Duizenden bezoekers verwacht bij Surfcup TX 8 Cornelia Irene stoer schip voor binnen de mijlen Club Texel trots op aandeel in organisatie Laatste strandloop Paal 28 Uitslagen zaalvoetbal Bijenkorfweg afgesloten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 AUGUSTUS nantie SfOR' F. Leemburg f.lj en de familie Krijnen bij het overhandigen van de eigendomspapieren. Het komend weekend kon het wel eens erg druk worden op het strand van De Koog. Het surfspektakel dat vrijdag, zater dag en zondag wordt gehouden in het kader van de Holland Surf Cup 1985 belooft duizenden bezoekers te trekken. Die belangstellking zal niet alleen gericht zijn op de verrichtin gen van de vele Nederlandse topsurfers maar ook op het Tropical Sea Festival dat er mee samenvalt. Het aardige is dat Texel niet alleen maar de locatie is waar het een en an der zich zal afspelen maar dat Texe laars ook een groot en zelfs overwe gend aandeel hebben in de plaatselijke organisatie van dit nationale evenement. „We verwachten elke dag vier tot vijf duizend toeschouwers op het strand", aldus voorzitter Gerrit Spanhaak van de Texelse windsurfclub die met zijn medebestuursleden al sinds december met de voorbereidingen doende is geweest. Goede relatie Spanhaak is er voldaan over dat het kennelijk is gelukt om met het nationa le surfwereldje een goede relatie op te bouwen, waardoor de naam Texel als 'surfeiland' nog meer inhoud krijgt. Toen vorig jaar de Holland Surf Cup voor het eerst werd gehouden en ook toen de organisatie voor een groot deel aan de plaatselijke windsurfclub werd overgelaten beviel dat alle be trokkenen uitstekend. Mede door de combinatie met het Tropical Festival waardoor het evenement voor zowel surfers, de sponsors als het publiek erg aantrekkelijk werd. Texel was dan ook de eerste club waarmee voor het tweede jaar opnieuw afspraken zijn ge maakt en dat resulteert dus in het surf/muziekfeest van het aanstaande weekend dat nóg leuker belooft te worden dan de eerste keer. Veel zal echter afhangen van het weer en dat betekent tevens een stukje spanning. Wat de surfers op het water zullen uit voeren hangt af van de wind. Als er weinig of geen wind zou zijn kan er helemaal niet worden gesurfd en zal het publiek zich tevreden moeten stel len met demonstraties waterskieën en dergelijke. Texel geldt echter als de meest winderige locatie van de kust en het zou zeldzame pech zijn als de weergoden zich hier drie dagen lang zó koest zouden houden. Holland Pool Voor wie het nog niet weet: de Hol land Surf Cup is een soort competitie van topsurfers die zich over het hele voorjaar en zomer uitstrekt. De uitge nodigde surfers kunnen hun kwaliteit tonen in de branding van de Noordzee (Noordwijk, Vrouwenpolder, Scheve- ningen, Zandvoort, Texel en Bergen) en op binnenwater (Kamperland, En schede, Roermond, Hoogezand- Sappemeer, Oostvoorne en Zeewolde). Op Texel is de één na laatste wedstrijd; de finale is van 6 - 8 sep tember in Bergen. Deze surfcompetitie wordt georganiseerd door de Holland Surf Pool (officiële naam: Nederlandse Vereniging voor Windsurfpromotie) waarin 25 grote bedrijven op het ge bied van surf- en aanverwante artike len jaarlijks een bedrag storten, zodat elk jaar ongeveer twee ton bijeen wordt gebracht, dat aan organisatie kosten en prijzengeld wordt uitgege ven. Elk van de betrokken onderne mingen brengt een groep van twee tot drie