legen spelbreker tijdens laatste wachttijden )it hadden we eerder moeten doen" Surfimperial gestolen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Bloeiende bermen Texelse landbouwdag De belangstelling van kinderen om je gratis als clown te laten schminken was, toen de Burgemeester Engelvaart zet zijn handtekening op de betonnen paal die later krijgen in het haven-viaduct. plaats zal iDAG 30 JULI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 worden onder handen genomen en vermaakt door een alternatief Recre-Aktiefteam. Een gedeelte van de kleine kermis" met toeristen die in hun auto's bleven vanwege de regen. heide festival of fool-achtige acts op die werden gewaardeerd. Milde spot Het komische trio relativeerde het wachttijdenfeest met milde spot door als verpleegster, recreatieleider en techneut te wijzen op de regels en ge varen die Texel kent. Al die regels en gevaren waren verzonnen en het was grappig om te zien hoe veel mensen een metalen stripje aan hun bin nenspiegel bevestigden „omdat de Texelse stoplichten alleen reageren op dit speciale Texelse apparaatje." Tot hi lariteit van andere wachtenden moch ten „de slachtoffers" ook de auto starten voor een speciale test. Valken burg sloot een slang met rookpot aan op de uitlaat als de motor draaide en de gele rook die dan vrijkwam ver klaarde „dat deze auto een gering loodgehalte produceert". Johan Hoo- gerheide maakte het als zeer dikke re creatieleider nog bonter door eilandelij- ke attracties aan te bieden uit een keu zepakket. Als de lachende inzittenden verklaarden naar het strand te willen mocht men niet meer naar het bos. Hoogerheide (geen familie van de Teso-directeurl rekende voor dat het wegennet met de huidige toe- ristenstroom propvol zit en daarom Op veel plaatsen in Nederland is het bermbeheer tegenwoordig gericht op het verkrijgen van een meer natuurlijke begroeiing. Zo ook op Texel. Dat bete kent veelal: geen (kunst)mest en laat maaien. Het resultaat is er naar. In het voorjaar steeds wisselende kleuren van allerlei wilde bloemen met tenslotte daarbij de hoogopgeschoten wuivende halmen van uitgebloeide grassen: de bonte berm, waar Thijsse al een boek over schreef. Gevarieerde stukjes na tuur tussen de vaak saaie monocultu res in het landschap. Ook een nieuwe kans voor allerlei dieren, zoals vlinders! Is het niet merkwaardig en jammer dat er mensen zijn, waaronder raadsleden, die dit niet anders (kunnen) ervaren als „geen gezicht" of „slordig"? Lieuwe Dijksen, Den Hoorn. Voor de Texelse landbouwdag die op 22 augustus in Den Hoorn wordt ge houden zijn bij het Stamboek nog geen schapen voor de keuring opgege ven. Het gaat om niet-zwoegervrije stamboekschapen. Men wende zich tot het Texels Schapenstamboek in Noordholland, Landbouwhuis in Alkmaar. Voor de wedstrijd om het kampioen schap voor de bestgaande rijpony zijn nog te weinig pony's opgegeven. Be langstellenden worden verzocht zich moet spoed te vervoegen bij de heer Goënga, telefoon 02226-252. Ook voor de WPN ruinenkeuring met brandmerken moeten nog wat opga ven binnenkomen. Men wende zich tot mevrouw v.d. Peet-Koomen in Alkmaar. Verder is het voor het samenstellen van de catalogus nodig dat de opga ven voor de vermelding daarin en voor de advertenties met spoed (uiterlijk donderdag a.s.) worden ingediend bij W. Goënga, telefoon 02226-252. In de nacht van zaterdag op zondag werd van een auto die in het centrum van Den Burg stond een surfimperial gestolen. De imperial met een waarde van ƒ120,— is eigendom van een va kantieganger uit Leiden. In dezelfde nacht werden zogenaamde surfdragers van een autodak ge schroefd. De auto stond geparkeerd aan de Bosrandweg en is eigendom van een 31-jarige toerist uit Gelder land. De schade is ƒ143,—. scheen, groot. moest men in Den Helder al kiezen. Zijn vrouw deelde als verpleegster bla- renpakketten uit omdat het de bedoe ling was dat men op Texel de auto zo veel mogelijk liet staan: veelvuldig ge bruik van de benenwagen was ver plicht. Om alles in goede banen te lei den bediende het trio zich bovendien van een zendermicrofoon. Diverse au toradio's werden afgesteld op een be paalde FM-frequentie en zo kon het al ternatieve Recre-Aktiefteam de Texel- gangers gezamenlijk toespreken. Via