weefvliegclub vierde Surfjeugd bracht ƒ11.148 bijeen! 1 ,,Dat kan ik niet geweest zijn, meneer de rechter" Texelaars voor de balie ereedschap gered vemdipioma's Daverend succes sponsoractie Lezing over het gebed in het Maartenhuis Ondanks herkenning door drie getuigen „De vrouw in de muziek" Baldadigheid en diefstal Verleende bouwvergunningen SEPTEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Leo Barnard mocht aan het touwtje trekken, waardoor het embleem van de zweefvliegclub tevoorschijn kwam. kitóaf vooral oud-leden van de partij waren bij het vierde mam van de Zweefvliegclub Texel, had dit feest afgelopen mend het karakter van een reünie. De zwevers van we- 4Ï ontmoetten elkaar en haalden talloze (jeugd)herinnerin- iop, wat gestimuleerd werd door een expositie foto's uit menigingsarchief en oude films op het videoscherm. i'gjaar lijkt niet zo'n lange tijd, het is wel een generatie. De jon- eden van nu, moesten nog gebo nden toen de club op 17 sep- «r 1965 van start ging. De leden je begintijd die nu zijn aangeslo pen op die periode terug als op gde oude tijd. En ze beweren stelligheid dat die tijd voor de ivliegerij écht beter was, want werd de zweefvliegsport bedreven het eigenlijk hoort: met motorlo- iegtuigen die met een lier of een vliegtuig in de lucht werden ge len. Nodgedwongen is men nader- iovergestapt op motorzweefvlieg- ;n en dat heeft de sport een an- minder romantisch karakter gege- ivaarmee de een meer is ingeno- dan de ander. Bewogen geschiedenis ams bewogen geschiedenis van éxelse zweefvliegclub werd zater- «htend in de hangar op het vlieg- uitvoerig gememoreerd door voor- Hans de Porto tijdens het officië- gdeelte van de lustrumviering. De kwam destijds van de grond door :oen van wijlen havenmeester J. C. Iruijn, die relaties had met de vaak ifhet vliegveld Texel opererende zweefvliegclub. De Porto verge- pasgeboren Texelse club met [opgroeiend kind, dat niet alleen maar ook nog wel eens span- :en veroorzaakte en niet altijd ge- sn nam met de aanwijzingen van ouders. De Porto noemde met dering de mensen van het eerste zoals Leo Barnard, Ben Gieze, Kievits, Jaap Drijver, Dick de Fred Kikkert en zuster Rietveld naast het beoefenen van de sport impslomp die nodig is om een sfvliegclub volgens wettelijke en ire bepalingen te laten funcione- ren, voor hun rekening namen. De club begon met een gehuurd toestel van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart en een lier die door de club Den Helder was afge dankt en voor een vriendenprijsje kon worden overgenomen. Spoedig kwam er een éénzitter bij en nog later werd een moderne zelfrijdende lier aange schaft, waarover W. Eelman de super visie kreeg terwijl Juul Timmer (dit jaar bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen) als monteur werd aan gesteld. Jaap Drijver bouwde een han gar en over medewerking van het luchtvaartterrein en van de Stichting Cultureel Werk was ook niet te klagen. De luchtvloot, op den duur geheel ei gendom, breidde zich uit. Na de Rhönlerche en Grunau Baby werd een prestatietoestel, de KA 6, aangeschaft en vervolgens werden een B-4 en een Ka 6 in gebruik genomen. Ook de technische know how in de club kwam op het gewenste peil. Piet Standaart werd bevoegd technicus, la ter bijgestaan door Piet Flens en Jaap Drijver werd grondinstructeur. Op last van de overheid werd overgeschakeld van lier naar slepen. De leden beoe fenden hun sport niet alleen op Texel maar ook elders, zoals in het Duitse Vinsebeck, een ideaal zweefvliegge- bied waar