i woensdag WAT IK ZEGGEN WOU. Pools koor Harmonia in Hervormde kerk ,,Once upon a time...." n Crossloop De Koog W- efstallen uit auto's iirfwedstrijd met eel wind Meebetalen Detectives Geslaagd Vakantiecreche in De Koog gestart Harrv Slinger per parachute naar Eierlandsche Huis Geslaagden voor Middenstandsexamen Speelautomaat leeggehaald Lueck snelste veteraan IJSDAG 16 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE la van de race. Sieme de Porto maakt bij zijn zwaar rokende Jaquar het klassieke gebaar dat aangeeft dat dit geld gaat kosten. Jan «m Koorn kijkt vol medeleven toe. •:':«assk iname van kwaliteit. Zolang je een ste,'tweede en derde prijs toekent, len de deelnemers proberen het oi- en smijtwerk voor te blijven en inelijk zijn er. steeds meer coureurs daarin slagen. Bovendien is de or- nisatie zowel wat betreft veiligheid wat betreft de wedstrijdopzet vol den ingespeeld. Dat bleek bijvoor- eld uit de manier waarop de stofpro- men, zij het wat laat, werden gelost. i laatste weken worden met gro- regelmaat auto's opengebroken, veel gevallen wordt niets van larde gevonden maar de politie )rdt ook geconfronteerd met in- aakaangiften waarbij de ,,buit" rs is. vallend is dat de auto's van de chtoffers doorgaans in het bos of bij strandslagen geparkeerd stonden en de dieven overdag hun slag slaan, gmaals wordt er op geattendeerd ardepapieren en waardevolle zaken iin de auto te laten liggen. andagmiddag kwam een jonge toe- de politie vertellen dat zijn auto die bij het Westerslag was opengebro- i. Men nam o.a. een tas met kle- 9, paspoort en eurocheques met >je mee. Zaterdagavond treedt het Poolse gemengde zangkoor Harmonia op in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg. Het koor maakt in het kader van de Toer-ln activiteiten een toernee door Noordholland en brengt in de kerk Poolse, Slowaakse religieuze en volksmuziek. Het concert begint om 20.00 uur en de entree is f5 werd een aan de Ruyslaan parkeerd staande auto opengebro- Men poogde de autoradio uit het ihboard te slopen maar werd tijdens diefstal waarschijnlijk gestoord. Al- de bedrading van de radio was rgesneden. Wel werd een partij settebandjes meegenomen en de snne van de wagen werd vernield. was vrijdag een grote deelname |de tweede jeugdwedstrijd van iWindsurfclub Texel. Ondanks de '«wind aan het begin van de ind, windkracht 5, schreven lien deelnemers in voor de long l«nce race. "erd gestart met een strandstart, een mooi gezicht is voor de toe- ouwers die deze avond ook goed egenwoordigd waren. De wedstrijd din drie manches gevaren,. Later de avond nam de wind iets af, zo de uitvallers van de eerste manche 'aatste manche ook konden varen. 1. Sander Moens, 2. Jacob fPer, 3. Menno Loning, 4. Werner 5, Remco Molenaar. De volgende ^wedstrijd is op vrijdag 13 lember. Toegangsbewijzen zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij het VVV kantoor en Zegel Herenmode,. Weverstraat 32 in Den Burg. Harmonia is een Universiteitskoor uit de plaats Cieszyn. Het koor zingt sinds 1908, bestaat uit 60 zangers en sleept met grote regelmaat nationale en inter nationale muziekprijzen in de wacht. Harmonia heeft geconcerteerd in talrij ke Poolse muziekcentra, zowel a capel- la als samen met de orkesten van Czestochowa, Koszalin, Lodz en Opo- le. Toernees werden gemaakt door de DDR, de Duitse Bondsrepubliek, Joe goslavië en België. Het repertoire om vat een breed scala van oude- en he dendaagse Poolse muziek, de grote Europese componisten, Poolse, Tsje