Surfmarathon werd prachtige wedstrijd andschapszorg maakt ezwaar tegen hangar Remparachute gevonden Wtuh es en schrijfgroep in het weekend Geslaagde barbecue alleenstaanden Schoolzwemmen afgesloten André Brouwer won Hoornder strandloop Van wie is die ladder? Geslaagd Inbraken in auto's Vierde crossloop De Koog Aanrijding met veel schade NSDAG 9 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 als Texel en dat de overlast aan mens en milieu nu al onaanvaardbaar hoog is. Elke uitbreiding van aktivite?t~" dient Werkgroep Landschapszorg heeft bezwaar gemaakt tegen de bouw een hangar op vliegveld Texel door Texel Air b.v. college wil met een artikel 19 procedure medewerking verlenen aan bouw van de hangar met dienstruimten nu de Kroon de vliegveld- ivaren heeft verworpen. De Kroon heeft volgens Landschapszorg bij behandelen van deze bezwaren „echter geen ruimtelijke afweging naakt". oemde bezwaren werden ingediend lebehandeling van het bestem- gsplan buitengebied. Landschaps- I vroeg toen het vliegveld in het -geen vliegveld bestemming te ge- Dat beroep werd door de Kroon ivorpen en dat was volgens de rkgroep een gevolg van de consta- ;g dat het vliegveld is aangewezen luchtvaarterrein in de htvaartwet. 6 onthouding van een verklaring igeen bezwaar voor bouwplannen het vliegveld blijft echter van ht" aldus Landschapszorg. Deze luiten van Gedeputeerde Staten zijn lens de werkgroep genomen om „afweging van rustverstoring als olg van luchtvaartaktiviteiten moge- te maken". Om hinder te beperken jt de luchtvaartwet ook soulaas, ent de werkgroep. Dat kan bijvoor- Iddoor het vastleggen van een ge lszone rond het terrein en het in- len van stiltegebieden. dan ook uiterst kritisch te worden be keken en zeker niet te geschieden voor er duidelijkheid bestaat over de ge luidszonering, de stiltegebieden en het eventueel instellen van een milieucom missie zoals dat in de luchtvaartwet wordt aangegeven". Ook is de werk groep niet overtuigd van het spoedei sende karakter van de bouwaanvraag en een artikel 19 procedure is voor de bezwaarmakers dan ook niet noodzakelijk. Het bezwaarschrift van de werkgroep wordt toegelicht in een hoorzitting tij dens de vergadering van de raadscom- misie ruimtelijk- en huisvestingsbeleid op woensdag 17 juli. Onaanvaardbaar ij zij van mening dat ook de kleine htvaart een te grote inbreuk doet het karakter van een Waddeneiland september gaat er een geheel luwe groep van de lees- en irijfcursus van start: een zoge- amde weekendgroep. 3 jaar is er op Texel voor vol- ssenen de mogelijkheid om het le en schrijven in cursusverband >rop te halen. groep komt elke maandagavond bij aar. Er zijn échter mensen die door week niet aan een cursus mee kun- doen omdat ze bijvoorbeeld aan vaste wal werken of op een kotter i. Speciaal voor deze mensen dt de weekendgroep gestart, wordt gewerkt in kleine groepjes en ijn minimaal 5 mensen nodig om te nen starten. Tot nu toe hebben al :r dan 40 mensen voor kortere of gere tijd meegedaan aan de lees- schrijfgroep. redenen hiervoor zijn verschillend, een wil het rijbewijs gaan halen, de Ier wil (beter) een brief kunnen le en formulieren kunnen invullen, krant kunnen lezen of de ondertite- van de T.V. is ook een vaakge- rde wens. Een ding hebben deze isen echter gemeenschappelijk: site met lezen en schrijven, deelnemers hebben vroeger wel school gezeten, maar door allerlei zaken hebben ze er nu nog steeds blemen mee. Door oorlog of ziekte school bijvoorbeeld niet afge- skt worden. k kregen