Cjrom Ttvartr jexeh in het harL, Als ik boer op Texel was haakte ik me zorgen" 'Relatieboeren' komen bijeen Stichting Texels Schaap is weer actief tje' len fimer/id Piet Blauw tijdens /andbouwdag: rleende ouwvergunning Zevende zeehond aangespoeld Politie bemiddelde bij havenruzie Kop staart botsing Speel-o-theek weer open Aanrijding STUS Ij, lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.009 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1985 rioet. t.._r geslaagde landbouwdag die donderdag in Den Hoorn werd ge- den werd geopend door het VVD-tweede kamerlid Piet Blauw. Voor officiële gedeelte van de dag hadden de verenigde standsorganisaties gesprek met deze bestuurder over de komende behandeling van de ne nota's in de kamer. De landbouworganisaties bleken niet bereid de inhoud van het gesprek in te gaan maar Blauw verklaarde achter as ik boer op Texel was, maakte ik me zorgen. Het is werkelijk vijf twaalf voor het eiland. De VVD-fractie wil een speciale status voor I bepleiten maar er moet nu gelobbied worden bij de andere fracties van belang zijn". De landbouwdag zelf bleek een groot succes, e-organisator Willem Goënga vertelde na de reacties van de deelne- de bedrijven gehoord te hebben dat het evenement volgend jaar nog er aangepakt zal worden. wwas uitgenodigd door de orga- e nadat staatssecretaris Ploeg van "e partij had laten weten geen hebben. De plaatselijke VVD- ing speelde daarin een bemidde- rol. Het kamerlid is voorzitter s vaste kamercommissie voor de bouw en in die hoedanigheid werd gevraagd. De standsorganisaties en de gelegenheid van zijn bezoek om met hem te praten in pavil- paal 9. Blauw heeft een actieve bespeeld in de besluitvorming rond verplaatsing van dit paviljoen vorig en hij was nog niet in de gelegen- geweest om het nieuwe gebouw ekijken. Ook sprak het kamerlid leden van het Comité Nationaal dschap Nee, Gelein Jansen, Ger- Poster en Cor Dros. „Mijn dschap was duidelijk. Morgen ten ze beginnen te praten met de partijen die invloed hebben. Als een paar weken wachten is het Mijn fractie bepleit een specia- atus voor het eiland omdat hier gevaar bestaat voor verschraling het voorzieningenniveau, bijvoor de kaasfabriek en de toeleve- sbedrijven zouden op de tocht ko- staan. Mensen die hun eigen op orde hebben moeten niet een regering die deregulering istaat nog meer regels opgelegd We hebben laatst eens laten Deken hoeveel wetten er speciaal de landbouw zijn opgesteld: dat 55! Als we er iets aan kunnen om dat aantal te beperken moe dat ook doen. Maar nogmaals, alle partijen die invloed hebben gepraat worden. In de eerste emeester en wethouders hebben volgende personen en instan- bouwvergunning verleend: Eelman, Kadijksweg 8, Den Burg, het plaatsen van een kippenhok; Exploitatiemaatschappij De Krim, weg 13, De Cocksdorp voor het isen van drie trekkershutten; K. erman, Stuifweg 13, De Cocks- voor het plaatsen van drie trek- hutten op het terrein gelegen Prins hotel; B. Dros, Bernhardlaan Den Burg, voor het veranderen gevel; Stichting Nederlandse dherbergcentrale, Amsterdam, plaatsen van een fietsenber- aan Schansweg 7 te Den Burg; Sala, Bernhardlaan 104, Den voor het veranderen van een ge- Visman, Peperstraat 35, terend, voor het plaatsen van een uken/doucheruimte; Bouwbedrijf •v, Muyweg 41, De Cocksdorp, plaatsen van 8 appartemen- Boodtlaan 4 te De Koog; R.B. Boodtlaan 38, voor het geheel ieuwen van een zomerwoning; St. Werkgemeenschap, Ruyslaan Koog, voor het plaatsen van bijenstal; N. Krab, Buytengors 51, Burg, voor het plaatsen van een gas/kanaal; C.J.A. Witte, Dijk huizen 4, Oudeschild voor het van een jongveestalling; Di- gemeentewerken, Den Bu^g, gedeeltelijk veranderen van schoolgebouw Keesomlaan 15, Burg; Directeur gemeentewerken, Burg, voor het gedeeltelijk veran- van een schoolgebouw Kot- 1 Oosterend. belanghebbenden kunnen te- beschikkingen ingevolge de Administratieve Rechtspraak Over- beschikkingen een bezwaarschrift Nadere informatie