College en commissie Welzijn op één lijn over begroting tstekend verzorgde ntoonstelling van tokring in raadhuis Bezwaren grotendeels ongegrond geacht igym voor 6-10 jarigen dkistje uit ming gestolen ied afgelopen iraak in snackbar 'erjasvergadering Gelijk spel voor De Koog: 4—4 Jaloezie van auto gestolen iAG 17 SEPTEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jn uitstekend verzorgde tentoonstelling presenteert de fotokring het werk van haar meer bekwame leden in de kelder van het nis. De foto's van Cees Hin en Gerard Witte, beiden leden van erste uur, zijn vooral interessant omdat deze fotografen zowel isch als artistiek goed in de weer zijn. Slechte foto's zitten er ver- et bij. De presentatie is opvallend goed, keurige passé partouts ze of uitstekend geretoucheerde afdrukken. irk van Cees Hin mag zo lang tand bekend worden veron- Deze fotograaf werkt zijn pla- de perfectie af en met die perfectie rangschikt hij zijn on- rpen. Vooral in de zwartwit- ;g hangen zijn voortbrengsels. ;nde beste platen, een foto van ■benen op een bank met schuin md licht. Op deze afbeelding merkelijk geen enkele overbodige - ;n strakheid die de twee benen intrigerender maakt. Een andere rw hem, waarop een door de jrlicht vlak aan zijn uitgestoken ilijkt te hangen, imponeert voor- :r de fraaie techniek, het onder swat statisch. Twee landschap- zwart-wit zien er uitstekend uit. erkt graag met mist en hij be- onderwerp, getuige een 'andschap dat een gewassen (sning had kunnen zijn. Een an- ndschap, huizen op een heuvel dicht worden door een heel aande zon is al even goed uitge- Tegenvallend is een kleurenfoto elektriciteitscentrale met een lucht erboven. Het gebruikte »l is nogal korrelig en dat past Hin's manier van werken, j Witte toont een veel menselij- technish zeker niet mindere van fotografie. In de zwartwit- een perfect verlicht portret vrouw dat telkens weer het an de toeschouer trekt. Bij het ivverk een foto van twee ge le wanten, opgestoken tegen een. blauwe lucht, een plaat die er iuitspringt door zijn kleur. Sterk foto van een been met voet dat •s dezelfde diagonaal volgt als (erfafscheiding op het muurtje Ier. van den Berg heeft een aardige twit foto van een grote kerk met mensen en een wat minder ori- maar goed afgewerkte plaat van Dear strandvissers in tegenlicht. Kikkert toont goede foto's, een et van een punkmeisje waar „pit" fstraalt en een mooie kleurenfoto ■en „cantina la portena". Aan een 5 foto is niet te zien wat het on- e:p voorstelt, de kleuren zijn wel maar er zit wat hinderlijke over- '9 in. pnastiekvereniging Oosterend is plan haar afdeling jazzgym uit te ten met een groep van 6 - 10 jaar. les van één uur zal worden )tgd door Klarina Combé. De nieu- ;oep gaat bij voldoende be stelling op dinsdagmiddag van van 16.30 tot 17.25 uur in „De torf". Opgave bij Klarina Combé, on (02223) 975. vond een Oosterender op het dje van Nieuweschild een openge- m geldkistje waarin nog waarde ren zaten, zoals een\ koopacte. Ie hand daarvan kon snel worden ncludeerd dat het kistje eigendom van iemand uit De Waal waar het iifde middag was ontvreemd bij nsluiping. Slechts wat kleingeld uit het kistje vermist. De techni- recherche is bij het onderzoek Jkken. 3-jarige jongen uit Oosterend die biddag vanaf de Marsweg Tien- opreed, nam daarbij de binnen- waardoor hij op een tegemoet- nde auto botste, bestuurd door ge inwoner van Den Burg. fep goed af; er was althans geen melijk letsel. nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een snackbar in De De dader kwam binnen via een en haalde een busje met onge- l— wisselgeld weg. Het (lege) werd later teruggevonden in de in de buurt. De technische re- te heeft de zaak in onderzoek. Bep van der Meer toont een technisch goed portret van een dromerig blond buitenmeisje, haar meest geslaagde fo to. Een portret van een wild gekapte juffrouw is technisch goed, maar