(jfoen 'wartsjexelsin het harL, laalder-school voor eschillencom missie Showboot: een vrolijk avondje het zeegat uit... Pakt in aktie tegen ,verschuiving' van de gasrekening i i een akkoord over reglement lïfM* Hoornder revue oogstte succes Carita wat doe je me nu Alles halve prijs!!! „Alles halve prijs" Carita's Boutioue 2 in 1 Glenda Peters Y! jrICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9992 VRIJDAG 28 JUNI 1985 b; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, "Oen Burg, tel. (02220) 2741. Kerktijd: Harry de Graaf, PeJikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Jlosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. dvertenties, abonnementen, etc.: Ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 1(02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H8,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.9i Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB r .17.636 -. 67.34.60.398. afvaardiging van de Jacob Daalder school zal woensdag in het raad- voor de landelijke geschillencommissie openbaar onderwijs met ge melijke vertegenwoordigers in de slag gaan over een al geruime tijd nd meningsverschil dat te maken heeft met het reglement voor de ezeggenschapsraad van de school. De voorlopige medezeggen- ad van de Oosterender school is de enige toekomstige Texelse ischool die het door de gemeente op advies van de Vereniging van erlandse Gemeenten opgesteld huishoudelijke reglement nog niet goedgekeurd. itiek op een aantal artikelen in oncept-reglement kwam los in en hoewel de medezeggen- d en het college in twee jaar en groot aantal meningsverschil- iet compromisvoorstellen konden ssen is geen totale overeenstem- bereikt. De wet op de basisscho- ist dat de voorlopige medezeg- chapsraden hun instemming be- n met dit reglement en als dat gebeurt kan de gemeente het ge- voorleggen aan een speciale lan- e commissie. Dat gebeurt woens- liddag om 13.30 uur in het raad- tijdens een opehbare hoorzitting, ltste strijdpunt is artikel 23 van het ment. Daarin wordt bepaald over de commissie de gemeente idvies mag dienen maar de voor medezeggenschapsraad van de Ier-school wil het woord advies- in het reglement vervangen door emmingsrecht". Instemming recht van instemming vinden we jze heel belangrijk. We begrijpen ied dat het vaststellen van bud- een zaak is van de gemeente maar wat betreft de besteding die gelden willen we instemming", t de voorlopige medezeggen- israad in een verweerschrift aan ichillencommissie. De wens van jmming inzake de besteding van jmeentesubsidie voor de school volgens de medezeggenschaps- „op ervaringen die wij hebben ad) met de gemeente", lenig gericht beleid bij de ge- is geen sprake. Dit zou kunnen kenen dat door allerlei ,,ad-hoc" issingen het goed funktioneren van onderwijs wordt belemmerd. Om n" te voorkomen die ne ef werken op ons onderwijs wen- we instemming". De voorlopige igenschapsraad geeft ook een voorbeelden waarom het ge- jntelijk beleid als „geen beleid" :hreven wordt en waarom men een grotere vinger in de pap wil besteding van onderwijsgeld. Schilders het recente verleden arriveerden er eschilders bij de school. Ze esten in of bij de school maar ze ten niet waar of wat. Het bleek dat 'og geld in een potje zat en dat est op, maar hoeDe schil- i kregen te horen dat ze maar esten vertrekken om terug te ko rnet een goed meerjaren (onder las) plan. „Tot nu "toe hebben we geen plan gezien", aldus de me- iggenschapsraad in het verweer- [ift. Ook wordt er op gewezen dat choolkelder met daarin de cv. ketel en enkele keren per jaar onder staat. De medezeggenschaps- noemt dat een levensgevaarlijke ia,ie ,,maar ondanks regelmatige fang is er nog niets gebeurd om probleem te verhelpen". Een zelfde 'beeld wordt genoemd van de bt funktionerende en energie- verslindende verwarming. Ondanks verzoeken van leerlingen, begin dit jaar werd een leerlingenenquête aan de ge meenteraad overhandigd, ouders en personeel, wordt er niets aan gedaan en datzelfde geldt volgens de mede