Groen 2wartsjjexels in het harL, F laadscommissie welzijn iracht compromissen milde bezwaarschriften Drie mensen op 1 hectare rnEKDHgnLi3W Problemen rond burgemeesterswoning bijna opgelost SENIOR 85 moerbeek We zijn allemaal blij, blij, blij ï5V2 uur wachttijd ^Seizoen trekt aan Texei-documentaire voor Amerikaanse militairen Verfspuiters aangehouden Engelvaart in Avro's Praatpark r r rr Membershipcard See you all at the DINSDAG 16 JULI 1985 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9997 r E X E LS E«9COU RANT ••Ie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel, (02220) 2741. [Werktijd: Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 ikvan der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. de Graaf is op vakantie, jdvertenties, abonnementen, etc.: %«!d De Rooy B.VPostbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741. na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742: NMB nr. 67.34 60.398. Welboren constateerde donderdagavond tijdens de vergadering van •ommissie welzijn dat het gemeentelijk sociaal-cultureel meerjaren- gramma de toets van allerlei kritieken ruimschoots kan doorstaan. Hij igelde zijn opmerking met cynisme aan een artikel van de bekende umnist Hugo Brandt Cortsius die na de kaping van de TWA Boeing reef dat alle betrokken regeringen verklaarden heel blij te zijn met de tieke oplossingen rond de kaping en dat iedereen er beter van was lorden, daarbij vergetend dat er ook slachtoffers waren gevallen. Wel- „Zo is het hier ook. We zijn allemaal blij, blij, blij, maar dat is in al ook terecht. De bezwaarschriften zijn mild van toon en iedereen zijn best om in welzijnsland vast te houden wat er is. Ik ga daar •der geen woorden over vuil maken". Dat deden de andere commissie- en wel loerig werd ingegaan op allerlei be- iideëen in het plan en de kritiek ropwas mild, waardoor er in feite el anders overbleef dan het be- van uitgebreide instemming met dei zaken die dit college (en het jende zal zich daar ook grotendeels moeten houden) voor 1989 hoopt en. Het nieuwe meerjaren- is vager van opzet dan het eerste. ge is er inmiddels achter ge- jen dat het uitschrijven van een beleid op welzijnsgebied conse nts kan hebben, bijvoorbeeld om- instellingen die enkele jaren nadat is opgesteld politiek gepas- iii worden met teksten uit het wel- splan in de hand bezwaar maken. soort procedures te beperken om redelijk flexibel te kunnen wer- zijn veel beleidsideëen doorspekt woorden als wenselijk, pogen en Aandacht commissieleden konden zich don- iagavond achter de uitgangspunten het plan scharen en prezen vooral voorstel dat de gemeente de ko lde jaren speciale inzet moet tonen .aandachtgroepen als lichamelijk .r geestelijk gehandicapten, uitke- ■jsgerechtigden, alleenstaanden en loüedige gezinnen, jongeren, vrou- - i met een relatief laag opleidingen- au, ouderen die in een afhankelijke itie verkeren en andere minder- isgroepen op sociaal-maatschappe- terrein." Hj )e Teso-vervoerscijfers van het af- lelopen weekend geven aan dat f, et seizoen aan het aantrekken is. werden heel wat meer auto's voerd dan in het zelfde wee- id een jaar eerder en er verblij- 1 nagenoeg evenveel vreemde o's op het eiland (8647) als vo- jaar na het weekend van 15 juli □8673). sso bracht dit weekend 5766 per- inenauto's 8,98%), 340 cara- Etos(+ 3,29%) en 475 aanhan gt- 1,25%) naar het eiland, ovendien werden er 4600 auto's sar Den Helder gebracht en dat •minder dan vorig jaar (4911). 