profsurfers in de strijd, die hele maal in de spullen worden gezet, leder merk heeft op het strand zijn eigen zeer herkenbare vak, van waaruit wordt geopereerd. Er komen totaal 96 surfers, waaronder 24 vrouwelijke. De bekendste onder hen zijn Stephan van den Berg, Paul Jansen, Onno Tellier, Gerrit Spanhaak: eervolle taak Martine van Soolingen en Olaf van Tol. De Windsurfclub Texel heeft de afgelo pen maanden een groot deel van de organisatiewerkzaamheden verricht: het aanvragen van de vergunningen, het oplossen van parkeerproblemen, het reserveren van het strand, het re gelen van de beveiliging etc. Locale jury De club levert ook de jury die (onder supervisie van Holland Surfpool-man Bert Kuijpers) het onderdeel springen gaat beoordelen. Die jury bestaat uit Marloes van der Vis, Menno en Joke van der Wal, Joes Schoo, Herman Boks, Jan Vonk en Ron van Boven. De club heeft ook een aandeel in de wedstrijdleiding want Wieb van den Berg uit Oosterend assisteert wedstrijdleider Frans Bolweg. De Bij een stevige wind werd de laatste strandloop nabij Paal 28 van dit jaar gehouden. Uitslagen: 4 km jeugd: 1. Jan Veldman 16.38; 2. Matthias Smit 17.56; 3. Jeroen Takes 19.23. 4 km recreanten: 1. Dirk Veenvliet 15.44; 2. Remco de Beer 16.01; 3. Eduard Dijker 16.38. 4 km dames: 1. Coby Bakelaar 18.05; 2. Nel Bruining 18.40. 8 km: 1. Theo Franchimon 28.13; 2. Cees Timmer 28.59; 3. Martin Spraak- man 29.37. 8 km vet.: 1. Jan Hogerwaard 29.19; 2. Daan Welboren 31.54; 3. Theo Ta kes 33.58. Algemeen klassement paal 28. Hier voor telden de drie beste tijden, jeugd 4 km: 1, Carsten Bohn 47.08; 2. Jan Veldman 49.00; 3. Matthias Smit 50.51. Dames: 1. Coby Bakelaar 54.18; 2. Nel Bruining 55.25. 8 km: 1. Minne Goënga 80.23; 2. Theo Franchimon 86.07; 3. Cees Tim mer 88.08. 8 km vet.: 1. Arie de Ridder 91.37; 2. Piet Bakelaar 93.29; 3. Ton Duits 95.23. Gerard Roeper, Klaas Jan van der Vis, Nanco Eelman en Hans Bakker. Hurkend: Andr6 ft trokkenen, want tot dusver hebben de Holland Surfcupwedstrijden te kampen gehad met gebrek aan wind, hoe on gelofelijk dat ook klinkt in een zomer die tot dusver een herfstachtig karak ter had. Maar ook als er geen wind is, zal het publiek zich niet vervelen. Niet alleen op het water is wat te beleven, maar ook op het strand wordt het ge zellig gemaakt waarbij Paviljoen Drie van Gerard en Ria Zoetelief een centra le rol vervult. Vermeldenswaard is dat vrijwel zeker een Texelse surfer temidden van de profs zal uitkomen, omdat is bepaald dat bij het uitvallen van een Holland Pool-deelnemer een lid van de plaatse lijke club zijn plaats mag innemen. Aangezien er in de praktijk altijd wel enkele surfers niet komen opdagen, kan erop worden gerekend dat Mare van Reijsselberge deze eer te beurt zal vallen. Welke sponsors bij het evenement zijn betrokken zal zeer duidelijk blijken uit de vele vlaggen en opschriften, met name in de 'pitts' die voor mensen en materieel van elk merk zijn ingeruimd. Ook het Texelse team is gesponsord, zowel door bedrijven van het vasteland als va.n Texel zelf. Drie dagen lang zal het strand van De Koog min of meer geannexeerd wor den door de mensen die met het surfspektakel hebben te maken. De club Texel heeft al in een vroeg stadi um twintig huisjes van mevrouw Burg man gehuurd om deze door te verhu ren aan de Holland Pool-surfers, onder andere voor de opslag van materieel. Al die spullen