■.AVNIMIWS UR llege beraadt zich er jongerenkamperen College heeft geen bezwaar tegen hangar voor Paracentrum Voelhouten en telefoondraadridders tesboodschappen likten Denemarken ,,Body double" Cocksdorper koor heeft heren nodig NJN houdt excursies voor belangstellenden Zon, maan en hoog water Loterij Tropical Sea Festival Koger zangertjes weer van start Wij zoeken een bezorger m/v Twee bijzondere tentoonstellingen Oosterender bejaardentocht TEXELSE COURANT gelijkheden voor „loslopen- ageren om op Texel te kam- zijn beperkt. Op veel terrei nen ze niet terecht omdat jch presenteren als gezinster- jat was vroeger niet anders, je „nood" lijkt dit jaar te istegen omdat de RST- ngs die wèl een afdeling ongens hebben het aantal rex tampeerplaatsen hebben in- ^en. Bovendien lijken ande- apeerexploitanten meer dan huiverig te staan tegenover categorie. Veel beheerders lat de aanwezigheid van risoco's inhoudt voor de J0p het terrein en het komt nu "datjongens die zich bij een ing melden, botweg worden igerd als gevolg van een en ander nop het noodkampeerterrein tWesterweg deze zomer prak- Jeen jongens gekampeerd. Con- je gebruiksregels van de nood ing werden die doorverwezen Bwone campings maar het was moeilijk om ze daar te slijten. Pi -ge beheerders wilden van hun 3 van de noodcamping eerst we- wat voor „soort" jongens zij Jen zouden krijgen en ze vroe- 133 en verklaring van goed gedrag. m jmpeerexploitant mag jongens ,Maar als elke camping dat f doen ontstaan er wel problemen", met kampeeraangelegenhe- >te ambtenaar in zijn advies et college. Het wordt ongewenst •I tdat de noodcamping een op- 'rifsntrum van uitsluitend jongeren met inderdaad een ver risico wat betreft de openbare Uit het verslag van de gang van zaken op de noodcamping blijkt dat zich drie incidenten hebben voorgedaan. In de nacht van 15 op 16 juli maakte een groep jongens lawaai en vroeg de an dere kampeerders om geld. Tijdens een andere nacht gedroeg zich een groep jongeren luidruchtig op het ter rein. Ze vertelden de beheerder dat ze aan een avondoriëntatietocht van Re- creaktief meededen, wat niet waar bleek te zijn. De jongens werden van het terrein verwijderd. Dezelfde nacht stopte een busje met stokken gewa pende heren voor het terrein die een appeltje hadden te schillen met de te genover de noodcamping verblijvende badmeesters. Voordat de politie arri veerde kwam het tot een schermutseling. Over het „jongensprobleem" zal wor den gesproken met VVV, RST en Recron. De noodcamping was in gebruik van 11 tot en met 25 juli. Het drukst was het op zaterdag 13 juli toen 's avonds 61 tenten op het terrein stonden. De noodcamping krijgt een steeds be langrijker verwijsfunctie. De VVV stuurt alle kampeerders direct door naar de noodcamping omdat de be heerder op de hoogte is van de vrije kampeeraccommodatie op dat moment op de gewone campings. Dit systeem, aldus het verslag, voldoet goed want zo wordt voorkomen dat kampeerders vergeefs bij campings aankloppen. Ver wijzing had hoofdzakelijk plaats naar de campings Kogerstrand, Loodsmans duin, De Bol, Dennenoord, De Krim en Prins Hendrik. Ook dit jaar was het mogelijk alle kampeerders binnen de voorgeschreven drie dagen aan een kampeerplaats te helpen. Ook nu weer was het beheer van de noodcamping in handen van de Recreatiestichting die evenals de afgelopen jaren W. van Zaane als beheerder aanstelde. Een probleem is dat bij grote drukte eigen lijk een assistent-beheerder nodig is, maar die kan in die periode moeilijk op de gewone RST terreinen worden gemist. versturen van honderden vre- ^loodschappen per flessepost '^kinderen van de lagere scho- gelegenheid van de 40-jarige ijding, levert