Vroeger moest ik van anderen ?/7 nu moet ik van mezelf" sbedrijf moet alsnog rug naar oude talingssysteem lef van J. G. Steenvoort: Wielerronde van Den Hoorn Scouting van start „Marsdiep" in dok Peter Kaan gehuldigd Interkerkelijk koor begonnen met repetities Defect aan fuikbrug Sport voor de kleintjes Badminton begint maandag eter leren lezen en schrijven .WAT IK ZEGGEN WOU." Wijziging betaling gasverbruik ■US I8j JAG 27 AUGUSTUS 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 •9Volg van de wijziging in het jp van meteropneming ont- t het Gasbedrijf zóveel geld je afnemers vóóruit dat het er- jerkomt dat iedereen ongeveer - bij het bedrijf in depot Het voorstel van het gasbe- om de afnemers tegemoet te jn bij het betalen van de nu ;eling zeer hoge rekening door lepotbedrag in termijnen te sn ontvangen is verwerpelijk en gasbedrijf moet dan ook als- terugschakelen naar het oude gem en het inmiddels door de laars teveel betaalde geld gstorten. mening van de heer J. G. nvoort uit Den Burg die aan het isdrijf een scherpe brief heeft ge- =ven waarin het onlangs van lit geworden systeem „moreel be- i n alle peil" wordt genoemd, ^lelijker dan tot dusver door ande- sgebeurd legt Steenvoort in zijn ;n met bijgevoegd schema uit iet Gasbedrijf door de systeemwij- geen voor haar financieel voorde situatie heeft gecreëerd. De be- van de termijnen-cyclus die bij- rning van de betalingen wordt toe tst is immers dat de klant gelijk- gover een af te spreken periode een aantal af te spreken termij- het totale bedrag over die periode loet. Door het verleggen van de rota van de winter naar de zomer Kien de afnemers aan het gasbe- een belangrijk bedrag voor: ge- ongeveer ƒ500,—. Weinig goe- oorden heeft Steenvoort voor het bod om dit depotgeld in termijnen rogen betalen. „Het is voor mij een leverancier het voorstel tte doen om het bedrag dat hij op de nota zet, in termijnen te willen ontvangen. Brutaliteit uw bedrijf niet worden ontzegd." door Steenvoort genoemde depot- agen liggen tussen de f200,— en ),- per persoon. Voor heel Texel neer op ongeveer twee ton. Oen Haag wankelen regeringen na tide verlagingen van uitkeringen sn wordt gesproken over een bij- eaan de echte minima in verband koude winter. Maar uw bedrijf int het recht te hebben om zomaar sen neus en lippen door ca. twee van de Texelse gemeenschap te nen eisen. Het zal uw bedrijf dan sieren indien het alsnog de gevor- mti bedragen retourneert aan de tmatige eigenaars en de niet be- He bedragen kwijtscheldt." argument van het Gasbedrijf om een ander tijdstip van meteropna me over te gaan (in de winter veelal niet thuistreffen van de abonnees, met name eigenaars van zomerhuizen e.d.) wordt niet steekhoudend genoemd. Want terwille van de niet thuisgetrof- fen mensen die daarom de kans lopen in eerste instantie teveel te betalen (maar geld weer terugkrijgen) worden nu vele anderen gedwongen teveel te betalen, of in de woorden van Steen voort: „U draait vele andere mensen langzaam (in termijnen) of snel de nek om". De briefschrijver meent dan ook dat het gasbedrijf in werkelijkheid commerciële motieven heeft gehad. De brief is onder meer gestuurd naar het gemeentebestuur en de raadsfracties. Donderdag 29 augustus Na -eerdere rondes van Oudeschild, De Waal, Oosterend, Den Burg en de Zuidemarace in De Cocksdorp staat voor donderdag a.s. de Ron de van Den Hoorn op het wieier- programma, start om 18.25 uur. De middenstandsvereniging van Den Hoorn organiseert in samenwerking met de Wielervereniging Texel deze jaarlijkse ronde over 50 kilometer voor