Voor strandwachtdiploma 41 kandidaten geslaagd Ringstekers rekenen op spannende finale VVV (II) Warnaar/Rienks winnen spannende catrace Subsidie voor kwart Triathlon Raadsvergadering Texla hervat „WAT IK ZEGGEN WOU..' Onwaardig training Wedstrijden SV De Koog Recordtijden in laatste Hoornder strandloop Tussen dijk en duinenrij Het zwemparadijs Bronzen kanon in Oudeschild Atletiekinstuif geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 AUGUSTUS IS :AG Er zijn nogal wat mensen die vinden dat wij het ingezonden stuk van Jan Zwan over de VVV Texel niet hadden moeteh plaatsen. Hun argument is dat de kritiek van Zwan zodanig persoon lijk en onnodig kwetsend is, dat de krant niet behoort mee te werken aan de verspreiding ervan. Vrij algemeen heerst de indruk dat Zwan een ernsti ge vete heeft met VVV-directeur Dek ker, hem en zijn familie op deze ma nier heeft willen treffen en daarbij ook nog een groep merendeels oprechte bezorgde VVV-leden voor zijn kar heeft weten te spannen. De redactie van de krant heeft zich tot handlanger van Zwan gemaakt door zijn stukje te plaatsen. De redactie weet goed ge noeg wat voor persoon Jan Zwan is en had dus kunnen weten dat hij zich laat leiden door wrok- en wraakgevoe lens, aldus werd geredeneerd. We kunnen ons die gevoelens voor stellen, maar het is wel moeilijk om nu maar te beloven dat mensen als Zwan geen stukjes meer in de krant mogen schrijven. Om te worden geplaatst moeten ingezonden stukken aan vrij veel voorwaarden voldoen die er in hoofdzaak op neerkomen dat ingezon den stukken moeten gaan over een ac tuele Texelse aangelegenheid, geen herhalingen mogen zijn van eerdere in gezonden stukken of artikelen en argu menten moeten bevatten, dus geen adhesie of afkeuring zonder meer moeten zijn. Daar voldeed het stuk van Zwan aan en het werd dus ge plaatst, al vindt de redactie dat Zwan door zijn krasse woordgebruik waar schijnlijk het tegendeel bereikt van wat hij wil. A/s het ook maar enigszins kan laten we elk vogeltje zingen zoals het gebekt is en menen dat de lezers best in staat zijn hun eigen oordeel te vor men, zoals ook in dit geval is geble ken. Als we telkens a/s de toon ons niet aanstaat, zouden ingrijpen zitten we al gauw te censureren. Dat neemt niet weg dat we moeten voorkomen dat van de rubriek ,,Wat ik zeggen wou" misbruik wordt gemaakt zodat die rubriek ontaardt in een wapen waarvan ieder zich kan bedienen die iets uit te vechten heeft. We zullen dan ook trachten hier iets op te vin den, zonder dat deze mogelijkheid tot het uiten van kritiek wordt belemmerd. Hiermee wil niet gezegd zijn dat op de gang van zaken bij de VVV niets is aan te merken. Het is helaas waar dat in deze voor Texel zo belangrijke orga nisatie orde op zaken moet worden gesteld. Dat zal niet eenvoudig zijn omdat de conflictstof gecompliceerd is en meerdere oorzaken heeft, deels van menselijk-psycho/ogische aard. Mis schien is het inschakelen van een commissie van wijze mannen een idee, te benoemen in overleg met bestuur, directie en personeel. Bij voorbaat zouden alle betrokkenen zich moeten verplichten zich bij de conclusies en aanbevelingen van zo'n commissie neer te leggen en er uitvoering aan te geven. Wie neemt het initiatief? Na twee keer uitstel kon zondag eindelijk de tweede en derde serie clubwedstrijden voor catamarans van Kustzeilvereniging Westerslag bij paal 17 worden gehouden. Na de briefing, verzorgd door wedstrijdleider Martin van der Wal, werd er om precies 11.05 uur gestart. Al direct na de start nam het soep pakket" oftewel de supercat 20 van Martin Warnaar en Wop Rienks de lei ding, gevolgd door de Prindle 19 van Dirk Pool, de Prindle 16 van Menno van der Wal, de Hobie 16 van René Boon en de Tornado van Herman Boks. Grote pechvogel in deze manche werd Menno van der Wal; halverwege de ra ce brak een verstaging en hierdoor ging de mast overboord. Verder zeilen was niet mogelijk. Warnaar en Rienks wonnen