie. Viel de commissie FET al over taal gebruik en systemen in de wereld van computer-automatisering, dins dagavond deed de voltallige ge meenteraad dat nog eens dunnet jes over. Diverse malen werd ge concludeerd dat men wat betreft een dergelijke aanschaf was over geleverd aan deskundigen, maar daar werd blijkens de opmerkingen niet zoveel vertrouwen in gesteld. ,,De gemeentelijke computer zou alles regelen met een terminaltje hier en een lijntje daar. De Bolder valt echter nu buiten de boot en ik denk dat de voorlichting bij de aanschaf van onze computer fout is geweest", conclu deerde Henk Beumkes op het college voorstel om voor de Bolder een perso nal computer van Wang aan te schaf fen. Een investering van F 60.400,—. Beumkes vond dat De Bolder maar een computer moest huren. ,,Als het ding dan niet bevalt, stuur je 'm te rug". Het Pakt-raadslid had zich ook geërgerd aan het ambtelijk advies. ,,Die Wang-computer noemen jullie gebruiksvriendelijk maar dat woord komt natuurlijk regelrecht uit een reclamefolder". Gerbrand Poster vroeg of de gemeente-computer niet goed was omdat men nu een apart systeem wil aanschaffen en ook Paul Kikkert was van mening dat de raad indertijd ver keerd was voorgelicht over de aan te schaffen computer. Engelvaart begreep dat raadsleden hadden vernomen dat de gemeente lijke computer niet goed zou zijn". ,,Dat is niet waar. De computer draait uitstekend en gemeentewerken en fi nanciën werken er naar genoegen mee. Alleen de administratie van de sociale dienst moet nog worden inge voerd". Engelvaart betoogde dat De Bolder een ander systeem krijgt omdat dat dat goedkoper is en men dan me teen kan beschikken over speciale WSW—programma's, die landelijk ge bruikt worden. Wethouder Klaas Ba- rendregt zei dat nooit was vastgelegd dat De Bolder de gemeentelijke com puter zou moeten gebruiken.,, We hebben gekozen voor een gekoppeld systeem waarbij alle afdelingen tegelij kertijd via de nu aangeschafte appara tuur kunnen werken. De Bolder kan daarbij maar een aparte kleinere com puter is goedkoper en efficiënter". Een nieuwe Paul Kikkert geloofde het allemaal niet zo erg en stelde voor de huidige ge meentecomputer weg te doen en een nieuwe te kopen waar alles wel op kan". Engelvaart zei dat enkele raadsleden volgend jaar dan weer zullen conclude ren dat het nieuwe apparaat niet goed is. „Computers en aanverwante appara tuur hebben niet voor niets bij veel be drijven en ook bij ons een korte af schrijf termijn. Deze ontwikkeling gaat razendsnel. Nu zijn er wederom appa raten in de handel met meer mogelijk heden dan onze computer, maar dat betekent niet dat deze niet functioneert". Tochtig In de rondvraag zei Tine Krijnen-Bays dat de opmerkingen van Horecaf over het haventerrein in Den Helder haar uit het hart gegrepen waren. Teso wil 1,5 miljoen besteden aan verandering van het haventerrein in het Horntje en dit raadslid had daarvoor een „pakketje van wensen". Ze vond de huidige bus haltes te winderig „Het is de meest tochtige bushalte van Nederland") en vreesde dat de bereikbaarheid van de boot voor slecht ter been zijnden niet verbeterd zal worden. Wethouder Schilling stelde voor de raadswensen te inventariseren en die aan Teso ken baar te maken. Jan van Asselt kreeg desgevraagd te horen dat het onderzoek van Jellema voor een tropisch zwemparadijs nog niet klaar was. Het college had voor 1 juni de uitslag verwacht maar Jellema heeft nu respijt gekregen tot 1 septem ber. Het alleenrecht om een dergelijk bad te bouwen blijft zo ook bestaan tot die datum. Gelein Jansen van het CDA had moeite met de collegebeslis sing en kreeg te horen dat hij dan maar bezwaar moet aantekenen bij b en w. Schilling:„Als ik volgens de raad buiten m'n boekje ben gegaan hoor ik dat nog wel". Op een vraag van Gerbrand Poster werd geantwoord dat de gemeente een brief naar Rijks waterstaat heeft geschreven met de vraag geld beschikbaar te stellen voor verlenging van de visserijkade in Oude- schild. Zoals bekend willen de plaatse lijke vissers drie ton bijdragen in de kosten en de provincie vijf ton. Die provinciebijdrage is niet gekoppeld aan wel of geen gemeentesubsidie en daarom treedt het college eerst in overleg met Rijkswaterstaat over even tuele mogelijkheden. Peter Bakker ergerde zich aan het par keren aan de Haffelderweg, terwijl er vlakbij het SV Texel veld een grote parkeerplaats is. „Die sporters vinden het blijkbaar te zwaar om een paar meter te lopen". Bakker vroeg om een parkeerverbod en vroeg ook of de geadviseerde maximumsnelheed van 30 km in de bocht van de Emmalaan niet uitgebreid kan worden tot de hele straat. Dit mede in verband met de veiligheid van overstekende scholieren. Schilling beloofde de suggesties te zul len bekijken. De Marinierskapel maakte woensdaga vond haar reputatie van orkest met wereldallure waar. Het publiek in de matig gevulde De Koninghal luisterde ademloos naar één van de hoogtepun ten van dit jaar op Texe/s muzikaal gebied. Cineast Tom Poederbach heeft zijn film beelden van het catamaranrondje van af gelopen zaterdag kunnen doorzenden aan tal van televisiestation in binnen- en buitenland. Avro's sportpanorama toon de maandagavond om kwart over zes een uitgebreide reportage met beelden van de eigen cameraploeg en die van Poederbach. Ook de Tros besteedt nog aandacht aan de race. De beelden zijn dit weekend ook doorge zonden naar de televisiemaatschappij Visnews in Londen en via satelliet werd dinsdag een reportage van acht minuten uitgezonden in Engeland en Australië. Woensdag kreeg heel Europa twee mi nuten catrondje op de buis. Volgens Visnews bereikte men zo 600 miljoen kijkers. De Engelse maatschappij toonde zich vooral enthousiast over de helicopterbeelden van Poederbach, die ook uitgebreid in Avro's sportpanorama werden getoond. De raadscommissie voor financiëel, economisch en technisch beleid zal zich volgende week buigen over een plan om voor f25.000,— tien glasbak ken te kopen en een vrachtwagen aan te passen voor het leeghalen van de bakken. Er staan al 12 „echte" glas bakken op het eiland maar verder wor den daarvoor oude laadkisten met aangepaste deksels gebruikt. De kisten zijn oud en in veel gevallen is de bo dem doorgerot. De aanschaf van nieu we bakken maakt het rendabel een vrachtwagen zodanig aan te passen dat het glas vanuit deze bakken in de wagen gestort kan worden. In 1984 werd 385 ton glas ingezameld en dat betekent dat de enorme groei in het aanbod van glas bij de bakken tot staan is gekomen. De dekking voor de uitgave is reeds verwerkt in de be groting van gemeentewerken.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5