aad eensgezind achter oemetje geallieerden In districtswedstrijd 22 aanspanningen li Beatrixfonds collecteert voor gehandicapten ee nieuwe teams in voetbaltoernooi Rijkspolitie Beste ringstekers zaterdag in Den Burg I MS 13 SEPTEMBER 1985 I If TEXELSE COURANT dat er stemming voor no- is heeft de gemeenteraad jnsdagavond unaniem ak- verklaard met het plan om jaarlijkse herdenking op 4 bloemstuk te leggen bij lis op het gedeelte van de sne begraafplaats waar geal- gesneuvelden zijn begraven, litend op de herdenking en egging bij het monument De Herder. - liijnen van Texels Belang had te le fracties over dit idee gepolst dus bij voorbaat verklaren dat et haar voorstel akkoord zou Ben W zullen nog nader mee- de herdenking in de praktijk sin zijn werk zal gaan. De lj|( van de extra herdenking zullen i gedekt uit het geld dat Willem uit Den Hoorn heeft overge- nvan zijn actie om enkele geal- - oorlogsvliegers ter gelegenheid üitó-jarige bevrijding naar Texel in. Zoals bekend had Bakker in [instantie voorgesteld de extra -<ing te houden bij het Lan- iionument, maar later was hij d gegaan met het idee van Tine om dit op een meer voor de plaats te doen: het ge- de begraafplaats waar de uvelden van het Britse Gemene- ggen. Door het voorwerk" van *els Belang-raadslid werd voor over deze zaak opnieuw penbare discussie met politiek- kanten werd gehouden. B zijn nooit enthousiast geweest sn aparte herdenking van geal- gevallenen omdat de herden- ij de Goede Herder bedoeld is Ie slachtoffers van de oorlog, e geallieerden. j algemene behoefte om toch eer aandacht te besteden aan ellieerden is vooral ingegeven iet gevoel dat naar verhouding herdenkingsactiviteit werd geor- serd voor de omgekomen Geor- die niet als de bevrijders van <unnen worden beschouwd. Die e lijkt nu uit de wereld te zijn. Overeenkomst tendering van Pakt en PSP raad akkoord met de overeen- tussen rijkswaterstaat en de ge ile inzake de wijziging van de we gen bij het Horntje in verband met de bouw van de dubbeldeksaanleginrich- tingen. Tevens ging men akkoord met het verstrekken van een krediet van f2,2 miljoen dat met dit project is ge moeid. Het rijk heeft echter inmiddels besloten hierin ƒ1,8 miljoen bij te dra gen en van de provincie wordt vier ton verwacht, op grond van de wet uitke ring wegen. De gemeente draagt al leen de kosten van de planning en het toezicht en betaalt ook schadevergoe ding aan de mensen die als gevolg van de plannen vermindering van de waarde van hun eigendom moeten accepteren. Zwijggeld Dirk Terpstra verklaarde zich tegen stander van de overeenkomst en vond dat niet de gemeente maar Teso de schadevergoeding zou moeten betalen omdat de aanpassingswerkzaamheden een rechtstreeks gevolg zijn van Teso- beleid. Peter Bakker van de PSP hul digde datzelfde standpunt. Hij be schouwde het bedrag van ƒ35.000,— dat met de schaderegeling is gemoeid als „zwijggeld" om vertragende be zwaren van de betrokken buurtbewo ners te voorkomen. Zoals bekend krij gen de bewoners een gratis aansluiting op het aardgas, twee van hen krijgen het recht een zomerwoning te bou wen, één van hen krijgt praktisch voor niets een stuk grond van 450 m2 en de meest „getroffen" bewoner Kalusche krijgt bovendien ƒ10.000,—. Voorzitter Schilling vond de term „zwijggeld" niet op zijn plaats. „Het is gewoon het resultaat van onderhan delen, bedoeld om tegemoet te komen aan reeële bezwaren." Durper honk De openbare basisschool van De Cocksdorp gaat „Durper Honk" he ten. De naam is het resultaat van een prijsvraag die de school heeft uitge schreven. De gemeenteraad moet de naam echter vaststellen en dat gebeur de dinsdagavond zonder discussie, hoewel Gerbrand Poster de opmerking maakte dat de school van hem ook „Meester Zegers-school" had mogen heten Lof Het college mocht dinsdagavond enke le malen lof incasseren, ook van de oppositie. Peter Bakker en Dirk Terpstra uitten hun waardering voor de voortvarende wijze waarop het college de nieuwbouw, verbouw en woning verbetering voor de komende jaren aanpakt, blijkens de planninglijsten die ter goedkeuring aan de raad waren voorgelegd. Met name had Bakker hul de voor de betrokken ambtenaren die er flink achteraan zitten en voor Texel alle bouwmogelijkheden weten te be nutten. Een probleem blijft dat in Oosterend geen behoorlijke bouwmo gelijkheden worden geboden als ge volg van verzet van de provincie. Voor zitter Schilling zei te hopen dat de provincie deze maand nog zal beslui ten alsnog een behoorlijke uitbreiding van Oosterend toe te staan. