Provocatie en traditie in kelder raadhuis +GIRO686I ft Vlaggen gestolen VERVOLG VAN PAG. 1 Lokale omroep Opgave deelname Hoornder donderdag Vw A Eerste strandloop bij Paal 28 Toerist mag niet op N.H. toren Gouden Boltje wandelt in Amsterdam Leren jas gestoli PAGINA 10 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 jy( Op Texel worden weer herhaaldelijk re- clamevlaggen gestolen van mid denstanders. Maandagnacht gebeurde dat bij Slagerij Dros in Oosterend maar ook in de nachten daarvoor, en in twee gevallen op klaarlichte dag, ver dwijnen vlaggen van gevels. Aangera den wordt de vlaggen in ieder geval bij het sluiten van het bedrijf binnen te halen. toekomst haar geld moet krijgen. Tij dens de vorige algemeen bestuursvergadering vorig jaar zijn daarvoor suggesties gedaan zoals het uitgeven van obligaties en het winnen van leden. Het runnen van een om roep kost al gauw een ton per jaar en dat moet op de een of andere manier door de Texelse gemeenschap opge hoest worden. Op vragen van Hans Bakker naar de vorderingen op dit ter rein moest Cor van IJsseldijk ant woordden dat het dagelijks bestuur er niet uitgekomen was. „Wij hebben hier veel over zitten praten, maar wij zien gewoon geen goede mogelijkhe den. Het winnen van leden kan je ei genlijk pas doen als je in de ether bent want dan weten de mensen waar ze hun geld aan geven". Een ander probleem is het zenderpark dat er moet komen. Internationaal zijn inmiddels de frequenties verdeeld en Nederland is opgedeeld in een groot aantal stukken van gelijke grootte. Elk stukje Nederland mag een zender heb ben die 100 watt sterk kan zijn en waarbij een zendmast van precies 38 meter hoog moet komen te staan. De ze zenders bereiken dan een gebied met een straal van ongeveer 5 kilometer. De regeling valt voor Texel zo, uit dat er drie zenders geplaatst zouden moe ten worden. Dat is een flinke kosten post, ook als de zenders eventueel ge huurd kunnen worden van de PTT. Momenteel wordt gezocht naar twee proefgebieden voor dit plan, een ste delijk en een landelijk gebied. Toon Berndsen bezocht een vergadering van de Organisatie Lokale Omroepen Ne derland, die hierover ging: ,,Daar is mij gebleken dat Texel voor de Over koepeling van Lokale, Omroepen in Ne derland nog steeds hoge ogen gooit als het gaat om de aanwijzing tot proefgebied". Deze organisatie advi seert de minister. Inmiddels is het aantal uitzendingen dat de omroep verzorgt via de lijnen van de Lichtboei gestegen tot drie per week. Naast het actualiteitenprogram ma Noord-Noord-West" op zaterdag is er een sportprogramma „Sportlo- kaal" op maandag en een amuse mentsprogramma Onbewolkt" op zondag. Bovendien worden met een zekere regelmaat live-uitzendingen op locatie gemaakt, zoals de avondvullen de uitzending over de alcoholforumdis cussie, de „Samenkomst" uitzendin gen vanuit de Pilaar en het politieke café vanuit de Twaalf Balcken. Dat ge beurt echter tot nog toe geheel met spullen van de Lichtboei. Zoals Cor van IJsseldijk het uitdrukte: ,,De om roep bezit welgeteld één bandrecorder en wat microfoons". Afgelopen winter werd een cursus georganiseerd door de bestaande medewerkersploeg om een groep nieuwe medewerkers op te leiden. Dat leverde een tiental nieuwe mensen op, maar het is de vraag of de groep groot genoeg is om wekelijks voor een constant aantal uitzendingen te zorgen. Tijdens de vergadering werd daarom benadrukt dat het nieuw te vormen dagelijks bestuur vooral uit kundige mensen zal moeten bestaan. Mensen die aan de hierboven ge schetste problemen het hoofd kunnen bieden. Harrie Tielemans maakte een treffend portret van Cor Ellen. Het krijgt een plaatsje in café De Karseboom. Voor de speciale attracties die deze zo mer tijdens de Hoornder donderdagen worden gehouden is nog opgave mo gelijk. 