Welzijnsstichting heeft weinig kritiek op scheidingsplan college VERVOLG VAN PAG. 1 Showboot t.e.sj Waar blijft de loods van L. Witte? Jaarvergadering lokale omroep Stopverf weg „Meester" Zegers in de VUT Texelaars in marathon Verloting Polderfs ANWB wil contra voor onbepaalde) Gemeente koopl grond in Oosterend Bijzondere Diens Muziekcentrum hf aanvullende subsii nodig Voorruit beschad Toneelstuk in stv PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 JUUi Het bestuur van de Welzijnsstichting had in de bestuursvergadering van woensdagavond weinig kritiek op het collegeplan om het werk van Stichting en gemeente strikt te gaan scheiden. Fors commentaar bleef achterwege maar enthousiast was men ook niet. Enkele bestuursleden verwezen het plan meteen door naar fusie-overleg tussen personeel. Stichting en gemeente maar dat vond wethouder Piet Zegers ,,te vaag". ,,lk wil graag meningen horen. Aan de mededeling dat dit plan bespreekbaar is heb ik niet zoveel". Uit de discussie die toen volgde bleek dat het bestuur in principe voor een zelfstandige Welzijnsstichting is met een eigen administratie en een eigen kantoor. Wethouder Zegers opende de discussie over het voorstel tot scheiden van ta ken met de mededeling dat ,,scheiding van taken in dit geval geen scheiding van geesten mocht betekenen". ,,Er zijn in het verleden nogal eens conflicten geweest maar de laatste tijd vind ik de bestuursvergaderingen in een veel betere en meer ontspannen sfeer verlopen. Ik hoop dat dit bij de discussie over structuurwijziging zo blijft". Dat was woensdagavond in ie der geval wel het geval waarbij, gezien de gesprekken in het verleden, zelfs opvallend weinig stevige kritiek naar voren werd gebracht. De wethouder vroeg het bestuur niet te gaan discus sieren over ideeën die het college „eventueel voor de verdere toekomst" op papier heeft gezet. Het voorstel be gint met 14 uitgangspunten om tot een scheiding van werk te komen.,,Als we het over die hoofdzaken eens wor den kunnen de veel moeilijker detail zaken bijvoorbeeld in werkgroepen besproken worden. We moeten eerst op één lijn komen wat betreft de start van de onderhandelingen". Fridt Blanken zei dat hij alleen detail kritiek op het voorstel had, met name wat betreft het onderbrengen van de jeugdwerkers onder direct toezicht van het college. ,,De jeugdwerkers moeten onafhanke lijk van een overheid kunnen werken". In grote lijnen kon hij het'echter met het plan eens zijn, wat niet zo verwon derlijk was want Blanken heeft in zijn wethóuderperiode ook pogingen on dernomen de structuur van de Stich ting te wijzigen. Jo van Beek meende dat het plan zonder veel discussie doorgestuurd kon worden voor fusie-overleg met het personeel en het zogenaamde drie- partijenoverleg tussen personeel, Stichting en gemeente. Eerstgenoemd overleg is nodig om de veranderende rechtspositie en overname van het per soneel juridisch goed te regelen en drie partijen zitten rond de tafel om het collegeplan'inhoudelijk aan te pakken. Muziekschool Jo van Beek meende dat het bestuur dan na dat overleg maar moet beslis sen over wat er uit de bus is geko men. Fridt Blanken was het daar niet mee eens.,, We moeten als bestuursle den toch ongeveer aangeven waar wij met dat overleg naar toewillen. Een soort opdracht of mandaat". Zegers kreeg van enkele andere bestuursleden desgevraagd te horen dat het pakket uitgangspunten „goed bespreekbaar" is maar veel verder ging men niet. Annie Dogger zei blij te zijn dat de muziekschool in het collegeplan een eigen sektie krijgt