Cjroen ^warL- Jexels in het harL, hoopgevende terugloop tan werkloosheid Geen steun voor bezwaren tegen zwemparadijs :n\ Hasjventers door politie aangehouden S3 L l fv 1 OORAL IN BOUW EN METAAL MEER WERK S® Kinderkamp in Zuidhaffel Recreaktief wordt Recreatiekrant Texel Dia-avond en kerkentocht oncours Hippique Den Burg Vreemd geld BREAKDANCE SHOW m.m.v. The Zodiac's „Wat je ver haalt is lekker GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9990 VRIJDAG 21 JUNI 1985 wie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. fiwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der en, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: tf/eld 6 De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. oewel het nog tevvroeg is om te juichen, kunnen voor het erst sinds jaren hoopgevende cijfers worden gemeld inzake de lerkgelegenheid op Texel. Eind vorige maand waren bij het Ar- eidsbureau in Den Burg 438 werkzoekenden ingeschreven (282 annen en 156 vrouwen), terwijl er vorig jaar om dezelfde tijd 3fi waren. Vooral de bouw en de daarmee verwante metaalsec- ir maakt een opleving door en het ziet er naar uit dat die ver kering van langere duur zal zijn. it aantal werkloze bouwvakkers daal- van 89 (eind mei 1984) tot 39 ans. En in de metaal bedroegen deze jfers resp. 42 en 22. De werkgelegen- >id in deze sectoren is dus verdub- ild. Ook de situatie bij de horeca is rbeterd. Woningbouw at Texel bij het begin van de juni- aand 112 werklozen minder heeft dan irig jaar op hetzelfde tijdstip, wordt oor direkteur A. Maasdam van het beidsbureau Texel verheugend en oedgevend genoemd, temeer daar de overige categorieën was er sprake van een stijging van het aantal werk zoekenden van 116 naar 128. Het aantal langdurig werklozen onder de diverse categorieën nam ook wat af. Er zijn nu 132 mensen op Texel die langer dan een jaar werkloos zijn. In tegenstelling tot de landelijke ont wikkeling daalde ook bij de vrouwen de werkloosheid. Drie jaar geleden, in september 1982 was het aantal werklozen ook langere tijd beneden de 500. Het is mogelijk dat in de loop van de- :W' Vooral de bouw blijkt momenteel als „trekpaard" te fungeren bij het herstel van de werkgele genheid op Texel. wat nieuwe bouwaktiviteit in het verschiet ligt, zodat de arbeids- reugde niet van korte duur hoeft te jn. De werkgelegenheid in de metaal oudt daarmee gelijke tred, wat voor e hand ligt als men weet dat onder ndere CV-installateurs, elektromon- eurs en loodgieters tot ,,de metaal" «orden gerekend. Een'van de oorza- en van dat betere toekomstperspek- ief is de gemeentelijke planning, die rap is gericht bouwplannen ^an te hebben, zodat Texel naar ver- louding veel van de woningcontingen- 8n kan binnenhalen. ze maand het aantal werklozen op Texel nog wat verder zakt, maar erg veel zal dat niet zijn. De echte sei- zoentop brengt meestal geen verande ring in het aantal werkzoekenden, om dat de werkgevers de drukte dan zo veel mogelijk opvangen met scholieren en andere goedkope arbeidskrachten, die niet als werkzoekenden staan ingeschreven. In de afgelopen maand mei konden 187 werklozen uit de kaartenbakken van het arbeidsbureau worden ge schrapt, maar er meldden zich in die zelfde periode 75 nieuwe werklozen wat dus neerkomt op een gunstig sal do van 112. Vacatures Niet alleen werknemers maar ook werkgevers maken graag van de diensten van het arbeidsbureau op Texel gebruik, naar verhouding zelfs meer dan in andere plaatsen. Van ja nuari tot en met mei kreeg het ar beidsbureau 247 vacatures aangemeld, waarvan men er 208 kon vervullen. Daar had men dus de werkzoekenden voor ,,in huis". Dit is een score van 80%, terwijl arbeidsbureaus in grotere plaatsen van het land meestal niet ver der komen dan ongeveer 50%. De werkgevers daar nemen hun toevlucht tot advertenties e.d. om mensen te vinden. Dat het op Texel anders is, heeft te maken met de gunstige repu tatie die het arbeidsbureau bij de werkgevers heeft opgebouwd. De klei ne ploeg mensen van dit bureau kent de plaatselijke