(jroen rZwarL-Jexeh in het harL, ierindeling Waddenzee loet zes ton opleveren chapenfokdag uitgebreid et produktendemonstratie Groot aantal inbraken opgelost ZDF-reportage over Paracentrum Texel Waarschijnlijk geen belastingverhoging ROSA KING A/EER SLUITENDE EGROTING ÓjSERARD JOLING ugWfc Video, VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 RICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.010 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Kwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en inder Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. (Oosterhof is met vakantie. ■idvertenties, abonnementen, etc.: d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. is het college van burgemeesters en wethoudeis weer gelukt om een sluitende begroting voor de dag te komen. Toch pleit het voor voorzichtigheid. Er zit namelijk een onzekerheid van bijna ton in de begroting. Er is van uitgegaan dat de gemeentelijke her- jing van de Waddenzee per 1 januari 1986 ingevoerd zal worden, nog toe is die besluitvorming echter nog niet helemaal rond. Bij nieuwe indeling valt Texel gunstig in de normen voor de rijksuitke- die met ƒ579.820,— zou toenemen. Met andere woorden, als de ndeling niet wordt uitgevoerd komt men dat bedrag tekort. vordt nu vanuit gegaan dat er belastingverhogingen doorge- hoeven te worden tenzij ge- investeringen dat noodzakelijk ten. Wel gaan de gemeentelijke trendmatig omhoog met 3%. investeringen is dit jaar de in collegeprogramma geplande miljoen gereserveerd. Daarvoor •dt een half miljoen aan de saldi- rve onttrokken, overeenkomstig besluit dat de raad vorig jaar De saldireserve is een pot rin alles verdwijnt dat overblijft de in de begroting uitgesproken idsvoornemens werkelijkheid zijn orden. Blijkbaar heeft Texel altijd begroot, want er zat nogal wat in die pot en vorig jaar werd oten een deel daarvan in te te- Begin '86 omvat deze reserve nog ruim vier miljoen gulden. De term „pot" duikt telkens weer op als het over reserves en voorzienin gen van de gemeente gaat. Dat zijn bedragen die de gemeente ofwel verdient, ofwel opzij zet omdat die in de toekomst nodig zijn. Hoeveel zit er nu in de potjes van de Texelse gemeente? Dat zal naar schatting per 1 januari 1986 ruim elf miljoen gulden zijn. Nu heben de meeste re serves een doel Recreatie en natuur behoud", is bijvoorbeeld een heel be kende. Er is er echter ook één die heet „kapitaal zonder bepaalde bestemming" en daar zit aan het be gin van 1986 toch ruim vier ton in. Een andere grote is in 1986 het fonds „werkgelegenheid", ruim vijf ton. „Voorzieningen" zijn bedoeld om schommelingen in begrotingen op te vangen. De voorzieningen voor se cundaire wegen, die in 1986 ruim ze ven ton zal bevatten heeft dus tot doel wegenonderhoud dat duurder uitvalt dan was begroot te betalen. jaarlijkse schapenfokdag die maandag wordt gehouden in Burg zal dit jaar uitgebreid worden met een presentatie Texelse produkten, waarbij de nadruk komt te liggen op odukten die met schapen te maken hebben. Dit extra irktje zal worden gehouden op de Vismarkt, tegen de Lin- boom aan zullen zes kramen komen. Bij slecht weer wor- n die in de Schoutenzaal opgesteld. De organisatie van de- presentatie is in handen van de VVV en de Stichting Het xelsche Schaap. V-directeur Jaap Dekker: ,,lk heb initiatief genomen om een stukje motie van Texelse produkten op te aan de schapenfokdag. We or- liseren dit samen met de Stichting Texelsche Schaap, de Stichting Produkten en het Texels Scha- istamboek in Noordholland. De :hting Het Texelsche Schaap ziet markt als een opening van de svleesweek, die tot en met 9 sep- toorstraat 11, Den Burg - Texel Mag 31 augustus de Neder- topper f5,—. tember zal duren. Tijdens de markt zal dan ook plechtig de proclamatie waar in de stichting haar hernieuwede acti viteit bekend maakt, samen met een lijst van bedrijven die gegarandeerd Texels lamsvlees verwerken, worden voorgelezen door Gerrit Coevert. De deelnemers