uilnisbelt lager maken oor winning methaangas WAT ll(ZEGGEN WOU.." 4 H Zwak Texel niet opgewassen tegen Valken (2—4) tn stank worden teruggedrongen ikclub verweert zich Ronderecordpoging mislukt Souvenirjager Eilandcompetitie veldvoetbal senioren Oosterend en Texel 3 winnaars van de Texelcup jOAG 27 AUGUSTUS 1985 13 TEXELSE COURANT PAGINA 9 een kans dat de vuilstortplaats bij Het Horntje een stuk izakken als het methaangas dat zich voortdurend in de ende hoop ontwikkelt, eruit wordt gehaald. Dit (brandba- zou bovendien ecoomisch gebruikt kunnen worden. sen onderzoek zal blijken of gaswinning de moeite waard is. Het zou gewenst zijn als de vuilnisberg wat minder hoog wordt, want dan is ï8t meer tijd om een betere oplossing voor de vuilverwerking te ont velen en bovendien wordt tegemoet gekomen aan de toenemende hten over het landschapsbederf dat door de groeiende belt wordt -orzaakt. ietzelfde onderzoek, waarvoor 5)0- wordt uitgetrokken, zal den vastgesteld wat de invloed omgeving van het zg. per- tiewater. Dat is regenwater dat belt terecht komt en vervol- - met daarin de opgeloste landdelen uit het vuil af- imt naar de omgeving. Om in het nodige te kunnen tellen is naast de maandelijk- imonstering van de ter plaatse ibrachte peilbuizen, hydrau- onderzoek nodig. Onder an- zal de richting van het van de iming van het grondwater den betaald. gemeente is overigens verplicht dit irzoek uit te voeren want het is van de nadere eisen die door de linc'e zijn gesteld om de vuilstort- tsnog een tijd te mogen ruiken. Minder stank? e donderdagavond gehouden ver ging van de raadscommissie voor ncieel, economisch en technisch id waar ieder akkoord ging met krediet dat voor het onderzoek no- s, werd door directeur gemeente en Doppenberg ook nog meege- d dat in overleg met provinciale astaat zal worden bekeken wat er luren om de stank die de in de omgeving verspreidt, te inderen. Beumkes van het Pakt vond dat de vuilstortplaats langzamerhand onhoudbare toestand ontstaat. Hij sg zich af hoe lang Texel zich nog :t behelpen met deze volkomen on- reikende wijze van huisvuilopvang. rag wel in dat er momenteel geen are mogelijkheden zijn, maar vroeg iste spoed te betrachten bij het len van een betere methode. Zo de belt nog moet functioneren de onvermijdelijke uitbreiding er- niet in de hoogte maar in de dte moeten worden gezocht. Dan is het niet zo'n smerig gezicht in de omgeving. Beumkes stelde vast dat thans niet aan de voorschriften wordt voldaan die voor het storten gelden. Er wordt vuil gestort op méér dan een plek en het vuil ligt veel te lang niet afgedekt aan de oppervlakte. Hij vond het ook kwalijk dat zonder toezicht door particulieren wordt gestort. Er zijn zelfs mensen die de sleutel van het hek hebben en regelmatig in het weekend rommel brengen die dan niet wordt afgedekt. Beumkes: ,,U balanceert op de rand van de wetgeving. De badgasten blij ven weg wegens de stank. Dit is geen Texel-promotie. Onze fractie zit zeer met deze belt in zijn maag". Aflopend Voorzitter wethouder Klaas Barendregt herinnerde eraan dat het vuilstorten bij het Molwerk in ieder geval een aflo pende zaak is. Er komt een betere oplossing maar deze wordt ontwikkeld in regionaal samenwerkingsverband en de gemeente kan daarom weinig in vloed uitoefenen op de snelheid waar mee wordt gewerkt. Directeur Dop penberg schatte dat het zeker tot 1990 zal duren voordat Texel gebruik kan maken van de centrale verwerking. Maar als het plan voor een eigen scheidingsinstallatie erdoor komt kan een afdoende oplossing al in 1987 of 1988 worden bereikt. Doppenberg ver wachtte dat de provincie ernstige be zwaren zal hebben tegen uitbreiding van de stortplaats in de breedte, zodat een nog groter oppervlakte van het duinterrein nodig is. Hoeveel lager de vuilberg zal worden als deze wordt ontgast, is niet