INHEI RAADHUIS Wildbeheereenheid effectief bij verjaging rotganzen u v 4 t ZxL/ r V J Voetbalvooruïtzichten J IK ZEGGEN WOU.. om stapten wij op? chakers openen ompetitie impionoptocht Oosterend r ff Voetba I p rog ra m ma Geslaagd Nederlaagserie softbal Oosterender ballonnen bereikten Noord-Duitsland Eilandcompetitie volleybal Mededelingen van B. en Ifjj Eenmalige uitkering pAG 13 SEPTEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 •aanleiding van het opstappen van leden uit de beheerscommissie •et dorpshuis d'Ouwe ULO willen •og het volgende zeggen. Wij cen niet op omdat de SOS we- „nkel geen ruimte krijgt in het jshuis, maar om een aantal funda ble gronden. Misschien zijn er wel te vinden om een organisatie je wereldwinkel om praktische re- uit het dorpshuis te weren en jden voor ons dan ook geen ge- ■jn hebben. Als we gekozen waren git de gebruikers van het dorpshuis onze verantwoordelijkheid en ons ;ng anders en zouden we mis- wel aangebleven zijn, ook al jjenwe wel structurele bezwaren ad tegen de genomen beslissing. omdat we vanuit de bewoners zijn gekozen, lopen we vast je volgende overwegingen: Jrganisaties met winstoogmerk en anisaties die sociaal of maatschap- jk functioneren worden niet als ver ijlend bekeken. dit standpunt wordt toegepast ,organisaties die zich op de goede- markt bewegen, kan dit ook wor- toegepast op organisaties die zich dienstenmarkt immateriële deren bewegen. Of het nu SOS ■Idhandel is of een organisatie op ander vlak doet o.i. niet ter zake. organisatie die werkt voor zwak- zonder commervieel oogmerkt of op het maatschappelijk vlak xt o.i. onderdak te kunnen krijgen en dorpshuis, indien de ruimte dat aat. ander (zijdelings) punt is het vol- r,de: Het bedrijfsleven zegt uit de van de bedrijfsopbouw geen aan- thtte hebben voor maatschap- lïucturen. Het richt zich alleen op markt. Als andere organisaties dan idie markt opgaan en aan de hand artikelen de maatschappijstructuur (er de aandacht brengen, wordt dit engewerkt. In wiens belang is dat Een eerlijke middenstander en zijn er genoeg kan beter aan leverancier vragen om artikelen die kwaliteit, ook maatschappijstruc- rin zich hebben. Dan houdt de wereldhandel op te bestaan want het doel bereikt. Elke mid- stander die liever de wijze hanteert Is het bedrijsfleven nu werkt en irnaast nu en dan liever een collec- gedenken wil, stelt eigenlijk dat de maatschappijverbetering liever in en hand houdt en dus de zwakken ak houden wil. lor alle inwoners van Texel als wel orde nieuwe afgevaardigden daar in de beheerscommissie van het rpshuis d'Ouwe ULO is het daarom groot belang te weten wat de die van dat dorpshuis nu eigenlijk an voor wie het nu zijn functie we- lijk heeft verloren! Bep van den Berg, Jaap Vlaming, legenwoordigers van de inwoners iTexel in de beheerscommissie van idorpshuis d'Ouwe ULO te Den schaakclub En Passant werd maan- 3vond in De Lindeboom de compe- geopend met slechts vijf partijen, r de meeste spelers was het nog En zoeken naar de concentratie en was dan ook niet verwonderlijk dat imigen al snel door hun tegenstan- 'werden beetgenomen. Paul Eelman oorbeeld keek in zijn partij tegen Witte al na een luttel aantal zetten in een ruïne aan en ook Wim Al- >was tegen Peter Bergman al edig op een beslissende materiële