deze manche. In de tweede manche waren de Hobie 16 van René Boon en de Dart van Do nald Kenbeek door de iets aangetrok ken wind en de gunstige handicap van deze boottypen duidelijk sneller. René haalde zelfs de Supercat 20 van War naar in. Bij de derde manche verloor Dirk Pool door het omslaan een paar plaatsen en werd vooral de strijd tus sen de Tornado en de Supercat zicht baar. De Tornado van Herman Boks won de vierde manche, achtervolgd door de Dart van Donald Kenbeek en de Prindle 19 van Dirk Pool. De eind uitslag van het clubkampioenschap wordt op de ledenvergadering bekend gemaakt. Uitslagen: 1. Martin Warnaar/Wop Rienks 8 pnt., 2. Herman Boks/Willem Houwing 10 pnt., 3. René Boon/Leo Saai 12 pnt., 4. Donald Kenbeek/Remco Kenbeek 14 pnt., 5. Dirk Pool/José Hoogen- bosch 17 pnt., 6. Jos v.d. Biesen/Leo Vlas 24 pnt., 7. Hans Zuidema/Mabel Zuidema 33 pnt., 8. Wim van Heer- waarden/Simon Dros 34 pnt., 9. Men no van der Wal/Margo Noom 36 pnt. Kandidaten brengen een drenkelingdie eerst met een uitgebrachte lijn naar de kust is getrokken met de Australische vervoersgreep" op het strand, waar op hetzelfde moment met behulp van het touw van de reddinglijn publiek wordt weggehouden van de plaats waar het slachtoffer zal worden geholpen. Van de 43 kandidaten die zaterdag examen aflegden voor het strand wachtdiploma van de Konklijke Ne derlandse Bond tot het redden van drenkelingen, zijn er 41 geslaagd. Het zijn allemaal leden van de Texelse reddingsbrigade en vier van hen zijn van Texel zelfs afkomstig. Twintig kandidaten behaalden het strandwacht a-diploma en 21 het b- diploma. Zowel het theoretische als het prakti sche deel van het examen werd afge nomen in De Koog. De kandidaten zullen niet het gevoel hebben dat zij hun diploma cadeau hebben gehad want het was koud, regenachtig en winderig toen zij voor de praktijkproef het water in moesten, onder andere voor het met de lijn redden en aan land brengen van een denkbeeldige drenkeling. De eisen waaraan moet worden voldaan om het strandwachtdi ploma te behalen zijn niet kinderach tig. Het is dan ook een sprookje dat de reddingbrigade tevreden is met ie dereen die een beetje zwemmen kan. Wat theorie betreft wordt nogal wat kennis verlangd op het gebied van windstreken, windrichting, windkracht en de invloed van de wind op de stro ming. Verder moet men het nodige weten over stroming, getijden, ban ken, zwinnen, muien, golfbrekers en pieren en over de beveiliging van ba ders en zwemmers, zelfbeveiliging, zeereddingsmethoden en reddings- en hulpmiddelen. Bevrijdingsgrepen In de praktijk moest onder meer wor den getoond dat de kandidaten in staat zijn verschillende zogenaamde bevrijdingsgrepen toe te passen. Deze zijn bedoeld om een drenkeling die zich in paniek aan zijn redder vast klampt waardoor zowel hijzelf als de redder in gevaar komen, onder be dwang te krijgen en in zodanige posi tie te manoeuvreren dat hij naar de wal kan worden gebracht. Onderschei den worden de polsgreep, onderpols- greep, bovenpolsgreep, nekgreep, ach terwaartse halsgreep, borstgreep en landengreep. Verder moest men kun nen omgaan met de reddinglijn en de vlet en diende een drenkeling op de juiste wijze naar het strand te worden vervoerd. Dat kon met de Australische vervoersgreep waarbij het slachtoffer in een bepaalde houding naar het droge wordt gebracht waarbij tijdens het lo pen eventueel mond op mond beade ming wordt toegepast zodat geen mi nuut verloren gaat. Het examenpro gramma vermeldde ook onderwater- zwemmen, werken met de red- dingstok, het systematisch afzoeken van een zwin waarin zich een slachtof fer moet bevinden, roeien, werken met haspellijn en reddingtuigjes en (voor b- kandidaten) duiken naar de bodem op- drie meter diepte waarbij als be wijsstuk een hand zand moest worden opgehaald. .Wensen Zoals gezegd bracht het overgrote deel van de kandidaten dit alles tot een goed eind waarmee de kwaliteit van de Texelse