I 1 Gollards-puin gaat niet naar de stortplaats Razende Bol toch bij Den Helder? pq „A soldier's story" 6,90 0 „BOEKBOFFERS" CO Nieuw in onze winkel 'n speciale permanente afdeling boekenkoopjes.... Voor een goed(koop) boek is lUR| nooft te ver! Rondvraag raadsvergadering Hoofd Texelse Rede ontslagen Eerlijke vinder Scheherazade nu slechts f6,90 Sdwhemzadt Voor een goed(koop) boek is ^R| nooit te ver! Eendracht Dia's over Texel Fietstocht voor alleenstaanden Aanrijding in de mis! Zendingslezing Het kille vuur HET KILLE VUUR VAN 36,90 VOOR Voor een goed(koop) boek nooit te ver! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 SEPTEMBERn Het puin dat binnen enkele weken beschikbaar komt bij het slopen van het C.E. Gollards Rustoord gaat in ieder geval niet naar de vuilstort plaats aan het Molwerk. Het zal „er gens" apart worden gehouden en dat geldt ook voor de resten van an dere bouwwerken die binnenkort worden gesloopt zoals het Meubel- huis aan de Hollewal. Dat vertelde wethouder Barendregt dins dagavond in de raadsvergadering, naar aanleiding van het voorstel om geld uit te trekken voor een (van provinciewege vereist) onderzoek naar het effect van de belt op het grondwater in de omgeving. Het onderzoek is een van de voorwaar den waaraan moet worden voldaan om de stortplaats nog een tij'dje te mogen gebruiken. Evenals eerder in een commissievergade ring uitte Henk Beumkes van het Pakt zorgen over de alsmaar groeiende stort plaats. De grootst mogelijke spoed moet worden betracht bij het vinden van een betere methode van huisvuilverwerking. Beumkes had de vorige keer kritiek geuit op het feit dat het gestorte huisvuil niet behoorlijk wordt afgedekt. Het personeel van de stortplaats had zich nogal aangesproken gevoeld. Beum kes verklaarde nu dat dit personeel geen blaam treft. „Ze doen hun werk onder moeilijke omstandigheden." Steenbreker Van Asselt wees op het vele puin dat binnenkort beschikbaar komt bij de sloop van diverse gebouwen. Dat mag niet op de belt terecht komen want die raakt daarvoor veel te snel vol. Van Asselt stelde voor een steenbreker naar Texel te laten komen waarmee dit puin kan wor den vermalen en opnieuw gebruikt. Wethouder Barendregt zei dat een defini tieve oplossing van het Texelse huisvuil- probleem in zicht is. Texel is vertegen woordigd in de betreffende stuurgroep en kan dus rechtstreeks invloed uitoefe nen. In november is een definitief besluit te verwachte inzake een Texelse vuilscheidings- en composteerinstallatie. Als dat positief uitvalt, zal de stortplaats rond 1988 gesloten kunnen worden. Dat neemt niet weg dat nu reeds al het mo gelijke zal worden gedaan om de stanko verlast tegen te gaan. Het idee om de stortplaats niet in de hoogte maar in de breedte uit te breiden vond Barendregt niet zo goed want men wil naast de huidige vuilhoop graag wat ruimte hou den om het zg. inerte materiaal dat bij de toekomstige vuilschuiding als onbruik baar (maar onschuldig) overblijft, te kun nen blijven storten. Speerpunten Er komt dit jaar geen „speerpunten- geld" beschikbaar voor de drie pro jecten die Texel heeft voorgedragen (de jachthaven, het Rommelpot fietspad en het fietspad langs de Krimweg). Het rijk heeft het geld wel, maar keert aan Noordholland nog niets uit omdat het provinciale Beleidsplan voor Recreatie en Toe risme nog niet klaar is. Aldus antwoordde Barendregt op vragen die werden gesteld naar aanleiding van het voorstel om voorbereidingskredieten (elk ^5000—) beschikbaar te stellen zo dat de plannen voor het Krimfietspad en de jachthaven „panklaar" kunnen wor den gemaakt. De plannen voor het Rommelpotfietspad zijn al gereed. Baren dregt had het teleurstellende bericht over het vooralsnog uitblijven van het speer- puntengeld vernomen van gedeputeerde Van Gelder persoonlijk. Het rijk voert het speerpuntenbeleid namelijk uit via de ,,A soldier's story" speelt zich af in een legerkamp in Louisiana. In het kamp zijn uitsluitend negers gestatio neerd. Alle officieren zijn blanken. De film begint met de moord op sergeant Waters, een beul van een vent die, on danks het feit dat hij zelf ook gekleurd is, zijn zwarte manschappen zo schan delijk behandelt dat er vele een reden hebben om hem uit de weg te ruimen. Blanken, maar zwarten net zo goed. Om de zaak uit te zoeken wordt er dan van hogerhand een zwarte