hierover is fcrijgen bij de gemeentesecretarie, R.O.V., kamer 205. helft van oktober starten uitgebreide commissievergaderingen in de kamer over de structuurschema's en dan wor den eventuele wijzigingen besproken." Relatienota Het kamerlid liet er geen twijfel over bestaan dat hij sympathie voelt voor de oppositie die op Texel gevoerd wordt tegen de aanwijzing tot natio naal landschap (enzovoort) in de struc tuurschema's. Over de relatienota liet hij zich genuanceerder uit: „Om te be ginnen is dat een zaak van overleg tussen de gemeente en de provincie, daar heeft het rijk niet zoveel mee te maken als met de structuurschema's. De provincie heeft nog geen stand punt. Op zich vind ik het terecht dat als het volk de Texelse natuur wil be houden er geld op tafel komt. Dan moet het echter wel boter bij de vis zijn en ik heb er grote twijfels over dat geld er wel is. We hebben het totale areaal relatienotagebieden in Nederland al teruggebracht tot honderduizend hectare en het zou mij niet verbazen als daar nog meer afging. De priori teitsstelling, wie het eerst in aanmer king komt, wordt dan heel belangrijk". Blauw, zelf landbouwer, opende de dag door een schaap voor te geleiden aan de jury. In zijn toespraakje noem de hij de landbouwdag een goed initia tief, zowel voor de toeristen als voor de Texelse bevolking. „Bovendien is het stimulerend voor de landbouw zelf, als de hoogwaardige produkten van Texel aan het publiek getoond kunnen worden." Willem Goënga vertelde kort maar krachtig waarom Den Hoorn de orga nisatie van de landbouwdag naar zich heeft toegetrokken: „De tijd is rijp voor een Texelse landbouwdag. Ik hoorde laatst iemand zeggen: wie hem pakt die heeft hem. Wij hebben hem gepakt en we zijn van plan hem te houden. We willen hier een traditie van maken, elke laatste donderdag van augustus. Om aan te geven dat we een brede opzet willen zijn hier niet al leen zoals vorig jaar de niet- zwoegervrije schapen, er worden ook andere soorten vee getoond en ge keurd." De markt was dan ook duide lijk veelzijdig. Koeien, schapen, geiten, paarden, ponies en kleinvee, het was allemaal vertegenwoordigd. Bovendien waren diverse loonwerkers met groot materieel naar het loodsendorp geko men. De zaken bleken goed te gaan. Omdat er donderdagochtend regen was gevallen konden de boeren moei lijk het land op en er was dan ook bij zonder veel belangstelling van agrari sche zijde. Tevreden Willem Goënga toonde zich op alle fronten tevreden. „Het was heel dui delijk een dag voor Texelaars. De orga nisatie verliep vlekkeloos en na afloop hebben mensen van de dienst ge meentewerken het dorp weer prachtig schoongemaakt. Het kon gewoon niet beter." De show van de bedrijven was be tter schaap was nogal onwillig toen het door het kamerlid moest worden voorgeleid. Het dier zag zijn kans schoon en ontsnapte maar werd door enkele wakkere fotografen opgevangen. Op initiatief van de gezamenlijke landbouworganisaties wordt van avond in hotel De Pelikaan een bij eenkomst gehouden van boeren die grond hebben in de Texelse re latienotagebieden. Het is de bedoe ling hen informatie te verstrekken over praktijkervaring met beheersovereenkomsten. Aanwezig zijn onder meer enkele agra riërs uit Waterland waar men al gerui me tijd ervaring heeft opgedaan met beheersovereenkomsten, de daaraan verbonden beperkingen en de vergoe dingen. Uiteraard wordt er rekening mee gehouden dat Waterland in agra risch opzicht niet is te vergelijken met Texel. Tevens geeft een deskundige van de LTB op deze avond informatie, terwijl ook Ir. Keizers van het Land bouwschap present zal zijn. De standsorganisaties willen dat de mensen waar het uiteindelijk om gaat, dus de relatienotaboeren zelf een zo goed mogelijk inzicht krijgen in de moeilijkheden en mogelijkheden van het werken in beheersgebieden. Zij zul len dan goed beslagen ten^js komen als zij de volgende maand overleggen met gedeputeerde staten. De standsorganisaties houden er dus ernstig