Cjroen T^wartrjexeh in het harL, Sids „Uit op Texel iet op tijd klaar ABOP vraagt snelle benoeming directies basisscholen feer soorten treinkaartjes bij VVV MM Rookworst werd rookworst Motor in brand na botsing Texel nog lang niet vol Aanrijding op Teso-boot Vier jachten van de gronden gehaald na ,verkeerde afslag' DINSDAG 9 JULI 1985 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9995 Ue; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. biwerktijd: Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. nde Graaf is op vakantie, jsdvertenties, abonnementen, etc.: weld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, U (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34 60.398. --V' iVVV bracht deze week, nog net op tijd voor het seizoen in volle he lheid los moest barsten, de vernieuwde gids ,,Uit op Texel" uit. Er is Ier nieuws van het VVV-front. Het assortiment treinkaartjes is uitge lid met allerlei abonnementen en ook de mogelijkheden voor het ko nvan gewone kaartjes zijn vergroot. In het kantoor van De Koog is in- ddels een telefoon met een geheim nummer geïnstalleerd. Dat wil niet jgen dat de service van dit WV-kantoor is verminderd, maar door de- maatregel hoopt de vereniging een extra seizoenkracht uit te sparen. it op Texel" is een smakelijk ogende der in èen handzaam formaat. 37 tauranten en café's hebben van de igelijkheid gebruik gemaakt om zich it een foto en een eigen tekst te Isenteren op een halve pagina. Op (overzicht achterin prijken een klei- zestig horeca-etablissementen. Het iduidelijk zijn dat daarmee bepaald en uitputtende opsomming van het raise horecabestand is gegeven, ins Bakker van de VVV: „Natuurlijk iiden wij dat willen. Wij zitten ech- imet één beperking. We kunnen al- m leden vermelden en we zijn af- jikelijk van wie zich' opgeeft. Wij an echter achter het principe van boekje, met de mogelijkheid om je it een foto en een gedegen tekst te isenteren. De aanpak van Langeveld De Koog vinden we prima en het is krekt duidelijk dat er behoefte is [l iets dergelijks, maar wij kunnen imenteel niet met iets anders ko- Slager lepe de Boer uit De Koog schrok vrijdagochtend om vier uur enorm toen hij aan het werk wilde gaan en merkte dat zijn zaak vol rook stond. Hij waarschuwde on verwijld de brandweer en consta- eerde zelf dat hij de avond daar voor een kookketel met worst hoog had laten aanstaan- |De worsten kookten droog en be gonnen vervolgens een zeer stevi ge rookontwikkeling te vertonen, paar bleef het overigens bij; er pntstond geen vuur. De kookketel, liet vlees van de worsten en het Mees in de uitstalkast moesten als verloren worden beschouwd. Op de foto is te zien hoe twee brand- iweermannen met persluchtappara- ituur de verkoolde resten ispecteren. men". F. Langeveld bracht vrijdag het boekje „Uitgaan in De Koog" op de markt. Niet uniform De teksten die de bedrijven hebben opgesteld zijn overigens niet volgens uniforme regels gemaakt. Er zijn er die beschrijvend en informatief zijn; ande ren vertonen een duidelijke adverten tiestijl en zijn in de „wij" persoon ge schreven. Dat werkt enigszins verwar rend, bij de eerste teksten krijgt de le zer het idee dat hij een tekst van de VVV leest, de volgende keer vraagt hij zich af hoe neutraal de toeristenvoor lichting eigenlijk is. Uit consumentenoogpunt bezien is het schematisch overzicht achterin het meest nuttig, waarin achtereenvolgens is aangegeven het adres, telefoonnum mer, de openingstijden, het aantal stoelen, de mogelijkheden tot plate- service, het al of niet serveren van Texelse produkten, vergaderfaciliteiten, de toegankelijkheid voor rolstoelen en de specialiteiten van een restaurant, café of discotheek. Onder het kopje „gehandicapten" wordt overigens wel vermeld dat de opgaven van wel of niet toegankelijk werden gedaan door de bedrijven zelf en dat ze niet zijn gecontroleerd op juistheid. Dat zou kunnen betekenen dat de rolstoelgebruiker wel een bedrijf in kan komen, maar dat daar dan bij voorbeeld geen aangepaste toiletten zijn. Het VVV-boekje is duidelijk een stap in de goede richting, maar bij mensen uit de toeristensector valt