te zeggen. Vijftig cen timeter zou al zeer de moeite waard zijn. Beumkes: ,,U mag dat methaangas straks wel gratis aan de buren geven want die hebben de afgelopen jaren al veel narigheid van de stortplaats ondervonden". Peter Bakker had bezwaar tegen het HEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE werd onder andere in het Trouw geschreven over de ac- leiten van de duikclub Phileas Fogg Hans Eelman en het bronzen ka- dat deze club heeft opgedoken en land gebracht. In dat artikel werd ding gemaakt van de spanningen en de ploeg van Eelman en de club Texel, waarbij Eelman zich in thuldigende zin over de duikclub it. Mede omdat de Texelse Cou- tciteerde uit het artikel in Trouw It deze beschuldiging op Texel nog- vat aandacht gekregen en de duik- voelt zich nu in eer en goede aangetast. De club schreef ons m de volgende brief: lar aanleiding van de publicatie in iise dagbladen, maar vooral in het 'Had Trouw van dinsdag 23 juli waarin Duikclub Texel aange- wordt als rovers en plunderaars 'olgende: club Texel is een duikvereniging, iricht in 1973, en bestaat momen- uit 50 leden. 'club Texel is in het bezit van een n duikvaartuig een sleepboot van tieter lang met een dieselmotor van pk, de m.s. Brakestein. Met dit waartuig worden regelmatig duik- tten georganiseerd naar diverse kken op de Waddenzee. In de be ken van de Duikclub werden deze ten ontdekt en hier werd regelma- "P gedoken. In de loop der jaren Hen steeds meer wrakken ontdekt He 17e en 18e eeuw. Deze activitei- hebben ertoe geleid dat er in Ou- thild op Texel een Maritiem mu it is ontstaan met een bezoekers- al van 40 a 50.000 per jaar. 179 heeft Duikclub Texel een duik- tergingsvergunning gekregen van Directie Rijkswaterstaat Noordhol- l dit behelst een gebied van 150 Deze vergunning is tot op heden steeds van kracht. Iteer Eelman, in de publiciteit geko- 1 door het opduiken van een ka- is vanaf maart 1982 geen lid 'van Duikclub Texel en heeft zich twee anderen afgescheiden. Deze afscheiding heeft plaatsgevonden om opgedoken zaken waarover de heer Eelman en de Duikclub Texel het niet eens konden worden. Terugkomende op de duik- en ber gingsvergunning, deze vergunning houdt in het duiken naar en het ber gen van scheepswrakken in de Wad denzee. Deze vergunning geeft de Duikclub Texel het recht waar dan ook te duiken naar scheepswrakken binnen dit vergunningengebied, als daar wrak ken bij zijn waarvoor door anderen een overeenkomst met het Ministerie van W.V.C. is gesloten, dan wordt op der gelijke wrakken door ons niet gedoken. Via het Ministerie van W.V.C. kunnen overeenkomsten gesloten worden op wrakken binnen ons vergunningenge bied. Voor zover ons bekend, is binnen de ons toegewezen gebied nog maar één overeenkomst gesloten met het Mi nisterie van W.V.C. en dat is op wrak 46 J, waar de afgelopen maand juni onderzoek heeft plaatsgevonden door de Duikclub Texel zelf met het Ministe rie van W.V.C. Gezien de werkwijze via dit vergunnin gensysteem is het voor ons ondenk baar dat er rovers- en plunderpraktij- ken plaats zullen vinden. Tevens kan worden bekend gemaakt dat de Duik club Texel afstand heeft gedaan van het recht op een claim op alle opgedo ken voorwerpen die de afgelopen tien jaar van de bodem van de Waddenzee omhoog gebracht zijn binnen het haar toegewezen vergunninggebied. Dit houdt in dat alle opgedoken voorwer pen niet geveild behoeven te worden door de dienst der Domeinen, en voor het Maritiem Museum in Oudeschild behouden kunnen blijven. Het Ministe rie van W.V.C. heeft zich toen akkoord verklaard dat al deze opgedoken voor werpen op Texel tentoongesteld blij ven. Een en ander is tot stand geko men, omdat Duikclub Texel geen winstoogmerk nastreeft. Wel zal er te zijner tijd over de beheersfunctie van al deze opgedoken voorwerpen een overeenkomst gesloten moeten worden