Cf roen kwartsJexeh in het IIRECTIE KAASGR0EP WIL EENDRACHT" SLUITEN Gemeente toch in de :linch met gasbedrijf exe/se melk grotendeels naar Opmeer Eerste postzegels voor NRC-team - 'dè Personeel naar indere bedrijven? fcmCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.014 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. "werktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en mder Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. josterhof is met vakantie, dvertenties, abonnementen, etc.: ,j|d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, I0222O) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs >"18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. directie van de Melkunie-Kaasgroep wil de [else kaasfabriek „De Eendracht" sluiten. Dat woensdagmiddag aan het personeel meege teld. Het directievoorstel gaat nu het overleg de groepsondernemingsraad en bonden in. larna komt het in de raad van bestuur en de teindelijke beslissing wordt genomen door de ad van commissarissen, die zich echter nu al laniem achter de grote lijnen achter het slui- gsvoorstel heeft geschaard. nieuwe kaasbedrijven in Noordholland zijn namelijk berekend op een groeien de aanvoer, zodat daar nu een onder bezetting is ontstaan, waaraan tege moet gekomen kan worden met de Texelse melk. De slotconclusie van het onderzoek luidde dan ook: Sluiten van kleinere bedrijven ten bate van de grotere. De beslissing om Texel te sluiten lag onder meer moeilijk wegens het inge wikkelde sociale plan dat gemaakt zou moeten worden. De directie wil aan de wens van de werknemers om op het eiland te blijven wonen tegemoet ko men door hen die elders in de Melku nie aan het werk komen gratis vervoer van en naar Texel aan te bieden. Er zijn inmiddels ook contacten gelegd met andere Texelse bedrijven die men sen kunnen overnemen, daartoe even tueel gestimuleerd door een financiële bijdrage van de Melkunie. De groepsdi rectie wil echter nog geen namen van in aanmerking komende bedrijven noemen. Goed beleid De heer J.A. Schuttebeld, groepsdi- recteur, legde uit waarom de sluiting Texelse melk zou voor het deel naar Opmeer moe- Voor het personeel wordt een ;iaal plan uitgewerkt, waarbij (met een premie) plaatsen van iliknemers in andere Texelse be- jven niet uitgesloten wordt acht. lis bekend heeft de kaasgroep re- itelijk een onderzoek laten uitvoeren ar de mogelijkheden om tot een ille produktieverbetering te komen, uitslagen van dat onderzoek en de liaan verbonden conclusies zijn «nsdagochtend in de raad van com- sarissen gepresenteerd en woens- jmiddag aan de groepsonderne- gsraad. De raad van commissaris van de Melkunie fungeert, in te- stelling tot wat gebruikelijk is, als i soort opperste directie. De groeps- tie wil twee van de tien kaasbe- m sluiten: Texel en Peursum. Als tenen voor deze maatregel worden gevoerd de stagnatie in de kaasaf- en de door de superheffing ver tederde melkproduktie. De grote J. A. Schuttebeld deelt de mensen het slechte nieuws mee. De toekomst van het gebouw is onzeker. nodig is: ,,We moeten bijblijven com petitie om goede melkprijzen aan de boeren te betalen. Het gaat helemaal niet slecht met de Melkunie, integen deel, we hebben tot nog toe altijd een voor de boer goed tot zeer goed prij- zenbeleid kunnen voeren. Zo moet het echter ook blijven, we moeten de pro blemen vóór zijn." Uit het onderzoek kwam naar voren dat er voor de Eendracht drie moge lijkheden waren: de produktie van Texel overbrengen naar de kaasfabriek in Ursem, de melk van Texel laten ver werken in Lutjewinkel en Opmeer of Texel flink geautomatiseerd door laten draaien. De eerste mogelijkheid vergt flinke investeringen, de tweede kan met weinig