goede pretaties werden ge boekt en waar tijdens de zweefvlieg- kampen ook de onderlinge gezelligheid extra kansen kreeg. Economie.... Harde economische berekeningen leer den echter dat de zweefvliegclub met zijn beperkte aantal leden en grote vloot op den duur in de financiële pro blemen zou komen. Dat leidde ertoe dat de zweefvliegtuigen werden afge dankt en voortaan met motorzweef vliegtuigen werd gewerkt, een beslis sing die met gemengde gevoelens werd genomen en waar sommige le den het nu nog moeilijk mee hebben, maar die tevens een nieuwe uitdaging was omdat andere aspecten van de vliegerij nu ook aandacht moesten krijgen. Jaap Drijver en Ben Gieze zijn leden van de zweefvliegclub die 20 jaar gele den ook al aangesloten waren. Voorzit ter De Porto overhandigde hen als blijk van waardering voor deze trouw het boek ,,De molenaar en het weer" dat ophalen van afgedankt gereed- sp voor de actie 'Gered gereed- jp' is vrijdag in Oosterend succes- aiopen. De Rowans van Scouting hebben ruim honderd stuks ge lschap ingezameld. Zoals bekend ft het opgeknapt en naar klein- iige projecten in ontwikkelingslan- gestuurd. Wie nog gereedschap 'deze actie wil afstaan wordt ver- '1 contact op te nemen met de 'N. Slijderink sr., telefoon (02220) wembad Molenkoog slaagden aan eind van het zwemseizoen 42 kan- Slen voor het diploma A en 76 voor oma B. Hun namen zijn: oma A: André Maas, Gerrie Ver ten, Sander Witte, Marco Flier, Ta- 3 Griffioen, Rob Bruijn, Dirk-Jan s, Gidion Boogaard, Martine Daal- Nanny Stark, Sonja Versluis, Cha- aming, Jelle de Wolf, Kees Jan :ager, Albert Jac. Zandstra, Hanne- isn Es, Siebrand Lups, Mariska van Gracht, Jan Hummel, Dol Soon der, Cathalijn Makelaar, Neeltje geveld, Eveline Bakker, Wim Blonk, 5Takes, Marike Janssen, Wouter oier, Feder Eelman, Willeke Eel- e. Mart Hoven, Marjorie Hin, Jaco- iVeltkamp, Marieke Fonds, Renate 'i Merel-Roos van Dijk, Martijn is, Jeroen Huizinga, Anna llona iser, Eliza van der Vis, Raquel van sn en Jana Visser. oma B: Martine Platte, Dennis Ge- K Stefan Maas, Arjan Boon, Leon André Zeilstra, Erwin Kuiter, Maja 'ens, Dennis A. den Braven, Bri- :Leyen, Johan Cnossen, Sanne l'im, Jeroen van der Vring, Made- Schraag, Berry Koning, Silverster Dijk (A B), Janna Goes, Peter- nvan der Slikke, Jasper Boks, Ju- van der Zee, Jeffrey Kooger, Bas i(, Chris-Jan Saai, Mischa Witte, >van Elk, Petra Zwart, Daniëlle !fn, Ronald Witte, Otto Goënga, ;o Huisman, Marieke van Beurden, 1i|n Kruithof, Annigje Sietsma, 'Van der Vis, Maria Catharina van l^an, Cees Daalder, Mariëlle Kui- Janneke Visser, Maartje Visser, Ja- ■isser, Marco Koorn, Gead Kuiter, ;el Smit, Martijn Visser, Pieter C. Melanie de Gier, Sander van Nicoline Platte, Floris Witte, Mi- 3 Bakker, Elmar Huijsman, Gaia s, Marije Blom, Erwin Smit, Mariël Hoften, Manon Dobber, Wietse 's, Jessica Witte, Stefan van Heer tien, Liesbeth van der Vis, Ben knaar, Sigrid Ramaker, Sigrid van Waarden, Rutger Zoetelief, Marije °o, Ingrid Ie Roux, Marieke Tim- Jurrina Sietsma, Mattaja van der Marieke Bakker, Aris van der Vis, Snoek, Maya Pekel, Albert Marije Schoo en Sabine Beijert. De leden van het eerste uur Jaap Drijver middenen Ben Gieze kregen uit handen van voorzit ter Hans de Porto flinks) een geschenk. De sponsoractie van de jeugdleden van de Windsurfclub Texel is een eclatant succes geworden. De 27 jonge surfers hebben op deze wijze ƒ11.148— bijeen gebracht waarmee de stoutste verwachtingen van de organiserende jeugdcommis sie werden overtroffen. Het geld werd bijeen