flE WEET WAT WE DOEN, LAAT ONS NIET VALLEN. l/Vaalenburg wil geen eheerscontracten" Ard Saai ploegde het beste falco HELP MEE. HOUD GREENPEACE OP ZEE. ieede voorlichtingsavond relatienota's Zaterdag provinciale kampioenschappen Geen vergunning voor wapens Gelijkspel voor Oosterend/Z Vuilcontainers niet voor Texelaars jAG 15 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 mmink bracht de mening van de agrariërs en belangstellenden javond in Hotel Rebecca zonder veel woorden het beste onder woor- „Het boeren in Waalenburg is al goed geregeld met de natuurbe- ,mingsorganisaties. We gebruiken geen drijfmest en we willen geen arsovereenkomsten. We willen de vrijheid van handelen zoals die nu limmink gaf die mening tijdens de tweede voorlichtingsavond van Jureau Beheer Landbouwgronden over de gevolgen van aanwijzing relatienotagebieden op Texel. Gisteravond stonden de mogelijke be splannen in Waalenburg centraal maar de toehoorders lieten duide- ilijken zich tegen de door de provincie ingeslagen weg te zullen blij- yerzetten en daarbij kwamen veel bekende argumenten op tafel, met naast discussies die met de informatie weinig van doen hadden ,meer dienden als uitlaatklep van het al even bekende ongenoegen de rijks- en provincieplannen met agrarische grond. erhandelingen van de heren link en Bosklopper van Bureau ier Landbouwgronden (BBL) de geschiedenis van de rela y's en het mogelijke be iplan voor Waalenburg in de omst kon de volle zaal nauwe- boeien. Enkele agrariërs gin- ervan uit dat de avond be ll was om de boeren „warm te en" voor het afsluiten van be scontracten en zij lieten duide- veten daar niets voor te inks het feit dat de voorzitter, L. jer Sar, optredend namens de bndbouworganisaties, had uitge- dat de informatiebijeenkomsten nbedoeld om de betrokken boe- iizicht te geven „in het systeem elatienota's en beheersplannen" sdereen beslagen ten ijs te laten ai "bij de confrontatie met Gede erde Staten op vrijdagavond 8 no- ter, bleef de argwaan. [willen u voldoende informatie ge- over de gevolgen van mogelijke rijzing en de mogelijkheden. Dan [u als u tegen bent met goede ar- enten bij GS aankloppen. Als u iplannen prachtig vindt kunt u er |iw voordeel mee doen". Dat ie leek wat betreft Waalenburg bij and aan de orde. Henk van der verweet de voorzitter als verte- voordiger van de landbouworgani- sbij de duivel te biecht te zijn [bij de opmerking werd gemaakt l/an der Sar „van twee walletjes borzitter legde daarop nog maar uit dat de voorlichting niet uit end propaganda betrof. „Wat uw ing ook is, ik wil graag dat u weet rover u praat en dat u voldoende menten hebt om de discussie met aan te gaan". Als er agrariërs wa- die vonden dat Van der Sar derge- iavonden niet mocht leiden, sten ze dat maar kenbaar maken let bestuur van de betrokken land- svorganisatie CBTB. Het waren in- gpties die leken voort te komen uit langdurige protest dat de plaatselij ke standsorganisaties met hun achter ban voeren tegen de aanwijzing van de relatienotagebieden. H. Schraag van de Texelse standsorganisaties con cludeerde dat de provincie de voorstel len van zijn achterban nog steeds niet heeft verwerkt in toekomstplannen zo als het „schets" beheersplan dat gisteravond ter discussie stond. Schraag:,,Ze hebben alleen wat kleine stukjes beheersgebied uit het totale plan laten vallen en voor de rest heb ben we nog niets gehoord". Helmink verzekerde Schraag dat de „de Texelse alternatieven druk bestudeerd worden- in het provinciehuis", maar velen bet wijfelden of ze op 8 november