tussen Duikclub Texel, de Stichting Texels Museum en het Ministerie van W.V.C. F. Boon, voorzitter" storten van puin op de belt. Hij vond dat dit ergens anders moet gebeuren en zoveel mogelijk opnieuw moet wor den gebruikt. Volgens Doppenberg wordt al zeer veel puin dat op Texel beschikbaar komt ergens anders voor gebruikt, onder andere voor bermver harding. Wat op de belt wordt ge gooid zijn kleine hoeveelheden, veelal in combinatie met ander bouwafval. Volgens Beumkes zijn er krasse dingen gebeurd op het gebied van het storten van 'grof' vuil. Zo is het noodgebouw vanhet NIOZ in zijn geheel naar de stortplaats gebracht. Paul Kikkert deed de suggestie om aannemers te benaderen als bekend is dat die op het punt staan grote sloop werken uit te voeren, zoals bij het Gol- lards Rustoord. In overleg kan dan be paald worden wat met de afval moet gebeuren. Doppenberg bevestigde dat sommige mensen de sleutel van de belt hebben zodat zij er buiten de openingstijden terecht kunnen. Dat zijn echter ver trouwde relaties waarvan bekend is welk soort vuil zij hier dumpen. Energie De gemeente heeft een overzicht ge maakt van het energiegebruik in het raadhuis, de scholen en andere ge meentelijke gebouwen. Daarbij ge voegd was een grafiek die duidelijk maakt hoe dat energieberuik zich de afgelopen jaren heeft ontwikkeld. Zo kan worden nagegaan of voldoende aan energiebesparing wordt gedaan en kan het effekt van bepaalde maatrege len worden afgelezen. De o.l. school van Den Hoorn springt er wat het energiegebruik betreft nogal gunstig uit, zo constateerden de commissiele den. Doppenberg beloofde te zullen nagaan wat de oorzaak is en de com missieleden hierover nader te berichten. Herinrichting Na het vernieuwen van de riolering in het centrum van Den Burg zullen de straten aldaar opnieuw worden 'inge richt' met aangepast plaveisel en aan trekkelijke ornamenten. Het herinrich tingsplan komt in openbare discussie, zodat zoveel mogelijk met ieders wen sen rekening kan worden gehouden. Desgevraagd verklaarde directeur Dop penberg dat de herinrichting voor het seizoen 1986 klaar zal zijn. Beumkes vond dat met name de Ste nenplaats en de Hogerstraat best wat eerder opgeknapt hadden kunnen worden. Paul Kikkert wees op de 'ellende' in met name de Weverstraat waar oudere voetgangers last hebben van fietsers en waar de brandweer niet vlot door kan. Bij de herinrichting kan met een en ander rekening worden gehouden. Fietspad Hoornderweg De gemeente gaat spoedig een plan uitwerken voor de aanleg van een fietspad langs de Hoornderweg. Dit pad komt er op aandrang van de Hoornders, die zich hebben verzet te gen het oude plan om een fietspad langs de (langere) Westerweg aan te leggen. Het pad gaat ongeveer f1,7 miljoen kosten, maar er wordt gere kend op 90% subsidie. Thans wordt f10.000,— uitgetrokken als 'voorberei dingskrediet'. Dit geld is nodig voor meten, registreren, 'traceeverkenning', opstellen van bestek en begroting. Uit dit onderzoek zal blijken of het fietspad inderdaad kan worden aange legd want hierover bestaat nog geen zekerheid. De zaak is aanmerkelijk ge compliceerder dan bij de Westerweg waar de gemeente practisch alle beno digde grond al in bezit had. Mocht het pad langs de Hoornderweg onmogelijk of te duur blijken, dan zal men alsnog terugvallen op het Westerweg-pad. Speerpunt Enige teleurstelling wekte Barendregt met de mededeling dat de toekenning van 'speerpuntengeld' (voor uitbreiding van de jachthaven, aanleg van het fietspad langs de Krimweg en verbete ring van het fietspad langs de Rom melpot) nog allerminst zeker is. De ge meente gaat echter gewoon door met plannen maken zodat alles 'panklaar' is als de centen loskomen. In het verle den is herhaaldelijk gebleken dat dit een goede aanpak is. Wie kant en kla re plannen heeft, ligt aan het voor- speen als