Groen <2wartsJ~exels in het harL ewoners t Horntje andhaven bezwaarschrift allege gaat pleiten voor tunnel Illegaal kamperen op grote schaal Woensdagmiddag sport- en spelinstuif eer herfstdrukte n vorig jaar surantiekantoor Texel tocht aan Rabobank Verse MOSSELEN HAVENRESTAURANT J TEXE'L Camperweekend in Eierland Landschapszorg heeft ook bezwaar tegen verkeersaanpassing Jachthaven opnieuw op advieslijst Televisie gestolen Verbouwingsuitverkoop alle knotten wol en katoen HALVE PRIJS. „De Stolp' Texels grootste Wolcentrum Nr. 10.023 fEXELSE DINSDAG 15 OKTOBER 1985 COURANT Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijdHans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988. Graaf is met vakantie, jvertenties, abonnementen, etc.: :'d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /"18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. college zal pogen bij de financiers van de verkeersaanpassingen bij 't tje geld los te peuteren voor een fietstunnel onder de Pontweg door. (ans dat Rijkswaterstaat daarvoor extra geld op tafel legt is echter klein, zo werd donderdagavond in dorpshuis De Waldhoorn door houder Daan Schilling meegedeeld aan de 50 toehoorders die samen bezwaarschrift hebben ingediend tegen het nieuwe bestem- gsplan bij 't Horntje. De informatieve hoorzitting maakte ook duide- dat het bezwaarschrift pas wordt ingetrokken als de tunnel- -egging een feit is. Voorgestelde compromissen, zoals verleggen van nieuwe fietspad, zullen door de betrokken ambtenaren worden beke- maar de bezwaarmakers die compromissen naar voren brachten kre- geen ondersteuning van hun collega's in de zaal. houder Schilling maakte aan het van de avond duidelijk dat hij naar dorpshuis De Waldhoorn was :men om de bezwaren, een onveili- *srsteekplaats voor kinderen die de Hoornder school moeten en aiurtschap 't Horntje als sluiprou- en naar de boot ,,van tafel te n niet eerder komen dan van- jige de vervoerscijfers van Teso het afgelopen weekend is de istische animo om Texel in de stvakantie te bezoeken iets er dan vorig jaar. donderdag tot en met zondag ver- de Teso in beide vaarrichtingen personenauto's en vorig jaar wa- dat er in dezelfde periode 7412. toename van 9,3%. vervoer van Den Helder naar Texel ■Isde van donderdag tot en met iag 4372 personenauto's, tegen auto's vorig jaar in dezelfde tijd. hier een toename van 9,4%. maast werden 252 caravans van Helder naar Texel gebracht tegen vorig jaar. Deze toename is vooral anken aan een speciaal weekend het caravanmerk Polar en een in Eierland van de Kampeerauto- Nederland. aantal vreemde auto's was vorig 14 oktober 2581 en de Teso- g gaat dit jaar op 13 oktober uit 2870 vreemde auto's, srfsttoerist kreeg zaterdag met httijden te maken, waarbij het za- igmiddag rond twee uur het ate was met 2/2 uur wachten, iagmorgen was er van tien uur tot uur 's middags in Den Helder een httijd van een uur. Teso liet toen, als zaterdag, een tweede boot va- De havenwerkzaamheden in Den sr zorgden afgelopen weekend •ankelijk voor ruimteproblemen dankzij Rijkswaterstaat kon later heuwe betonbaan als opstelterrein ien benut. Rabobank heeft Assurantiekan- Texel uit De Koog overgeno- van de huidige eigenaar C. de lekeraar De Boer stopt wegens ge- iheidsredenen met het assurantie- en zijn in het bedrijf werkzame liter en schoonzoon, Joke en Men jan der Wal, treden bij de Rabo- in dienst op de assurantie- ïng. Rabobank is door C. de Boer als «gevraagd voor de bedrijfsaan- Met de overname verwerft de een vooraanstaande positie in de iteringsmarkt op Texel: ongeveer verzekeringsnemers zijn goed ruim 11.000 polissen. De bedrijf- tóracht vindt officieel 1 november avond en heb jullie zelf geadviseerd binnen de termijn alvast een bezwaar schrift bij de gemeente in te leveren. Als we samen tot een akkoord kunnen komen kunnen jullie dat bezwaar in trekken en anders laat je het zo. Nu vissen jullie in ieder geval niet achter het net." Tot een akkoord kwam het niet. Nadat de verkeersdeskundige J. Frede- rici had uitgelegd dat een met ver keerslichten beveiligde kruising door de financiers en de Rijksinspectie voor verkeersveiligheid „binnen de financië le mogelijkheden als het meest veilig" was bestempeld, brak een geladen dis cussie los. Zowel Schilling als Frederici ontkenden niet dat een tunnel veiliger is dan een stoplichten-kruising. Dit plan was echter uit de bus gerold na dat eerder plannen waren afgewezen. Frederici: ,,We hadden eerst een veel wilder plan met