terstand gezet. Beter deed E. de ser het tegen Rinus Vittali die pas lop de avond een gewonnen posi- bereikte. Nico van Heeringen en Heijnen kwamen na enige scher- oselingen tot een puntendeling. Fer- «n Tatenhoven bereikte een aange- toreneindspel tegen Wietse fcger. Het duel werd nog afgebro- maar Pranger acht zijn overle- gskansen minimaal, stagen: Witte-P. Eelman 1—0 Bergman-W. Albers 1—0 tie Visser-R. Vittali 0—1 van Heeringen-B. Heijnen Zi f van Tatenhoven-W. Pranger afgebr. Oosterender dorpscommissie wil oude traditie in ere herstellen: het den van een lampionoptocht. Za- kg 21 september start de tocht om •0 uur bij de Bijenkorf en muziek- sniging Excelsior zal het geheel Jsteren lag daarvoor, 17 september, '5.00 uur gaat de Strender bejaar- soos weer van start. Mensen die bejaardentocht op 21 septem- tnee willen, kunnen zich nog op- 8n. Het is mogelijk van huis opge- 'd te worden, daarvoor contact op- "en met mevrouw A. Koot, tel. ifó-283, C. Bremer, tel. 837 of me- Jw Roeper, tel. 204. Start van de lom 13.15 uur. Uit het jaarlijks verschijnende rot- ganzenverslag is gebleken dat in de winter van 1984/85 het optreden van de wildbeheereenheid voor de verjaging van rotganzen effectief is geweest. Daarbij werd wel opge merkt dat er minder ganzen waren met een lager percentage jongen. Bovendien hebben de strenge win ter en het tijdig strooien van kunstmest op Zeeburg ook positie ve effecten gehad. Vanaf 27 september werd wekelijks het aantal vogels geteld. Bovendien zijn een aantal van de dieren gevangen en geringd. Het hoogste aantal rotganzen werd waargenomen op 26 oktober, toen waren er 7400. In het midden van november was dit aantal gedaald tot ongeveer 5000 en in januari, toen vorst en sneeuw toesloegen, werd een laag terecord bereikt van 315. In februari namen de aantallen weer toe en tot half maart schommelde de stand rond de 2500. In april en mei waren er weer „ouderwetse" aantallen tussen de 5500 en 6500. De hoogste voorjaarsstand was 6655 op 10 mei. Toch waren er in de maanden april en mei van vorig jaar bij elke telling zo'n 2000 dieren meer. De dieren aten on der meer veel in het poldertje Wasse naar (waar het reddingboothuis staat) omdat de kruin van de dijk daar in de winter schoonstoof. In dit poldertje werden ook voerbanen gemaakt, sneeuwvrij geschoeven stroken waarop korrels werden gestrooid, maar het ef fect daarvan was niet zo groot. De voerbanen werden voor de ganzen pas echt interessant toen de dooi intrad. In de winterperiode werden rond het pol dertje ongeveer 25 dode rotganzen ge vonden en op het wad nog eens een zelfde aantal. Er werden 17 rotganzen gevangen, waarvan er 14 in het NRC in leven konden worden gehouden. Met deze dieren zijn voerproeven ge daan. Goede resultaten werden bereikt met het sneeuwvrij maken van een paar hectare grasland. Afschot De wildbeheereenheid startte 28 maart met de verjaging van rotganzen. De eerste week had men daar de handen vol aan en moest met twee ploegen van twee jagers worden gewerkt, iets dat volgens het rapport mede werd veroorzaakt door het koude weer. De begeleidingscommissie vergaderde en kele malen over de gang van zaken en toen na een paar weken bleek dat de dieren zich op hun eigen terrein op hielden kon de activiteit op een laag pitje worden