Groen ^trnrL-Jexel s in het estuurscrisis omroep oorlopig opgelost ui 3 Taptoe Texel blijft succesnummer Waterschap wil andere weg lozing RZI Everstekoog sbedrijf belooft epelheid bij ing rekening verschot orgelaktie Dor andere )rkorgels Slapend in de sloot.. Extra boten voor cultuur Insluiping met ladder Strand Paal 28 weer bruikbaar „Wat je ver haalt is lekker VRIJDAG 5 JULI 1985 JICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9994 fEXELSE COURANT Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. iwktiid: Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 Gander Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. .Graaf is op vakantie, jafienties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ;0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. stuurscrisis, die sinds kort ontstaan was bij de Stichting Lokale Texel is dinsdagavond tijdens een af en toe nog al emotionele igadering in d'Ouwe Ulo voorlopig opgelost. Van het zittende dage- lestuur stapte iedereen op en er is een voorlopig dagelijks bestuur en dat over drie maanden met een uitgebreide voordracht van meer lieve opvolgers moet komen. Die voordracht moet worden samen- duit mensen met voldoende capaciteiten om de omroep door de ijke startperiode heen te helpen. iet indienen van die voordracht is akvan het voorlopige bestuur at en, dat heft zichzelf dus over aaanden bij de nieuwe bestuurs- izingen weer op. De crisis was aan door meningsverschillen tus- e medewerkers en het dagelijks urover de organisatie van de lo- imroep. Een commissie waarin partijen vertegenwoordigd waren t de taken en bevoeg heden van ader vastleggen in een huishou- reglement. De medewerkers in Gasbedrijf heeft in antwoord Ie brief van PvdA en PPR over iroblemen rond de verschoven iropname beloofd soepel te in zijn met het innen van de re- Ingen. Mensen die door de regeling in de problemen len gebracht kunnen door een (oontje met het kantoor in Den (02220) 4027 afspreken dat de iling gespreid wordt over een tot het eind van het jaar. lit jaar was het gebruikelijk dat de iropname in december gedaan I. Om allerlei redenen besloot het edrijf die naar elders in het jaar te huiven. Daarom werd de jaarlijkse me dit jaar in juni gedaan en dat (ende een relatief hoog bedrag lp een onverwacht tijdstip moest en betaald. De goedkope zomer- inden tellen nog niet mee bij de (ening van het gemiddelde omdat is opgenomen over een peri- van december tot juni. De politie- lartijen riepen hierna op tot een om massaal niet te betalen maar wil het Gasbedrijf nu dus aan te- joet komen. werkgroep die in 1983 en vorig succesvolle akties hield om Ypma orgel in de Rooms Ka- lieke kerk van Den Burg te kun- laten restaureren heeft beslo- het bedrag dat overbleef te enken aan enkele andere orgel- dsen op het eiland. restauratie van het Ypma orgel tte bijna een ton en de akties, !r- lereen grote veiling, brachten ruim mille op. Het overschot van l,30 wordt geschonken aan vier elfondsen. De Nederlands Hervorm- - kerk in Oudeschild krijgt ƒ1500,— Ne aanschaf van een prestant en "intonatie van het orgel. Met dit kag kan het orgel geheel worden geknapt. Gereformeerde kerk van Den Burg 9t f1500,— voor aflossing van een uld naar aanleiding van de orgel- lauratie en de Nederlands Hervorm- kerk van Den Burg krijgt ƒ5000,— mogelijk een start te kunnen ma- met het opknappen van hun histo- b belangrijke orgel. Aan deze snking is de voorwaarde verbonden kal1-1 t-llam. UilII Wil st worden voor restauratie. Als dat 1 gebeurd kan de werkgroep het be- aan iets anders besteden. Katholieke kerk in De Koog krijgt 49,30 als bijdrage in de aanschaf een nieuw orgel als vervanging het huidige in matige staat verke- tie electronische orgel. De werk- «P „Orgelfonds Ypma orgel RK. Oen Burg" heeft zich na de ver- 9 van de gelden opgeheven. De m Willem Keyzer en Simon Dros 'als zaakgelastigden verantwoorde- voor de financiële afwikkeling van aktie, wat er in dit geval op neer ai dat ze een paar orgelfondsen en verrijken met financiële steun. "die commissie wilden dat de positie en