financiële consequenties worden uitgevoerd en levert een extra rendement van vijftig cent per honderd kilo melk op terwijl automatisering maar zes cent per honderd kilo op zou leveren. Een eenvoudige rekensom leert wat het beste is en dat weet nu ook het personeel op Texel. Leed ,,We zijn gewoon de dupe van de uit komst van die rekensom, maar we hebben het aan zien komen. Er is na tuurlijk en sociaal plan en de Melkunie is wat dergelijke plannen betreft koplo per. Het wordt voor het personeel zo goed mogelijk geregeld, maar er blijft een hoop leed en dat kunnen ze niet wegnemen". Aldus een eerste reactie van de Texelse ondernemingsraadvoor zitter B. Smits, die al 23 jaar in het bedrijf werkzaam is. Hij zal vóór de sluiting de VUT-leeftijd bereiken, sa men met nog een andere werknemer. Vier van de 25 arbeidsplaatsen worden ingenomen door tijdelijke krachten, dus er moeten negentien mensen el ders geplaatst worden. Smits heeft al reacties beluisterd van mensen die er voor voelen bij een ander Texels bedrijf te gaan werken. Hij en de secretaris van de ondernemingsraad R. van Len ten peilen dat de stemming weliswaar somber is maar dat de werknemers gewoon tot aan het moment van slui ting door zullen gaan met het maken van zo goed mogelijke kaas. Smits: ,,Het is voor de meesten niet de eerste keer dat ze het meemaken, voor mij is het zelfs de derde keer. Boven dien hebben we dit aan zien komen. Ik heb in het verleden ook wel meege maakt dat het als een donderslag bij heldere hemel kwam en dan maak je wel andere taferelen mee." Afwachtend De houding van het personeel na het horen van het sluitingsbericht, dat door Schuttenbeld in de kantine werd meegedeeld, was vooral afwachtend. De vragen die er waren over het soci aal plan konden niet echt grondig wor den beantwoord omdat het overleg met de bonden nog moet plaatsvin den, terwijl ook de groepsonderne mingsraad zich daar nog over moet buigen. Voor Texel zit daar Michiel Lok in: „Wij hebben het rapport pas woensdagochtend gekregen en we konden dus niets anders dan het voor lopig voor kennisgeving aannemen. We gaan het nu bestuderen en dan Lees verder pagina 2 in W hebben alsnog besloten met het Gasbedrijf Texel in ntact te treden over de recente verandering bij het opne- m van de meterstand. Zoals bekend is het gevolg van deze [schuiving dat vooral de mensen die vrij veel gas gebrui- aanzienlijk meer gaan betalen, zodat sommigen van hen e problemen zijn gekomen. Bovendien heerst nu vrij al- meen de overtuiging dat het gasbedrijf de verandering al- in maar heeft doorgevoerd om wat extra kapitaal te [garen. regeling heeft namelijk tot gevolg de Texelaars straks gezamenlijk bij [gasbedrijf een bedrag in depot iben van maar liefst rond twee mil- i gulden, wat neerkomt op extra K-inkomsten van twee ton. Deze '9 van zaken vindt het college uit ifele overwegingen afkeurenswaar- aldus liet wethouder Klaas Baren- dinsdagavond in de raadsverga- ing weten. Het gemeentebestuur aan het gasbedrijf kenbaar ma- proberen een gunstig gebaar kant te bewerkstelligen. Ge- ht wordt aan een veel meer gelei de invoering van de gewijzigde me- pname en/of het terugbrengen van hogere vastrecht op Texel naar het lelijke peil. Is bekend trok de Pakt-fractie over kwestie aan de bel, maar dat ikte toen op het college nog niet *el indruk. Dat veranderde toen de J.G. Steenvoort uit Den Burg een if schreef waarin werd voorgerekend financieel voordeel het gasbedrijf het verschuiven van het tijdstip van iteropname van de winter naar de ^er heeft. Tevens werd daarbij dui- dat het argument van het gasbe- voor deze verandering (in de win- (ijn tweede woningbezitters vaak niet thuis) ongeloofwaardig was. Bij nader inzien Als