het onderwerp kijkt een beetje star. Een foto van een arbeider op een hek komt duidelijk het stadium van de kiek niet te boven. Ger van Hoften maakte een zwartwit- foto van een klein kind waarbij het meest opvallend is dat hij de zwartwit techniek nog niet tot in de puntjes be heerst, de plaat is niet briljant. Een dorpssilhouet in kleur is heel aardig maar mist ook net dat beetje spanning dat nodig is voor echt goede foto's. Irene Penha toont twee naakten, één man met een behaarde rug in strijk licht, een mooie maar wat statische foto, en een stel babybillen, die echter door de grove korrel niet dat „malse" uitstralen dat nu eenmaal onverbreke lijk aan dit onderwerp verbonden is. Peter Boon valt altijd weer op door zijn leuke vondsten. Een foto uit een rijdende auto, de weg is streperig, het beeld in de buitenspiegel staat echter stil, twee oude mensen die naar sur fers staan te kijken, een bankje met een prullebak die meters verder staat, allemaal leuk. Het is jammer dat ook deze foto's brilliance missen, anders hoorden ze bij de top van wat deze tentoonstelling biedt. Functioneel Renske van IJsseldijk laat een leuke kleurenfoto van een wasknijper zien, waarin zowel knap toegepaste functio nele onscherpte als niet functionele onscherpte te ontdekken vallen. Nida Zegel maakte een makro-opname van een vlinder in kleur en toont daarmee dat ze aardig op weg is om dit moeilij ke onderdeel van het vak onder de knie te krijgen. Deva Parimal fotogra feerde een mistig landschap met een zwaar geel-oranje-achtig filter. De kleur is helaas een beetje vies geworden, anders was het een dijk van een foto geweest. Een sinaasappel in het zand is veel beter van kleur, maar toch ook nog wat erg oranje. Eén van de betere foto's, dat wel. Peter van de Puyl maakte een aardige makro-opname van een plukje helmgras op het strand. Theo de Porto produceerde een mooie „natte" foto van een wc met wasbak die op een camping lijken thuis te ho ren. De kleuren laten hier, zoals bij meer foto's die kennelijk met dia materiaal zijn gemaakt, te wensen over. Ad van Loon toont een kleurenfoto met een niet erg origineel maar goed uitgewerkt onderwerp: huizen met pannendaken, gefotografeerd met een sterke telelens. Alfons Smit tenslotte trok de truckendoos open: hij maakte een foto waarbij het lijkt alsof een stilstaande motorfiets heel erg hard rijdt. Al met al een tentoonstelling die zeker de moeite waard is. Het werd hoog tijd dat de fotoclub weer eens naar buiten trad. Volgens het stencil dat bij de tentoonstelling te krijgen is, hebben de beoefenaars van de fotografie een sterke behoefte aan de kritiek en be oordeling van hun werk door anderen. Die kritiek zaf bij veel mensen onver deeld positief uitvallen. De tentoonstelling is te zien tot 4 ok tober op werkdagen Bovendien op de woensdagavonden 18 en 25 sep tember van 19.30 tot 21.30 uur. In een zeer aantrekkelijke wedstrijd heeft De Koog in Petten een 4—4 ge lijk spel behaald. Ondanks het wind- voordeel had Petten in de eerste helft het beste van het spel. De Koger ver dediging had het vooral in het begin erg moeilijk, natuurlijk ook door de af wezigheid van het centrale verdedi gingsduo Dirk Barends en Jan van Beek. Deze posities werden nu ingeno men door Cees van Beek en Robert Kikkert. Petten kwam al na 8 minuten op 1—0 door de snelle Piet Breed, die de verdediging verraste en keeper le- penburg met een schuiver kansloos liet. Na een kwartier werd het 2 0 voor de thuisclub. Grensrechter Eel- man vlagde voor buitenspel, maar de scheidsrechter wuifde dit weg, waar door Piet Breed alleen op de keeper af kon gaan en gemakkelijk kon scoren. De Koog kwam terug op 2—1 via een snelle aanval over de rechtervleugel. Jaap van Kranenburg trok de bal srak voor, welke door de inkomende John List hard ingekopt werd. Petten kwam op 3—1 door V. de Wiel, die de verde diging uitspeelde en beheerst