een beperkte hoeveelheid geld te verdelen is. Speeltuinen Akkoord ging de comissie met het kre diet van f10.000— voor investeringen en onderhoud van speeltuinen en speelgelegenheden. Op een vraag van Paul Kikkert antwoordde ambtenaar Piet Witte dat de speelwerktuigen in de verschillende speelgelegenheden re gelmatig op veilige werking worden gecontroleerd door iemand van gemeentewerken. Henk Beumkes sprak de hoop uit dat er straks ook nog geld zal zijn voor het nieuwe speeltuintje dat een groep in woners van De Mars wil realiseren. In De Mars is al een speelgelegenheid bij de Kasko-woningen; de bewoners van de woningwetwoningen in het andere deel van De Mars willen er ook een en hebben inmiddels de eerste stappen gezet door een vereniging op te rich ten. Uit het verdere verloop van de discussie werd duidelijk dat de betref fende buurtbewoners een aanvraag bij het gemeentebestuur moeten indie nen. Er kan dan eventueel een extra krediet worden geraamd. Ate Rienstra verzette zich tegen even tueel korten op de subsidies voor an dere speeltuinen om aldus de middelen vrij te maken voor de nieuwe speeltuin. De witte kerktoren van Den Hoorn zal opnieuw in de verf worden gezet en wel volgens een kostbaar maar dege lijk systeem waardoor mag worden aangenomen dat men voorlopig naar de toren geen omkijken meer heeft. Op advies van de firma Sikkens zal de oude, deels afgebladderde oude verf laag worden verwijderd, waarna twee lagen coating worden aangebracht waarop de uiteindelijke verf wordt ge zet. De kosten van het karwei bedra gen f25.000— inclusief steigerwerk en materialen. Voor een 'gewone' ver- fbeurt was op de begroting f11.000, gezet en er wordt nu dus ƒ14.000,— bijgeraamd. Volgens Barendregt was dit op langere termijn gezien de goed koopste oplossing want de verf gaat veel langer mee. Paul Kikkert had de indruk dat de gemeente al besloten had het werk te gunnen aan Sikkens, maar dat bleek niet het geval te zijn. Sikkens heeft advies uitgebracht inza ke het toe te passen systeem, maar bij het kiezen van de firma die de verf volgens dit systeem moet aanbrengen is men nog volkomen vrij en naast Sikkens zal ook aan twee andere on dernemers offerte worden gevraagd. Het werk kan dus nog goedkoper uitvallen. Strandparkeerplaatsen Zoals bekend duldt Staatsbosbeheer geen opslag van huisjes en andere spullen meer op de strandparkeerterrei- nen gedurende de winterperiode. Men wil een eind maken aan deze voor het landschap ontsierende toestand. Ger- brand Poster vond dat te rigoreus. Hij wilde een uitzondering voor een strandpaviljoen, waar de eigenaar geen andere practische opslagmogelijkheid voor heeft. Barendregt wees erop dat dit geen zaak is van de gemeente en vond de beslissing van Staatsbosbe heer juist. Maar als het opslaan van het paviljoen een groot probleem is, wilde hij dat wel bij Staatsbosbeheer ter sprake brengen en vragen of een uitzondering kan worden gemaakt. Paul Kikkert pleitte voor uitbreiding van de parkeergelegenheid bij het vliegveld. Vooral als er veel activiteit is bij het Paracentrum is de bestaande parkeerstrook niet toereikend en staan veel auto's in de berm van de Post weg. Volgens Kikkert was het vergro ten van de parkeerplaats eenvoudig; het is een kwestie van het verplaatsen van een paar hekken. jk Wethouder Barendregt betwijfelde of het voor dat beperkte aantal piekda- gen verstandig is de parkeergelegen heid te vergroten, maar wilde het ver zoek wel bij het bestuur van de NV Luchtvaartterrein ter sprake brengen. Containertjes Is het ophalen van huisvuil met behulp van kleine containers efficiënter dan het ophalen in zakken zoals op Texel gebruikelijk is? Paul Kikkert en direc teur Doppenberg bleken hierover van mening te verschillen. Kikkert pleitte voor invoer van containers waarin minstens twee keer zoveel vuilnis gaat als in