ogels in Georgië VOOR UWTIENTJE BEGEVEN WE ONS OP GLAD IJS 24-uurs race kampte met harde wind Nationale zwemvierdaagse in Molenkoog Keijser/Eilander winnaars \asbrand in chuurtje emeente regelt randveiligheid in ejaardenoorden Diplomazwemmen Oude vuilniswagen wordt gerepareerd Burgerlijke stand DAG 2 AUGUSIUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Vitte Lieuw gaat in regel over de natuur van Texel. Tot nu toe >ven we dan ook over natuurbescherming of beheer, over plan- jnsekten, zoogdieren en natuurlijk vooral over vogels. Het is fniet de bedoeling van deze opzet af te wijken, maar toch in krant eens een buitenlands verhaal. We waren namelijk begin ji de gelegenheid enige dagen intensief naar vogels te kijken leorgië en met name in de omgeving van Tiflis. Omdat maar tig Nederlandse vogelaars daartoe een kans krijgen en omdat ddels heel wat Texelaars de stad en omgeving kennen lijkt het buk hier wat over de vogels van die streek te vertellen. de Georgië-gangers ongetwijfeld ;n hebben is Tiflis een bijzonder je, grote stad met soms chaotisch In de stad zelf is dus weinig nders te ontdekken. De honder gierzwaluwen vormen natuurlijk een echt Russisch vogelaspect. In land kennen we eveneens steden honderden broedparen. Min- Nederlands was de ontdekking van te broedparen van de rotsmus op jfde verdieping van hotel Adjara. directe omgeving van de stad voorzover enigszins vlak, geheel ultuur gebracht. Bij een oppervlak- afzoeken leverde deze streek daar- weinig vogels op, afgezien de gebruikelijke eksters, bonte ien, tortelduiven en grauwe wieren. dal op de laatste dag van ons ver in Georgië het vliegtuig pas laat vertrekken hadden we bijna een om in de directe omgeving de stad door te brengen. Niet zo aantrekkelijk dus (voor vogelaars) toch vonden we, mede dankzij teatselijke gids, een tamelijk ruige [Hoof, bijna in de stad. Het was er echt soortenrijk maar een overvlie- de dwergarend, twee maal een aasgier en liefst driemaal een schreeuwarend op korte afstand waren zeker de moeite waard. Bovendien was dit de enige plaats waar we tijdens on ze drieweekse rondreis een ortolaan hoorden zingen en konden we genie ten van een veelsoortige en rijkbloeien- de vegetatie. Naar de bergen Het hoofddoel van de reis naar Geor gië was een bezoek aan het ruim 100 km noordelijk van Tiflis gelegen berg dorpje Kazbegi, bereikbaar via de oude Georgische legerweg. Deze weg, date rend van voor de jaartelling, is nu uit gebouwd tot een redelijke goede berg weg en voert al snel door een ruig en imposant berglandschap. Voor Kazbegi slingert hij zich met 18 haarspeldboch ten over de 2380 m hoge Krestovy- pas. Tijdens de verschillende stops, maar ook zo vanuit de bus, viel ons meteen het grote aanta' roofvogels op. Vooral de grotere soorten zoals aren den en gieren zijn in de bijna geheel opengelegde West- en Midden Europe se gebergten uitgestorven of bijna ver dwenen. In de Kaukasus bleken ze nog volop aanwezig te zijn. Wij zagen niet alleen gewone soorten zoals torenvalk, sperwer, buizerd en wespendief maar ook dwergarend, steppe-arend, tenminste vijf steenaren den, een dertigtal vale gieren, 6 lam mergieren en enkele aasgieren! Die nog goede gierenstand wordt waar schijnlijk niet alleen bewerkstelligd door de enorme uitgestrektheid en schaarse bewoning van het Kaukasisch berglandschap. Ook de vele tiendui zenden schapen die in enorme kuddes op de grazige hellingen worden geweid spelen een belangrijke rol. Het kan im mers niet anders dan dat er heel regel matig op moeilijk toegankelijke plaat sen schapen en lammeren dood gaan of verongelukken. Voor de gieren bete kent dat dan „tafeltje-dekje". Het slechts anderhalve dag durende verblijf in Kazbegi vormde zeker één van de hoogtepunten van onze vogel- reis. Tegenover de met sneeuw bedek te bergtop van de Kazbek (5043 meter hoog, hoger dus dan welke West- of Midden Europese berg ook) beklom men we tweemaal de flanken van wel iswaar minder hoge, maar niet minder imposante bergtoppen. Kaukasisch berghoen Twee vogelsoorten wilden