in schoot. Na goed voorbereidend werk van Cees Schoemaker was het weer John List die de achterstand terug bracht: 3 2. Vlak voor de rust kwam Petten op 4—2. De bal werd van de achterlijn teruggetrokken, waarna M. Schutz tussen enkele spelers door raak schoot. In de tweede helft speelde De Koog aanmerkelijk beter en leed dan ook minder balverlies. Vooral Cees Schoe maker speelde een goede wedstrijd. Na een kwartier kwam De Koog terug op 4—3. Een hoekschop werd slecht weggewerkt, waarna Peter Brons de bal opnieuw inbracht. Wally van Beek scoorde zwevend met het hoofd. De Koog bleef aanvallen en had na een half uur eindelijk succes. Richard Daal der onderschepte de bal na een slech te uittrap van de keeper en verraste deze met een mooie lob: 4—4. In het laatste kwartier hadden beide teams nog de gelegenheid de wedstrijd in hun voordeel te beslissen, maar deze kansen werden niet benut. Van vrijdag op zaterdag werd van een Duitse personenauto die aan de Ple vierstraat stond de jaloezie van de ruit gesloopt. De schade bedraagt 7350,—. De gemeentebegroting zal wat het 'welzijnsdeel' betreft waarschijnlijk weinig discussie in de raad oproepen. De raadsleden accepteerden het begrotingsvoorstel en de colle gemening over de ingediende bezwaren practisch zonder dis cussie zodat de verwachte marathonzitting van de commis sie donderdagavond al omstreeks negen uur gesloten kon worden. De enige bezwaren die geheel of gedeeltelijk ge grond werden verklaard waren die van de sectie sport, re creatie en lichamelijke opvoeding van de welzijnsstichting te gen het ontbreken van een 'intentieverklaring' om een fat soenlijke sportzaal in Oudeschild te bouwen en het verlan gen van de sectie jeugd- en jongerenwerk om de mededeling in de begroting op te nemen dat de MZW-drukkerij nu bij de ze welzijnssector is ingedeeld. Dat wil overigens niet zeggen dat de ingediende bezVvaren nu al afgehan deld zijn, de raad moet zich er nog over buigen. De commissie brengt al leen advies uit, maar dat mag wel ge zien worden als een belangrijke graad meter voor de discussie in de raad. De bezwaren richtten zich niet alleen te gen de begroting, ook het sociaal- cultureel jaarplan werd behandeld. Het bezwaar van de Recreatiestichting Texel richtte zich tegen het toepassen van Piet 'volumebeleid' op het bedrag dat wordt gegeven als dekking van het exploitatietekort van het zwembad. 'Volumebeleid' wil zeggen dat van het budget dat het ene jaar geldt het vol gende jaar niet afgeweken zal worden. Daardoor komt de geplande subsidie lager uit dan was verwacht, voorheen droeg de gemeente het volledige jaar lijks tekort. Het RST-bestuur repte van 'onbehoorlijk bestuur' maar daar was wethouder Zegers het niet mee eens: „Het voeren van een volumebeleid is onderdeel van het collegeprogramma en als zodanig door de raad vast gesteld. Als we besluiten een volume beleid te gaan voeren vervalt natuurlijk het voorgaande besluit om het hele te kort bij te passen". De bezwaren van de RST zijn volgens het college niet ontvankelijk omdat het invoeren van een volumeleid al in 1984 Daan Welboren (Pakt) zag dat wel in maar hij wilde zich toch achter de RST scharen. Dat is niet helemaal on verwacht, want Welboren maakt deel uit va het RST-bestuur. Peter Bakker (PSP) was het met hem eens. Ger- brand Poster (VVD) sprak zijn verba zing uit dat het RST-bestuur unaniem was geweest in het afkeuren van het collegebeleid, wethouder Klaas Baren- dregt, een partijgenoot van Poster, maakt deel uit van dat bestuur. Hij verklaarde, net als Riet Huitema (CDA) en Tine Krijnen-Bais (Texels Belang) achter het volumebeleid te staan. KTF Het Koninklijk Texels Fanfarekorps diende een bezwaar in: deze vereni ging streeft er naar gehuisvest te wor den in het gebouw van kleuterschool De Woelige Hoek. Daarvoor zal even tueel subsidie nodig zijn en daartoe is geen post in de begroting opgenomen. KTF