bevoegdheden van de redaktie werd omschreven in een „redactiestatuut" dat onderdeel uit zou maken van het huishoudelijk reglement. Het dagelijks bestuur wilde daar in eerste instantie niet aan, maar na veel discussie werd toch een practisch eens luidende me ning bereikt. Door ziekte van SLOT- voorzitter Piet Arensman lag het werk vervolgens een paar maanden stil en daarna bleek dat er toch geen over eenstemming was in het denken over ,,wel of geen redactiestatuut". Het da gelijks bestuur maakte via de krant be kend tijdens de jaarvergadering een ei gen versie van het huishoudelijk regle ment te willen presenteren waarop de medewerkers die in de commissie za ten zich gepasseerd voelden. Een meerderheid van de vertegenwoordi ging die de medewerkers in het alge meen bestuur hebben, schreef een brief aan het algemeen bestuur die za terdag rondgebracht werd. De onderte kenaars van die brief, Niek van der Heijden, Toon Berndsen en Hans Oosterhof, uitten nogal pittige kritiek op het dagelijks bestuur. Voor de ver gadering en voor het schrijven van die brief hadden Piet Arensman (om ge zondheidsredenen) en Cor van Ijssel- dijk al te kennen gegeven dat ze opstapten. Het laatste lid van het da gelijks bestuur, Erna Leyen, besloot na lezing van de brief ook haar zetel be schikbaar te stellen. Het algemeen bestuur bleek niet ge diend te zijn van het huishoudelijk reg- lement zoals dat door het dagelijks bestuur gepresenteerd zou worden. Met name het passeren van de com missie die het reglement samenstelde was onderhevig aan kritiek. Jan Wie ten vertaalde dit in een motie, waarin werd voorgesteld het vaststellen van een concept-huishoudelijk reglement de eerste taak voor het nieuwe bestuur te maken. Die motie werd aangenomen. Vervolgens ontstond een discussie over hoe de bestuurscrisis opgelost moest worden. In de brief van de medewerkers werd voorgesteld een commissie van goede diensten te benoemen die capabele mensen zou moeten zoeken voor het nieuwe dage lijks bestuur. Die commissie werd op voorstel van Hans Bakker omgevormd tot een ,,interim"bestuur, dat is een bestuur dat het gat tussen het aftre dende en het nieuw te vormen dage lijks bestuur opvult. De reden daarvoor was dat de omroep anders drie maan den zonder bestuur zou zitten. Ook dat voorstel werd met een grote meer derheid van stemmen aangenomen. Het voorlopig bestuur bestaat uit Jan Wieten, Piet Hoogerheide, Nico Nag- tegaal, Aat van Heerwaarden en Koos van der Burgh. Geld Eén van de problemen waarmee het nieuwe bestuur geconfronteerd zal worden is de financiering van de om roep. In de huidige opzet moet het geld vooral van gemeentesubsidie ko men maar daarvoor is het nodig dat er een goede begroting wordt ingediend bij de gemeente. Voor 1986 is die be groting er nog niet en een probleem bij het opstellen is de onzekerheid over het al of niet krijgen van een zend machtiging. Als die machtiging er komt is er namelijk een andere begro ting nodig dan wanneer op de huidige manier doorgewerkt moet worden. Bo vendien hoort aan een begroting een uitgebreide beleidsvisie ten grondslag te liggen over hoe de omroep in de Lees verder PAGINA 10 da teptoe waren de densdemonstraties van de kinderdansgroep van de folklore, de afdelingJarjgym van MST de dans- ■en en de dansgroep van en voor ouderen. De twee laatstgenoemde groepen staan met op de toto. De politie vond in de nacht van maandag op dinsdag een auto in de sloot ter hoogte van camping De Krim aan de Postweg. In de au to lag de bestuurder te slapen. De man een 31-jarige toerist uit Dordrecht, werd gewekt en nadat hij van zijn verbazing was beko men weigerde hij de blaasproef. Ook de vordering om een bloed proef te ondergaan werd door de slaperige automobilist geweigerd. De politie sloot het onderzoek daarna af met een proces verbaal. De auto had enige plaatschade. Verenigingen en organisatie's die van plan zijn om in de periode van sep tember 1985 t.m. augustus 1986 een cultureel evenement op Texel te orga niseren, waarbij het reserveren van een extra boot bij TESO (minimaal 75 per