recreanten. Het parcours is ditmaal af wijkend van verleden jaar, omdat de Hoornder donderdagen zijn afgelopen. Start is in de Herenstraat waarna via de Kerkstraat naar de Slingerweg ach ter de kerk en via Rommelpot en Klif weer door het dorp wordt gereden met de finish weer in de Herenstraat. De route is 2 kilometer en wordt 25 keer gereden. Er wordt ook weer gestreden voor het Lintex klassement, dat-wordt aangevoerd door Hans Boks uit Den Helder, echter op de hielen gezeten door zijn stadgenoot Jan Spoolder, zodat een spannende wedstrijd mag worden verwacht. De Texelse IBS-ploeg zal ongetwijfeld ook op volle sterkte aanwezig zijn, omdat Scouting Texel begint zaterdag weer, maar nu op een andere manier dan vorige jaren. Er zal een tocht langs alle Texelse dorpen gemaakt worden. Alle leden kunnen meedoen maar dan moeten ze zich wel voor donderdag avond opgeven bij N. Slijderink, over dag in Herenmode Zegel, Weverstraat 32, Den Burg, (02220-2728) of 's avonds 2374. het één van de laatste trainings wedstrijden is voor de 5-daagse Tour de Lassalle, die in de tweede week van september wordt verreden, met de eerste etappe op maandag 9 septem ber vanaf de Texelse Boot over het ei land met aankomst op het wielerpar cours in Den Burg. Meer hierover bin nenkort in deze krant. Stratenloop Evenals in de andere dorpen wordt ook in Den Hoorn voorafgaande een stratenloop gehouden over 2, 4 en 6 kilometer. Deelname staat voor ieder open en kost tot en met 16 jaar 72—, voor ouderen f4,—, terwijl leden van de organiserende Atletiekvereniging gratis kunnen deelnemen. Inschrijven hier voor vanaf 16.30 uur, start 17.15 uur. Na afloop ontvangen deelnemers een- herinnering. Inschrijven en omkleden in het dorpshuis in de Herenstraat. Ingaand 9 september gaat de veerboot Marsdiep voor twee tot drie weken naar de Oranjewerf in Amsterdam voor een dokbeurt. Zowel het onder- als het bovenwatergedeelte van het exterieur zal opnieuw in de verf worden gezet en verder zal het gebruikelijke andere onderhouds- en reparatiewerk worden uitgevoerd. Van het plan om het schip zeer ingrijpend te renoveren zoals is gebeurd met de Texelstroom is echter afgezien. Tijdens de dokbeurt zullen ook de reddingsmiddelen worden aan gepast en uitgebreid. De Marsdiep krijgt vier opblaasbare vlotten en da- vids waaraan een „man over boord- boot" wordt opgehangen. De dubbeldekker Molengat zal tot half november als dienstboot in de vaart blijven. De Oudeschilder orgelman Peter Kaan heeft donderdag uit handen van de burgemeester een herden kingspenning ontvangen die gesla gen is voor Texel Veertig Jaar Vrij. Kaan kwam niet in aanmerking voor een gemeentelijke onder scheiding, maar de burgemeester wilde Peter toch iets aanbieden. Het is bekend dat Peter Kaan al het geld dat hij ophaalt afdraagt aan de KNZHRM, reden waarom ook Maarten Mantje hem feestelijk toesprak. Cor Ellen reikte een bij zonder juttersdip/oma uit, waar mee Peter levenslang gratis toe gang tot het museum krijgt. Jaap Bakker bood namens de Gemeen schap Oudeschild en de dorps commissie een band aan voor de orgelwagen van Peter. Het seizoen voor het interkerkelijk koor „The Singers of the Lord" onder lei ding van Peter Zwart is weer begon nen. Elke donderdagavond wordt gere peteerd in „De Poort" achter de Gere formeerde Kerk in Den Burg. Het koor treed voornamelijk op in kerkdiensten die een evangeliserend karakter hebben. Om goed te kunnen blijven zingen is het gewenst dat er nieuwe leden bijkomen. Vooral de te noren zouden versterking moeten heb ben maar ook andere stemmen zijn welkom