aan de markt zijn Moer beek Woninginrichting met schapen wollen dekbedden van de TWO, Ger de Jong met Texelse drankjes, Vishal Blom zal onder meer demonstreren hoe garnalen worden gepeld, slijterij 't Feugelhuus (Kees Boontje), kaasboer derij Wezenspyk, Arie Kikkert met schapenkaas en St. Donatus. Chef-kok Timmerman van hotel Opduin zal een demonstratie geven van wat er alle maal mogelijk is met lamsvlees. De door hem gemaakte bouillon en hapjes en dergelijke zullen worden uitgedeeld. De slagers die lamsvlees verwerken or ganiseren een barbecue waarbij voor kennismakingsprijzen lamsvlees wordt geroosterd. Martin Karlas houdt een modeshow en zal waarschijnlijk de monstraties bontbewerken geven. Voor het publiek wordt een spinwedstrijd gehouden, waarbij het erom gaat de langste draad te maken. Stichting Het Texelsche Schaap heeft voor deze week een aantal culinaire journalisten uitgenodigd. Het is nog niet precies bekend hoeveel er zullen komen, maar het is de bedoeling dat ze „smakelijk" ontvangen zullen worden. Schapenfokdag De schapenfokdag zelf begint om 8.30 uur met de opening. Om 9.15 uur is de eerste keuring. Er zijn ruim 260 die ren ingezonden door uitsluitend Texel se bedrijven. De kampioenskeuringen zullen naar verwachting tussen elf en één uur plaatsvinden. Het is te ver wachten dat het in Den Burg bijzonder druk zal zijn. Het is daarom aan te ra den per fiets te komen of in ieder ge val te parkeren op één van de parkeer terreinen aan de rand van het dorp. Vooral bij het Grondbedrijf zijn grote reserves en voorzieningen te vinden, bijvoorbeeld een algemene reserve van bijna zeven ton, voor staduitleg bijna zes ton en voor herstratingen bijna een miljoen. In het overzicht dat het college geeft van de finan ciële positie van de gemeente wordt opgemerkt: „Het nog kunnen be schikken over reserves en voorzienin gen is in een tijd van verslechteren de economie een gunstige zaak". Budget Hoeveel denkt het college in 1986 uit te gaan geven, wat is het totaalbudget? Dat is een bedrag van 738.262.789— Omdat de begroting sluit is dat ook het bedrag dat geacht wordt binnen te ko men. Vorig jaar was het budget vier mil joen gulden hoger. Het verschil moet hoofdzakelijk worden gezocht in de afde ling „sociale voorzieningen en maat schappelijk werk". De provincie neemt de financiering van de bejaardenoorden over waardoor er ruim drie miljoen aan inkomsten en uitgaven wegvalt. Een post die ruim twee miljoen gulden terugloopt is de uitvoering van de wet werkloos heidsvoorziening, de WWV. Ook hier is het verschil zowel aan de inkomsten- als de uitgavenkant te vinden en er zijn meer van dergelijke posten. Zo verschijnt er in 1986 opeens een post „uitvoering wet op de bejaardenoorden" en die is precies een miljoen gulden groot. Snelle rekenaars weten nu dat het verschil in de sociale afdeling vier miljoen bedraagt, maar ook dat dit geld niet echt van in vloed is op het beleid omdat het posten betreffen waarvoor de gemeente slechts als doorgeefluik dient. Waar gaat het meeste geld naar toe? Diezelfde sociale afdeling neemt 41,2% van de begroting in 1986 voor haar reke ning. Daarvan komt echter maar ander half miljoen voor rekening van de ge meente, de rest wordt vergoed door het rijk. Een tweede grote post is „algemeen bestuur", de kosten van het ambtelijk apparaat en dergelijke, zo'n zes miljoen. Drie miljoen gaat naar „verkeer, vervoer en waterstaat", vier miljoen naar onder wijs, vijf miljoen naar cultuur en recreatie en 2% miljoen naar volksgezondheid. De andere afdelingen van de begroting blij ven allemaal onder het miljoen. Waar haalt de gemeente al die miljoenen vandaan? Het rijk stuurt een algemene uitkering van 12 miljoen. „Doel uitkeringen" voor bijvoorbeeld de sociale zorg (dertien miljoen) en het onderwijs (ruim 3/2 miljoen) voor een totaal be drag van f18.718.940,— komen eveneens van het rijk en bijna twee miljoen ver dient de gemeente door inkomsten van de nutsbedrijven, het strand, bespaarde