acob Daalderschool toch avreden met adviesrecht I ALCOHOL-EN DRUGS VOORUCHTM VOORKOM DAT ALCOHOL LEVENS KAPOT MAAKT. Emotionele beelden Inez Warnaar ham NCAv Fluit- en orgelconcert in De Cocksdorp Buitenboordmotoren gestolen Softbalsters hadden nederlaagserie Geslaagd Geen risicogarantie voor musicalvereniging OAG 5 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 yoorlopige medezeggenschapsraad van de Jacob Daalder- jol uit Oosterend heeft zich woensdagmiddag na een in gevende discussie met de landelijke geschillencommissie aden verklaard met het adviesrecht in de richting van het nentebestuur. Daarmee werd het voornaamste bezwaar de Oosterenders tegen het gemeentelijke huishoudelijke anient voor medezeggenschapsraden hadden ingetrokken, de meeste punten konden de partijen elkaar tijdens de ver- aring al vinden. Alleen het geschil over artikel 13, hoe er ge jold dient te worden als er maar één kandidaat voor een ts in de medezeggenschapsraad is, wordt door de commis- neegenomen. Binnen dertig dagen volgt uitspraak. de vergadering kwamen vier Ipunten aan de orde. Eén daar in zeer eenvoudig worden opge- Het gemeentebestuur vindt dat oorkeur de bestuursfuncties in de jeggenschapsraad gelijk verdeeld ten worden over ouders en perso- De Daalderschool wilde dat „bij keur" weglaten zodat een dergelij- sfdeling dwingend voorgeschreven rijn. De geschillencommissie for- erde dat het dwingend voorge- Even is tenzij één van beide gele- en geen kandidaat kan leveren, mee waren de argumenten van partijen ondervangen, geschil over adviesrecht of instem- jsrecht strandde op een uitleg, die was voor de indieners van het naar. Zij hadden om instemmings- aagd in zaken, die groot on- ioüd en reparaties en dergelijke be- i. Het gemeentebestuur wil dat verlenen. De voorzitter van de ge lencommissie, mr. B. K. Olivier, uit dat het college verplicht is aagde en ongevraagde adviezen de medezeggenschapsraad in be deling te nemen, terwijl instem- gsrecht inhoudt dat alleen als er jvan de gemeente is er ingegre- (an worden. Als de gemeente zou doen, zou de school dus niet men grijpen. Wat dat betreft zou nedezeggenschapsraad beter af met adviesrecht. De Oosterender gatie stemde daar volmondig mee Schilders houder Piet Zegers maakte van de itting gebruik om zijn standpunt te sn over de aantijgingen die vanuit Jaalderschool in de richting van de waren gedaan en die onder are over het onverwachte bezoek schilders gingen. Die kwamen on- aer een jaar geleden ongevraagd de tten schilderen en ze werden door schoolhoofd weer teruggestuurd, iat deze ruimtes bouwkundig aan- ast zouden worden. Nadat de aard de aanpassing bekend was gewor- zijn de toiletten echter alsnog ge- ilderd. Op een aantal punten, de ende cv, de overbodige en slechte de herbestrating van het schoolplein merkte Zegers op, dat die meegenomen zouden worden in de aanpassingen van het gebouw voor de integratie van kleuter- en lager onder wijs en dat, waar nodig, getracht was de zaak tijdelijk te repareren. Kritiek op het geldbedrag (713.000m dat no dig was om een toilet aan te passen, wees hij terug: ,,Die post is opgeno men op verzoek van het schoolhoofd. Blijkbaar is men daar nu van mening veranderd". De opmerkingen over het herbestraten van het schoolplein, het gemeentebestuur zou die post van f23.000— vier jaar onder tafel hebben gemoffeld, wees de wethouder krach tig van de hand: ,,De gemeenteraad heeft dit punt wel op de wensenlijst gezet, maar vond het gewoon niet dringend genoeg. Het is zelfs zo dat wij moeite hebben gedaan om het geld wel uit te trekken, hoewel het niet begroot was, onder meer omdat we daarover een brief van de inspectie kregen". Schoolhoofd Albert Hoven deelde daarop mee, dat de redactie van die opmerking in de brief ongeluk- Jog was. Geen beleid De opmerking dat er van enig gericht onderhoudsbeleid geen sprake was, pareerde de wethouder door er op te wijzen dat de gemeenteraad meer kostenposten heeft dan alleen het on derwijs en dat dus gekozen moet wor den. Dat valt niet altijd ten gunste van de scholen uit. Jan Visser, voorzitter van de medezeggenschapsraad, wees erop dat de school wel in het begin van de plannenmakerij voor de integra tieverbouwing betrokken was, maar dat dit overleg later stopte. Toen de school vroeg om nog een