reactie op de eerste bezwaren bood het gasbedrijf de mogelijkheid tot een meer gespreide betaling van het in rekening gebrachte bedrag en het gemeentebestuur nam daarmee aanvankelijk genoegen. Loco burgemeester Daan Schilling: „Eerst vonden we dat het gasbedrijf het niet zo slecht deed maar nu zien we in dat er alle reden is om wat dieper in deze affaire te duiken". Wethouder Klaas Barendregt herinnerde eraan dat het gasbedrijf niet onrechtmatig heeft ge handeld, wat niet wegneemt dat de burgerij met een extra last wordt opge zadeld. Nu blijkt dat het gasbedrijf op deze wijze aan fondsvorming doet is er reden om opnieuw in discussie te gaan. Dirk Terpstra toonde zich tev re den over de gewijzigde opstelling van het college „al is het wel wat laat". Hij zei dat de brief van het Pakt over deze kwestie alleen ging over de extra lasten voor de burgers als gevolg van de gewijzigde meteropname. De ernst daarvan is door het college en ook door veel andere mensen in eerste in stantie niet onderkend. Nu blijkt dat het gasbedrijf belangrijk financieel voordeel heeft bij deze verandering, is dat veranderd. Terpstra vertelde con tact te hebben gehad met diverse in stanties waaronder Konsumentenkon- takt, waarbij duidelijk was geworden dat in ieder geval geen juridische stap pen genomen kunnen worden. „Je kunt ze niets maken. Ze mogen zelf weten wanneer ze eens per jaar de meter opnemen". Terpstra vond dat getracht moest worden de verandering alsnog een geleidelijk karakter te ge ven, bijvoorbeeld door het tijdstip van meteropname elk jaar een maand te verschuiven inplaats van een half jaar ineens. Een andere gewaardeerde con cessie van het gasbedrijf zou het verla gen van het vastrecht zijn tot het ni veau dat ook elders in het land geldt. Met het rentevoordeel dat het gasbe drijf nu geniet, moet dat mogelijk zijn. Het Konsumentenkontakt zal zich met het eerstgenoemde voorstel deze week per brief tot het gasbedrijf wenden; het gemeentebestuur zou zich daarbij kunnen aansluiten en aldus extra druk uitoefenen. Nog meer klachten Ook andere partijen bleken nu veront waardigd te zijn over de handelwijze van het gasbedrijf. Gerbrand Poster van de VVD sloot zich aan bij Terpstra en noemde het argument van het gas bedrijf dat in de winter veel tweede woningbezitters niet thuis zijn, zwak. Hij vroeg om restitutie. Jan van Asselt van Texels Belang liet zich uit in onge veer dezelfde zin en had nog meer klachten over het particuliere gasbe drijf, waarop de gemeente formeel geen enkele invloed kan uitoefenen. Met name in de aansluiting van stuk ken van het buitengebied op het gas net, zit veel te weinig schot. Van As selt zei dat hij zeer teleurgesteld is in de opstelling van het gasbedrijf en wil de dat in ieder geval het verhoogde vastrecht ter discussie wordt gesteld in het aanstaande gesprek. Peter Bakker van de PSP wilde niet in herhaling vallen en constateerde dat er nu in ieder geval een breed front van verzet was en dat dit op het gasbedrijf hopelijk indruk zou maken. Ate Rienstra van het CDA sloot zich daar bij aan. De wethouder („Moreel deugt het niet, al is het rechtmatig") zei van har te achter de bezwaren te staan, maar voorzitter Daan Schilling wilde toch wel kwijt dat het gasbedrijf in ieder geval één mooi gebaar heeft gemaakt door de mogelijkheid van een „vér gaande" betalingsregeling te bieden aan hen die in de problemen zijn geko men. Hij vond dan ook dat de mensen in ieder geval van deze mogelijkheid gebruik moeten maken. Terpstra lichtte aan de hand van enkele voorbeelden toe hoe hard de gewijzigde inningsre geling kan aankomen. Iemand die ge wend is ƒ250,— te betalen moet nu zes keer ƒ475,— voldoen. Dank Aan het begin van de vergadering