die er voor kan zorgen dat de school meer zelfstandig kan opereren. Discussie ontstond over het uit gangspunt dat de verzelfstandiging van de Stichting geen extra welzijns- geld mag kosten. Volgens Gerard Zijm was dat praktisch onmogelijk.,,Het personeel van de afdeling culturele za ken werkt voor vijftig procent voor de Stichting. Die moeten straks iets an ders gaan doen en wij krijgen er in een ander gebouw nieuw personeel bij. Dat kan nooit budgettair neutraal". Zegers was het niet met hem eens. Een ander uitgangspunt is dat de scheiding van werk ot meer efficiency moet leiden. „Het is misschien best mogelijk iets beters op poten te zetten dat nog goedkoper is ook. Ons doel moet zijn dat het geen extra geld kost". Nico Nagtegaal wilde het uitgangspunt budgettair neutraal graag schrappen maar Zegers gaf geen krimp. Nagte gaal: „Straks gaat een goed plan niet door omdat het een paar gulden meer kost" Daar was de wethouder niet bang voor. Hij wilde echter dat de Stichting zich met het college tot doel stelt om de huidige begroting van de welzijns- sektor niet te overschrijden. Ze gers:,, Het gaat niet alleen om de sub sidie aan de Welzijnsstichting. We kunnen onderling ook nog gaan schui ven als de scheiding toch extra geld kost". Advies Zegers vertelde dat hij bereid was vast te leggen over welke onderwerpen de zelfstandige Stichting advies aan het college moet blijven geven.,,Ik vind die adviserende taak erg belangrijk en als jullie bang zijn buitenspel gezet te worden moeten we die adviserende taak precies omschrijven". Joke Hart begreep niet waarom de gemeente de sporthal in eigendom wil overnemen en het dorpshuis afstoten. Zegers ver telde dat dit in het kader van het tota le sportbeleid gewenst is. Voor de buitensportakkomodaties hebben we nu ook een goede uniforme regeling voor onderhoud en beheer. Dat heeft al een besparing van twintig procent opgeleverd. Met de sportzalen willen we eenzelfde systeem". Dat de Stich ting dan d' Ouwe Ulo overneemt heeft niet alleen te maken met de wens van het college om daar een 'welzijnscentrum' te starten. Het is de bedoeling dat de nieuwe di- rekteur en medewerkers van de Stich ting in het dorpshuis hun kantoren in richten en het pand verder beheren. Tevreden Nico Nagtegaal zei dat dit idee al besproken was in de beheerscommis sie van het dorpshuis en men begreep niet zo goed waarom de commissie moet worden opgeheven.,,We zijn best tevreden over onszelf". Zegers ant woordde dat het college ook tevreden is over de commissie. Als de Wel zijnsstichting het dorpshuis overneemt moet men echter maar zien hoe het dorpshuis beheerd gaat worden. Fridt Blanken voorzag geen problemen. „Als dat capabele mensen zijn en ze willen met ons samenwerken, dan gebrekkig Duits gezongen duet waarbij dit Duitse echtpaar ruzie kreeg. Peter vond de gratis cruise geweldig en Charlotte wilde een bungalow met uit zicht op zee. Dezen samenzang ont lokte een fors applaus. Na een dans- nummer dat nog wat mat overkwam en een nachtelijke pantomime-act, die korter en schérper opgezet zou kunnen worden, oogstte Cor van Heerwaarden applaus met het als kok zingen van een liedje over de eetgewoonten van toeristen. („Ik zou weieens willen we ten waarom heeft een mens altijd trek"). Cor werd sfeervol ondersteund door een dameskoor in de coulissen. Lekker maf was een sketch in een restaurant met sjofele bediening en vreemde gasten. Het culinair avondje uit ontaardde bijna in het gooien met gelatinepudding, pudding die omschre ven werd als kwallenpudding en er ook zo