chische en Joegoslavische volksliedbe werkingen en composities die speciaal voor Harmonia geschreven zijn. In 1980 behaalde het koor op het Interna tionaal Koorfestival in Miedzyzdroje de speciale ,,Prof. E. Mackowiak-prijs" voor de uitvoering van folkloristische bewerkingen. Dit genre is de speciali teit van het koor. In dat zelfde jaar be haalde Harmonia op het 28e Muziek- Ten eerste wil ik de directeur van Teso mijn compliment maken voor zijn be leid. Zijn taak is Teso zo goed mogelijk te leiden en te zorgen dat het bedrijf zo gauw mogelijk uit de rode cijfers komt. Dat is zijn taak en niet anders. Daarom gaan de tarieven bij minder vervoer steeds meer omhoog. Gelijk heeft hij. Prima! De keerzijde van de medaille is, en dat vinden alle Texelaars, onze gasten en zeker onze weekendtoeristen, dat de Teso veel te duur is. Maar één van de commissarissen van Teso vindt dat niet. Hij heeft echter twintig jaar lang niets aan de Teso behoeven te betalen al wil hij vier maal over per dag voor zijn bedrijf. Ik denk dat hij de enige is op Texel die er bij gebaat is dat Teso nog duurder wordt, immers, steeds meer mensen laten hun auto in Den Helder staan en huren een fiets op 't Horntie. Dar gun ik hem van harte en dat meen ik. Hij heeft er blijkbaar niet aan gedacht dat er ook nog andere mensen op het eiland wonen en ko men die minder verdienen dan hij. Iets anders is dat wij Texelaars ons mooie eiland economisch naar de knoppen laten gaan. We zouden het toch niet moeten aanvaarden dat wij met ons allen wel belasting (o.a. ook motorrijtuigenbelasting) moeten beta len net als iedere andere Nederlander. Wij financieren zo bijvoorbeeld ook mee aan de N.S. en bus- en tramon dernemingen. Wn wij krijgen daarvoor niets terug. We krijgen wel 20% meer belasting vanwege de veel te dure Teso. Onze gasten, waaronder veel weekend mensen die hier een onderkomen be zitten, kunnen hier niet meer komen. Dit is ons loon. Dat vindt Neelie Amit-Kroes blijkbaar wel prima. Wat zal zij zich druk ma ken. Er wonen op Texel uiteindelijk maar 1000 VVD-kiezers, dus geen ze tel. Dus zakken met die hap. Ik vind dat wij Texelaars het daar niet bij mogen laten zitten en tot actie moeten overgaan. En snel want het is al laat, waarschijnlijk al te laat. Wij zouden toch tenminste dezelfde rech ten moeten hebben als de veerponten elders in het land. Met name in Zee land met door de subsidie vooroorlog se overtochtprijzen waar wij ook aan meebetalen. Herverdeling van de veer- subsidies is alleen maar recht doen aan Texel en de Texelse economie. C. Grootjen, Oudeschild. Per ongeluk blijft er, na gebruik van de telefooncel, een pakje staan. Twee jon gens van ±10 jaar vinden dit pakje en na het geopend te hebben zien ze een geborduurd schilderijtje met bruidstaart. Op de taart namen en datum. Wat doe je daarmee? Je kunt het ver nielen, maar ook voor detective spe len. Dit laatste gebeurde gelukkig. Heel slim maakten de jongens de combinatie trouwen-raadhuis, en daar brachten ze het pakje heen. De ge meentelijke bode speurde verder via het pakpapier van de fa. Graaf waar men zich nog kon herinneren wie de opdrachtgever was. Daardoor belandde het pakje weer bij de maker. Dankzij de slimme, positieve inzet van twee tienjarige jongens ontvingen wij ons huwelijkscadeau op de juiste da tum langs^de juiste weg. Niemand kon voor ons achterhalen wie deze twee jongens geweest zijn. Langs deze weg hartelijk bedankt heren. Alle eer komt jullie toe. Gilbert en Els