'let de Noorderzon terug LAND r BOUW peditiedagboek Knippenberg lorlichtingsavond rariërs apenfokdag met I inzendingen Veel animo voor crossloop Training Smash '68 Uit het politierapport SVC start training Onverzekerde brommer Lezing met dia's in Het Kamphuis Musica Texla weer van start Rommelmarkt-pop 13 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jHes verder volgens plan jopt arriveert Jan Knippen- 'l' deze week op Schiphol na weken lief, leed en enorm montuur pp Spitsbergen, laatste indrukken en een qblik op de expeditie vor- i het zesde en laatste deel bet dagboekverslag, voor keer Met de Noorderzon ij.... genoemd. 2 augustus mu vrijdagavond en ik heb na de kooi ontweken te heb- it geslapen. Dat was nodig en We liggen voor Smeerenburg daar inmiddels met een sloep kijken. Het bleek (door de te /erwachtingen vooraf?) een des- |te zijn. Smeerenburg is een :he plaats waar alles is wegge- door drie voorgaande expedities, •voel van afbraak blijft achter. Er eeuwse expeditietroep tus- je eeuwse resten of wat daar- irgaat. De andere resten lig- i Groningen, in boeken, in foto's. gt me eerlijk gezegd geen don- eer. Leve de historicus, weg met P erblijfselen. Het waren mooie da- volledig geoutilleerd, daar te we- inder risico's. De stoere verhalen iSpitsbergenboek komen ineens sop me over. Sensationale kost. denk dat het verhaal van Ben enig in zijn soort is: kwaliteit en I lijk. Hij zat daar alleen, heel alleen [streeks vanuit z'n studeerkamer, it is bijzaak. Hier is niets meer. n blij dat ze het landschap nog sn laten liggen. Ik kom er zo niet loe de walvisvaart te beschrijven, dé ergernis over het sloopwerk is me teveel. We maken êen fikse wandeling over Dansk Dya (Deens eiland). Het eiland 'ligt bezaaid met stenen en ik heb zin 'om hard te lopen. Springend van steen op steen voel ik me in m'n ele- rrient. De tocht is fantastisch al „zeu ren" sommigen over het desolate land schap en de stenen. Vergelijkingen jnet de tropen doen de ronde maar Vergelijkingen hebben hier eigenlijk to taal geen zin. Het sneeuwt ook niet in de tropen. 3 augustus De zon schijnt en we liggen in Magda- lenafjord. Een beroemde plek, volgens de verhalen één van de mooiste plaat sen van Spitsbergen. Dan slaat de schrik toe. We varen hier over enkele uren al vandaan. De vogelkijkers (ver schrikkers) moeten zodanig weer snel ergens anders heen. Wij willen hier toch nog wat kanoën: tussen het ijs en de gletsjerwand. Snel gaan de ka jaks naar beneden. We hebben niet veel tijd meer. Geert peddelt zich uit de naad en ik volg hem, bin nensmonds vloekend. Wat een haast klus en het is altijd verder dan je denkt. Het „beeld" is wederom prach tig. Overal om ons heen ijs, drijvende blokken en blokjes, knisperend, zin gend en hard blauw, zachtblauw; gletsjerijs in alle vormen. We naderen de gletsjerwand tot 100 meter en grote blokken vallen met donderend geweld in zee. Een ijsgrot voor ons van waar uit harde klappen komen. Dan is het weer stil, onwerkelijk stil. Even later weer een fontein van water, gevolgd door een brandinggolf: water en ijs stuwen op je af. Dat dwingt respect af. Langzaam drijven we met het ijs mee en eten kleine brokjes. Het is zout van buiten en zoet van binnen. Eeuwenoud ijs. Een rob duikt weer nieuwsgierig op. „Hallo snorrie, alles goed?" Ben ik even blij dat ik geen vogelaar ben: zij maken dit nooit mee. •In de verte zien we de Plancius nade ren. Everf later vangen we het zachte gedreun van de machines op en het ijs sluit zich om ons heen. Het is heerlijk hier tussen door te laveren: kunstige vormen en kunstig varen. Langzaam komt het schip in het ijs, bijdraaiend in onze richting. Geert grinnikt als ik naast de