in „De Poort". De veerdienst heeft vrijdagmiddag ver traging opgelopen als gevolg van een defect aan de fuikbrug in Den Helder. Een der hijsmotoren weigerde bij ge brek aan stroom. Rijkswaterstaat spoorde het mankement spoedig op. Het bleek dat een bout van de eind- schakelaar was gebroken. Na uitvoe ring van de reparatie werd twee uur gependeld om het opgehoopte ver voersaanbod te verwerken en vanaf 16.00 uur werd weer normaal gevaren. Vanaf donderdag 5 september zal er weer moeder peutergymnastiek op Texel worden gegeven. De bedoeling is dat moeders met hun peuters (vanaf 2 jaar) wat bewegingsonderwijs krijgen. In Oosterend worden de lessen geor ganiseerd door de plaatselijke gymve reniging en in De Cocksdorp organi seert de Texelse Sportraad de lessen. Alle .'essen worden door gymleider Pe ter Vos gegeven. Op donderdagochtend om 9.30 uur in het Eierlandsche Huis en op vrijda gochtend om 9.30 uur in „De Bijen korf" te Oosterend. Maandagavond begint ook voor de badmintonclub Texel het nieuwe sei zoen. Er wordt wekelijks getraind van 19.00 tot 22.30 uur. Tot 21.00 uur kan dat onder leiding van trainer Nico Groot. Nieuwe leden kunnen zich op geven bij Margriet Rey, telefoon 02220-2345 of maandag in de zaal („Ons Genoegen"). dens de bijeenkomsten vaak makkelij ker gaat dan thuis. Na enige tijd is het maken van vrijwillig huiswerk echter ook geen probleem meer. „Dan ben je overtuigd van jezelf en heb je er ple zier in." Halverwege het cursusjaar kwamen di verse cursisten er ook achter dat de vorderingen niet zo snel meer gingen. „In het begin leer je ontzettend veel en heb je het gevoel dat je met spron gen vooruit gaat. Na een tijdje kwam er bij mij een kleine terugslag. Daar moet je overheen. Het is niet zo dat je elke week iets belangrijks bijleert." Dat laatste heeft ook te maken met het feit dat oefening kunst baart en dat schrijfonderdelen waar een cursist moeite mee heeft nog wel eens her haald worden. Uitgangspunt is dat de gene die de lessen volgt zelf bepaalt wat hij wil leren en als hij of zij denkt genoeg te weten mag er gestopt worden. Brieven Het vorig seizoen zijn mensen gestopt waarvan de „overblijvers" zeggen dat doorgaan tot de zomer beter was ge weest. „Ze denken dan dat ze genoeg weten maar misschien houden ze zich zelf toch een beetje voor de gek". Een vrouw noemt het een zegen dat ze nu brieven durf te sturen naar familie en kennissen. „Je pakt altijd maar de te lefoon. Ik vind het nu heerlijk een uit gebreide brief te schrijven". Een ander vertelt vroeger nooit geld te hebben opgenomen bij de bank („Dat deed mijn vrouw altijd") en dat nu, na een eerste angstige keer, met veel plezier te doen. Onderdeel van de lessen is het maken van een verslag van de avond. Dat verslag wordt steeds door een andere cursist verzorgd en ook hier betekende de eerste keer zweet en onzekerheid. „Je leert dan ook iets ènders. Je moet goed opletten wat belangrijk is." In deze groep wordt de schooltijd door een aantal omschreven als „een ramp" en de sfeer binnen de lees- en schrijf- groep als „gezellig en ongedwongen". Men werkt in groepjes en ieder be paalt zijn of haar eigen tempo. Essen tieel in de aanpak is echter dat dege- laatste jaren kon men in deze krant herhaaldelijk lezen over het alfa- feeringswerk in dorpshuis d'Ouwe ULO. Langzamerhand is dit werk iter zodanig uitgebreid dat er nog nauwelijks over alfabetisering (leren sn en schrijven) gesproken kan worden. De cursisten noemen de cur- nadrukkelijk „béter leren lezen en schrijven" omdat ze, op een enke uitzondering na, al redelijk