strandbewaking weer verder is opgevijzeld. Voor het afnemen van het examen wa ren diverse KNBRD-examinatoren naar Texel gekomen. Ook een brandingboot uit Bloemendaal was aanwezig. Het is de wens van de KNBRD dat alle Texel se strandslagen op den duur over zul ke boten kunnen beschikken ter ver vanging van de verouderde redding- vletten. De nieuwe boten (die met in ventaris rond 30 mille kosten) kunnen zelfs bij windkracht zeven nog zonder problemen varen, zelfs dwars op de branding. Veel animo Over gebrek aan personeel heeft de Texelse reddingbrigade niet te klagen. Voor de strandbewaking op het eiland De gemeente steunt de organisatie van de binnenkort te houden triathlon met een garantiesubsidie van 7435,—. Verwacht wordt dat het aldus te dek ken begrotingstekort éénmalig zal zijn. Volgend jaar wordt de triathlon groter opgezet met deelnemers van elders en inschakeling van sponsors. De triathlon van dit jaar wordt gebruikt om erva ring op te doen, zodat het volgende jaren direkt perfekt kan worden aange past. Het college vindt dat heel ver standig en mede gezien de deelname van veel Texelaars wordt genoemd be drag graag toegekend. Aan de agenda van de hedenavond te houden raadsvergadering zijn de vol gende punten toegevoegd: 11a. Voorbereidingsbesluit bouwplan van de heer Koorn, Krimweg te De Cocksdorp. 12. Afwikkeling verbouw voormalige doopsgezinde vermaning te Oosterend tot muziekcentrum. 13. Beslissing op een negental be zwaarschriften en de vaststelling van het meerjarenplan 1986/1989 inzake het sociaal cultureel werk op Texel. N VERANTWOORDELUKHEtO VAN DE REQ9KTIE Voor de softbalsters en de honk ballers van Texla is de zomerstop voorbij. De training wordt deze week hervat. De jongens en meis jes van de afdeling peanutbal moe ten nog een week wachten. Voor de softbalsters staan er nog drie wedstrijden op het programma i.v.m. de nederlaagserie. Een paar speelsters zullen het team om studieredenen gaan verlaten. De opengevallen plaat sen moeten door de jongere speelsters overgenomen worden. De honkballers hebben nog zeven wedstrijden voor de boeg, te beginnen zondag met een thuiswedstrijd tegen Herons. Dit team zal veel moeite heb ben om de tweede plaats te verdedi gen tegen Rangers en Odiz Frogs. De ze twee tegenstanders hebben iets minder verliespunten. Rangers ont moet men al snel in een double- header. Odiz Frogs staat begin sep tember op het programma. Beide teams dienen opnieuw goed aan de start te verschijnen. De finale van het Texels kampioenschap ringsteken die woensdag (m0f. gen) in Den Burg wordt gehouden belooft spannend te worden. Defaw rieten liggen in het tussenklassement dicht bij elkaar en na de voorron I in Den Hoorn is de strijd er alleen nog maar enerverender op gewordei In Den Hoorn werd Rein Eelman met mevrouw Schaafsma donderdag eerste, de tweede plaats was voor Margo Daalder en Martha Vlaming en de derde prijs ging naar Jac. de Graaf en A. Blom-de Graaf. De familie Luyckx mocht een zak Horst Forit, be schikbaar gesteld door de fa. A. Bak ker, in ontvangst nemen. Deze aan spanning behaalde de vierde plaats. In Den Hoorn werd ook een ,,Miss Ring" gekozen. Sandra Witte bleek volgens een deskundige jury de mooiste dame. in het rijtuig en ze kreeg als dorpsprijs o.a. een Hoornder ring. Aan de finale van morgenavond doen 22 aanspanningen mee. Rein Eelman staat momenteel aan kop met 30 pun ten, gevolgd door Piet Daalder, Jaap de Graaf en Mevius Huitema met 25 punten. Willem Zijm, Henk Spigt jr. en Margo Daalder hebben 23 punten ver zameld en Willem Siebeling 22 punten. De finale begint morgenavond om 19.00 uur en de deelnemers moeten hun kunnen in vier ronden bewijzen. Niet alleen de eerste plaats is in deze belangrijk. De beste vijf of zes aan spanningen nemen deel aan het kam pioenschap van het gewest (Noord-, Zuid-Holland en Zeeland) dat op 14 dit badseizoen hebben zich zo'n 400 mensen aangemeld ten/vijl er niet meer