rente en dergelijke. Ruim een miljoen staat in het overzicht onder diverse in komsten. Dat betekent dat er nog f5.679.540— overblijft en die int de ge meente door middel van belastingen. De twee grootste belastingposten zijn de onroerend goed belasting, begroot op 1,4 miljoen en de toeristenbelasting, on geveer hetzelfde bedrag. De woonforen- senbelasting levert nog eens zes ton op. Uitgangspunten In hoeverre is het collegebeleid terug te vinden in de begroting? Het college wil drie procent bezuinigen ten opzichte van 1984. Dat is overal waar de raad meer gelden beschikbaar heeft gesteld aange past, zodat het uitgangspunt niet hele maal gerealiseerd wordt. Dat de begro ting sluit komt volgens de aanbiedings brief omdat er zo scherp begroot is. De verhoging van de tarieven met 3% is minder dan de minister toestaat. De ge meenten mogen van Rietkerk de tarieven ongevraagd met maximaal 10% verho gen. Het college was voornemens om op het personeel twee ton te bezuinigen door 2 of 3 formatieplaatsen op te hef fen. Omdat de salarissen omlaag zijn ge gaan wordt die bezuiniging bereikt zon der dat de formatie, kleiner hoeft te wor den. De bezuinigingen in '84 leverden bijna twee ton op en het overschot van 1985 is gebruikt om de begroting van 1986 sluitend te maken, in plaats van het naar de reserves af te laten vloeien. Het college noemt het begrotingsbeeld „ietwat gunstiger dan in het meerjaren perspectief was voorzien, onder voorbe houd dat de herindeling Waddenzee per 1 januari wordt ingevoerd." Overigens wordt direct daarbij opgemerkt en in het meerjarenperspectief ook on derbouwd dat bezuinigen voorlopig nog wel nodig zal blijven. Een herkenbare uit- kwerking van het beleid vormen altijd de investeringen. Zoals gezegd is daar twee miljoen voor begroot, voor de helft uit de algemene middelen te dekken, voor een kwart uit de toeristische reserve en voor nog een kwart uit de saldireserve. Bij het vaststellen van de prioriteiten voor de investeringslijst is er op gelet hoeveel mensen iets aan de aanschaf Nadat in de nacht van donderdag op vrijdag een 18-jarige Texelaar op heterdaad werd betrapt tijdens een inbraak in de Maas-supermarkt in De Koog kon een reeks van tot nog toe 27 inbraken worden opge lost. Daarvoor werden zes jonge ren, waaronder een meisje, in leef tijd variërend van 17 tot 23 jaar, aangehouden. Alle daders waren Texelaars. Eén van hen (19 jaar) is voorgeleid en ingesloten in Alk maar en drie zitten er nog vast in Den Burg. De politie verwacht op korte termijn nog meer aanhoudingen. Een toevallige voorbijganger consta teerde in de bewuste nacht dat de ruit van de supermarkt werd ingegooid. Hij alarmeerde de politie die ter plaatse een onderzoek instelde en de eigenaar waarschuwde. De ruit werd niet direct dichtgemaakt zodat de jonge Texelaar naar binnen kon stappen. Daar werd hij opgemerkt door de alarminstallatie die een stil alarm doorgaf naar de cen trale meldkamer in Den Helder. De po litie verscheen wederom en kon de jongen aanhouden, die inmiddels voor ongeveer vierhonderd gulden aan le vensmiddelen had verzameld. Het is niet bekend of hij ook de ruit had in gegooid, in dat geval moet hij hebben gewacht of die actie onraad opleverde en na het bezoek van de politie naar binnen zijn gegaan. Het wordt niet uit gesloten geacht dat hij toevallig zag dat de ruit stuk was en dat de gele genheid dus de dief maakte. Eenmaal op het bureau kwam hij tot een uitge breider bekentenis waardoor de nodige andere Texelse jongeren konden wor den aangehouden. Er was voorzover nu bekend is geen sprake van een ge organiseerde aanpak, het groepje pleegde in steeds wisselende stellen inbraken, waarbij meestal geld, maar ook regelmatig waardegoederen wer den gestolen. Dat laatste werd ver kocht in Den Helder of Amsterdam en ook zijn bepaalde onverkoopbare zaken „gedumpt", ergens weggegooid. De politie is nog op zoek. Onder meer zijn nu de inbraak bij Mantje Schoenhan- del, waarbij een kluis werd