kwartsJexeh in het harL, 9 rocn Jota haalde Australië reenpeace-aktie Texel rnit in weekjournaal :hooltelevisie Meer werkloosheid door leegloop Horeca Zeehonden kregen stiksto f- tato uage Bijna zesduizend gulden voor Waalder kerk Kompas gestolen jnie Scouting Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Efankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. lierktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (07228) 266, tsterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der fschilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. fisrtenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 1(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. genaamde 'Freeze painting' mag overgaan. Of het brandmerken pijnlijk is, is niet bekend. Brugge:,,Ze geven geen krimp maar dat zegt natuurlijk niet veel. Bij het aanbrengen van de plastic labels geven ze ook geen krimp, terwijl we dan toch een sneetje in hun flipper maken". Een uitgebreid spieronderzoek zou nodig zijn 'om vast te stellen in hoeverre het merken met droog ijs pijnlijk is. Op de plaats waar het stempel wordt aangebracht groeit nooit meer haar en het stempel wordt na twee weken zichtbaar. Het Rijksinstituut voor Na- mploeg van het weekjournaal maandagavond bij opnamen in het RSG-gebouw. Het bestond uit regisseur René In der Maur, cameraman Marten Grootjans, geluidsman uid van Grieken, redacteur Martin Hamilton en regie-assistente Monique van Brand- He presentator van het programma, Fred Florissen, was ook aanwezig. zes man sterke ploeg van het loltelevisie-weekjournaal maak- isteren en vandaag tv-opnamen hun programma, dat vrijdag- tend tussen 11.00 eh 11.30 uur uitgezonden. De beelden (n dus niet, zoals eerder door organisatie bekend werd ge kt, tijdens de twaalf uur du- te uitzending van veronica op rdag worden getoond. Het journaal is al geruime tijd be- met het onder de aandacht gen van de actie en tijdens de inding van vrijdag zal zeker minuut of vijf worden besteed actie op het eiland. weekjournaal wordt door ruim van de basisschoolleerlingen en ükke van tien procent van de telbare schoolleerlingen in het land 'kend bekeken. Dat merkte Green 'e toen zij via dit programma toe tienduizend actievoerders bij or te krijgen. De serie oproepen begin van de weekjournaals te tot de aanmelding van maar zestigduizend leerlingen die zich ■ten zetten. De milieu-organisatie in allerijl grote hoeveelheden in tiem a ter ia al bij laten drukken. De 'toe van het weekjournaal, dat sa- met de Nederlandse Omroep ting en de Nederlandse Onderwijs 'teie wordt gemaakt, rondt haar toenis met Green Peace vrijdag af teen verslag van de actie. Daar- 'werd gezocht naar een locatie en hiel op omdat daar al direct zes tod actiepaketten werden besteld, teg voor het hele eiland. Dat is mooi afgerond geheel en boven ste Texel uit milieu-oogpunt de ie waard. Alle leerlingen van de RSG-onderbouw samen met de oudste kinderen van het basisonderwijs uit De Waal, Eier- land, De Cocksdorp en Oudeschild, in totaal ongeveer 400 kinderen, gaan disdag (vandaag) op pad om in iedere bus een informatiepakket te stoppen waarbij ook een machtiging zit waar mee Green Peace het ingevulde be drag van de rekening van de begunsti ger af kan schrijven. Contant geld komt er nietaan te pas, de actie ver loopt uitsluitend via machtegingen, die machtegingen worden zaterdag door dezelfde kinderen die ze hebben rond gebracht weer opgehaald en vervol gens naar een centraal punt in elk dorp gebracht. Daar worden de plaat- De bazaar die vorig weekend in De Waal werd gehouden ten bate van de restauratie van de Waalder kerk leverde bruto ƒ5761— op. Die mooie op brengst was onder meer te danken aan het prachtige weer waardoor veel belangstellenden van heel TeXël naar het kleinste dorp kwwamen. Er zijn nog enige prijzen af te halen bij me vrouw Verijzer, Hogereind 13. Voor het blauwe lot met nummer 106 ligt een kerstkleed klaar, voor het gele lot met nummer 814 een sprei en het roze lot met nummer 382 is goed voor een lo per met bijpassend kussen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een koperen kompas gestolen uit de stuurhut van een kotter, die lag af gemeerd in Oudeschild. Het kompas heeft een waarde van ƒ500;- en de da ders konden binnen komen door een raam van het schip te forceren. se/ijke totalen opgemaakt en vervol gens wordt het geheel naar de RSG in Den Burg