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal de ge meente niet aarzelen om in beroep te gaan. Dat is echter tijdrovend, zodat gehoopt wordt dat men het njet op die confrontatie zal laten aankomen. Herinrichting Ook het herinrichtingsplan voor de straten van het centrum van Den Burg was voor Bakker aanleiding om tevre denheid te uiten. Voor het maken van dit plan stelde de raad ƒ25.000,— beschikbaar. Direct na dat de riolering is vernieuwd, zal tot uitvoering van het plan worden over gegaan. De straten moeten aantrekke lijker worden door betere aankleding waarbij het bestaande karakter in stand blijft. De kern moet auto-arm zijn zodat er voor de voetganger maxi male vrijheid is, waarbij de toeganke lijkheid voor verzorgend verkeer echter gewaarborgd wordt. Kort parkeren en parkeren door de mensen die er wo nen en werken moet daarbij mogelijk blijven. Verder zal worden ingegaan op de inrichtingsvoorstellen die door de middenstand zijn gedaan. Ate Rienstra van het CDA drong aan op voortvarendheid. Met het maken van plannen moet niet teveel tijd ver loren gaan. Tine Krijnen wilde dat in ieder geval rekening wordt gehouden met mensen die graag met de fiets boodschappen doen. „Maak er voor die mensen geen hindernisbaan van". Jan van Asselt had zich eraan geër gerd dat in de stukken met betrekking tot deze zaak was gesuggereerd dat de middenstand in deze de initiatiefne- mende partij was en aangedrongen had op de herinrichting. Van Asselt merkte op dat de middenstand van Het gedeelte van de algemene begraafplaats waar de gesneuveldei taan op 4 mei bloemen worden gelegd. rse gemenebest begraven liggen. Bij het kruis zullen voor- Den Burg het in deze niet alleen voor het zeggen mag hebben. Verder vond hij dat de nieuwe bestrating vlak moet zijn, „zonder af te veel flauwe kul". Gerbrand Poster wilde dat het plan na voltooiing wordt voorgelegd aan de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid, wat door Schilling direct werd toegezegd. Terpstra verzocht bij het onderzoek na te gaan in hoeverre in Den Burg rij wielstallingen kunnen worden gesticht, desnoods ten koste van wat autopar keerplaatsen. Peter Bakker zag in plaats van een „auto-arm" centrum nog liever een autovrij centrum. Ook hij wilde een vlakke bestrating en de hele burgerij, dus niet alleen de mid denstand, moest volgens hem bij de plannen wordenbetrokken. Barendregt dankte voor de „brede" instemming die het voorstel uit de raad had gekre gen. Dat de herinrichting voortvarend zal worden aangepakt, is logisch, want ook de vernieuwing van de riolering in het centrum zal zo spoedig mogelijk geschieden; direct daarop begint het herinrichtingswerk. Met de gemaakte opmerkingen zal rekening worden ge houden. Er bestaat overigens nog ge legenheid genoeg om detailleringen aan te brengen in het plan, daarvoor is het nu te vroeg. Barendregt bevestigde dat alle groeperingen uit de burgerij in spraak zullen hebben en erkende ook dat moet worden voorzien in de be hoefte aan rijwielstalling. De volgende week wordt ook op Texel, in alle dorpen, gecollecteerd voor het Prinses Beatrixfonds. Het fonds zet zich sedert 29 jaar in voor mensen die lijden aan ziekten die het zenuwgestel aantasten en daardoor veelal invaliditeit veroorzaken, zoals multiple sclerose, spierziekten (o.a. spierdystrofie), spasticiteit, open rug, kinderverlamming, ziekte van Huntin- ton en ziekte van Parkinson. Het geld wordt gebruikt voor hulp, begeleiding, voorlichting, wetenschappelijk onder zoek naar de oorzaken en geneeswij zen. Vorig jaar werd hier 414 miljoen gulden aan uitgegeven. Er was echter geen geld genoeg om alle