ook werkelijk terdege ter sprake zullen komen. Van der Star was duidelijk kwaad. „Jullie beslissen maar over mijn land. Nog even en ik zit liever in Rusland". In dat kader was de opmerking van Keyser meer origineel: „Nederland loopt voorop in de protesten tegen apartheid in Zuid-Afrika maar over de toekomstige apartheid van de Texelse boeren hoor je niemand". Voorkeur Dieter Stoll omschreef de koopplicht van BBL als het gaat om gronden met een beheersovereenkomst als een „voorkeursrecht". Dit woord was hij tegen gekomen in ambtelijke stukken. Helmink beweerde dat in de Wet op het agrarisch grond- verkeer inderdaad wordt gesproken over voorkeursrecht van BBL bij ver koop van gronden, maar die gronden moeten daarvoor apart worden aange wezen. Binnen de beschikking beheersovereenkomsten is dat niet het 1 geval. Deze beschikking is overigens een voorloper van de toekomstige wet beheer landbouwgronden. In de twee de kamercommissie van landbouw wa ren de relatienotagebieden donderdag ook ter sprake gekomen en minister Braks heeft toen verklaard dat de Mar kerwaard moet worden ingepolderd als agrarische compensatie voor de relatienotagebieden Helmink bevestigde dat voornemen. „Gezonde bedrijven kunnen, als ze dat willen, verhuizen naar Flevoland of mogelijk later de Markerwaard". Door de opmerkingen van Stoll werd duidelijk dat een groot deel van de be schikking beheersovereenkomsten niet op het door GS voorgstelde relatieno- tagebied Waalenburg toegepast kan worden. Als reservaatgrond al wordt beheerd door bijvoorbeeld Natuurmonumenten met eenjarige pachtcontracten is de relatienota niet van toepassing. Dat is het geval in Waalenburg waar een groot deel. van de grond eigendom is van Natuurmonumenten en een ander deel de bestemming natuurgebied heeft. Waarde Stoll was van mening dat grond in beheers-of reservaatsgebieden altijd in handelswaarde achteruit gaat. BBL doet wel net of ze serieus gaat onder handelen over de prijs maar in principe wil het bureau altijd kopen. Als je dat als boer wilt voorkomen zit je met ko pers die grond met een beheers- bestemming liever niet willen hebben. De prijs ligt altijd beneden de normale handelswaarde". Het was Dieter niet duidelijk hoe het aankoopbeleid precies was ingedeeld. Helmink legde uit dat BBL binnen de landinrichtingsgebieden grond aan koopt voor SBB en particuliere natuur beschermingsorganisaties en dat laatstgenoemde instanties buiten die gebieden zelf op „de vrije markt" mo gen aankopen. In het concept beheersplan voor Texel wordt alleen gesproken over vergoedin gen voor grasland en Van Heerwaar- den vroeg of hij als akkerbouwer ook in aanmerking kan komen voor een contract. Dat kon niet en Van Heer waarden maakte duidelijk dat het voor hem financieel niet interessant is over te schakelen op een veeteeltbedrijf. Hij vroeg zich af waarom zijn grond dan in het relatienotagebied is opgenomen. De BBL-mensen vonden dat een goede vraag voor GS, waarbij Van der Sar het advies gaf met dit argument in de hand om een andere begrenzing van het gebied te vragen. Hilariteit ontstond toen S. Jimmink voorlas wat volgens het concept beheersplan Waalenburg de.kenmerken waren van dit gebied maar na enige discussie bleek de omschrijving niet te kloppen. De opsomming van botani sche waarden en bijzondere vogels sloeg op de natuurgebieden in Waa lenburg en men kwam tot de conclu sie dat betere informatie gegeven moet worden over de meer intensief ge bruikte agrarische grond. De aanwezi ge agrariërs vreesden voor misleiding oegt zich een weg