9 ~wartsjexel s in het harL. Met een goede exploitatie lijven we zelfstandig" \angespoelde olie n asfalt gemengd Zingende zielzorgers waren zeer op dreef K <v> DANSSCHOOL SIEBELING 1 kilo karbonade voor ƒ7,50 Woensdag 21 augustus a.s. INSCHRIJVING voor het nieuwe dansseizoen. recteur sociale werkplaats Stuntaanbieding Velbelovende praktijkproef: Kamerlid spreekt met landbouworganisaties Politiebureaus niet meer 's avonds open Drukte neemt sneS af Sr p L Vi! Önil d:. -Tmr< 61 JX 1 H 4? DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 Alleen geldig donderdag 22 augustus 1985 Tel. 02246 252 Tel 02220 4515 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Lid N.B.D. Javastraat 92 - 94 - 96 tel.: (02230) 12681 - Den Helder Opgave in Hotel „De Lindeboom" te Den Burg van 17.30-20.30 uur. De school voor: Oude dansen - Ballroom - Latin-American - Rock and Roll parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Lktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en „der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. osterhof is met vakantie. yT^O r Tl detenties, abonnementen, etc.: SSr ddDe Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, I0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. Grundig videorecorder fraanje, directeur van de sociale werkplaats De Bolder, liet er donder hond in de vergadering van de raadscommissie welzijnsbeleid geen lel over bestaan dat de zelfstandigheid van de werkplaats de hoogste ilteit heeft van directie en college. Op rijksniveau worden allerlei (va- plannen ontwikkeld over „gewestvorming" en dat zou kunnen bete- m dat De Bolder dicht moet of een dependance wordt van een grote- wkplaats aan de vaste wal. Fraanje was van mening dat die kans ni sals de exploitatie van de werkplaats „bijna quitte draait". ,«De tstbijzijnde werkplaats is Schagen maar onze produktiecijfers zijn gunstiger dan van die werkplaats. Zolang ons bedrijf goed draait en gaat momenteel steeds beter, hoeven wij niet te vrezen voor lest vorming." •et jaarverslag 1984 van De Bolder i duidelijk dat de werkplaats de ite jaren veel aan efficiencyverbete- heeft gedaan en dat de produktie- en mede daardoor belangrijk om zijn gegaan. Gerbrand Poster zei iencyverbetering in deze werksec- minder belangrijk te vinden dan (vreugde. „De mensen moeten ter hebben in hun werk en niet den opgejaagd. De sociale werk- mogen het rijk best wat geld nje beaamde dat werkvreugde erg ■ngrijk is maar ook moest hij stateren dat veel werkplaatsen in r jaren „een niet beheersbare hebben doorgemaakt. „Het •st maar groter en groter, zelfs al er voor die werkplaats weinig Irijk heeft daar een stokje voor loken onder de noemer volumebe- king. Middels natuurlijke afvloeiing «ten de werkplaatsen procentueel tomende jaren op werknemers be- nigen. Deze volumebeperking om- 1984 1%, dit jaar 2% en vol- id jaar ook 2%. Fraanje noemde de perking „heel vervelend" omdat De der steeds meer werk krijgt en er meer produktieve uren gedraaid nen worden. Door interne verschui len en door enkele WAO-ers die it-time werkten een deeltijdbaan aan bieden heeft men de beknotting op rkkracht echter voorlopig het hoofd nnen bieden. Door die aanpak kun- dit jaar zelfs drie nieuwe krachten «den aangenomen. «brand Poster noemde het schanda- de volumebeperking alleen Idt voor de WSW-ers en niet voor ambtelijke staf. „De werkplaats is (och vooral voor WSW-ers. Die En ze nu aan de kant zetten." Eanje zei te verwachten dat afvloei- 8 van de ambtelijke staf ook aan bod ut. Als er minder werknemers zijn, er ook minder begeleiders noodza- jk en dat principe zal later wel uit regeringsmouw komen", aldus de acteur. Concurrentie WD-er zei te hopen dat De Bolder niet schuldig maakt aan concur- ntievervalsing ten opzichte van het drijfsleven. „Daar moeten jullie mee (kijken, want jullie zijn een gesubsi dieerde instelling." Wethouder Piet Ze- gers zei dat er op De Bolder „eerlijke concurrentie" wordt gepleegd en dat vond hij een gezonde zaak. Fraanje had dezelfde mening. „Concurrentie moet er zijn. We doen dat eerlijk en gaan bijvoorbeeld niet expres onder de prijs zitten om orders binnen te krij gen. De kostenberekening gaat vol gens de normen van het bedrijfsleven. Met onze eerlijke concurrentie hebben we ook monopolieposities verbroken. U moet ons als bedrijf bekijken." Speeltuinen De commissie kon akkoord gaan met een extra krediet van ƒ5350,— voor het opknappen van enkele speeltuinen en het aanleggen van twee nieuwe spel- gelegenheden. In de begroting is al vijf mille voor dit doel gereserveerd maar de adviescomissie Speeltuinen