we in de Kaukasus zeker zien: het Kaukasisch berghoen en de grote roodmus. Het berghoen is een grote vogel, gedron gen met een sterke snavel en sterke poten zoals het een hoender betaamt. Hij is zeker zo groot als een parelhoen en heeft een vrij bont verenkleed. De spanwijdte van de vleugels ligt rond de 90 centimeter, maar ook zoals het bij hoenders hoort, vliegen doen ze niet veel. Worden ze verstoord, dan rennen ze bergopwaarts weg. Gaan ze dan toch om wat voor reden ook op de wieken, dan is het altijd in neerwaart se richting. In de Kaukasus, Turkije en de Midden Aziatische berggebieden leven in totaal vijf verschillende soorten berghoen- ders, ieder in hun „eigen" gebied. Heel vroeger hebben ze zich waar schijnlijk allemaal vanuit één „stam- berghoen" ontwikkeld. Thans zijn ze Kaukasisch berghoen. De tekening is gemaakt door Sytske Dijksen. zover uit elkaar gegroeid dat ze, hoe wel in grote lijnen op elkaar lijkend, toch allemaal ook duidelijke verschillen in verenkleed en soms levenswijze hebben. Om op het Kaukasisch berg hoen terug te komen, het zal u duide lijk zijn dat het dier buiten de Kauka sus nergens ter wereld voorkomt. Het hele jaar door leven deze dieren hoog in de bergen. In de zomer zelfs tot op 4000 meter hoogte, langs of zelfs in de eeuwige sneeuw, 's Winters komen ze uiteraard wat lager maar toch blijven de berghoenders in een (voor ons) uit ermate onbehaaglijk klimaat wonen. Vaak zelfs op piaatsen met een gemid delde temperatuur van min 5 graden of lager. Op zoek De eerste middag en avond, in stralen de zon en met een temperatuur van meer dan twintig graden, brachten wat het berghoen betrof geen succes. Na een wandeling van een uur bergop waarts kregen we een prachtig uitzicht op steile rotsformaties, steen- en grint- hellingen en hogerop weer plaatsen met grasachtige begroeiingen en sneeuwvelden. Vanaf het waarne mingsplateau, heerlijk zittend in de zon in een magnifiek berglandschap, werden de hellingen „centimeter voor centimeter" met kijkers en telescopen afgezocht. Buiten een kudde schapen met herdertje en nog wat hoger een groepje steenbokken, als stipjes tegen de helling, werd echter niets ontdekt. Niettemin was het geen verloren tijd want andere vogels waren er genoeg. Natuurlijk waren er de al gebruikelijke vale en lammergieren en ook de steen arend liet geen verstek gaan. Alpen- heggemussen, tientallen alpenkraaien, en -kauwen, fraters en roodvoorhoofd- kanaries completeerden het beeld van een (oostelijk) berggebied. De volgende dag moest een tweede berghoenzoekaetie worden onderno men. Opstaan om 5.00 uur (een va kantie van vogelaars heeft blijkbaar niets met uitrusten te maken) en weer een uur bergopwaarts. Eerst af en toe struikelend in het donker, later in de schemering begeleid door de eerste zingende zwarte roodstaarten, tapui- ten, hondengeblaf en hanengekraai uit het dorp in het dal. Ondanks het on bewolkte weer merkten we op het uit- kijkplateau al snel dat de omstandighe den toch wel iets anders waren dan de vorige dag. Geen bezwete ruggen, maar ijskoude voeten en handen, bij een temperatuur van maar enkele gra den boven nul. De aanhouder wint want toen het-eenmaal goed licht was geworden klonken plots merkwaardige geluiden van de berghellingen. Het was net of er hoog bij de sneeuw een paar wulpen zaten te roepen. Berghoenders! Melodie Naast een meer hoenderachtig „kok kok-kok" laten alle soorten berghoen ders ook een melodieus geluid horen en het Kaukasisch hoen benadert heel dicht het galmende geluid van de wulp. Ondanks het regelmatig geroep was het allesbehalve makkelijk de die ren te ontdekken. Ze zijn uitermate schuw en bezitten een uitstekende schutkleur. Als ze niet bewegen zijn ze nagenoeg onzichtbaar. Bovendien lij ken er altijd wel weer meer richels en randen in de weg te zitten en komt het geluid van veel verder dan je zou denken. Dus nog weer eens bijna een uur klimmen en zoeken langs een uit erst steile grashelling voordat de dieren eindelijk in beeld kwamen. Drie berg hoenders hebben we uiteindelijk