Groen kwartsJexehin het harG sel toeristen itevreden over )xel-vakantie Tesocijfers 1985: alles in de min Anti-imperialisme en persoonlijke vrede HSTE CIJFERS ENQUETE ORANJEWOUD: rstel Internationaal werkkamp produktief Landelijke erkenning voor „De Toekomst" Schaken voor de jeugd VKIJUAU b tjtri tlviBCN isoo EXELSE COURANT Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. ■Mijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en ;r Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. jrhof is met vakantie, plenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /"18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. derde van de toeristen die de laatste weken van juli op Iwaren is ontvreden over de accommodatie waarin zij leven, een derde heeft kritiek op de sanitaire voorzienin- en de helft vindt de verblijfskosten te hoog in verhou- tot het gebodene. Van de gasten wil 12% de volgende niet meer terugkomen. schokkende conlusies zijn geba de enquête die door het in- jisbureau Oranjewoud op 2 en 3 jus is gehouden om gegevens te voor het actieplan dat in op- [van het Texels Verbond van On siers wordt gemaakt. Bij deze ..werden 1100 groepen onder- Idoor hen op de haven en op n een vrij omvangrijk formulier invullen. Een groot deel van nulieren is nu verwerkt waar- ret mogelijk is er redelijk be- conclusies aan te verbin- oij moet in aanmerking wor kmen dat het onderzoek be- ig had op een groep die aan het in het kampeerseizoen huis- ging en vrij veel slecht weer rug had. Dit heeft ongetwij- >n somberder totaalbeeld veroor- maar het staat vast dat de cij- 'D fste resultaten die het onderzoek it Bureau Oranjewoud heeft op- -id inzake de toeristische wensen tlangens met betrekking tot Texel ngal onthutsend. De weinig vlij- tjegevens zijn echter gebaseerd (i enquête en het merendeel van '.nsen die via de formulieren van vjtwoud hun mening hebben gege- adden een deels verregende wrvakantie achter de rug en 'an in de rij bij de boot te wach- Ij zullen geprikkeld zijn geweest oden zich onder andere omstan- iden minder negatief hebben uit- _:n. Aan de percentages die de oter van Oranjewoud tot dusver uitgespuugd, moet daarom geen strikte betekenis worden toege- Die cijfers moeten nog worden Miveerd" maar het staat bij mt vast dat ze daardoor niet 'lig zullen worden. Het blijft een 'af er veel kritiek is en dat deze mijde/ijk in de publicieit zal ko lt) plaats van te proberen die pu ft tegen te houden zouden dege- hezich verantwoordelijk voelen ile toeristische ontwikkeling al- imnen beginnen om de publieke op Texel rijp te maken voor de ning van hetherstelplan" dat spoed van de grond moet ko- r is namelijk veel geld, goede eensgezindheid nodig. Met na- gemeenteraad en de politiek hi mogen zich aangesproken voe tzuilen straks meerdere tonnen 'ar gemeenschapsgeld op tafel m komen om het toerisme op 'neer in de lift te brengen en het Mrschijn/ijk ook nodig zijn een m kwaliteitsbewaking in te stel- daardoor klachten te voorko- zal onmiddellijk begonnen ai worden met het reserveren 'tlden en de aanstaande begro- 'ehandeling in de gemeenteraad wo or een goede gelegenheid, is natuurlijk wel politieke moed nodig en het is zeer de vraag of worden opgebracht. Het is te dat de vroede vaderen en hun skort te kiezen opvolgers bereid werken in een sfeer van bloed, en tranen en kunnen leven met 'échte dat de resultaten van de 'dngen pas over enkele jaren '■o worden binnengehaald. De re is voor Texel een bestaansbron 'in vrijwel iedere ingezetene pro- en de enige mogelijkheid tot "ie van de werkgelegenheid. Al- 'I