de laatste tijd regelmatig de opmerking te horen dat „We deze winter bij elkaar moeten gaan zitten en met een goede folder voor het hele eiland moeten komen". Het boekje zal gratis worden verspreid via de logiesverstrekkers die daarvoor in aanmerking komen. Het is gedrukt in een oplage van 6000. Het assortiment spoorkaartjes dat de VVV verkoopt is aanmerkelijk uitge breid, in Den Burg tenminste. In De Koog is het alleen mogelijk „gewone" kaartjes te kopen voor een reis die be gint in Den Helder. In het hoofdkantoor kunnen naast de „normale" enkele reizen, dag-; avond en weekendretours op elk willekeurig traject en dagkaarten nu ook allerlei abonnementen worden aangeschaft. Populair wordt ongetwijfeld de 60 kaart, die zu zowel voor mannen als vrouwen geldt. De oude 65+ kaart is helemaal verdwenen. Deze kaart kost voor een jaar f70,— en geeft recht op zeven „keuzedagen", dat zijn dagen waarop gratis met de trein gereisd kan worden. De rest van het jaar geeft de kaart recht op 45% korting op enkele reizen en 40% korting op retourbiljet ten. Wie nog geen zestig is, maar wel dezelfde kortingen wil krijgen, kan de maandvastrechtkaart kopen, die overi gens op jaarbasis aanmerkelijk duurder Vrij reizen Voor hen die dagelijks hetzelfde traject afleggen zijn er week- en maandkaar- ten, voor jongeren tot en met 18 jaar is er de jeugdmaandkaart, die alleen voor de tweede klas te krijgen is. Mensen die gedurende korte tijd veel met de trein moeten reizen op verschil lende trajecten kunnen netkaarten ko pen voor drie dagen, een week of een maand. Grotere groepen kunnen voor een dag een meermanskaart kopen, terwijl gezinnen voor een heel jaar een gezinskaart kunnen aanschaffen. Als het hele huishouden op stap gaat, hoeven alleen vader en moeder een kaartje te kopen. Bovendien kan er een dag vrij gereisd worden. Het gezin dat alleen in de zomermaanden op stap gaat, kan een gezinstoerkaart ko pen voor f140,—. Die is vier dagen gel dig voor onbeperkt reizen binnen een periode van tien dagen. Jongeren kun nen voor f40,— maar verder op dezelf de condities de bekende tienerkaart kopen. Voor een aantal van deze abonnemen ten is het noodzakelijk om eerst een NS-identiteitsbewijs aan te schaffen. Daarvoor is nodig een ongebruikte pasfoto en een ander identiteitsbewijs, waaruit de leeftijd van de aanvrager blijkt. OV-kaarten, dalurenkaarten, kor tingkaarten en andere bijzondere kaar ten kunnen wel bij de VVV worden aangevraagd, maar die aanvragen gaan via Den Helder door naar het hoofd kantoor van de spoorwegen in Utrecht. Een ander „agentschap" dat de VVV heeft gekregen is dat van de Neder landse Jeugd Herberg Centrale. Het is nu mogelijk om via de VVV lid te wor den en daardoor de lagere prijzen te betalen die in jeugdherbergen voor Ie- De afdeling Texel van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel vraagt het college en de gemeenteraad vanavond het besluit te nemen voor 1 augustus directeuren of directrices te benoemen aan alle toe komstige Texelse basisscholen. Aan de onzekerheid over de leiding van drie lagere scholen moet zo snel mogelijk een einde worden gemaakt, vindt de ABOP en daarom krijgt de raad vanavond een brief onder ogen met genoemd verzoek. terwijl een nieuw fenomeen in het on derwijs, het aktiviteitenplan, voor okto ber klaar moet zijn, U mag het de on derwijsgevenden en leerlingen niet aandoen een goede planning onmoge lijk te maken", aldus de ABOP tot de gemeenteraad. De bond heeft overleg gevoerd met wethouder Zegers over de benoeming van de tweehoofdige directies en vol gens de ABOP moet het niet moeilijk zijn snel met een voordracht te komen. „De kandidaten voor de functies zijn bekend. De wethouder heeft ons geen argumenten kunnen noemen die een spoedige voordracht in de weg zouden staan". Uitstel van benoemen geeft volgens de ABOP niet alleen onzekerheid voor het personeel maar ook voor ouders en leerlingen. „Velen weten nog steeds niet wat de situatie op hun school zal zijn na de vakantie. Een gevolg is on der andere dat er ouders zijn die over wegen hun kinderen van school te la ten veranderen. Door een vlotte be noeming