rondbedrijf moet problemen p andere wijze oplossen Ludie Bakker toont textiele kunst emeenteraad wil geen vijfde kracht GEVRAAGD loerman-weekend i'De Nieuwe lanleg' Igrarische Stichting oopt gemeentegrond Hema 190 m2 groter Spelletjes middag in de Dennen 'Wit, mager en maf' in De Toekomst Opgave voor ringsteek kampioenschappen zittend werk? ga erdan op de fiets naartoe! Ludie Bakker bij een van haar werkstukken. appartementenhotel De Nieuwe lieg in De Cocksdorp wordt het ko- fide weekend weer een Moerman nend gehouden. De gasten blijven ■vrijdagavond tot zondagmiddag en "nen desgewenst maaltijden krijgen geheel volgens de regels van lerman zijn klaargemaakt. Zaterda- Nond is er een programma-onderdeel it ook voor Texelaars toegankelijk is. nneke Westenberg houdt dan een ng over de Simonton therapie. Die ond begint om 20.00 uur. sStichting Agrarisch Texel koopt geveer 101/2 ha. grond in het irnkuilgebied van de gemeente, !de raad tenminste met deze insactie in kan stemmen. grond zou eerst in een ruil 'i staatsbosbeheer komen, maar 'haad stemde daar in februari te- w. Nu is het dus te koop aange ven. Met de stichting is een Ktareprijs overeengekomen van 1.600— •grond wordt verkocht aan de ;chting om het agrarische karakter h het gèbied zoveel mogelijk te Srborgen. Voor de overdracht, die in Gember zou kunnen plaatsvinden, Nen voorwaarden gesteld. Zo moet tland doorverkocht worden aan rische bedrijven in het gebied en gemeente houdt per kettingbeding ld het recht van eerste koop. Op manier zal de gemeente worden gesteld van de lasten die bij de Ed horen, terwijl het zeker boeren- blijft. Een probleem bij de exposities die regelmatig in de kelder van het raadhuis worden gehouden, is dat je nooit weet wat je te wachten staat. De gemeentelijke autoriteiten die de kelder beschikbaar stel len, treden niet of nauwelijks selecterend op. Haast iedereen die zich meldt, mag laten zien wat hij of zij heeft gemaakt op het ge bied van kunst of wat daarvoor moet doorgaan. Het kan onbe twiste kunst zijn, verdienstelijk maakwerk, veelbelovende maar nog verre van volmaakte experimenten maar ook goedbedoelde rotzooi. Een kunstenaar hoeft er dan ook helemaal niet trots op te zijn dat hij in het Texelse raadhuis heeft geëxposeerd want dat zegt hele maal niets over zijn kwaliteit. Daarom moeten we met enige nadruk schrijven dat de 26-jarige Ludie Bakker uit Amsterdam die op het ogenblik in de raadhuiskelder exposeert werk laat zien dat de moeite van het bekijken meer dan waard is; Het is een serie zeer verdienstelijke aquarellen naast enkele etsen, en werken met kleurpot lood en droge naald. Maar de grootste belangstelling verdienen de textiele" werkstukken die schitterende voorbeel den zijn van ambachtelijke kunst. Ludie Bakker werd in Espel in de Noordoostpolder geboren uit Texelse ouders (Biologieleraar A.C. Bakker en zijn vrouw Riet Bakker-Reij) die al spoedig naar hun geboorteland terug keerden zodat Ludie op Texel haar jeugd doorbracht. In Amsterdam volg de zij de 2e graads lerarenopleiding textiel en tekenen van de Vrije Leergangen-VU en vervolgens de tex- tielopleiding van de Amsterdamse Aca demie voor Beeldende vorming. Ze studeerde vorig jaar af en geeft nu twee dagen per week in Den Haag op eerste graads niveau textielonderwijs aan een middelbare school in Den Haag. Verder geeft zij in het creativi teitscentrum in Ijmuiden kantklos- en batikcursussen. Produkten die ze in de overblijvende tijd voor zichzelf maakte zijn nu in het raadhuis te zien. Opvallend bij deze tentoonstelling is de variatie in technieken, die worden ge toond. Dat is heel bewust gebeurd want Ludie wil zich niet aan één tech niek binden. Ook in andere opzichten is haar werk gevarieerd, herkenbaar naar de natuur maar ook abstrakt werk. Niet altijd is bij het maken ervan die keus zo erg bewust gedaan. Som mige technieken lokken nu eenmaal abstracte vormen uit terwijl andere in spireren tot