Mallee, Oudeschild. fraaiste strijd leverden ongetwijfeld de middenklassers. Hier gingen er twee snoeihard de bocht door. De Simca nam en passant wat stro s, reed een stuk op twee wielen maar werd voor omslaan behoed door de wagen naast hem. festival voor de jeugd in Neerpelt (Bel gië) de tweede plaats. Een hoogtepunt in haar bestaan was het jaar 1984: de Beker van de Republiek Polen" werd in de wacht gesleept; twee eerste prij zen, de „Gouden Lier", winnaar van het Internationaal Koorfestival in Mied- syzdroje; de Gouden Medaille en de Beker van de Minister voor kunst en cultuur op het nationale festival van Poolse koormuziek in Katowice. Directiebeurs Halina Goniewicz, dirigente van Har monia, voltooide haar muziekstudie in 1972. Voor zij in 1978 de artistieke lei ding van het koor op zich nam, leidde ze verschillende ensembles. In 1981 nam ze ook de directie van het Poolse ensemble „Dzwiek" op zich. De talrij ke prijzen van Harmonia en Dzwiek bevestigen de klasse van haar muzikale leiderschap. In 1984 werd zij uitgeroe pen tot eerste dirigent van het interna tionaal koorfestival te Miedzyzdroje. De minister voor kunst en cultuur verleen de haar daarop een directiebeurs voor het buitenland. Voor deze toernee bouwde Halina Ho- „Sergio Leone gaf de western een nieuw gezicht", schreef een criticus. En dat is een waarheid als een koe. Perfecte timing, authentieke enscene ring en enorm vakmanschap tillen dit eenvoudige verhaal ver boven de mid delmaat uit. Revolvervirtuoos Frank die niewicz een repertoire op van maar liefst 34 werken. Daaruit kan een con cert naar keuze worden samengesteld, afhankelijk van de ruimte, tijdsduur en akoestiek. Het programma bestat uit de hoofdstukken: Poolse religieuze en profane muziek, 16e t/m 18e eeuw; Poolse volksmuziek, Jogoslavische volksmuziek, Slowaakse volksmuziek en Poolse werken uit de twintigste eeuw. Voor de begeleiding van de volksmuziek zorgt de „Kapela Torka", vijf Poolse volksmuzikanten met o.a. de instrumenten viool, cello en gajdy (een soort doedelzak). altijd aan de verkeerde kant van de wet opereert is door een spoorweg maatschappij in dienst genomen om obstakels waaronder levende, op te ruimen. Waar Frank ook gaat, hoort men de lugubere indringende klanken van een mondorgel, bespeeld door Harmonica, de mysterieuze Mexicaan die Frank volgt als de schaduw des doods. Cheyenne, de roekeloze bende leider, ten onrechte verdacht van een aantal moorden, heeft ook een ge gronde reden Frank niet te mogen. En datzelfde geldt voor Jill de aantrekkelij ke weduwe wier man door Frank werd gedood. Tussen deze vier mensen ont spint zich de fascinerende, dynamische en dramatische actie die een super kli- max krijgt in het duel tussen Frank en Harmonica. De belangrijkste rollen worden vertolkt door Henry Fonda als Frank, Claudia Cardinale als Jill, Jason Robards als Cheyenne en natuurlijk Charles Bronson als Harmonica. De fantastische muziek is gecomponeerd en uitgevoerd door Ennio Morricone, terwijl de regie in handen was van Sergio Leone. De klassieke „Once upon a time in the west" is de komen de drie weken te zien'als „Woensdag Western" in het City Theater. De aan vang is 20.00 uur. Marga Witte uit Oosterend heeft het diploma Coupeuse Costuum en Man telvak behaald aan de Modevakschool Obdam. Zondag werd de vijfde Koger crossloop gehouden. Ondanks de autocross en het goede strandweer verschenen er 201 deelnemers aan de start. Na lange tijd geblesseerd geweest te zijn startte Ron Daalder in