sloep van de Plancius lig: een enorme dreun. Ik zie Geert op de deining heen en'weer stuiteren. Niet 1ek slaan, ouwe reus, dat zou zonde zijn. Zelfs het grote schip deint. De bemanning en passagiers houden de adem in. Wij zijn het eigenlijk gewend geraakt. De opvarenden maken foto's terwijl we omhoog klauteren. Wij zijn geluksvogels. Die hadden ze hier nog niet gezien en ze zijn ook erg zeld zaam. De ene heet Geert en de andere Jan. 4 augustus Het wordt eentonig. De leiders van de en zo vind je toch alles. En nog veel meer. Zien zij alleen de vogels pur sung als een absoluutheid of zien ze ook nog het landschap? Op Smeerenburg dook de verzamelde menigte op een jonge eidereend die moeder en de anderen niet had kun nen volgen. Aaien, beetpakken, foto's maken, druk gebarend. Moeder zwemt steeds verder. Als ik even later, nijdig van binnen, probeer het beestje terug te zetten maken ze zich druk om de manier waarop ik de eend oppak, „de verkeerde manier". Het zal me een rot- zorg zijn. Het beestje had bijkans al een hartverlamming van die deskundi ge belangstelling. We proberen met de Zodiac de andere eenden op te zoe ken. Zetten de jonge eider terug bij de anderen en hopen er maar 't beste van. Zo grijp je met z'n allen weer in, in de natuur. 5 augustus Het weer is nu onwaarschijnlijk mooi. f Een veel kleiner deel dan de bedoeling was werd besteed aan bergbeklimmen. Op de foto een beeld van een bergwandeling. nu een blok afdondert is het gebeurd met bootje en mannetje. Toch overvalt me een soort rust. Je went aan din gen. Routine, gebrek aan ontzag of het ondergaan van arctische omstan- ment nabij Longyearbyen. Kleine kajaks en een grote zee. Jan en Geert bezig met het bepakken van hun vaartuigen voor een koude tocht door ijs en water. vogelverschrikkers vinden het nodig de trip te beëindigen als een soort sight seeing tour. Magdalenafjord verlaten en opstomen naar de St. Joursfjord. Ik heb er de pest in. Je ligt nóg niet of je vaart alweer. Ze moeten nog één vogel hebben, dan is hun lijstje vol. Geert en ik hebben ze, denk ik alle maal al gezien. We blijken als enigen met de dokter („dappere dodo") een wilde zwaan gezien te hebben. Een zeldzaamheid. We moeten ons dan ook vergist hebben volgens de voge laars. Vergeet 't maar. Wij zoeken niets Gisteren werd ik wakker in de St. Joursfjord, een stralende dag en geen rimpel op het water. Wat een verschil met de eerste twee weken. We kun nen het haast niet geloven. Hier had den we nu dagenlang kunnen kanoën. Soms overvalt me een gevoel van ver raden te zijn, niet door het landschap, maar door het weer. Met Roel, de kok, nog even naar de gletsjerwand gevaren. Ik besluit nu eens door te zetten en vaar tot op tien meter van de gletsjermuur. Het kraakt om me heen en het knalt van binnen. Als er digheden? Roel ligt verder van het ijs. Eigenlijk heeft hij gelijk. Er zit geen systeem in het wel of niet vallen van de ijsmassa's. Ik laat me terugdrijven met het ijs mee. Ik zie zeevlam opko men, een witte strook mist boven het spiegelend water en ik peddel naar de overkant. Roel is onder de kust geble ven en er is dus niemand in mijn buurt. Heerlijk gevoel. De zon spiegelt zich op de kajak en links en rechts van mij zo'n drie kilometer water. Naast me zwemt weer zo'n glimmende vis- msdagavond, aanvang half wordt een agrarische voor- ingsavond gehouden. Er wordt innen op het bedrijf van de fa- Klaas Eelman (hoeve Noord- aan de Schorrenweg in pol- Het Noorden. it bedrijf staan een aantal snij- rassen ter vergelijking in groei en engst. Bij de familie Van der Sar lie Slufterweg wordt het nieuwe igewas Triticale bekeken. Triticale kruising tussen tarwe en rogge, de Postweg bij de