Cjrocn "ZwartsJexeh in het harL> Wadlopen regelen in politieverordening r; Politie trad op tegen vechtlustige jongens X B en W willen geen derde herdenking SENIOR 85 moerbeek ikkert in commissie FET p Texel 8922 teemde auto's andsuppletie voltooid Total loss Werkloosheid blijft dalen Poiderfeest: batig saldo Mishandeling Tros Formule 1 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9999 DINSDAG 23 JULI 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. mwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en iOosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988. van der Heijden is met vakantie, advertenties, abonnementen, etc.: «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. raadslid Paul Kikkert vroeg donderdagavond in de vergadering van raadscommissie financieel, economisch en technisch beleid of het dlopen van en naar Texel niet wettelijk moet worden geregeld in de emene Politie Verordening. De APV is onlangs geheel gemoderni- ird en gewijzigd maar de Texels Belang-man had ontdekt dat wadlo- kunnen doen en laten wat ze willen. ,,ln Friesland is een mel- ngsplicht maar hier kunnen ze zo over de dijk naar Vlieland wandelen". Kikkert die vertelde als redder van de KNZHRM steeds vaker met adlopers in ncod te worden geconfronteerd. ikert zei dat het voor de KNZHRM Kilijk te bepalen is of er werkelijk >nsen in nood zijn als de kustwacht insen ver op het wad signaleert. ,,ln esland moet men zich met een rou- bij de politie melden en ook moet irden aangegeven hoe lang men route denkt te doen. Als men eiland of weer in Friesland is amveerd moeten de wadlopers zich weer afmelden". Wethouder Klaas trendregt beloofde de suggestie door geven aan de burgemeester, die het svan Kikkert dan kan bespreken politie. Volgens Kikkert neemt wadlopen vanaf Texel sterk toe. „bewaken" van wadlopers kwam sprake bij de behandeling van de la strandbeveiliging waarin het colle- een investeringsprogramma voor de Imeesterij presenteert en aankondigt salaris voor de twee betrokken tijen, de Koninklijke Nederlandse nd tot Redding van Drenkelingen en Utrechts Studentenkorps, praktisch lijk te trekken. Portofoons badmeesters beschikken wat be ft verbindingsapparatuur alleen over Idagavond j.l. bevonden zich op «xel 8922 auto's van niet- jezetenen. Op de vergelijkbare vorig jaar (22 juli) was dit ntal (een betrouwbare indicatie toeristische drukte) 9020. afgelopen weekend heeft Teso de ikte met niet al te veel moeite kun- verwerken. Vrijdag waren de chttijden gedurende het grootste 'van de dag één tot twee uur. Za- moest twee tot drie uur worden acht, maar reeds om half zes 's werd het rustig en kon ieder ctaan boord. Vrijdagavond was er afvoerdrukte op Texel. Er ïst een extra reis worden gemaakt het aanbod te verwerken, afgelopen weekend (van donder- tot en met zondag) was de om auto's die naar Texel kwam iets er dan het aantal auto's dat het ei- verliet, nl. 5567 tegen 5490. To- werden in deze periode in beide Öngen 11057 auto's vervoerd tegen f8 in het vergelijkbare weekend vo- jaar. Het verschil van 321 auto's )l neer op een teruggang van Rekent men alleen de auto's 'naar Texel kwamen, dan gaat het 5567 auto's tegen 5885 vorig jaar, teruggang van 318 auto's of Het vervoer van caravans en hangwagens nam iets toe: gere- din beide richtingen met resp. 14 36 stuks oftewel 4,28 en 8,45%. een telefoon en het college is van plan de komende jaren portofooninstallaties voor alle strandslagen aan te schaffen zodat er snel contact kan zijn tussen de boten op zee en de possen op het strand. Alle commissieleden waren het er over eens dat de aanschaf van de portofoons niet over enkele jaren uit gesmeerd moet worden. Men pleitte alle installaties volgend jaar aan te schaffen en daarvoor in de begroting financiële ruimte te maken. Henk Beumkes van het Pakt vond 1986 zelfs te laat. ,,Het moet eigenlijk direct gebeuren. Er kunnen mensenle vens