sonen) noodzakelijk is, worden ver zocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de afdeling culturele za ken in het raadhuis, tel. 3041. Hoogtepunt groep oude dansen en de dansgroep van en Met behulp van een gestolen lad der wisten onbekenden in de nacht van dinsdag op woensdag de slaapkamer binnen te komen van een Duits echtpaar dat logeerde in een pension in De Koog. Terwijl het paar lag te slapen werd een schoudertas meegenomen met daarin de paspoorten en een partij eurocheques. De ladder lieten de inbrekers tegen de gevel van het pension staan. De zandsuppletie verloopt zo voor spoedig dat het strand bij De Krim dit weekend weer voor strandver- maak gebruikt kan worden. Het college heeft besloten het naaktstrand tijdelijk te verplaatsen. Om naaktrecreanten die als gevolg van pu blicaties speciaal naar de Paal 28 rijden om daar te recreëren niet teleur te stellen, zal één kilometer strand ten noorden van het Krimslag voor naak- trecreatie kunnen worden gebruikt; Dat gedeelte wordt met borden aange geven. Na de suppletie verhuist het naaktstrand weer naar de zuidkant van Paal 28. Het Waterschapsbestuur is met Uitwaterende Sluizen in onderhan deling over een andere route voor het gezuiverde water, het z.g. ef fluent, dat van de rioolzuiverings installatie Everstekoog aan de Pontweg afkomt. Nu wordt dat water, dat volgens dijkgraaf Jac. Dijt zeer schoon is, geloosd via de polder Waalenburg. Daar is het echter nat genoeg, terwijl de voor malige gemeenschappelijke polders best wat extra zouden kunnen ge bruiken. Het waterschap is een aantal jaren terug al eens met dit voorstel gekomen maar dat stuitte toen op maatschappelijke weerstand omdat het effluent via de toen nog toekomstige woon wijk de Mars zou moeten stromen. DijFvertélde over de onderhandelingen in de hoofdingelanden-vergadering die dinsdagochtend werd gehouden. ,,Het effluent is prima. In september starten we een driepartijenoverleg met de ge meente en US over deze zaak". Later vertelde hij naar aanleiding van een vraag die hoofdingeland „bebouwd" Jan Duin stelde dat de gemeente dan zeker ook vragen zal stellen over de kwaliteit van het water en dat het wa terschapsbestuur dan met harde gege vens zal moeten komen om aan te to nen dat die goed is. Mocht er geen overeenstemming bereikt worden dan is er altijd nog een route door de ge meenschappelijke polders mogelijk die buiten de Mars omloopt, aldus de dijkgraaf. Het dagelijks bestuur kreeg van de hoofdingelanden toestemming om 6000 kubieke meter klei aan te kopen van Rijkswaterstaat. Deze laatste in stantie is bezig het kleidepot bij de jachthaven op te ruimen in verband met de te verwachten uitbreiding van de jachthaven. Het grootste deel van deze hoeveelheid, 5000 kuub, iel wor den opgeslagen bij het gemaal de Schans. De gemeente heeft daarvoor al een verklaring van geen bezwaar verstrekt. De klei zal zodanig worden opgeslagen dat het landschappelijk niet opvalt. Met de transactie en het transport is ƒ55.000,— gemoeid. Als het waterschap de klei aan de vaste wal zou moeten kopen kost dat een veelvoud, zo bleek uit de woorden van Dijt. Wegdek Hoofd technische dienst H. Ph. Vonk deelde mee dat het noodzakelijke on derhoud aan de wegen en bezittingen van het waterschap in volle gang is en hij vertelde dat na de vakantie het wegdek van de Hoofdweg tussen de Korenschoof en Bonne van een nieu we deklaag zal worden voorzien, even als het wegdek van Westergeest. Het gaat hier bij elkaar om ruim 4.000 vier kante meter. In de rondvraag vroeg hoofdingeland A. Lap of het niet mo gelijk was dat de slotenmaaiers bij mooi weer wat langer zouden door werken. Dijt antwoordde dat op de kranen met een dubbele bezetting ge werkt zal worden maar dat de kanten- maaiers hun werk goed aankunnen, zodat daar geen maatregelen nodig zijn. Een vraag van H.J. Bakker over het maaien van de wegbermen ver wees Dijt naar de gemeente, Bakker had geconstateerd dat er in het voor jaar kunstmest op de bermen was gestrooid en dat er nu geen berm- paaltje meer te zien is, Hij vond dat de bermen zeker veertien