gekraakt, en de recente inbraken bij AOT, VEM en Maas opgelost. De periode waaro ver de misdrijven werden gepleegd loopt van 1983 tot nu en er werd in totaal voor tienduizenden guldens ontvreemd. Het Texelse Paracentrum en daardoor Texel als geheel staat weer een forse portie gratis promotie in het buitenland te wachten. Deze week was een vier man sterkte cameraploeg van Zweites Deutsches Fernsehen op Texel om drie films te maken die binnenkort op ver schillende data zullen worden uitge zonden. In alle gevallen gaat het over de mogelijkheden om op het vakantie eiland Texel parachutespringen te le ren, waarbij ook aan andere aspecten van het eiland aandacht wordt gege ven. In een der reportages is regisseur Thomas Hegemann zelf het middel punt. Getoond wordt hoe hij met de parasport kennis maakt door het uit voeren van een zg. tandemsprong. Tij dens de opnamen deed zich techni sche pech voor waardoor opnamen mislukten en het er even naar uitzag dat men door gebrek aan filmmateriaal voortijdig moest stoppen. Via relaties op Texel lukte het echter enige rolle tjes van het gewenste 16 mm kleuren- materiaal snel op het vliegveld te krij gen, zodat de reportage volgens plan kon Worden afgemaakt. Opnamen tij dens het springen werden gemaakt door de zelf meespringende fotograaf Max Dereta. hebben, of er werkgelegenheid wordt geschapen en of er subsidies aan gekop peld zijn. Investeringslijst De grootste bedragen op de investe ringslijst staan voor de herinrichting van het gemeentehuis (drie ton) met als doel meer werkruimte, onder andere voor het verbeteren van de privacy van de bur gers. Er zal weer een auto van de brandweer vervangen moeten worden (anderhalve ton), aan de Nieuwlander- weg moet voor honderdduizend gulden extra onderhoud worden gepleegd, een zelfde bedrag is nodig voor de aanschaf van twee polyester boten, geluidsinstalla ties en portofoons voor de strandbewa- king en voor het gemeentelijke monu mentenbeleid is twee ton uitgetrokken. De reconstructie van de Emmalaan en de herinrichting van de dorpskern van Den Burg kosten allebei 3/2 ton en de rioleringswerkzaamheden vergen nog aanzienlijk meer: de vierde fase is Den Burg is begroot op driekwart miljoen en de derde fase in Oudeschild op ƒ860.000,—. Alle andere bedragen op de ze lijst liggen onder de ton. Er staan 42 onderwerpen op. Op de lijst van nog niet uit te voeren werken staan er zeven tig, waaronder fietspaden langs de Mo lenlaan en de Limietweg, het verbeteren van het kruispunt Oosterenderweg- Koningweg, het aanpassen van de aan sluiting van het Hogereind in De Waal op de Laagwaaiderweg, het parkeerter rein in De Cocksdorp, de reconstructie van het kruispunt Kleiweg-Westerweg, het verbreden van de Redoute, de herin richting van de Mulderstraat in Ooste rend, in Den Burg het verbeteren van de vijver en omgeving en de herinrichting van de Wezentuin, de inrichting van het agrarische gebied in Den Burg west, het bouwen van een kassa-verkoophuisje in clusief inrichting bij het maritiem mu seum, een nieuw hoofd- en trainingsveld voor SV De Koog, een nieuwe sport- voorziening in Oudeschild en de verbou wing van het dorpshuis in Oosterend, de nog niet genoemde fasen van de riole- ringsvemieuwing in Den Burg en Oude schild en het afwerken van de vuilstort plaats. Dat zijn dus allemaal dingen die niet uitgevoerd worden in 1986 en ook hier zijn weer alleen die posten opge noemd die een ton of meer zouden kosten. De eerste begrotingswijziging is inmiddels ook al bekend. Voor het grondbedrijf was de begroting niet op tijd klaar en daar werd uitgegaan van het niveau '85. Inmiddels is gebleken dat de bijdrage aan het grondbedrijf echter een halve ton hoger moet worden. BEEREKUIL - BEEREKUIL op vrijdagavond 30 augustus 3 (i.p.v, 31 augustus) S 1in>l3U33a "linH3H330i A.s. zondagavond ter afsluiting van het TROPICAL SEA FESTIVAL grandioze JAM-SESSION o.l.v. MASSADA SeeVouaUaUne Entree 75,—.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1