mee gemoeid zijn" Toen de soci alist bleef aandringen op directe aan schaf van de verbindingsapparatuur en daarbij ook nog een aantal technische wensen uitte greep Ate Rienstra van het CDA in. ,,Als Beumkes zo bang is voor mensenlevens waarom heeft hij zich dan niet eerder druk gemaakt voor de badmeesters. Vorig jaar was er echter geen Pakt-voorstel om verbin dingsapparatuur aan te schaffen. Het is nu al half juli en het college moet natuurlijk meerdere offertes vragen. Als die portofoons in augustus besteld worden zijn ze er eind oktober." Benzine In de nota wordt ook aangekondigd dat de huidige houten vletten de ko mende jaren vervangen worden. Daar bij wil het college een paar snelle bote kopen en meerdere boten die niet zo hard varen en vooral preventief kunnen worden ingezet, bijvoorbeeld polyester vletten. Paul Kikkert juichte al deze maatregelen toe en verwachtte dat met de verbindingsapparatuur op de bootjes het benzineverbruik ook zal af nemen. ,,Ze hoeven niet steeds naar de wal als ze met elkaar moeten over leggen". De strandwachten zullen in de toekomst meer uniform naar buiten treden met o.a. t-shirts met daarop de tekst „strandbewaking". Op de houten vletten zijn inmiddels stickers aange bracht met dezelfde tekst maar dat was volgens Kikkert een fiasco. ,,Die stickers zijn al niet meer te lezen. De flarden hangen er bij". Met Kikkert pleitte de commissie voor meerdere of fertes bij aanschaf van nieuwe boten, als het even kan bij een Texels bedrijf. Het Texels Belang-raadslid had in Eg- mond gezien dat de badmeester een vlag met daarop een groot vraagteken in top hijst als er een kind zoek is. ,,Dan weet iedereen dat er iemand wordt vermist", aldus Kikkert, die dacht dat dit systeem de Texelse bad meester ook van nut kan zijn. Slapen Kikkert vroeg of het slapen in de bad meestershutten nu tot het verleden be hoort. Barendregt antwoordde dat dit veel minder gebeurt dan vroeger maar ,,als er in de hutten wordt geslapen dan gebeurt dat voor bewakingsdoel einden". Dat het in diepe slaap verzon ken moeilijk waken is werd er niet bij verteld en de meeste commissieleden konden bij dit antwoord een brede lach niet onderdrukken. Enige tijd werd gediscussieerd over de vraag of het aantal badmeestersposten moet worden uitgebreid. Het college wil niet meer strandgedeelten gaan bewaken vanuit de filosofie dat de badgasten ook een eigen verantwoordelijkheid hebben. Rienstra had dezelfde mening. ,,Er zijn toeristen die bewust naar een niet bewaakt strand gaan. Je moet niet alles in de-gaten gaan houden". Barendregt zei dat het windsurfen en catamaranvaren beter gecontroleerd kan worden met snelle boten, maar andere meenden toch dat het aantal posten in de toekomst zal moeten worden uitgebreid. Peter Bakker van de PSP had deze zo mer gemerkt dat er op de bewaakte stranden steeds vaker „sportvissers ac tief zijn die pogen vishaakjes in zwem mers te deponeren". Hij vond dat sportvissen en zwemmen niet samen kunnen en hoopte dat er op wordt toegezien dat vissers een rustig strand- gedeelte uitkiezen voor hun hobby. Grondverkoop Paul Kikkert adviseerde als enig com- B en W zijn niet voornemens een jaarlijkse officiële herdenking te houden bij het Lancastermonument ter nagedachtenis van de geallieer de oorlogsvliegers, die op of bij Texel om het leven zijn gekomen. Particulieren die een dergelijke krans- of bloemlegging willen or ganiseren, kunnen uiteraard hun gang gaan. Aldus hebben B en W geantwoord op een brief van Willem Bakker van ,,Spyk" waarin werd voorgesteld een dergelijke speciale herdenking te orga niseren op 4 mei, dus naast de plech tigheid bij het monument in Den Burg en op de begraafplaats van de Geor- giërs. Bakker had namelijk ƒ675, overgehouden van de actie die hij heeft gehouden om enkele geallieerde oorlogsvliegers ter gelegenheid van de herdenking in mei j.l. naar Texel te la ten overkomen. Hij had