gezet. In de eerste weerk van mei moest er weer wat vaker op getreden worden. In totaal werden er door de jagers zestien rotganzen afge schoten en dat is gelijk de totale hoe veelheid. Personeel van Staatsbosbe heer schoot geen enkele gans. Er zijn ook nog andere maatregelen genomen. In totaal zette loonbedrijf De Tijd ongeveer 288 ha land onder de palen en draden. Dat blijkt effectief te zijn tegen rotganzen maar niet te gen sommige veeboeren. Volgens het rapport komt het elk jaar weer voor dat enkele agrariërs hun vee volkomen overbodig tussen de draden en palen V X n £4 y X- - - V pS V*»*' laten lopen. De ganzen hebben trou wens heel goed in de gaten hoe het werkt met die draden, in één geval kreeg een boer daags nadat ze weg waren bezoek. Het electronische „kanon" dat alleen reageert als er ganzen in de buurt zijn, is dit jaar ook weer uitgeprobeerd na het aanbrengen van diverse verbeterin gen door de dienst Faunabeheer en Radio Holland. Het gaskanon was ver vangen door een luchthoorn die vrij eenvoudig was af te stellen. Het ge bruik bleek nog niet helemaal bevredi gend, zo moesten met een zekere re gelmaat de accu's worden bijgevuld, •'•J -«.i 1 was de afstand waarover de ganzen verjaagd werden niet groter dan maxi maal 150 meter en reageerde het appa raat ook als het in te lang gras stond dat door de wind werd bewogen. De rotganzen fourageerden ook op het vliegveld. De havenmeester consta teerde dat ze zich van het dagelijks opstijgen en landen van de parakist niets aantrokken terwijl ze bij vreemde vliegtuigen even opstegen om snel weer terug te komen. De wildschade- commissie bezocht in totaal 16 scha degevallen. De kosten van het zetten van paal en draad waren voor rekening van het jachtfonds. S.V. De Koog De E-pupillen gaan zaterdag uit naar Texelse Boys. Hiervoor worden nog enkele jongens of meisjes gezocht (8-10 jaar). Opgeven aan Jan van Beek. Vertrek uit De Koog om 14.15 uur. De C-junioren spelen om 13.30 uur thuis tegen Texelse Boys C1. Het eerste gaat zondag uit naar Pet ten. Misschien pakt De Koog in deze uitwedstrijd zijn eerste overwinning. Vertrek met de boot van 12.05 uur. Het damesteam speelt om 12.00 uur thuis tegen het onbekende Meervogels uit Akersloot. Terreindienst: Harry Kingma en Ronnie Kikkert. S.V. Texel Het eerste ontvangt HRC, de gedood verfde kampioen, en SVT kan er wel op rekenen dat de roodjakken er alles aan zullen doen om revanche te ne men voor de twee achtereenvolgende 4—1 nederlagen op Texel geleden. Al leen als alle spelers er met de volle in zet tegenaan gaan, blijven de punten ook ditmaal op het eiland. De reserves ontvangen het sterke Watervogels 2, een gelijkspel moet mogelijk zijn. Het derde kan zich in Schagerbrug tegen Vesdo 2 mogelijk herstellen van de af straffing van afgelopen zondag. Het vierde en vijfde hebben uit tegen Cal- lantsoog 3 en HRC 6 goede kansen op winst. A1 moet thuis van Grasshop pers A1 kunnen winnen. In Juliana- dorp zal JVC B1 een te zware hinder nis zijn voor B1. B2 en C1 hebben goede winstkansen in hun thuis wedstrijden tgen Succes B3 en Zee macht C1. C2 heeft uit tegen Helder C3 goede kansen op winst. 