gesurfd door 27 jeugdleden die samen 739 kilometer aflegden. Zoals bekend konden vrien den, kennissen, familieleden en ande ren die hiervoor werden benaderd, een bepaald bedrag per gesurfde kilometer uitloven, ten bate van het clubhuis. De opbrengst per surfer hing dus af van het aantal en de offerbereidheid van de sponsors en van het aantal afgeleg de kilometers. In financieel opzicht het meest succes vol was de 15-jarige Jan Willem van Duijn uit Den Hoorn. Deze Atheneum leerling had 76 sponsors weten te vin den die zodanig royaal over de brug waren gekomen dat elke gesurfde kilo meter hem 771,20 opleverde. Mede door die financiële prikkel wist Jan Willem nauwelijks van ophouden en hij bracht daardoor totaal 72.575,50 in het laatje. Zoals bekend is het geld bestemd voor het nieuwe clubhuis, zodat dit doel een stuk naderbij is gekomen. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de sponsors die het geld heben uitgeloofd, het ver schuldigde bedrag ook werkelijk zullen voldoen maar er is geen reden om daaraan te twijfelen, al zullen sommi gen wel schrikken van de consequen ties van hun handtekening. Zondagochtend moest de jeugdcom missie zich wel afvragen of het verant woord was het evenement te laten doorgaan omdat het hard waaide (6 - 7) uit het westen. Dat betekende vlak water bij Dijkmanshuizen, maar ook een vlagerige wind. Daar een half windse koers gevaren kon worden op 200 meter van de dijk en het boven dien afgaand tij was, was er reden om tot dóórgaan te besluiten. Bijna allé surfers moesten wel hun kleinste zeiltje zetten of een klein zeil van een ander lenen. Ht wisselen van tuig was dan ook voortdurend aan de orde. Verschillen De weergoden werkten overigens rede lijk mee want de wind nam niet verder in kracht toe. De harde wind veroor zaakte wel grote verschillen in afgeleg de kilometers. Een enkele surfer kwam maar één keer rond, maar de meesten wisten vaak ten koste van ontroe rende inspanningen meerder rondjes te maken. De 14-jarige Menno Loning slaagde er zelfs in om drie uur op het water te blijven en daarbij evenveel ki- lometers af te leggen als de oudere Rob de Veij. De om kwart over twaalf gestarte wedstrijd werd om precies kwart over drie bij stralende zon en onder vrij veel belangstelling afgeblazen. Daarna trok de jury zich terug voor het rekenwerk. Voorzitter Gerrit Spanhaak dankte bij de prijsuitreiking de jeugdcommissie en speaker Simon Roskam Abbing voor hun inzet en toonde zich ook er kentelijk jegens de Texelse mid denstand die zich van zijn beste kant had laten zien. Vooral wolwinkel Aller lei had een dure dag omdat twee door haar gesponsorde surfers maar liefst 63 kilometers hadden afgelegd terwijl een groot bedrag per kilometer werd uitgeloofd voor de surfer die de meeste kilometers zou afleggen, in dit geval dus maal twee! Kanjers De reeds genoemde Jan Willem van Duijn was dus de surfer die het meeste geld binnenbracht. De tweede plaats werd ingenomen door Sjoerd Eelman met 7836,65 en de derde plaats door Menno Loning met 7671,75. Jan Willem was ook de surfer met de meeste sponsors, gevolgd door Ben den Haan met 68 sponsors en Werner Jas met 55 sponsors. Rob de Veij was winnaar van de wedstrijd om de meeste gesurfde kilo meters (63 km), tweede werd Menno Loning die ook 63 kilometer boekte maar iets later binenkwam en derde Nanco Eelman met 55 kilometer. Beste dame was Clazina van der Knaap die onder deze moeilijke om- handelt over een onderwerp waarvoor zweefvliegers veel belangstelling he ben. En oud-voorziter