v 'Ji:* „WAT IK ZEGGEN Hobbyshow trok veepubliek VERVOLG VAN PAG. 1 Bezwaarschrift 't Horntje Bazar in De Waal Dammer Kooiman goed in vorm ut kontant 9ew D«eW rot uir^af£es« V dafer da luur PeT lltM' Dierenleed Oponthoud De drempel Tekenavonden bij Atelier Pelgrim PAGINA 2 in de zaal wilde echter niets weten van een compromis als het verleggen van het fietspad. Een tunnel is het meest veilig en diverse bezwaarmakers maakten duidelijk dat er nu voor een tunnel geknokt moet worden. „Straks wordt de boel bij 't Horntje overhoop gehaald. Als je nu geen tunneltje maakt gebeurt het nooit meer." P. Rood zei dat de tunnel dan zou moeten komen tussen de twee laag gelegen stukken land, vanaf de Noor- derhaaks naar het Molwerk. „Jullie wilden aanvankelijk een tunnel vanaf het Landsiep, maar onze oplossing is goedkoper omdat de tunnel dan veel korter wordt." Op de vraag wat een tunnel gaat kosten antwoordde Frede- rici één a anderhalf miljoen gulden en dat was een „schatting" die voor kri tiek zorgde. Raadslid Henk Beumkes en anderen herinnerden aan de trek- tunnels waarvoor Gerbrand Poster ooit heeft gepleit bij Akenbuurt. Volgens de sprekers zouden dergelijke tunnels veel minder kosten dan een miljoen. Rotzooi J. van Wolveren herinnerde de wet houder er aan hoe gevaarlijk een ver keersweg als de Pontweg kan zijn. „Ik weet nog hoe de wethouder als kleine jongen moeite had met de Pontweg in aanleg en met zijn motor een ongeluk kreeg. Gelukkig is dat goed afgelo pen." Schilling ontkende niet dat hij toen onoplettend was bij het de Pont weg oprijden, „maar misschien was het met verkeerslichten wel anders ge lopen omdat ik dan had moeten stop pen." Van Wolveren had meer noten op zijn zang en daarbij bleek niet al leen de angst voor ongelukken het motief maar ook anti-Teso gevoelens kwamen boven drijven. „Deze hele rotzooi wordt veroorzaakt door dat belachelijke bootplan waar niemand van ons op zit te wachten". De onderwijzer betoogde dat de men sen nu nog prettig in buurtschap 't Horntje wonen maar straks is het mis schien „een hoek waar ze niet zo makkelijk meer in- of uitkomen". Van Wolveren vond niet dat de verkeers maatregelen belemmeringen moesten veroorzaken die er voor zouden zorgen dat kinderen in Den Burg naar school zouden gaan in plaats van naar Den Hoorn. Ook vreesde deze Hoornder voor on gelukken tussen auto's. „Straks racen ze met grote snelheid van het boven dek het eiland op. Een serie stoplich ten dwingt hen opeens te stoppen. Gaat dat geen kettingbotsingen veroorzaken?" Frederici antwoordde dat desnoods al op de boot aangegeven kan worden dat men langzaam moet rijden in ver band met stoplichten, maar er zitten nog enkele honderden-meters tussen de boot en de eerste verkeerslichten. Negeren Schilling noemde het betoog van Van .Wolveren beneden peil. „De door u genoemde rotzooi is te danken aan een democratische beslissing, geno men door de gemeenteraad en zoals de kinderen nu oversteken is het le vensgevaarlijk. Ons voorstel is niet de beste oplossing. Met een tunnel ben je helemaal uit de brand maar het wordt wel veiliger dan de huidige situ atie." W. Bakker van Wezenspyk ver wachtte dat veel Texelaars de ver keerslichten zullen negeren als ze de boot willen halen. „Dat is niet goed maar ik weet hoe de mensen zijn. Als je de boot mist scheelt dat een uur en ik vrees dat velen de rode lichten dan laten voor wat ze zijn". Om dat te il lustreren vertelde Bakker dat Texelaars soms ook rond en in Den Helder door rood licht rijden om de boot te halen. „Het is me zelf ook overkomen toen ik naar de laatste boot reed. Dan ga je racen". Wethouder Schilling en discus sieleider Jaap Lap noemden het be toog van Bakker onzinnig. Jaap Lap: „Als je zo gaat zitten praten, waar hou je je dan wel aan." Schilling vreesde dat er tegen dergelij ke automobilisten geen kruid gewas sen is. Zonder