officier, advocaat Davenport, naar Louisiana gezonden. Zijn verschijning wekt grote beroering binnen het legerkamp. Veel van de zwarte soldaten hebben nog nooit van hun leven een hoogge plaatste kleurling gezien en ook de blanken zijn bepaald niet gelukkig met deze zwarte die in rang hun gelijke is. Na de eerste schermutselingen waarbij Davenport zich manifesteert als een strenge ontoegankelijke officier die vast van plan is het karwei waarvoor hij werd uitgezonden tot een goed ein de te brengen, begint hij met zijn ver horen. Tussen de verhoren door van de zwarte rekruten laat de film de frustraties en de vernederingen die de zwarten in het Amerikaanse leger moesten ondergaan zien. De nadruk komt hierbij echter te liggen op het omgekeerde racisme, dat wil zeggen de haat van sommige zwarten tegeno- provincies. Een schrale troost is dat an dere gemeenten in Noordholland ook niets hebben gehad. Het ziet ernaar uit dat volgend jaar wèl geprofiteerd kan worden; het is dus zaak de plannen kant en klaar op tafel te hebben. In het Be leidsplan voor Recreatie en Toerisme schijnt Texel een hoge prioriteit te heb ben; ook om die reden ziet het er niet hopeloos uit. In een commissievergade ring had Barendregt zich nogal somber uitgelaten over de kans dat Texel ooit speerpuntengeld zou krijgen maar zo slecht blijkt het er dus niet voor te staan. cq Steeds nieuwe titels, steeds wisselende boekboffers Parkstraat 10 - Den Burg - Texel Het is nog allerminst zeker dat de zand plaat de Razende Bol bij het gemeente lijk gebied van Texel zal worden inge deeld. De Tweede Kamer moet namelijk de eindbeslissing nog nemen en het schijnt dat er van Helderse zijde hevig lobby wordt gevoerd om te bereiken dat de Bol aan de marinestad wordt toegewezen. Het was Gerbrand Poster van de WD die in de rondvraag van de dinsdaga vond gehouden raadsvergadering tegen deze lobby waarschuwde. Hij vond dat de Texelse raadsleden direct hun partijge noten in de tweede kamer moeten bel len om te bereiken dat de aanspraken van Texel toch nog worden gehonoreerd. Dezelfde spreker had in de Heideree Courant gelezen dat veel vissers brode loos dreigen te worden, omdat zij het hen toegewezen quotum al hebben op gevist. Daar zitten ook Texelaars bij. Poster betreurde het dat een door hem onlangs in de raad gebrachte motie (met een beroep op de minister om de vissers niet ten gronde te laten gaan) geen meerderheid heeft gekregen. Hij wist dat er nu een motie onderweg was van Urk met het verzoek om adhesie en hoopte dat de Texelse raad die adhesie inder daad zou geven. Barendregt herinnerde eraan dat het niet aannemen van de motie het gevolg van was van de belofte van B en W om de belangen van de vissers op een andere wijze te behartigen, in overleg met de visserevereniging DETV. Met de vissere vereniging is hierover al contact geweest. Poster brak ook een lans voor de familie Otsen in Eierland van „Hoeve Bern". Die wilde in een van de schuren vier recreatie-appartementen maken. De Kroon heeft hier uiteindelijk afwijzend beschikt (nadat de Kroonadviseur aan vankelijk een positief advies had uitge bracht) en Otsen had toen gevraagd om vier appartementen voor permanente be woning. Het college had dat afgewezen maar gaat wèl akkoord met één apparte ment voor permanente bewoning. Dat is voor Otsen echter onaantrekkelijk en hij heeft dat inmiddels in een brief aan de raad verwoord. Poster vond het vreemd dat de raad die brief nog niet heeft ge had en vond de beslissing van B en W onjuist omdat het maken van één wo ning veel te duur uitvalt. Hij vroeg om „heroverweging". Uit het antwoord van Schilling was af te leiden dat het college daar weinig voor voelt omdat het strijdig zou zijn met de uitgangspunten van het bestemmingsplan buitengebied en met de beslissing van de Kroon. Op een andere vraag van Poster werd geantwoord dat het college zich beraadt over verbetering en/of uitbreiding van het parkeerterrein bij het vliegveld. Dessgevraagd kreeg Tine Krijnen te ho ren dat de nota inzake rationeel onder houd van scholen en andere gemeentelij ke gebouwen is vertraagd maar er nu spoedig aankomt. Gelein Jansen vroeg om een coulante houding van het college jegens de fami lie Miedema die aan de Kaai bij Ooste rend een schuur heeft gebouwd die niet in overeenstemming is met de goedge keurde bouwtekening. De gemeente