zou willen dat dat alsnog gebeurt maar dat wilde de wethouder niet. Hij zegde wel toe onderzoek te zullen ver richten naar de financiële gevolgen van de huisvesting van KFT, de IJsc lub Den Burg, de honkbalclub en de Lokale Omroep in het gebouw en dat wil hij als voornemen wel in het jaar plan zetten. Er wordt dus gestreefd naar een oplossing zonder dat het be zwaar gegrond wordt verklaard en dat is een constructie die meer werd toe gepast. Naar aanleiding van een vraag van Daan Welboren vertelde hii Hat or meer gegadigden waren voor de ruim te, maar dat deze vier uit een lijst van twaalf waren gekozen omdat ze bij el kaar passen. Drie bezwaren van de welzijnsstichting werden zonder enige discussie onge grond verklaard. Niet ontvankelijk was een bezwaar naar aanleiding van de vraag wie de sociale lasten voor het personeel van de stichting moet beta len. Daarover sleept al geruime tijd een conflict tussen de gemeente en de stichting. De welzijnsstichting gaat procederen en vroeg de gemeente via een pro memorie-post (een begro tingspost waar geen bedrag achter staat) rekening te houden met een voor de stichting gunstige uitkomst. Het college blijft dat afwijzen. De stichting wil aanspraak maken op her- bezettingsgelden, dat zijn gelden die voortkomen uit arbeidsduurverkorting. Het college zegt dat die al besteed en zelfs overschreden werden door het uitbreiden van het alfabetiseringswerk. De arbeidsduurverkorting zelf stelt de stichting ook voor problemen: het per soneel krijgt hierdoor recht op een ho gere beloning. De WST wilde dat de gemeente die hogere kosten niet zou doorberekenen in bijvoorbeeld dé les gelden van de muziekschool maar ook hier is het college een andere mening toegedaan. De beheerscommissie van het Burger dorpshuis maakte bezwaar tegen het niet willen bouwen van de vierde fase van het dorpshuis. De commissie gaf aan dat daar momenteel ruime subsi diemogelijkheden voor zijn, maar de gemeente wil er niet aan omdat het niet nodig wordt gevonden. Daarmee vervalt ook de grond voor de wens dat de personeelsbezetting uitgebreid moet worden, die is namelijk afhankelijk van de vierde fase. De beheerscommissie wil het liefst een artikel 61-commissie blijven, dat is een commissie waarin alle geledingen van de bevolking (zo mogelijk) vertegenwoordigd zijn. Ook dit bezwaar vond geen genade in de ogen van het college, dat vindt dat artikel-61 commissies de schakel moe ten leggen tussen het particulier initia tief en de gemeente. „De gemeente wil het gebouw weer overdragen aan het PI. Het beleidsinstrument is der halve niet meer nodig", luidt het colle gestandpunt in ambtelijke taal. Kindercentra Het bezwaar van de Vereniging Kinder centra werd ongegrond verklaard zon der discussie maar het college heeft wel toegezegd om te kijken of het mo gelijk is de wens van de vereniging uit te voeren. Het gaat om het invoeren van verschillende tarieven voor ver schillende inkomensgroepen. „De ko mende periode dient dan benut te worden om orde op zaken te stellen". aldus het college. Een dergelijke houding is ook te bespeuren tegenover het bezwaar van De Wielewaal. De dorpscommissie van De Waal wil dit gebouw vergroten maar de wethouder wil liever afwach ten wat er mogelijk is in het kader van de integratie basisonderwijs. Als dan bekend is hoeveel geld er van het rijk komt kan bekeken worden welke uit breidingen nog noodzakelijk zijn. De openbare bibliotheek had bezwaren tegen de constatering dat de situatie in 1986 ongeveer hetzelfde zal zijn als in dit jaar. De bibliotheek kon tot nog toe op Texel relatief zeer hoge werk druk opvangen met mensen die in het kader van de werkverruimende maatre gelen voor een jaar aangetrokken wer den, maar dat kan niet meer. Daarom wil de bibliotheek het aantal formatie uren per week verhogen met 40 en dat zou de gemeente jaarlijks 740.000,— extra subsidie kosten. De