nieke kano-expeditie nd Spitsbergen SP 4 1 zl w s lippenberg zoekt de noorderzon op Cursus voor koordirigenten Jaarvergadering jachtvereniging Schrijven voor gevangenen _;iu i .V' 4 V' f Zaterdag eerste rommeltjesmarkt Diploma-uitreiking RSG Vreemd geld IDAG 28 JUNI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 mge afstand hardloper Jan Knippenberg weet wat veel ij zullen zeggen. ,,Ze vinden me natuurlijk knettergek, dat vind ik minder erg dan de stoere jongens, ferme jen opmerkingen die tegenwoordige bij avontuurlijke ten horen. Ik voel me geen stoere jongen en ben het niet. Soms word ik in paniek wakker en zie overal ijsbe- Het poolgebied fascineert me al heel lang en ik moet er i. Een tocht met een cruisseschip is niks voor mij. Het een beetje authenthiek en je moet er zelf wat voor vertrekt Jan Knippenberg landgenoten voor ruim Keken naar Spitsbergen voor jeekajak- en bergklim- jitie. Een combinatie die in ei land, en volgens het kwartet niet daarbuiten, nog niet ver- Een expeditie met risico's Is het goed gaat een ervaring weinig mensen van kun- - spreken. De kano's en de 624 droogvoer liggen al enkele in de kou op de vier Hollan- wachten. Knippenberg is het niet eenvou- uit te leggen wat zijn verwach- n van de langdurige tocht zullen ■gezien enkele onzekere factoren, maar meteen met de stoere jon- kant te beginnen: zijn grootste is een ontmoeting met ijsberen, moeten er op voorbereid zijn dat lie beesten tegen komen. Ik heb nooit een ijsbeer in levende lijve en ik heb me laten vertellen dat iele grote beesten zijn. Ze kunnen Izwemmen en zijn altijd hevig op naar voedsel". Volgens Knippen- men deze dieren dus moeten eren te mijden. Anders pakken gegarandeerd". In de geschiede- staan daarover de bekende alen maar ook onder poolgangers recent verhaal de ronde (lij een bergbeklimmer door een uitzijn tent werd gesleurd en op- iten. Knippenberg: ,,Dat zal on- ijfeld gebeurd zijn maar ik word er joodziek van, want ik heb dat lal nu al honderd keer gehoord", de goede orde: de vier „poolrei- kunnen de witte beren tegen n maar voor hetzelfde geld ge- dat niet. ,,Als we beren zien zijn logenaamde domme beren die zo waren om niet met het pakijs ing Noordpool te reizen. Ze zitten pitsbergen een beetje vast. Ze le- sltijd aan de kust en op ijsschot onder de kust. Als we overnach- noet dat dus meer landinwaarts uren", Uiteraard zijn er veel men- 5 als bergbeklimmer of als wan- tochten over Spitsbergen heb- gemaakt en de fascinerende maar eesde dieren konden ontwijken of ipen. Knippenberg zegt dan ook iet risico niet moet worden over- jn maar de expeditie verplaatst wel in kano's redelijk dicht langs ust. „In zo'n klein bootje ben je zo mobiel en die dingen zijn matig omdat we ongeveer 60 kilo ige aan boord hebben". Jan Knip- lerg gaat nog een dagje ijsberen in Artis. Ik wil toch weten wat Sen kan komen", wordt meegedeeld dat er twee eren mee gaan waarmee twee van inmiddels goed kunnen schie- n Knippenberg heeft volgens ei- zeggen moeite met dit principe ook voelt hij niets voor het ds water over gods akker" uit- gspunt. „Er zijn expeditiegangers iewust geen wapens meenemen te aan het lot overlaten", Knip- vindt het eventueel schieten sberen üit lijfsbehoud moreel Blijk maar hij wil graag naar dit ge en weet geen alternatief. „Wat ik ga doen is toch een soort luxe. ijsbeer zoekt logischerwijs voedsel k zoek daar niets. Ik heb daar ei- ook niets te zoeken", die opkomen in een lang te over de expeditie- 'achtingen. De drang naar het on- ^de en dat valt niet te ontken de zucht naar avontuur is echter ter dan deze morele bezwaren. Laatste moment Senberg is nog maar nauwelijks maanden bij de voorbereidingen de tocht betrokken. Hij is een in- f in een groep die al een jaar be- ^et dit plan. Hij wist wel van de weidingen en wist ook dat er 'erde man nodig was omdat een 'was afgevallen.,,Aanvankelijk k nee gezegd maar toen ze dit fcar belden heeft mijn vrouw ja ^3d. Ik vond het een schitterend en dat wist ze. Toen ze hoorde expeditie zonder