5.V. Oosterend Zaterdag 1 speelt dit weekend de uit wedstrijd tegen OSV. OSV heeft één punt meer dan Oosterend en afgelo pen week behaalde het een royale 4 0 overwinning. Voor Oosterend zaak te trachten een derde gelijkspel op rij te behalen. Zaterdag 2 gaat naar Alkmaar en komt daar uit tegen Jong Holland 4. Na de redelijke start van het tweede lijkt een gelijkspel ook hier hoogst haalbaar. Het derde zaterdag team ontvangt in Oosterend AFC '34 6. Dit nieuwe Oosterend team behaalt tot nu toe goede resultaten en dankzij het meespelen van het jeugdig aanko mende talent Jan Witte kan het zater dag via een overwinning de koppositie innemen. De A-junioren spelen ook thuis. Zij treden aan tegen het onbe kende VZV A1. Hopelijk weet Ooster end hier zijn eerste puntje te pakken. De B-junioren spelen in Den Burg te gen Texelse Boys B1. Waarschijnlijk zullen de punten in Den Burg blijven maar cadeau zal Oosterend ze niet ge ven. C1 speelt uit tegen Helder C2. Ook hier moet rekening gehouden worden met een nederlaag voor Oosterend. Zondag speelt het eerste team thuis tegen Hauwert. Hauwer heeft evenals Oosterend nog maar één wedsrtijd gespeeld welke zij ook gewonnen heb ben. De winnaar houdt dus aansluiting met de top. Wanneer Oosterend de verdediging goed gesloten weet te houden moet het mogelijk zijn een kleine overwinning te behalen. Zondag 2 gaat uit naar Texelse Boys 3. Na het teleurstellende resultaat van afgelopen weekend heeft Oosterend 2 wel iets goed te maken. De Boys hebben echter thuis voordeel en aangezien deze wedstrijd vroeg gespeeld wordt kan de duur van de nachtrust hier wel eens de doorslag gaan geven. De dames zijn dit week end vrij. Z.D.H. Zaterdag worden er in toernooivorm op het ZDH-veld drie wedstrijden gespeeld met de F-pupillen van SV Texel, Texelse Boys en ZDH. Aanvang 9.30 uur. Daarna speelt om 11.00 uur ZDH E1 een wedstrijd tegen Texel E1. De C-junioren gaan zaterdag naar HCSC C4 in Den Helder. Na de grote overwinning en het goede spel van af gelopen zaterdag moet het mogelijk zijn om beide punten mee naar huis te nemen. Vertrek boot 12.05 uur. Zondag krijgt het tweede SRC 6 om half twaalf op bezoek. Het tweede moet in staat zijn, gezien het spel te gen Texel 5, beide punten aan Den Hoorn te houden. Voor het eerste staat zondag de eerste competitiewedstrijd op het program ma. DWOW heeft al twee wedstrijden gespeeld die ze beiden hebben verlo ren, dus die zullen alles op alles zetten om op het ZDH-veld de volle winst te behalen. Aanvang 14.30 uur. Terrein- dienst: Peter Bakker en Bram Brouwer. Texelse Boys Zondag gaat het eerste op bezoek bij Vesdo. Altijd een lastige tegenstander maar de punten zijn hard nodig dus zit er niet anders op dan keihard werken. De aanvang is 14.00 uur. Vertrek boot 12.05 uur. Het tweede en derde spelen beide om 12.00 uur op eigen terrein. Het tweede ontvangt ZAP 5 en het derde speelt de derby tegen Oosterend 2. Terreindienst: Harry Schrama en Theo Witte. In de afdeling van de A-junioren zijn twee teams teruggetrokken. De KNVB heeft de oorspronkelijke wedstrijdplan ning laten vallen en we krijgen voorlo pig regelmatig wijzigingen. Zeker is dat ze zondag om 14.30 uur op eigen ter rein tegen ZAP A2 spelen. De trai- ningstijd van de A-junioren op vrijdag is vervroegd naar half vijf. De dames spelen dit weekend op za terdag. Ze gaan met de boot van 13.05 uur naar Dirkshorn. De B- junioren gaan zaterdag op bezoek bij Oosterend