18 juli wordt ,een straatconcours voor paarden gehouden met de rubrie ken limiet, grote limiet en open klasse tweespan. Er zijn prijzen beschikbaar en er is een deskundige jury. Opgave voor dit concours tot uiterlijk 13 juli bij mevrouw Bakker-Witte tel. 02226-464. Ook wordt het Texels kampioenschap „beste monster-knecht" gehouden en er is ringsteken op pony's voor de Hoornder jeugd. Ook hiervoor opgave bij mevrouw Bakker-Witte. Een week later is er veemarkt en voor het bespreken van een vak kan men tot uiterlijk 22 juli terecht bij W. Goën- ga, tel. 02226-252. Alle aanvoerders van vee krijgen een herinneringslintje en voor vervoer kan eventueel worden gezorgd. Landbouwdag De grote landbouwdag van 22 au gustus bestaat o.a. uit een schapen keuring. De volgende rubrieken zullen gekeurd worden: schaap en 2 ooilam meren, schaap en 1 ooi en 1 ramlam, tweetallen ooien en tweetal ramlam- meren en tweetal schapen. Prijzen zijn er o.a. voor de beste ramlam, halfjari ge ram en oudere ram. Ook niet stam boekleden met stamboekschapen kun nen deelnemen. Tevens is er keuring van dwerggeiten (opgave bij K. de Ridder te. 02226-497) en konijnen en kippen (opgave via de vereniging Kotex). De WPN paardenkeuring omvat de volgende categoriën: rijpaarden, ba- sispaarden en tuigpaarden en er is een speciale keuring voor welsh en forester pony's. Opgave hiervoor bij W. Goën- ga. Voor de paardenkeuring opgave bij In de kelder van het raadhuis exposeren tot 12 juli tien Texelse kunste naars met recent werk. De tentoonstelling is georganiseerd door de sek- tie kunst- en kultuurbeleving en dient als vervanger van een geplande Toer In expositie waar de kunstzinnige eilandgenoten niet zoveel zin in hadden. Wat nu in de kelder hangt is een bezoekje waard, maar recent heeft in dit geval niets te maken met vernieuwend. P. Daalder tel. 02223-611. Op de landbouwdag wordt ook een ponyconcours gehouden met als maxi- - male stokmaat 147,5 cm. Alle rassen kunnen meedoen. Opgave bij W. Goënga. De opgave voor alle rubrieken moeten voor 26 juli binnen zijn in ver band met de uitgave van een program maboekje. Degenen die een kraam of stand op de landbouwdag willen hu ren, of hun waar willen presenteren op de lappenmarkt kunnen dat ook door geven aan W. Goënga. Op de andere Hoornder donderdagen is ook nog ruimte voor bedrijven of particulieren om een kraam te presen teren. 15 augustus wordt een grote veiling gehouden ten bate van het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Voor de veiling zijn nog veel goederen nodig. Inlichtingen bij W. Goënga. Op een zeer zwaar parcours, langs het strand, liepen woensdagavond 96 per sonen de eerste strandloop bij Paal 28. Door de zandopspuiting moest voor deze keer een noodoplossing gezocht worden. Vanaf volgende week wordt er weer op'het strand gelopen. De uitslagen: 4 km: 1. André Brouwer 16.30 min.; 2. Nanning Kikkert 17.32 min.; 3. Ralph Orfobug 17.41 min. 4 km jeugd: 1. Jan Veldman 19.10 min.; 2. Mathias Smit 20.34 min.; 3. Arjen Boon 21.09 min. 4 km dames: 1. Emelie Veeger 20.04 min.; 2. Coby Bakelaar 21.40 min.; 3. Nel Bruining 23.26 min. 8 km: 1. Minne Goënga 33.46 min.; 