aanvragen in te willigen. Eén van de profiterende instellingen was het vakantiehuis voor gehandicapten op Texel, het Tessel- huus. Wie geen collectant of collectri- ce aan de deur krijgt, kan een bijdrage overmaken op giro 969 t.n.v. Prinses Beatrixfonds, Den Haag. Aan de districtskampioenschappen ringsteken die zaterdag a.s. op de Groenep/aats in Den Burg worden gehouden doen naast vijf aanspanningen van Texel, zeventien aanspan ningen mee van het vasteland. A/ie vijf verenigingen van dis trict west van de Nederlandse Bond voor het Aangespannen Paard (landelijk overkoepelend orgaan waarbij ca. 50 vereni gingen zijn aangesloten) zijn vertegenwoordigd. Het belooft een prachtig schouwspel te worden want naast de vaardigheid in het ringsteken komt het ook aan op het uiterlijk van de wagens, paarden en men sen. De wedstrijd op Texel geldt als voorselectie voor de nationale kampioenschappen. De betrokken verenigingen zullen hun beste ringstekers naar de districts wedstrijden afvaardigen. Op Texel heeft de selectie plaatsgehad door middel van de „eilandcompetitie" van de afgelopen zomer in diverse dorpen. Het team dat de beste resultaten boekte bestaat uit Rein Eelman en zijn schoondochter, Jaap de Graaf en zijn dochter Ans, Piet Daalder met zijn dochter Coby, Mebius Huitema met echtgenote, Henk Spigt met echtgeno te terwijl Willy Zijm met zijn dochter Johanna als reserve achter de hand worden gehouden. Rondrit De deelnemers van elders komen met de boot van half tien naar Texel. Om 10.15 uur arriveren ze op het parkeer terrein aan de Emmalaan waar in de open lucht koffie wordt gedronken. Om 11.00 uur begint een rondrit door 17.49-18.09 u. Brandweer Texel- Rijkspolitie te water De kruisfinales worden gespeeld van 18.15 tot 18.56 uur en worden direkt gevolgd door de plaatsingswedstrijden. Om 18.57 uur om de vijfde en zesde plaats; om 19.18 uur om de derde en vierde plaats en om 19.39 uur om de eerste en tweede plaats. Oud burgemeester J. A. Engelvaart zal aan het slot de prijzen uitreiken. het Hogeberggebied, waaraan ook kan worden deelgenomen door rijtuigen die niet aan de ringsteekwedstrijd zullen méedoen; ze hoeven zelfs geen lid te zijn van de organiserende vereniging De Blijde Rijders. Wel wordt verlangd dat het authentieke, stijlvolle rijtuigen zijn, geen landbouwwagens, Jan Ple zier, e.d. Om ongeveer kwart over twaalf is men weer op de Emmalaan waar een „sherry-stop" wordt gehouden en om 13.00 uur begint een feestelijke rond gang van alle deelnemers door Den Burg, waarbij ook het Koninklijk Texels Fanfare met drumband is ingescha keld. De route loopt via Emmalaan, Schilderend, Weverstraat, Stenen plaats, Kogerstraat en De Zes (waar de muziek afhaakt) en vervolgens via Beatrixlaan (langs Sint Jan), Lijnbaan (met Irene en verpleeghuis hier sluit de muziek zich weer aan), Gast huisstraat, Gravenstraat, War moesstraat, doorbraak naar de Groene- plaats. Op de Groeneplaats wordt de ringsteekwedstrijd officieel geopend om 13.45 uur door voorzitter Piet Daalder van De Blijde Rijders. Alvorens de eigenlijke wedstrijd begint wordt een presentatieronde gehouden, waar bij districtsvoorzitter L.M.F. van Bronk- horst voor het publiek toelichting geeft bij de verschillende aanspanningen en details van uitvoering en aankleding in de aandacht brengt. Van Bronkhorst is tevens de „speaker" tijdens de daarop volgende wedstrijd. Drie ringen Er moeten totaal drie ringen worden gestoken, die allemaal op de Groene- plaat hangen: één voor De Lindeboom en twee voor het raadhuis. De deelne mende aanspanningen rijden telkens het volgende rondje: Groeneplaats, doorbraak, Elemert, Pieter van Cuijckstraat, Molenstraat, Zwaanstraat en Groeneplaats. Langs deze hele rou te staan de luidsprekers van de geluidsinstallatie zodat men niet persé op de Groeneplaats hoeft te staan om de wedstrijd te kunnen volgen. Ook voor de deelnemers zelfs is het leuk en spannend om al tijdens de rit hun kan sen te kunnen afwegen. Op de mensen die aan de genoem de wedstrijdroute wonen wordt het dringende beroep gedaan auto's en andere obstakels tijdig