zeggenschapsraad voor de buitendeur van het handvaardigheidslokaal die „totaal verrot is en waarvoor kasten zijn gezet om ongewenste inloop te voorkomen". Wel heeft de gemeente 13 mille uitgetrokken voor aanpassing en verbetering van het personeelstoi- let. „Dit bedrag is volgens ons aan meer zaken te besteden dan een aan één toilet". Het instemmingsrecht van een medezeggenschapsraad kan de ge meente dwingen „initiatieven te ontplooien". „Nu wordt er weinig van het beleid zichtbaar", waarbij wordt opgemerkt dat bij de verbouwingsperikelen van de te vormen basisschool in Oosterend door de gemeente „een bijzondere school als testcase werd gebruikt!". Overblijven Volgens het college is instemmings recht zeer beperkt gewenst. In artikel 24 van het reglement kan wat betreft speciale voorzieningen voor leerlingen instemmingsbevoegdheid gegeven worden aan het „oudergedeelte" van de medezeggenschapsraad. „We den ken dan aan voorzieningen zoals over- blijfmogelijkheden voor de leerlingen, het boekenfonds, ed. De instemmings bevoegdheid is in deze gevallen voor de ouders gewenst omdat ze direct be trokken zijn". Instemmingsbevoegdheid inzake de materiële exploitatie van de school kan volgens B en W niet. „Het gaat dan om de besteding van geldelij ke middelen, nieuwbouw of belangrijke verbouwingen en onderhoud. De ex ploitatie van gemeentelijke scholen ge schiedt onder verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur. Het gaat hier om uitvoering van de gemeentebegro ting. Dit is bij uitstek een aan B en W opgedragen taak. Bedacht moet ook worden dat het besteden van de door het rijk en gemeente beschikbaar gestelde gelden onderhevig is aan de wet", aldus het college. Spoedig Aan besluiten over de basisscholen, zowel op personeel-, beleidsmatig- als financieel gebied gaat een inspraakpro cedure vooraf waarbij een enkele keer instemming en doorgaans advies van de medezeggenschapsraad wordt ge vraagd. De voorlopige medezeggen schapsraad wil die procedures vastleg gen in een tijdschema. Het college is voorstander van reglement-artikelen met de begrippen „zo spoedig moge lijk" of „binnen redelijke termijn". „De begrippen redelijke termijn en zo spoedig mogelijk spreken ons insziens voor zichzelf. Het kan in het ene geval een maand betekenen en in een ander geval, afhankelijk van de materie, een half jaar", aldus het college. De medezeggenschapsraad wil een tijdschema vastleggen om zowel aan het college als aan de school zelf de eis te stellen „adequaat" te kunnen reageren op voorstellen. „Ook als bin nen de gestelde termijn niet aan vra gen of adviezen kan worden voldaan zullen partijen elkaar toch dienen in te lichten waarom iets niet kan en welke weg verder bewandeld moet worden. De ervaringen met de gemeente leren ons dat er een termijn gesteld dient te worden". In een ander artikel staat dat de termijn waarin bijvoorbeeld het col lege een besluit moet nemen eventueel verlengd kan worden. De medezeggen schapsraad: „Hoe kun je nu een ter mijn verlengen als je niet weet wat die termijn inhoudt?". Schoolplein In het vinnige verweerschrift aan de geschillencommissie wordt opgemerkt dat eerst een termijn vastgesteld dient te worden met daaraan toegevoegd de regel dat „als een partij niet binnen gestelde termijn reageert het voorstel is aangenomen". „Wij willen een duidelijke begrenzing. Nu komt het dikwijls voor dat zaken op de lange baan worden geschoven. Je kunt er naar blijven vragen maar je kunt je nergens op beroepen". Het verweerschrift besluit met de op merking dat het de „gemeente gelukt is vier jaar een krediet voor verbetering van ons schoolplein achter te houden". Rock 'n Roll dansen op de Showboot. „Wilt u zelf ook eens wat, kaap gerust de Molengat. 