uitzag. Deze „lekkernij" werd ook in de zaal uitgedeeld. Een tweede jazzballet-show, waarbij Van Heerwaarden en Hin lieten zien dat ze op hun hoofd kunnen staan, werd daarna met vaart ingeruild voor een korte, puntige sketch. In dit ver haaltje sloeg het hondje van een van de passagiers overboord en uiteindelijk liggen ook de eigenaresse en behulp zame mede-toerist in het water. Marjo de Vries speelde hier uitstekend. In een sound-mix optreden bleek weer eens dat Charlotte Lorier goed kan zin gen. Op de wijs van Koos Alberts zijn hit „Ik verscheurde je foto" zong ze over de restauranteigenaar die in de VUT was gegaan. Zij moest de zaak overnemen. Het buffet van de boot veranderde onder haar leiding even la ter dan ook in een soort nachtclub en op de wijs van „Bonna Sera Signori- ta" werd zingend duidelijk gemaakt dat champagne drinken en rock en roll dansen op de Show boot verplichte onderdelen van de vakantie waren. En passant was er ook nog aardig to neelspel te aanschouwen, onder ande- ^rdiensf TEXE Cor van Heerwaarden ontvangt als TESO-employó een Texel-toeriste. re van Berna Vredevoort als femme fa tale met alcoholische inslag Berna zong ook een liedje over de „mannnen van na de sexuele revolu tie". Tijdens dit liedje werd ook aange toond dat echte muziek voor een goe de revue onontbeerlijk is. Vroeger werd daarvoor let de Ruyter met haar ac cordeon ingehuurd en maandagavond zat, Marja Dros achter de piano. De nummers die zij begeleidde hadden duidelijk meer sfeer dan de liedjes die met orkestband ten gehore werden ge bracht en het leek ook of de tonelisten muzikaal beter uit de voeten konden met piano-ondersteuning. De solo zang van Berna Vredevoort was geënt op een moeilijk muziekstuk en Marja Dros bewees met een compositie van Michel Legrand dat ze goed thuis is op het klavier. Na de korte piano-solo klonk spontaan een applaus op. Het Franse chanson werd daarna met de sound-mixer onmiddelijk ingeruild voor virtuoze rock en roll en bijbeho rende dansende menigte. Peter Hin en Linda Zijm bleken zeer bedreven in een meer gymnastische rock en roll-act en kregen voor de stunts die ze presen teerden veel applaus, waarna de avond werd afgesloten met het zingen van het slotlied waarmee we dit artikel openden. In dat lied bleek ook dat de kaping ten einde was. Tijdens het slotlied verschenen alle medewerkers en medewerksters op de planken en dat is illustratief voor de sfeer in Op de Bonnefooi, waar in kor te tijd gezamenlijk een show op poten werd gezet die er beslist mag zijn. We hebben in dit artikel niet alles ge noemd wat men in Showboot kan aanschouwen. Naast de vaak uitste kende zang en dans was er veel aan dacht besteed aan de kostuums, een verdienste van Jannie Schuyl. De functionele decorstukken waren ge maakt door Peter Hin, Bouke Vrede voort en Jan Commandeur. Aan de re vue wordt verder meegewerkt door Brigitte Bruining, Heike Grabowski, Cindy Welboren, Carry Welboren, Mar griet de Graaf, Gerdie Grabowski en de choreografie in de dansnummers is ge maakt door Ina Platte. Vorig jaar schreven we dat de Hoorn der revue ook voor Texelaars een must is en dat geldt dit jaar wederom. Het gaat tenslotte om een origineel Texels produkt dat via mond op mond recla me van eilandgenoten best gepromoot mag worden. Op de Bonnefooi speelt „Showboot" één keer in de 14 dagen op maan dagavond in dorpshuis de Waldhoorn, aanvang 21.00 uur. Entree 76,—. hebben we straks vast wel een taak voor ze". Geruime tijd werd gepraat over het uitgangspunt dat de gemeen te geen 'waarnemer'zou moeten be noemen in de zelfstandige Stichting. Die taak wordt nu vervuld door Ze gers. Enkele bestuursleden zouden het jammer vinden als er tijdens vergade ringen geen direkt contact is met de wethouder maar Zegers zag het niet zitten.