verkeerslichten vlie gen dergelijke personen ook als gekken naar de boot en het is nu eenmaal zo dat veel verkeersmaatregelen nodig zijn voor de enkeling die de verkeersregels overtreedt." Verlies Na een tweede discussie over de mo gelijke kosten van een tunnel ontlokte een opmerking van Jack Schilling ap plaus: „We kunnen blijven praten over die duizenden guldens maar het verlies van een kind is 80 miljoen keer duur der dan een tunnel." Daan Schilling beaamde dat laatste maar zei als ge meentebestuurder met een praktisch probleem te zitten: Rijkswaterstaat. „Ik weet dat alle bezwaren zijn opge lost met een tunnel maar Rijkswa terstaat moet die tunnel betalen en voor alle rijkswegen geldt doorgaans dat verkeerslichten het maximaal haal bare zijn". De wethouder beloofde echter de wens van de verontruste be woners van 't Horntje bij Rijkswa terstaat op tafel te leggen en die wens ook te verdedigen. „Meer kan ik niet doen. Ze hebben onze oude plannen aan de kant gezet maar misschien hebben ze nu begrip voor uw problemen". Slagbomen Daarnaast zal ook het door de actie groep genoemde alternatief worden bekeken: een fietsroute vanaf 't Hornt je vlak voor de fuiken van de boot langs. Frederici zei dat deze oplossing heel goedkoop is maar de gemeente zal in overleg moeten treden met Teso en RWS over de mogelijkheden. „Het opstelterrein wordt met hekken af gesloten en er zullen slagbomen ko men voor de bus. Daar kunnen fietsers dan eventueel ook langs, al moeten ze dan wel tien minuten wachten als de boot in de fuik ligt". Dat laatste was volgens de bezwaarmakers in de zaal geen probleem. In het bezwaarschrift wordt ook de vrees uitgesproken voor dijkweg De Reede en 't Horntje als racecircuit van automobilisten die de lichten willen ontwijken en via het buurtschap naar de boot gaan. Schilling: „Als het een racebaan wordt treffen we meteen maatregelen." Die toezegging was de bewoners niet voldoende en de wet houder beloofde daarop tellers te plaatsen om te kunnen meten of het aantal auto's op de Reede en de Van de Sterreweg inderdaad fors toeneemt als de verkeerslichten een feit zijn. „Maar je moet niet janken voor je geslagen bent. We zullen deze ontwik keling eerst even moeten aankijken. Ik verwacht dat het kiezen voor een sluiproute enorm mee zal vallen. Dat is bij de verkeerslichten bij Akenbuurt ook niet het geval. Verkeerstellingen hebben dat bewezen." Vertraging Op een opmerking uit de zaal dat het bezwaarschrift gehandhaafd blijft zo lang de tunnel-toezegging geen feit is, reageerde de wethouder met de op merking dat hij niet had verwacht de bezwaarmakers om te zullen kunnen praten. „Dat was mijn bedoeling hele maal niet." Daarop kwam de toevoe ging dat dit bezwaarschrift de uitvoe ring van de verkeersmaatregelen vijf jaar kan ophouden. „Als het moet houden we het zo lang vol". H. Troost schrok van die termijn en vroeg Schil ling of het bezwaarschrift inderdaad zoveel vertraging kan opleveren. Schil ling: „Het bestemmingsplan Buitenge bied was na 10 jaar pas rechtsgeldig. Ik denk echter dat het nu wat sneller gaat". De groep bewoners mag haar bezwaarschrift 30 oktober verdedigen in de raadscommissie ruimtelijke orde ning en zal mogelijk daarna snel bij Gedeputeerde Staten op de stoep staan. De provincie heeft namelijk toe gezegd bezwaren snel te zullen afhan delen. Daarnaast kan de groep, bestaande uit vertegenwoordigers van bewoners, de medezeggenschapsraad van de Jan Drijverschool en de dorps commissie Den Hoorn tot vandaag een bezwaar indienen tegen het bestemmingsplan 't Horntje. Het bezwaar van vorige week geldt voor een artikel 19 procedure. Het be zwaar tegen wijziging van het totale bestemmingsplan kan tot De Kroon gehandhaafd blijven. Donderdag houdt de Hervormde vrouwenvereniging van De Waal een bazar in de Ned. Herv. kerk van dit dorp. De bazar is open van 10.00 