om die reden kan de redding 'fi- toeristische toekomst met een t'hart tot inzet van de verkiezin- mden gemaakt. fers ook verontrustend zouden zijn ge weest als ze op dat punt gecorrigeerd zouden zijn. Dat laatste gebeurt overi gens nog. Spoed Er is thans sprake van zeer voorlo pige gegevens die niettemin ge schikt zijn om te worden meege nomen in de discussie over de thans zeer noodzakelijke maatrege len die genomen moeten worden om de toeristische toekomst van Texel veilig te stellen. Zeer veron trustend is namelijk dat de enquê te en ook de andere gegevens die het bureau Oranjewoud inmiddels heeft verzameld, aantonen dat Texel in toeristisch opzicht verkeert in een periode van verval. Als er niets gebeurt zullen de toeristische inkomsten versneld blijven teruglopen. Directeur J. van de Kerkhof van het bureau Oranjewoud is van mening dat de negatieve ontwikkeling niet is te ke ren door wat „marginale" maatrege len, maar dat een zeer ingrijpende red dingsoperatie nodig is. Hij maakt een vergelijking met Scheveningen waar men enkele jaren geleden ook in een vervalsituatie zat en waar het nu weer goed gaat na omvangrijke investerin gen en andere maatregelen. Integraal Van de Kerkhof pleit voor een integrale aanpak waarbij de gemeente het voor touw moet nemen. Hij denkt aan veel meer dan alleen promotie; met name de kwaliteit van de toeristische voor zieningen moet omhoog en er moeten overdekte attracties komen omdat het zinloos is om reclame te maken voor iets dat op zichzelf onvoldoende aan trekkelijk is, vooral als het om seizoen verlenging gaat. Er is reden om aan te nemen dat Texel er wat betreft zijn toeristische vooruit zichten somberder voor staat dan an dere recreatiegebieden in het land, wat mede wordt veroorzaakt door de grote afhankelijkheid van kampeerders die een kort seizoen veroorzaken en weg blijven of vervroegd vertrekken bij slecht weer. Onder degenen die op 2 en 3 augustus werden ondervraagd was maar liefst een kwart dat eerder naar huis was gegaan, vooral als ge volg van het slechte weer. De gemid delde verblijfsduur van die vakantie gangers was overigens toch nog 12 dagen. Oranjewoud beschikt ook over enquê- tecijfers van Terschelling. Die werden twee jaar geleden onder huiswaarts ke rende toeristen verzameld en zijn dus (vooral door het toen veel betere weer) niet vergelijkbaar. Van de Terschelling- gangers vond slechts 13% dat de ac commodatie onvoldoende was, 25% vond het verblijf te duur in verhouding tot het gebodene, 5% vond dat het sanitair beter moest en slechts 3% verklaarde niet te zullen terugkeren. Gewone mensen... De gegevens die de enquête heeft op geleverd zijn niet allemaal nieuw. Dat 50% van de ondervraagde toeristen in gezinsverband de vakantie op Texel doorbracht en dat 25% tot „groepen jongeren" behoort zal niemand verba zen. Toch zijn die gegevens van be lang als de enquête straks verder wordt uitgewerkt en bijvoorbeeld vast gesteld wordt welk „soort" toeristen bepaalde wensen of grieven heeft. Dat geldt ook voor het gegeven dat de „gemiddelde" toerist op Texel niet tot de maatschappelijke topklasse of tot intellectuelen kan worden gerekend. De grootste groep wordt gevormd door handarbeiders die lagere school en een korte vervolgopleiding heeft gehad. De ondervraagde toeristen konden in volgorde van ernst de redenen aange ven waarom zij bezwaar hebben tegen Texel als vakantie-oord. Daar scoorde „slecht weer" het hoogst maar als tweede reden werd (ongetwijfeld tot veler verwondering) „vervuiling" aan gegeven. Het derde negatieve punt was het wachten bij de