De orkestleden moeten lan het geheel denken" r „WAT IK ZEGGEN WOU.." cheidende Musica Texla dirigent Dyo aterdag zwemnacht n Molenkoog Geslaagd Heen play— offs j Texla Eerste ringrijderij Peanutters Natte viswedstrijd Play-backers gevraagd Teso een „flessenhals"! IJDAG 28 JUNI 1985 TEXELSE COURANT isica Texla bestaat tien jaar en dat jubileum valt samen met het cheid van dirigent Dyo Wassink. Dat afscheid verliep dinsdaga nd bij de laatste repetitie in een uitstekende sfeer en dat is ken- jrkend voor de samenwerking in die tien jaar. Wassink zou het or- itéén boodschap willen meegeven: ,,Het is heel belangrijk dat de len trouw blijven, ook als hun niveau wat uitstijgt boven dat van orkest. Dat is de enige manier waarop het orkest als geheel be- kan worden en dat geheel, daar gaat het om. Als je bij Musica da bent en je gaat naar de repetitie dan moet je in je achterhoofd den dat het orkest muziek gaat maken en dat jij daar aan bij- iagt. Dan lever je persoonlijk natuurlijk enigszins in maar het komt muziek ten goede". dat uit te leggen gaat hij iets iper in op dat begrip „muziek". Is het goed is bereik je een punt het spelen van een partituur jfgaat in het maken van muziek, inspeelt niet alleen ieder z'n itij maar dan reageert het orkest iéén instrument. Ik heb soms de jruk dat amateurs het belang hun parij wel eens afmeten het aantal noten dat ze moe- spelen. Als er weinig staan irdt dat afgedaan met „makke- maar daarbij wordt dan verge- het erom gaat muziek te aken en dat heeft niets te maken et het aantal noten". m jaar geleden begon Musica Texla een ensemble voor mensen die niet het fanfare terecht konden. Strij- s, houtblazers, mandolinespelers en kheel veel blok- en dwarsfluiten, men uit die begintijd: Sprenger, rnard en de muziekschoollerares me- iuw Beumkes, die Dyo Wassink er vroeg. Dyo was toen en is nu orga- leraar aan de muziekschool, let spelen van kerkmuziek op een jel, dat is eigenlijk mijn vak. Daar voor mij ook een grote muzikale g en ik merkte de laatste jaren ik door mijn zeer drukke bestaan minder orgel speelde. Dat ga ik weer meer doen". Musica Texla be- een gezelschap araan ook leerlingen van de muziek- mee konden doen, zonder dat arde bekwaamheden van de betref- ide muzikant werd gekeken. Het g erom wekelijks een avond samen iziek te maken en eigenlijk is dat zo lievenIn die begintijd was het ei- ïlijk min of meer een ensemble van muziekschool, de administratie was fsbij die school ondergebracht. In- ddels is het een volstrekt zelfstandi ge vereniging maar de banden met de muziekschool zijn natuurlijk nog steeds sterk. Open Dat open karakter, eigenlijk iedereen kon meedoen, is er nog steeds, hoe wel er wel concessies zijn gedaan in de loop der jaren. Zo werd Musica Texla in het begin gekenmerkt door de grote hoeveelheid fluiten in de bezet ting en de daardoor veroorzaakte over vloed aan hoge tonen. Dat leidde tot de keuze het dan maar zonder blokflui ten te doen om de klankkleur van het gezelschap wat minder eenzijdig te maken. Het bleek niet makkelijk te zijn om voor de baspartijen te zorgen. Er liep op Texel welgeteld één contrabas sist rond. Sinds kort zijn dat er twee, maar, vooral als die mensen het druk hebben, maak je daar geen orkest mee. Overigens is dit probleem'bij Mu sica Texla zeer bevredigend opgelost door het in de rijen opnemen van een basaccordeon. Typerend voor het or kest is de mandolineafdeling, een over blijfsel van het mandolineorkest van