het nastreven van zo na tuurlijk mogelijke effecten. Zo is een groot ,,textiel-schilderij" te zien waarbij een vakantiekiekje van een strandtafereel uit Zeeland als voor beeld heeft gediend, met een zeer her kenbaar resultaat dat aan brandschil- derwerk doet denken. Het tafereel is in lapjes van allerlei kleur en structuur uitgevoerd. Moeder Bakker helpt ijve rig mee met het sparen van lapjes en vindt het leuk dat ze in sommige wer ken haar „eigen" lapjes ontdekt. Door het aanbrengen van tule in een of meerdere lagen werden tussentinten bereikt en harmonische overgangen tussen de overwegend zachte en aan gename kleuren. Iets heel anders is een vrije schildering op doek, waarbij alleen verf is gebruikt die met behulp van schabionen spattend is aange bracht. Heel mooi zijn ook de diverse stukjes weeftechniek die boeien door hun mathematische regelmaat en daar door nogal constrasteren bij het „lapjeswerk" waarbij de expressiemo gelijkheden in vrijheid maar toch met een zekere terughoudenheid wat kleur- toepassing betreft, zijn uitgebuit. De raadhuiskelder is eigenlijk te klein om vooral de grotere werken (onder andere doeken van 2 x 1,80 meter) be hoorlijk tot zijn recht te laten komen omdat deze op een afstand van ten minste vijf meter bekeken moeten kun nen worden. Zoals gezegd is het ech ter de moeite waard om dit bezwaar voor lief te nemen. De expositie is te zien tot 21 juni. 'Ij JDAG 14 JUNI 1985 TEXELSE COURANT - i r=irL--—-jcr gaat hij na een jaar weg". Taken waar het grondbedrijf zich voldoende van kan kwijten zijn dus het verkopen van bouwterreinen en de verkoop van on rendabele, niet in exploitatie genomen gronden en gebouwen. Joop van der Meer vroeg zich af of er gegadigden zijn voor dit onroerend goed. ,,Je kunt wel sneller willen verkopen, maar dan zullen er ook kopers moeten zijn". De wethouder zei dat er gegadigden zijn en dat de gemeente door een actief verkoopbeleid van deze gronden kan afkomen. De burgemeester had ge zegd dat de vijfde kracht niet betaald moet worden met zg. herbezettings- geld, waarop Jansen van het CDA in formeerde waar dat herbezettingsgeld dan wél voor kan worden gebruikt. En gelvaart zei dat daarmee nieuwe, vaste banen worden mogelijk gemaakt. In dit geval gaat het om een tijdelijke baan die de gemeente per saldo niets kost. Het is zonde om dan herbezet tingsgeld te gebruiken. Ate Rienstra liet blijken dat zijn fractie toch nog wil de meegaan met b. en w., maar dan wilde hij wel de harde garantie dat de extra kracht zijn geld inderdaad zou te rugverdienen. Barendregt kon die ga rantie uiteraard niet geven. ,,Dat zal het komende jaar moeten blijken". Rienstra en zijn fractiegenoten Jansen en Huitema waren daar niet tevreden mee en stemden tegen. De andere tegenstemmers waren Schilling, Krijnen, Van Asselt, Kikkert en Poster. „Niet-actieven" Veel van activiteiten die tot voor kort in MZW-verband werden gedaan, zul len op een goedkope en naar verhou ding effektieve wijze kunnen worden voortgezet. De plannen daarvoor heb ben b. en w. neergelegd in een nota, die onlangs door de raadscommissie van welzijnsbeleid werd behandeld en die nu door de raad voor kennisgeving werd aangenomen. Daan Welboren probeerde af te tasten in hoeverre b. en w. zich aan de nota gebonden voelen, dus of er in de praktijk wat van terecht komt. Zegers liet blijken dat het allemaal „tamelijk hard" is, al is zo'n nota formeel niet bindend. Dat is pas het geval wanneer raadsbeslui- heeft de praktijk geleerd dat tijdelijke krachten maar al te vaak permanente krachten worden. In dit geval hoeft aan de noodzaak van de extra kracht niet getwijfeld te worden en het staat ook definitief vast dat het écht een tij delijke kracht is, die dus na een jaar opstapt. Tenzij de gemeenteraad hem dan alsnog definitief benoemt. Dat gaat echter niet stilzwijgend, er komt dan een nieuw voorstel bij de raad. Volgens Engelvaart was het beslist niet mogelijk