rekening mee dat de aanwijzing van relatienotagebieden op Texel ge woon doorgaat, al hopen zij nog dat de oppervlakte belangrijk kleiner zal worden dan volgens de voorstelen van medio mei de bedoeling was. Gerard Schraag, voorzitter van de ge zamenlijke landbouworganisaties, ver telde ons echter dat uit informele con tacten is gebleken dat de begrenzing niet meer zal worden gewijzigd en dat de Texelse relatienotagebieden dus als een realiteit moeten worden be schouwd. Vrij veel Texelse boeren heb ben binnen de nu aangewezen gebie den kleine of grotere stukken grond: voor de vergadering van vanavond zijn 56 agrariërs uitgenodigd. Willem Goënga (I.) en Piet Blauw tijdens de opening van de landbouwdag. hoorlijk uitgebreid en goed georgani seerd. Zo werden bijvoorbeeld de koei en die ter keuring werden aangebo den, een achttal beesten van veehou ders uit „wijk H", gestald in boxen van een landbouwmechanisatiebedrijf en ter plaatse gemolken. Dat was gelijk weer een aardige de monstratie voor het publiek. Na de opening werd eerst de schapen keuring gehouden. De aantallen aan geboden schapen in de niet- zwoegervrije sector lopen terug, maar er kon nog een behoorlijk koppel met een goede kwaliteit worden aangebo den. De dagkampioen van het „ge- bruiksvee" werd bij de schapen aange wezen, de oudere ram van mevrouw De Porto uit De Waal. De rubriek dwerggeiten toonde een bijna totale overwinning voor Klaas de Ridder. Slechts één van de vijf rubrie ken werd gewonnen door een geit van een andere eigenaar, het geitelam Ja- caranda 5 van Tyeslemore van Frans Voskuil. De keuring van de witte gei ten verviel. Wel showden de leden van deze jonge vereniging hun dieren. De best gaande rijpony bleek Wendy te zijn, bereden door Johnny van der Zwaag. Bij de ruinenkeuring werden tien dieren aangeboden aan het Warm bloed Paarden Stamboek waarvan acht dieren uit de op het eiland populaire afdeling tuigpaarden. Zeven van deze acht werden geaccepteerd. Winnaar werd Marco van Henk Spigt, tweede Zabay van W. Zijm en derde Pionier van Henk Spigt. Ditzelfde paard bleek in het tuig als beste uit de bus te ko men. Hier waren de tweede en derde plaats voor de paarden Mercury en Oberon, waarmee Willem Goënga suc cessen boekt. Bij de rijpaarden werd Stormy van A. Kiljan eerste en geac cepteerd voor het stamboek. De keuring van het rundvee leverde goede plaatsingen voor Betje 9 en Co- ba 83 van Piet Blom: ze werden 1 en 3. Tweede werd Ingrid 61 van F.J. Bak ker. De dieren werden gekeurd door de drie hoogst geëindigden veebeoorde- lïngswedstrjd die eerder dit jaar werd gehouden. Een wat lugubere naam had de verder absoluut niet lugubere keuring van slachtlammeren-karkassen. Deze lam meren werden 's ochtends geslacht en 's middags gekeurd. Eerste werd het lam van C. Veeger uit de Westen, tweede dat van P. van Leeuwen en derde dat van F. Bakker. Het kleinvee was in ruime mate aan wezig. Beide verenigingen, „Op eigen wieken" en „Kotex" stuurden een rui me inzending. Het beste konijn bleek eigendom van I. Daalder, terwijl de beste duif van B. van Wijngaarden was. Dan was er nog een prijs voor de dagkampioen bij het „hobbyvee" en die was voor een bok van Klaas de Ridder. In de rubriek „mestvee" wer den een vaars en een stier van de ge broeders Goënga 1 en 2, terwijl een os van het Lamsvleesbedrijf Texel derde werd. Uitslagen schapenkeuring (eerste plaatsen): Drietallen ooilammeren: P. Bakker, Westergeest 1. Tweetallen ramlammeren: A. Boerhorst 1 Anderhalf-jarige rammen: gebr. Goënga. Oudere rammen: mevrouw De Porto. Viertallen jongere schapen: gebr. Goënga, Jac. Lap. Schaap met ooi en ram: gebr. Goënga, Zondagmiddag spoelde bij paal 28 een moederloze jonge zeehond aan, de ze vende van dit seizoen. Het dier is in het Natuurrecreatiecentrum opgeno men en is door de veearts behandeld. De jonge zeehond verkeerde in vrij slechte conditie (veel te licht van ge wicht en diverse ontstekingen) maar zal waarschijnlijk wel in leven kunnen