dan 150 konden worden geplaatst. De KNBRD zou dus in staat zijn de bewa king van alle Texelse strandslagen te verzorgen, maar zo vernamen wij bij de gemeente dat is voorlopig niet de bedoeling. De mensen van het Utrechts Studentencorps (die op de posten ten zuiden van De Koog zitten) blijven dit werk dus naast de KNBRD doen. KNBRD-coördinator C. Sluis vertelde dat de opleiding en begelei ding van de brigade-mensen niet al leen is gericht op het bijbrengen en in standhouden van vaardigheid bij red dingswerk. „Onze mensen moeten ook een visitekaartje zijn door vriendelijk met de badgasten om te gaan en door het verlenen van allerlei vormen van service. We hechten daarom belang aan enige discipline. Alcohol en drugs zijn taboe. Het gedrag van de KNBRD- mensen moet in alle opzichten correct zijn". Minstens zo belangrijk vindt Sluis dat Texel zich is zijn achterstand op het gebied van reddingshulpmiddelen in te lopen. Er wordt de komende maanden het nodige aangeschaft op het gebied van communicatieapparatuur en ande re hulpmiddelen. Eén van de wensen is ook beter geoutilleerde badhutten, onder andere voorzien van een afge scheiden ruimte voor EHBO-werk. Zo'n brigadepost kan dan een echt dienst verleningscentrum worden en dat maakt een goede indruk op de bad gasten, ook als er geen nood aan de man is. Na al het negatiefs dat ons de laatste tijd via de Texelse Courant wordt voor geschoteld over de VVV-directeur en zijn gezin, is het mij een behoefte nu eens iets positiefs over hem te zeggen. Is het niet dezelfde Jaap Dekker ge weest, bijgestaan door zijn vrouw Tilly, die mede door diezelfde VVV, Texel hebben helpen maken tot wat het nu is: één der drukst bezochte vakantie oorden van Nederland? Mochten er dan eens fouten zijn gemaakt en welke mensen maken géén fouten dan moet daarover zijn te praten. De wijze waarop dit nu geschiedt is echter ten ene male onwaardig. Zelf zit ik al ruim vijftig jaar in de toe ristensector en heb dus vele verande ringen van nabij meegemaakt. Alle veranderingen zijn niet altijd verbete- ringen geweest. Zo maak ik me wel eens zorgen, niet direct over onze VVV maar wel over Texel zelf. Drijven we niet af naar een pretpark? Daar is Texel toch te mooi voor. Het heeft an dere kwaliteiten. G. Bakker-Zuidewind, Den Burg. Koog 1 speelt heden (dinsdag) om 19.00 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen Texel 2 te Den Burg en op donderdag om 19.00 uur tegen Texelse Boys voor de Texelcup ook in Den Burg. De seniorentraining komt hierdoor deze week te vervallen. september in Den Burg wordt geho den. Daar worden ongeveer 30 aaiv jZi spanningen verwacht. Degene die tn, september kampioen wordt mag de nemen aan de landelijke finale. De folkloremiddag zou morgen won opgeluisterd met aanspanningen uil het Agrarisch Museum maar dat ga iSc niet door. Er wordt gevreesd voor te schadigingen aan de rijtuigen. Daa- .pe wordt morgenmiddag ringsteken va ;5k toeristen en Texelaars gehouden op |e|b Groeneplaats van 14.00 tot 16.00 ui je(j Spreekstalmeester Gerrit Coevert hoopt dan zijn antieke wandelstok weer in zijn bezit te hebben die hij dens de folkloredag van vorige wee heeft verloren. Degene die het pronkstuk heeft of weet wordt ver zocht 02220-5118 te bellen. Aanwonenden van de straten We verstraat, Parkstraat, doorgang Groi plaats en Keesomlaan worden vera deze straten woensdag vanaf 18.30 autovrij te houden. pies door Klaas Bonne Wij voldoen in donkere dagen Op geen stukken na meer aan de eis En zoeken naar een man als Rottschild Voor 't overdekte paradijs Want wat doen we mét de gasten Als De Bilt met water gooit Een depressie uit het westen Weer eens roet in 't eten strooit Dus Jellema en v.d. Slikke Voorzien wel een rendabel bad Maar staren van de hoogste springplank Nog in dat financiële gat En degene die dat op moet vullen Blijft voorlopig in het bos Want aan de mooiste waterglijbaan Zit wel eens een spijker los En wie wil