RSG besloot excellent examenjaar feestelijk 1 Promotieboekje over uitgaan in De Koog Dorpshuis De Wielewaal wil uitbreiding LAND BOUW Bezoek aan proefboerderij „De Waag" Bedrijfsvoorlichter met vakantie Uit het politierapport „Aanzet voor bredere opzet" 'Elizabeth' terug uit Engeland Door komst basisschool Duivenvlucht Training A.V. Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 JULI 13 In een zeer volle aula van de rijksscholengemeenschap, die wegens het zonnige weer al snel de temperatuur kreeg van een broeikas, werden donderdag met feestgedruis 174 diploma's uitgereikt. Het percentage geslaagden van de RSG was dit jaar bijzonder hoog en conrector Martin de Weijer sprak dan ook van een "excellent examenjaar waar we heel blij mee zijn". Ook kon De Weijer melden dat praktisch alle geslaagden een vervolgopleiding gaan starten of werk hebben gevonden. ,,Net als onze buurschool, het LBO, hebben we onze geslaagden niet opgeleid voor werkloosheid". Voor het Mavo-diploma slaagden 67 leerlingen en dat was 86 procent van alle kandidaten. Bij dit diploma kan men op c- en d-niveau per vak exa men doen. Het d-niveau komt overeen met het oude Mavo 4 diploma en het c-niveau staat ongeveer gelijk aan een Mavo 3 opleiding. De helft van de Ma vo geslaagden had in alle vakken het d-niveau gehaald en 20 procent had op één vak na dit niveau. ,,Een uitste kend resultaat", aldus De Weijer, waar bij eerlijkheidshalve wel werd vermeld dat een deel van de kandidaten dit jaar op eigen verzoek geen examen afleg de. Vroeger kon men het Mavo diplo ma halen én als de cijfers tegen vielen werd het examen een jaar later nog eens over gedaan. Een nog beter di ploma halen mag van het ministerie echter niet meer en leerlingen die vreesden dat ze in veel vakken op het c-niveau zouden eindigen kozen eieren voor hun geld en deden geen examen om nog een jaar onderwijs te volgen. Hét Atheneum-diploma werd donder dag in ontvangst genomen door 39 leerlingen. Voor dit examen slaagde maar liefst 92 procent. Voor het Havo diploma slaagde 84 procent: 68 leerlingen. Tekenen Dit jaar was tekenen voor het eerst examenvak voor Mavo en Havo en volgens De Weijer was vooral het the oretische gedeelte erg zwaar. Hij feleci- teerde tekenleraar Henk Arendsen met de eerste gediplomeerden in ,,zijn" vak. In de school hingen de praktische resultaten van dit examen én daaruit bleek dat een aantal geslaagden beslist creatief talent heeft. Het praktische gedeelte bestond o.a. uit het tekenen van een zelfportret, een beeld geven van hetgeen de kandidaat zag als hij uit zijn of haar slaapkamerraam keek en het maken van een stilleven met niet al te eenvoudige attributen. De Weijer vertelde dat het afnemen van de examens met de bijbehorende rompslomp elk jaar moeilijker wordt, voornamelijk door wijziging van regels door het ministerie die op het laatste moment ingepast moeten worden in het examensysteem. ,,De conrectoren en betrokken leerkrachten moeten re delijk stressbestendig zijn". Koud buffet Dat gold niet alleen voor de leerkrach ten maar ook voor RSG-personeel dat op een andere wijze bij het examen betrokken is. Deze mensen kregen van De Weijer een bos bloemen. Een spe ciale woord van dank was er voor Pe ter Hin en Liz Gedekink die na het examen voor het eerst een groot koud buffet op poten hadden gezet voor al le kandidaten op de avond voordat de uitslag van het examen bekend werd gemaakt. De Weijer: ,,Het was een gouden idee om de hele groep nog een keer bij elkaar te brengen zonder het onderscheid geslaagd of niet Voordat de leerlingen in groepen op een podium hun handtekening onder het diploma mochten zetten vertelde rector Henk Heetveld over „bepaalde kwaliteiten" waarin leerlingen voor hem waren opgevallen toen alle diplo ma's op zijn bureau terecht kwamen. Heetveld had er zes uitgelicht om dui delijk te maken dat elk diploma een, vaak boeiend, verhaal op zich is". Teleurstelling Pieter Kamp bleek bij het samenstellen van zijn Mavo 3 achteraf een verkeerde keuze te habben gemaakt. Hij had een slecht cijfer voor Engels en liet dit vak vallen maar hij kwam er later achter dat