familie Bram de ferzal de nieuwe aardappelbewaar- bezichtigd worden, na wordt deze „avondbijeen- K" afgesloten met enkele medede- 1 door Stichting Agrarisch Texel liet draineren en diepspitten. De Jan Meems, specialist gewasbe- lfming bij het Akkerbouwconsu- ndag 2 september wordt in Den de jaarlijkse schapenfokdag ge len. In vergelijking met voorgaan- in is het aantal aanmeldingen erkelijk toegenomen. De catalo- Brmeldt 267 inzendingen. De mo- h'eid tot inzenden was de afgelo- iaren beperkt omdat alleen scha kan zwoegervrije bedrijven werden BlatenNu deze „schone" bedrij- ii aantal toenemen stijgt ook weer aantal inzendingen voor de scha- lokdag. Een mogelijkheid tot het Bseren en laten keuren van niet- •agervrij wolvee biedt de Texelse dbouwdag die eind deze maand in Hoorn wordt gehouden. lentschap zal een korte inleiding hou den over grondontsmetting tegen vrij- levende aaltjes en andere actuele ge wasbeschermingsaangelegenheden. Dit laatste onderwerp wordt besproken in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. De één na laatste crossloop van S.V. De Koog ging zondagavond van start met 125 lopers. De weers omstandigheden waren redelijk en er werden heel wat records gebroken. Bij de recreanten was het de Duitser Werner Rodowski die het ronderecord op zijn naam bracht met de tijd 15.33. Bij de dames zette Emelie Veeger de snelste tijd neer: 18.37. Dat hij het lo pen nog steeds niet is verleerd bewees Albert Hoven die na zijn blessure ook weer aan de start verscheen en finish te in de prima tijd van 29.18. Zondag wordt er voor de laatste keer gelopen voor het algemeen klassement. Er zijn dan 10 crosslopen geweest waarvan de 7 beste tijden berekend worden. De prijsuitreiking is op zondagavond 25 augustus na de alternatieve crossloop waar 4, 8 of 12 kilometer kan worden gelopen. Uitslagen: Recreanten: 1. W. Rodowski 15.33; 2. R. Brouwer 16.23; 3. R. Daalder 16.34. Jeugd: 1. N. Schoo 17.33; 2. A. van der Vis 20.19; 3. P. Witte 20.24. Snelste meisje N. Bakker 21.33. Dames: 1. E. Veeger 18.37; 2. T. Ne ger 19.54; 3. N. Huppert 20.07. Heren: 1. M. Goënga 27.35; 2. O. Jansen 28.17; 3. T. Franchimon 28.39. Heren veteranen: 1. W. Timmer 31.57; 2. P Bakelaar 32.46; 3. D. Witte 32.51. Het zomerreces voor de volleybalclub Smash '68 uit Oosterend zit er weer op. Ingaand woensdag beginnen de trainingen weer, voorlopig gezamenlijk aanvang 19.30 uur. In de nacht van zaterdag op zondag werden twee auto's op het parkeerter rein van de Nikadel in De Koog open gemaakt. Bij een wagen werd het slot van het linkerportier vernield, maar uit de auto werd niets weggehaald. Bij een andere auto werden geen sporen van braak gevonden, maar geluidsap paratuur was verdwenen. Gedupeerde is een toerist uit Zwolle. Zaterdag werd ontdekt dat van een op het Schilderend in Den Burg gepar keerde auto de antenne ter waarde van f35— was gestolen. Zondag nam de politie een honkbal knuppel in beslag. Het ding lag voor de greep in een geparkeerde auto in De Koog en er was reden om de knuppel uit voorzorg mee te nemen omdat deze anders mogelijk als wapen zou worden gebruikt. Een 18-jarige kampeerder uit Oud karspel moest constateren dat de handdoek was gestolen, die hij aan de drooglijn bij zijn tent had gehangen. Een onbekende heeft de Opel Manta van een toerist uit Haaksbergen, die geparkeerd stond in de berm bij het vliegveld, beschadigd door er een kras van 75 cm op aan te brengen; het moet zaterdag tussen half elf en half twee zijn gebeurd. Zaterdag werd op camping Ko- gerstrand uit een vouwwagen-tent een tabaksetui gehaald. Een plastic ruitje in de tent werd daartoe opengesneden. De dader heeft waarschijnlijk gedacht dat in het op een portemonnee lijken de etui geld zat. Van de in de Plevierstraat geparkeerde auto van een 39-jarige toerist uit Hui zen werd zaterdag de buitenspiegel afgebroken. Uit een tent op camping Kogerstrand werd een plastic mapje ontvreemd met ƒ300,—. Gedupeerde is een toerist uit Zaandam. Een 15-jarige jongeh uit Loenen aan de Vecht pakte in een winkel in De Koog en stripboek en een voetbalblad zon der te betalen. De winkelier betrapte hem en maakte er politiewerk van. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een Yamaha motorfiets van een 17-jarige Duitser weggehaald bij de te lefooncel op de Brink. De motor werd later beschadigd teruggevonden. De politie heeft de daders (twee jongens die opvielen ómdat ze geen helm droe gen) vrijwel zeker zien rijden, maar slaagde er niet in hen aan te houden. Met ingang van dinsdag 13 augustus start SVC haar activiteiten. Voetbaltraining: Op dinsdagavond 19.30 uur junioren, 20.30 uur senioren en donderdagavond 19.00 uur dames. Dit jaar geen pupillenvoetbal bij SVC om reden dat er maar enkele pupillen zijn. De pupillen die dat willen kunnen met de junioren meetrainen. Gymnastiek: Op maandag 19 au gustus is de eerste les. 14.15 u. Dames 15.15 u. Kleuters (groep 1 2) 16.00 u. Jongens en meisjes groep 3 4 (klas 1+2) 17.00 u. Jonens groep 5, 6, 7 en 8 (klas 3-6) 18.00 u. Meisjes groep 5, 6 en 7 (klas 3-5) 19.00 u. Meisjes groep 8 en v.o. 20.00 u. Heren. Vooral de dames en de herengroepen kunnen nog nieuwe leden gebruiken. De Jazzgymnastiek start donderdag 29 augustus om 19.00 uur. De volleybaltraining start ook op donderdag 29 augustus om 20.15 uur voor zowel dames als heren. Alle trai ningen duren tot de kerstvakantie (23 december). De gymnastiekafdeling houdt echter ook herfstvakantie van 14 tot 18 oktober., Bij het voetbal zullen de trainingen na enige tijd ook weer naar de donderdag gaan. Eén en an der wordt verder op de training bekendgemaakt. De politie nam zaterdag een brommer van een 17-jarige jongen uit Steenwijk in beslag en maakte proces verbaal op omdat het voertuig niet was verzekerd en met het verzekeringsplaatje van vo rig jaar rondreed. In Het Kamphuis van Jan en Paula Brouwer op Zuidhaffel wordt don derdagavond een lezing gegeven door een evangelistenpaar uit Pakistan. Het paar werkt onder de vluchtelingen in Afghanistan en is van Duits/Hol landse afkomst. Op de informatiea vond die om 20.00 uur begint wordt over het zendingswerk onder de vluch telingen verteld en ook worden dia's vertoond, ledereen is welkom. Dinsdag 20 augustus starten de re petities van het ensemble Musica Texla. De groep repeteert in de voorspeel ruimte van de muziekschool in dorps huis d'Ouwe ULO en elke repetitie avond begint om 19.45 uur. ledereen die een instrument bespeelt dat enigs zins in de bezetting van dit orkest past is welkom. Voor verdere inlichtingen kan men bellen naar het secretariaat: 02220-5180 of Gasthuisstraat 5 in Den Burg. Zaterdag werd de laatste Oosterender rommeltjesmarkt van dit seizoen ge houden. Na afloop werd uitgezocht wie de naam geraden had van de gro te pop die in de Kerkstraat stond. De pop heet Hanneke en die naam werd als enige uit ruim 400 inzendingen ge raden door mevrouw G. Visser- Henstra, Grensweg 104, Den Burg. De prijs, de betreffende pop met een uit gebreide garderobe gebreide kleding is inmiddels bij de winnares thuis bezorgd. dief, een baardrob met zijn snuit bo ven water. Hij begeleidt me als een trouwe hond. Ik blijf geruime tijd drij ven zonder te peddelen. Het is doodstil. In de verte de Plancius als stipje. Is dit Spitsbergen? Wie gelooft dit thuis nog? Zelf geloof ik mijn ab surde verhaal nauwelijks meer. Nog steeds ergernis over