tot 22.00 uur en naast verkoop van allerlei hand werk is er een loterij, een rad van avontuur en wordt er koffie met gebak verkocht. De opbrengst is voor de kerk. ledereen is welkom. Jacco Kuiter moest vrijdagavond ervaren dat P. Kooiman een sterke dammer is. Jacco raakte door een nederlaag zijn 100% winst-score kwijt. Hij herstelde zich nog de zelfde avond ten koste van F. Bos. Jos de Wolf gaat nog ongeslagen aan kop, vooral door zijn lichtere program ma. P. Kooiman en P. Bakelaar liggen op de loer om de kop over te nemen. J. van Heerwaarden had tegen P. Ba kelaar te kampen met een slecht ont wikkelde lange vleugel. Om hiervan af te komen moest hij zich inlaten met nieuwe problemen. En die waren te groot, zoals naderhand bleek. Maurice Riemens gaf G. Dros goed partij. K. Bakker had wel overwicht tegen W. Timmer maar er was toch een fout nodig om te zegevieren. J. Hooijberg en C. Vinke hadden niet al te veel moeite met resp. J. Eelman en L. Boonman. Opvallend was dat van de tien gespeelde partijen er negen ge wonnen werden door de zwartspelers. „Wit begint en wint" ging deze keer bepaald niet op. Aanstaande zaterdag wordt de bonds wedstrijd tegen Vios gespeeld. De uitslagen waren als volgt: M. Riemens-G. Dros 0-2 L. Boonman-C. Vinke 0-2 M. Drijver-F. Bos 0-2 R. Eldering-A. Sijtsma 0-2 J. van Heerwaarden-P. Bakelaar 0-2 K. Bakker-W. Timmer 2-0 J. Eelman-J. Hooijberg 0-2 J. Kuiter-P. Kooiman 0-2 J. Eelman-J. de Wolf 0-2 F. Bos-J. Kuiter 0-2 |And« ■mkoop.. lbeste«'"9- in de vje BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE TEXELSE COURANT In De Cocksdorp woont een man die meent dat hij het jachtrecht heeft op iedere kat die hij op zijn terrein ziet, als hij zich onbespied waant. Daar ik in zijn buurt woon en katten houd heb ik dat al diverse keren moeten ondervinden. Met de man is over dit onderwerp geen redelijk gesprek te voeren, van daar deze omslachtige manier om hem de resultaten van zijn schieterij onder ogen te laten komen. Donderdagmor gen kwam een kat van mij jankend en bloedspugend binnen. Nader onder zoek leerde mij dat het arme dier een windbukskogeltje in zijn keel had, dat bijna door en door was gegaan. De dierenarts die ingeschakeld werd, kon alleen een paar injecties geven, maar stond verder ook machteloos. Het feit dat het dier na bijna honderd uur nog in een benauwde doodsstrrijd verkeerde, getuigt toch wel van een droevig jachtresultaat. Misschien is het voor de jager een troostende gedachte dat de baas van de kat al die tijd ook mee lijdt. Op de voor de hand liggen de vraag waarom ik het dier niet eer der uit zijn lijden heb laten verlossen, zou ik het volgende willen antwoor den. De dierenarts die de kat behan delde, zei me, dat ik maar moest ho pen op het taaie leven dat een kat soms kan hebben. De vorige keer dat een kat van mij op een zelfde manier Als geregelde weekendbezoeker van Texel konden wij vrijdagmiddag 4 okto ber dank zij de halfuurdienst van Teso het eiland zonder enig noemenswaar dig oponthoud bereiken. Op zondag 6 oktober wilden wij met de boot van 16.30 uur teruggaan. Ondanks groot verkeersaanbod werd er echter uur- dienst gevaren en lagen de Marsdiep en de Texelstroom werkeloos in de haven. Binnen dertig minuten groeide het aantal rijen van wachtende auto's tot 9 a 10 aan. Deze hoeveelheid voertuigen kon bij lange na niet in éénmaal wor den overgezet. Daarbij bevonden zich vele reizenden die nog een lange reis voor de boeg hadden, voor een groot deel tot in Duitsland. Na de onherstelbare blunder met de aanschaffing van de door zo velen vèr- foeide dubbeldekker kan Teso zich niet veel meer toerist-onvriendelijke caprio len veroorloven zonder alle populariteit te verliezen bij de haar zo ruimschoots betalende Texel-bezoekers. J. W. van Iddekinge, Amsterdam. ernstig werd getroffen, een kogeltje in de long, begon het dier na een