ge zien. Door een gewone verrekijker als kleine stipjes, maar door de sterke te lescopen toch duidelijk herkenbaar. Grote roodmus Op de tocht naar beneden vonden we bovendien een vijftal grote roodmu's- sen. Spreeuwgrote vogels, de mannet jes diep karmozijnrood en witte vlek ken. Werkelijk prachtige diertjes en niet zo schuw. De Kaukasus is de eni ge plaats in Europa waar deze soort leeft. De terugtocht naar Tiflis was weer net zo mooi als de heenreis. Zin gende beflijsters, een rode rotslijster, sneeuwvinken, bergtjiftjaffen, groene fitissen, rose spreeuwen en uiteraard weer de grote roofvogels maakten de bustocht tot een genoegen. In 2% dag hadden we in Georgië 85 verschil lende vogelsoorten gezien. Geen gek resultaat want eenden, steltlopers en meeuwen, hier alt'jd in tientallen soor ten aanwezig, komen in zo'n bergach tig gebied niet voor. De 24-uurs race voor catamarans die zaterdag en zondag bij paal 33 werd gehouden had met veel harde wind te kampen. Om die reden de den maar zeven teams mee aan deze uitputtingsslag voor zeilers en moest de organisatie, de Cocksdor- per kustzeilvereniging, de start za terdagmiddag twee uur uitstellen. Die start was gepland op zaterdagmid dag twee uur maar met de windkracht zeven van dat moment vond de orga nisatie het niet verantwoord de 14 zei lers de zee op te sturen. Twee uur la ter kon dat wel. De windkracht lag toen tussen vijf en zes. De deelnemers volgden een baan van 14,5 km lengte met als keerpunten een boei vlakbij paal 33 en een boei in het Foksdiep. 's Avonds werd de baan om veiligheids redenen ingekort tot zeven kilometer. In de nacht ging de wind liggen en ensdagmiddag om kwart voor J moest de brandweer in actie men tegen een gasbrandje dat Bedde in een schuur achter de ining van de familie J.C.A. Huij- i Bernhardlaan 11. De brand «ontstaan toen de heer Huij- ik bezig was met het bewerken Been stuk plexiglas, waarbij hij |n brander gebruikte die door iddel van een slang met een fles jpaangas was verbonden. Toen tijdens het werk de brander 'n neerlegde kwam de vlam te- in de rubber slang waardoor deze ^brandde en een grote steek- im ontstond. "idink moest de wijk nemen maar n nog een motorfiets die in het ge- üemeentelijke brandveiligheids- ordening zal binnenkort worden gepast omdat het regelen van de ^veiligheid in de bejaardenoorden gevolg van een wetswijziging niet «reen verantwoordelijkheid van de Mncie is. De gemeente neemt deze ^ntwoordelijkheid over wat door Bkleine aanvulling van artikel 52 van Plaatselijke brandveiligheidsverorde- 9kan worden geregeld. bouwtje stond, naar buiten rijden. Hij waarschuwde de brandweer die snel ter plaatse was en met twee stralen het brandende gas te lijf ging. De situ atie was niet ongevaarlijk want de fles waar het brandende gas nog steeds onbelemmerd uitstroomde, was al zeer heet geworden. Met de waterstralen kon alles echter tijdig worden gedoofd en afgekoeld en kon de inmiddels praktisch lege fles naar buiten worden gebracht en afgesloten. Aan interieur en inboedel van het schuurtje was lichte schade ontstaan. De foto toont de brandbestrijders bezig in de deuro pening van het schuurtje, de wa terstralen gericht op de op dat mo ment nog fel brandende gasstroom. In verband met het explosiegevaar werd het publiek op een afstand gehouden. Op vrijdag 16 augustus zal er voor de tweede keer dit jaar worden afge zwommen in Molenkoog. Ditmaal voor de diploma's A en B. De kinderen die les krijgen, krijgen tijdens deze lessen te horen of ze kunnen afzwemmen. Kinderen die niet op zwemles zitten, hebben de gelegenheid om op maan dag 12 augustus te komen proefzwem- men. Diploma A om 10.30 uur en di ploma B om 11.00 uur. Kleding meene men. Er mag niet worden afgezwom men in t-shirt en korte broek. De kle dingeisen zijn: Jongens: zwembroek, hemd, onder broek, overhemd met lange mouwen, bovenbroek (lang), sokken, schoenen. Meisjes: badpak, hemd, onderbroek, jurk of blouse met rok of lange broek, sokken en schoeisel. werd de race enige uren een koud dobberpartijtje. Stoppen