de Engelse taal onontbeerlijk is als je verder wil in de vliegtuigbouw. Pie ter kreeg donderdag zijn Mavo 4 diplo ma en komt na de zomer terug om een diploma te halen voor Engels. ,,lk weet zeker dat hij nu zal laten zien dat hij dat kan", aldus Heetveld. Sandra de Graaf kwam van het LBO in een Mavo 4 klas met de afspraak dat ze bijlessen zou volgen voordat het schooljaar begon. Dat raakte in het slop door organisatorische problemen en Sandra's examenjaar begon volgens Heetveld daarom ,,met teleurstellin gen" maar desondanks lag er nu een diploma met veel vakken op d-niveau op haar te wachten. „Alice Scheffer had een jeugd die niet zo verliep zoals ze zelf graag wilde maar door keihard knokken haalde ze ook de eindstreep" was een ander voorbeeld van een leer ling die het diploma niet op een pre senteerblaadje aangereikt had gekregen. Hilariteit ontstond over de mededeling dat Robert Nagy zijn Engeise leraar ja ren lang had gespaard voor een af gang. Robert haalde doorgaans zessen voor zijn Engelse repetities maar pas seerde zijn leraar met het examen op punten. De leerkracht maakte het exa men en behaalde een 9,6 en Robert haalde een 10 voor dezelfde opgaven. Heetveld: „Dan weetje volgens mij al lang dat je beter bent dan je leraar maar wil je hem de hand boven het hoofd houden. Marga Geus werd genoemd omdat ze tijdens de opleiding een ongeluk kreeg met de auto van haar vader. In de wa gen zaten tien vriendinnen nadat een bezoek was gebracht aan een leraar. „Toen we van het ongeluk hoofden schrokken we behoorlijk maar gelukkig krijgt de chauffeuse nu heel en gezond een diploma", aldus Heetveld. Creatief Als voorbeeld van iemand die in grote mate betrokken was bij het reilen en zeilen van de school kreeg atheneum leerling Vibeke Roeper een pluim. Ze was een belangrijke organisatorisch en creatieve poot achter leerlingenraad, ouderraad en de tegenwoordige mede zeggenschapsraad, maar stak ook veel energie in leerlingentoneel en akties voor het petekind van RSG. „Ze heeft Martin de Weijer feliciteert Robert Nagy met zijn diploma. Robert haaide in het vak Engels een tien en passeerde daarmee zijn leraar die voor dezelfde opgaven de score 9,6 haalde. De prstatie van Nagy deed voormalig leraar Engels De Weijer duidelijk deugd. zich eigenlijk ingezet voor alles wat je je maar op deze school bedenken kunt". De diplomauitreiking ging van start met een toneelstuk waarin Vibeke Roeper samen met Albert Keijser de hoofdrol vervulde. Een bijrol was er voor „Gabber" Helder. Het drietal speelde de eenakter „Family Voices" van Harold Pinter, een redelijk zwaar stuj< voor deze gele genheid dat handelt over onuitgespro ken gevoelens tussen een zoon en moeder en het daardoor overmijdelijke uit elkaar groeien. Vibeke Roeper en Albert Keijzer bewezen wederom dat ze op toneelgebied veel in hun mars hebben, al kwamen de lange monolo gen er soms iets te rap uit. In een lan ge snelle tekst was Albert op zijn best. Bijna struikelend over zijn woorden gaf hij aan het middelpunt van een wereld te willen zijn die hij niet begreep. Gab ber Helder mocht als de overleden va der vanuit zijn graf (al zat hij net als de andere twee op een stoel) zijn frustraties uiten en aan het eind van het stuk de spijker op zijn kop slaan. „Wat ik te zeggen heb, zal nooit ge zegd worden". Plezier Burgemeester Jo Engelvaart zei in de oorlog als. kind nooit een officiële di plomauitreiking te hebben meege maakt. Hij feliciteerde de geslaagden met het afsluiten van een periode „al of niet zwoegen" en voorspelde dat de verhalen over school over enkele jaren een andere toon zullen hebben dan de kritiek die weieens wordt geuit als men met de opleiding bezig is. „Dan ga je met plezier terug kijken en komen er heel andere verhalen boven als bijvoor beeld de anekdotes over het zwoegen van de laatste tijd". Engelvaart vroeg applaus voor de leerkrachten en zei dat de geslaagden nu een brede basis hebben. „Na een hopelijk fijne vakan tie komt het individuele kiezen vanuit de basis die je nu hebt opgebouwd". De burgemeester sprak de hoop uit dat het onderwijspeil op Texel zou blij ven zoals