naar het Texels kampioenschap. Kritische toeschouwers volgen zijn verrichtingen. Ard Saai is zaterdagmidag met een minimale winst op nummer twee, Jan Willem Reuvers, eerst geworden in de Texelse kampioenschappen ploegen, georganiseerd door de vereniging Oud-leerlingen van de Land bouwschool. Op een stuk land aan de Hollandseweg traden elf ploegers in het strijdperk waaronder, voor het eerst sinds jaren, een flink aantal debutanten. Er wordt nog steeds volop gif gestort. Er wordt nog steeds jacht gemaakt op bedreigde diersoor ten. Er vallen nog steeds hele gebieden ten prooi aan atoomproeven. Er vinden nog steeds aan slagen plaats op het milieu. Ons milieu. En zo lang dat gebeurt, voert Greenpeace aktie. Alleen, dat kan niet zonder uw financiële hulp. Let u daarom op 22 oktober goed op uw brievenbus. Op die dag stoppen scholieren uit- uw woonplaats er een folder in. Hierin vindt u een éénmalige machtigings kaart voor postgiro of bank, die 3 dagen later weer bij u wordt opgehaald. Op 2 6 oktober om precies te zijn, als er op Veronica-tvn 12 uur durende Greenpeace-special is. Hierin treden artiesten op uit binnen- en buitenland. U krijgt dan veel informatie over onze aktivitei- ten. En u wordt konstant op de hoogte gehouden van alle giften. We hopen dat die 'an u daar ook bij is. Wilt u niet wachten tot 26 oktober, dan kunt u natuurlijk nu X)k al storten: op gironummer 44 of banknr. 707070244 t.n.v. Greenpeace Amsterdam. In ieder geval, bedankt alvast. SX&3 van de verantwoordelijke heren in Den Haag. „Ze. stellen het nu prachtig voor maar ze schrijven er niet bij dat het om natuurgebied gaat. Voor de cul tuurgrond moet een apart hoofdstuk komen". Dat laatste werd toegezegd door Hel mink van BBL. Belazerd „We worden belazerd door Staatsbos beheer en Natuurmonumenten" was een opmerking van de heer Keyser die aangaf dat hij weinig vertrouwen had in de samenwerking met natuurbe schermingsorganisaties in de toe komst. Keyser verweet BBL dat men Waterland als relatienotagebied verge lijkt met Texel. „In Waterland hadden ze niets te eten en door de beheers contracten wordt het leven daar nog een beetje draagelijk. Op Texel is het agrarisch leven al lang dik in orde". L. van der Sar poogde uit te leggen dat BBL niet alle verwijten op haar bord mag krijgen. „Ze voeren politieke beslissingen uit en ik kan het ook niet helpen dat alle politieke partijen ak koord zijn met de relatienotapolitiek van dit kabinet". Dieter Stoll kreeg de lachers op zijn hand met de medede ling dat hij zich dan maar verkiesbaar zou stellen voor de tweede kamer. - Op de vraag of het zin had te proce deren tegen aanwijzing van de grenzen van de relatienotagebieden kon het fo rum van gisteravond niet exact ant woord geven. L. van der Sar dacht dat het weinig zin had. „U betaalt u arm aan juristen en aan het einde van de juridische rit zal wel blijken dat de regering gerechtigd is deze maatrege len te nemen". De vrees dat de aan wijzing zou worden vertaald in het bestemmingsplan buitengebied werd ontkend. De heer Hooyer van de Pron- vinciale Planologische Dienst las een GS-verklaring voor waaruit bleek dat de provincie beheersovereenkomsten en bestemmingsplannen beschouwd als twee aparte zaken. Cor Dros be greep niet dat men de weidevogels een dienst denkt te bewijzen door schraal grasland aan te bieden. „Ik heb weieens gehoord dat er eerst agrariërs waren en toen weidevogels omdat deze vogels altijd voedsel zoe ken in cultuurgrond". L. van der Sar antwoordde dat bij de provincie be kend is dat de Texelse