om door interne verschuivin gen meer werkkracht voor het grond bedrijf beschikbaar te krijgen en het wordt niet verantwoord gevonden om een deel van de taken te privatiseren door ze aan makelaars over te laten. Het mag waar zijn dat geen geld wordt gespaard als de nieuwe kracht ongeveer zijn eigen salaris terugver dient, maar daar gaat het dan ook niet om. Er ligt een overmaat aan werk dat gedaan moet worden. Verontrustend Wethouder Klaas Barendregt vond de inkomstenderving die de gemeente lijdt als gevolg van de grote werkdruk „zeer verontrustend". Hij wees erop dat de gewenste vijfde kracht niet als een echte uitbreiding kan worden ge zien, maar als vervanging. Het voormalige hoofd van het grond bedrijf heeft namelijk de dienst wegens ziekte definitief verlaten en is nooit vervangen. Hij wees ook op den kon- sekwenties van de te grote werkdruk voor het functioneren van andere ge meenteafdelingen, zoals ruimtelijke or dening. Hij beklemtoonde dat geen enkel risico is verbonden aan de vijfde kracht. „Als het geld blijkt te kosten gemeentelijk grondbedrijf krijgt er geen hulp bij. De j heeft dinsdagavond het voorstel van b. en w. om een je, voorlopig tijdelijke kracht te benoemen met acht te- zeven stemmen van de hand gewezen. grondbedrijf zal dus op een andere er zijn overmatige hoeveelheid uitgevoerd moeten krijgen. Enke- idsleden deden de suggestie eaamheden uit te besteden aan selijke onroerend goed- iddelaars. Zoals bekend was het iedoeling van b. en w. om een tij kracht aan te trekken, waarvan berwacht dat deze zijn salaris Lchoots waard is omdat als gevolg de huidige onderbezetting van de #ng financiële schade ontstaat, die Jninstens ƒ55.000,— per jaar wordt iv- ;amd. Na een jaar zou worden be- «n of deze man zijn geld inderdaad 3rd is geweest, zo niet dan zou hij worden ontslagen. In de ver ding dat de gemeenteraad onder voorwaarde akkoord zou gaan met lersoneelsuitbreiding, werd het col- echter teleurgesteld. Overigens het college in deze niet eenstem- ook wethouder Daan Schilling e geen personeelsuitbreiding op [rondbedrijf omdat hij er tegenop om iemand te benoemen die na aar weer moet worden ontslagen, jl hij verder van mening is dat de rzaamheden van het grondbedrijf afnemen en dat een deel van de in (het verkopen van gemeentelijke md) best aan plaatselijke makelaars worden overgelaten. Doelmatigheid weigering om een vijfde man te oemen is vooral het gevolg van het de raad onderschreven college- gramma, waarin staat dat geen we ambtenaren zullen worden aan- omen, tenzij de doelmatigheid hier- wordt gediend. De voorstanders uitbreiding hadden alles gedaan de doelmatigheid van de vijfde ht aan te tonen, aan de hand van taakomschrijving en de redenering de vijfde kracht de gemeente geen tkost, maar dat hij op zijn minst bedrag ter grootte van zijn eigen ris zal uitsparen. Door de vijfde i zouden namelijk bouwterreinen iller kunnen worden verkocht even- de onrendabele, niet in iloitatie genomen andere gronden gebouwen van de gemeente. De srderheid van de raad liet zich ech- niet vermurwen. Gerbrand Poster, het'liefst een vacaturestop voor hele gemeentelijke apparaat afge- ïdigd zou willen zien (dus niemand lij, ook niet ter vervanging van ie- •nd die vertrekt) voélde zich steund door door zijn partij de VVD, landelijk ook streeft naar verminde- gvan het aantal ambtenaren. Dat in dit geval om een tijdelijke kracht ng, die pas definitief aangesteld zou tden als hij of zij het salaris zou blij ken waard te zijn, maakte voor hem weinig uit. Hij geloofde niet dat die tij delijke kracht werkelijk zal worden ontslagen. „Er is niets zo permanent als iets tij delijks". Hij wilde het probleem van de werkdruk bij het grondbedrijf oplossen door binnen het bestaande gemeente lijke apparaat hulp te zoeken - interne verschuiving van mensen - en door het afschuiven van taken aan de plaatselij ke onroerend goed-bemiddelaars. „Privatisering dus". Jan van