Jan Visser. Door deze bijzondere sa menstelling is het niet altijd makkelijk geweest muziek voor het orkest bij el kaar te krijgen. Dyo: „Sinds een paar jaar heb ik een muziekuitgeverij in En geland die is gespecialiseerd in muziek voor schoolorkesten, zoals die in En geland en de VS veel voorkomen. Die muziek moet minstens door een piano en twee violen gespeeld worden en dat kan dan met elke willekeurige in strumentengroep uitgebreid worden. Heb je houtblazers, dan neem je de houtblazerspartij erbij. Heb je dwars fluiten dan is daar ook een partij voor en met elke uitbreiding wordt de mu ziek mooier. Daarvóór arrangeerde ik de muziek zelf en ik schreef ook zelf de partijen voor de diverse instrumen ten". Dat is door het orkest hogelijk gewaardeerd. Diverse orkestleden drongen erop aan dat die bezigheid genoemd zou worden in dit verhaal, niet alleen omdat er erg veel tijd in dit uitschrijven ging zitten maar ook om dat op die manier muziekstukken wer den aangepast aan de specifieke be zetting van Musica Texla. Bovendien werden de partijen nog wel eens aan gepast aan de vaardigheden van de mensen die ze spelen moesten. Je reinste maatwerk. Pretentie In de begintijd was het orkest volko men gespeend van pretentie. De stuk ken die gespeeld werden waren ge makkelijk en voor iedereen te doen. In de loop van de jaren is er toch wat moeilijker repertoire gepakt en ook daaruit blijkt dat er niet alleen aan de gezelligheid van het samenspelen ge dacht wordt. Op de vraag of er meer pretenties zijn dan in die beginjaren anwoordt Wassing: „Zeker, en dat is terecht ook. Het is toch stimulerend als wat moeilijker werk goed gespeeld wordt". Het orkest is kennelijk „ge groeid", hoewel het ledenaantal altijd omstreeks de twintig, het bestaansmi nimum, heeft geschommeld. Hoe ging het eigenlijk in die jaren met de diri gent? „Ik ben zelf ook gegroeid. Van huis uit ben ik organist en ik heb les gehad in koordirectie. Een orkest lei- r' Mfi iSi-J 1.' J- 1 n nptiaa. - ai-a t - IT-S Het begin van een dirigentenpartituur, die door Wassink bewerkt werd voor Musica Tex la. Elke balk is een groep instrumenten. den is echter een heel andere bezig heid. Bij een koor geef je telkens de grote lijnen aan en bj een orkest moet je heel exact voor elk instrument zeg gen hoe de partij ingevuld moet wor den. Ik ben dan ook cursussen gaan volgen om mezelf te bekwamen in het dirigeren en het arrangeren. De diri gentencursus bijvoorbeeld was heel leerzaam. Die werd gegeven vanuit Alkmaar, speciaal voor mensen die voor muziekschoolensembles stonden. Alle cursisten hadden dus hun eigen orkest en telkens werd een les gege ven bij één van die orkesten. Die dien den dan als oefenmateriaal. Daar heb ik erg veel van geleerd, met name om zo weinig mogelijk te zeggen. Als je iets wil moet je het aangeven met je stok en dat moet het orkest ook le ren". De orkestleden weten zich die oefenavond op Texel nog prima te her inneren. Eén van hen: „We hebben die avond niets anders gedaan dan in zetten oefenen. Toch kon je goed mer ken dat de ene dirigent dat beter kon dan de andere. Wat dat betreft was het voor ons ook leerzaam, al hebben we dan weinig gemusiceerd". Dyo Wassink groeide en het orkest groeide mee. Dyo: „Ik leerde daar ook in te gaan op de techniek van bijvoorbeeld strijkers. Daar wist ik eigenlijk niets van en dat is toch een heel belangrijke afdeling. In het begin zei ik bijvoor beeld dat ze harder moesten spelen, nu vertel