boot, het vier de was dat Texel „te druk en te toe ristisch" is, terwijl als vijfde reden „te duur" werd opgegeven. Dat het dag- bezoek wordt geremd door het dure bootkaartje vyas al bekend. Uit de en quête blijkt dat 53% van de toeristen het bootkaartje het belangrijkste strui kelblok voor een dagje naar Texel vindt. Te weinig nieuwelingen Onder de geënquêteerde toeristen wa ren er relatief veel die al eerder op Texel waren geweest. Op Texel is dit herhalingsbezoek altijd als iets positiefs beschouwd, maar de mensen van het bureau Oranjewoud denken daar anders over. Uit vergelij kingen met toeristische ontwikkelingen elders blijkt een periode waarin zich naar verhouding veel herhalingsbezoek voordoet, altijd vooraf te gaan aan een Uit de vervoerscijfers die Teso bekend maakte over de periode van januari tot en met augustus 1985 blijkt dat el ke vorm van autovervoer is teruggelo pen, het meest spectaculair bij de ca ravans: —8,24%. Het aantal vreemde auto-overnachtingen was in juli 5,17% minder dan vorig jaar en in augustus zelfs 17,26%. Dat betekent dat er zo'n 140.000 over nachtingen van toeristen minder zijn ge weest dit seizoen dan tijdens het seizoen van '84. De enige maand die er wat be treft toerisme dit jaar gunstig uitgespron gen is is mei met ongeveer twee keer zo veel caravans als vorig jaar en ook op de andere fronten gestegen percentages. Aan de cijfers is te zien dat het weer flink invloed heeft gehad. Was er in juli nog een kleine stijging in het aantal vervoerde caravans ten opzichte van vorig jaar, in augustus was er een schrikbarende daling: 15,37%. Datzelfde beeld, maar dan veel minder uitgesproken is ook bij het personenauto vervoer te zien. Bij de aanhangwagens gaat het gek genoeg weer niet op, dat is in juli een kleine vier procent beter ge weest, terwijl augustus nagenoeg gelijk bleef. Omgerekend in eenheden (pae's) heeft Teso dit jaar 3,55% minder vervoerd dan het voorgaande jaar. Het internationale werkkamp dat momenteel in jeugdherberg Panorama wordt gehouden blijkt in meerdere opzichten produktief te zijn. Het werk ging sneller dan gepland was en de gesprekken over het thema „vrede" verlopen niet altijd even vlot maar vooral tijdens het werk blijkt er wèl over gepraat te worden. Toch is waarschijnlijk het grootste succes van het kamp dat mensen van diverse nationaliteiten van beide zijden van het ijzeren gordijn broederlijk samen het voorzieningenniveau van een Texelse jeugdherberg opvijzelen. Tropical Surf Wat heeft het Tropical Surf-weekend ge daan? De vergelijking met '84 is enigszins moeilijk omdat deze evenementen dit jaar buiten het seizoen vielen en vorig jaar aan het einde van het seizoen. De cijfers wor den vertekend door vakantiegangers die vertrokken. Een vergelijking met het week end van 31 augustus 1984 levert wellicht meer bruikbare cijfers op. Dan blijkt dat er voor dit weekend 407 auto's meer naar Texel zijn gebracht dan in '84 en dat zou weer betekenen dat er een toename van zo'n dikke tien procent was, wellicht ver oorzaakt door het festival en de wedstrij den. De invloed van het weer kan hierop in zoverre van betekenis zijn dat de week voorafgaande aan de evenementen mooi was en dus mensen gemotiveerd kan hebben naar Texel te gaan. In vergelijking met het feestweekend van vorig jaar (rond 18 augustus) zijn er zo'n tien procent minder auto's gekomen in 1985, maar dat kan dus net zo goed lig gen aan het seizoen. De meest voor de hand liggende conclu sie is dat er 400 auto's, dus 1200 perso nen naar het eiland zijn gekomen om te feesten en te surfen. Dat komt