een vierde niet 'tou gaan regelde ze dat ik mee vertelt de geschiedenisleraar *nd. De reisgenoten van de Texe- jijn Geert Stam uit Angerlo,Oncko te uit Doesburg en Wim de Ko- uit Den Haag. „Ik kende ze nau- maar ze hebben wel ieder een specialisme dat van pas kan [te is de intitiatiefnemer en orga nisator, De Koning is een ervaren berg beklimmer, Stam wordt omschreven als een goed kanoer en de rust zelve en de meer ongedurige Knippenberg heeft ervaring met sneeuwtochten en zeekanoën. Of de groep qua karakter en instelling tot een goed team zal groeien is voor. Knippenberg nog een kleine vraag, maar in de voorbereidingen waar hij bij betrokken was zijn er geen grote con flicten geweest. „We hebben wat her rie gehad over het voedsel dat mee moest. Ik vond dat te minimaal en was van mening dat ze meer zouden eten dan ze nu denken. Wat we nu mee hebben is nog steeds niet over- daardoor een goede leerschool. Ook is getraind in het catamaran-varen met de kano. De bootjes zijn dan door ski's met elkaar verbonden en dat zou noodzakelijk kunnen zijn als er bijvoor beeld een gewonde vervoerd moet worden. Het hele team heeft tochtervaring in koude gebieden en de overgang van het warme Amsterdam naar het plaatsje Longyearbyen op Spitsbergen wordt dan ook niet als obstakel ge zien. Die tocht maakt men per vliegtuig. Praktisch alle expeditiespullen en het eten is al op Spitsbergen gebracht met boten. „In Longyearbyen is één restaurant en daar zullen we nog een keer goed eten voordat we de eerste grote oversteek maken", aldus Knip penberg. Die oversteek betreft bij goed weer vier uur peddelen over de baai Isfjord Een open water met weinig branding en getijverschil maar met uit lopers van de warme golfstroom, een invloed die er voor zorgt dat het weer op Spitsbergen praktisch niet te voor spellen is. „Juist in die stukken zee die niet door derzetting van tien huizen met een meteorologisch station en een kolen mijn en daarnaast ongetwijfeld militaire aktiviteiten die niet worden aangeduid. Spitsbergen is Noors maar Rusland claimt en gebruikt al heel lang een deel van het gebied. „Je hoeft je paspoort niet te laten zien en de No ren en Russen helpen elkaar ook met van alles. Dat gaat automatisch in een gebied van ontberingen". Van andere Spitsbergen-gangers heeft Jan begre pen dat men ook voor 'toeristen' zeer behulpzaam is maar dat verdergaand contact op stroefheid stuit.„Ik wil kij ken of dat waar is want ik wil graag wat meer weten van de mensen die in zo'n gebied wonen". Depot Na dit rustpunt peddelt men verder langs de kust om het diepe fjord Olausfjell van alle kanten te bekijken. Daar is het de bedoeling de kano's en een deel van het materiaal en voedsel achter te laten in een depot. Als we vragen wat voor depot dat is vertelt Knippenberg lachend dat men de kano's gewoon hoog en droog legt. Met 30 kilo bepakking de man begint dan een ski/looptocht van 200 kilome ter in twee etappes. Men maakt twee ronden over en door de bergen en keert halverwege terug om opnieuw proviand in te slaan. De routes lopen consequent over gletsjers zodat men niet teveel rotsen moet overwinnen, leder kind leert op school dat deze gi gantische sneeuw-en ijsmassa's geva ren in zich dragen maar Knippenberg lijkt zich daar minder druk om te ma- ken dan om de ijsberen. Hij toont gro te kaarten waarop gigantisch veel nog enkele dagen mee wordt getramd Jan Knippenberg bij de kano Spitsbergen. vloedig Je moet niet te makkelijk denken over de zware arbeid die je zes weken lang moet verrichten. Bij te weinig voeding word je moe en ga je onzekere bewegingen maken. Ik ga niet graag met iemand een gletsjer op die onzeker is in zijn bewegingen". De kritiek van de Texelaar heeft er in ieder geval in geresulteerd dat er naast de poedervoeding nog 'noodeten' mee gaat in de vorm van vier dozen Nut- sen. „ledereen lacht me uit als ik over een Nuts begin maar ik weet van het lange afstandlopen dat het een ideale bijvoeding door de vele koolhydraten". Reddingen Ook is op advies van