sommige kinderen door de ite klassen net niet de aandacht die nodig hadden. Als men dan later tveel leest of schrijft is de kans •ot dat men het vergeet, kosten om aan de cursus mee te tn bedragen f\5,— per maand, hier- zijn koffie en materiaal inbegrepen, weekendgroep komt bij elkaar in van de Texelse dorpshuizen of in bibliotheek. wmeer informatie kan men contact nemen met Mijkje Uittenbogaard, gereind 20, De Waal, telefoon 1-4203 of Siem Zijm, Postweg 3e Cocksdorp, telefoon 25-741. De vrijdag gehouden barbecue voor Texelse alleenstaanden op de zonne weide bij zwembad Molenkoog is vol gens het organiserende achttal een succes geworden. Ruim 50 mensen namen deel aan de gezellige avond en onder hen veel nieuwe gezichten die eerder de stap naar de ontmoetingsa vond in De Lindeboom niet hadden durven nemen. Het plan om deze zo mer niets meer te organiseren heeft men na de geslaagde barbecue dan ook laten varen. Begin september wordt een fiets puzzeltocht op tan dems gehouden. De vakleerkrachten en het perso neel van zwembad Molenkoog hebben het schoolzwemmen voor het cursusjaar 1984-1985 met een circuit door beide baden afgeslo ten. Kinderen zonder diploma ble ven in het ondiepe bad en moesten daar via de glijbaan een bepaalde route afleggen. Kinderen met een diploma startten eveneens in het ondiepe bad, maar zij moesten voornamelijk in het diepe een aan tal opdrachten uitvoeren. Los daarvan kon er op vrijwillige basis meegedaan worden aan de volgende aktiviteiten: 1. Wie kan het vlugste van de glijbaan? 2. Wie zwemt het verste onder water? 3. Wie zwemt het snelste 25 meter? 4. Welke school heeft de vier snelste zwemmers of zwemsters. Er was erg veel belangstelling van de kant van de leerlingen om mee te doen en iedereen spande zich erg in. Opvallend was het aandeel van de meisjes in de eindstanden. Om onno dige competitie te vermijden, dat was niet het hoofddoel, volgen hier de eindstanden zonder vermelding van de naam van scholen: 25 m vrije slag: 1. Debbie Mosk 16,2 sec. 2. Ruud de Ridder 17,3 sec. 3. Dennis Penha 17,9 sec. Onderwater zwemmen: 1. Margriet de Zwart 37,5 m, 2. Angelien Stiehl 31,9 m. 3. Jacqueline Kooiman 29,0 m. Glijbaan: 1. Fulco Zegel 8,6 sec. Mijra Dijker 8,6 sec. 3. Marc-Hessel Huizinga 8,8 sec. De winnaars van de wedstrijdjes mo gen een door het zwembad beschik baar gesteld t-shirt komen afhalen. De 67 deelnemers aan de eerste Hoornder strandloop bij Paal 9, kamp ten afgelopen zaterdag met opkomend water en een stevige noordwesten wind. Spectaculaire tijden bleven daar door uit, hoewel de snelsten op beide afstanden (4 en 10 km) alleszins respectabele tijden neerzetten. De 10 km werd gewonnen door André Brou wer uit Oosterend. Uitslagen: 10 km.: 1. André Brouwer, Oosterend 35.54 2. Eckhardt Sperlich,. Dortmund 36.01 3. Gert-Jan Talier, Enschede 37.45 10 km veteranen: 1. Werner Lueck, Gütersloh 38.42 2. Arie de Ridder, De Koog 39.11 3. Daan Welboren, Den Hoorn 39.35 4 km mannen: 1. Rinze Koornstra, Makkum 14.55 2. Eduard Dijker, Den Burg 15.20 3. Remco de Beer, De Koog 15.20 4 km vrouwen: 1. Birgit Klöpfel, Dortmund 16.05 2. Coby Bakelaar, Den Burg 18.19 3. Nel Bruining, Den Hoorn 19.06 4 km jeugd t.m. 14 jaar: 1. Claus-Ralf Rielicke, Mainz 16.45 2. Klaas-Theo v.d.Kooy, Damwoude 16.48 3. Iwan de Vries, Drachten 17.28 Zaterdag wordt de tweede strandloop gehouden. De start is weer om 19.30 uur precies vanaf het strand bij Paal 9. De inschrijving, in het strandpaviljoen, is geopend vanaf 18.45 uur en is toe gankelijk