zijn kleren scheuren Ten aanzien van het ganse volk Nee, dan kun je beter zwemmen Bij boer Knelis in de kolk Toch hoop ik dat de een of ander Nu maar snel dat varken wast Want de motten vieren hoogtij In mijn zwembroek in de kast. Het twee weken geleden door het duikteam Phileas Fogg opgedoken bronzen kanon is terug uit Amster dam waar het tijdens de Sail '85 manifestatie kon worden bekeken. Vanaf vandaag staat het kanon en kele weken in het Maritiem Mu seum in Oudeschild. Daarnaast wordt middels een kleine expositie achtergrondinformatie gege ven over het kanon en de verwikkelin gen rond het boven water halen van deze bijzondere vondst. Het museum is, uitgezonderd zondag en maandag, geopend van 9.00 tot 17.00 uur. 42 mensen namen zaterdag deel aan de instuifwedstrijden van de atletiekvereniging Texel. 18 van hen zijn lid van de vereniging, 16 deel nemers kwamen van de club Noordkop uit Den Helder en 8 niet- verenigingsleden waren ook in voor een dag atletiek. Men kon de eigen krachten meten op vijf onderdelen: speer- of balwerpen, 800 en 1500 meter hardlopen, versprin gen en sprint. Door de Texelse atle tiekvereniging werd vier keer goud, vijf keer zilver en twee keer een bronzen medaille in de wacht gesleept. Prijzen die werden vastgesteld naar een- pun- tentabel van de KNAU. De atletiekclub uit Den Helder haalde vijf keer goud, één kèer zilver en vier keer brons. In de categorie niet-leden werd een keer goud, een keer zilver en een keer brons behaald. De prijsuitreiking werd verricht door wethouder Piet Zegers en alle deelne mers kregen een getuigschrift met daarop vermeld de persoonlijke presta ties. Uitslagenlijsten van de atletiekdag zijn af te halen bij de Sportshop in de Weverstraat. Gestimuleerd door goede weers omstandigheden en laag water werden zaterdag op de laatste Hoornder strandloop van dezer: mer uitstekende tijden gelopen Minne Goënga verbeterde zijn reet tijd op de 10 km: 33.33; de oud- Texelse Emelie Veeger vestigde e nieuw seizoenrecord op de 4 km: 15.46 en bij de mannen deed Wir Sattler uit Duitsland hetzelfde: 13.! De deelname was zaterdag echter nimaal: er verschenen slechts 42 aan de start. Na afloop werden naast de dag ook de klassementsprijzen voor eerste drie in elke categorie uitger Hieronder volgen de uitslagen en volledige eindklassementen. Uitslagen: 10 km: 1. Minne Goënga 33.33;2. Cees Timmer 37.46; 3. Ralph Gra- bowski 40.06. 10 km veteranen: 1. Piet 38.44; 2. Piet Schuyl 41.05; 3. Nico) Woldendorp 41.55. 4 km vrouwen: 1. Emelie Vee 15.46; 2. Nel Bruining 18.00; 3. marie Beterams 18.14. 4 km mannen: 1. Winfried Sattler' 13.52; 2. Fred Pierik 14.25; 3. Jos» der Bij 15.06. 4 km jeugd: 1. Carsten Bohn 15.13; 2. Guido Degen 17.10; 3. Anton vat der Vis 17.34. ld; Eindklassementen: 10 km: 1. Minne Goënga, Den Ho; (jl 1.45.24; 2. Cees Timmer, Oosterenj 1.53.39; 3. Uwe Broekman, Solingem 1.56.01; 4. Ralph Grabowski, Den Hoorn 1.57.25; 5. Willem van Prooijtyti Den Haag 2.06.42; 6. Godfried van Moorsel, 't Horntje 2.11.12; 7. Joop Groeskamp, Den Hoorn 2.22.46; 8. chen Schrader, Duisburg 2.29.05; 9 Frans Kamphuis, Den Hoorn 2.30.03 10. Werner Cralle, Mülheim 2.32.M 10 km veteranen: 1. Piet I Den Burg 1.57.06; 2. Daan Welbom Den Hoorn 1.57.58; 3. Theo Takes, Den Burg 2.14.02; 4. Walter Grabow i ki, Den Hoorn 2.19.58. 4 km vrouwen: 1. Coby Bakelaar, Den Burg 53.38; 2. Nel Bruining, Os re Hoorn 54.19; 3. Marianne Kamphuis Den Hoorn 1.07.04. 4 km mannen: 1. Rinze Koornstra, Makkum 45.31; 2. Jos van der 81 Drachten 46.38; 3. Remco de Beei Koog 47.47; 4. M.C. Stoepker, Den Burg 48.23; 5. Maarten Dijker, Den Burg 49.14; 6. Bouk Vredevoort, Dé' Hoorn 56.25; 7. Nanning Kikkert, D* Koog 58.03; 8. Henk Kikkert, Den Burg 58.28; 9. Jaap Slikker, Oude schild 1.40.41. 4 km jeugd: 1. Carsten Bohn, Mep pen 46.14; 2. Jeroen Takes, Den Ben 55.23. ^iro/travel vJarU .st"lun '"«"SS8 len 7 Har.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2