het is. „In veel gemeenten met evenveel inwoners hebben zeni wat wij hebben, maar ik word soms een beetje bang als ik de redenaties van sommige Haagse heren hoor. Vi moeten er met elkaar voor zorgen di dit voortgezet onderwijs wordt voortgezet". Vormu Leraar Simon Dros gaf rector Heel» een foto die gemaakt was tijdens es bergtocht in Oostenrijk met een gro: leerlingen en liet een geluidsband ht ren van vier geslaagden die in de eerste klas van de lagere school If den lezen. Het murmelen van de woordjes zorgde voor enkele lachsal vo's. Henk Heetveld zei daarna dat: terug in de tijd geluidsband een aaio ge illustratie was van het proces dal de geslaagden hebben doorgemaakt „Daarna hadden we met elkaar twa jaar nodig om deze leerlingen te vor men tot zelfstandig, kritische mensa De feestelijke uitreiking werd ten met het drinken van een c aangeboden door de ouderraad enn vrolijke muziek van de Boerenkapel, Donderdag wordt er een bezoek gebracht aan de Proefboerderij „De Waag" te Creil in de Noordoostpolder. Op dit bedrijf worden proeven geno men met pootaardappelen, suikerbie ten, bloembollen en snijmais. Omdat de grond vergelijkbaar is met Texelse gronden kunnen de resultaten van de proeven gebruikt worden bij de be drijfsvoering op Texel. De reis wordt gemaakt met een bus van Robert Aris van Boven uit Oudeschild en het ver trek vanaf Texel is om 8.05 uur. Thuis komst op Texel met de boot van 15.30 uur of 16.30 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. Belangstellen den kunnen zich nog tot woensdag avond opgaven bij Jan Koolhof, tele foon 02220-2780. Van 15 juli tot 29 juli is Bedrijfsvoor lichter Jan Koolhof met vakantie. Mochten er in die periode vragen zijn onder de agrariërs op Texel dan kun nen die gesteld worden voor het vee houderijgedeelte bij het Consulent schap voor de Rundveehouderij in Alk maar, telefoon 072-122020 en op het gebied van de akkerbouw bij het Con sulentschap voor de Akkerbouw in Emmeloord, telefoon 05270-14931. Zaterdag werd een brommer gestolen van een 26-jarige Texelse vrouw. De brommer stond bij de muur van de Nederlands Hervormde kerk in Oosterend. Een rubber profiel van een bumper was het enige wat een Texelse vrouw vond toen ze zaterdag zag dat haar auto in Oudeschild was aangereden. De veroorzaker van de aanrijding liet niets van zich horen en rijdt nu waar schijnlijk rond met een auto waarvan een deel van de bumper ontbreekt. Zondag werd een projectiel gevonden in een stuk bollenland aan de Witte- weg bij Den Hoorn. De explosieven opruimingsdienst zal zich over de bom ontfermen. „Ondanks beschermingsfactor 5 voel je toch je schouders gloeien. Lek ker gezwommen, loom en moe. Je komt thuis en een onbestemd hon gergevoel bekruipt je. Je kijkt in de koelbox: Ai, blijkbaar vergeten de koelblokken te ruilen bij supermarkt of paviljoen. Het gerommel van de maag wordt sterker. Is goede raad duur? In De Koog hoeft dat niet. De koelkasten van de Koger restaurants zijn voor redelijke prijzen zeer goed gevuld. Van babi pangang tot stroganoff, van pannekoek tot struisvogelaldus een inleidende tekst bij het hoofdstuk Restaurants en Eethuizen in het boekje „Uitgaan in De Koog" dat vanaf afgelopen vrijdag gratis wordt uitgereikt op markten en bij de boot in Den Helder. wordt uitgereikt door jongeren die niet in kledij van één van zijn bedrijven opereren. Het is geen discotheek promotie, maar reklame voor De Koog". Volledig In de zwart uitgave van het formaat 10 bij 15 cm staat elk Koger bedrijf dat de toerist sport, spel of ander vermaak te bieden heeft met enkele regels tekst genoemd en een nummer. Dat num mer staat ook op een plattegrondje van De Koog op de achterzijde van het boekje en tevens is een lijst opge nomen waarin de 45 genoemde bedrij ven met adres en telefoonnummer staan vermeld. Langeveld zegt dat het boekje wat uitgaansmogelijkheden en sportief vertier betreft volledig is. Er is met opzet gekozen voor een klein for maat omdat men verwacht dat de gasten deze uitgebreide folder dan niet weggooien. Het boekje past bijvoor beeld precies in de borstzak van een overhemd. De tekstschrijvers