is daar tegen opgetreden en heeft geëist dat Miedema de zaak alsnog uitvoert volgens tekening. Miedema heeft een Arob-beroep aangetekend, maar is in het ongelijk gesteld en nu is het zover dat er vrijdag gesloopt moet worden. Jansen vond dat de zaak andere geregeld kan worden. Bovendien zou een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht bepaalde toezeggingen hebben gedaan waarop Miedema zich beroept. Dat kan echter niet worden nagevraagd want deze amb tenaar is met vakantie en op zijn minst zou dus op zijn terugkeer moeten wor den gewacht. Loco-burgemeester Schil ling zei zich niet te kunnen voorstellen dat de betrokken ambtenaar inderdaad toezeggingen heeft gedaan, maar zelfs als het waar is zijn het in ieder geval verkeerde toezeggingen waaraan het col lege zich niet gebonden hoeft te voelen. „Als ik wat nadere weet, kom ik er in de commissievergadering op terug", al dus Schilling. Henk Beumkes van het Pakt sprak af keurend over een „doolhof" bij Oude- schild, waarmee hij niet op het bossie op de Hogeberg doelde maar op de on duidelijke wijze waarop het fietspad is aangegeven bij de Heemskerckstraa Hij vroeg om betere markering. Jan van Asselt informeerde wanneer eindelijk het parkeerterrein tussen Vliestraat en Mulderstraat in Oosterend zal worden aangelegd. Barendregt ant woordde dat dit onderwerp toevallig op de agenda staat van de komende B en W vergadering; een beslissing is dus op handen maar de zaak is inder daad vertraagd. Hulpverlening Peter Bakker stelde vast dat op Texel de hulpverlening bij ongelukken op straat uitstekend is geregeld. Dat is niet het geval als zich een ongeluk voordoet in of bij school. Gebleken is dat het soms een groot probleem is ver kleurgenoten, die zich niet in de „American dream" kunnen of willen terugvinden. ,,A soldier's story" zit barstens vol fraaie acteerprestaties en een mooie kleurenfotografie. Ook nog een bijzondere vermelding voor de soundtrack, die voor het grootste deel werd geschreven door Herbie Han-* cock. Via een mengeling van blues en jazz weet hij de sfeer op te wekken die in de zwarte gemeenschappen heerst. Absolute hoogtepunten in de film ge beuren in de bar van Big Mary, gespeeld door de soul-zangeres Patti Labelle. De krachtige bluesnummers die ze ten beste gaf zijn zo indrukwek kend dat ze je de eerste uren niet loslaten. Een aanrader. Te zien in het City Theater vanaf donderdag tot en met maandag, aanvang 20.00 uur. om er een arts bij te krijgen. De dichtstbijzijnde arts wil soms niet hel pen omdat hij de huisarts niet is, de huisarts zelf is op dat moment soms niet thuis. Onlangs deed zich weer zo'n gevabvoor waarbij men een aantal dokters afliep voordat hulp werd gebo den. Bakker wilde dat er een regeling komt waardoor in alle gevallen snelle hulp verzekerd is. Wethouder PA. Ze- gere was het daarmee eens en beloof de het onderwerp ter sprake te bren gen in het maandelijkse overleg met de schoolhoofden. Het hoofd van gezinsvervangend te huis de Texelse Rede in Den Burg, B. Reintjes, is in augustus ontslagen, na dat de Heideree kantonrechter het ont slag bekrachtigde. Reintjes was niet bereid commentaar te geven op het ontslag. Zijn voormali ge werkgeefster, mevrouw A. Baak van de stichting AVVZ uit Zaandam, benadrukte dat er geen materiële za ken een rol speelden in het ontslag: ,,De arbeidsverhoudingen waren zoda nig verslechterd dat Reintjes niet te handhaven was". Naar een opvolger wordt nog gezocht. Jaap Lap uit Den Hoorn vond op straat een kistje waarin zich veel geld en andere waardevolle papieren bevon den. Hij bezorgde het bij de politie, waar vrijwel op hetzelfde moment aan gifte werd gedaan door degene die het kistje had verloren. Het was een van de Utrechtse badmeesters, die het kistje had vervoerd op een rubberboot, die op een trailer werd voortgetrokken. Door de stuiterende beweging van de boot was het kistje met waardevolle zaken van meerdere badmeesters, eraf geslingerd. Als blijk van erkentelijkheid kregen de kinderen van de eerlijke vin der een mooi bedrag in hun spaarpot. was de rubriek in Libelle, waarmee Maria Oomkens zeer veel lezeressen wekelijks boeide. Zij weet op heel persoonlijke wijze de vele facetten van haar kleurrijke leven te beschrijven. Vijftig van haar meest karakteristieke stukjes zijn in dit boek gebundeld. Winkelwaarde normaal f 21,50, MARIA OaVikl-v, ««tCKt.