Leo Barnard mocht het nieuwe embleem op de ge vel van de hangar onthullen, waarmee het officiële gedeelte werd afgesloten. Ter gelegenheid van het lustrum waren meerdere 'echte' zweefvliegtoestellen naar Texel gehaald, afkomstig van be vriende clubs. Hierin maar ook in mo torzwevers konden passagiers meevlie gen. Het waren vooral oud-leden die van deze mogelijkheid gebruik maak ten. Vooral het maken van een vlucht je met sleepstart door hetzelfde motor vliegtuigje dat de club destijds in ei gendom had, werd erg leuk gevonden. De weersomstandigheden waren ech ter niet ideaal. Zaterdag was het re genachtig en volstrekt thermiekloos en zondag stond er een lastige harde wind dwars op de baan, zodat het weinig had gescheeld of er was hele maal niet gevlogen. In verband met de ongunstige weersvooruitzichten was 's morgens al besloten een der naar Texel gehaalde toestellen vroegtijdig te laten terugsiepen. Toch werden zater dag nog 48 zweefstarts gemaakt en zondag ongeveer dertig, waar nog een aantal motorzweefstarts bijkwam. Jan Willem v.d. Duyn: Kassa! standigheen zeven kilometer surfde en daarmee voor de club 7198,— verdiende. De jeugdleden zullen deze week de bij elkaar gesurfde bijdragen komen in nen. De jeugdcommissie is de spon sors bij voorbaat dankbaar. Het afgelopen weekend gaf nog meer jeugdactiviteit te zien. Vrijdag werd de laatste jeugdwedstrijd van het seizoen gehouden. Er werden drie manches op de olympische baan gevaren bij zwak ke wind. Eerste werd Jacob Roeper, tweede Sander Moens, derde Remco Molenaar, vierde Jan Willem van Duijn en vijfde Menno Loning. Het eindklas sement wordt tijdens de najaarsverga dering bekend gemaakt. Tenslotte wil het bestuur eraan herin neren dat vrijdag 20 september van 19.20 tot 20.00 uur tv-beelden worden uitgezonden van de Holland Surf Cup wedstrijden op Texel, waaraan ook door een selectie van de Windsurfclub Texel werd meegedaan. In het Maartenhuis aan de Ruyslaan bij De Koog wordt zondagavond a.s. om 20.00 uur een openbare lezing ge houden door priester Nico Torenstra van de Christengemeenschap uit Schoorl. Onderwerp zal zijn ,,De plaats van het gebed in onze tijd", le der is welkom. Een omstreeks zestigjarige man uit Enschede moest zich vrijdag voor de politierechter Mr. J. J. Udo de Haes verantwoorden omdat hij vo rig jaar juni weggereden zou zijn na met zijn auto een naast hem geparkeerd staande auto bescha digd te hebben. De man vertelde zich niets van een aanrijding te herinneren en ondanks het feit dat er drie getuigen waren die hem of het kenteken van zijn wagen her kenden hield hij vol dat hij het he lemaal niet geweest kon zijn. De rechter en de officier, Mr. E. F. Bu- eno geloofden daar kennelijk niets van. De man kreeg een boete van zeshonderd gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De man zou 's avonds omstreeks tien uur met zijn wagen van het parkeerter rein aan de Nikadel zijn gekomen en daarbij met zijn gele Ford een Citroën hebben beschadigd. Twee mensen die verderop in een auto zaten hoorden de klap en zagen de Enschedeër wegrij den. Ze namen allebei zijn nummer op. Een andere getuige hoorde ook de klap, zag de man wegrijden en conclu deerde uit zijn rijstijl dat hij stomdron ken geweest moet zijn. Later werden laksporen op de Citroën aangetroffen die bleken te corresponderen met de lak van de Ford. De getuigen werden in het politiebureau geconfronteerd met de chauffeur en herkenden hem. Toch hield hij vol dat hij dat niet ge weest kon zijn. Hij had dan ook geen vrede met