deze zendinstallatie werd bijvoorbeeld verteld dat de gasten bij het Teso-loket nadrukkelijk om een retourkaartje moesten vragen. „Dat kost niets meer dan een enkele reis", aldus de alterna tieve recreatieleider. Handtekening De officiële daad die zaterdag gesteld werd was het plaatsen van een hand tekening door burgemeester Jo Engel vaart op een betonnen paal die later gebruikt zal worden voor het viaduct dat op de veerhaven wordt gebouwd. Het was de bedoeling dat zowel de burgemeester van Den Helder als van Texel hun handtekening zouden zetten maar eerstgenoemde burgervader liet zich op het laatste moment excuseren. Het plaatsen van de handtekening werd op videoband vastgelegd en die opname, met op de achtergrond een varende dubbeldekker met zwaaiende toeristen, werd in allerijl naar Hilver sum gebracht in de hoop dat NOS- journaal of andere omroepen het beeldverslag van Videolux zouden uit zenden. Die hoop bleek, ondanks con tacten die met de media gelegd wa-, ren, vals: afgelopen weekend besteed de de televisie in ieder geval geen aan dacht aan het laatste wachttijdenfeest. Het aanvoeren van de betonnen paal leverde Bruining en Langeveld vrijdag ook enige problemen op. De betrokken bedrijven bleken wegens vakantie gesloten maar toch wist transportbe drijf Van Maldegem net op tijd een exemplaar uit Alkmaar te halen met de verzekering van de leverancier dat die paal ook werkelijk nodig is voor het toekomstige viaduct of het parkeer- platform. Na burgemeester Engelvaart plaatsten vele anderen hun handteke ning op de paal, waarschijnlijk in de hoop dat dit legale grafitti-object niet zal worden overgeschilderd. Om de gasten nog één keer duidelijk te maken dat langdurig wachten bin nenkort tot het verleden behoort, werd 's middags met grote zwarte vliegtui greclameletters een tekst uitgelegd op de zandheuvels naast de fuik. De tekst luidde: „Dubbeldekker: alleen vliegen gaat sneller." Goodwill De tientallen wachtende automobi listen die we spraken vertelden het feestje op het haventerrein te waarde ren, al had men wegens de regen doorgaans niet de moed uit de auto te komen. Velen geloofden echter niet dat de wachttijden inderdaad geschie denis zullen worden, ondanks het feit dat de anderhalf uur wachten van za terdag velen was meegevallen. „Het is leuk bedacht maar ik geloof niet dat ik over een paar jaar nooit meer hoef te wachten", aldus een toerist uit Smilde die extra vroeg was vertrokken omdat hij erop had gerekend dat hij pas 's avonds op zijn vakantie-eiland zou arri veren. Het laatste wachttijdenfeest heeft in ieder geval duidelijk gemaakt dat de promotiemakers van de toe komst veel aandacht moeten besteden aan dit Texel-imago. Voor Bruining en Langeveld stond zaterdagmiddag vast dat deze actie goodwill bij de wach tenden had gekweekt maar dat zoiets eigenlijk veel eerder had moeten gebeuren. Langeveld: „Dit hadden we veel eer der moeten doen. Nu kwam het plan onverwacht opzetten en hadden we weinig voorbereidingstijd. Met een beetje goede wil en weinig kosten had er vooral voor de kinderen veel eerder van alles op poten gezet kunnen worden." nnacht zei Frits Langeveld tegen me: als er morgen nu irwel wachttijden zijn", aldus Hylke Bruining, één van de jnisatoren van het „laatste wachttijdenfeest". Dat feest din krap twee dagen voorbereid als stunt om het imago het grootste waddeneiland waar je uren moet wachten je er op mag al een beetje om zeep te helpen. Een ge- Ite van de veerhaven in Den Helder was zaterdag om die jn feestterrein met clowns, een jazzorkest, poppenkast, springkussen, e.d. De toeristen die een uur tot anderhalf moesten wachten werd duidelijk gemaakt dat dit wach- straks geschiedenis is en daarom mochten ze delen in de stvreugde. Een vreugde die helaas regelmatig werd ver- ord door regen. jenkers van het laatste wachttij- ifeest waren Hylke Bruining en 3 Langeveld die in korte tijd behulp van vele tientallen {laars en belangeloze medewer- g van bedrijven een feestelijk gramma op de Helderse veerha- konden brengen. De gramma-onderdelen waren be- ild om de toerist te vermaken lens het wachten op de boot en nas wat dat betreft voor elck twils. ernaast hoopten de Koger on- nemers de landelijke media te iresseren voor hun laatste :httijdenfeest door er een „offi ledaad" in op te nemen een historische datum. Volgend jaar gaat u snel naar Texel. Alleen vliegen gaat nog sneller!" Kleine kermis Het opstelterrein tussen het wachtter- rein bij de dijk en de loketten van Teso was zaterdagmorgen vanaf negen uur omgetoverd in een kleine kermis met behulp van de dubbeldeksbus en een springkussen van Frits Langeveld, en kele kramen en de podiumwagen van tijd tot clown. Ook werden met gas gevulde balónnen rondgedeeld en kon jong en oud gratis cola of limonade halen bij een mobiele bar. Het streetparade-orkest Willy Ashams's Original Jazzband wandelde spelend tussen de wachtende auto's en mede werkers van Recre-Aktief deden spor tieve spelletjes met kinderen. Op dat moment zag het er naar uit dat het laatste wachttijdenfeest een succes zou worden maar na een uur begon het te regenen en dat bleef zo tot half twee 's middags. De regelmatige buien weerhielden de feestmakers er echter niet van om te pogen de toeristen enig vermaak te bieden. De toeloop naar de kleine kermis was echter mini maal. De geplande voorstellingen van een klucht van theatergroep Saai op de podiumwagen konden vanwege die geringe belangstelling niet doorgaan. De groep speelde daarom later de klucht „Esbatement van den Vischer" op de boot. Door de stroom auto's over het feest- terreintje te leiden konden alle wach tenden in ieder geval ervaren dat de iisen van de folklore reikten daarom jjfs uit met een tekening van afchi- ünbureau Alkema die exact vertel de de Helderse veerhaven er vol- djaar met voorzieningen voor de óeldeksfuik uit gaat zien. In de fol- ook een plattegrond van Texel en tekst onder de kop „Feestelijk ein- on de wachttijden". tekst werd uitgelegd waarom de El-toerist met wachttijden te maken ft en hoe dat facet van een Texel se andere reputaties („vogel- en tpeneiland") overschaduwt, folder: „Praktisch altijd lukt het al die auto's binnen de uren van lormale dienstregeling naar Texel te igen, een bewijs dat er niets aan tand zou zijn geweest als ze wat igespreid waren aangekomen, 'onkort horen die wachttijden tot verleden, want de dubbeldeks boot waarover Texel sinds enige i beschikt, zal eindelijk het tweede «n)dek in gebruik kunnen nemen. <on niet eerder omdat de aanleg- htingen van de veerhavens ge ld waren voor enkeldeks schepen, grote boot vaart dus al jaren heen '.eer met een leeg bovendek, want waterstaat was tot voor kort niet id de aanleginrichtingen te verbou- i. Vorig jaar streek minister Smit- es echter de hand over het hart en ide 20 miljoen beschikbaar voor het tpassingswerk. De plannen zijn in- (dels uitgewerkt en goedgekeurd. Ilaugustus wordt de eerste paal ögen en volgend jaar zal de volle taciteit van de dubbeldekker benut Mn worden. We vrezen echter dat inog jaren zal duren voordat dit al- reen bekend is en Texel van zijn Rlukkige wachttijden-imago zal zijn est. Daarom zijn de Texelaars nu al pnnen om iedereen die het horen staten weten: volgend jaar vlie svlug naar Texel zonder opont- n. Dat is ook de bedoeling van de stelijke activiteit die wij vandaag dde wachtende auto' in Den Hei- hebben aangericht, ledereen moet Sn dat het de laatste drukke zater- |is met wachttijden van betekenis, betrokken Texelaars het plan hadden deze „historische datum" feestelijk te gedenken, maar veel meer dan het uit delen van balonnen aan kinderen in auto's kon men door de regen niet uitrichten. In de korte perioden zonder neerslag speelde de jazzband echter dat het een lieve lust was en voerden Rob Val kenburg en Johan en Liliane Hooger- Harry Wuis, voorzitter van de VVV, informeert voor de Lokale Omroep naar het beeld dat toeristen hebben van Texel als wachttijden-eiland. Op de foto is Wuis in gesprak met een Duitse gast die net een uur staat te wachten. De Koog Promotion. De dubbeldeks bus voerde de leus „Vliegensvlug naar Texel" en reed met clowns rond om het publiek te bewegen naar het feest terrein te komen. Dat lukte aanvanke lijk prima. De zon scheen en tientallen moeders verlieten met hun kroost de warme auto. De kinderen konden zich uitleven op het springkussen, er werd poppenkast gespeeld en Juulke Swar- thof schminkte vele kinderen in korte

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5