'atzelfde beeld is te zien bij de itravans en de aanhangers. Er 'aren dit weekend flinke wachttij- En. In Den Helder liep het zater- =9 zelfs op tot 5>2 uur. De dag 1 *rd daar al begonnen met vier wachttijd. Toch hoefden de ■en 's avonds niet extra lang oor te varen en dat betekent dat ■at het normale aantal afvaarten dereen is overgezet. Als het pu- 'ak meer gespreid over de dag w zijn gekomen was er geen achttijd geweest. Vrijdag was er ■ostant ongeveer een uur wacht en Den Helder, 2 a 214 uur op *el en zaterdag was er op Texel 1/j: 'Qeveer een uur. Il[ anoodcamping is in gebruik ge- omen. Dat is niet omdat de cam- ■ogs vol zitten maar omdat de fatsen voor jongeren op zijn. f 1 j'omenteel staat het daar vol met 'dzakelijk jongens. Gerbrand Poster was het niet eens met het voorstel om waar mogelijk 1 of V/2% van de kosten van een bouw werk te besteden aan een kunstwerk. Poster; ,,Er staan kelders vol met kunst uit de Beeldende Kunstenaars Regeling. Deel dat uit, er is zat". Wet houder Piet Zegers legde uit dat het niet mogelijk is BKR-kunst uit andere gemeenten te krijgen en Texel heeft zelf. maar één kunstenaar die in de BKR-regeling valt. „Bovendien is- kunst niet alleen schilderijen en tekeningen." Poster kreeg ook tegengas van Tine Krijnen-Baijs. ,,Je moet niet voor een dubbeltje op de eerste rang willen zit ten. We moeten opdrachten geven waarbij de plaats waar het werk moet komen en het bedrag bekend is." Poster verklaarde toneelverenigingen en andere plaatselijke amateurgezel schappen extra te willen subsidiëren als de huidige huur van de grote zaal van De Lindeboom niet opgebracht Een filmteam van The Americam Forces Network was donderdag en vrijdag onder begeleiding van de VVV op Texel om opnamen te ma ken voor een documentaire over de mogelijkheden van vermaak op Texel. De opnamen zullen worden gebruikt in een uitgebreide reportage over diverse kustgemeenten aan de Noordzee en het vakantieprogramma dat zij de, vooral jonge, toerist te bieden hebben. American Forces Network is de televi siemaatschappij voor in Europa gele gerde Amerikaanse militairen. In grote delen van Duitsland worden de pro gramma's van Network met eigen zen ders rechtstreeks naar diverse militaire bases gezonden. Waar dat technisch niet kan, worden de reportages op vi deoband gezet om later intern op de legerplaatsen vertoond te worden. Dat gebeurt o.a. in Nederland op de vlieg basis Soesterberg. Network bereikt op deze manier vele duizenden militairen met hun gezinnen. De reportage waar Texel in voorkomt wordt eind juli uitge zonden. Network filmde verschillende strandslagen, at pannekoeken en film de dat, men bezocht het Paracentrum en reed paard en maakte een impres sie van het uitgaansleven in De Koog met een bezoek aan discotheek De Toekomst. Volgens Hans Bakker van het VVV was men vooral te spreken over de prijzen in het Texelse uit gaansleven en de bedragen die in restaurants betaald moesten worden. De disco's werden supergoedkoop ge noemd in vergelijking met uitgaanscen tra elders aan de kust. Drie jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar uit Mijdrecht, Den Hel der en Amsterdam bekenden te genover de politie in de nacht van woensdag op donderdag het raad huis en de Hema in Den Burg en het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp met behulp van verfspuiten met autolak te hebben beklad. Ze verklaarden uit verveling dit vanda lisme gepleegd te hebben. De jongens zullen de besmeurde muren schoon moeten maken of de schoonmaak kosten moeten vergoeden. kan worden. In het plan voor de taak- scheiding tussen Welzijnsstichting en gemeente staat het voorstel de sport hal over te dragen aan de gemeente. De stichting krijgt dan het dorpshuis d'Ouwe ULO. De VVD-er vroeg of het niet beter is de sporthal in particuliere handen te brengen. ,,ln Anna Paulow- na is dat ook gedaan en daar maakt die hal winst. Dat was een plan van de burgemeester uit die gemeente en het loopt uitstekend. Toevallig is het een WD-burgemeester", aldus Poster met een brede grijns. Zegers verwachtte niet veel animo voor overname van de Texelse sporthal door een particulier. De gemeente wil de hal in eigendom omdat men onder houd en beheer dan wil inpassen in het schema dat al voor andere ge meentelijke sportaccommodaties geldt. ,,We denken dat we meer efficient kunnen beheren". Bezwaren Tegen het ontwerp-meerjarenplan