14 Dagen op de Waddenzee. Volgend jaar zeg ik beslist geen nee" was het slotrefrein van de nieuwe zomerrevue van de Hoorner theatergroep Op de Bonnefooi en met die tekst sloegen de makers van het programma „Showboot" de spijker precies op z'n kop. De try-out voorstelling van de groep maan dagavond in dorpshuis De Waldhoorn bewees dat Op de Bonnefooi wat durft. Een ogenschijnlijk simpel revue-idee (de kaping van de Teso-boot) is door de tekstschrijvers Cor van Heerwaarden, Charlotte Lorier en Mar griet de Graaf uitgewerkt tot een paar uurtjes ongecompliceerd plaatse lijk amusement. De bewondering van het publiek gold maandagavond ongetwijfeld niet alleen voor het feit dat er een wervelende show werd gepresenteerd maar ook omdat de groep van Van Heerwaarden nu al enkele jaren achter elkaar, (in de maanden dat Texel zich opmaakt voor het seizoen) in staat is dat onvervalste Texelse avondje uit in een toeristisch jasje te gieten en de toechouwer, elk jaar een beetje anders, mee te nemen in de wereld van (amateur) zang, dans en toneel. De proefvoorstelling straalde door die ervaring meteen souplesse uit maar ook was duidelijk dat het geheel nog De Pakt-fraktie in de gemeenteraad is in aktie gekomen tegen een wijziging, die het gasbedrijf heeft doorgevoerd bij opne men van de meter en het verzenden van de jaarrekening. Dat gebeurt niet meer in november-december maar tussen juli en oktober. De eerste Texelaars hebben deze week de rekening ge had en ze zijn nogal geschrokken van het opgelopen bedrag dat zij moeten betalen. In meerdere gevallen moeten ze ruim de helft van de normale jaarlijkse stookkosten betalen. Veelal gaat het om bedragen tussen de f600— en f800,—. Het Pakt roept de gasgebruikers op hiertegen te protesteren door niet meer te betalen dan de normale maan delijkse rekening. Verder wordt de mensen aangeraden hun eventuele au tomatische overschrijving onmiddellijk stop te zetten en indien het geld al is afgeboekt bank of giro om te rugstorting te vragen. Verder heeft het Pakt het gemeente bestuur gevraagd om deze aktie te steunen door van het gasbedrijf te ei sen, dat de wijziging van meteropna me en afrekening wordt teruggedraaid. Vakantiewoningen In het voorjaar heeft het gasbedrijf de afnemers een brief gestuurd waarin de wijziging werd aangekondigd. Argu ment was dat in november-december veel afnemers niet thuis zijn, zodat de meteropnemer aan de vaste deur komt. Dat is vooral het geval bij va kantiewoningen. Door het tijdstip te verschuiven naar de zomer, wilde men dit probleem zoveel mogelijk oplossen. Deze verschuiving heeft de eerste keer wel tot gevolg dat in de zomer een bedrag moet worden betaald dat hoger is opgelopen, vooral nu als gevolg van de strenge winter het gasgebruik gro ter is geweest. De juni-maand was an ders altijd extra goedkoop omdat dan helemaal niets hoefde te worden betaald. Problemen Het Pakt is van mening dat hierdoor veel mensen in de problemen komen. Dirk Terpstra: „We geloven best dat het gasbedrijf liever in de zomer de meters opneemt, omdat de vakantie woningen dan bezocht kunnen wor den, maar dat probleem moet niet worden opgelost ten koste van de Texelse afnemers. Het is natuurlijk waar dat dit maar één keer gebeurt, maar dat neemt niet weg, dat veel mensen nu met die hoge rekening zit ten. We vinden het daarom een on zorgvuldige en onverantwoorde maat regel, die onmiddellijk moet worden in getrokken. Het gasbedrijf moet in november-december de gasmeter blij ven opnemen. Dat betekent dat de meteropnemer voor het eind van het jaar opnieuw op pad moet, maar dat is het gevolg van de eigen misstap van het gasbedrijf". Terpstra vindt dat hierbij in aanmerking moet worden genomen dat de ge meenteraad de afgelopen jaren een zeer terughoudend belasting- en tarie- venbeleid heeft gevoerd om de woon lasten te ontzien en dat lange kamer debatten zijn gehouden over f50,— meer of minder voor uitkeringsgerech tigden en loontrekkers. „Het gasbedrijf hoort ook in die geest te handelen". Bij de brief aan b. en w. heeft de Pakt-fraktie als voorbeeld enkele afre keningen gevoegd om aan te tonen dat het pittige bedragen kunnen zijn die nu als gevolg van de verschuiving moeten worden betaald. Riskant? Het spreekt uiteraard vanzelf dat de kosten die het gasbedrijf in rekening brengt wel in