voorgesteld dit geld in een apart gemeentelijk fonds te storten en hieruit jaarlijks een krans- of bloemlegging bij het Lancastermonu ment te bekostigen. Hij is van mening dat tot dusver te weinig wordt gedaan aan de herdenking van de geallieerde gesneuvelden (,,de werkelijke bevrijders van Nederland en dus ook van Texel") waardoor het accent te zwaar ligt op de herdenking van de slachtoffers van de russenoorlog, in het bijzonder de Georgiërs. B en W delen die visie niet. In hun antwoord aan Bakker zeggen zij dat de jaarlijkse herdenking bij het monument op de begraafplaats in Den Burg wel degelijk ook betrek king heeft op de geallieerden. Het monument staat bij de ingang van zowel de burger- als de geallieerde begraafplaats en bij de herdenking wordt ook altijd een rondgang ge maakt over de begraafplaats van de geallieerden. Bij de stichting van het Lancastermo nument is het. nooit de bedoeling ge weest dit in de jaarlijkse herdenkingen te betrekken. Dat het dit jaar wel ge beurde, had met de aanwezigheid van de geallieerde oorlogsvliegers te ma ken", aldus het college, dat het daar om minder voor de hand liggend vindt da": de gemeente het saldo van de ac tie accepteert om daaruit jaarlijks een bloemstuk voor het Lancastermonu ment te bekostigen. Het is beter dat dit op particuliere wijze gebeurt. De gemeente zal zich ook in de toe komst tot twee herdenkingen op 4 be perken: die op de Loladze begraaf plaats en die bij het monument aan de Kogerstraat in Den Burg. Desgevraagd verklaarde Willem Bakker dat hij over weegt een jaarlijkse bloemlegging bij het Lancastermonument te organise ren, als de gemeenteraad het stand punt van het college blijkt te onderschrijven. Vrijdagmiddag raakte op de Laagwaal- derweg door onduidelijke oorzaak een auto in de sloot. De wagen, bestuurd door een 20-jarig meisje uit De Waal, werd onherstelbaar beschadigd. De bestuurster werd met lichte verwondin gen per ambulance naar een plaatselij ke arts vervoerd. De politie kwam donderdagmiddag in actie op camping Loodsmansduin. De tenten worden doorzocht Rechts helpt een wachtmeester een der Igeboeideleden van de groep in zijn broek alvorens hem naar het politiebureau over te brengen missielid negatief over het aankopen van 5878 m2 grond bij de Klimpstraat in De Cocksdorp. Het college koopt de grond, waarvan het grootste gedeelte bos, voor realisering van een bouwter rein. Het gedeelte bos moet een parkje worden, conform de wensen van de dorpscommissie van De Cocksdorp en het bestemmingsplan. De gemiddelde grondprijs is fl,32 per vierkante meter en Kikkert vond dat veel te veel. ,,Wat moeten we met een bos. Als je dat dorp wilt opknappen kun je je geld wel beter besteden. Nu krijgt iemand veel geld voor een stuk grond waar wij niet veel aan hebben", aldus het raadslid. Het voltooien van het bouw terrein aan de Klimpstraat was volgens de Texels Belang-man nog niet nood zakelijk omdat daar de eerste jaren Lees verder PAGINA 2 De werkloosheid op Texel blijft da len. Uit de cijfers over juni, zoals die zijn verstrekt door het arbeids bureau, blijkt dat 89 Texelaars in die maand een baan hebben ge vonden, voornamelijk in de sekto ren bouw en horeca. Bij het ar beidsbureau staan momenteel 349 werkzoekenden ingeschreven. Vo rig jaar om deze tijd waren dat er 452. Bij de mannen liep het aantal werklo zen terug met 54 en bij de vrouwen met 35. In juni werden 69 nieuwe werkzoekenden ingeschreven maar 158 personen konden het arbeidsbureau vaarwel zeggen. Door het arbeidsbu reau werden 46 Texelaars geplaatst op ingediende vakatures. Had Texel in de wintermaanden het hoogste werkloosheidspercentage van Noordholland, in juni was dit percenta ge nog maar 10.6 procent tegen 23 procent in (koploper) Amsterdam. Vo rig jaar was het werkloosheidpercenta ge op Texel 13,9. Ook in financieel opzicht zijn de festiviteiten ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de