agrariërs menen dat natuurbehoud ook mogelijk is met het huidige gebruik. „Mijnheer Vonhoff heeft echter inder tijd gemeend dat natuurlijke waarden met dergelijk grasland behouden blij ven of hersteld worden en de huidige protesten op Texel zijn een voortvloei sel van zijn ideeën". Cor Dros merkte op dat de agrarische toeleveringsbe drijven geen vergoeding krijgen als de agrarische omzet door beheerscontrac ten terug loopt. „Vijftig procent van Texel is al natuurgebied en we moeten ook aan de leefbaarheid van ons ei land denken. Deze plannen hebben grote maatschappelijke consequenties". Aan het einde van de discussie riep Van der Sar op tot eendrachtigheid in de discussie met GS. „Ga dan niet al lemaal wat zitten roepen maar bereid die confrontatie goed voor, desnoods in kleine groepen met een duidelijke argumentatie toegespitst op de jongste voorstellen. Pas dan kun je iets bereiken". 30 oktober is de laatste informatie avond over de gevolgen van de relatie nota voor Texel met speciale aandacht voor de gebieden Roggesloot, De Bol en Dijksmanshuizen. Een 44-jarige Texelaar kreeg donderdag een proces verbaal van de politie om dat hij vuurwapens had verkocht zon der vergunning. De houder van de wa pens had verzuimd zijn vergunning te verlengen en ook de koper van de wa pens beschikte niet over de vereiste papieren. Laatstgenoemde had de ge weren overigens weer aan een derde persoon verkocht. Ook tegen de koper werd proces verbaal opgemaakt. Saai deed mee in de categorie twee- scharige wentelploegen en vergaarde 321 punten'. Opmerkelijk was de prestatie van de 18-jarige Jan Willem Reuvers die 320 punten kreeg van de vierkoppige jury. Reuvers reed met een rondgaande ploeg en moest werken in een gedeel te land dat bepaald niet vlak was. De om te ploegen stukken grond waren echter bij loting verdeeld en de jury, bestaande uit Juul van de Geest, Henk Flens, Piet Jongejan en Klaas Eelman, hield rekening met deze han dicap. De ploegers hadden overigens niet te klagen over de gesteldheid van de grond. Er zaten vettige stukken klei in het wedstrijdparcours maar de ge deelten met meer zand waren „licht te ploegen". Voor de kampioenschappen bestond veel publieke belangstelling en de 11 deelnemers (vorig jaar 12) kregen ge vraagd en ongevraagd adviezen van de toeschouwers. Dat is niet verboden en ook mag men stoppen om iets aan de stand van de scharen te veranderen. Favoriet Ard Saai werd door veel toeschouwers als favoriet aangemerkt en voor zijn In een spannende thuiswedstrijd wist Oosterend/Z een punt uit het vuur te slepen tegen Vitesse '22 uit Castricum. Tijdens de rust was de stand nog 1—0 in het voordeel van Oosterend, direct na de rust wist Vitesse tegen te scoren waarmee tevens de eindstand 1—1 werd bereikt. In de eerste helft een sterk Oosterend dat al vroeg in de wedstrijd een 1—0 voorsprong wist te nemen door een doelpunt van Rien Brouwer. Na een snelle combinatie tussen Martin Land en Rien Brouwer wist laatstgenoemde de bal onbereikbaar voor de keeper in te schieten. Het hierdoor aangeslagen Vitesse kon niet in zijn spel komen ook door het goed storende werk van de hele Oosterend ploeg. Meerdere kansen kreeg Oosterend om de voor sprong uit te bouwen, maar de juiste afwerking ontbrak en toen was het juist belangrijk om elkaar te steunen en te stimuleren. Ook spelinzicht droeg er toe bij om de ruimte die deze tegenstander had uit te buiten.