omstandigheden uitste kend (Theo Zijm is al sinds 1965 aan het arbeidsbureau verbonden), maar ook de mentaliteit van de betrokken mensen, zodat men vrij aardig kan be kijken of een bepaalde werkzoekende goed zal functioneren in het bedrijf dat werk voor hem heeft. De werkgevers worden dan ook meestal niet teleur gesteld en komen later graag terug om opnieuw een beroep te doen om de bemiddeling van direkteur A. Maas dam en zijn mensen. De plastic draagtas met de enveloppen (voorzien v porties hasj. 7 prijs) en zakjes met de afgewogen De politie heeft in De Koog twee mannen aangehouden die bezig waren op straat hasj te verkopen aan voorbijgangers. Een voorraadje hasj ter waarde van f1500— werd in beslag genomen. Het ging om een 23-jarige Amsterdam mer en een 22-jarige Arnhemmer die voor een dag naar Texel waren geko men „om te stappen", zoals ze tegen over de politie verklaarden. Ze hadden een plastic draagtas meegenomen, die bij de r.k. kerk van De Koog in de struiken werd verstopt en waarin zich in afgewogen porties aparte zakjes hasj bevonden. Met wat zakjes gingen ze de straat op en boden deze aan voorbijgangers aan voor ƒ10,— per gram. Dat gebeurde allemaal nogal openlijk op klaarlichte dag, zodat het al gauw werd gezien door mensen uit De Koog die de politie tipten. De politie ging posten bij de kerk en kon daar het tweetal op weg naar hun verstopte voorraad al gauw aanhou den. Ze werden verhoord en ingeslo ten. In overleg met de officier van justitie werd de Amsterdammer de vol gende dag op vrije voeten gesteld ter wijl de Arnhemmer naar het vasteland werd getransporteerd om te worden overgedragen aan de politie van Put ten die naar hem op zoek is in ver band met andere vergrijpen. Beide per sonen waren al eerder met de justitie in aanraking geweest. Ze worden ver dacht van enkele misdrijven, waaron der een inbraak in het politiebureau van Hattem. Bijbelclubs uit Den Helder houden van 20 tot 27 juli een kinderkamp op Texel, in 't Kamphuis in Zuidhaffel. Ook Texelse kinderen kunnen hieraan mee doen. Het wordt een week met span nende spelen, verhalen, zang, lekker eten, etc. Deelname staat open voor kinderen van 10-14 jaar, die aangemeld kunnen worden bij ,,De Ambassade" in Den Helder, telefoon 02230-14444. De kosten bedragen f100— per persoon. In deze krant vinden onze abon nees het eerste nummer van de Recreatiekrant-Texel 1985 een gratis uitgave die vorig jaar nog „Re creaktief" heette. Omdat de krant niet alleen melding maakt van sport en spel aktiviteiten die door de recreaktief-medewerkers worden georganiseerd is gekozen voor een, volgens de redaktie, eenvoudiger naam die hopelijk ook duidelijk maakt dat èlle toeristische evenementen in de krant genoemd worden. Of dat ge beurt hangt af van de organisatoren van deze evenementen die hun aktivi teiten tijdig moeten doorgeven aan re dacteur Jitze Beintema. Jitze zit daar voor op werkdagen 's morgens in het gemeentehuis, afdeling Culturele Zaken telefoon 3041 (toestel 239), Voor dringende zaken is hij 's avonds thuis te bereiken (telefoon 5114). Er verschijnen deze zomer zeven re- kreatiekranten waarvan nummer één en nummer zes een agenda presente ren van twee weken. In de overige nummers wordt steeds een weekagen da tweetalig weergegeven. De rekrea- tiekrant wordt in een gekleurde uitgave los verspreid in een oplage van 14.000. Abonnees die gasten hebben worden verzocht de Recreatiekrant aan hen door te geven. Kopij voor de agenda van 5 tot en met 12 juli kan tot uiter lijk dinsdag worden doorgegeven aan Beintema. In ,,De Schuilhut" in De Koog wordt maandag een dia-avond over Texel ge houden. De dia's zijn gemaakt door dhr. Veldwisch en de aanvang is 20.00 uur. Kinderen betalen een gulden entree en volwassenen twee gulden Donderdagmiddag vertrekt bij ,,De Schuilhut" een kerkentocht. De start is om 14.00 uur en deelname is gratis. Andere sectoren de bouw en metaal was er ook •ij de meeste overige sectoren een lunstige ontwikkeling. Bij de land- iouw liep het aantal werklozen