Knippenberg vier dagen in het Molengat geoefend met de kano's. Een groot aantal reddingak- ties zijn op zee doorgenomen. Iemand die behendig is met de kano kan zich als hij omslaat weer oprichten. Met zoveel ballast aan boord en in het ijs koude water bij Spitsbergen zal dat waarschijnlijk niet lukken. Er was tij dens deze training veel wind en vol gens Knippenberg was het vooral de expeditie. Zijn zeekano ligt al enkele weken op eilanden zijn beschut kun je last heb ben van plotseling opkomende poolstormen en windstoten. Later vaart men voor een deel wel in de be schutting van een eiland (Prins Karls Forland) maar daar is de kans op ver raderlijke valwinden weer groter dan op onbeschutte zee. Het poolijs be vindt zich doorgaans op 50 km. van Spitsbergen. Het water is bij langdurig redelijk weer tussen de nul en vijf graden. Mist Een ander kenmerk van deze eilanden groep is de mist die vaker wel dan niet voorkomt. Daarom is volgens Knippenberg ook moeilijk te voorspellen hoeveel kilome ter men per dag peddelend kan afleg gen. De groep gaat uit van 30 a 40 ki lometer maar bij mist zal men alles op het kompas moeten varen. In totaal wordt ruim 1000 kilometer per kano, Knippenberg spreekt consequent van kajak eskimomodel"), afgelegd. Na het bezoeken en het passeren van ge noemd eiland is er even rust in het plaatsje New Alesund. Plaatsje is een groot woord voor deze Russische ne- Van 12 tot en met 17 augustus wordt in de Stedelijke Muziekschool van Be verwijk een cursus voor koordirigenten gegeven, georganiseerd door het dis trict Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse Korenorganisaties. Het is een z.g. „opstapcursus" be doeld voor degenen die denken aan een langdurige opleiding, zoals de driejarige cursus voor koorleiders. De opstapcursus geeft een mogelijkheid de afstand tot die opleiding te over bruggen. Belangrijkste doelgroep vor men de practiserende koordirigenten, zoals er meerder op Texel zijn, maar ook mensen die plannen hebben in die richting. De lesstof heeft betrekking op het werken met verschillende koren en het repertoire voor mannen-, vrouwen- en gemengde koren. Degenen die de cursus volgen worden ingedeeld in verschillende werkgroe pen, waarbij rekening wordt gehouden met eventuele niveauverschillen. Docenten zijn Marlie Durge, André Kaart, Pieter Jan Olthof en Frans Schouten. Informatie bij het secretari aat van het district Noord-Holland van de VNK: Th. ten Harkei, Dorpsstraat 134, 1721 BP, Broek op Langedijk. Tel. 02260-2876. Vrijdag (vanavond) houdt de Koninklij ke Nederlandse Jagersvereniging afdeling Texel in Hotel „de Linde boom" jaarvergadering. Na de pauze (circa 21.30 uur) wordt de dia-show „Doïna Diana" van de be kende natuurfotograaf Herman Stege- man vertoond. Deze „audio-visual" toont opnamen van en is een homma ge aan allen, die zich inzetten voor be houd van flora, fauna, landschap en leefmilieu, maar boven alles een ovatie aan de natuur met daarbij begrip voor natuurwetten en respect voor tradities. Belangstellende niet-leden zijn ook welkom. gletsjerrivieren staan aangegeven en luchtfoto's met kleine bruine strepen in sneeuw. „Dat zijn allemaal geulen en spleten waar je in kunt donderen. Het zal soms een hele toer worden om daar over te komen". Zwaar wordt ook het betreden van een gletsjer en het Dinsdag van 20.00 tot 21.00 uur wordt de maandelijkse Amnesty-schrijfavond gehouden in de Openbare Bibliotheek. De Amnestygroep Texel organiseert deze avonden waarop geschreven kan worden naar autoriteiten van de ge noemde landen om gewetensgevange nen vrij te laten en aan het martelen een einde te maken. Er zijn voorbeeldbrieven in het Engels, Frans en Nederlands aanwezig om te schrijven naar Peru t.b.v. Próspero Gaspar Cabezas, een kleine boer met leidende posities in regionale boerenor- ganisaties. Verder wordt er geschreven om vrijlating te verkrijgen voor Claude- Ernest Ndalla in de Volksrepubliek Kongo die sinds maart 1984 vastge houden wordt zonder aanklacht of proces. In Laos zit Khamtan