nog steeds reac- op. De verste terugmelding mtot dusver van Skallingen in -marken. Het comité Texel 40 vrij (per adres Gré Zegers in ischild) wil graag weten of er en zijn die nog verder zijn ge en. Ook van andere terugmel en wil men graag op de hoog- in. isver zijn practisch alle flessen ederlandse, Duitse en Deense rneilanden aangespoeld. Een jvondst werd gedaan daar de [Cupido (Bergweg 7, Midsland) het strand van Terschelling 42 vond. Hij vindt het bezwaarlijk deze kinderen persoonlijk ant- te sturen en verzocht ons de van de afzenders te publiceren in ieder geval bij alle betrokke- ikend is dat de post is aangeko- n op prijs gesteld: het gaat om j ilgende kinderen uit Den Burg: Bakker, Raquel van Boven, Mar- I1 Hen, Douwe Hoekman, Elja van I loeks, Arjan Kloosterman, Gusta man, Sander Moor, Arnoud Nol- llse Reintjes, Hessel Rienks, Au- Snoek, Tjebbe de Winter, Robert m Jinneke Zijm. ocksdorp: Nancy Heijne, Silvia en Ronald Witte. Hoorn: Simon de Jager, schild: Herman Blom, Natasja Dave Krijnen, Egbert Mant- irma Raven, Sebastian Schaat- irg, Brigitte van Sweeden, Ma- Visser, Barry de Vries, Frouwine Vijn en André Zeilstra. ■5 Srend: Martijn Duinker, Sabine Sven Robert Manse, Chantal k, Debbie Mosk, Wilma Temmey, Boyen Rienks, Jessica Tuinhout, Vonk, Niels Bes, Erik Witte en Lups. Discussie komen door de flessenpostactie tessante briefwisselingen op gang 'het onderwerp 'vrede'. Een voor- is het antwoord dat Brenda er kreeg van de familie P. Kuiper ierveld uit Zwolle, die Brenda's fles et strand van Terschelling vond. foij wordt, rekening houdend met eeftijd van de jeugdige afzender, igaan op het begrip vrede, de ver ging van het fascisme en de nood- om alles te doen om herhaling de oorlogsverschrikkingen te voor in. „Alleen elkaar vrede of sha- toewensen is niet genoeg. We '1 er ook allemaal aan moeten «n. Werken aan de kleine vrede, en op school, maar ook werken de grote vrede. Geen oorlog, geen ger, geen wapens, leder van ons daarin een taak, ieder op zijn ei- wijze en met zijn of haar eigen lelijkheden". comité wil de flesenpostactie '5september afsluiten. De af ters van de drie 'verste' flessen dat moment zijn terugge- krijgen een prijsje. Contacta is Gré Zegers, De Ruyterstraat telefoon (02220) 4292. Reeds 16 jaar is Brain de Palma als re gisseur actief en in die tijd heeft hij overduidelijk bewezen dat hij niet te rugdeinst voor onorthodoxe onderwer pen. In Fressed to Kill kregen we een gestoorde psychiater te zien die als travestiet moorden pleegt met een vlijmscherp mes, in Blow Out had De Palma het over moord, samenzwering en achtervolgingswaanzin en in Scar- face voerde hij een Cubaanse machts wellusteling ten tonele die zich be woog op de rand van de samenleving in verbijsterend geweld en drugshan del. Er zit altijd een aanstootgevende factor in De Palma's films. „Body Double" werd de meest contro versiële van het hele stel. De eerste versie die aan de Amerikaanse keuringscommissie werd vertoond kreeg meteen het certificaat „X" (por no) mee. Dat was rampzalig voor De Palma. De Palma hermonteerde één en ander, en zo gingen vier versies door de keuring, echter zonder resultaat. De cineast ging in beroep. Vreemd genoeg won hij het pleit en kon de originele versie van Body Double fan toch in de Amerikaanse bioscopen. De film is erg spannend, maar balanceert nu en dan werkelijk op het randje van de porno. Hoofdpersonage waarmee alles begint is Jake, een acteur die werkloos rond loopt in Hollywood. Wegens zijn claustrofobie werd hij uit de productie gezet. Zonder geld kom je nergens, en Jake neemt dan ook de eerste de beste klus aan die hem wordt aange boden. Hij moet de villa van