ik ze dat ze meer stok moe ten gebruiken". Muziek Wat is voor een muzikant als Dyo Wassink de muzikale uitgesproken van het bezig zijn met een duidelijk vrije- tijdsorkest als Musica Texla? „Die uit daging is er zeker wel. Het is echter geen puur muzikale uitdaging, het heeft ook te maken met het omgaan met mensen. Ik heb in de afgelopen tien jaar meerdere malen echte voldoe ning gevoeld als het spelen van een stuk opeens liep. Dan kwam er plotse ling echt muziek uit en dat is voor een dirigent een mooi moment want hij haalt dat uit het orkest. Als er opeens goed gearticulleerd wordt gespeeld en er zit lijn in het geheel, dat is fijn. Dat is dan niet een muzikale prestatie in de zin van op het orgel een moeiljk stuk van Bach spelen maar je hebt op dat moment bereikt dat die ongelijksoorti ge mensen en groepjes mensen samen muziek maken". Orkest en dirigent hebben zich dus in de loop der jaren ontwikkeld. Hoe ziet Wassink nu de toekomst, moet nu een keuze gemaakt worden tussen openstaan voor iede reen of alleen voor de betere muzikan ten? „Je kan niet verwachten dat in deze opzet ooit op hoog niveau gemu siceerd zal worden. Wel zou het goed zijn als de orkestleden die wat beter worden lid blijven. Tot nog toe is er Dyo Wassink tijdens de laatste repetitie met ,.zijn" orkest. een vrij groot verloop, vaak omdat de mensen toch niet tevreden zijn met wat ze moeten spelen. Juist de aan wezigheid van een aantal betere muzi kanten zou echter de kwaliteit kunnen verhogen. We hebben er diverse ge had die op een bepaald moment weer vertrokken. Misschien dat er nu weer een paar oude leden terugkomen, dat zie je vaker als er in een vereniging wijzigingen optreden. En ik zou mijn opvolger, er is een kandidaat, willen aanraden om het arrangeren en bewer ken voor Musica Texla weer op te vat ten, dat heeft een zeer stimulerend ef fect op de spelers. Het is overigens duidelijk dat dit orkest voorziet in een behoefte. Er zijn nogal wat mensen die voor Musica Texla hun instrumenten van zolder hebben gehaald en weer zijn gaan spelen en dat is belangrijk. Als het orkest er niet meer zou 2ijn zouden die instrumenten waarschijnlijk weer op zolder terecht komen". Peter Bakker, voorzitter van Musica Texla, benadrukt dat het orkest onder Dyo Wassink prettig heeft gespeeld. „Hij heeft nooit zijn eigen eer nagelo pen en hjj heeft zich altijd aangepast aan de capaciteiten van de orkestle den. Bovendien was hij altijd heel tac tisch. Als wij vals speelden zei hij bij voorbeeld dat het in ieder geval nog goed in de maat was".Waarop de aan vulling komt dat Wassink overigens niet èlles goed vond. De laatste keer dat orkest en dirigent elkaar ontmoe ten is zaterdag, tijdens een open speelmiddag in de doopsgezinde kerk. Het afscheid is daarom dinsdag avond al geweest tijdens de normale verenigingsavond, die werd besloten met gezamenlijk musiceren. Carlos Niehof slaagde aan de Grafi sche school in Amsterdam voor het di ploma reproduktie-tekenen. ie nacht van zaterdag op zondag houdt zwemvereniging 71 de traditionele „Nacht van Texel", een zwemmara- on van 12 uur, die zaterdag om 20.00 uur van start gaat. marathonzwemmen is een slijta- ag voor de goed getrainde „water- "en TX 71 heeft het voor elkaar regen voor elke baan in het bad i ervaren zwemmers of lemsters te charteren. Elke deelne- f zwemt drie of vier keer in de uur 30 minuten en de afstand, i wordt afgelegd varieert van 10 tot 2200 meter. 