werd een briefje voorgelezen van het echtpaar Engelvaart met dank voor al les wat was georganiseerd ter gelegen heid van het afscheid als burgemeester van Texel. „We zien met vreugde te rug op deze indringende maar mooie Akkoord ging de raad met enkele voorbereidingsbesluiten waardoor bouwplannen kunnen worden uitge voerd die strijdig zijn met het thans nog geldende bestemmingsplan, ech ter wel na een zg. artikel 19-procedure waarbij bezwaar gemaakt kan worden en de provincie het laatste woord heeft. De heer T. Legierse mag wat de raad betreft zijn winkelpand We verstraat 50 in Den Burg vergroten; de heer A.S. Lap uit Den Hoorn mag een tweede schuur met stallen aan de Mokweg bouwen; de heer C.P. van de Werve mag een bedrijfsschuur stichten in zijn tuincentrum aan de Bernhard- laan; de heer L. van der Vis mag zijn woonhuis Brink 12 in De Koog zodanig verbouwen dat er ook pension gehou den kan worden en J. Tromp uit Den Helder mag achter een woning in de Kikkertstraat in De Cocksdorp een am bachtelijke meubelmakerij en een werkplaats voor muziekinstrumenten stichten. Desgevraagd kreeg Gelein Jansen van locoburgemeester Schilling te horen dat rond het bedrijf van Tromp niet voor veel lawaai hoeft te worden ge vreesd, gezien het kleinschalige karak ter en het goed geïsoleerde stenen ge bouw van 8 x 18 meter. Dirk Terpstra liet weten zijn aanvankelijke persoonlij ke bezwaren tegen het pension van Van der Vis in te trekken, maar hij was wel bezorgd over de toename van de parkeerdrukte op de Brink waar het nu al vaak vol auto's staat. Peter Bakker van de PSP bleef tegenstander van een pension in deze woonomgeving en hield vast aan de bezwaren die in eerste instantie ook door B en W naar voren waren gebracht. Hij stemde dus tegen het voorbereidingsbesluit. Bij de bespreking van deze kwestie was wel waardering te horen over de eerlijkheid die Van der Vis in deze heeft betracht. Hij heeft een aanvraag ingediend terwijl velen in dezelfde om geving ongevraagd gasten zijn gaan houden. Dit was een reden extra om hem niet al te formeel te behandelen. Staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft dinsdagochtend in Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam de eerste zee- zoogdierenpostzegels uitgereikt aan vertegenwoordigers van vier Nederlandse instellingen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van onderzoek en be scherming van zeehonden, dolfij nen en andere zeezoogdieren. Eén van die instellingen was het Na- tuurrecreatiecentrum van Texel, vertegenwoordigd door Johan Rey- don en Wiene Sietsma. Reydon ontving een ingelijst blok van totaal 64 exemplaren van de nieuwe zegels. Het is een zegel van 70 cent waarop een zeehond is afgebeeld en een zegel van 50 cent waarop een dol fijn staat. De andere instellingen die zegels kre gen waren het zeehondenopvangcen trum Pieterburen (vertegenwoordigd door onder meer Lenie 't Hart), het dolfinarium van Harderwijk en de Vere niging van zeezoogdieren. Laatstge noemde organisatie is een weten schappelijke vereniging die het initiatief heeft genomen tot uitgifte van de ze gels en daartoe een aanvraag bij de PTT heeft ingediend. In zijn toespraak memoreerde de staatssecretaris het overlijden van NRC-directeur Gerrit de Haan die zich als eerste in Nederland met de opvang van zeehonden heeft bezig gehouden en die een belangrijke invloed heeft gehad op de mentaliteitsverandering bij het publiek ten gunste van zeehon den en andere zeezoogdieren. Scher penhuizen ging verder in op de nood zaak tot wereldwijde bescherming van zeezoogdieren, waaronder zich meer dere soorten bevinden die acuut met uitsterven worden bedreigd.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1