een rijke kerel in Beverly Hills in de gaten hou den met een telescoop. Op zich niets spectaculairs, maar elke avond wordt Jake getuige van een opwindend tafe reel. Hij ziet steeds een knappe vrouw die zich uitkleedt en die zichzelf bevre digt. Het bewaken van het huis wordt voor hem een ware obsessie en hij kan zijn ogen van het bewuste venster niet meer afhouden. De vrouw begint hem steeds meer te intigreren, en ook over dag begint hij haar te volgen om meer over haar aan de weet te komen. Hij wordt op die manier getuige van enke le opzienbarende voorvallen en ook van haar dood.... Jake gaat op zoek naar de dader en komt terecht in de pornowereld van Los Angeles. In een steeds stijgende spanning nadert hij zijn doel, tot hij oog in oog met de moordenaar komt te staan. „Body Double" is schitterende suspence van grootmeester Brain de Palma, met of zonder schandaal. Te zien van donderdag tot en met maandag in het City Theater. Aanvang 20.00 uur. B en W zullen de procedure die moet leiden tot een bouwvergunning voor een hangar voor het Paracentrum op het vliegveld gewoon voortzetten. De bezwaren die de werkgroep Land- schapszorg heeft ingebracht worden niet onderschreven. De werkgroep erkende dat de Kroon de bezwaren die tegen het vliegveld zijn ge maakt in het kader van de bestem mingsplanprocedure heeft verworpen. Maar toch werd door de werkgroep be zwaar gemaakt omdat de Kroon niet eer dere afkeuring door gedeputeerde staten ongedaan heeft gemaakt; bovendien zou door de Kroon geen ruimtelijke afweging zijn gemaakt. Dat laatste wordt van ge meentewege echter ontkend. In het be treffende Koninklijk Besluit staat namelijk letterlijk dat „een geleidelijke toeneming van het aantal vliegbewegingen aanvaard baar is te achten". Dat het besluit van G.S. in stand is gebleven komt omdat de gemeente zich inmiddels akkoord had ver klaard om verdere uitbreiding van de be bouwing van het vliegveld te verbinden aan een verklaring van geen bezwaar van G.S. De werkgroep gaat ervan uit dat de han gar van het Paracentrum toename van de vliegactiv'rteit zal veroorzaken maar van ge meentewege wordt gesteld dat het ge bouw bedoeld is als accommodatie voor het huidige gebruik en niet direct een sprong in het aantal vliegbewegingen zal veroorzaken. En als dat op de lange duur toch het geval zou zijn, wordt dat door de Kroon in ieder geval aanvaardbaar geacht. Of dat mag hangt af van de ge luidsbelasting in de omgeving, wat gere geld moet worden door zonering. Onder zoek hiertoe wordt binnenkort verricht. Overigens zijn er aanwijzingen dat het ge luid van de vliegtuigen in de omgeving geen bijzondere problemen geft. Het een en ander overwegende ziet het college geen bezwaar om aan het bouwplan van het Paracentrum te blijven meewerken. De gemengde zangvereniging van De Cocksdorp begint vrijdag 13 september in het gebouwtje. De vereniging heeft nieuwe leden nodig vooral heren zijn welkom. Opgave: Corrie Boon tel. 02222-358 De Texelse afdeling van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstu die heeft dit najaar een excursie programma opgezet waaraan be langstellenden kunnen deelnemen. De NJN-afdeling hoopt hiermee het ledental weer wat op te kun nen vijzelen. De NJN is een vereniging voor natuur liefhebbers tussen de 12 en 23 jaar. De afdeling organiseert regelmatig lezin gen, excursies en werkdagen. Boven dien is er een eigen blad. Insula. In de schoolvakanties worden door het dis trict kampen georganiseerd, vaak met behulp van de meer gespecialiseerde werkgroepen van de vereniging. Door de leeftijdsopbouw is het onver mijdelijk dat er telkens leden naar de overkant verdwijnen om te gaan stude ren. Daarom