raadsleden waren het wel eens met de inhoud van het bezwaar maar ze hikten nogal tegen het bedrag aan. Met name de opmerking in de brief van het biblio- theekbestuur dat de openbare biblio theek een belangrijke voorziening voor toeristen is sprak aan. Het college ver wees echter weer naar het volumebe leid om het bezwaar ongegrond te ver klaren. Gerbrand Poster en Riet Huite ma wezen op de mogelijkheid om vrij willigers in te schakelen. Tine Krijnen zat echter meer op de lijn van Welbo ren: het bezwaar klopt wel maar het bedrag is te hoog. Welboren verklaar de bovendien principieel tegen het in schakelen van vrijwilligers te zijn. De gezamenlijke toneelverenigingen vroegen een bijdrage in de uitvoering van twee eenacters ter afsluiting van de regiecursus waar Texelaars aan deel hebben genomen. Het bezwaar werd zonder discussie ongegrond verklaard en de aanvraag werd verwezen naar de WST voor een incidentele beslissing. Zoals te verwachten was tekende de balletvereniging bezwaar aan tegen het toepassen van de regels voor sportver enigingen op de sectie amateuristische kunstbeoefening. Dat betekent name lijk dat de subsidie voor deze vereni ging ongeveer gehalveerd wordt ten opzichte van de in het eerste ontwerp van het jaarplan voorgestelde subsidie. De commissie was het echter eens met het college dat het beter is om de subsidieverprdening aan te passen zo dat verenigingen die in gesubsidieerde gebouwen zitten allemaal volgens de zelfde normen behandeld worden. Ger brand Poster wilde rekening houden met het feit dat de vereniging al plan nen had gemaakt op grond van het eerst genoemde bedrag maar daar stond hii alleen in. Poster nam ook een minderheidsstand punt in ten opzichte van het beschik baar stellen van geld voor kunstwerken bij bouw en verbouw van gemeentelij ke gebouwen. De sectie kunst- en cul tuur stuurde eenbezwaar tegen het in stellen van een maximumbedrag van 710.000,— per jaar. Deze sectie vond dat gewoon de 1%-regeling onverkort moest worden toegepast, ook als dat bedrag zou worden overschreden. Poster had een ander idee: „Ik heb er geen cent voor over". Later vulde hij aan dat hij dat geld dan liever besteed zag aan bijvoorbeeld de balletvereni ging. De andere raadsleden konden zich in het collegebeleid vinden maar pleitten wel voor fondsvorming: als er geld over is moet het in een speciaal kunstpotje gestopt worden. Een aparte ruimte voor popgroepen ziet het college vooralsnog niet zitten. Eerst moet maar eens geprobeerd wor den de voorspeelruimte van de mu ziekschool beter te isoleren. Piet Ze gers zegde Peter Bakker toe dat hij hem mocht houden aan de uitspraak dat er geld voor uitgetrokken wordt als dat nodig is. De creativiteitscommissie werd verwe zen naar de bijstand. Deze commissie vond dat de gemeente geld zou moe ten uittrekken voor mensen met een uitkering die een cursus willen volgen. Het college zegt echter dat er via de bijstand mogelijkheden zijn om de be treffende mensen voor minder geld mee te laten doen. Een ander bezwaar inzake cursussen kwam van de sectie vormings- en ont wikkelingswerk die vindt dat er eerst overlegd had moeten worden voordat het college deze sectie noemde als or ganisator van cursussen voor niet- actieven. De séctie is echter wel gene gen dergelijke cursussen te geven. Dus concludeerde het college, alweer zon der dat daar discussie over ontstond, dat de sectie het met de betreffende opmerking wél eens was. Humoristisch stuk Het duidelijkst was de commissie over een bezwaar van De Koog Promotion die via een advocaat liet weten tegen de vaststelling van het meerjarenplan 1986 tot en met 1989 te zijn. Dat plan was niet aan de orde en is in augustus al vastgesteld. Het college vindt wel dat het bezwaarschrift desgewenst toegelicht kan worden. Daan Welboren omschreef het als een 'humoristisch stuk'.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9