Na negen uur varen staakten Arie Lan- geveld en Sidny van Zon wegens ver moeidheid de strijd. Men had op dat moment ongeveer 175,6 kilometer af gelegd. Weer een uur later, rond twee uur 's nachts, oordeelde de wedstrijd leiding dat Erwin van der Linde en Dirk van Beek ook moesten stoppen. Stuurman Erwin was onderkoeld. Dit duo legde 143,6 kilometer af. Na 20 uur en 243 kilometer hielden Jan en Neel Schrama het voor gezien. „Geen zin meer" was de reden van stoppen. De reddingboot Ida Mary zorgde in de nacht van zaterdag op zondag voor de veiligheid van de deel nemers op het water. In de andere uren werd daarvoor de nieuwste aan winst van de club, een Zodiac rubber boot ingezet. De boot, luisterend naar de naam „Zodiezak", bewees meteen bij aanschaf al zijn nut door een gast- zeiler die in moeilijkheden was geraakt veilig terug naar de kust te brengen en ook de gerenommeerde zeiler Martin Warnaar was op deze reddingboot aangewezen toen hij met materiaal- pech kampte. Energie Afgelopen weekend behoefde de Zo diezak echter niet daadwerkelijk te worden ingezet voor een redding. De vier overgebleven teams hadden ge noeg energie in huis om de 24 uur vol te maken. Ze werden door het weinige publiek op de wal na dit etmaal varen hartelijk begroet. Uitslag: 1. Jan Keijser/Theo Elander, Dart 391,6 km.; 2. Renee Boon/Leo Saai, Hobie 16 363,6 km.; 3. Dirk Pool/José Hoo- genbosch, Prindle 19 413,1 km.; 4. Ge rard Moonen/Adreas Moonen, Dart 355 km. De einduitslag werd bepaald na omre kening op handicap. Nu de gemeente een nieuwe vuilnis wagen heeft aangekocht, kan de oude wagen grondig worden geresiveerd. Deze vijf jaar oude vuilpersauto ver toont na vijf jaar intensief gebruik, vrij ernstige gebreken. De bodemplaat van de laadbak is doorgesleten, in het draaipunt van het persjuk is speling ontstaan en er zijn nog diverse andere mankementen die met spoed verhol pen moeten worden. Ook zal de laad bak worden gespoten. Al met al zal de reparatie f16.500,kosten, waarvoor de gemeenteraad een begrotingswijzi ging moet regelen. Ondertrouwd: Jacobus R. Wetsteen en Nancy A.N. Siebeling; Ronaldus M. Amesz en Brigitte C. Zegel; Corne lls Faas en Veronica M.P. Dijker; Pieter J. Uitgeest en Ingrid Eelman; Regne- rus Bos en Rienkje C. Visser; Robertus M. Maas en Meta Gooijers; Douwe P. Kooiker en Jacoba M. Bremer; Willi- brordus P. van de Rijke en Augusta M. de Vries; Arnold M. Langeveld en An na M. G. Slot; Petrus J.J. Kager en Monique de Waard. Zwembad Molenkoog houdt op 26, 27 en 29, 30 augustus voor de elfde maal de zwemvierdaagse op Texel. De bedoeling is om viermaal die week te komen zwemmen in het bad. Hj blijft thuis, maar helpt Greenpeace met minimaal een tientje, i U bent dan donateur, en krijgt 4 x per jaar onze kwartaalkrant. I I Stuurt u deze bon naar Greenpeace Nederland, antwoord- I nummer: 10734, 1000 RA Amsterdam. Bellen mag natuurlijk ook: 020-261877. I Naam:I I Adres: I Postcode:. .1 Dat kan 's morgens tussen 10.00 en 12.00 uur en 's avonds van 17.30 tot 19.30 uur. Per keer kan er maxi maal duizend meter gezwommen worden en minimaal 500 meter. Voor kinderen onder de 11 jaar zijn deze afstanden maximaal 500 me ter en minimaal 250 meter. Inschrijfformulieren zijn verkrijg baar aan de kassa van het zwem bad. De kosten bedragen f5,—. De genen die meedoen aan deze zwemvierdaagse ontvangen na af loop een medaille en elke avond is er voor alle deelnemers een verrassing. Op de laatste avond van de zwemvier daagse, 30 augustus, zullen er playback-wedstrijden worden gehou den. De presentatie van deze playback-show is in handen van Ton van Kampen. Jongens en meisjes die mee willen doen kunnen zich opgeven aan de kassa van het zwembad. Dat moet gebeuren voor zondag 25 au gustus. De winnaar ontvangt de Molenkoog-bokaal. Andere activiteiten die tijdens de zwemvierdaagse worden georganiseerd zijn o.a. onderwaterzwemmen, achter- uitzwemmen, sprintwedstrijden met zwemvliezen, barbecue, kleine kermis, jeugdmarkt en paalhangen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7