bijeenkomst ging dat volgens Visser moeizaam. „Bovendien stond een uur nadat het gesprek afgelopen was de aannemer al in de school. Als de middelen zo krap zijn als de wethouder zegt, waarom is er dan niet een openbare aanbesteding geweest? Daarbij stond in de definitie ve tekening geen oplossing voor de centrale verwarming, die uit de kelder weg moet". Zegers vertelde hierop dat de wettelijke regelingen voor de integratie nogal krap zijn, maar dat de gemeente van plan is na de verbouwing alle scholen langs te gaan om te kijken of er nog onvervulde wensen zijn die nodig op gelost moeten worden. VMZR De heer Olivier vroeg de wethouder of de voorlopige medezeggenschapsraad, (VMZR heet dat in het onderwijsjar- gon), was ingeschakeld bij het opstel len van de voor hen belangrijke onder delen van de gemeentebegroting 1985. Zegers vertelde dat die is opgesteld, zoals gebruikelijk, aan de hand van een opgaaf die door het schoolhoofd is gedaan. Hij verklaarde dat voor de volgende begroting MZR wel zal wor den ingeschakeld. ,,Ook het gemeen tebestuur moet wennen aan het om gaan met MZR's" Een derde punt waar de geschillen commissie zich over moest buigen was het bezwaar dat de medezeggen schapsraad had tegen het gebruik van termen als „binnen een redelijke ter mijn", „zo spoedig mogelijk" en „tijdig". Olivier vertelde dit eigenlijk niet zo goed te begrijpen omdat die termen voor het grootste deel sloegen op de activiteiten van de medezeggenschaps raad en dat die het dus in eigen hand had of dat deel van de besluitvorming snel verliep. Op één punt kwam hij de bezwaarden echter tegemoet. De regel dat het gemeentebestuur zo spoedig mogelijk moet laten weten wat er met adviezen van de MZR gedaan wordt kan worden uitgebreid met: „Het ge meentebestuur mag het beleid niet ten uitvoer leggen voordat de resultaten van het overleg aan de medezeggen schapsraad zijn meegedeeld". Kandidaten Het enige punt dat niet direct kon worden opgelost was dat van de kan didaatstelling zonder tegenkandidaten. In het voorstel van B en W wordt de enige kandidaat dan automatisch in de medezeggenschapsraad gekozen, maar de Daalderschool vreest dat daardoor mensen die niet het merendeel van de ouders vertegenwoordigen in de raad kunnen komen. Dan zoeken ze liever nog even verder naar een geschikte te genkandidaat. Het gemeentebestuur is bang dat er dan echter constant vaca tures opgevuld moeten worden en dat de leden van de MZR telkens weer be zig zijn met het zoeken naar geschikte kandidaten. Het leek de geschillen commissie niet zo lekker te zitten dat in die situatie de medezeggenschaps raad onvolledig zou zijn, waardoor het personeel een absolute meerderheid heeft. In de raad zitten namelijk drie ouders.en drie leerkrachten, in dit ge val het voltallige personeel van de te vormen basisschool. Bovendien was de commissie niet erg gelukkig met de constructie dat een twee-derde meerderheid van de bij een 'obSSuS» ttOGHOO*. «SSS>. jx**"*. Inez Warneer temidden van haar wark. i Willem Barentszstraat 39 3572 PC Utrecht Tel.: 030-711200 ISJationaJe Commissie tegen, bet Alcoholisme en andere verslavingsn verkiezing aanwezige ouders een nieuw lid moet benoemen. Als er dan maar twee ouders aanwezig zijn, ont staan er problemen. Die konden echter tijdens de vergadering opgelost wor den: de medezeggenschapsraad kon er mee instemmen een vereist minimum aantal ouders voor een verkiezing af te spreken. Zegers verklaarde dat deze zaak voor de gemeente niet erg princi pieel ligt, terwijl de mensen van de Daalderschool lieten weten dat dat voor hen wel zo was. In de R.K. kerk van De Cocksdorp wordt dinsdag 9 juli een concert gegeven door Marianne Banis en Brigit de Klerk (blokfluit) en Cor de Jong (orgel). De aanvang is 20.15 uur. De toegang tot het concert is gratis. Na afloop is er een collecte voor gemaakte kosten. Marianne Banis werd in 1963 te Krim pen aan den Ijssel geboren, waar blok fluitlerares Helma Verschuure haar en thousiasme voor de blokfluit wist bij te brengen. Gedurende haar middelbare- school-periode speelde zij veel in en sembles en deed regelmatig mee aan blokfluitconcoursen. Momenteel stu deert zij bij Walter van Hauwe aan het Sweelinck conservatorium te Amsterdam. Brigit de Klerk werd in 1962 te Haar lem geboren waar zij