- Zoeken In de tweede helft maakte Vitesse al snel duidelijk niet met een nederlaag naar huis te willen gaan. Het Ooster end team liep nog wat te zoeken naar het antwoord op een sterk op de aan val spelend Vitesse dat ook technisch de betere ploeg was. Een misverstand in de verdediging liep uit op een niet te missen kans voor Nico Stuifbergen, die bekwaam gebruik maakte van deze mogelijkheid om gelijk te maken. Hierna kreeg Oosterend een moeilijke periode waarbij enkele malen aan een achterstand werd ontkomen. Dankzij het sterke spel van Erik Kramer kon spits Louis Hendriks niet tot scoren ko men, hoewel hij daarvoor alle midde len aanwendde. Een met de hand meegenomen bal bracht hem tot sco ren, maar op advies van de grensrech ter keurde scheidrechter Geerlings dit doelpunt af. handelen bestond dan ook extra veel belangstelling. Dat er dit jaar vijf de butanten meededen heeft mogelijk te maken met het feit dat enkele outsi ders niet kwamen opdagen. Voor nieu welingen bestaat dan kans zich in de prijzen te ploegen en dat gebeurde ook. Debutant Johan Reuvers behaal de een twee plaats bij de rondgaande ploegen en Jan Dirk Vermeulen ploeg de zich opvallend goed naar een twee de plaats in de categorie driescharige wentelploegen. Nieuwkomer Hans Veeger behaalde in dezelfde groep een derde plaats. De jury omschreef het ploegniveau als „redelijk, maar iets minder dan vorig jaar, mede omdat enkele coryfeën wegbleven." Ploegwedstrijden zijn in het agrarische leven eigenlijk luxe maar hebben ook enig maatschappelijk nut. „Je kunt niet supermooi gaan ploegen als je in het gewone dagelijkse werk haast hebt. Maar het is wel belangrijk dat het omgeploegde land er een beetje knap bij ligt. Dat is prettig voor jezelf en wordt ook gewaardeerd door de buren", aldus jurylid Klaas Eelman. Zaterdag wordt het vervolg gehou den op de Texelse kampioenschap pen want dan treden Ard Saai, Jan Willem Reuvers, Simon Stark en Bert Keijser aan in de provinciale kampioenschappen die op het land van P. Slot aan de Nieuwlander- weg in Waalenburg worden gehou den. Deze kampioenschappen be ginnen om 13.00 uur en publiek is wederom van harte welkom. Uitslagen: Rondgaande ploeg: 1. Jan Willem Reuvers 320 pnt., 2. Johan Reuvers 257,5 pnt. Tweescharige wentelploeg: 1, Ard Saai 321 pnt., 2. Bert Keijser 302 pnt., 3. Marcel Witte 295,5 pnt., 4.Johan van der Ster 277,5 pnt., 5. Jan Willem Vlaming 244 pnt. Driescharige wentelploeg: 1. Simon Stark 293,5 pnt., 2. Jén Dirk Vermeu len 272,5 pnt., 3. Hans Veeger 269,5 pnt., 4. Jos Witte 261 pnt. Al geruime tijd constateren de haven meesters van de haven in Oudeschild dat vuilcontainers van de gemeente en de fa. Tatenhove worden benut door mensen waar ze niet voor bedoeld zijn. De containers zijn voor de scheepvaart die Oudeschild aandoet maar volgens de havenmeesters zijn het vooral Oudeschilders en andere Texelaars die deze tijdelijke vuilopslag benutten voor het wegwerken van al lerlei soorten vuil. De laatste tijd moe ten de containers bijna dagelijks ge leegd worden wegens oneigenlijk ge bruik (waarbij het vuil vaak 's nachts wordt afgeleverd) dat de haven meesters en personeel van Rijkswa terstaat besloten hebben een stevig oogje in het zeil te houden met de daaraan verbonden financiële gevolgen voor illegale vuildumpers. Nadat bij Oosterend verse krachten waren ingezet wisten ze ook nog wat kansen te creeeren. De spanning bleef er tot het laatste fluitsignaal in omdat beide ploegen winst wilden halen. Met volgende week de uitwedstrijd naar koploper Purmerend voor de boeg is het voor SVO een eis om twee helften aanvallend te spelen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5