elders te zetten. De kans op schade (vooral aan auto's) is anders erg groot. Het echtpaar Huitema-Vos maakt deel uit van de Texelse selectie die zaterdag deelneemt aan de ringsteekwedstrijden van het district West op de Groeneplaats. Voor het ringsteken worden vier prijzen uitgeloofd plus een wisselprijs, de „Blijde Rijders-bokaal". Verder zijn er prijzen voor het schoonste geheel en- kelspan en het schoonste geheel dub belspan en drie prijzen voor de best- gaande paarden (voor de categoriën WPN, Friese paarden en overige ras sen). Ook zijn prijzen uitgeloofd voor de meest originele aanspanning, de beste wijze van mennen en zelfs zal de mooiste ringsteekster worden uitgeroe pen tot „Miss Ring". De jury die het schoonste geheel moet aanwijzen is het echtpaar Catshoek uit Nieuw Ven nep, als juryleden landelijk bekend. Tussen half vier en vier uur is de wedstrijd achter de rug en zullen door of namens de sponsors (vermeld in het programmaboekje) de prijzen worden uitgereikt. 's Avonds om acht uur is op „De Grie" aan de Hoornderweg een barbe cue voor alle deelnemers, gastgezinnen en helpers. De volgende dag wordt een rondrit van ca. 20 kilometer ge maakt over zuidelijk Texel, voorname lijk in de omgeving van Den Hoorn en in de dennen. Gestart wordt om half twaalf bij „De Grie" waar men om streeks 15.00 uur weer terug is voor het nuttigen van soep en broodjes. Omstreeks 17.00 uur gaat ieder zijns weegs. Donderdag 12 september De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 15.30 uur; voort zetting om 19.30 uur. Gesproken wordt over de subsidie voor de overdekte manege. Verder de behandeling van bezwaarschriften tegen het jaarpro gramma sociaal-cultureel werk, de be handeling van dat jaarprogramma en advisering over voorfinanciering van het leer- en werkprojekt. In de avond vergadering wordt gesproken over de onderdelen van de gemeentebegroting die betrekking hebben op welzijnsaangelegenheden. Vrijdag 13 september Vanaf 19.00 uur halen de Rowans van Scouting Texel in Oosterend afgedank te gereedschappen op voor projekten in ontwikkelingslanden. Texelse Boys heeft in de kantine de jaarvergadering; 20.00 uur. Zaterdag 14 september Om 11.00 uur beginnen bij paal 33 de Texels kampioenschappen brandingzeilen. Het zaalvoetbaltoernooi van de Rijkspolitie begint om 11.00 uur in sporthal „Ons Genoegen" en duurt tot 20.00 uur. De districtskampioenschappen ringste ken gaan om 13.45 uur van start op de Groeneplaats. Ter gelegenheid van het vierde lustrum houdt de zweefvliegclub open huis op het vliegveld. In de hangar worden dia's, foto's en video-opnamen getoond. Zondag 15 september Om 8.00 uur begint aan de IJsdijk te genover „Nieuw Buitenheim" een wedstrijd van de sportvissersclub Texel. Jeugdleden van de windsurfclub Texel houden bij Dijkmanshuizen hun „spon- sortocht", van 12.00 tot 15.00 uur. Bij paal 33 worden de Texelse kam pioenschappen brandingzeilen voortge zet, vanaf 11.00 uur. Bij „De Grie" aan de Hoornderweg start om 11.30 uur een rondrit van twintig kilometer van aangespannen rijtuigen die hebben deelgenomen aan de districtswedstrijden ringsteken van zaterdag. Maandag 16 september In het raadhuis is vanaf vandaag een expositie te zien van de Fotokring Texel. Van 9.00-12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. In het Groene Kruis-gebouw wordt een voor iedere geïnteresseerde vrij toegan kelijke videofilm vertoond over de pro blematiek van borstkanker. In „De Schakel" houdt de zen dingspredikant Dr. Broertjes een lezing, aanvang 20.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog geeft vogelwachter L. Kok een dia avond over Texel, aanvang 20.00 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare vergadering in het raad huis, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over het Arob- bezwaar dat de sportraad bij de Raad van State heeft lopen, de taakom schrijving van een administratief mede werkster voor de sportraad, de sport- uitwisseling van 8 en 9 juni j.I.de ac tiviteiten voor het seizoen 1985-86.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7