opgroeide in een muzikaal milieu. Zij genoot blokfluitles- sen aan de Haarlemse muziekschool, waar Charlotte Hulshoff de basis legde voor haar verdere studie. Na haar mid delbare school studeerde zij aan het Sweelinck conservatorium bij Walter van Hauwe en deed in mei 1985 eindexamen. Cor de Jong werd in 1954 geboren te 's-Gravenhage, studeerde orgel bij Al- bert de Klerk aan het Sweelinck con servatorium en studeert nu klavecimbel bij Jos van Immerseel in Antwerpen en musicologie aan de Rijks universi teit van Utrecht. Hij is organist van de Willem de Zwijgerkerk te Amsterdam, geeft regelmatig concerten als solist en continuospeler, en heeft enkele ma len meegewerkt aan voorstellingen van bewegingstheater BEWTH. Onderstaand programma zal dinsdag ten gehore worden gebracht: 1. Girolamo Frescobaldi (1583—1643) Canzona decimaterza detta la Bianchi- na, 2 sopraanblokfluiten met orgelbegeleiding. 2. Girolamo Frescobaldi (1583—1643), Capriccio sopra la Bassa fiamenga, orgelsolo. 3. Matthew Locke (1622—1677), Suite no. 1 in g-minor, fantasy, pavan, ayre, corant, saraband, jigg, Marianne Banis, sopraanblokfluit met orgelbegeleiding. 4. Henry Purcell (1659—1695), Chacon ne, 2 altblokfluiten met orgelbegeleiding. 5. Thomas Morley, 3 canzonets ,,il Grillo", ,,il Lamento", ,,il Girandola", 2 altblokfluiten. 6. Jacques Hotteterre le Romain (1684—1761), Preludes in C gr.t. en F gr.t., Echos, Brigit de Klerk, altblokfluitsolo. 7. Johann Sebastian Bach (1685-1750), Pastorale in F gr.t. BWV 590, orgelsolo. 8. Tarquinio Merula (1590—1665), 2 canzoni „La Strada" en „La Cattari- na", 2 sopraanblokfluiten met orgelbegeleiding. In de nacht van maandag op dins dag werden twee buitenboordmo toren gestolen van boten die bij de Waddendijk lagen. In één geval konden de daders de mo- tor met een waarde van f3255,— los schroeven van de boot en in het ande re geval werd een slot doorgeknipt. De motoren zijn eigendom van Texelaars. Tijdens de braderie in De Koog was een zakkenroller aktief. Hij wist een 40-jarige vrouw uit Hoevelaken te be roven van een portemonnee met daar in f140,- Inez Warnaar exposeert tijdens de hele maand juli in de Scholerie beelden en tekeningen, die mis schien nog het best omschreven kunnen worden als „emotioneel". Elk beeld is de weergave van een emotie van de maakster, die daar bij niet de fout heeft begaan te veel of te heftige emotie in één kunstwerk te willen stoppen. Daar door krijgen haar kunstuitingen een verrassende duidelijkheid, zon der dat het oppervlakkig is. Ook technisch is het werk interessant. Scholeriehouder Niek Welboren heeft hiermee goed geschoten. Daarmee past hij in de trend, die mo menteel in de Texelse expositieruimtes waar te nemen is: het getoonde wordt steeds beter en raakt steeds verder los van de Texelse landschappen, die heel lang in deze zalen domineerden. Daar bij was de kwaliteit wel eens onderge schikt aan de eigenheid van het onderwerp. Warnaar is een duidelijke autodidact met een sterke eigen stijl, die erg „werkelijk" aandoet. Niet omdat de uitbeeldingen zo enorm natuurgetrouw zijn, er wordt behoorlijk geabstraheerd hier en daar, maar omdat het „goed getroffen" is. Zij verstaat de manier om met een paar streken of vormen de indruk van een levend en rond li chaam op te roepen. De tekeningen worden klassiek gepre senteerd in lijsten met lichtgekleurde passepartouts en zijn over het alge meen groot, zodat ze in de ruime Scholerie goed tot hun recht komen. De beelden zijn ook niet klein en val len op door de koperglans die er over ligt. Dat komt niet door het gebruikte materiaal, aluminiumcement, maar door de afwerking. De beelden worden in klei gemaakt; dan wordt er een mal omheen gegoten van gips, waarna de aluminiumcement koud in de mal wordt verwerkt. De afwerking gebeurt met roterende koperborstels en dat zorgt voor een mooie glans op de beelden. Ook zijn er beelden in aarde werk en brons. Gomes Warnaar is afkomstig uit Driehuizen, een dorpje onder de rook van Alkmaar en ze kreeg les in boetseren van Karei Gomes, die na haar in augustus in de Scholerie zal exposeren. Haar teken en schilderwerk onderging een invloed van Luis Fileer, die haar er toe bracht mensen weer te geven. Zelf geeft ze veel les en er zijn nogal wat mensen die in haar atelier werken. Voor zover