kan men nog veel onrust wegnemen". Die onrust geldt volgens de ABOP vooral voor ouders van de IJskaschool die eerst de voordracht van De Cocks- dorp en de Thijsseschool moeten af wachten voordat een directie voor de Waalder school benoemd kan worden. Door de gemeenteraad is namelijk be paald dat eerst de directie-kandidaten die niet benoemd worden zal worden gevraagd of ze interesse hebben voor deze functie aan de IJskaschool. De ABOP vraagt voor de benoeming desnoods een extra raadsvergadering te houden om zo te bereiken dat alle basisscholen op Texel per 1 augustus officieel een directie hebben. De ABOP-brief komt waarschijnlijk ter sprake in de raadsvergadering van vanavond. Op 1 augustus is de basisschool offi cieel een feit maar nog niet alle onze kerheden over de veranderingen bin nen de scholen zijn weggenomen. De gemeenteraad besloot in de raadsver gadering van juni dat de Thijsseschool en de school Het Eierlandse Huis een tweehoofdige directie moeten krijgen, in plaats van het collegevoorstel één schoolhoofd te benoemen. Het college beloofde daarop in de raadsvergade ring van vanavond met een voordracht van twee personen te komen maar die toezegging werd later weer ingetrokken. „Tot onze grote verbazing is er van een voordracht geen sprake", aldus de ABOP in de brief. Dat zou betekenen dat de benoeming op zijn vroegst half augustus aan de orde komt en dat is voor de vakbond te laat. Er wordt op gewezen dat er per 1 augustus een nieuwe rechtspositieregeling voor on derwijzend personeel van kracht wordt die verband houdt met de start van de basisscholen. „Mensen die op die da tum geen benoeming hebben vallen in een gat. Zowel het ministerie van on derwijs als de vakbond kunnen geen glashelder beeld geven van de toestand die ontstaat bij niet- benoemen. Aan de onzekerheid van deze mensen moet zo snel mogelijk een einde worden gemaakt",aldus de brief. Aktiviteiten plan Niet alleen op de Thijsseschool en in De Cocksdorp moet zo snel mogelijk een directie worden benoemd, ook de IJska school in De Waal zit in het nieuwe schooljaar zonder directie door het vertrek van Dhr. Ahlers. Door het niet benoemen van schoolhoofden kan volgens de ABOP niet of nauwelijks begonnen worden met de organisatie van het nieuwe schooljaar. „En dat den gelden. Dat kan ook interessant zijn in combinatie met bijvoorbeeld een tienergroep, maar daarbij zijn ook buiten het NJHC-lidmaatschap moge lijkheden om korting te krijgen in jeugdherbergen. Het baliepersoneel in Den Burg weet er het fijne van. Deze uitbreidingen van de service zijn al eni ge weken geleden ingevoerd maar nu pas naar buiten gebracht om het per soneel de gelegenheid te geven in te werken. De Koog Hans Bakker: „In de badplaats schijnt momenteel wat onrust te zijn ontstaan omdat het kantoor daar niet meer tele fonisch bereikbaar is. Men denkt blijk baar dat we het willen sluiten of iets dergelijks. Dat is niet waar. We willen juist dat het baliepersoneel daar de handen vrij heeft om klanten te woord te staan. Er was constant iemand no dig die de telefoon aannam voor aller lei boodschappen die in Den Burg pro bleemloos verwerkt kunnen worden. We doen in De Koog verder alles wat we altijd al deden, dus ook boekingen. Op deze manier sparen we per jaar gauw een zevenduizend gulden uit voor een personeelslid dat in feite niet nodig is en dat moet de leden toch aanspreken". Zaterdagmiddag om half twee botste een mptor op de kruising Schilderend- Bernhardlaan frontaal op een auto, schampte de achter kant van een brommer en vloog in de berm van de Bernhardlaan in brand. De brandweer was snel ter plaatse om het vuur te blussen maar dat kon aanzienlijke schade aan de motor niet voorkomen. De motor kwam vanuit het centrum van Den Burg en reed richting Oude schild. Dit voertuig kreeg geen voor rang van een vanaf de Emmalaan het Schilderend overstekende automobilist uit Duitsland. De motor, bestuurd door een 34-jarige Texelaar gleed na de bot sing tegen een brommer, bestuurd door een 17-jarige Texelaar, op. De schade aan de brommer beperkte zich tot een vernield achterlicht. De auto had enige plaatschade aan de