2. Johan Voogd 38.47 min.; 3. Dik We vers 40.23 min. 8 km veteranen: 1. Arie de Ridder 36.49 min.; 2. Piet Bakelaar 37.40 min.; 3. Werner Luck 37.54 min. Het was de bedoeling van de Welzijns- sektie om een tentoonstelling te hou den waar de kunstenaars in de slag konden met het thema muziek. Overal in de provincie zijn dergelijke Toer In aktiviteiten van start gegaan en net als bij de tentoonstelling 'Accent op het monument' van vorige zomer kon men geldprijzen winnen. Het thema muziek sprak een meerderheid van de kunste naars echter niet aan en de sektie moest al snel constateren dat een an der thema zonder prijzen) wijzer was om een fiasco te voorkomen. Mogelijk dat voor recent werk van Texel geko zen is omdat de sektie voor een deel uit plaatselijke kunstenaars bestaat maar wat nu getoond wordt is, behou dens een enkele uitzondering, geen verrassing. Te veel en te vaak hetzelf de, was het gevoel dat ons als regel matig bezoeker van galeries en raad huiskelder bekroop. Een aantal van de exposanten waren onlangs nog gast in de raadhuiskelder met een eigen ten toonstelling of in het kader van de TEEVA jubileumexpositie. Wie minder vaak tentoonstellingen bezoekt zal mo gelijk toch verrast zijn door de ver schillende werken. Portret Een verschil tussen oud en nieuw schilderwerk van Harrie Tielemans is zeer moeilijk aan te duiden. Hij heeft zijn vertrouwde, gedegen stijl en weet daar soms in landschapweergaven een speciale sfeer mee op te roepen. Zijn beste schilderij op de tentoonstel ling en ook één van de betere van de hele expositie is een groot portret van Cor Ellen. De strandjutter is met de fiets aan de hand op het strand leven secht en krijgt binnenkort een plaatsje naast andere befaamde Texelaars, zoals Joppe Rijk, in café De Karseboom. Jeanne van de Brink toont vijf land schappen waarvan het grootste deel onlangs op dezelfde plaats hing en Henk Arendsen. stond twee doeken af. Kleurrijk werk vol van emotie en naast de vele traditionele doeken ook provocerend. Frans Voskuil toont een technisch goed portret maar met weinig fantasie opgezet en laat op een ander doek twee honden in de Slufter naar een in sect kijken. Met een portret van een paardehoofd kijkt de kitsch helaas een beetje om de hoek, maar wie van een preciese aanpak houdt zal deze schil derijen mogelijk waarderen. Jolet Leenhouts laat een serie van vijf tekeningen zien die naast elkaar 'gele zen' kunnen worden als een soort stripverhaal. Een verhaaltje met humor en een originele aanpak maar na wat we van Leenhouts gezien hebben niet opmerkelijk vernieuwend. Iwan de Vries was blijkbaar al druk bezig met het thema muziek voordat deze ten toonstelling werd afgelast. De Vries heeft twee keer de viool als onde waarbij een serie violen in het va geel-oranje het meest geslaagd; de sfeer oproepen van een dodenakker. D.J. Bakker toont drie landschap met onder andere een opmerkeli) listische weergave van het Sandershuus. Een serie aardewerk van Nesrinl geeft aan dat deze Oosterendsei in vormgeving een strakke eigen heeft weten te brengen, iets wat wat speelser terug vindt in de ge de meubelen van haar man Step Vooral de twee stoelen van de vt gever en houtbewerker laten zien hier van vooruitgang sprake is. I) stoelen zijn apart en door de lijm er in gebracht zijn ook zeer func neel, oftewel ze zitten uitstekend Last but not least vier provocere; en in deze context daarom fraai; derijen van Henk Noorlander uit Hoorn. Toevallig één van de kun