de recreantenloop over vier kilometer. Hij won in de ver dienstelijke tijd van 17.18. Bij de jeugd weet Nicolaas Schoo zich iedere week weer in de prijzen te lopen. Deze keer lukte het hem om eerste te worden in 18.14. Zondagavond om half acht valt het zesde startschot voor hardlopers, trim mers en wandelaars. Recreanten: 1. R. Daalder 17.18; 2. R. Brouwer 17.21; 3. N. Kikkert 17.26. Jeugd: 1. N. Schoo 18.14, 2. J. hei- deman 18.40, 3. J. van Vesen 19.37. Snelste meisje N. Bakker 21.17. Dames: 1. S. Koeling 20.47, 2. C. Ba- kelaar 21.04, 3. N. Bruining 21.21. Heren: 1. M. Goënga 28.21, 2. K. de Munck 28.39, 3. A. Brouwer 29.29. Heren veteranen: 1. R. Grube 29.08, 2. A. Mantel 30.02, 3. W. Lueck 31.13. De peuterspeelzaal Olleke Bolleke aan de Ruyslaan 31 in De Koog opende gisterochtend voor het eerst haar deu ren voor de opvang van kinderen van gasten. Gedurende een aantal weken wordt hier een proef genomen met een ochtendopenstelling van de peu terspeelzaal in het seizoen. De be langstelling was die eerste dag nogal teleurstellend, maar de organisatoren hebben goede hoop dat de badgasten met kleine kinderen deze mogelijkheid zullen aangrijpen. Texelse kinderen zijn natuurlijk ook welkom. De zaal is open van 8.45 tot 12.30 uur en een ochtend kost f7,50. De bekende zanger van Drukwerk, Harry Slinger, zal woensdag omstreeks 19.00 uur per parachute naar het Eier landsche Huis gaan, waar hij met zijn groep omstreeks 20.30 uur zal begin nen met een optreden. Slinger maakt gebruik van de mogelijkheid een tan demsprong te maken, hij gaat dus vastgegespt aan een instructeur onder een zeer grote parachute mee naar be neden. De landing vindt plaats op het terrein achter het Eierlandsche Huis. De entree voor het concert is ƒ10,—. Aan de Texelse Middenstandsopleiding zijn de volgende cursisten geslaagd voor hun middenstandsdiploma: Kees Bakker, Martin Bakker, Gerrit Blom, Nico Blonk, Charles Bosma, Cobie Dogger, Petra van der Knaap, Martine Koningen, Martha Koopman, Antoine van der Krafft, Yvonne Kuip, Lilian van Liere, Liesbeth Roeper, Piet Schuijl, Rinske Stam, Caroline van Velthuijsen, Wilma van der Vis, Ab Jan Witte, Melle Zegel, Berend Zegeren en Cees Zijm. Voor de nieuwe cursus die 20 au gustus van start gaat kan men zich nu al aanmelden. Nadere inlichtingen en aanmeldingen bij A. Studulski, Vloed lijn 26, Den Burg, tel. 02220-3323. In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een campingcafé bij De Koog. Uit de speelautomaat in het café werd ƒ800,— meegenomen. De tweede strandloop bij Paal 9 trok zaterdag 93 deelnemers. Als gevolg van afnemend water en ondanks het warme weer wisten de meeste lopers hun tijd van de vorige week te verbe teren. Werner Lueck bewees nogmaals zijn suprematie in de veteranenklasse, hoewel Arie de Ridder hem lange tijd kon volgen. De uitslagen waren als volgt: 10 km: 1. E. Heinz, Duisburg 36.31; 2. Uwe Brockmann, Solingen 36.54; 3. Evert Hoving, Groningen 37.15. 10 km veteranen: 1. Werner Lueck, Gütersloh. 36.55; 2. Arie de Ridder, De Koog 38.17; 3. Daan Welboren, Den Hoorn 38.25. 4 km mannen: 1. Nanning Kikkert, De Koog 14.27; 2. Rinze Koornstra, Makkum 14.44; 3. Gert Posthuums, Enschede 15.09. 4 km vrouwen: 1. Coby Bakelaar, Den Burg 17.26; 2. Nel Bruining, Den Hoorn 18.14; 3. Anke Graf, Lemieburg 18.29. 4 km jeugd t/m 14 jaar: 1. Klaas Theo v.d. Kooij, Damwoude 16.11; 2. Eddy Kiemel, Paterswolde 17.22; 3. René Kooiman, Den Burg 17.26.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7