zijn acht bezwaarschriften ingediend en ze ven bezwaarmakers waren donderdag present om hun protest mondeling toe te lichten. Erik van der Spek vroeg na mens de sectie jeugd en jongerenwerk om de passage over de structuurwijzi ging van de sectie en het onderben- gen van de jeugdwerkers bij de ge meente uit het plan te schrappen. „Het staat er alsof het allemaal al ge regeld is, terwijl we net begonnen zijn met gesprekken over de toekomst van het jeugdwerk." Wethouder Zegers was het met Erik van der Spek eens en stelde voor de tekst zodanig te wij zigen dat de „stelligheid" van de col legevoorstellen zou ontbreken. Na die mededeling trok de sectie het be zwaarschrift in. Krenten Peter Bakker van de PSP zei dat hij tegenstander bleef van jeugdwerkers onder directe verantwoordelijkheid van het college. „Het college haalt met Lees verder PAGINA 2 „De veiligheid en het vandalisme aan de Texelse kust worden niet slechter. Er verschijnt een rapport over kustvandalisme met, denk ik, nogal wat persoonlijke meningen en kan krijg je zo'n schrikeffect". Dat zei burgemeester Jo Engel vaart gisteravond in het tv- programma „Praatpark" tegen in terviewer Gerrit den Braber over de heersende mening dat de Noordzee-badplaatsen door geweld en vandalisme onveilig zouden zijn. In het live-programma dat gisteravond van 22.00 tot 22.45 uur werd uitgezon den poogde de burgemeester in korte tijd duidelijk te maken dat het grootste waddeneiland niet alleen stranden maar ook een gevarieerd en rustig achterland te bieden heeft. In propa ganda voor de eigen gemeente stond Engelvaart niet alleen. Zes collega's uit andere, min of meer toeristische ge meenten, probeerden, soms zeurderig, de eigen gemeente aan te prijzen. Het lijkt erop dat de problemen rond de verkoop van de voormalige burgemeesterswoning bijna zijn opgelost. De rechter heeft uitgesproken dat Bongers en Room hun koop verplichting moeten nakomen maar inmiddels hebben deze heren met de gemeente afgesproken tot een minnelijke schikking te zullen komen. Daarbij zijn er drie mogelijkhe den: of ze kopen de woning samen, of Bongers koopt hem, of Room koopt hem. Het pand kan eventueel makkelijk wor den doorverkocht aan een derde om dat de gemeente zich bereid heeft ver klaard desgewenst juridisch eigenaar te willen blijven tot een koper is gevon den. In dat geval nemen Bongers en Room of degeen van die twee die het gebouw koopt alleen het „econo misch" eigendom over, de koopson wordt dan betaald, de lusten en lasten overgedragen maar in naam blijft het van de gemeente. De bedoeling van deze constructie is het uitsparen van overdrachtskosten. Het juridische ei gendom hoeft dan namelijk maar één keer overgedragen te worden, van de gemeente aan de nieuwe eigenaar, en dat spaart een aardig bedrag uit. Eén en ander blijkt uit een brief die het college aan de raadscommissie van financieel, economisch en technisch beleid heeft gestuurd. De heer H. A. F. Bongers lichtte toe wat de in de inleiding genoemde mo gelijkheden voor een minnelijke schik king zijn. Hij verklaarde dat de ge meente het juridisch eigendom zolang wil vasthouden als nodig is: „Er is wel een limiet gesteld maar die is zodanig dat degeen die straks een koper moet zoeken absoluut niet onder tijddwang zal hoeven verkopen". Voor de duidelijkheid nog even de ge schiedenis van deze ingewikkelde transaktie: het pand werd te koop aan geboden. Bongers en Room zouden het kopen om daar een accountants kantoor te vestigen maar de gemeente had zo lang werk met de voorbereidin gen dat inmiddels een andere ruimte aan de Gasthuisstraat werd gevonden. Er was wel een voorlopig koopcontract getekend en de rechter maakte uit dat daar de hand aan gehouden moest worden. Inmiddels hadden zich echter de wegen van de zakenpartners ge scheiden en de vraag was nu wie uit eindelijk het gebouw zou moeten ko pen. De rechter had gesteld dat 10 juli de overdracht zou moeten zijn