voor wedstrijdlopers, recrea tielopers en wandelaars (4 km). Deel nemers aan drie of meer Hoornder strandlopen worden in het eindklasse ment opgenomen. De politie is op zoek naar de eigenaar van de ladder die vorige week dinsdag werd gestolen om in te kunnen breken in een pension aan de Boodtlaan in De Koog. De daders lieten een deel van de ladder tegen de gevel van het pension staan en twee andere alimini- um delen werden later terug gevonden in het Mienterglop. Degene die een driedelige ladder mist wordt verzocht dat op het politiebureau in Den Burg of De Koog te melden. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde Henk Smit uit De Koog voor het doctoraalexamen politicologie met het bijvak Ruslandkunde. lijke Luchtmacht. Het vermoeden bestaat dat de parachute afkomstig is van een enige jaren geleden veronge lukte Nederlandse Starfighter 104. Dit toestel kwam neer in het Vogelzwin maar het kan ook zijn dat dit gevon den voorwerp bij een vorig jaar veron gelukte Duitse Tornado- jager hoort. Een tekst op de chute is in het Duits. Op de foto de gevonden parachute. De heer Smit van Rijkswaterstaat vond donderdagmorgen bij de zandzuiger van de zandsuppletie een remparachute die afkomstig moet zijn van een straaljager. Rijkswaterstaat bracht de chute naar het politiebureau en vandaar ging het zware nylon pakket naar het bureau identificatie en berging van de Konink- De surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp v.v. die zondag werd gevaren was vooral door het prach tige weer een surfevenement van de eerste orde. Vooral het laatste stuk, terug van Dijkmanshuizen naar Den Helder, ging door de tot kracht 4 toegenomen wind ra zendsnel. De organisatie bleek voor haar taak berekend, maar er waren surfers die pijnlijk blijk ga ven van hun gebrek aan ervaring door zich niet eerst af te melden maar na de finish direct een pilsje te gaan kopen. Daardoor werd twee keer bijna een grootscheepse zoekactie gestart. De eerste keer betrof het een surfer die niet bij de schippersmeeting was ge weest, zich bij Dijkmanshuizen niet af meldde en vervolgens op eigen houtje weer naar Den Helder terug zeilde. Ook in Den Helder was een surfer een tijdje zoek, maar die werd aan de bar van Lands End terug gevonden. Het afmelden is een belangrijke schakel in de veiligheidsketen en surfers die dat vergeten geven er duidelijk blijk van niet gewend te zijn op groot water te varen. Dat merkten sommigen ook toen de wind wat aanwakkerde op het laatste stuk. Er ontstond wat golfslag waardoor sommigen het moeilijk kre gen. Die werden echter allemaal opge pikt door de ruim aanwezige volg boten. De surfers die gewend zijn op het wad te varen hadden hier echter geen last van, de Texelse deelnemers eindigden allemaal in de voorste helft van het veld. De beste Texelaar werd Hans Bakker, die als vijfde in het to taalklassement voor zijn klasse eindig de. Winnaar werd Fred Heida. Heida finishte bij Dijkmanshuizen als derde. Lange tijd lag hij aan kop, maar bij Nieuweschild werd hij ingehaald door een deelnemer die zijn zeil iets beter bleek te hebben getrimd. Vlak voor de finishlijn viel hij tot overmaat van- ramp nog eens van zijn plank, waarschijnlijk door vermoeidheid, waardoor hij nogmaals gepasseerd werd. Op het laatste rak was Heida echter oppermachtig. Licht De eerste etappe was in het voordeel van de lichtweerzeilers. Vaak zijn dat de surfers die zelf ook licht zijn. Dat bleek ook uit de prestatie van de Texe laars: bij Dijkmanshuizen kwam Klaas Jan