Asselt van Texels Belang zei dat de gemeente Texel tot dusver geen enkele ambtenaar heeft ontslagen, maar door nu een vijfde man bij het grondbedrijf aan te stellen, zou daar wel op worden afgestuurd. Volgens van Asselt had de automatisering op het raadhuis de vijfde kracht allang overbodig moeten maken. Hij vond dat een vacatureonderzoek gehouden had moeten worden. Ook was hij er niet van onder de indruk dat de nieuwe man zijn salaris zou terugverdienen; fi- nanciëel maakte het dan immers niets uit? Riet Huitema van het CDA vond het benoemen van de vijfde kracht strijdig met het streven van de ge meente om twee ton te bezuinigen op salariskosten. Ze wilde alleen akkoord gaan als de nieuwe man of vrouw be taald zou worden uit herbezet tingsgeld. Burgemeester Engelvaart zei dat het college zelf ook afkerig is van het aantrekken van nieuwe mensen, ook als ze tijdelijk zijn. Want inderdaad PAGINA 9 ten zijn genomen, al zijn er in dit ge val afspraken gemaakt waar men niet zomaar onderuit kan. Welboren beloof de dat zijn fractie nog met een „visie" over deze problematiek zal komen. Verder vond hij de term „niet actie ven" voor mensen die niet in loon dienst zijn nogal negatief en discrimi nerend, maar hij gaf toe dat het nu eenmaal een ingeburgerde uitdrukking is waarvoor niet makkelijk iets beters is te bedenken. Verder had Welboren meer aandacht voor emancipatie ver woord willen zien. Met dat laatste was Zegers het niet eens. Feit is dat in het welzijnsbeleid van de gemeente ruime aandacht aan emancipatie wordt gege ven, getuige het meerjarenplan voor sociaal-cultureelwerk. Naar aanleiding van een vraag van mevrouw Huitema zei Zegers dat de commissie bestrijding jeugdwerkloosheid waarschijnlijk bin nenkort weer actief wordt. Ingekomen stukken Tine Krijnen kwam met het voorstel om de behandeling van ingekomen stukken voortaan achteraan op de agenda te zetten. Dit zou een bondi ger afhandeling stimuleren. De laatste tijd is het voorgekomen dat de ge meenteraad meer dan een uur over de ingekomen stukken discussieerde ter wijl men met de „echte" agendapun ten bondigheid moet betrachten om dat die veelal reeds in commissiever band zijn behandeld. Mevrouw Krijnen zei het een aantrekkelijke gedachte te vinden om bepaalde voorstellen als in gekomen stuk ter tafel te brengen want dan is een uitvoerige behande ling verzekerd. Engelvaart voelde wei nig voor een andere plaats op de agenda omdat hij niet inzag dat de af handeling dan korter zou zijn, tenzij dat zou gebeuren onder de tijdsdruk die tegen het eind van de vergadering als het bijna half elf is, inderdaad groot kan zijn. Jansen deed de sug gestie ingekomen stukken eerst in de raadscommissie te laten behandelen, waardoor er in de raadsvergadering niet zo lang over gepraat hoeft te wor den. Peter Bakker sloot zich hierbij aan, maar vond ook dat b. en w. in hun eerste reactie op de ingekomen stukken beter moeten aangeven in welke richting de voorstellen inzake besluitvorming gaan, want ook dan is er niet zoveel te vragen en te informe ren voor de raadsleden. Engelvaart herinnerde eraan dat het college ver plicht is ingekomen stukken in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde te stellen. Eerst naar de commis sie sturen zou dus niet kunnen, tenzij deze regel wordt gewijzigd. Het colle ge heeft bij het verstrekken van een bouwvergunning aan de heer D. Stoll in Eierland ten onrechte bijna ƒ5000 leges in rekening gebracht. Hij heeft verzet aangetekend en is in het gelijk gesteld, maar nu rijst de vraag of iets dergelijks in meerdere gevallen is ge beurd. Desgevraagd kreeg Gerbrand Poster van wethouder Schilling te ho ren dat het college op deze kwestie uitvoerig in commissieverband zal terugkomen. ondernemers-aktiviteiten De Hema in de Weverstraat is woens dag heropend na een verbouwing waarbij de oppervlakte van de winkel met 190 m2 is toegenomen zodat de totale verkoopruimte nu 850 m2 