vertegenwoordigen een enorme waarde en ze zullen dan ook dag en nacht scherp worden bewaakt. Promotie Voor Texel levert het evenement veel promotie op. Radio en televisie zullen opnamen maken en deze later uitzen den en de NCR V-radio is de hele zater dagmiddag in de lucht met rechtstreekse reportages. Zaterdagavond doen deelnemers en or ganisatoren mee aan een grote barbe cue in en rond Paviljoen Drie. Ook toe schouwers kunnen hier (voor 720,— per persoon) voor inschrijven. Met de verzorging hebben Gerard en Ria Zoe telief zich belast. Ook bij slecht weer gaat dit eetfeest (met 'tropische' mu ziek) door want het terras van het pa viljoen wordt overdekt. Parkeren Het noordelijke parkeerterrein van de camping Kogerstrand is gereservee voor de mensen die te maken heb! met de surfwedstrijden. Toeschcm zullen hun auto dus bij de Nikadel moeten neerzetten. De Badwegw; afgesloten om te voorkomen datrn toch probeert met zijn wagen dich! bij het strand te komen. Het trans;; van surfmaterieel gebeurt met trek) en vierwielaangedreven voertuigen mag dus niet met eigen auto's geschieden. Zondagmiddag tussen vijf en zest is in Paviljoen Drie de feestelijke pi suitreiking. Het gaat uiteraard om; prijzen omdat de finale nog moetl men. Per evenement is ongeveer 75.000,— aan prijzengeld beschikbi Hoofdklasse: Gamma-Oosterend 2 5 Gamma 2-Oosterend 2 Nissan 1-Nissan 2 5 Mantje-Casino 3 Eerste klasse: D Mok-Oosterend 3 I Casino 3-ZDH 2 Rab-Texel Tweede klasse: Kikkert/Topido-Oosterend 5 f Mantje 2-Ver. Schilders 3 Casino 4-Slufterhoek 2 Nissan 4-Alkema I Derde klasse: Gamma 5-Oosterend 7 Gamma 4-Oosterend 8 3 Casino 5-Gempo 2 Mantje 3-Nioz Kikkert/Topido 2-Texel 2 Vrouwen: Casino 2-ZDH Junioren eerste klasse; Ratronics-Paracentrum li Gamma-Ver. Schilders Casino-Casino 2 3 Junioren tweede klasse: Casino 3-Casino 4 Gamma 2-Gamma 3 i De Bijenkorfweg in Oosterend is va woensdag afgesloten in verband u: herinrichtingswerkzaamheden. He! werk zal waarschijnlijk drie weken duren. plaatselijke betrokkenheid (handig be keken van Holland Surfpool, want het is mooi makkelijk dat plaatselijke men sen zich met enthousiasme langdurig voor niks willen uitsloven) komt ook tot uitdrukking in de deelname van de beste Texelse surfers. Dit Texel-team hoort uitèraard niet tot de 'zwaar' gesponsorde nationale topsurfers en kan ook niet meedingen naar het 'gro te' prijzengeld, maar is wel voorne mens te laten zien dat ook de eiland bewoners weten hoe ze met een surf plank moeten omgaan. Wat ze ook zullen bewijzen is dat surfen een sport voor alle leeftijden is, want naast 'good old' Jan van der Vis die Abra ham al heeft gezien en de 42-jarige (maar nog zeer krasse) Gerard Roeper bestaat het team uit Hans Bakker (26), André van den Berg (19), Nanco Eel man (17) en Klaas Jan ven der Vis (17). Onderdelen Het wedstrijdsurfen dat vrijdag, zater dag en zondag (telkens van 10.30 tot unyeveer 17.00 uur) voor het strand van De Koog is te zien, is te onder scheiden in verschillende onderdelen: course-racing waarbij een driehoeks- baan wordt gevaren. De deelnemers gebruiken hierbij lange race-planken. Dan is er de slalom waarbij het aan komt op snelheid en behendigheid en die het karakter heeft van een afvalra ce. Er wordt in groepjes van zes gestart vanaf het strand en de twee snelsten mogen telkens door naar de volgende ronde. Dit onderdeel gaat al- Het Texelteam. Staand van