per lind mei (ook weer in vergelijking met letzelfde tijdstip vorig jaar) terug van 'naar 9, bij de handel (46 werklozen) eef de situatie ongewijzigd, bij hore- a/transport van 128 naar 110, bij kan oor/onderwijs van 73 naar 53 doch bij ™or het komende concours hippique wn de Vereniging voor Vrienden van kt Paard in Den Burg op 20 juli kan "orden ingeschreven voor de navol- Sende rubrieken: - Nieuwelingen - Open klasse Enkelspan - Open klasse Tweespan - Damesrubriek - Rubriek «ndbouw Tuigpaarden - Aangespan- ren Pony's - Aangespannen Fjorden. ®Ter die wil meedoen, wordt verzocht ich zo spoedig mogelijk op te geven ^imevr. I. de Wit-Roeper, el. 02226-357. De sluiting van de jschrijvingstermijn is tijdens de «zelligheidsrit op 30 juni. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft woensdagavond weinig begrip getoond voor de bezwa ren die door Ewoud Keijser en Marien van der Slikke zijn in gebracht tegen het zwemparadijs dat Joop Jellema uit Den Burg wil bouwen op het Kerckeland. Het bezwaarschrift van Keijzer werd door alle commissieleden ongegrond geacht en dat van Van der Slikke kreeg alleen de steun van Gelein Jan sen van het CDA. 'ens is er op 20 juli 's morgens tij- kis de merriekeuringen van het WPN rubriek ruinen, rij- en tuigpaard, toer stamboekopname. Inlichtingen en "•schrijfformulieren bij J. Weel, 8l- 02220-2194. De inschrijving voor k keuringen sluit vrijdag aanstaande. Aangenomen kan worden dat B. en W. zullen beslissen beide bezwaar schriften ongegrond te verklaren, waarna het woord aan de provincie is. Jellema heeft intussen enig respijt ge had wat betreft de termijn om de haal baarheid van zijn plannen te onderzoe ken. Het was eerst 1 juni, nu is het 1 september. Met name Van der Slikke (van „Sporting Texel B.V.-in oprich ting) vindt dit zeer kwalijk. Hij zou met zijn plannen voor een zwembad met sportvoorziening in het artikel 11-gebied bij de gemeente zijn geko men als op 1 juni zou zijn gebleken dat het Jellema-plan niet doorgaat. Tot zolang was de zaak stilgelegd, maar nu moet hij nog langer wachten. Legaal Wethouder Schilling betoogde in het begin van de discussie dat het niet aanvechtbaar maar juist heel goed is dat de gemeente door toepassing van artikel 19 afwijkt van het bestem mingsplan. Zelfs als dat meerdere ke ren achter elkaar zou gebeuren, zoals in het geval Jellema (die ook zijn restaurant Calluna via artikel 19 op het Kerckeland heeft kunnen zetten) zou dat helemaal niet erg zijn. Het gebeurt heel zorgvuldig en de gemeenteraad moet er zich over uitspreken. De plannen van Van der Slikke zouden er beter hebben voorgestaan als het college ervan had geweten op het mo ment dat Jellema het 'alleenverto ningsrecht' kreeg, wat erop neerkwam dat bij verwezenlijking van het zwem paradijs, geen tweede grote zwembad voorziening in het artikel 11 gebied of ergens anders zou worden toegestaan. Van der Slikke bestreed dat niet, maar vond het niet eerlijk dat was afgewe ken van de voorwaarde dat inzake het plan Jellema op 1 juni moest vast staan of het zou doorgaan, waardoor het plan Van der Slikke drie maanden langer in de ijskast moet zitten. „Dit is gëen eerlijke concurrentie". Mr. V. E. de Haas, optredend namens Ewoud Keijser, zei dat B. en W. een ontwerpplan ter inzage hadden moe ten leggen alvorens de artikel 19 pro cedure te starten. Dit zou door de Raad van Staten zijn bepaald voor dergelijke gevallen. De Haas vond ook dat de rechtszekerheid geweld was aangedaan. Keijser heeft in het verle den herhaaldelijk gevraagd zijn sauna aan de Parnassiastraat te mogen uit breiden met o.m. een zwembad. Dat werd steeds geweigerd want het colle ge vond dat zoiets in het artikel 11-gebied thuishoorde. En nu komt Jel lema en die mag wél buiten het artikel 11-gebied een zwembad bouwen. „Je- lema wordt de helpende hand gebo den en Keijser niet". Onvergelijkbaar Schilling bracht daar tegenin dat het gemeentebestuur lange tijd hoop heeft gehad dat de gewenste overdekte voorzieningen in het artikel 11-gebied tot stand