hebben duidelijk ge poogd enige humor in de promotie te brengen door de vaak amicale toon waarin de teksten zijn opgesteld en de grappen die er in zijn verwerkt. Daar mee wordt gehoopt dat de Hollandse toerist ongemerkt toch een groot deel van „Uitgaan n De Koog" tot zich zal nemen. „Het is niet te serieus maar van elk bedrijf staat wel iets genoemd dat de eigenaar belangrijk vindt", aldus Langeveld. Een voorbeeld van hoe de maneges rond De Koog aan bod komen: „Wat is er mooier dan Texels natuur te aan schouwen vanaf de rug van een paard? Wij hebben moeite met het antwoordU niet, indien u zich spoedt naar de maneges Zoetelief, Kikkert, Bornrif of Elzenhof waar 75 paarden en ponys net als de des kundige begeleiders trappelend van enthousiasme wachten op uw komst. Zoetelief en Kikkert verhuren boven dien ponywagens en Bornrif regelt ri ante huifkarren". Harry Tielemans maakt de 'cover' van Uitgaan in De Koog". Het boekje is uitgegeven door Frits Langeveld, eigenaar van diverse hore cabedrijven in De Koog als uitvloeisel van eerder aangekondigde promotie activiteiten met dubbeldekker en jeep. De tekst in het 16 pagina's tellende boekje is gemaakt door Wop Rienks en Rein Stam en de tekeningen zijn van Harry Tielemans. Volgens Lange veld is deze gratis uitgave bedoeld om een idee te geven hoe een dorp pro motie kan bedrijven. „Uitgaan in De Koog" is door de horeca-exploitant be taald en volgens eigen zeggen zijn de reacties in het eigen dorp positief. „Er zijn er 10.000 gedrukt, waarvan we de helft afgelopen weekend hebben uitge reikt bij de boot en op de markt in Den Burg. Als die 10.000 op zijn doe ik verder niets meer, behalve als er van de in het boekje genoemde onderne mers steun komt om er deze zomer nog meer te drukken. Dan moeten we de kosten gezamenlijk dragen", aldus Langeveld, die aanvult dat het boekje „met een mondelinge toelichting Frits Langeveld realiseert zich dat de andere dorpen niet enthousiast zullen zijn over deze vorm van dorpspromo tie. („Ze hebben er waarschijnlijk de balen van") maar het boëkje is ook bedoeld om discussie uit te lokken. Langeveld: „ledereen zegt dat er iets moet gebeuren maar weinig mensen nemen een eerste stap. De VVV komt met een niet volledige horecagids en dat is ook begrijpelijk. Het is heel moeilijk om alle koppen in één zak te krijgen maar deze aanzet is mogelijk het begin van een boekje waarin veel meer bedrijven uit alle dorpen aan de orde komen. Het beste zou het zijn als er een uitgaansgids zou komen voor heel het eiland". Zijn boekje kan vol gens Langeveld dan als voorbeeld die nen maar dat hoeft niet. „Iemand die betere ideëen heeft mag het zeggen". De kosten van dit drukwerk vallen vol gens de uitgever mee als men ervan, uitgaat dat de mensen door het boekje een bezoek aan De Koog zullen bren gen." „Als één toerist een bedrijf dat in het blaadje staat bezoekt is één boekje al dik betaald". Hij verwacht dat de resterende 5000 komend weekend aan de man of vrouw zullen worden ge bracht. Daana ligt het aan de onderne mers in De Koog of er een 'tweede druk' (met eventueel wijzigingen) verschijnt. Dageraadte koop De sleepboot Elizabeth van L. Vis ser en Zn. is terug uit Engeland. Het werk dat het schip daar voor Boskalis deed moest worden on derbroken omdat de sleper door een ankerlijn in de schroef averij opliep. De 'Elizabeth' gaat vandaag in het dok van Boom waarna de omvang van de schade kan worden opgenomen. Het andere schip van- de rederij, de 'Dageraad', ligt te koop. De familie Visser is werk zaam in de off-shore en in de toe ristenbranche en dat blijkt voor een familiebedrijf een moeilijke combinatie. De 'Elizabeth' verleende in Engeland assistentie aan een baggermolen die werd ingezet voor het leggen van een pijpleiding. Nadat de schade ontstond is het schip naar Texel gesleept door de 'Borkum' van Tom Koorn uit Rot terdam. Als de averij zich niet had voorgedaan zou het karwei nog gerui me tijd hebben geduurd. Het is afhan kelijk van de tijd die de reparatie zal nemen of het schip nog teruggaat. Het bestuur van dorpshuis De Wie lewaal heeft de gemeenteraad ge vraagd een