overeenstemming zijn met het gasgebruik. Komen de afne mers niet in konflikt met het gasbedrijf als zij gevolg geven aan de oproep van het Pakt, waardoor zij de kans lopen te worden afgesloten? Terpstra: „We hopen dat iedereen solidair is. Dan zal het zo'n vaart niet lopen en zal het gasbedrijf de maatregel liever terug draaien. Mochten er toch problemen komen, dan moeten de mensen'ons maar bellen. Ikzelf heb nummer 3640 in Den Burg, Henk Beumkes (02226) 217 en Daan Welboren (02226) 508." iets meer vaart moet krijgen om de aandacht van het publiek consequent vast te kunnen houden. Dat laatste is vooral een technisch probleem. Als de negen spelers en speelsters meer inge werkt zijn weet men achter en opzij van het podium ongetwijfeld snel alle attributen te vinden. Het draait in Showboot dus allemaal om de kaping van de Texelse boot na dat in eerdere revues vooral het vakan tieleven en de karaktertrekken van de Texelaars op de zacht satirische korrel waren genomen. Het kaping-idee is, zoals gezegd, een ogenschijnlijk simpel idee maar om dat naar het theater toe te vertalen en er een avondvullend programma van te maken is moeilijker. Op de Bonnefooi slaagde daar echter goed in door parodieën op cruiseva kanties ten beste te geven met voor vallen die soms deden denken aan de tv-serie „Loveboat". Zenuwachtig Om het publiek voor aanvang van de voorstelling in de juiste stemming te brengen stond Van Heerwaarden in Teso-tenue bij de ingang van het dorpshuis (versierd met een groot Showboot-spandoek) plaatsbewijzen uit te delen en plaatsen aan te wijzen. Tussen het publiek liepen spelers ver kleed als toeristen zenuwachtig te doen en dat leverde taferelen op die men dagelijks op Schiphol en een en kele keer op de veerhaven in Den Hel der kan aanschouwen. Een spea- kerstem heette iedereen welkom in drie talen en automobilisten kregen te ho ren in welke rij ze hun voertuig moesten parkeren. Dat gebeuren was vrijwel identiek aan de omroepmetho- den van Teso in Den Helder. Imago Na het kaartjes knippen van'de spelers en daarbij behorende komische ver handelingen maakten de toeristen in een potpourri van opwekkende liedjes over Texel duideljk dat men zin had in vakantie. Die vrolijkheid werd luidruch tig verstoord door een schietende ka per die Texels Eigen Stoomboot On derneming meteen omdoopte in Texels Eigen Showboot Onderneming. Doel van de aktie was het imago van de bootreis naar en van Texel te verbete ren. De kapers legden uit dat het Teso-tarief relatief niet zo hoog was. („Voor een retourtje Den Helder Alkmaar betaal je zestien piek" en Alli- cante - Mallorca kost maar liefst 3600 peseta. Dan ben je ook nog verplicht elf uur op die boot te blijven"). Aan de gasten werd duidelijk gemaakt dat men 14 dagen aan boord van de Molengat moest blijven om te ontdek ken dat een vakantie op deze show boot een waar genoegen kan zijn. Pudding Peter Hin en Charlotte Lorier haakten hier meteen op in met een in bewust Lees verder pagina 2 Den Burg. Ja, U leest het goed vanaf vrij dag 28 juni om 9 uur starten wij met onze landelijke grandioze actie: Uitgezonderd onze hoogzomercollectie, nl. In Wear, Matinique en Trader, waar U een korting van 20% ontvangt. Dit houdt in zo luidden de woorden van Cari ta dat alle collectierestanten van Zomer '85 van onze top tien merken, o.a.: Fiorucci, Dranella, Emmanuelle, Le.mon, Swinger, Painter studio, Half, Meadows, Dabber en Jackpot voor precies de halve prijs wor den verkocht. Wij hebben bij onze filialen elders in het land een geweldige voorjaars-zomer-collectie- verkoop achter de rug, zodoende heeft de directie besloten ook de Tesselaars te la ten profiteren van deze geweldige actie. Een goed advies: kom tijdig, want op op. Vele groetjes van Carita en haar medewerkers. THE BOUTIQUE WITH THE BEST CHOICE In the middle of the Island Weverstraat 5, Den Burg, Texel (02220) 5346. Kantoorstraat 11, Den Burg - Texel Vrijdag 28 juni (de Hollandse Randy Crawford) Entree f 5

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1