aardig overeen met de horecaschattingen in De Koog waar aantallen bezoekers tussen de twee- en vierduizend genoemd worden. Met de Texelaars mee zou dat kloppen. Het thema was „vrede". De leiding wilde daarbij vooral persoonlijke gesprekken voeren. „Het is makkelijker praten over internationale vrede dan over je persoonlijke vrede", aldus één van de leiders. Dat bleek niet voor ie dereen even makkelijk te zijn en ook niet door iedereen gewenst te worden. Met name twee deelnemers uit Rus land spraken liever over internationale verhoudingen dan over de vrede in periode waarin steeds meer mensen wegblijven. Het feit dat zich binnen een op zichzelf reeds slinkende groep toeristen veel herhalers bevinden, be tekent nl. dat er weinig nieuwelingen zijn. Er zijn dus te weinig mensen die besluiten om voor het eerst naar Texel te gaan, wat kan betekenen dat in het land ongunstige (voor)oordelen over het eiland heersen. Het is niet uit gesloten dat Oranjewoud ook in die richting nog onderzoek zal doen. Het onderzoek van Oranjewoud moet resulteren in een plan dat tot verbete ring van de situatie moet leiden. Voor de uitvoering daarvan is niet alleen veel geld maar ook eensgezindheid no dig, dus een ingrijpende verandering van de huidige mentaliteit op Texel. „Texel kent veel verscheidenheid in voorzieningen, maar weinig eenheid in gedachte. Het ontbreekt hier aan sa men de schouders eronder willen zetten." De financiering van het onderzoek en het herstelplan dat eruit moet voort vloeien is overigens nog niet rond. Ge meente, Recreatiestichting, Kamer van Koophandel, een groep aannemers en Teso dragen bij (Teso onder voorwaar de dat de VVV als vereniging wordt opgeheven), maar de 780.000,— van het rijk is er nog niet. Economische Zaken heeft de aanvraag in eerste in stantie afgewezen, maar uit contacten nadien is gebleken dat het aantekenen van beroep tegen deze beslissing grote kans van slagen heeft. In het vakblad voor discotheekonder nemers Discomanagament verscheen onlangs een artikel met kleurenfoto's over discotheek De Toekomst in De Koog. Dit onafhankelijke blad presen teert onder de kop Trendsetter telkens nieuwe ontwikkelingen in discoland. In een paginagroot artikel wordt de nieu we lichtinstallatie genoemd en er wordt uitgebreid beschreven hoe „De Toekomst" reilt en zeilt. hun eigen huiselijke omgeving. Deze twee actieve leden van de Russische jeugdorganisatoe Komsomol hadden een doos vol (staats)drukwerk meege- nomen met verhandelingen over anti- imperialisme en de vrede. De persoon lijke vrede bleek daar niet bij te horen. De eerlijkheid gebiedt overigens te ver tellen dat de andere deelnemers, vol gens de gespreksleiders, ook niet echt enthousiast meepraten. Van de negen tien waren er een stuk of zes tijdens de gesprekken over het thema regel matig aan het woord. Het gezelschap was verdeeld in kleine re groepen die allemaal met een be paald project in de weer gingen. Een groep bouwde een barbecue, een groep legde een ontsluitingspad voor de nieuwe fietsenstalling aan, nog een groep bouwde die fietsenstalling en de binnenplaats van Panorama werd ont daan van het schaakbord en de bo men die daar stonden, zodat de ver bouwingsplannen voor de jeugdher berg uitgevoerd kunnen worden. De barbecue is berekend op het ge bruik door grote groepen en hij is door beheerder Ari van Hardeveld zodanig ontworpen dat er bij verschillende windrichtingen goed geroosterd kan worden. De werkzaamheden in de groep rouleerden, ongeacht de vaar digheden van de deelnemers. Dat had als resultaat een fraai ogend geheel, waarbij