„Als je in zo'n bestuur zit kun je het best met iedereen eens zijn en dat wil je dan laten blijken. Later als wet houder moet je bijvoorbeeld om finan ciële redenen een andere mening ver kondigen. Dat doe ik liever niet. Het is beter als Stichting en wethoudèr onaf hankelijk van elkaar opereren maar wel regelmatig overleg plegen over de voortgang van zaken". Wat dat betreft is het college voortva rend bezig want in het sociaal-cultureel meerjarenplan is al ƒ50.000,- gepland voor inrichten van kantoren voor de Stichting in d' Ouwe Ulo. Aan het bestuur werd gevraagd deze uitgave te beoordelen tussen de andere aange vraagde subsidies of door het college gewenste uitgaven. Het bepalen van een prioriteit voor eigen kantoren viel echter niet mee. Gerard Zijm: „We moeten eerst maar eens een jaartje over het collegeplan praten. Dit is me wat te gortig". Nico Nagtegaal en An nie Dogger adviseerden de wethouder deze uitgave de hoogste prioriteit te geven, de andere bestuursleden hiel den het op de laagste. Gemeente verliest geduld Als de heer Lou Witte in De Waal niet snel begint met de bouw van een loods waarvoor hij (via een ar tikel 19—procedure) bouwvergun ning heeft gehad, zal de gemeente van hem eisen dat hij de materia len opruimt die langs de polder weg liggen opgeslagen. Of de ge meente doet het zelf op zijn kosten. Witte kreeg de bouwvergunning voor de loods op 2 oktober vorig jaar, maar met de bouw is nog steeds geen be gin gemaakt. B en W hebben destijds aan het afgeven van de vergunning meegewerkt onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat zodra de loods ge reed is de opslag van materialen langs de weg en het gebruik van een gemeentelijk terrein aan de overzijde van de weg als opslagplaats wordt beëindigd. De gemeente vindt de uit gebreide materialenopslag ter weerszij den van de Polderweg namelijk zeer ongewenst en ook Gedeputeerde Sta ten lieten bij de afgifte van de verkla ring van geen bezwaar weten, dat er een eind aan moet komen. De mensen" van het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht vrezen echter dat Witte met de loods geen haast maakt. En dat betekent dat ook de rommel niet wordt opgeruimd. Volgens de bouw verordening kunnen B en W de bouw vergunning intrekken als met de bouw binnen een half, jaar na afgifte van de vergunning nog niet is begonnen, maar de praktijk is dat het gemeente bestuur een half jaar extra tijd geeft. Vooral in dit geval ziet men veel liever dat Witte zo snel mogelijk gaat bou wen dan dat dit onmogelijk wordt door intrekken van de vergunning. Het ziet er daarom naar uit dat de ver gunning op 2 oktober van dit jaar zal worden ingetrokken als voor die tijd niet met bouwen is begonnen. De ge meente heeft als eigenaar van de grond aan de overzijde van de weg in ieder geval het recht om de rommel al daar op te (laten) ruimen. De wethou der zal daarop onder meer wijzen als hij één dezer dagen met Witte gaat praten. De Stichting Lokale Omroep Texel houdt dinsdagavond jaarvergade ring in dorpshuis d' Ouwe Ulo. Ie dere belangstellende is welkom. De vergadering begint om 20.00 Belangrijk agendapunt is de bestuurs verkiezing, want voorzitter Piet Arens- man en secretaris Cor van Ijsseldijk treden af en zijn niet herkiesbaar. Het dagelijks bestuur telt daardoor nog maar één lid en