B1 en die wedstrijd begint al om 11.00 uur. B2 speelt om 13.30 uur op eigen terrein tegen WGW B4. Ook voor de C-junioren een derby. Om 13.30 uur worden ze bij De Koog C1 verwacht. De meisjes junioren zijn weer vrij want Hollandia heeft zich teruggetrokken. Vrijdagavond a.s. houdt Texelse Boys jaarvergadering in de kantine, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 14 september 1985: KNVB, afd. Noordholland: OSV-SVO/Z, 14.30 uur Jong Holland 4-SVO/Z 2, 14.30 uur SVO/Z 3-AFC 6, 14.30 uur Junioren: Oosterend A1-VZV A1, 12.30 uur Oosterend B1-Tex.Boys B1, 11.00 uur JVC B1-Texel B1, 14.30 uur Texel B2-Succes B3, 13.30 uur Tex.Boys B2-WGW B4, 13.30 uur Texel CTZeemacht C1, 13.30 uur Helder C2-Oosterend Cl, 12.00 uur De Koog C1-Tex.Boys C1, 13.30 uur Helder C3-Texel C2, 13.15 uur HCSC C4-ZDH C1, 13.15 uur Watervogels C2-C'dorp C1, 13.15 uur Pupillen: Afd. D: Tex.Boys D1-Texel D1, 14.45 uur Texel D2-Oosterend D2, 12.00 uur Afd. E: Tex.Boys E1-De Koog E1, 14.45 uur ZDH E1-Texel E1, 11.00 uur Afd. F (terrein ZDH): ZDH F1-Texel F1, 9.30 uur Texel F1-Tex.Boys F1, ».50 uur Tex.Boys F1-ZDH F1, 10.10 uur Dames: Dirkshorn-Tex.Boys, 14.30 uur Zondag 15 september 1985: KNVB vierde klasse: Texel-HRC, 14.00 uur KNVB afd. Noordholland: Vesdo-Tex.Boys, 14.00 uur ZDH-DWOW, 14.30 uur Petten-De Koog, 14.00 uur Oosterend-Hauwert, 14.00 uur Texel 2-Watervogels 2, 12.00 uur Vesdo 2-Texel 3, 12.00 uur Callantsoog 3-Texel 4, 12.00 uur Tex.Boys 2-ZAP 5, 12.00 uur HRC 6-Texel 5, 12.00 uur ZDH 2-SRC 6, 11.30 uur Tex.Boys 3-Oosterend 2, 12.00 uur Junioren: Texel A1-Grasshoppers A1, 11.30 uur Tex. Boys A1-ZAP A2, 14.30 uur Dames: De Koog-Meervogels, 12.00 uur Cocksdorp-JVC 2, 14.30 uur HRC 2-Oosterend, 14.30 uur Kees Jan Krijnen slaagde 9 september in Den Haag voor het examen stuur man kleine handelsvaart. Na diverse keren uitstel in verband met het slechte weer kon er weer gesoftbald worden. Texla speelde in de nederlaagserie nu tegen Jazz-gym 2; uitslag: 16—8. De pea- nutters zijn aan de laatste play-offs van het seizoen begonnen. Beide verdedigingen begonnen sterk in de sportief gespeelde softbalwedstrijd. Vangballen en goede aangooien naar het eerst honk hielden de score be perkt. In de tweede inning raakte de Texla aanval ingespeeld en begon honkslagen te noteren. Mede gebruik makend van wat veldfoutjes wist Texla ruim afstand te nemen. De dames van Jazz-gym herstelden zich in de laatste twee innings: er werd goed tegen ge scoord terwijl de tegenpartij minder ruimte werd gegeven. Na de laatste acties bleek het scoreblock de stand 16—8 aan te geven. Peanutbal De peanutters zijn aan de laatste play offs begonnen. Er zijn twee nieuwe partijen gevormd waaraan de namen Texla Trotters en de Texla Champions zijn gegeven. Opnieuw bleken de par tijen bijna even sterk te zijn. In een spannende wedstrijd met harde klap pen en mooie vangballen wonnen de Texla Trotters met 9—7 van de Texla Champions. Programma: Zondag 15 september spelen de honk ballers de uitwedstrijd tegen koploper Alcmaria Victrix. Maandag 16 september gaan de pea nutters om 16.00 uur verder met hun play-offs op het C-veld. Dinsdag 17 september ontvangen de softbalsters de dames van Tevoko om 19.00 uur eveneens op het C-veld van Texelse Boys. Verschillende ballonnen die op de