allege wil surfclub ti S.V. De Koog in '86 ubsïdie geven CIV heeft weer de ruimte Subsidie toegekend aan eerste aanvragers lurige dank van :olklorestich tin g '9 Laatste zangdienst in De Cocksdorp TESO vaart weer uurdienst Texels paardensucces in de provincie Sportraadbezwaar bij Raad van State Gemeentelijke monumenten Programma zwemvierdaagse STUS *G 23 ALJGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Zondagavond zal voor de laatste keer dit seizoen een zangdienst worden ge houden in de Hervormde kerk van De Cocksdorp. Evenals vorige jaren zal aan deze slotdienst worden meege werkt door het Texels Christelijk Man nenkoor. leder is welkom; aanvang 19.30 uur. Het interieur van het nieuwe gebouw. Het oude en nieuwe gebouw samen vormen een complex met een lengte van maar liefst 133 meter. alleen voor de leidingkosten, een klei ne drieduizend gulden, op de lijst. Aangekondigd is dat de subsidieveror dening zodanig zal worden gewijzigd dat voor elke welzijnssector dezelfde normen zullen gelden. Een andere post die voor de gemeente waarschijnlijk mee zal vallen is de subsidie aan de meersportenvereniging. Deze grote club is het afgelopen jaar overgegaan op de computer en daardoor bleek het niet mogelijk de jaarrekening '84 op tijd klaar te hebben. Waarschijnlijk zal die uitwijzen dat er minder subsidie nodig is dan voorlopig is geraamd. Die ruimte zal worden benut om de korting op alle subsidies te verkleinen. Het verschil tussen het totaal van de aanvragen en het totaal beschikbare bedrag leverde een korting van 6.58% op in plaats van de in het collegepro gramma opgenomen 3%. Herbezetting Personeelsvertegenwoordiger Gerard Zijm constateerde een lacune in het jaarplan. Volgens de cao moeten de veertigurige werkweken teruggebracht worden naar 38 uur en de vrijkomende uren kunnen dan worden benut om nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Daarvoor zijn herbezettingen" nodig. Dat betekent dat bijvoorbeeld voor de muziekschool, waar de tarieven een belangrijke inkomstenbron vormen, de leerlingen meer geld in zullen moeten brengen. Er zal een bezwaar tegen het plan worden geformuleerd waarin hier op wordt gewezen. Verder leverde het plan weinig discussie op. Basiseducatie Goos Westerlaken en Siem Zijm be zochten de bestuursvergadering om te peilen of de stichting wat voelt voor geïnstitutionaliseerde basiseducatie". In taal die de leerlingen van dit insti tuut ook zullen begrijpen, betekent dit dat er een vaste herkenbare vorm moet komen voor het alfabetiserings- werk en het open school-project. Dat moet dan geen school worden, want mensen die deze vorm van bijschaven nodig hebben zijn nu juist op scholen geheel of gedeeltelijk mislukt. Het lijkt er echter wel op dat de basiseducatie onder het ministerie van onderwijs en niet onder dat van welzijn komt te vallen. De goede gang van zaken rond het beter leren lezen en schrijven en de taalles, die onder meer aan buitenlan ders wordt gegeven, toont dat er be hoefte aan dit werk is. Ook de open school, die werd bezocht door vrou wen met maximaal twee jaar voortge zet onderwijs, draaide elk jaar goed. Zo'n zestig vrouwen op Texel hebben in de loop der jaren van deze voorzie- ning gebruik gemaakt. Het geld hier voor is echter op en zoals Goos Westerlaken, die les gaf aan de Open School, het uitdrukte: „Vrijwilligers werk is mooi, maar wij moeten ook ons brood verdienen". Hij achtte het uitgesloten dat mensen de drempel zullen nemen als dergelijk onderwijs in Den Helder gegeven zou moeten wor den, wat het rijk lijkt voor te staan. Het aantal mensen op het eiland.dat baat zou hebben bij basiseducatie schatte hij op driehonderd. Zijm vertel de dat daarvan een stuk of twintig „hard hollend" naar het alfabetise- ringswerk zouden moeten gaan. In de praktijk zou het er echter op neerko men dat een dergelijk instituut onge veer één arbeidsplaats zou opleveren. Het is moeilijk om de mensen die dit nodig hebben te krijgen. Het beste zou het gewoon zijn als er een instel ling op Texel was met een goede naam en een lage drempel". Het bestuur van de stichting kon zich duidelijk vinden in het plan en ver klaarde