week als „oud vuil" te hebben gelegen, weer te .drinken en is weer volledig hersteld. In zo'n geval hoopt men na tuurlijk op een herhaling van het wonder. Omdat de politie in een geval als het onderhavige niet verder schijnt te kun nen gaan dan de man te waarschuwen dat wat hij doet verboden is, hoop ik op deze manier de mensen duidelijk te maken welk een dierenleed zo berok kend kan worden. Ook al zie ik weinig grond voor de gedachte dat de betrok^ ken man in het vervolg wat diervrien delijker zal optreden, ik blijf de hoop toch koesteren. Maandagmorgen heb ik de kat laten „inslapen". G.A. Smeenk, De Cocksdorp Uw krant, de gemeenteraad, VVV, TESO, RST, TVO, enz., allemaal ma ken ze zich druk over het toerisme. En de toerist schijnt maar onvoldoende te willen komen. Waarom? Gezien de vele jaren dat Texel al een toeristisch eiland is, moet dat gemeten kunnen worden, waarbij een enquete ook nog zin kan hebben. Maar is er niet één woord dat de kern raakt! Drempel, oftewel de bootprijzen. Worden deze bootprijzen in de vakantieperioden, dus bij langer verblijf, al als (te) hoog ervaren, voor dag- en weekendtoerisme geldt dit nog veel sterkef en zal die prijs vaak bepalend zijn voor het al of niet naar Texel gaan. Met betrekking tot het voor- en nasei zoen zal dit dag- en weekendtoerisme een steeds belangrijker factor kunnen worden. Vooral voor de ook nabije toekomst, daar én kortere werkweken, én meer vakantiedagen, én het op la gere leeftijd met pensioen gaan, steeds meer zullen toenemen, dus steeds meer vrijetijdsbesteding. Een re cept voor het Texelse toerisme is vol gens mij dan ook: drastische verlaging van de bootprijzen. Sloop deze drem pel in Den Helder voor het te laat is. Of wacht men op een (dan hopelijk spoedig) faillisement van de TESO?; waarna de overheid gedwongen is (wordt) te zorgen voor goed openbaar vervoer van en naar Texel, met de daarvoor geldende gangbare tarieven. Dan zal er ook voor 's avonds laat nog een overtocht als zinvol en haalbaar geëist kunnen worden. Normale boot prijzen en een dagelijks late overtocht zijn ook in het belang van de Texelaars. G. te Kronnie (toerist) De Cocksdorp DINSDAG 15 OKTOBER Vooral zaterdag- en zondagmiddag was het in het dorpshuis en in Ons Huis army nu zen voor de uitstallingen van de hobbyisten. Atelier Pelgrim aan de Gast huisstraat 98 houdt deze winter wekelijkse teken- en schilderavon den voor degenen, die zich in deze kunst willen bekwamen. De avonden staan onder leiding van Lenie van 't Noordende en het pro gramma wordt in overleg met de deel nemers vastgesteld. Dinsdagavond 22 oktober is de eerste bijeenkomst, aan vang 20.00 uur. De kosten zijn f7,50 per deelnemer. Verdere inlichtingen en opgave bij Lenie van 't Noordende, tel. (02220) 5175 (tussen 18.00 en 22.00 uur). ken en sparen van vrachtwagens op schaal, het versieren van hoefijzers, het had een plaatsje in de show en het waren vaak hobby's die, omdat ze niet in clubverband beoefend worden, niet vaak aan bewondering of kritiek bloot staan. Dat klopje op de schou ders, doorgaans in de vorm van zeer geïnteresseerde toeschouwers, was za terdag en zondag een extra beloning naast de gebruikelijke voldoening die men al vindt in de favoriete vrijetijds besteding. De organisatie had ge poogd hoobyïsten te strikken die niet alleen kunnen laten zien wat ze ge maakt hebben of wat ze sparen maar die ook in de show konden tonen hoe het gemaakt werd. Daarom ontbrak bijvoorbeeld de verzamelaarsclub van munten en ansichten, maar die heeft twee jaar geleden in De Waldhoorn kunnen lateq zien wat ze doet. Cactussen Daarvoor in de plaats kon men zien hoe iemand honderden cactussen met beleid kweekt en was vooral de model bouwerij dik vertegenwoordigd. Naast de genoemde vrachtwagens op schaal was H. Keijser present met een serie modelvliegtuigen en stond een groep zelfbouw-zeilboten