links naar rechts: den Berg en Jan van der Vis. leen door bij meer dan windkracht vier. Het meest spectaculair is het on derdeel wave-performance waarbij zo gewaagd mogelijk sprongen en andere figuren in de branding moeten worden uitgevoerd. Ook bij dit onderdeel is een flinke branding met wind (minstens kracht vijf tot zes) nodig. De jury beoordeelt wie de beste prestaties levert en doormag naar de volgende ronde. Om de surfers ook te kunnen gadeslaan als ze in een golfdal zitten, zit de jury in een toren. Als er het komend weekend veel wind staat, zal dat grote vreugde geven bij alle be- De nieuwe TX 8 „Cornelia Irene" van Dirk Krijnen blijkt een stoer schip voor de visserij binnen de mijlen te zijn, dat echter ook ge schikt is voor het eventueel in span vissen op de Noordzee. De kotter voldoet aan de 300 pk en de 70 ton-norm waardoor het mogelijk is vlak onder de kust te vissen. Za terdag werd het schip door de werf overgedragen. De officiële proefvaart verviel echter omdat het te hard waaide. De zeer summiere plechtigheid werd wel aan boord gehouden. Het publiek stond onder de bak, in het visruim of op de brug, alleen de vertegenwoordi ger van scheepsreparatiebedrijf Welge legen uit Zoutkamp, de heer T.F. Leemburg, de familie Krijnen en de pers trotseerden de regen voor het of ficieel overhandigen van de papieren. Leemburg dankte Dirk krijnen voor de opdracht en de prettige samenwerking en hij overhandigde Corrie Krijnen een sieraad dat het nieuwe schip voorstel de. Na de overdracht was er een goed bezochte receptie in het Havenrestaurant. Het was de tweede keer in twee en een half-jaar dat Krijnen een nieuw schip van deze werf kocht. Dit vaar tuig is beduidend ruimer dan de vorige TX 8 en het is bovendien veelzijdiger inzetbaar. Het oude schip is door Wel gelegen teruggenomen en inmiddels doorverkocht aan Rob van der Wal uit Den Helder. Dat schip verdient nu on der de naam „Broodwinner" de kost als HD 10. Het is nog niet bekend met wie Dirk Krijnen een span zal gaan vormen. Er zijn onderhandelingen gaande maar die verkeren nog in een te vroeg stadium voor mededelingen aan de pers. De Cornelia Irene meet 22,37x6,10x2,90 meter bij een diep gang van 2,60 meter. Het schip is ge schikt voor de boomkorvisserij op tong en garnalen en op het achterdek staat een nettenrol waarmee in span op ka beljauw gevist kan worden. Het kasko werd gebouwd door Metz Urk, het bedrijf dat ook de 35pk Lister hupmotor leverde. De hoofdmotor, een 300 pk Scania werd betrokken bij Laan en Kooy, de schroef (vierblads met een doorsnee van 1600 mm) bij Van Voorde (Zaltbommel) en de straalbuis bij Van der Molen (Zaandam). Luyt uit Den Oever leverde de zeskops lier, ter wijl Piet Brouwer uit Urk ae electra aanlegde. De betimmering en het dek werden aangebracht door Ytama uit Stellendam. Welgelegen bouwde het schip, leverde de visruimkoeling, de garnalenapparatuur, dekwerktuigen en de nettenrol. Het kompas en de nauti sche inventaris werden betrokken van Datema Delfzijl, de hydrauliek van Cram in Leeuwarden, het straal- en schilderwerk verrichtte Teernstra uit Den Helder en de navigatie-apparatuur, waaronder satelietnavigatie, kwam van Radio Holland. Krijnen vist met Peter Boersen en Dirk Boekei. Het is de be doeling om van maandag tot woens dagochtend en van woensdagmiddag tot vrijdag te vissen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2