dagen te laat worden gemaaid. De jaarrekening 1984 en het accoun tantsrapport daarover werden zonder veel discussie als hamerstuk vast gesteld. De verkiezing van een nieuwe heemraad in de plaats van de aftre denden en niet herkiesbare G. J. Vee- ger Mzn. leverde een voordracht op met als nummer één Klaas Eelman (Noordwijk) en als tweede Gerard Schraag. De taptoe van alle Texelse muziek korpsen die woensdagavond op de Groeneplaats werd gehouden trok een enorme publieke belangstel ling. Ruim 2000 mensen genoten van de koperklanken en het trom geroffel en dat toonde weer eens aan dat de taptoe voor toeristen en Texelaars in een behoefte voorziet. Het optreden van de korpsen vond in tegenstelling tot vorig jaar plaats on der ideale omstandigheden. Een na gloeiend zomerzonnetje en geen wind. Bijna anderhalf uur kijken en luisteren was zo een aangename bezigheid en precies op het moment dat de korpsen de afmars bliezen verdween de zon en werd het frisser. Het programma vol trok zich qua organisatie op dezelfde wijze als in vorige jaren. De verenigin gen Margaretha Sinclair, Excelsior, KTF, Voorwaarts Mars en DEK presen teerden zich om de beurt aan het pu bliek met een korte muzikale show. De majoretten van de Margaretha Sinclair Band zorgden voor een kleine taptoe revolutie door voor het eerst te dansen op mechanische muziek: het disco nummer YMCA. Speaker Dik Haker legde fijntjes uit dat niet alle mensen uit de plaatselijke fanfarewereld deze ontwikkeling waarderen maar het pu bliek beloonde de swingende Sinclair- meisjes met een luid applaus. Als het optreden met behulp van geluidsband beperkt blijft tot een enkel nummer doet het eigenlijk weinig af aan de sfeer van de taptoe en de Sinclair- band zal ongetwijfeld voor deze vorm hebben gekozen omdat de leden dat vragen. Het orkest van Excelsior speelde enke le marsen, gevolgd door een uitste kend ritmisch nummer van de Ooste- render drumband waarin zelfs vogel achtige oerwoudgeluiden doorklonken. Het optreden toonde aan dat de Excelsior-drumband veel talent in zich heeft. Deze presentatie werd afgeslo ten met een caroussel-dansnummer van de majoretten. Het Koninklijk Texels Fanfare bracht al show bij de entree op de Groene plaats. De rijen musici gingen op het plein allemaal een andere kant op maar sloten al spelend even later weer keurig op elkaar aan. Ook hier presen teerde men zich met een kort optreden van fanfare, drumband en majoretten. Apart Door Eigen Kracht deed voor het eerst op eigen kracht aan de taptoe mee en maakte daarvan woensdag avond geen slechte première. De ma ger bezette drumband liet weieens een steekje vallen en ook met de negen majoretten ging het op het einde even mis. Het publiek schonk vrolijk vergif fenis met een dubbel applaus. Drum band Voorwaarts Mars uit De Koog moest zich wegens ziekte in de gele deren beperken tot een kort en een malig optreden dat er gezien het be perkt aantal leden zijn mocht. Het shownummer betrof een optreden van vier Texelse dansgroepen die alle maal tegelijk, maar in eigen stijl, dansten op een vrolijke mars. Die mars werd gespeeld door KTF, Excelsior en DEK samen waarbij de leden van de korpsen door elkaar heen stonden. Het samenspel was uitstekend en ook bleek dat er qua uniform weinig on derscheid te maken was. Wat dat be treft mag bij een volgende uniform verversing wel eens uit de fanfareband gesprongen worden. De taptoe werd traditioneel afgesloten met trompetsignaal en het gezamenlijk spelen van het Wilhelmus. Om de on kosten te bestrijden die het Kontakor- gaan voor zang en muziek moest ma ken om alles in goede banen te leiden werd een collecte gehouden Volgens de dames die met de geldbus rondgin gen zal de opbrengst belangrijk hoger zijn dan vorig jaar. Wat dat betreft zal de taptoe '85 dus ook een succesnum mer zijn. Advertentie I.M. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Maar natuurlijk kunt er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten 5 kg magere runderlappen ƒ75,— 1 kg saucijsjes, f 6,98 Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1