en Spelgelegenheden oordeelde dat dat bedrag bij lange na niet voldoende was om alle wensen te honoreren. Van de ƒ10.350,— zal onder andere de wip in speeltuin Ankerpark in Oudeschild worden vervangen, een speeltuintje in De Mars worden gemaakt, de financie ring van een speeltuintje in Midden- Eierland en bij de Kompasschool (aan gelegd door vrijwilligers) worden afbe taald en de stenen speelplaats aan ,de Wilsterstraat opnieuw worden inge richt. De commissie had geen kritiek op deze aanpak maar Riet Huitema verwonderde zich er over dat de adviescomissie Speeltuinen en Spelge legenheden uitsluitend bestond uit ambtenaren. „Waarom geen ouders of kinderen in die commissie?" Geant woord werd dat de besturen van speeltuinverenigingen snel wisselen en dat bij aanpassing of opknappen van een bepaalde speeltuin altijd advies wordt gevraagd aan de buurtbewoners. Omroep De commissie kon ook akkoord gaan met een subsidie van ƒ7000,— voor de lokale omroep Texel. In de begrotings vergadering was bepaald dat de subsi die van ƒ2500,— verhoogd zou worden tot zeven mille als extra financiële steun voor het opleiden van radio medewerkers e.d. Bestuursproblemen hadden er voor gezorgd dat de begro ting van de omroep lang op zich liet wachten en op een vraag van Riet Huitema antwoordde interim- (samenwerking met Rijkswa- 'staat heeft de firma Daalder in 'asfaltmolen in Oudeschild een («veelheid zandasfalt gemaakt, sarin aangespoelde stookolie is inwerkt. Dit zandasfalt wordt ge nikt bij dijkverzwaringswerk na- lde Koopvaardersschutsluis in to Helder. (wordt beschouwd als een (orslaggevende praktijkproef waarvan afhangen of in de toekomst vaker (a aangespoelde „strandolie" gebruik ■worden gemaakt bij het bereiden (a asfalt. in belangrijk milieuprobleem zou (armee zijn opgelost, want tot dusver ist men geen raad met aangespoelde (ookolie zodat deze „voorlopig" er- tos werd begraven. (arig jaar liet Rijkswaterstaat al een ^(belovende proef nemen met deze cm van recycling. Het betrof toen fsrigens gietasfalt, dat vloeibaar is en tussen de stenen aan de voet van de dijk kan worden gegoten zodat deze vast komen te zitten. De nu geprodu ceerde zandasfalt moet dienen als (25 centimeter dikke) onderlaag voor steenzetwerk. Daalder heeft twee por ties van elk dertig ton bereid. Bij de ene portie is gebruik gemaakt van stookolie die afkomstig is van de ramp met de tanker „Karina" bij Hoek van Holland, terwijl in de andere partij olie is verwerkt die aanspoelde op het Texelse strand. Het olie/zandmengsel van het strand wordt in een gering percentage toegevoegd aan een nor maal asfaltmengsel. Omdat te kunnen doen is een kleine verbouwing van de asfaltmolen nodig. Het ziet er naar uit dat ook bij toepassing op grotere schaal elders weinig problemen zullen ontstaan en dat het wat betreft de kosten verantwoord is, vooral als het aldus samengestelde asfalt op niet al te grote afstand van de „bron" wordt verwerkt. De landbouworganisaties van Texel zullen donderdagochtend in strand paviljoen Paal 9 een gesprek heb ben met het kamerlid P.B. Blauw, lid van de vaste kamercommissie voor landbouw. De heer Blauw is op Texel omdat hij de officiële opening zal verrichten van de Texelse Landbouwdag die donder dag wordt gehouden in Den Hoorn. Het gesprek met Blauw gaat over ac tuele Texelse agrarische problemen en wordt in beslotenheid gevoerd. Na af loop, om 12.30 uur, arriveren B en W en andere autoriteiten in het strandpa viljoen en vandaar gaat het met rijtui gen naar Den Hoorn voor de opening van de landbouwdag om 14.00 uur op het podium in het centrum. SCHOORL B.V. Voornamelijk als gevolg van het grote aantal huiswaarts kerenden vervoerde Teso 2,4% personenauto's meer dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. De wachttijden, voornamelijk aan de Texelse kant, waren zowel vrijdags als zaterdag ca. anderhalf uur. Ingaand deze week in een eind geko men aan de seizoenopenstelling van de politiebureaus. Het bureau in Den Burg is voortaan dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur (zondags 9.00 tot 18.00 uur) en het bureau van De Koog is alleen dinsdags en donderdags geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Het duo Craanen-Engelvaart bij het zingen van het koekiiea. 