uitbreiding van het dorpshuis op te nemen in het sociaal-cultureel meerjarenplan van het college. Door de komst van de basisschool zal de dorpskamer no dig zijn als documentatiecentrum van de IJska-school. Het bestuur wil een nieuwe dorpskamer en to- neelakkomodatie. Dat kost onge veer 7230.000,—. Door de integratie van het kleuter- en lager onderwijs moeten het dorpshuis en de school op een aantal punten worden aangepast en daarvoor stelt het rijk 758.710,— beschikbaar. In deze aanpassing wordt er vanuit gegaan dat een deel van de toiletten in het dorps huis ook voor kleuters toegankelijk moet zijn. De dorpskamer is met een toneelwand die kan kantelen tevens de toneelakkomodatie van het dorpshuis maar zal de functie krijgen van docu mentatiecentrum en lesruimte voor speciale groepen. Het dorpshuis- bestuur wil de vervangende ruimte realiseren aan de oostkant van het ge bouw waar men eigen grond heeft. Daar zal dan een nieuw toneel met dorpskamer moeten komen en een gymstoestellen- en stoelenberging. Een uitbreiding van elf bij twaalf meter kost bijna tweeeneenhalve ton. Van deze investering zegt het bestuur 80 mille zelf te kunnen betalen en men hoopt op een gemeentelijke investe ringssubsidie van 757.500,—. „We ver zoeken u deze subsidie in het meerja renplan op te nemen en de hoogst mogelijke prioriteit aan toe te kennen", aldus de brief van het bestuur. De brief komt ter sprake als een bezwaar tegen het meerjarenplan in de commis sie welzijnsbeleid die donderdagavond vergadert. Zaterdag werden 'om 12.30 uur in Duf fel, 51 Texelse jonge duiven gelost. De eerste duif arriveerde om 15.49.28 uur, de tweede bm 15.49.33 en de derde om 15.54.15 uur. Uitslagen: S. Feenstra 1, 8 H. J. Groeneveld 4 A. Ellen 2, 9 H. Hoogerheide 5, 6 G. v. Lingen 3 M. de Waard 7, 10 Hf Leo Visser zou er overigens niet rou wig om zijn als dat niet gebeurde, toen de sleepboot weg was heeft verscheidene malen een slepertje me ten charteren om een klus te Het lijkt mogelijk om vanuit Oude schild voldoende werk te krijgen, vo al nu Visser samenwerkt met Wijsm Ier. Erik Visser, die als kapitein naar Eng; land was, vaart nu met Harry Brem; op de 'Wilma', die Visser van Van Star charterde als 'directieschip' voor de DB 101, het werkeiland dat op de rede ligt. Deze mastodont, voorheen de 'Narwall', is voornamelijk bedoeld als hijskraan. Die kraan stond eerst midden op het vaartuig maar is nu naar de zijkant verplaatst, waardoor: een groter bereik heeft gekregen, werkeiland ligt voor Texel om de niej we opstelling uit te testen, de kraan doet tilproeven met een bak waar ter ingepompt wordt. Het hijsvermo- gen moet 3800 ton bedragen. Visser zorgt voor de walverbinding deze gigant. 'Dageraad' De offshore en het varen met toerist! bleken verschillende eisen te stellen, Zo is het voor de eerste branche voorbeeld nodig dat er constant ie mand bij de telefoon zit terwijl soms tegelijkertijd door dezelfde persoon keuken van de 'Dageraad' bemand moet worden. Visser: „De rondvaart en de vaarten op Terschelling met 'Dageraad' kunnen voor een drijf zeker genoeg opleveren, maar moet je er niet zoals wij nog een volstrekt andere bezigheid naast heb ben. Wij gaan ons in de toekomst1' lemaal concentreren op de offshore, want daar zit voor ons muziek in". De 'Dageraad' blijft overigens gewoo in bedrijf tot het verkocht is. In verband met vakantie van Pet# de Hoogh is de training van des' letiekvereniging op de maandag® donderdagavond tot nader order komen te vervallen. Tot op heden is nog geen vervanger gevonden Indien de trainingen weer hervat zullen worden zal hiervan melding worden gemaakt. Tijdens de Coopertest vrijdag werd een opmerkelijke prestatie geleverd door Douwe Hoekman. Deze 9-jarige, atleet van de A.V. Texel legde in 12lff nuten een afstand van bijna 2800 m- af. De grootste afstand tijdens deze door weinig atleten bezochte test we™ afgelegd door Piet Bakelaar. De vete_ raan overbrugde een afstand van 302= m. De eerstvolgende Coopertest zal worden gehouden op de eerste vrijd# van augustus, wederom om 19.00 u®'

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2