zouden worden gebracht. Daar is tot dusver niets van terecht gekomen, zodat men Jellema die snel van start wilde op het Kerckeland graag ter wille is geweest. Want een voorziening als een zwemparadijs heeft Texel dringend nodig. Ook vond Schil ling, gesteund door de commissiele den, dat de plannen van Keijser volko men onvergelijkbaar waren met het miljoenenplan van Jellema dat voor heel Texel van ingrijpende betekenis is. Desgevraagd kreeg Dirk Terpstra nog eens van de wethouder te horen dat Jellema echt het alleenvertoningsrecht had gekregen, voordat het college van de plannen van Van der Slikke wist. En toen het college er wél van wist, mocht er in eerste instantie van Van der Slikke niet in het openbaar over worden gepraat. Op een vraag van Joop van der Meer vertelde Van der Slikke dat ook ten aanzien van zijn plan inmiddels is ge bleken dat de haalbaarheid 90% is. Volgens hem zijn de exploitatievooruit zichten voor Jellema niet best. „Ner gens in het land is een zwembad ren dabel. Alleen als er wat bijkomt, zoals de sportvoorzieningen in mijn plan, zijn er mogelijkheden". Jegens Mr. De Haas wilde Schilling best toegeven dat het college liever had gezien dat Jellema zijn plan in het artikel 11-gebied zou verwezenlijken, maar Jellema wilde dat nu eenmaal niet. Die wil het bad combineren met het bestaande horecabedrijf op het Kerckeland. Volgens De Haas was het er Jellema alleen maar om te doen om zijn restaurant op deze wijze een extra impuls te geven. Hij vond het artikel 11-gebied een veel betere plaats. Hij vond ook dat Keijser met een artikel 19 procedure geholpen moet worden voor verwezenlijking van zijn zwembadplan. Van der Slikke zag er van komen dat Jellema in 1990 opnieuw om een arti kel 19 vergunning zal vragen om iets aan zijn complex op het Kerckeland te kunnen toevoegen. Schilling tilde daar niet zwaar aan. „Ik hoop dat Jellema in 1990 zoveel zal hebben verdiend, dat hij dan een overdekte schaatsbaan wil bouwen....". Van der Slikke pleitte voor een gewo ne bestemmingsplanprocedure (met beroepsmogelijkheden tot en met de Kroon) inplaats van de artikel 19-aanpak. Hi zei dat van de artikel 11-plannen niets meer terecht zal ko men als het zwemparadijs van Jellema er eenmaal is want de concurrentie die van het zwemparadijs uitgaat is veel te groot. Schilling dacht er anders over. „Wij denken die grond in het artikel 11-plan wel te kunnen verkopen voor appartementen, sportvoorzieningen en misschien een hotel". Funest Ewoud Keijser zei dat het plan Jellema hem de das zal omdoen. In het zwem paradijs komt een luxueuse, uitgebrei de saunavoorziening en hij ging ervan uit dat zijn omzet hierdoor met zeker zou verminderen. Hij vond dat heel bitter. „De gemeente hield mijn uit breiding tegen, maar komt een ander wel tegemoet waardoor ik mijn bedrijf wel kan sluiten". Hij wilde weten wat voor planologische mogelijkheden hij nog wél zou hebben als het zover was. Schilling raadde hem aan bij hem op het spreekuur te komen. Zoals gemeld deelde de raadscommis sie de bezwaren niet. Alleen Jansen was van mening dat Van der Slikke onbillijk was behandeld, met name wat de afgesproken termijn van 1 juni be treft. „Dat was een voorwaarde die in het voorbereidingsbesluit was opgeno men. Ik denk dat u fout zit". Schilling zei dat hij de verlenging van de termijn in de laatste raadsvergadering had be kend gemaakt en niemand maakte toen bezwaar. Hij vond die verlenging overigens billijk; er gaat nu eenmaal veel tijd zitten in dergelijke plannen en in het onderzoeken van de haalbaarheid. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 ƒ110,75 5,44 35,75 37,50 ƒ132,00 30,00 3,37 4,26 15,88 16,90 1,90 Kantoorstraat 11, Den Burg - Texel Vrijdag 21 juni een wervelende Gratis toegang. Advertentie I.M. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten. Maar natuurlijk kunt u er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten 1 kg riblappen ƒ11,98 1 kg mager rundergehakt f 9,98 Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1