Oosterender vrijdagmarkt van 2 au gustus werden opgelaten, hebben Sleeswijk Holstein in Duitsland be reikt. Tot dusver zijn er acht terug meldingen geweest. Totaal werden 400 ballonnen opgelaten. De wedstrijd was georganiseerd door het plaatselijke agentschap van de Nederlandse Middenstandsbank die prijzen heeft uitgeloofd voor de afzenders van de ballonnen die het verst zijn gekomen. De eerste prijs is voor Diana Eelman die antwoord kreeg uit Glücksburg; tweede prijs Bas Doms die antwoord kreeg uit Kiel, derde prijs is voor Sa- scha Küster (uit Overhausen) die ant woord kreeg uit Felde. Nummer vier is Nanny Stark met een reactie uit Klein Rönnan. Vijfde en zesde werden resp. Jan Eelman en Bianca van der Vis die antwoord kregen uit Hazenmoor. Ze vende is Peter Koopman met een reac tie uit Nordhastedt en achtste is Su san Galesloot uit Weesp met antwoord uit Cuxhaven. De prijzen kunnen worden afgehaald vanaf vrijdag (heden) bij het NMB- agentschap, Ankerstraat 28 in Ooste rend (mevrouw M.A. Eelman-Trap). 1- 1- 1- 1- 1- 2-0 2-0 2-0 2-0 1-1 2-0 2-0 0-2 1-1 2-0 1-1 1-1 0-2 Uitslagen 10 september: Mannen: Timmers BakrNormaal RSG-Teso Smash-RWS Paal 9-Bouw Visser Expert-Kobeko DGM-De Krim AutocentrrA.H. v.Wijng. 2-Dros. Mag. v.Wijng. 1-Molenkoog Vrouwen: Goënga-Klif 20 AntiekhrSamen 1 Haarstudio-Seg.Eelm. Casino-CVI Smash 2-Smash 3 Lindeboom-Nokanto Mantje-Westerlaken Gr.Slock-7 Prov. Retsina-Durper Drup Programma 17 september: Veld A mannen: 18.30 u. Versluis-Abnormaal v.Wijng.2 19.05 u. v.Wijng.2-Teso Versluis 19.45 u. Smash-RSG Gr. Slock 20.25 u. Gr.Slock-40 RSG 21.05 u. Kobeko-DGM Vredelust 21.45 u. Vredelust-Molenkoog DGM 22.25 u. Bremakker-Paal 28 Molenkoog Veld B mannen en vrouwen: 18.30 u. Wol en HandwrEelm.Seg A.H. 19.05 u. Timmers bakrA.H. Eelm.Seg. 19.45 u. AutocentrrBouw Visser Timmers Bakk. 20.25 u. Vinke-6 PK NCM 21.45 u. TX 40-Leydekkers Ass.Bremer 22.25 u. Smash 2-Retsina TX 40 Veld C vrouwen: 18.30 u. Taxi Smidt-Loodsmanswel Hema 19.05 u. A.HrHema Taxi Smidt 19.45 u. A-t-0 2000-Haarstudio A.H. 20.25 u. Deja Vu-Lindeboom Taveerne 21.05 u. Molenkoog-Taveerne Lindeboom 21.45 u. Goënga-Casino Klif 23 22.25 u. Klif 23-CVI Casino De wedstrijdleiding wordt verzorgd door groep 4: Co Koomen (02220-3785) Onnolien van Helden en Yvonne de Lussanet. Ook dit jaar is er weer een eenmalige uitkering voor de echte minima. Dit jaar is de uitkering echter uitsluitend bestemd voor mensen die in 1984 een uitkering hebben ontvangen. Deze mensen hebben dezer dagen een aan vraagformulier ontvangen. Hebt u vo rig jaar wel een eenmalige uitkering ontvangen en nu geen formulier ont vangen dan kunt u alsnog een formu lier ophalen bij de sociale dienst of verzoeken om toezending van een formulier. Kreeg u in 1984 de eenmalige uitkering van een andere gemeente maar staat u nu ingeschreven in het bevolkingsre gister van Texel, dan dient u de uitke ring aan te vragen bij de sociale dienst Texel. Kreeg u in 1984 van de gemeen te Texel een eenmalige uitkering maar staat u nu ingeschreven in een andere gemeente dan dient u de uitkering aan te vragen in de gemeente waar u nu staat ingeschreven. De uiterste datum waarop uw aanvraagformulier bij de sociale dienst binnen moet zijn is 15 november.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5