de vaart waarmee dit schip van de ene naar de andere plaats gestuurd wordt, een schip onwaardig. Die ergernis versterkt het verlangen naar huis. !k moet weer eens lopen, de benen strekken over duin en strand. Daarom schrijf ik ook vaak 's nachts en vaar ik overdag om de passagiers te ontlopen. Groepen benauwen me al snel en het schip is te klein. De reis loopt ten einde en mijn verdraagzaamheid eveneens. De kajaks blijven aan boord van de Planci us en gaan later mee terug naar Ne derland. Wij willen nog wat klimmen in de bergen en dan wat praktische za-. ken regelen. Er is veel voedsel over en dat staat op de camping in Longyear byen. Een deel daarvan gaat naar de Plancius. Morgenavond is er „Captains Dinner" met toespraken waar de kapi tein absoluut niet van houdt. Ik wil proberen dit ritueel te doorbreken met een „lofzang" op het noorden en het varen: serieus en ironisch. In de verte dezelfde bergen waar we een maand geleden bijna vier dagen tegen aan hingen met hoop en vrees. Voor de echte vogelaars en die zijn er op Texel gelukkig wil ik even doorgeven wat we hier, voornamelijk vanuit de kajak, gezien hebben. Een lijst voor de liefhebbers met de lijst van Strijbos (in zijn boek „Svalbard") als uitgangspunt. Ik noem niet de plaatsen waar we ze gezien hebben. Dat moet thuis even goed op een rijtje gezet worden. Roodkeelduiker, Noordse stormvogel, Zwarte zee-eend, Eidereend, Kleine rietgans, Witbuik rotgans, Brandgans, Bontbekplevier, Goudplevier, Steenlo per, Kanoet strandloper (zeer toepasse lijk), Bonte strandloper, Drieteenstrand- loper, Kleine jager. Grote jager. Ivoor- meeuw, Mantelmeeuw, Zilvermeeuw, Burgemeester, Wilde zwaan, Drieteen- meeuw, Noordse stern (fantastisch). Klein alk, Kortsnavelzeekoet, Zwarte zeekoet, Papagaaiduiker, Sneeuwgors. Verder: Poolvos, Walrus, Kleine zee hond, Baardrob, Klapmuts, Zadelrob, Rendier, Zwaardwalvis en Beluga (witte dolfijn). Wat iedereen natuurlijk vraagt: de ijs beer. Wellicht hebben ze ons wel ge zien maar wij hen niet. Of het jammer is weet ik niet. Een ontmoeting lijkt me fantastisch en zeker zo spannend. Het hangt af van het moment. We zijn op weg naar de Isfjord. Waar het allemaal begon. Wij willen daar beslist niet meer kanoën. Het is zulk mooi weer dat het afbreuk zou doen aan de ervaringen in de eerste zware weken. We willen zelfs de wal niet meer op. Heiligschennis. Is dit nog een expeditie? Ik weet het niet. De pure luxe op het schip met Dire Straits muziek op de achtergrond en een uur later de Plancius onwerke lijk ver weg als we de kajaks verkiezen.' Als er dan wat gebeurt zit je toch ook in de stress. We hadden steeds geen geweer. Hoewel je met dit mooie weer en steeds geen ijsbeer ook gaat twijfe len aan dit facet van de uitrusting. Het ziet er vredig uit. Dat het ook anders kan weten wetnaar al te goed en het bepaalt je handelen en denken nu constant. Onze bevangenheid is verdwenen. Daarover in de plaats kregen we erva ring. De angst wijkt voor respect. Dat is de grootste winst van deze reis. Zo. zullen we ooit hier terugkeren met meer ervaren mensen, mensen van wie we op aan kunnen. Dat is een eerste vereiste. We denken aan 6 man. Mensen van de kust, zeekanoërs en kustbewoners, anders doe ik het beslist niet. Ook een uitstekend schut ter is nodig en iemand die bedreven is in sneeuw en ijs. Alles moet boven dien van te voren met elkaar worden geoefend. Deze laatste uren van de Plancïus-reis: zal ik buiten aan dek doorbrengen. Die indrukken vertel ik thuis („Home is, where the heart is"). Een machtige reis die ik gepoogd heb in woorden te pakken, met dank voor uw aandacht. Jan Knippenberg.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7