bedrijven zijn in deze vaardigheden. "naast houdt het alfabetise- van de begeleiders van de cursus. „Je schaamt je natuurlijk. Ik wist al heel lang dat de lees- en schrijfgroep bestond maar het heeft toch even ge duurd voordat ik de begeleider Siem Zijm heb aangesproken." jsproject zich bezig met andere sussen die weinig of niets heb- uit te staan met de eerste op- dit werk. Daarom in dit ar- meer aandacht voor de men- bij het project „een achter- nd wegwerken", zoals een cur- het uitdrukt, al zijn mensen niet of nauwelijks kunnen lezen schrijven nog steeds van harte kom. het woord laten we cursisten van i- en schrijfgroep die een winter "wekelijks de lessen bijwoonden en iurven praten over hun beslissing anonimiteit te treden en te er- nen dat het lezen of schrijven (of Jen) hen niet zo best afging, cursisten die afgelopen winter de en schrijfgroep bezochten hebben moeite met schrijven dan met le- Een man van rond de vijftig: het lezen van de krant heb ik problemen, maar het schrijven een brief was een zweetklus. Je onzeker en maakt veel spellings- sn. Ik wist bijvoorbeeld nooit wan dje iets het een hoofdletter moest "iven of waar een zin moest stop- In het openbaar schreef ik dan nooit wat op." Deze cursist zag televisie een reportage over die slecht of matig kunnen Wen en hij kende toevallig één Oorzaak De oorzaak van zijn handicap is snel verklaard. „De achterste bank. Ik kon niet goed aarden op school en de meester had me al zoveel gepest dat de zin in leren er steeds meer afging." Een vrouw van 55 jaar zegt dat ze in de schoolperiode een achterstand opliep omdat ze haar moeder moest verzorgen. „Ik ging onregelmatig naar school omdat mijn moeder erg ziek was. We hadden geen gezinshulp". De instelling van de onderwijzers spreekt ook boekdelen: „Als je vroeger niet mee kon komen, om wat voor reden dan ook, dan was het praatje af. Je mocht het verder zelf uitzoeken." De eerste bijeenkomst viel de meeste cursisten niet licht, zo wordt erkend, maar de schaamte maakte volgens ei gen zeggen, al snel plaats voor wils kracht. „Zo'n eerste keer ben je na tuurlijk wel zenuwachtig maar al snel kom je er achter dat het niet erg is om fouten te maken. Je gaat immers naar die lees- en schrijfgroep ómdat je fou ten maakt." „We kunnen uitstekend leren", zegt een vrouw met overtuiging, wat be aamd wordt door de anderen en de begeleiders. Als de cursisten er van overtuigd zijn dat ze kunnen leren is de helft van het „werk" al gedaan. Het is vooral een kwestie van zelfver trouwen. Dat wordt geïllustreerd door de mededeling dat het schrijven tij- „vv dUxi Of r. A .J-W M «ON UZERS-SUTCN VERANTWOOROElU»-**) MN OE REOUtIC Het gasbedrijf heeft de opnamedatum van de gasmeter van december '84 naar voren geschoven naar mei- september en daardoor moet de gasaf- name van december '84 tot mei, juni, juli, augustus en september worden afgerekend. Daarnaast gaan de 11 maandelijke voor 1985/1986 op deze data in. Oppervlakkig bezien lijkt er niet veel te veranderen. Maar dat is schijn. De zaak is deze. Bij de tot nu toe bestaande regeling werd in novem ber/december de meter opgenomen en ontving de afnemer in januari/februari de afrekening. De afnemer betaalde dus wat hij in dat kalenderjaar had af genomen. Door de data van opname naar voren te schuiven, betaalt men voor gas dat men nog niet heeft afge nomen, dus bij vooruitbetaling. Dat komt omdat de gasafname in de zo mer veel lager is dan in de winter. Een afnemer waarbij de meter in mei wordt opgenomen betaalt tot december van dat jaar naar schatting 7600,— voor gas dat nog