is de NJN nu actief aan het werven. Zondag 15 september wordt er gekord met Michiel Huysman. De vangst die met dit sleepnet te ha len is geeft informatie over diersoorten die dicht onder de kust voorkomen. Verzamelen om 9.55 uur bij de boot of 10.15 uur voor het gemeentehuis. De daaropvolgende zondag is het mo gelijk met oud NJN-lid Wim Loning vogels te gaan kijken bij de Mok en bij de Horsmeertjes. Verzamelen om 9.00 uur bij het raadhuis. De week daarop wordt onder deskundige leidig gekeken hoeveel en welke slachtoffers van de vogeltrek er op het strand liggen. Ver zamelen weer om 9.00 uur bij het raadhuis. Vijf oktober is er een uitgebreide 'grondexcursie' waarbij onder leiding van Dan Asseldorp de Texelse bodem bestudeerd zal worden. Verzamelen om 9.55 uur bij de boot of 10.15 uur bij het raadhuis. Het is het hele jaar erg nat weer ge weest en dat betekent dat er tijdens de paddenstoelenexcursies 12 en 13 oktober onder leiding van Roeland Sullock Enzlin veel te zien zal zijn. Bei de dagen om 9.00 uur bij het raadhuis zijn. Tijdens de herfstvakantie wordt van 14 tot 18 oktober een kamp gehouden op een nog onbekende plaats. Op 27 ok tober tenslotte is er een excursie naar het gebied bij de Waddendijk. Verza melen om 9.00 uur bij het raadhuis. Voor inlichtingen en opgeven is het adres: Marieke van der Hoek, Stolp- weg 16, 1797 AV Den Hoorn, telefoon (02226) 487. De zon komt 11 september op om 7.07 uur en gaat onder om 20.04 uur. 7 sept. L.K.; 14 sept. N.M. Doodtij: 9 sept.; springtij: 17 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 sept. Zaterdag 7 sept. Zondag 8 sept. Maandag 9 sept. Dinsdag 10 sept. Woensdag 11 sept. Donderdag 12 sept. Vrijdag 13 sept. Zaterdag 14 sept. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. 0.25 en 12.57 0.40 en 13.15 1.12 en 13.48 2.08 en 14.53 3.36 en 16.32 5.19 en 18.22 6.59 en 20.01 8.12 en 21.05 9.06 en 21.54 Tijdens het Tropical Sea Festival is een loterij gehouden. De uitslag: 1712, 3502 en 2358 een rondvlucht, 5813 een parachutesprong, 1639 een cocktail pakket, 7815 een diner voor twee per sonen in „De Taveerne". Dat is ook het adres waar de prijzen zijn af te halen. De Kogerzangertjes gaan weer zingen. De eerste repetitie is op woensdag 4 september in de Schuilhut achter de Hervormde kerk in De Koog. Om 2 uur voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar, en om half drie voor 9 jaar en ouder. Contributie 50 cent per week. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route Nieuwlanderweg Pij- persdijk, Mienterglop, Oudedijk je, Maaikeduinweg Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War moesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10 Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Texel telefoon (02220) 2741 Er zijn op het eiland momenteel twee tentoonstellingen te zien die beslist de moeite waard zijn. Peter Riteco exposeert in de Scholerie met zijn houten objecten, gemaakt om er mooi uit te zien maar vooral ook om goed aan te voelen. Kees Wijker toont in de raadhuiskelder bijzon dere kunstwerken, die voor een deel bewegen. Het meest opzienbarend is een eigentijdse uitbeelding van Don Quichotte. Gebruikt materiaal on der meer telefoonkabel. wordt bewerkt is nog het best te om schrijven als beeldhouwen. De ruwe vorm wordt erin gehakt. Niets gaat machinaal: „Als je met een machine materiaal weg haalt mis je een stuk ontdekking". De beelden zijn dan ook duidelijk gemaakt met oog voor de „vlam" van het hout. Die wondt gevolgd en benadrukt en dat levert een uitstekend samenhangend ge heel op. Riteco wil geen toelichting geven op wat het voorstelt: „De mensen moe ten er gewoon aan voelen, dat mag, en