voorkant. Het is het afgelopen weekend be langrijk drukker geworden op Texel, maar het grootste Waddeneiland is nog lang niet vol. Volgens de VVV waren de campings voor het week end gemiddeld voor de helft leeg en die ruimte is na zaterdag wel belang rijk geslonken. In de bungalows en hotels is nog volop ruimte. De VVV krijgt veel telefonische reactie, waaruit blijkt dat veel Hollandse toeristen zich vooral laten leiden door de weersvoorspellingen voordat men besluit naar Texel te gaan. TESO vervoerde van donderdag tot en met zondag 9266 auto's en dat is in ver gelijking met de periode 5 tot en met 8 juli in het vorig jaar een toename van 11,4 procent. Vanaf Den Helder werden in die vier da gen 5509 auto's vervoerd tegen 5046 in dezelfde periode vorig jaar. Een toename van 9.2%. Dat betekent niet dat er meer toeristen zijn dan vorig jaar om deze tijd, want het vervoersaanbod eind juni is, zoals bekend, tegen gevallen. Het aantal vreemde auto's op het eiland bedraagt momenteel ruim 7100 en dat zijn er 1000 minder dan vorig jaar na dezelfde tijd. Vrijdag was de wachttijd in Den Helder gemiddeld een uur en zaterdagmorgen anderhalf en twee uur. Zaterdagmiddag liepen de wachttijden op tot vier uur. Dit forse aanbod was zaterdagavond om acht uur verwerkt. Zondagmorgen was er een paar vaarten een wachttijd van een half uur. Op de foto van Dirk Kuiter een beeld van wachtende toeristen in Den Helder. Een 44-jarige inwoner uit Heerhu- gowaard meldde bij de politie dat hij vrijdagavond op een Teso-boot was aangereden. De man deed een portier van zijn auto open op het moment dat een andere automobilist zijn wagen naast die van hem parkeerde. Vreemd genoeg heeft de melder van het ongeval geen con tact gezocht met degene die tegen zijn portier reed. Hij kon de politie dus niet vertellen wie de schade had veroorzaakt... De reddingboot Ida Mary heeft de afgelopen dagen vier jachten van de Eierlandse gronden gehaald, die daar alle vier om dezelfde reden te recht kwamen: ze dachten dat ze in het Stortemelk zaten, ze hadden de verkeerde afslag naar Terschel ling genomen. Zaterdag om 15.20 uur alarmeerde de kustwacht Eierland de reddingbot om dat drie jachten, de Pathos, de Mar koen en de Louise, respectievelijk 8, 9 en 10 meter lang, de gronden op- koersten. Aan boord bevonden zich in totaal 6 volwassenen en 4 kinderen. De Ida Mary rukte uit met de beman ning schipper Jaap Groen, Paul Kik kert, Gerrit Moens, Piet Jan Stolk en Jochem Inia en op de wal Martin de Ridder en Peter Quartel. Eén van de jachten had inmiddels vluchtig de eerste keer grond geraakt. Op elk jacht stapte één van de KNZHRM-mensen over, waarna de schepen naar, de an- kerboei van de reddingboot werden geloodst. Zij kregen het advies daar te blijven omdat er windkracht zes voor speld was. De volgende ochtend loodste de Ida Mary ze naar buiten. Diezelfde middag, om 16.28 uur kwam er bij de kustwacht een andere mel ding binnen. Een inwoner van polder 't Noorden had twee wadlopers de vlakte van kerken op zien lopen en ze daarna niet meer teruggezien. De Ida Mary en de rubberboot van de whip- perploeg gingen op zoek. Het bleek in derdaad om twee wadlopers te gaan die naar Vlieland wilden lopen. Ze zou den het hoge water afwachten in een klein bootje dat ze mee hadden, maar dat bleek niet nodig te zijn. Ze konden het eiland in één keer lopend bereiken. Ze waren als wadloper zeer ervaren, maar verzuimden desalniettemin de autoriteiten van hun tocht op de hoogte te stellen. Maandagochtend om 8.00 uur was het voor de Ida Mary weer raak. Het Fran se jacht Petricio uit Toulon koerste naar de gronden, ook in de veron derstelling op weg te zijn naar West- Terschelling. Paul Kikkert, Piet Jan Stolk, Teun den Braven en Jaap Groen togen erop af. De Fransman bleek een zeekaart te gebruiken, die het hele ge bied van Zuid-Spanje tot het puntje van Noord-Noorwegen besloeg. Het jacht lag al op een bank toen de Ida Mary erbij kwam. Nadat het schip uit zijn benarde positie bevrijd was, kreeg men een kaart van de reddingboot mee en kon de reis worden voortgezet.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1