zal dus moeten wor den uitgebreid. Ook zijn de bestuursle den Hans Eshuis en Ricardo van den Berg tussentijds afgetreden. Verder wordt het jaarverslag 1984 en de begroting voor dit jaar besproken en krijgen de bezoekers van de verga dering het concept-huishoudelijk rege- lement van de omroep ter beoordeling mee naar huis. De antiekzaak op de hoek van de Ste nenplaats en de Hogerstraat is onlangs voorzien van nieuwe kozijnen. In de afgelopen week is gedurende vier nachten aan die kozijnen schade toe gebracht, onder meer werd de stop verf eruit gehaald. De politie houdt de komende tijd de zaak extra in de gaten. Onderwijzer/wethouder Piet Zegers heeft onverwacht besloten per 1 augustus te stoppen met het geven van les op de Jozefschool. „Meester" Zegers gaat op 59-jarige leeftijd in de VUT na bijna 32 jaar aan de Jozefschool verbonden te zijn geweest. „Ik geef nog steeds graag les, maar er is nu een mogelijkheid plaats te maken voor een jongere en ik heb nog ge noeg andere bezigheden", aldus Piet Zegers. Het met pensioen kunnen gaan met 59 jaar is een gevolg van een tijdelijke regeringsmaatregel om jonge onderwijskrachten aan een baan te helpen. Zegers speelde al langer met het idee een punt achter het on derwijs te zetten, maar het zag er aan vankelijk naar uit dat zijn (inmiddels parttime baan) bij de Jozefschool dan niet opnieuw opgevuld kon worden. „Mijn uren was de school dan kwijt en dat zou betekenen dat er nog één onderwijskracht van de school zou ver dwijnen". De Jozefschool heeft echter onverwacht extra nieuwe leerlingen kunnen inschrijven en daardoor mag een ander het werk van Zegers overne men. Vanaf zijn wethouderschap was Zegers nog twee dagen in de school aktief, dit jaar een dag per week. „Als ik volgend jaar weer wethouder wordt, blijf ik het druk houden en als dat niet gebeurt, zoek ik wel wat an ders", aldus Zegers. De ouderraad en het personeel zijn na het plotselinge besluit begonnen met het op poten zetten van een af scheidsfeest met onder andere vrijdag middag 5 juli een receptie voor oud leerlingen. 5 juli is de laatste school dag van meester. De scheidende onderwijzer: „Ik hou wel van feesten, maar ik ben niet graag middelpunt van zo'n feest. Ik zit liever met wat oude vrienden gezellig aan de bar. Ik hoop dat ze niet teveel drukte maken". De Texelse lange-afstandslopers Wim Daman en Theo Takes deden afgelopen weekend mee aan de In ternationale Marathon van Ensche de, temidden van ruim 900 andere lopers en 10 rolstoelatleten. De weersomstandigheden waren uit stekend. Tienduizenden mensen sloe gen de start in het Diekman- voetbalstadion en het verdere verloop van de wedstrijd langs de route gade. Voor beide lopers was het de eerste marathon. Wim Daman presteerde uit stekend door te finishen in een tijd van 3.42 uur. Theo Takes werd vanaf het 20 kmrpunt geplaagd door maag kramp en moest in het zicht van de fi nish, (37 km, tijd 3.20 uur) opgeven. Winnaar werd de Hongaarse loper Koeszegi in 2.15.39 uur. Op de foto Theo Takes (links) en Wim Daman net na de start van de marathon. Agrarisch museum krijgt maximale subsidie Hoewel het Agrarisch museum in De Waal voor het lopende jaar rekent op een exploitatietekort van 74900,— wil het gemeentebestuur toch de maxima le subsidie van 78600,— beschikbaar stellen, waardoor het tekort omslaat in een positief saldo van 73700,—. Genoemde maximale subsidie werd mogelijk krachtens het raadsbesluit van 1983 toen de ruwbouw van het museum aan de orde kwam. Het sub sidiebedrag werd gevormd door 25 van de exploitatiekosten (ad. 719.600,— plus 73700,— als bij drage in de rente en aflossing. De maximale subsidie wordt gegeven omdat de stichting Agrarisch Museum nog voor omvangrijke verplichtingen staat, terwijl ook de kollektie nog moet worden aangepast en uitgebreid. De troostprijzen van de verloting gelegenheid van de jubïleumvieri van Polder Eierland, zijn bij de» naars thuisbezorgd behalve de pi op lotnr. 