niet werd afgenomen. De volgende opnamedata in de zomer zul len iets minder vooruit betalen. Samenvattend komt het hier op neer dat in 1985 de maanden januari/april als de gasafname het grootst is direct wordt afgerekend en de overige maan den van 1985 gas dat nog niet werd afgenomen maandelijks toch moet worden betaald. De wijziging van de afrekeningsperiode brengt dus mee dat de gasverbruiker fungeert als verschaffer van renteloos bedrijfskapitaal voor het gasbedrijf. Ik schat deze vooruitbetaling tenminste op 71.500.000,— per jaar en is blijvend want het komt elk jaar terug. Het be talen in termijnen van de afrekening mei '85 waar veel mensen van zijn ge schrokken doet daar niets van af. De vooruitbetaling blijft hetzelfde. Bij de aansluiting op het gas is de af nemer door een schriftelijke medede ling van het gasbedrijf in feite overeen gekomen met het bedrijf dat over een kalenderjaar met 11 maandelijkse vaste bedragen te betalen en op het eind van dat jaar zou worden afgerekend. Dit is door de wijziging van periode losgelaten. Er is zelfs ongelijkheid in de afrekening van afnemers doordat de afnemer die in mei moet afrekenen meer vooruitbetaalt dan degene die op een later tijdstip afrekent. Me dunkt in deze tijd, waar door steeds weer inleveren de financiële draagkracht voor velen sterk is terug gelopen en de financieel zwakke groe pen het zeer moeilijk hebben, een ab surde gang van zaken. Het wil mij voorkomen dat hier een taak ligt voor het gemeentebestuur om het gasbe drijf duidelijk te maken dat het naar voren schuiven van de afrekeningsdata een onjuiste zaak is. Sieme de Waard, Den Burg nen die beter willen leren lezen en schrijven dat helemaal uit eigen bewe ging doen, of zoals een cursiste het uitdrukt. „Vroeger moest ik van ande ren en nu moet ik van mezelf". Anderstalig Naast de groep „beter leren lezen en schrijven", waar vorige winter 25 men sen aan meededen, draait er ook een groep „anderstaligen" die de Neder landse taal wil leren. Hier deden 30 buitenlanders aan mee en maandag middag 9 september start een nieuwe cursusperiode. De lees- en schrijfgroep komt vanaf 9 september elke maandagavond twee uur bij elkaar. Verder is het de bedoeling een tweede lees- en schrijfgroep te beginnen voor mensen die alleen in het weekend tijd hebben. Deze groep start alleen bij voldoende animo en ook hier wordt in kleine groepjes gewerkt. De kosten bedragen 7150,— voor een heel jaar. Dat bedrag kan in termijnen worden betaald en dekt koffie- en ma teriaalkosten. Voor meer informatie kan men terecht bij twee van de in to taal zeven begeleiders: Siem Zijm, Postweg 175, De Cocksdorp, telefoon 02225-741 of Mijkje Uittenbogaard, Ho- gereind 20, De Waal, telefoon 02220-4203. Wie zich aanmeldt voor een cursus wordt eerst thuis bezocht. Naast genoemde groepen omvat het project ook een WSW-groep. Dit be treft meer algemeen vormend onder wijs en de deelnemers worden gewor ven via de sociale werkplaats. Diploma's Dat het volgen van een serie bijeen komsten van de lees- en schrijfgroep naast meer zelfvertrouwen en een be tere lees- of schrijfvaardigheid ook an dere vruchten kan afwerpen blijkt uit het feit dat ex-cursisten na de avon den in d'Ouwe ULO een chauffeursdi ploma, diploma voor stuurman en rij bewijzen hebben gehaald. Traditiege trouw vermelden we dat de groep waarvoor dit artikel is bedoeld, moge lijk moeite heeft het te lezen. Aan huisgenoten wordt daarom gevraagd te attenderen op de mogelijkheden van „Beter leren lezen en schrijven".

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7