viaducten en dergelij ke. Daar zat ook een tunnel in van 3,5 meter breed naar 't Horntje. Onze vori ge plannen zijn echter van tafel geveegd." Drukknop Schilling vertelde dat de verkeerslich ten voor fietsers met drukknoppen uit gerust zullen worden. Een fietser kan op die manier het computerprogramma van de lichten onderbreken en krijgt dan snel groen licht. Als hij of zij ver geet te drukken springen de lichten voor fietsers ook op groen, maar dat duurt iets langer. De verkeerslicht installatie is, net- als bij Akenbuurt, uit gevoerd met detectielussen, die reage ren op wachtend verkeer. Schilling: ,,Er waren ook nogal wat bedenkingen tegen de verkeerlichten op Akenbuurt, maar die kruising is nu wel veel veili ger geworden." Uit de zaal kwam de reactie dat de kinderen die naar de Hoornder school 'Y~. V fietsen drie keer een weg moeten oversteken. Het eerst gebeurt dat vlak bij de parkeerplaats waar men aanslui ting krijgt op het fietspad vanaf de boot. Het fietspad loopt dan parallel met de aan- en afvoerweg naar de parkeerplaats en die weg moeten fiet sers vlak voor de grote kruising nog een keer oversteken om daarna de Pontweg te kunnen oversteken. In de laatste twee gevallen moet de fietser Het afgelopen weekend was boer derij Jachtlust aan de Slufterweg in Eierland de vakantiestek voor 45 kampeerauto's van de Nederlandse Kampeerautoclub. De familie Van Maldegem van Jachtlust had het terrein rond de boerderij gratis aangeboden voor een clubweek end, met als nevendoel discussie op te wekken over de vraag of er op Texel geen speciaal terrein moet komen voor kampeerauto's. Volgens mevrouw Van Maldegem moet er iets gedaan worden aan deze groep toeristen want volgens de huidige kampeerwet en de diverse bestem mingsplannen mag men niet in een camper overnachten als de auto niet op een erkend kampeerterrein staat. Van Maldegem: ,,We willen graag een kampeerautoterrein bij onze boerderij en hebben ons erf daarom aan de kampeerautoclub aangeboden voor een proefweekend". Binnenkort wil men een aanvraag in dienen voor een camperterrein bij Jachtlust. ,,Het is toch te gek dat de ze vakantiegangers overal worden weg gestuurd door de politie. Kampeerauto- bezitters zijn self-supporting met een eigen toilet, e.d. aan boord en voor hen moet er een goedkope oplossing komen". De autokampeerders die van de grond bij Jachtlust gebruik maak ten waren content met die mogelijk heid. ,,Het argument om ons te weren is vaak dat we weinig besteden. De enigen die dat merken zijn campingex ploitanten. Wij doen hier ook onze boodschappen en gaan hier ook uit eten." De hang naar vrij kamperen maakt dat veel kampeerautobezitters pogen buiten de campings te over nachten. ,,Ze hebben veel geld neer geteld voor een nieuwe of zelfgebouw de camper en willen dan ook werkelijk mobiel zijn". Voor het via de club aan geboden weekend op Jachtlust, met tal van excursies, bestond veel animo, mede omdat er verder geen kosten aan waren verbonden. ,,We hebben nu alleen de bootkosten. Als we ook voor het terrein hadden moeten betalen wa ren er niet veel wagens gekomen om dat clubweekenden elders in het land ook niet meer kosten dan dertig of veertig gulden", aldus één der camperbezitters. Gehandicapten Volgens de afdeling ruimtelijke orde ning van de gemeente was het club weekend op Jachtlust illegaal. ,,Er is geen speciale vergunning voor ge vraagd en een kampeerauto is volgens de wet een kampeereenheid". Bij jachtlust is een klein campingterrein met een soort kantine aanwezig maar dat mag volgens RO niet benut wor den voor zoveel kampeerauto's. ,,Van Maldegem heeft indertijd bezwaar in gediend tegen het bestemmingsplan buitengebied en De Kroon heeft daar op beslist dat er bij de boerderij in de toekomst mogelijk een kampeerterrein voor gehandicapten mag komen. Wat nu gebeurt mag officieel niet." De kennismaking met Texel is de kam peerautoclub in ieder geval goed be vallen en men wijst er met nadruk op dat er in Nederland inmiddels twee ge meenten zijn waar kampeerauto's op gratis terreinen mogen staan. Polar-weekend Niet alleen Jachtlust was dit weekend centrum van een club kampeerders, op camping De Krim verblijven momen teel 56 caravans van het merk Polar. Daarin wonen liefhebbers van Zweden en kamperen onder barre omstandig heden. Voor de Polar club heeft de camping een speciaal arrangement ge maakt. Voor ƒ175,kon men een plaatsje verwerven op de Krim en daar waren o.a. bootkosten en een aantal avondactiviteiten bij inbegrepen. Hoe