en de gemeente verzocht de deurwaarder het één en ander te regelen op straffe van het innen van de dwangsom die de rechter had bepaald. Zo ver kwam het echter niet, vlak voor de overdracht bij de notaris werd overeenstemming be reikt over het treffen van een minnelij ke schikking en daar wordt momenteel hard aan gewerkt. Binnenkort zal be kend worden hoe de uiteindelijke transactie eruit komt te zien. Praatpark is een zomers tv-programma waarin radiopresentatoren één keer voor de camera's mogen laten zien wat ze waard zijn. Gerrit den Braber presenteert voor de radio het program ma „De burgemeester is jang" waarin Engelvaart afgelopen winter uitgebreid optrad. Centrale gast was maandagavond de eerste burgeres van de Zeeuwse plaats Kortgene, mevrouw Hoogendijk. Drie andere burgemeesters mochten op de vraag „wat is er zo bijzonder aan uw gemeente" een korte gesproken ster spot verzorgen waarbij Den Braber weinig kritische noten op zijn zang had. Over kustvandalisme praatte de pre sentator en samensteller van het pro gramma naast Engelvaart met de bur gemeesters van Zandvoort en Alkmaar en de loco-burgemeester van Scheve- ningen/Den Haag. Engelvaart vertelde op de vraag of de overlast op Texel toenam dat er een paar „concentratie punten" op het eiland zijn waar goede controle door de politie gewenst is maar dat het gemeentebestuur de op vang van toeristen „positief benadert". Het schrikeffect over geweld op het strand en in kustgemeenten vorig jaar betekende volgens Engelvaart niet dat Texel onveilig is. Hij trok daarbij alert de vergelijking met de wachttijden voor de Texelse boot. „Zaterdag hoorde je op de radio dat er zes uur wachttijd is. Dat geeft ook een schrik effect. Dat is niet terecht want er wordt niet bij gezegd dat er alleen die zaterdagmiddag wachttijden zijn bij de boot." Voordat Den Braber het praatje kon afkappen vervolgde Engelvaart met de mededeling dat een ander schrikeffect voortkomt uit het idee dat Texel met 2,5 miljoen toeristische over nachtingen per jaar propvol zou zijn. „De mensen denken dat wij alleen maar strand en geen achterland heb ben. Dat is een misverstand. Het ei land is 18.000 hectare groot en dat be tekent dat drie mensen in het topsei- zoen een hectare tot hun beschikking hebben. Dat vind ie toch nergens in Nederland!" Op deze vraag van Engel vaart kon Den Braber alleen maar knikken waarop de burgemeester mee deelde dat toeristen die van reuring houden en zich in een badplaats ver maken „maar een kilometer hoeven te lopen om een rustig gebied te vinden". „Als je niet te lui bent moet dat geen probleem zijn." De andere burgemeesters betoogden dat de verhalen over het vandalisme in kustgemeenten niet kloppen en dat de onlangs weer aangewakkerde discussie over meer politie in de badplaatsen „eenzijdig" was. „De Nederlandse kustgemeenten doen heel veel om hun toeristen goed en aangenaam op te vangen, maar daarover hoor je nie mand", aldus de burgemeester van Kortgene. In Praatpark kregen de ge meentelijke vertegenwoordigers in ie der geval de kans dat wel te doen en Engelvaart bleek het meest bedreven in het in korte tijd ventileren van zo veel mogelijk positieve informatie over Texel. Op de foto luisteren drie burge meesters naar een vraag van Den Bra ber. V.l.n.r. J. A. Engelvaart, de heer Machielsen, burgemeester van Zand voort en de heer Roozemond, eerste burger van Alkmaar. Speciale presentatie van zit- en slaapkamer meubelen voor ouderen van 18 t/m 25 juli. meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogerstraat 8 - 14, telefoon 02220 - 2572 méér dan 2000 m* koopkansen. Nog steeds bieden wij je de gele genheid een te kopen voor f25— (uitsluitend I voor Texelaars vanaf 16 jaar). Bij verhoogde entreeprijzen heb je evengoed f2,50 reduktie. Wil je deze aanmerkelijke voordeel- kaart hebben, neem dan een recen te pasfoto mee en legitimatiebewijs.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1