zich bereid de voorbereidings fase voor haar verantwoordelijkheid te nemen. Het bestuur zal het college benaderen met het verzoek een plan op te stel len. Als de betreffende wetgeving van kracht wordt, kan gelijk gestart worden. Brakestein Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van de duikclub, waarin werd gevraagd of de lening van ƒ12.000,— die de WST verstrekte bij de aankoop van het huidige clubschip Brakestein overgeschreven kon worden op een eventueel nieuw aan te schaffen schip. De vereniging zou graag een clubschip hebben dat ook op de Noordzee kan opereren en overweegt verkoop van het huidige schip. Het bestuur kon zich hierin vinden. college van b en w wil in 1986 een investeringssubsidie kei5 irekken aan de windsurfclub voor de bouw van een ver- op de dijk bij Dijkmanshuizen. S.V. De Koog komt in jerking voor een bijdrage in de stichtingskosten van een iive kantine. Dat zijn de grootste posten op de wensen- die het college heeft opgesteld voor het komende jaar. oog toe ontbrak een dergelijke lijst bij het ontwerp jaal-cultureel jaarplan voor dat jaar. posten op de wensenlijst Restauratie van het pannendak en ischot van de wierschuur bij het iem museum, het vernieuwen van verwarming en aanpakken de brandpreventie in de Beatrix- ƒ10.000,zou mo'eten worden ■trokken voor kunstopdrachten, er tgeld komen voor alcohol- en «voorlichting, voor het impregne- gedeeltelijk vernieuwen van de ■elgordijnen van de De Koninghal kunnen worden bijgedragen in de igde ƒ25.000,—, de renovatie van lelegenheid voor de jeugd, voor voor het conserveren van de iten die de scheepsarcheologie irt, een backstop voor de honk- jub en een plateau' waar het ge- van de windsurfclub op komt te iien ander kwam ter tafel tijdens de wursvergadering van de Wei- stichting woensdagavond, andagavond had de sportraad al (onstateerd dat een wensenlijst ont- waardoor het eigenlijk niet mo gelijk was een mening over het jaar plan te'geven. Een investeringslijst is immers voor een belangrijk deel de uit werking van het beleid dat de ge meente voorstaat. Het bestuur van de WST toonde zich onder de indruk van de grote zaken die 'op deze lijst voorkomen. Het is overigens nog niet gezegd dat de sub sidies ook werkelijk worden toegekend. Het jaarplan moet, na advisering door de betrokken instellingen, nog naar de gemeenteraad. Ballet In de sportraad was al opgemerkt dat de balletvereniging in het jaarplan vol gens een aanzienlijk gunstiger norm wordt beoordeeld dan de sportvereni gingen. Dat heeft te maken met het subsidiëren van huisvestings- en derge lijke kosten als er al aanzienlijke bijdra gen in de leidingkosten worden ont vangen. Het college heeft kennelijk dinsdagochtend tijdens de wekelijkse collegevergadering die gedachte over genomen, want de balletclub staat nu Met de ingebruikneming van een tweede gebouw op de ha ven van Oudeschild is de Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbenodigdheden voorlopig van de ruimtenood verlost. Het nieuwe gebouw beslaat een op pervlakte van 42 x 17 meter, bij een hoogte van negen meter en staat in het verlengde van het in 1977 gestich te gebouw. Om het complex niet al te massaal te maken en voor een harmo nieuze overgang, bevindt zich tussen beide bedrijfsruimten een met hekwerk afsluitbare binnenplaats. Dat betrekkelijk kort na het eerste on derkomen al weer uitbreiding nodig was, heeft te maken met de techni sche ontwikkeling in de visserij maar ook met neiuwe bedrijfsactiviteiten van de CIV. Wat het eerste betreft: mét de Noordzeekotters is ook de omvang van de netten gegroeid. Meerdere vissers Met ingang van de volgende week zal TESO als regel weer een uurdienst on derhouden. Als de drukte het noodza kelijk maakt, wordt echter wel met twee boten gevaren. Bovendien vaart zondag voor het laatst dit jaar de eerste boot om 7.05 uur. De eerste boot op zondag vertrekt daarna weer om 8.05 uur. Willem Goënga uit Den Hoorn is met zijn tweespan Oberon en Mercury het afgelopen weekend eerste geworden bij de Noordhollandse kampioenschap pen in de open klasse in Wijdenes. De tweede plaats was ook al voor een Texelaar: Arie Brans