zakken en die door meeuwen, kraaien, katten en andere dieren niet kunnen worden kapotgebeten. Boven dien is het voor de reinigingsmensen prettiger werken want de containers worden mechanisch in de vuilnisauto gekiept. Volgens Doppenberg is het containersysteem duurder in gebruik omdat met het laden meer tijd is ge moeid. Er is al eens eerder overwogen op Texel het containersysteem in te voeren in navolging van enkele andere gemeenten, maar het is telkens uit gesteld omdat men eerst zekerheid wil hebben over de wijze waarop in de toekomst het Texelse huisvuil zal wor den verwerkt. Omdat Kikkert en Dop penberg elkaar niet konden overtuigen werd toegezegd dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de voor- en na delen van het containersysteem, zodat bij positieve bevinding onmiddel lijk kan worden besloten het in te voe ren als vast staat dat dit systeem geen problemen geeft bij de toekomstige huisvuilverwerking. Zwembad Wat betreft het zwemparadijs neemt de gemeente momenteel een afwach tende houding in. Het wachten is op Jellema die momenteel opnieuw de fi nancieringsmogelijkheden van zijn zwemparadijs onderzoekt, aldus werd aan het slot van de vergadering meegedeeld. Optimistisch kwam Texel aan de start voor de eerste ronde van de KNVB-beker tegen de kersverse derde klasser Valken uit Venhuizen. Gezien de goede resultaten in de oefenwedstrijden was dat opti misme ook wel enigszins terecht. Na de wedstrijd tegen Valken weet Texel nu dat bekerwedstrijden en competitiewedstrijden een andere instelling vragen dan een oefenwedstrijd. De overwinning van Valken was zeer verdiend en beslist niet geflatteerd. Slechts één excuus zou Texel naar vo ren kunnen brengen en dat is het feit dat de basisspelers Simon Brand en Koos Tjepkema geblesseerd aan de kant stonden, maar aan hun vervan gers was het slechte spel niet te wij ten. Paul van Exel speelde als rechts back een goede eerste helft, maar viel in de tweede helft conditioneel ver te rug. De gehele Texel-ploeg is trouwens in dat opzicht nog lang niet op 100%. De andere vervanger, de uit A-junioren overgekomen Wim van Veen, verdient beslist een reële kans om te bewijzen dat hij inderdaad een goede eerste elf tal speler kan worden. Wim van Veen is een goede verdediger, die zijn be perkingen kent en daarbinnen voetbalt. Het is een verdienste van hem dat hij zich weet te handhaven in een slecht spelend team door werklust en be weeglijkheid. Twee kenmerken die bij andere spelers ontbraken. Nog geen minuut was er gespeeld of Texel stond al op een 1—0 achterstand. Nicol Schermer verviel al meteen in zijn gro te fout: hooghartig spelen. Dat werd onmiddellijk afgestraft. Schermer maakte zijn fout na drie minuten spe len al weer goed. Een vrije trap van hem bereikte Louis Uriot, die schitte rend raak kopte: 1—1. In de beginfase speelde Texel nog wel verdienstelijk en Sidny van Zon en Arie Langeveld hebben gisteren met een Stampe de aan het eind van de middag ge probeerd de recordtijd van de Texe- lomzeiling te breken. Dat is echter niet gelukt. Bij het wegvaren van het strand ont- stord er averij aan één van de roeren. Hoewel dit niet ernstig was, kostte het toch tijd. Bij de Vlakte van Kerken aangekomen bleek die al zo droog te zijn dat de zeilers vijf minuten met hun boot moesten lopen. Een bijzonderheid was dat zij het eiland tegen de klok in omzeilden, andersom dan gebruikelijk. Na 2 uur en 28 minuten waren zij weer terug bij de Kustzeilvereniging Westerslag. Een fraaie tijd, maar nog ruim twintig minuten te langzaam voor een record. vooral Rob van der Stap liet enkele goede solo's zien. Toch was toen al duidelijk waar het probleem lag bij Texel nl. de aansluiting tussen de li nies. Toch kwam Texel nog op voor sprong doordat Louis Uriot een toege kende strafschop wegens het onderuit halen van Rob van der