worden gehouden. Het is meer dan tien jaar geleden dat zoveel jonge zee honden op Texel aanspoelden. Ook bij het opvangcentrum in Pietersburen is sprake van een ongekend grote aan voer. Oorzaak is niet alleen het weer stijgende aantal zeehonden in het Ne derlandse deel van het Waddengebied maar ook het slechte weer, waardoor ouders en jongen makkelijker uit elkaar raken terwijl de kans op ondervoeding groter is omdat op de langdurig onder water staande banken te weinig gele genheid is voor rustig zogen. De havenmeester van Oudeschild riep zaterdag de politie te hulp bij proble men die werden veroorzaakt door een drietal Duitse jachteigenaars. Ze had den hun vaartuigen zodanig afgemeerd dat een sleepboot daardoor niet kon uitvaren. Ze weigerden om ruimte te maken, waardoor een woordenwisse ling en zelfs een handgemeen ont stond met de eigenaar van de sleep boot. Er vielen meerdere klappen, waarbij een van de Duitsers in de ha ven terecht kwam. Het optreden van de politie had een sussend effect. Drankgebruik was mede-oorzaak yan het agressieve gedrag van de Duitsers, zodat ze na door de politie naar hun vaartuigen te zijn gebracht de volgende dag veel inschikkelijker Een 74-jarige Texelse automobilist die op de Postweg afremde voor een an dere weggebruiker, werd van achteren aangereden door een 28-jarige Duitse vrouw. Laatstgenoemde zat nogal dicht op de Texelaar en was op de natte weg gaan glijden toen haar rem men blokkeerden. Beide wagend lie pen plaatschade op. De speel-o-theek is weer geopend. Nu niet meer in de voorspeelruimte van het dorpshuis maar in lokaal V (recht tegenover de voorspeelruimte). De openingstijden blijven gelijk, namelijk woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en vrijdag van 15.00 tot 17.00 uur. op het kruispunt Stuifweg- Schorrenweg in de polder Het Noor den deed zich zaterdagochtend een aanrijding voor waarbij twee auto's schade opliepen. Een 36-jarige Texelaar die van de Schorrenweg kwam kreeg geen voorrang van een 44-jarige Duit ser. Nadat de wagens elkaar hadden geraakt schoot die van de Duitser de sloot in. de inzittenden van beide au to's kwamen met de schrik vrij. De Stichting Het Texelsche Schaap heeft haar activiteiten weer opge vat, onder een gedeeltelijk nieuw bestuur. Nieuw is dat er raambiljet ten uitgegeven zullen worden aan restaurateurs die echt Texels lams vlees op het menu voeren. Dat wordt gecontroleerd via de leveran ciers. Met de horeca is afgespro ken dat de week van 2 tot 9 sep tember een speciale lamsvlees- week zal zijn. Bovendien zal worden geadverteerd en wordt een lijst van restaurants en een lijst slagers die Texels lam verwerken bekend gemaakt. De stichting gaat dus weer naar buiten treden en als te genprestatie heeft men daarvoor aan de horeca gevraagd in de week van 2 tot 9 september extra aandacht te besteden aan het Texelse lamsvlees. Op Texel worden jaarlijks zo'n vijfdui zend lammeren geslacht. Dat kan eventueel 7000 worden, maar volgens de stichtingsbestuurders Cor Snoeii (secretaris) en Dirk Roeper is de groei er dan uit. Zo'n tien tot vijftien pro cent daarvan is voor de Texelse markt. Tot nog toe heeft de stichting zich beijverd voor het vergroten van het aantal slachtlammeren, nu wil men zich beijveren voor een betere kwalieit van het vlees. Roeper: „Wij willen ons richten op de betere markt, gewoon omdat daar meer geld te verdienen valt. Om die reden hebben we voor de lamsvleesweek ook een aantal culinaire journalisten uitgenodigd. We weten nog niet wie er komen, maar weeho pen natuurlijk op positieve publiciteit." Overigens heeft de activiteit van de stichting nooit echt stilgelegen. Het verstrekken van keurmerken en certifi caten aan geslachte lammeren is altijd doorgegaan. De andere leden van het huidige bestuur zijn voorzitter Cees Commandeur, Piet Bakker (Wester geest) en A. Moerman als adviseur. Moerman is van het bedrijfsschap slagersbedrijf.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1