1 jaar van tevoren 7x programmeerbaar perfect stilstaand beeld beeld voor beeld-weergave versnelt voor- en achteruit voorbereid op afstandbediening 2000 systeem. Zolang de voorraad strekt. voor ^998, bestuurslid Piet Hoogerheide dat het huidige, tijdelijke bestuur poogt binnen enkele maanden „een ploeg capabele bestuursleden bij elkaar te hebben". Lichtboei en lokale omroep moeten uit de studiokelder van de openbare bi bliotheek en volgens wethouder Piet Zegers zou een binnenkort leegkomen de kleuterschool een goed alternatief kunnen zijn voor de ruimteproblemen van de omroepen. Hij nodige Slot en Lichtboei uit zich in te schrijven voor een kleuterschool. Toegankelijk Het laatste agendapunt was „grotere toegankelijkheid maatschappelijk werk". Een titel die tijdens de discus sie voor enige spraakverwarring zorg de. Ook de speciaal voor de vergade ring uitgenodigde maatschappelijk wer ker Frank van Lare wist niet waarover men wilde praten. Wethouder Piet Ze gers legde uit dat het 24 uur bereik baar zijn van het maatschappelijk werk momenteel in veel gemeenten discus siepunt is en hij wilde „aftasten" hoe de mogelijkheden op Texel waren. Van Lare legde uit dat hij per week vijf uur „echt bereikbaar" is via zijn spreeku ren en dat mensen als ze hem op an dere uren bellen via een telefoonbeant- woorder horen dat ze het maatschap pelijk werk in Den Helder van negen tot vijf uur kunnen bellen. „Als er dan noodgevallen zijn krijg ik dat van hen te horen en kan ik redelijk snel ter plaatse zijn", aldus Van Lare. De maat schappelijk werker dacht dat er weinig behoefte aan een constante beschik baarheid van maatschappelijk werkers zou zijn. „In Alkmaar is men 24 uur bereikbaar en het is in een half jaar twee keer voorgekomen dat maat schappelijk werkers moesten opdraven in de avond of nacht." Daarnaast heeft deze service uitbreiding belangrij ke financiële consequenties: er zou een maatschappelijk werker op Texel bij moeten komen. Het wordt merkbaar stiller op Texel. Teso bracht het afgelopen weekend 682 personenauto's meer naar het vaste land dan er terug kwamen, waardoor het aantal au to's van niet-ingezetenen zondaga vond 5093 bedroeg (vorige week nog 5689). De zingende zielzorgers. Van links naar rechts de predikanten Verbeek, Ter Haar, Saiakay, De Jong, Knipscheer, Donker en pastor Kolkman. M a A-- 1 H ék> loei. i. Wie donderdagavond in Den Hoorn was, kon daar een bijzonder oecumenisch spektakel beleven: drie hervormde, twee gereformeer de en een doopsgezinde predikant alsmede één katholieke pastor stonden daar gezamenlijk op het podium te zingen ten bate van de restauratie van het Hoornder kerkje. Het voltallige gezelschap Texelse theo logen bracht een speciaal voor deze gelegenheid door Cor van Heerwaar- den en Charlotte Lorier gemaakt lied ten gehore op de wijze van „Mijn opa". Hoewel niet foutloos (op vocaal gebied zitten de kerken blijkbaar ook nog niet op één spoor) klonk het leuk en spontaan, terwijl de muzikale totaalindruk nog won dank zij de gi taarbegeleiding van één van de predi kanten: Kees de Jong uit Oosterend. Om de Texelse zielzorgers aan het zin gen te krijgen moest het publiek wél wat doen: geld geven. Dat gebeurde gelukkig in ruime mate; er werd ƒ450,— opgehaald. De herderlijke samenzang was onder deel van de straatveiling die tijdens de Hoornder donderdag werd gehouden ten bate van de kerkrestauratie. Een soortgelijke vocale bijdrage aan deze gebeurtenis werd geleverd door Jannie Craanen, samen met de burge- meèstersvrouw Trine Engelyaart. Bei den waren in Texels kostuum gestoken en zongen het bekende „Texelse koek- lied" waarbij-handenvol Texelse koek temidden van het publiek werd ge gooid. Ook de dames Craénen en En gelvaart deden pas hun mond open toen het publiek voldoende geld had gegeven. Toen ƒ250,— bijeen was kon het köeklied van start gaan. Ook de rest van de veiling had een goed financieel resultaat, mede dank zij de geestdrift waarmee veiling meester Ferry Zwanenburg de waar aan de man bracht. De veilinglijst ver- melddè aanvankelijk 41 artikelen maar op het .laatste ogenblik kwamen daar nog tientallen dingen bij, zodat er uit eindelijk 70 stuks te verkopen waren: zak aardappelen, fiets, filmcamera, stoelen, bloembollen, hooischop, etc. etc. Het was allemaal spontaan voor het doel geschonken en het meeste bracht een behoorlijk bedrag op. Zoals zo vaak bij dergelijke veilingen werd voor sommige artikelen maar net de reële waarde betaald terwijl andere dingeh veel meer opbrachten. Een fiets die voor tenminste ƒ400— weg moest bleef onverkocht omdat niet meer dan ƒ350,— werd geboden terwijl met enkele praktisch waardeloze voor- raadpotten meer dan ƒ200,— werd ver diend. De totale veiling bracht ƒ3000,—. Daar kwam nog de ƒ196,— bij die tijdens het concert in de kerk bij een collecte werd opgehaald. Ter gelegenheid van de landbouwdag in Den Hoorn

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1