van der Vis als eerste binnen en die is niet erg groot, terwijl Hans Bak ker als tweede over de meet ging. Bakker bleef echter ook bij de zwaar dere wind voorin meevaren terwijl Van der Vis Den Helder in de middenmoot bereikte. De start bij Dijksmanshuizen verliep perfect. Voor de startlijn voer een snelle rubberboot heen en weer, net zoals bij de ronde om Texel. Die rubberboot werd beschikbaar gesteld door de Kustzeilvereniging Westerslag. Er waren in totaal 140 deelnemers waarvan 76 wedstrijdsurfers. De ver houding rond- en platbodems in de wedstrijd was 18/58. In totaal deden 14 junioren en 4 dames mee. De uitsla gen waren: Platbodems: 1. Rob van Vliet 2. Jan Willem Bossen 3. Sander Tesselaar 4. Ton Visser 5. Hans Bakker (Texel) Rondbodems: 1. Fried Heida 2. Wieger v. Brug 3. Jan Witteveen 4. Gert de Boer 5. Sjoerd v. Driel. Het grootste zeil van de twee behoorde toe aan de uiteindelijke winnaar, die hier in een zeer spannend duel was gewikkeld met een belager, die hem uiteindelijk bij Nieuweschild voorbij stak. Het afgelopen weekend werd inge broken in enkele auto's en ook werden bij de politie kleinere ver nielingen aan auto's gemeld. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een aan de Nikadel geparkeerd staande auto van een Duitse toerist opengebroken door een ruit stuk te slaan. Daarvoor hadden de daders ge poogd met een schroevedraaier de portiersloten te forceren. Uit de auto werd een radio met een waarde van /HOBO,— gestolen. Dezelfde nacht werd een auto die aan de Boodtlaan stond en ook eigendom is van een Duitse toerist open gebro ken. Men nam 12 cassettebandjes mee. Een poging om de cassetterecor der uit de wagen te slopen mislukte. Wel werd schade toegebracht aan het dashboard van de wagen. Vrijdagnacht moest een derde persone nauto in De Koog het ook ontgelden. Uit de wagen werd een cassetterecor der, een tuner, een klok en een tempe ratuurmeter gehaald. Deze spullen hebben een waarde van f600? Men brak de auto open door het slot te vernielen. Zondag werd in De Koog voor de vier de maal een crossloop gehouden. On der grote publieke belangstelling be gonnen 172 lopers aan de 4 of 8 km. Minne Goënga presteerde prima op de 8 kilometer en liep een persoonlijk re cord in de tijd van 27.41 minuten. Als eerste meisje kwam Nicole Bakker bin nen en speaker Albert Hoven meldde haar tijd van 20.52. Zondag om half acht start de vijfde crossloop voor hardlopers, trimmers en wandelaars aan de Boodtlaan in De Koog. Uitslagen: Recreanten: A. Brouwer 15.45 R. Brouwer 17.14 R. Overberg 17.18 Jeugd: N. Schoo 17.13 A. Caron 17.48 J. Heideman 18.39 Dames: E. Veeger 19.03 U. Knippenschild 20.26 C. Bakelaar 21.09 Heren: M. Goënga 27.41 K. de Munck 28.05 T. Franchimon 28.45 Heren veteranen: E. Heinz 29.43 K. Schürmann 30.36 W. Lueck 30.40 Snelste meisje: N. Bakker 20.52 Zaterdag gebeurde op de Postweg ter hoogte van camping De Drie hoek een aanrijding waarbij twee auto's total loss moesten worden afgevoerd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Een 20-jarige automobilist uit Duitsland wilde komende vanuit De Cocksdorp de Limietweg indraaien en zag een te genligger, een 52-jarige Duitse auto mobilist niet. Een frontale botsing was onvermijdelijk en door de klap kwam de auto van de camping-bezoeker weer op de rechterweghelft terecht. Een achter hem rijdende 22-jarige Amsterdammer reed toen met zijn au to tegen de Duitse wagen op. Laatst genoemde auto had geringe schade.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5