naars die publiekelijk weinig aan weg timmert. Noorlander laat vi; ke, naakte dames in close up zit gaf zijn weergaven de cynischet 'Studie voor Weight Watchers'n Qua compositie klopt het soms' helemaal maar dat is vast bedot de Weight Watchers nog meert! gen. Het zijn schilderijen met dn wij ervoeren ze als humoristisch, het opmerkelijk dat de gezichten Noorlanders vrouwen, waarvant masturberend, bewust buiten bt worden gehouden.Verkapte vroui haat of -angst? Dat is voer voor chologen maar ook anderen zijn kom op werkdagen van 9.00 uur 12.30 uur en van 14.00 uur tott uur. Provocerende en cynische schilderijen van Henk Noorlander en Texelse vormgeving van Stephen en Nesrin During zijn de meest opi lijke weergaven van 'Recent werk'. Dezelfde avond dat de omroep vergaderde was de tweede aflevering van het programma ,,De Samenkomst". Deze keer was de radio discussie voor publiek vriendelijker van toon dan de vorige opname. Hans Oosterhof (r.) ontving in café De Pilaar Jan Brouwer („Dit is voor mij niet helemaal de geschikte plaats"). Tine Krijnen-Baijs („Ik verf mijn haar om de vergrijzing tegen te gaan") en, niet zichtbaar op de foto, Frits Langeveld („Ik zou we! eens wat anders willen, exportbevordering of zo"). Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilsterstraat, Marelstraat. Marsplan en De Waal 's Middags vanaf 14.00 uur wordt oud papier opgehaald in het Marsplan en De Waal. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 9.00 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. De toren van de Nederlands Her vormde kerk in Den Burg mag niet door groepen toeristen worden be klommen. Uit oogpunt van veilig heid heeft het college een tweede verzoek van de Hervormde kerke- raad om toeristische excursies toe te staan afgewezen. De kerkeraad kreeg eerder ook al nul op het rekest van B en W en vroeg onlangs de beslissing opnieuw te over wegen. Daarbij werd gevraagd om de toren, eigendom van de gemeente, open te mogen stellen tijdens speciale aktiviteiten in Den Burg, zoals de fol- klorewoensdag. De groepsgrootte zou dan aan een maximum gebonden zijn: 10 of 15 personen. Bouw- en woningtoezicht heeft de to ren nog eens bekeken en adviseerde het college om die voor publiek geslo ten te houden. De gemeente is uitein delijk verantwoordelijk voor de mensen die de toren beklimmen en vooral stei le en smalle trappen en de smalle trans van de toren zijn niet bedrijfsvei- lig genoeg om groepen te ontvangen, redeneerde bouw- en woningtoezicht. Opgave wandeltocht Sail Amsterdam, op 3 augustus 1985. Leden van W.S.V. Het Gouden Boltje, kunnen zich opgeven voor de bus wandeltocht Sail Amsterdam op 3 au gustus. De afstand is 10 km door een deel van oud-Amsterdam en het ha vengebied. Leden betalen voor deze tocht ƒ16,50, jeugdleden t.m. 14 jaar f 14,—. Degene die zich opgegeven hebben en niet op komen ook verplicht te betalen. Annulel mogelijk tot 1 augustus 22.00 u Opgave bij I. Gerritsen, Zeebries tel. 02220-3464 of B. A. Roest van Hollandstraat 23, tel. 02220 Als er nog plaatsen over zijn kun ook niet-leden meelopen. Hier5] wie het eerste komt, het eerste r De kosten zijn dan 720,— en voc geren 717,50. Opgave is mogelf 15 juli. Door een auto open te breker maandagnacht een dure leren gestolen worden uit een auto De auto stond geparkeerd achter VVV kantoortje in De Koog en d ven zijn vakkundig te werk gega: waren geen sporen van braak te vinden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 10