centraal in de kleine zaal van het dorpshuis. Deze imposan te modellen waren net als de vliegtui gen radiografisch bestuurbaar. Radio zendamateurs gaven uitleg over hun favoriete vrijetijdsbesteding en toonden apparatuur en datzelfde deden de Lo kale Omroep (zaterdag) en ouderenom- roep De Lichtboei (zondag) met rechtstreekse radio-uitzendingen uit het dorpshuis. Dé Fotokring Texel was wat mager vertegenwoordigd met de expositie die onlangs ook in het raadhuis te bewon deren was. Een dergelijke hobby is ge schikt voor een breed publiek en de fotoclub had de kans kunnen aangrij pen ook wat technische aspecten van hun werk te tonen. Veel belangstelling was er voor de zelfgemaakte, tech nisch zeer knappe, boerenwagens en rijtuigen van de heer Huisman uit De Koog. Huisman won in het verleden Een indrukwekkende verzameling trucks op schaal. uuun ocimi/riy, m uen nuuru cunseyutmi „ue iuuu yeuuemu, mei uiyamsaiur oor Vêll Heerwaarden (links) aan kop van een stoet hardlopers, tractoren, motoren en oude au-, Schilling bracht met zijn transportfiets hobby-attributen naar De Waldhoorn. De kans is groot dat de hobby show die afgelopen zaterdag en zondag in Den Hoorn werd gehou den een regelmatig terugkerend evenement wordt. Ruim 1500 Texe laars (toeristen lieten zich bijna niet zien) bekeken het werk van tientallen eilandgenoten en getuige de reacties van veel exposanten is deze kennismaking met het pu bliek goed bevallen. De Hoornder ondernemersvereniging heeft met deze show dan ook in de roos geschoten na eerdere originele programmapunten op de Hoornder donderdagen en de bedrijvenbeurs in de herfstvakantie vorig jaar. Dat de or ganisatie enkele tegenslagen moest verwerken, (het geplande programma met zang en dans kon geen doorgang vinden en ook de geplande data wer den verschoven) was aan het geva rieerde aanbod in dorpshuis De Wald hoorn en het daar tegenovergelegen centrum Ons Huis niet te merken. \/on 7ODr creatief borduren tot het ma- diverse prijzen en de serie wagens die hij in Den Hoorn liet zien toonden aan dat die ereblijken terecht in zijn vaardi ge handen waren gevallen. Panters Ander handwerk van niveau betrof schilderijen en tekeningen en borduur werk van mevrouw Dekker, knipsel kunst van mevrouw Wieten en colle ga's, en zelfgemaakte nostalgische poppen die de maaksters, mevrouw Duin en Hoogenbosch, beslist niet wil den verkopen. Niet alleen binnen was van alles te bekijken. Op de stoep schminkte Juul Swarthof kinderen om tot roze panter of clown en de hob byshow werd zaterdagmiddag geopend door wethouder Daan Schilling die op een transportfiets vol met hobby attributen in een stoet van oude moto ren, tractoren en auto's door Den Hoorn reed. Die stoet was bedoeld als publieklokker en vertrok vanuit Den Burg. Tussen het nostalgische metaal van de oude traktoren en motorenclub liepen de hardlopers Theo Franchimon en Minne Goënga die zo hun favoriete hobby met een portie zweet aan den volke toonden. Wethouder Schilling prees in zijn openingstoespraak de Hoornder ondernemersverenigin „een goede, eendrachtige club' zetten zich over al voor in en niet leen uit eigen belang. Dat is strijd voor paviljoen paal 9 ook gebleken." De organisatie verkocht loten omd onkosten te bestrijden en deze briefjes gingen zeer grif van'de zodat een tweede hobbyshow toekomst ook financieel tot de lijkheden behoort. Alle kans veel nieuwe hobbyisten als exposa zullen optreden: nu men als wer heeft gezien hoe leuk het is p hobby aan anderen te tonen. In de verloting hebben de mensen een prijs gewonnen: Wester, Den Hoorn; Yvonne Den Hoorn; T. Verbeek, Den mevr. Witte-Bakker, Den Hoorn; Lap, Enschede; K. Kodingen, Burg; C. Vinke, Den Hoorn; W, Oosterend; D. Chavonnes, en D. Dankers, Den Hoorn. De zijn deze week af te halen bij markt Goënga in Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2