met Sylvia en Odette. Er kwamen in totaal acht aan spanningen uit die tot de top van de provincie gerekend mogen worden. De Texelse zege was onaangevochten. Al leen Brans en Goënga moesten een keer overrijden om de jury nog eens te laten kijken wie de eerste en wie de tweede plaats zou moeten krijgen. Het AROB-bezwaar dat de sportraad vorig jaar indiende tegen de korting van de subsidie op het zomerrecreatie- werk met ƒ30.000— diende donderda gochtend voor de Raad van State. De sportraad en de gemeente konden bei den nog eens hun standpunt toelich ten. De gemeente bleef in ieder geval bij haar eerder ingenomen standpunt dat deze beslissing weloverwogen ge nomen was maar voor het ter perse gaan van de krant kon niet bekend worden gemaakt hoe gereageerd zou worden op de argumenten van de sportraad. Voor deze instelling ver scheen voorzitter André van Vliet, bij gestaan door Jitze Beintema, voor het hek. Van der Vliet wees erop dat de gemeenteraad zelf eigenlijk heeft toe gegeven dat de beslissing niet wel overwogen was, omdat via de wel- zijnsstichting ƒ7500,— van de korting teniet werd gedaan en later nog eens ƒ4500,— direct. Bovendien wees Van der Vliet erop dat de gemeente eerst zelf de verplichting had opgelegd huisvesting voor de me dewerkers aan het projekt te zoeken die ƒ16.392,— duurder was dan de oor spronkelijke huisvesting in een voetbal kantine om daarna fors te korten. „De complimenten die de raad ons maakte voor onze inspanning en creativiteit stemmen ons wat bitter", aldus Van der Vliet die de bekende argumenten nog eens op een rijtje zette. verrichtten het onderhoud en repara- tiewerk eigenhandig in eigen ruimte, onder andere aan de Slotskolk in Oosterend. Voor de grote netten was daar te weinig plaats. Met name de beperkte hoogte van deze gebouwen belemmerde dat de netten werden ge hesen, zodat steeds meer vissers der gelijk werk gingen doen in het CIV- gebouw. Daar ontstond ruimtenood als meerdere vissers tegelijk aan het werk wilden. In het nieuwe CIV- gebouw kunnen vier netten tegelijk onder handen worden genomen want er zijn twee hijsbanen met vier takels. De nieuwe bedrijfsruimte biedt ook 'adem' voor nieuwe activiteiten van de CIV zoals staaldraadverwerking. Het streven is erop gericht steeds meer visserijartikelen zelf te vervaardigen, zoals vislijnen. Die werden vroeger kant en klaar gekocht. Al enkele jaren beschikt de CIV over een 60 tons staaldraadpers waarmee ogen aan staaldraden tot 40 mm dikte kunnen worden gezet, niet alleen voor de vis serij maar ook voor andere opdracht gevers, zoals loonbedrijven, NIOZ e.d. De nieuwbouw biedt tevens ruimte voor opslag van allerlei artikelen die te genwoordig in voorraad worden ge houden, waaronder de 'grondstoffen' voor het zelf te vervaardigen materieel. Het extra werk is bewust aangetrokken omdat dit profijtelijk is, vooral door de betere benutting van reeds aanwezige arbeidskracht. Het CIV-bedrijf had met grote druktepieken te maken (op vrij dag en zaterdag na het binnenkomen van de vloot) terwijl men op overige dagen vaak bijna niets te doen had. Het aangetrokken werk kan nu op die stille dagen worden verricht. Het nieuwe gebouw werd naar een ontwerp van Architectenbureau Alke- ma neergezet door Bouw- en Timmer bedrijf Martin Visser. Toegepast werd een stalen skelet waarop geïsoleerde gevelplaten werden aangebracht. On deraannemers waren onder meer de Verenigde Elektro Monteurs en (voor de betonnen vloer) Meijert Boon. De bouw heeft drie maanden gevergd. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming zal volgende week aan de CIV- leden en enkele speciale genodigden een diner worden aangeboden. Ondanks het feit dat de betreffen de ambtelijke projectgroep werd getroffen door ziekte en ongeval is een effectief gemeentelijk beleid ten aanzien van de plaatselijke mo numentale gebouwen daadwerke lijk in uitvoering gekomen. Aan de eerste gebouwen die voor subsidië ring in aanmerking komen, wordt thans gewerkt. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid ging woensdagavond akkoord met subsidies voor een achttal projecten. De schapenboet Pontweg 116 waarvan de subsidiabele herstelkosten ƒ15.000,— zijn, krijgt een gemeentelijke bijdrage van ƒ9.000,—. De schapenboet Zuid-Haffel 21 (subs.kosten ƒ30.000,— krijgt ƒ18.000,—, de stolp Bargen 4 (waaraan reeds volop wordt gewerkt) krijgt ƒ15.000,— de stolp Bargen 6 eveneens; de schapenboet-met- aanbouw Noorderhaaks 1a krijgt ƒ15.000— en een bedrag van ƒ20.401,84 wordt toegekend voor de restauratie van de Saksische boerderij Tijdens de zwemvierdaagse worden in en om zwembad Molenkoog een aan tal activiteiten georganiseerd. Het pro gramma is als volgt: Maandag 26 augustus: paal hangen en onderwater zwemmen. Dinsdag 27 augustus: achteruit zwemmen. Donderdag 29 augustus: kleine kermis, sprintwedstrijden zwemvliezen. Vrijdag 30 augustus: jeugdmarkt, klei ne kermis, barbecue, playback-show. De tijden waarop gezwommen kan worden zijn 's morgens van 10.00-12.00 uur en 's avonds van 17.30-19.30 uur. Elke dag ontvangen de deelnemers ook nog een verrassing. Inschrijffor mulieren zijn verkrijgbaar aan de kassa van het zwembad. Voor de playback- show hebben zich reeds zes kandida ten gemeld. Opgave is nog mogelijk. Pontweg 23. Ook De Grie 5 en Hoorn- derweg 20 worden spoedig gerestau reerd; subsidieaanvragen zijn in aantocht. Tegelijk met het goedkeuren van de genoemde subsidies (samen ƒ92.401,— adviseerde de commissie B. en W. om genoemde panden op de gemeentelijke monumentenlijst te zet ten. Dat laatste is onder meer nodig om ook op subsidie van de provincie kans te maken. Veel animo Na het bekend worden van de ge meentelijke subsidieregeling (voor 1985 werd door de raad ƒ200.000,— voor dit doel uitgetrokken) hebben eigenaars van twintig panden belangstelling ge toond. Acht van hen zijn dus nu aan de orde. Dirk Terpstra van het Pakt had graag ook wat meer geweten over de andere panden om te kunnen beoordelen of bij het toekennen van prioriteiten juist is gehandeld. Hij had zich er over ver baasd dat voor de boet Noorderhaaks 1a al subsidie was uitgetrokken. Hij dacht dat er elders op Texel wel boe ten staan die eerder in aanwerking zouden komen. Terpstra vond de vlak bij de veerhaven in de P.H. Polder staande boet niet zo erg aantrekkelijk. Wethouder Schilling had een tegen gestelde mening. Hij zag de thans bouwvallige boet bij de entree van Texel als een visitekaartje. „Het maakt geen beste indruk dat men bij het be treden van Texel al direkt wordt gecon fronteerd met een haveloos gebouw met een gat in het dak". Overigens is het stellen van prioriteit niet zo erg belangrijk want als het col lege zijn zin krijgt zal ook volgend jaar weer twee ton voor gemeentelijke mo numenten beschikbaar zijn, zodat op langere termijn gezien veel aanvragers geholpen kunnen worden. Het is ech ter een zaak van vrijwilligheid. Scilling: „Je kunt nog wel mooiere restauratie projecten aanwijzen, maar dat haalt weinig uit als de eigenaars er niets voor voelen. Het is heel practisch om als eerste in zee te gaan met eigenaars die graag willen". steen vuurwerk dat klonk als een klok dankte de Stichting Texels Folklore woens- gavond iedereen die meegeholpen heeft aan het afgelopen folkloreprogramma. J werd zelfs letterlijk verwoord toen aan het eind van het vuurwerk de tekst dankt u" helderrood oplichtte. klorewoensdagen nieuwe stijl - peen zeer succesvol te zijn geweest, verdubbeling van het budget kon een aantrekkelijk programma ge worden, dat zowel Texelaars als bleek aan te spreken. Het :ingsbestuur hoopt die trend vol- jaar nog verder uit te kunnen Het enige dat niet goed ont- is, was de muziek die in de omgeving te horen was tijdens eerste markten. Volgend jaar zal worden hiervoor een accepta- oplossing te vinden. Met name van de eigen leden werden veel tevreden en enthousiaste reacties gehoord. Dat is belangrijk, want de af gelopen winter doorleefde de stichting een crisis. Het heeft er zelfs even naar uitgezien dat er dit jaar helemaal geen folkloremarkten meer zouden worden gehouden. Besloten werd toen om met een verdubbelde bijdrage (het budget steeg van ƒ20.000,— naar ƒ40.000,— de zaken groter aan te pak ken en dat is dus een goede gedachte geweest.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5