dan hun eigen conclusies trekken. Ik heb me er niet voor niets van onthouden na men te geven." Bij het werkstuk op de foto vertelde hij echter wel dat dat voor hem een embryo in de bescherming van de baarmoeder betekent, maar iedereen is vrij er zijn eigen opvatting naast te zetten. Een oud winkeliersgrapje gaat over KVP- ers: klanten die kijken en voelen en dan pleite gaan. Bij deze tentoonstelling is een dergelijke houding juist gewenst, hoewel het werk ook te koop is voor prijzen die variëren van 7225- tot 7950- en dat is gezien de hoeveelheid arbeid niet veel. Beweging Kees Wijker is een student aan de Amsterdamse Rietveld academie waar hij bezig is met de richting „monumentale kunst". Alleen al daarom is zijn werk inte ressant, werk uit die richting is op Texel niet vaak te zien. Hij kwam in de raad huiskelder na contact met Richard Heftie, die deze zomer ook daar exposeerde Het is de eerste tentoonstelling van Wijker, zo dat de term „veelbelovend" op zijn plaats is. Het getoonde is interessant en door dacht gemaakt. De ridder (foto) valt ei genlijk een beetje buiten de rest omdat hij niet beweegt. Dit beeld ontstond min of meer toevallig toen Kees Wijker in korte tijd in containers en dergelijke materialen vond. De ridde? is niet te koop: „Hij staat normaal bij mij in huis en ik beschouw hem als een soort huisdier." Wijker stopt allerlei doordenkers in zijn werk. Zo is er een machientje met een vijltje erin. De toeschouweis kunnen het geheel laten draaien en dan vijlt het vijltje zijn eigen aandrijfasje stukje bij beetje door, hoewel: „Eigenlijk zijn het de mensen die het doorvijlen". Een andere is een plan voor een karretje op weg naar zee Dat werk moet nog gerealiseerd worden maar de uitwerking op papier is te zien: „Dat kar retje staat vast aan zijn rails, het komt dus nooit aan zee Dat is somber, ik ben vaak somber. Toch is er nog hoop, het karretje is in ieder geval nog op weg." Liefhebbers van alcoholische dranken moe ten eens kijken naar de kurken die ver werkt zijn in sommige objecten: „Dat is mijn manier om duidelijk te maken dat wel erg vaak drank aan ontmoetingen en dergelijke te pas moet komen". Een hele leuke tentoonstelling, vooral voor mensen die even de tijd nemen om te kijken hoe alles werkt en draait. Voornaamste materi alen: lasdraad, ijzeren profielen en hout. Riteco is bekend op het eiland. Hij maak te bijvoorbeeld het houten beeld in de hal van het raadhuis en veel Texelaars hebben les metaalbewerken van hem gehad op de LTS. Metaal is zijn vak, werken met hout is zijn hobby: „Bij metaal zit ik erg vast in het ambachtelijke werken, alles precies en functioneel maken. Met hout voel ik me veel vrijer." De objecten hebben geen naam en zijn gemaakt van stukken hout die toevallig bij de kunstenaar komen. Zo is er een bewerkte kop van een steiger paal, juthout en andere stukken met een geschiedenis. Riteco heeft een periode ge had, na de voltooiing van het raadhuis beeld, dat hij niet erg productief was. Het bezoeken van de Nan Platvoet- tentoonstelling vorige winter in het raad huis leverde hem weer inspiratie, zodat op twee na alle getoonde beelden recent zijn ontstaan. De techniek waarmee het hout Zaterdag 21 september kunnen de oude ren uit Oosterend en omgeving deelnemen aan de bejaardentocht, georganiseerd door de dorpscommissie. Meerijden is gratis; men wordt van huis afgehaald. De tocht blijft deze keer op Texel. Halverwege wordt gestopt om wat te eten. Wie mee wil wordt verzocht zich minstens een week tevoren op te geven bij C. Bremer, telefoon 02223-837, mevrouw A. Koot, tel. 283 of J.C. Roeper, telefoon 204.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5