71 treedt zelf met twee teams aan, volgens eigen zeggen, blaken van (vertrouwen. Naast de competitie- nen is er weer de „geinlijn" waar xelaars en toeristen in rustiger tem- een baantje kunnen trekken. Opga voor dit nachtelijk zwemhalfuurtje nogelijk bij de kassa van het lembad. afgelopen week zijn er weinig Sinkbal activiteiten geweest. Te- nstander ODIZ liet verstek gaan vervolgens werd er onder drei- '9 van de weersvoorspellingen lezien van andere activiteiten, een de peanutters speelden ee maal. "Z Frogs kon het organisatorisch 11 voor elkaar krijgen om naar Texel tomen. Dat levert Texla 2 punten 'Naar spelen is natuurlijk leuker. In Afgeval valt ODIZ voorlopig af in race om de tweede plaats. Training op donderdagmiddaglhe- n'gaat niet door i.v.m. het school- van de R.S.G. Zaterdag aan- lande komen de Rayon trainers weer 3rTexla. De trainingsstage is van •30 uur tot ongeveer 16.30 uur. Na trainingsstage is er een barbecue. - "dag volgt de honkbalwedstrijd te- de koploper: Alcmaria Victrix. ;wee nederlagen met ongeveer 10 f lftten verschil wordt het hoog tijd "Alcmaria eens serieus te afdreigen. Het strijdtoneel is tijdens de marathon feestelijk verlicht en de speelweide bij het bad wordt een tijdelijke camping waar zwemmers en supporters eventu eel een paar uur van nachtrust kunnen genieten. Voor de verzorging van de spieren is een ploeg fysio-therapeuten present en de inwendige mens kan versterkt worden in een grote con sumptietent. „De Nacht van Texel" wordt zaterdagavond geopend door de oud-voorzitter en oprichter van TX 71, het raadslid Joop van der Meer, die ongetwijfeld een ferme duik in het bad zal nemen. Het orkest Monkeys Revi val zal de conditiestrijd muzikaal ondersteunen. Het zwembad is voor bezoekers de hele nacht gratis open. Zaterdag wordt in Oosterend de eerste ronde van het Texelse kampioenschap ringsteken gehouden, aanvang 19.00 uur. De deelnemers moeten zich verza melen aan de Slotsklok. Deze straat is het beste te bereiken via de Konings weg en daarna Oosterweg. De wedstrijdnummers die worden uitge reikt, moeten goed zichtbaar aan het rijtuig worden bevestigd. De „sabels" worden pas uitgereikt aan de startlijn. Bewoners en bezoekers van Oosterend worden zaterdagavond verzocht de volgende straten autovrij te houden: Peperstraat, Ankerstraat, Oranjestraat, Achtertune en Kerkstraat. De peanutters zijn alweer aan de twee de serie play—offs begonnen. Er zijn nieuwe teams gevormd en er zijn nieu we namen verzonnen. De Texla Thun ders hebben een 2—0 voorsprong ge nomen op de Texla Generals: 12—10 en 13—10. Opnieuw viel er soms al van leuke spelstijlen te genieten: ho meruns, knappe vangballen en goed samenspel. Maandag wordt de laatste wedstrijd van de play-offs gespeeld. De laatste viswedstrijd voor de zo merstop bracht 19 vissers naar het strand bij paal 9, waar het voor de zo veelste keer regende tijdens de wedstrijd. Er was één gastvisser. Bij de jeugd waren er 5 deelnemers. Eerste werd Jan Jacob Keijser (2 vissen 67 cm). Bij de senioren traden 13 deelnemers aan. Paul Verhagen (3 vissen, 73 cm) werd eerste; 2e. Cees Jacob Bakker (3 vissen, 60 cm), 3e. Cor Huisman (2 vissen, 57 cm). De totale vangst was 18 vissen en 481 cm. De volgende wedstrijd om het kam pioenschap is op 18 augustus om 8.00 uur bij Paal 17. De tussenstand in de serie is na 8 wedstrijden: In de afdeling jeugd resp. cm., geviste wedstrijden, punten: 1. Alexander Duinker 3412 8 29 BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE 2. Niels Vinke 3. Alexander Boks 282 183 8 33/2 8 26 y2 4. Jan Nico v.d. Ploeg 109 4 1614 5. Jan Jacob Keijser 101 8 16% 6. Japie Kooiman 39 4 11 In de afdeling senioren: 1. Map v.d. Zwaag 803 8 63 2. Paul Verhagen 800 8 8214 3. Hermann Boks 592 8 68 4. Cor Huisman 546 8 66 5. Dirk Roeper 446 8 49 6. André v.d. Geest 440 6 53 7. Ad Souwer 414 7 48 8. Cees Jan Bakker 326 7 5214 9. Wim Verhagen 376 8 3814 10. Frans Bos 317 8 4814 11. Jan Heethuis 281 4 2214 12. Rein Kuyper 251 7 43 13. Wim Pronk 197 3 1914 14. Marius Stevens 147 4 1914 15. Fup Zegel 121 5 2714 16. Theo Buren 102 5 30 Voor de play-back shows die deze zo mer tijdens de dinsdagse braderieën in De Koog worden gehouden worden nog deelnemers gezocht. Een aantal Texelaars hebben zich al voor dit pro gramma opgegeven maar er zijn, naast de deelname van campings, nog enke le plaatsen open. Opgave bij Slagerij lepe de Boer, telefoon 02228—552. De eerste play-back show wordt dins dag gehouden. Dat het toerisme en alles wat daar aan vast zit, nu voor Texel van kolossaal groot belang is zal echt niemand kun nen ontkennen! Verder is het nu een maal zo, dat vrijwel elk bedrijf, (ook Teso en VW) een kritische grens heeft, aan vast lasten, waarboven pas „inkomen" gemaakt wordt. En waar deze grens ook ligt (bij 50 60 70 of 80 bezetting) een vrij klei ne terugval in de bezettingsgraad, kan al gauw een zéér groot effect hebben, op het wél of géén inkomen maken, of zelfs met verlies hard werken. Goed, dat merkt Teso ook, dus die verhoogt als „monopolist" zijn prijzen en de Teso-directeur adviseert dat ei genlijk ook maar aan de andere bedrij ven. En in feite mikt hij dan wél op de luxe-bedrijven, met de rijkere gasten. Hij doet dit onbewust zelfs zozeer, dat hij zegt, dat die bootkosten toch maar op circa 3 van het uitgave bedrag per gemiddelde gast komen. Maar neem nu eens een zeer grpot deel van de voorjaars- en najaars- gasten. Dat zijn de school werkweken. (U weet wel, de jeugd die de volwas sen gast van de toekomst kan worden). Door de algemene bezuiniging komen die groepen al jaren steeds korter. Van vijf naar vier, van vier naar drie en zelfs van drie naar twee dagen, met nog maar één overnachting met vol- pension van circa f27,50. Teso voelt dat totaal niet, want ze moeten tóch allemaal maar één keer heen en terug. Maar die bedrijven voelen dat allang en zéér hard. Van één bedrijf weet ik dat alleen dat bedrijf in 1984 al zeker zo'n 800 overnachters had, die nog maar twee dagen naar Texel kwamen, met dus maar één dag volpension. Te so verloor nog steeds helemaal niets op die groepen, maar dat bedrijf waar ze eerst altijd twee overnachtingen hadden, al ruim 50 Maar voor die groepen maken de Te- sokosten nu al zo'n 40 uit van het totale bestedingsbedrag. (De perso nen, de fietsen en een of twee „be zemwagens" van hun leerkrachten). Voor een drie daagse groep komen de Teso kosten altijd nog op 20 van het totaal. Dat is héél wat anders dan 3 en ik verwacht dan ook, dat heel wat Texel-reisjes van de schoolpro gramma's zullen verdwijnen. En dan merkt de Teso het pas. Maar ook de caravan-familie's uit Utrecht en Rotterdam (en zelfs Amsterdam) zullen ontdekken dat de Tesokosten alleen al net zo hoog zijn, als een hele week staangeld. Tellen ze daar het weekend wachttijden-risico óók bij op, dan kiezen er steeds meer voor Zeeland. En dat merkt Teso nu al dacht ik. En ik denk ook wel dat de „overkantse" 2e huis bezitters steeds