de uitspraak van de rechter en gaat die in hoger beroep aanvechten. „Dat kan ik niet geweest zijn, meneer de rechter. Om te beginnen moet het volgens de getuigen omstreeks tien uur gebeurd zijn terwijl ik pas om elf uur weg ben gegaan uit De Koog. Ik heb helemaal niets van een aanrijding gemerkt en die confrontatie stelde niets voor. Elke man met grijs haar zou zijn aangewezen". Enigszins triomfan telijk voerde de verdachte ook aan dat Voor de Plattelandsvrouwen van de af deling'De Cocksdorp-Eierland begint woensdag 18 september het wintersei zoen. De eerste avond in het Eierland- sche Huis (aanvang 20.00 uur) wordt verzorgd door Hanny Roos-Schipper uit Den Hoorn die een lezing zal hou den onder het motto „De vrouw in de muziek". Hanny Roos is dirigente van The Rose Harmony Singers. Dit koor werkt ook aan de avond mee. Naast leden zijn ook introducees wel kom. Die betalen echter 72,50 entree. De cursus Engelse conversatie van de Plattelandsvrouwen gaat donderdag 20 september van start in het gebouw naast de Hervormde kerk aan de Kik- kertstraat, aanvang 13.30 uur. Via de afdeling zijn kaarten gekocht voor de schouwburgvoorstellingen in Den Helder. De bestelde kaarten kun nen woensdag op de eerste vereni gingsavond worden afgehaald en be taald. De dames moeten er dus voor zorgen geld bij zich te hebben. er geen laksporen gevonden waren maar dat bleek hij mis te hebben, die waren er wel degelijk. De officier had dan ook geen enkele moeite met de bewijsvoering: „Voor mij staat vast dat de verdachte daar geweest is. Ik ge loof er niets van dat hij niets gemerkt heeft. Zelf heb ik wel eens toen het glad was een heel klein aanrijdinkje gehad en dat gaf een enorme klap. Als je zoiets niet merkt ben je ladder zat of je hebt de radio keihard aan staan". De officier voerde bovendien aan dat de man al eens eerder veroor deeld was wegens doorrijden. Hij eiste een boete van 7500,— en vier maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter verhoogde de boete naar het bedrag dat de man al eerder in een schikking had kunnen betalen: 7600,—, maar hij maakte de ontzegging voorwaardelijk. Ook voor Udo de Haes stond het vast dat deze man de aanrij ding had veroorzaakt. Toen de zaak al was afgehandeld bracht de man uit Enschede nog een laatste argument naar voren: „Er is helemaal geen reke ning mee gehouden dat er wel eens een ander achter het stuur gezeten kan hebben". Ook hiermee vond hij echter geen respons bij de mensen aan de andere kant van de tafel. In de nacht van zaterdag op zondag drongen onbekenden door tot de tuintjes van twee families aan de Bea- trixlaan in Den Burg. Van een der er ven werd de droogmolen weggehaald en bij de buren werd een bank ont vreemd, alsmede broeken en een blou se. De droogmolen en de bank werden in het park teruggevonden; het was goed is nog spoorloos. Burgemeester en wethouders verleen den aan de volgende personen en in stellingen onderstaande bouwvergun ningen. T. W. Boon, De Ruyterstraat 114, Ou- deschild voor het plaatsen van een dakkapel aan de De Ruyterstraat 114 te Oudeschild; Bouwbedrijf Visser, Schil- derweg 222, Oudeschild voor het bou wen van 13 premiewoningen op het terrein rond de R.K. kerk te Den Burg; A. H. A. de Roon, Rivierdijk 341, Har- dinxveld voor het gedeeltelijk vergroten van een recreatie-eenheid aan de Ka- dijksweg 4 te Den Burg; I. Poliert, Klöcknerstrasse 15, 4100 Duisburg 1, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg 251 te De Koog.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5