voor de beelden modellen zijn gebruikt zijn die geput uit die groep, evenals de modellen voor de tekeningen. Wellicht omdat er alleen vrouwen in haar atelier komen zijn alle beelden en tekeningen afbeeldingen van naakte vrouwen. Dat komt de eenheid in de tentoonstelling bepaald ten goede. De Scholerie, waarin ook gedurende het hele seizoen de veel belangstelling trekkende tentoonstelling over het ver leden van de Eierlandse school is te zien, is open van 10.00 tot 17.00 uur behalve op zondag (12.00 tot 17.00 uur) en op maandag (gesloten). Voor Texla begint deze week de zo merstop. De speelpauze zal duren tot maandag 12 augustus. De pea- nutters en de softbalsters zijn de laatsten geweest, die in aktie kwamen. De peanutters speelden de laatste wedstrijd van de play-offs. De Texla Thunders hadden de eerste twee wedstrijden gewonnen. De Texla Gene rals voelden er echter niets voor om uiteindelijk met 3-0 te verliezen, dus de mouwen werden hoog opgestroopt. Het resultaat was een gelijk opgaande strijd. Na de eerste inning was de stand 6-6 en alles was nog mogelijk. In de tweede slagbeurt wisten de Ge nerals een 10-6 voorsprong te nemen. De Thunders scoorden er lustig op los en haalden punt voor punt in. Bij de stand 10-10 kwam de laatste man aan slag, met 2 lopers op de honken. Het zag er somber uit voor de Generals. Een mooie vangbal maakte echter een einde aan de wedstrijd en de Texla Ge nerals wisten de score gelijk te hou den. Na de zomervakantie gaat de play-off verder met nieuwe partijen. Moed De softbalsters hebben dinsdag een begin gemaakt met de nederlaagserie. Deze wedstrijden zijn georganiseerd enerzijds om de kontakten binnen de M.S.T. aan te halen, anderzijds om de jeugdige softbalsters aan wedstrijden te helpen. Het eerste team, dat de sportieve moed had om in het veld te komen was van de afdeling Jazz-gym. Onder leiding van een geleende werpster toonden zij zich slagvaardig genoeg om het de softbalsters zo nu en dan knap lastig te maken. De sportieve en geanimeerde wedstrijd eindigde uiteindelijk bij de stand 25-11, maar dat is slechts van belang voor de administratie. Na afloop van de wedstrijd bood trainster Hetty Westerink de dames van de afdeling Jazz-gym. een taart aan uit dank voor het sportieve optreden. Na de zomerstop vinden de overige wedstrijden plaats. Inmiddels is voor de h.s.v. Texla de zo merstop ingegaan. De thuiswedstrijd tegen de Rangers is verschoven naar zaterdag 24 augustus a.s. Dan speelt men een double header uit in Scha- gen. De training zal worden hervat in de week van maandag 12 augustus, omdat op zondag 18 augustus de eerste wedstrijd al weer op het pro gramma staat. Peter Agter is voor de zomerstop periode coördinator voor alle onderling te organiseren activiteiten. Texla denkt hierbij aan onderlinge wedstrijden of aan een extra slag-training. Caroline Ran en Janet Koopman slaag den in Amsterdam voor het diploma gezinsverzorging. B en W hebben een verzoek van Musicalvereniging Geen C te Hoog om een financiële risicogarantie voor de voorstellingen „Viva Mexi co" afgewezen. Aanvankelijk vroeg de musicalvereni ging zestig procent subsidie op de to tale zaalhuuur van Hotel De Linde boom, 71570—maar dat verzoek werd later omgezet in de vraag om een sub sidie op de drie voorstellingen als de inkomsten uit de entreegelden niet vol doende zouden zijn. Het college is van mening dat „Geen C te Hoog" net als andere verenigingen exploitatiesubsidie kan aanvragen. Een nadeel daarvan is dat een vereniging dan al zeer vroeg moet schatten wat het mogelijk exploi tatieverlies het volgende jaar zal zijn. Een verzoek om 7750— garantiesubsi die van de Alkmaarse toneelgroep Acht Oktober voor de voorstellingen „Lachpoeier" in De Koog werd ook af gewezen omdat het hier een gezel schap van de vaste wal betrof. Overi gens speelde Acht Oktober uiteindelijk gratis voocstaëingan, omdat da animo om „Lachpoeier" met entree te bezoe ken minimaal was. Met gratis voorstel lingen kreeg men de kleine circustent wel vol. De Volkshogeschool in Bergen krijgt een extra jubileumsubsidie van 7125 Dat bedrag werd ook door de school gevraagd (één cent per inwoner) in verband met de organisatie van een open dag „voor de Noordhollandse bevolking".

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7