polder Eierland een succes geworden. Hoewel op dit moment nog niet al le zaken zijn afgerond, staat vast dat er een royaal batig saldo is dat een nog nader te bepalen ,,Eier- landse" bestemming zal krijgen. Belangrijkste oorzaak van het fi nanciële welslagen is het succes volle verloop van de verloting. Van de 2500 loten werden er 2100 ver kocht. Verder zijn de bezoekersaan tallen boven of naar verwachting geweest, mede dank zij het mooie weer. Een zeer gunstige factor was ook het feit dat zeer velen bereid waren om zonder enige vergoeding aan de festiviteiten medewerking te verlenen, terwijl ook de houding van sponsors zeer positief is geweest. Bij een vechtpartij in de Dorpsstraat in De Koog, in de nacht van woensdag op donderdag, liep een 17-jarige jongen uit Zaandam een diepe messteek op in de buik. Twee jongens uit Wageningen kregen minder ernstige messteken. De daders hoorden tot een groep kampeerders die de voorgaande dagen al meer moeilijkheden had den veroorzaakt. Herhaaldelijk stel den ze zich vechtlustig op, naar ei gen zeggen als reactie op discrimi nerende opmerkingen van toeristen. In de nacht van woensdag op donder dag omstreeks 2.45 uur was de groep (die op Loodsmansduin kampeerde) opnieuw betrokken bij een vechtpartij. De pontie dreef de partijen uiteen en de jongens trokken zich in eerste in stantie terug naar de Badweg. Kort daarop brak in de Dorpsstraat opnieuw een handgemeen uit en moest de poli tie nogmaals in het geweer komen, nu met versterking. De vechtenden wer den gescheiden. De toestand van de 17-jarige jongen uit Zaandam liet zich eerst niet ernstig aanzien. Hij vertoon de blauwe plekken en klaagde over pijn in zijn buik. Toen hij door vrien den naar zijn tent werd gebracht zakte hij in elkaar. Pas de volgende ochtend bleek dat hij een diepe messteek in de buik had en werd hij in ernstige toestand naar het Gemini ziekenhuis gebracht, waar bij een operatie bleek dat de lever was geraakt en dat sprake was van een omvangrijke inwendige bloeding. Hij is thans buiten gevaar maar zal nog ruim een week in het ziekenhuis moeten blijven. Twee andere toeristen die ook mesver wondingen hadden opgelopen, waren er niet ernstig aan toe. Actie Toen donderdagmiddag bekend was geworden hoe ernstig de afloop van de nachtelijke vechtpartij was geweest, werd door de politie besloten de hele groep van dertien jongens, waaronder zich de dader moest bevinden, aan te houden. Daarvoor werden ongeveer vijftien politiemensen ingezet, die op Loodsmansduin niet alleen alle jongens van de groep boeide en afvoerde naar de politiebureaus van De Koog en Den Burg, maar ook de tenten doorzocht op wapens. Daarbij werden onder meer een stiletto, ploertendoder en Een 25-jarige vakantieganger uit Oost- zaan deed aangifte van mishandeling. Hij verklaarde in de nacht van woens dag op donderdag omstreeks 2.00 uur op de Groeneplaats te zijn aangevallen door twee tot dusver onbekende per sonen, terwijl hij met een meisje stond te praten. Bij het handgemeen liep hij een gebroken neus op. een mes gevonden. Bij het verhoor op het bureau werd duidelijk dat de ste ken waren toegebracht door twee jon gens uit Breukelen van resp. 22 en 24 jaar. Ze bekenden en nadat proces ver baal was opgemaakt werden ze in overleg met de officier van justitie vrij dagavond weer losgelaten en gestimu leerd het eiland te verlaten. De elf an deren waren direct na verhoor op vrije voeten gesteld en 's avonds op de boot gezet. Tegen allen is proces ver baal wegens openlijke geweldpleging opgemaakt. Kantoorstraat 11Den Burg - Texel ~TWZ Dinsdagavond 23 juli m.m.v. D.J/s TOM MULDER Ger Loogman Entree f5,— Speciale presentatie van zit- en slaapkamer meubelen voor ouderen van 18 t/m 25 juli. meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogerstraat 8 - 14. telefoon 02220 - 2572 méér dan 2000 m3 koopkansen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1