Stap wist te benutten: 2—1. Dat was eigenlijk het laatste wapenfeit van Texel. Valken be gon de wedstrijd naar zijn hand te zet ten en kwam al gauw op gelijke hoog te toen Jan Plaatsman een hoge bal te slap wegwerkte waardoor een Valken speler simpel kon inkoppen: 2—2. Val ken begon grote druk op het Texel- doel uit te oefenen maar kon de eerste helft geen voorsprong nemen, in de tweede helft kreeg Texel het nog moeilijker, omdat het een aantal spe lers had die ver beneden hun niveau speelden. Opvallend was het te kort aan beweging aan Texel-kant. Vooral het bewegen zonder bal was ver te zoeken. Dat Valken op 4—2 kwam was dus te wijten aan het zwakke spel van Texel. Texel kon nauwelijks gevaar lijk worden want de man die daarvoor moet zorgen, Louis Uriot, werd slecht aangespeeld. Uriot is een speler die ballen van de vleugels moet krijgen. Aangezien Texel geen echte vleu gelspelers heeft kon ook Uriot het niet maken. Trainer Luc Post zal nog heel wat moe ten sleutelen aan dit elftal dat even wicht mist en waar de scherpte nog niet aanwezig is. Van een Jaguar-auto van een inwoner van De Waal werden in de nacht van woensdag op donderdag de merkplaat- jes verwijderd, kennelijk door een ver zamelaar of souvenirjager. Op zondag 8 september start de ei landcompetitie veldvoetbal. Deelne mers zijn de verenigingen De Koog, Oosterend, Cocksdorp en Texelse Boys. De wedstrijden gaan tweemaal een half uur duren en zullen aanvan gen op een tijdstip dat bepaald wordt door de thuisspelende club, tussen 11.00 en 13.30 uur. De elftallen van de vier verenigingen zullen elkaar dit na jaar tweemaal ontmoeten. Het einde van de competitie zal in november zijn waarna bekeken wordt of het komende voorjaar wederom een competitie zal worden gespeeld. De organisatie van deze proefcompetitie is in handen van de rayoncommissie zaalvoetbal. Voor waarde voor deelname zijn het lid maatschap van een van de Texelse veldvoetbalverenigingen, dus ook ZDH en S.V. Texel omdat de organisatie hoopt dat ook deze verenigingen in de toekomst een elftal zullen inschrijven voor de eilandcompetitie. Deze spelers mogen niet uitkomen in de gewone KNVB-competitie die bestemd is voor elftallen die spelen tegen elftallen van de overkant. De bedoeling is dat voor al spelers vanaf 30 jaar aan de bak ko men, maar spelers die iets jonger zijn zullen niet worden uitgesloten. De or ganisatie hoopt dat met het starten van deze eilandcompetitie meerdere mensen gaan veldvoetballen, waarbij o.a. gemikt wordt op degenen die in het verleden gestopt zijn met voetbal len omdat ze bezwaren hadden tegen het reizen naar de overkant. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de veldvoetbalvereniging naar keuze. Door met het kleinst mogelijke verschil te winnen van Texelse Boys is het eerste elftal va"h Oosterend ongeslagen winnaar geworden van de halve com petitie om de Texelcup. Texelse Boys had voldoende aan een gelijk spel, maar het was Oosterendspeler Martin Huizinga die met een voortreffelijk doelpunt Oosterend de overwinning bezorgde. In een gelijk opgaande wedstrijd was Texelse Boys meer aan de bal dan Oosterend maar vele leuke aanvallen werden gesmoord door de uitstekende laatste man van Oosterend Joost Brouwer. Oosterend wisselde veel waardoor het elftal geen eenheid vormde. Toch waren er momenten, vooral na de rust, dat er vrij goed werd gevoetbald. Deze wedstrijd bena derde het niveau van de competitie en dat was ook de bedoeling. Texel 3 had het tegen Cocksdorp nog moeilijk tot de rust. Na de rust moesten diverse Cocksdorpers zaal voetballen waardoor het elftal ingrij pend werd gewijzigd. Dat ging ten koste van de kwaliteit zodat Texel vrij eenvoudig met ruim verschil kon win nen en zodoende eerste werd, onbe reikbaar voor de andere elftallen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9