834 en lotnr. 1987, diei vertoning van het lot kunnen wo afgehaald bij mevr. I. Zuidema-Ki Kikkertstraat 76. De ANWB gaat er niet m akkoord dat de gemeenti zake het verzorgen vani bewegwijzering op Texel kontrakt aangaat van sis vijf jaar. De ANWB wile overeenkomst voor onbe; de tijd. Krachtens de overeenkomst isd> meente verplicht bij plaatsing oi vanging van wegwijzers de AM te schakelen die dan het ontweg vaardiging en plaatsing van deb verzorgt. De beperkte tijd van vijf jaar ha« men met het beschikbaar stellen deze periode van een krediet do gemeenteraad. De ANWB heeft weten niet met deze looptijd tei nen instemmen. De overeenkom moet voor onbepaalde tijd gelde ANWB schreef dat de beperktel tijd voor de gemeente bovendien voordelig is, omdat zij op grond de overeenkomst gedurende de1 duur van de overeenkomst en ve wegwijzers het risico van niet ve bare schade draagt. De leversdu wegwijzers is ongeveer tien jaar, De chef van de afdeling bewegi ring van de ANWB heeft zich o: geërgerd aan de opvatting vané meente dat het ANWB-systeem zou zijn, althans duurder danvo dere geleverde materialen. Decf wel eens weten op grond varu gegevens de gemeente tot dito is gekomen. B en W hebben er enkel bezwaar tegen om met de ANWB alsnog een overeenkom; onbepaalde duur aan te gaan, li portune overwegingen als dat k Men meent namelijk zeker te v.e dat een dergelijke overeenkomsl jaar (met een opzegtermijn van maanden) in december kan won opgezegd... De gemeente heeft van de hi Brouwer in Oosterend een st grond van 975 m2 gekocht. Sr met de vergoeding die moet den betaald voor 44 m2 houte schuren, een broeikas en 17 vruchtbomen is met de trans 730.000— gemoeid. De grond is nodig om het beste mingsplan Oosterend-noord te) uitvoeren. In de koopovereenkor ook opgenomen dat Brouwer hi rein van de voormalige rioolzuivi installatie mag pachten, zolangi meente dit terrein niet nodig hei voor uitbreiding van het bedrijve rein. Brouwer is daarvoor een ai sche pachtprijs verschuldigd. Zondagavond om half acht isei dienst voor belangstellenden in( Gereformeerde kerk te Den Burg m.m.v. „The Singers of the Lort Ook andere instrumentalisten ve medewerking aan deze dienst. Het thema is „Gastvrijheid". Iedereen is welkom. B en W zullen de raad voorstelt aanvullende subidie van 714.884 beschikbaar te stellen voor det ratie van de voormalige doopsgf kerk in Oosterend, het huidige n centrum. De bouwkosten werdê weliswaar streng bewaakt, maar ontstond een overschrijding onti men uitging van een maximaal schikbaar krediet van 7340.949- de eerste fase en 757.820,— vod tweede fase, terwijl het raadsbei een totaal bedrag van 7378.840, behelsde. Van een auto die aan de Dorps te De Koog geparkeerd stond w maandag de voorruit beschadig! zat een barst van omstreeks tie! meter in het glas. De schade tö ongeveer honderd gulden. Toneelvereniging UDI heeft al neelstuk in studie genomen voffj najaarsuitvoering. Op 23 noveni!* wordt in de aula van de RijksscN gemeenschap het verhaal „Erve traan op de tompouce" gespee'4 Het theaterstuk is geschreven doj Annie M.G. Schmidt.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2