het ook zij, illegaal of legaal, deze twee activiteiten waren gunstig voor Teso: het caravanvervoer vanaf Den Helder steeg ten opzichte van de her fstvakantie van vorig jaar met 111 cara vans of campers. Dat is een stijging ten opzichte van 1984 van bijna 80%. langs verkeerslichten en mevrouw Af man vroeg waarom niet een construc tie wordt uitgedacht dat de schoolkin deren niet twee keer dezelfde weg moeten oversteken. Het verleggen van het fietspad richting Den Burg zou een oplossing zijn maar dan moeten de fietsers vanaf de boot een keer extra oversteken. Het feit dat de oversteek twee keer met lichten was beveiligd en in één geval niet, zette ook kwaad bloed. ,,Het is dezelfde straat maar de ene kant is blijkbaar veiliger dan de andere kant." Schatting Het merendeel van de bezwaarmakers Lees verder pagina 2 Naast de groep verontruste ouders heeft ook de werkgroep Land schapszorg een bezwaarschrift in gediend tegen de artikel 19 proce dure om het uitvoeren van ver keersmaatregelen bij 't Horntje mo gelijk te maken. De bezwaren komen overeen met een eerder bezwaarschrift tegen de aanpas sing van de op- en afritten van de fui ken en luidt aldus: ,,De dubbeldeksveerverbinding zal lei den tot een uitbreiding van het vervoer van auto's naar Texel. Om een dergelij ke verbinding rendabel te maken, zal dat ook actief bevorderd moeten gaan worden; een logisch gevolg daarvan is te gaan streven naar vergroting van de toeristische capaciteit. Meer auto's (en dag- en/of verblijfsre- creanten) hebben nadelige gevolgen voor landschap, natuur en milieu op Texel. Verdere wegverbredingen, aan leg verkeerslichten, parkeerterreinen, fietspaden, dus grotere druk op de na tuurreservaten (duinen) enz., enz. Kor tom wederom een verdere degradatie van de karakteristieke elementen van ons eiland Texel, die wij beogen te be houden en te herstellen". De werkgroep kan haar bezwaren mondeling toelichten tijdens de com missievergadering op 30 oktober. Volgens de bezwaarmakers uit 't Horntje zullen de kosten voor een fietstunnel onder de Pontweg door enorm meevallen. De tun nel kan aansluiten op het Noorderhaaks, het doodlopende weggetje op de foto en aan de andere kant van de verhoging doorgetrok ken worden naar het vorig jaar nieuw aan gelegde fietspad van het Molwerk. GS handhaaft speerpunt Gedeputeerde Staten hebben de uitbreiding van de jachthaven in Oudeschild en verbreding van het fietspad langs de Rommelpot op nieuw voorgedragen bij de minister van Economische Zaken als toe ristische speerpunten in het kader van de speciale subsidieregeling voor toeristische-recreatieve projecten. Vorig jaar heeft de provincie ook een aantal speerpuntprojecten aangewe zen, waaronder de jachthaven en het fietspad maar die projecten zijn toen niet door de minister gefinancierd. Economische Zaken heeft echter nooit verteld waarom de projecten geen sub sidie kregen en daarom worden de ou de aanvragen voor Texel (en Zuid- Kennemerland) opnieuw bij de minister ingeleverd. Als de uitbreiding van de jachthaven en de verbreding van het fietspad in 1986 wel voor rijkssteun in aanmerking komen, wil GS dat alle kosten worden vergoed. De uitbreiding van de haven is begroot op bijna 3,2 miljoen en het fietspad op een kwart miljoen. Uitbrei ding van de jachthaven levert volgens GS structureel 7,5 arbeidsplaats op en de aanleg betekent een jaar werk voor 40 mensen. In het subsidiepotje speer puntenbeleid toeristische sector zit vol gend jaar 16 miljoen. Zaterdag merkte de eigenaar van een zomerbungalow aan de Californiëweg dat onbekenden tijdens zijn afwezig heid van 14 dagen een kleurentelevisie uit de woning hadden gehaald. De da ders konden binnen komen via een toiletraam. Woensdagmiddag houdt de Stichting Texelse Sportraad weer een instuif voor de jeugd. Kinderen van 8 tot en met 13 jaar kunnen zich de hele middag van 13.00 tot 16.30 uur vermaken met allerlei sporten en spelletjes. In sporthal Ons Genoegen zal men o.a. kunnen hockeyen, apenkooien, badmintonnen, sjoelen, mini- trampoline springen en nog veel meer. Deelname kost ƒ1,50 p.p. en iedereen is welkom. Buitenschoenen zijn in de sporthal verboden. De organisatie zoekt nog enkele volwassenen die de ze middag willen besteden aan het be geleiden van de kinderen. Bij interesse kontakt opnemen met Peter de Hoogh, tel. 02220-4861. H. P. Rijk, Binnenburg 8, Den Burg. Een klein deel van de 45 kampeerauto's bij hoeve Jachtlust.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1