is. De wenselijkheid om tot deze uitbreiding over te gaan liet zich al kort na de opening van het bedrijf op 13 juni 1979 voelen. Niet alleen was er meer ruimte nodig voor de presentatie van de arti kelen en voor het winkelpubliek, maar het was ook nodig om de winkelruim te opnieuw in te delen volgens de nieuwe standaard ruimteindeling zoals die door de Hema-organisatie wordt voorgeschreven en die nauw samen hangt met het gedrag van de consu menten. Het komt erop neer dat be paalde artikelen en groepen van artike len in combinatie met elkaar worden gekocht zodat ze ook dicht bij elkaar in de winkel moeten worden gepresen teerd. In het assortiment artikelen dat in de Texelse Hema te koop is, is geen verandering gekomen. In het nieuwe winkelgedeelte zijn de afdelingen voor gebak en brood, huishoudelijke artike len, schrijfwaren, speelgoed, camping7 surf- en visartikelen ondergebracht. Een belangrijke verbetering is dat de koeling voor het gebak nu vlakbij de vitrines is, waardoor veel heen en weer lopen tot het verleden behoort. De uitbreiding is gerealiseerd op een terrein dat van de gemeente is overge nomen. Belangrijk is de bevoorra dingsmogelijkheid aan deze zijde van het gebouw. De Hema vrachtwagens rijden nu via de Waalderstraat en leve ren geen problemen meer op in het voetgangersdomein Weverstraat. In verband daarmee werd ook besloten de lift in het gebouw te verplaatsen. De heropening van woensdag is niet gepaard gegaan met plechtigheden maar wel met een aanbiedingenaktie en een attentie in de vorm van een taart voor elke honderdste klant. Dat laatste betekende dat meer dan dertig taarten werden weggegeven want er waren ruim 3000 klanten, want overigens normaal is voor een drukke winkeldag. De verbouwing werd onder leiding van architekt Jan Visser uitgevoerd door Bouwbedrijf Duin, Installatiebureau Schuijl, Loodgieter Veltkamp, Graaf's Schildersbedrijf, Schoo (CV) en Westerlaken (straat- en grondwerk). Woensdag 19 juni organiseert G.V.T. een spelletjesmiddag in de Dennen. Leden en niet leden kunnen hieraan meedoen, in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar. Het verzamelpunt is de „Beatrixzaal" in Den Burg. Vanaf hier wordt bij goed weer naar de Dennen gefietst. Bij slecht weer zal uitgeweken worden naar de „Beatrixzaal" zelf. De middag is om ongeveer 17.00 uur afgelopen en de vertrektijd bij de zaal zal 14.00 uur zijn. In de reeks zaterdagavondconcerten treedt zaterdag in discotheek De Toe komst W. M. M. Nita op, die zijn ei gen initialen uitlegt met „Wit Mager en Maf" en verder als een extravagan te maar goede zanger omschreven kan worden. Walter Nita drumde en zong in The Walkers en later The Press, de groep die een hit had met het liedje „l'm gonna shoot the deejay". Nita is in de pers omschreven als de „Nederlandse Al Jarreau" en zal dit in de Hilversum- se dreven moeten waarmaken met zijn nieuwe single „Let's have a party". De Toekomst is open om 20.00 uur en de entree is ƒ4,—. Bezitters van paarden en ponys die willen deelnemen aan één of meer dere wedstrijden van het Texelse kampioenschap ringsteken, zullen zich snel moeten opgeven. Zoals bekend wordt het kampioen schap in alle dorpen verreden met de finale in Den Burg. Om mee te dingen naar de prijzen in het totaalklassement moet men minimaal vier voorronden meedoen, maar ook als men bijvoor beeld in één dorp mee wil rijden, is opgave vooraf verplicht. De inschrij ving sluit maandag 17 juni. Opgave bij Gerrit Coevert, tel, (02220) 5118. In het programma is een kleine wijzi ging opgetreden. De beker voor het schoonste geheel wordt niet tijdenu de finale in Den Burg uitgeloofd maar tij dens de ronde in De Cocksdorp. De wedstrijden zijn: Oosterend 23 juni; Oudeschild 7 juli; De Waal 13 juli; De Koog 22 juli; De Cocksdorp 1 au gustus; Den Hoorn 8 augustus en Den Burg 15 augustus. De wedstrijden be ginnen steeds om 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9