ïlNd Parkstraat 10 - Den Burg - Texel vergaderen we 26 september weer met Schuttenbeld." Bedrijfsleider D. Boorsma, die ook al eerder een sluiting heeft meegemaakt, wijst er met nadruk op dat de Een dracht niet gesloten wordt omdat de fabriek slecht draaide: „Integendeel, de kwaliteit en het rendement van ons produkt zijn altijd goed geweest en dat is nu door Schuttenbeld nog eens be nadrukt. Ik zie het nu als mijn taak om er voor te zorgen dat dat tot het laatste moment zo blijft." Het is nog niet te zeggen wat met het gebouw en de machines zal gebeuren. Waarschijnlijk zal de geplande investe ring voor verschillende transportban den in de kaasmakerij nog wel uitge voerd worden maar verdere investerin gen zullen natuurlijk bezien worden in het licht van de naderende sluiting. Voor het merendeel van de machines, met uitzondering misschien van de weicentrifuges, is in de andere bedrij ven geen plaats omdat de capaciteit niet groot genoeg is maar het is niet uitgesloten dat bijvoorbeeld in de der de wereld nog een markt voor de ap paraten gevonden kan worden. Ook de toekomst van het gebouw is nog onzeker. In een voorlopige reactie vertelde wethouder Daan Schilling dat het college welwillend staat tegenover een eventueel alternatief gebruik, mits zich dat met de omgeving verdraagt: „Als daar werkgelegenheid gecreëerd kan worden is dat welkom". Schutten beld meent overigens dat het nog pre matuur is om daarover te praten. Er is Elke maandag om 20.00 uur tot en met de herfstvakantie is er een diaver toning over Texel in de Nederlands Hervormde kerk van De Koog. Toe gangsprijs voor volwassenen f2,— kin deren f\— Komende maandag wordt de avond verzorgd door oud- vogelwachter C. Kok. De organisatie is in handen van de Schuilhutcommissie. gewoon nog niet gekeken hoe het met het gebouw verder moet. De definitieve sluitingsdatum is zes maanden na het bekrachtigen van het besluit door de raad van commissaris- senm. Omdat nog onbekend is hoe lang het overleg zal duren is die datum dus ook nog niet bekend. Insiders schatten echter dat de fabriek de ko mende zomer nog wel zal draaien. Iedere zaterdagochtend haalt Sco ting Texel oud papiör, lompen e schoenen op. De mensen worden zocht deze spullen vóór 10.00 uur3 de straat te zetten, zodat ze vlotku nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook c voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oudei pier etc. opgehaald in de straten Schilderend, Keesomlaan, Emn» laan, Haffelderweg, Ada van Hul landstraat, Pieter van Cuyckstraj Elemert. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur papier opgehaald in De Koog. li wordt verzocht het papier deld aan de straat te zetten. Alleenstaanden, eventueel met kin; ren, kunnen zondag 22 septembei deelnemen aan een fietspuzzeltoch De start is om ongeveer 14.00 u zwembad de Molenkoog. Bij het ei punt zal voor gezelligheid worden: zorgd. Opgave vooraf is niet nodio aan meedoen zijn geen kosten verbonden. Er zullen dit jaar meer activiteiten* alleenstaanden worden georganise 25 oktober is er een bingo in Del; deboom; 22 november een wijn-p kaasavond en 29 december een ko buffet. Veel materiële schade was het gev: van een aanrijding die zich woensd ochtend voordeed in Molenbuurt.! 28-jarige Texelaar wilde met de trei met geladen aangangwagen vanafl bouwland de weg oprijden en zag; gevolg van de mist een naderende; to te laat. De auto, bestuurd door: 45-jarige vrouw uit De Waal, botst: gen de trekker en kwam vervolgers gen een geparkeerde andere v eigendom van een vrouw uit Oosts rend. Eerstgenoemde auto was tot: loss; de andere liep onder meeree vernield linkerportier op. Niemand werd gewond. De zendingsarts dr. Broertjes veil over zijn leven en werken in Cant roun, Afrika. Wie belangstelling lis mag komen luisteren. Maandag 15 september om 20.00 uur in De Sc' kei naar de N.H. kerk van Den B Sidney Sheldon is een schrijver, die zich gemakkelijk k vergelijken met Harold Robbins. Het kille vuur is een romas over rijkdom, lief en leed. Een familie-epos over 4 generaties ontberingen en succes. Een boek om te beléven, ruim vier honderd pagina's dik. Van ƒ36,90 voor slechts f 12,50. dKCKyrse.s'AMU.iesAajvmcri.A n, mal* jasMJUKSranrtMA cu ricH- ctuum Parkstraat 10 - Den Burg - Texel

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2