Kanhalik- ham al tien jaar in „heropvoedings kampen". Ook voor hem wordt om vrijlating verzocht. Luchtpostvellen en een uitvoerige beschrijving van de ge vangenen zijn aanwezig. Voor verdere informatie' over Amnesty International: Jenneke Wassink, Vloedlijk 31, tel.nr. 02220-4109. Vcrlegenhuken Noord Ny Friesland NfWTON |C.Mohn f ''sp.iist,,,:. For/anrf JfTirniócn f J-0"Qygarby^ 'Gruman tbA Barents^urg' ftaAftS/ó;. V' dgeóya t* M Voomeeonq tan de hoofdkaart 'J Het expeditieterrein op 80 graden Noorderbreedte. B SPITSBERGEN (NW.) Schaal I 6.000 000 Zaterdag start in Oosterend de eerste van een reeks rommelmarkten. De op brengst van de markt gaat traditiege trouw naar Oosterender sportverenigin gen en de dorpscommissie, 's Morgens wordt vanaf 10.00 uur vers gebakken vis verkocht en 's middags rond 13.00 uur start de markt in de Blazerstraat en Kerkstraat. De markt-onderdelen zijn in grote lijnen hetzelfde als vorig jaar. bedwingen van hoogteverschillen. „We moeten nogal eens een gletsjerfjord 'afzeilen'. Dan maken we dus een soort kabelbaan". Uiteraard loopt de groep met touwen aan elkaar verbonden over de ijsmassa's. Men denkt gemiddeld per dag ongeveer 10 kilometer te kun nen afleggen maar ook hier kunnen sneeuwstormen of mist spelbreker zijn. „Dat werkt niet alleen vertragend. Het is ook zeer deprimerend. Ik weet dat van tochten in Schotland en Groen land. Dan zal pas blijken met wat voor karakters ik op stap ben". Slaande ru- zie's zijn in dergelijke omstandigheden niet te vermijden maar als het werkelijk te bont wordt is er geen helicopter die het ploegje in de bewoonde wereld te rug kan zetten. Het viertal neemt geen radio mee en mocht er wat mis gaan dan zal het geruime tijd duren voordat men daar op Spitsbergen achter komt. „We moeten aan de gouverneur wel een route overleggen met data's. Een keer in de drie weken wordt vanuit een helicopter gekeken naar de nederzet tingen en mensen zoals wij. Als er wat gebeurt nadat de helicopter over is ge komen kun je het dus voorlopig schudden". Wel heeft het kwartet vuurpijlen bij zich om alarm te slaan. De radio is om financiële en praktische redenen uit de boot gevallen. Mijn maten zeggen dat het zonder kan en dat geloof ik dan maar"zegt Knippen berg wijfelend. Feit is dat tientallen bergbeklimmers in dit land ook geen radio bij zich hadden en veilig zijn te rug gekeerd. Dat de groep voor de ka no heeft gekozen in combinatie met gletsjertochten mag uniek worden ge noemd. Knippenberg vertelt dat er een keer een groep Engelsen met een kano rond de eilanden heeft gevaren. „Bij mijn weten zijn we de eerste Hollandse groep die dat doet De combinatie met een voettocht was op Spitsbergen helemaal onbekend". Walvissen Na de bergtocht volgt men ongeveer dezelfde weg terug per kano met we derom een rustpauze in de Russische nederzetting en een bezoek aan enkele fjorden. Het wordt eentonig maar er is nog een risicofactor waar het kwartet zich in heeft verdiept: walvissen. „Die hoop ik wel te zien want daar ben ik niet zo bang voor. Ze zullen mij met hun absolute gehoor veel eerder ontdekken dan ik hen maar ik denk dat als wij ze niet dwars zitten, we geen last zullen hebben. Ze kunnen natuurlijk alleen al met hun staart je bootje vermorzelen maar dat risico moet je nemen". Het team heeft veel gelezen over walvisgedrag en van ka notochten bij Alaska is bekend dat de peddelaars niet hoefden te vrezen voor deze dieren. Er is verder volgens Knip penberg niet zoveel bekend over de walvis-reactie bij hele kleine bootjes. „Die beesten zijn altijd geobserveerd vanaf grote schepen". Er zal nog aan Greenpeace worden gevraagd hoe de walvis reageerde op de rubberboten van de aktiegroep. De 'killerwhale' Orca ziet er volgens Knippenberg ge vaarlijk uit maar hij is het niet.,,Dat zijn juist heel goedaardige dieren. Die Donderdagavond 4 juli worden in de aula van de Rijksscholengemeenschap de diploma's uitgereikt aan de leerlin gen die dit jaar met succes hun mavo-, havo- of atheneumopleiding voltooi den. De feestelijke uitreiking begint om 19.45 uur. Ouders, vrienden en kennis sen van de geslaagden zijn uiteraard van harte welkom om de uitreiking bij te wonen. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 f 110,75 f 5,44 f 35,75 f 37,75 7132,75 f 30,25 3,39 4,30 15,86 16,90 1,91 Jaws-films zijn dan ook totale onzin. Het water waarop de groep drijft is glashelder en diep. „Het zal wel een rare kijk zijn om daar van alles te zien rondzwemmen. Ik zal toch wel schrik ken van de eerste Orca die ik zie". De risico's die besproken zijn klinken behoorlijk spannend. Knippenberg ont kent niet dat spanning een deel van zijn drijfveer is. „Je bent echter knet tergek als je niet weet wat je daar gaat doen. Een goede voorbereiding is alles, er zijn gewoon een paar dingen die je niet helemaal kunt inschatten". Hij vertelt dat hij van kinds af aan in het Poolgebied geïnteresseerd is. Als geschiedenisman boeien de tochten van pool-ontdekkers en alles wat daar na kwam hem mateloos.,,Ik vind het gewoon een machtig gebied en ik wil die verlatenheid en sfeer niet alleen in boeken lezen maar ook voelen. Spits bergen is het startpunt geweest van vele poolexpedities en ik wil daarvan een heel klein stukje zelf beleven. Die natuur daar moet je gewoon ondergaan". Survival De expeditie is voor Jan hetzelfde als honderden kilometers hardlopen en als we doorvragen over zijn beweegrede nen komt hij een met eerder gehoorde mijmering. „Mijn lichaam dwaalt ver der van het alledaagse en geestver- nauwende zijn. Steeds maar verder". Was hardlopen een oude hobby van Jan die in een rage terecht kwam, met avontuurlijke tochten lijkt hetzelfde te gebeuren. De kans is groot dat de groep net op tijd op eigen houtje een deel van Spitsbergen 'verovert', want de goed georganiseerde en in feite weinig spannende 'survival-reizen' heb ben ook daar een intrede gedaan. „Een paar dagen op een groot schip en dan even de bergen in met je survival-overall. Dat zijn voor mij de stoere jongens die het ook graag wil len zijn. Het wordt een mode waar ik nu al mijn buik van vol heb". Jan vertelt van een vriend die trots kwam meedelen dat hij op een 'overle vingstocht' in de Ardennen op com mando van de reisleiding bij een boer en kip had gehaald en de nek had af gesneden. „Die dingen bedenken ze allemaal om je het gevoel te geven dat je wat durft. Degene die zo'n opdracht weigert dat is voor mij het karakter van iemand die zich in zware omstan digheden weet te redden. Die kip hoeft helemaal niet dood want het reisgezelschap met stoere cursus komt niet om van de honger". Er zijn ook bladen die inspelen op de survival-rage en het team heeft besloten daar geen reisverhaal aan te leveren. Dat scheelt veel sponsorgeld. Wel wordt de groep gesponsord door Demmenie Sport uit Amsterdam en heeft men bij tal van voedselleveranciers korting gekregen. De kosten van de expeditie zijn onge veer F3000,— per persoon, waarbij op gemerkt dat de vier al in het bezit wa ren van eqn zeekano goede kleding en tenten. Vertrokken Met de Avro wordt nog gepraat over het maken van een televisie documentaire en Knippenberg zal in De Volkskrant in de rubriek 'Dag In Dag Uit' verslag doen van de expeditie. „Als kersverse Texelaar kan ik de Texelse Courant ook niet links laten liggen" zegt hij lachend en dat laatste klopt. Het is de bedoeling dat Jan Knip penberg in persoonlijke getinte ar tikelen in deze krant zal vertellen hoe het viertal de 48 dagen varen en klimmen rond en op het koude Spitsbergen ondergaat. Knippenberg hoopt regelmaat in dit speciale feuilleton te brengen maar hierin is (tij onder andere ook afhanke lijk van de Noorse PTT. „Geen nieuws is in dit geval waarschijnlijk slecht nieuws. Als er een ramp gebeurt staat mijn kop natuurlijk niet naar schrijven". Knippenberg geeft zijn verslagen dan ook de dubbelzinnige titel 'Met de Noorderzon vertrokken...'. De redactie hoopt daar aan toe te voegen: een ex peditie van gekke jongens en ferme knapen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9