hier en daar een muurtje enigszins scheef staat maar een knie soor die daar op let. De gebruikswaar de wordt er niet minder van. Rooien Voor het fietspad en de ontsluiting daarvan is veel werk verzet. Er moesten nogal wat bomen gerooid worden. Dat bleek allemaal sneller te lopen dan gepland was zodat het werk dinsdag al zijn voltooiing naderde. Het geheel ziet er keurig uit en de sfeer tij dens het werk was uitstekend. Kenne lijk hadden de deelnemers er plezier in. Het programma bevatte naast tien dagdelen per week werk ook de nodi ge „vormende" onderdelen. Na de kennismakingsspelletjes de eerste twee dagen was dat als eerste een bezoek aan het meditatiecentrum „Srjee Raj- neesh" in Oudeschild. De meningen van de deelnemers over dit programma-onderdeel en over de Bhagwan bleken verdeeld, wat onder meer een stevige discussie over de niet van kapitalisme gespeende aanpak van deze meester opleverde. Een vre dig programma-onderdeel was het be zoeken van een concert in het kerkje van Den Hoorn. Deze week wordt ook het concert van Peter Zwart in de R.K. kerk van Den Burg bezocht en om de muziekbeleving weer in even wicht te brengen bezocht de groep het Tropical Sea Festival. Eén indringende muzikale ervaring komt elke ochtend terug als de deelnemers met trompet geschal gewekt worden. Er werd een bezoek aan het Natuurrecreatiecen- trum gebracht en Cor Ellen vertelde over jutten. Voorafgaande daaraan is de groep met de TX 27 een vistocht wezen maken. Zondag stond een vaar tocht met de visboten van Theo Eilan der op het programma. De bestem ming was Vlieland. Wegens het slech te weer werd dit programmaonderdeel afgelast, waarna de deelnemers zeer content waren met een dag die naar eigen inzicht te besteden was. Veel mensen maakten een lange wandeling die eindigde achter een pannekoek in Klif 23. Rooie vrouwen Maandagochtend stond de schapen- markt op het programma. Donderdag was er een ontmoeting met de Rooie Vrouwen waarbij werd gesproken over rollenpatronen. Het COC was ook uit genodigd, mèar moest verstek laten gaan. De laatste avond is de inwijding van de barbecue. Feest dus, met mu ziek van Gerard Smeenk en Jan Bei- jert. Aan het begin van de twee weken bleek dat de meeste deelnemers vooral waren afgekomen op de mogelijkheid om op een eiland samen iets leuks te doen met jongeren van andere natio naliteit. Het thema werd minder be langrijk gevonden. Dat heeft in de in vulling van het programma kennelijk zijn weerslag gevonden. De deelne mers hebben lekker gewerkt en goed kennis gemaakt met Texel. Uit ervarin gen met vorige werkkampen blijkt dat de contacten die worden opgedaan soms langdurig en diepgaand kunnen zijn. Op die manier is er toch weer aan vrede gewerkt, want mensen die goed contact met elkaar hebben zullen niet vechten. De groep bestond uit twee Spanjaar den, twee Russen, een Bulgaar, een Hongaar, een Tsjech, een Ier, drie Ne derlanders, een Japanner, een Marok kaan, twee Amerikanen, een Duitser, een Francaise en twee Belgen. Evenals vorig jaar wil schaakclub En Passant de jeugd weer gelegenheid geven zich onder leiding van een aan tal clubspelers in het spel te bekwa men. De deelname aan deze jeugd- schaakavonden is gratis. De bijeen komsten zijn maandagavond in „De Lindeboom" tussen 19.00 en 20.00 uur. Men kan zich telefonisch opgeven bij Wim Hoekman of aan de zaal. Notaris Boswijk deelt mede dat de openbare verkoop van het woon huis aan het Oude Dijkje 5 te De Koog op Texel, welke op 6 septem ber 1985 zou worden gehouden niet doorgaat.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1