minder een extra weekendje komen „uitwaaien" in de wintertijd. Zelf heb ik, om bovenstaande redenen-, al een investeringsplan laten schieten en wie weet nog hoeveel andere plaat selijke investeerders? Maar nu iets héél anders Steeds weer vraag ik mij af, hoe het nu toch mogelijk is dat wij, ruim 13.000 Texelaars wél volop mee moe ten betalen via onze belastingen aan de zeer grote en dure verkeersvoorzie- ningen voor de ruim 13.000.000 andere Nederlanders, zoals bijvoorbeeld de Zeeland- en andere bruggen, alle 4-baanswegen en ingewikkelde klaver bladen, enz. enz. Maar dat die andere 13.000.000 Nederlanders niet volop mee moeten betalen voor ,onze" ver keersverbinding. Elke 7100— die de 13.000 Texelaars aan Teso moeten be talen is voor die 13.000.000 maar één dubbeltje! Wij zijn toch een volwaardig deel van Nederland en geen gewin-gewest en betalen toch óók de 100 wegenbe lasting, waar de Staat nog aan over houdt voor de algemene middelen?! Ik begrijp dit „achterstellen" van de Texelaars echt niet en óók niet, dat onze Texelse bestuurders en politieke partijen dit maar blijven slikken, in plaats van zich kapot te vechten voor dit Texelse levensbelang. Nogmaals, ik begrijp dit niet en vraag mij af, of er soms andere belangen op het spel staan, en zo ja, welke dan? Zo heb ik wel eens horen zeggen; „Het Teso-bestuur houdt dit tegen uit aandeelhouders- en eigen belang". Dit lijkt mij totale onzin, want die 6 dividend is niet om over te jui chen voor de aandeelhouders, terwijl een forse „afkoopsom" door de Staat, dat wél zou zijn. En bij zo'n forse af koopsom zou óók dat Bestuur best „een gouden handdruk" kunnen be dingen. (Ik denk, dat die man die de laatste tijd zo duur Teso aandelen op koopt er ook zo over denkt). Ook hoor je zeggen; „De service zal dan zwaar achteruit gaan". Maar vol gens „Oma", kan dat nauwelijks, na die smalle, steile 3-trapsboot en die hekkentroep in Den Helder. Ook hoor je zeggen; „Zou het eiland niet overspoeld worden met mensen, als de prijzen met circa 4/5 deel zou den zakken". Die kans zit er in en daar zal zeker wel 2/3 van de Texelaars te gen zijn. Maar die andere 1/3 moet, mede in het belang van die 2/3, tóch goede arbeidskansen behouden. En ook daarom zal ook hier weer voor een middenweg gekozen moeten worden. En mijn inziens zullen Gemeente bestuur en Teso samen moeten vech ten voor en forse subsidie op onze enige aan- en afvoer- verkeersvoorziening, zodat de „tolgel den" daarvan in de eerste plaats ten minste met 1/3 omlaag kunnen. Ver der zal iets extra gedaan moeten wor den voor de „knelgroepen", vooral die in voor- en najaar willen komen, want dan is Texel al zeer duidelijk onderbe zet. Ikzelf, denk hierbij aan forse groepsreductie's voor oud en jong én voor fietsen, aan caravan-familie's (over de 500.000 caravans in Neder land) en aan eigen bungalow-bezitters, die in voor- en najaar komen uitwaaien. Verder vraag ik mij steeds weer af, of het in dit computer tijdperk (waarin la minute" voor buitenlandse hotels en vliegreizen gereserveerd kan worden) nu echt niet mogelijk is, om voor de weekenden op de boot „autoplaatsen" te reserveren, zodat het hoogst onaan gename wachttijden-risico beperkt wordt voor hen, die daar een extra rijksdaalder voor over hebben. Die héle misère en alle politiebijstand daarbij, kan vervangen worden, door enkele uren eerder of later van huis te gaan. R. Kampstra, De Koog.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7