gebracht, waar het totaal van Texel zal worden uitgerekend. Dat wordt via een speciaal telefoonnum mer doorgebeld naar Veronica, die live op televisie de stand bijhoudt. De machtigingen zullen worden opgehaald tussen 15.00 en 17.30 uur. Omstreeks 18.00 uur verwacht de organisatie, bestaande uit de biologieleraren van de Rijksscholengemeenschap, het re sultaat door te kunnen bellen. Het schoolgebouw is vanaf 14.00 uur toe gankelijk voor belangstellenden. Men sen die op zaterdagmiddag niet thuis kunnen zijn maar toch hun bijdrage in willen leveren kunnen dat doen op de onderstaande adressen: De Koog, Henk v. Atteve/d, Kamerstraat 17; Den Hoorn, Rico Meertens, Naalrand 10; Oudeschild, Siem Dros, Heems- kerckstraat 46; De Waal, Hennie E/zin- ga, Langwaal 2; De Cocksdorp, Marian Hoven, Klimpstraat 33; Oosterend, Rob Haak, Peperstraat 33 en Den Burg, RSG, Haffe/derweg 24. Het aantal werklozen is in de maand september gestegen met 76 personen ten opzicht van au gustus. De groep die zich vorige maand op het arbeidsbureau liet inschrijven is voornamelijk af komstig uit de horeca en de re creatie en directeur A. Maasdam verwacht na de herfstvakantie meer werkloosheid in deze sekto ren. Daar staat tegenover dat de bouwaktiviteiten toenemen en'dat levert een fors portie werk op. In de horeca raakten in september 13 vrouwen werkloos en 20 mannen. Texel telde per 7 oktober 380 werklo zen, waarvan 234 mannen en 146 vrouwen, üij cijfers zijn aanmerkelijk gunstiger dan vorig jaar september toen Texel 527 mensen zonder werk telde. Dat de bouw verantwoordelijk is voor het gunstuige resultaat ten op zichte van 1984 blijkt uit het feit dat er in september vorig jaar 73 mannen in de bouwsektor als werkloos waren in geschreven en dit jaar 32. In de sektor transport is dit verschil 17 en in de sektor metaal zijn 26 minder werklozen dan vorig jaar. Het arbeidsbureau ver wees ,,in de loop van het jaar" 773 mensen naar een vakature en bemid delde voor 353 personen. Het aantal langdurig werklozen, langer dan een jaar, daalde van 39 naar 31 en het aan tal schoolverlaters steeg van 15 naar 20. I agavond houdt Scouting een R voor alle oud-leden van de vere- 1 in het clubgebouw aan de ardlaan. Over deze nostalgische komst blijken volgens de organi- enige misverstanden te bestaan. ;fdt gedacht dat men een uitno- I krijgt voor reünie. Dat is niet Oe Jeroengroep en de Zwalkers samen ongeveer 1000 leden en financieel ondoenlijk hen alle- persoonlijk uit te nodigen. Alle kkenen, ook mensen die geen lid imaar wel interesse hebben in idvinderij of het 40-jarig jubileum, lerhalve welkom. De reünie begint 9.15 uur. ren geven dan ook door waar ze zee honden gezien hebben en wat hun nummers zijn". Ervaring Svend Tougaart heeft door ervaring geleerd hoe hij de nummers het beste op de huid kan aanbrengen. Helaas is door ervaring ook komen vast te staan dat het stikstof-stempel niet langer dan 20 seconden in aanraking mag ko men met de huid van het dier. Als dat langer gebeurt is de kans op gaten in het vel groot. Ook is komen vast te staan dat een zeehond minstens 25 ki lo moet wegen voordat men tot dit zo- tuurbeheer dat binnenkort ook drie jonge zeehonden de vrijheid wil geven gaat nog niet over tot deze merkmethode. Peter Reijnders van het RIN:,, Svend heeft niet zoveel tijd maar wij wachten bovendien liever met Freeze Painting tot we een grotere groep gaan uitzet ten. Een gericht onderzoek zou dan wel aanleiding moeten zijn om de die ren te merken". Het tatoueren' van de dieren was donderdag een speciale attractie voor het toegestroomde pu bliek. Vooral omdat het niet altijd mak kelijk was de zeehonden snel te vangen. donderdag uitgevoerd door de beden ker van de methode, de Deen Svend Tougaart. De Deense zeehondenonderzoeker en directeur van een zeeaqarium merkt zeehonden in zijn geboorteland op grote schaal met stikstof. De belang rijkste voordelen daarbij zijn dat het aangebrachte nummer in de huid altijd zichtbaar blijft en op grote afstand is te zien. De tien dieren die donderdag werden gemerkt zullen eind deze maand de vrijheid krijgen in zee en de NRC- medewerkers willen ook graag op lange termijn, weten hoe het verder gaat met hun kroost. Het NRC bracht bij dieren die in vorige jaren werden uitgezet altijd een plastic label aan in de staartvin. Dat label is alleen van heel dichtbij te lezen en het staat nagenoeg vast dat de zeehonden hun merkje op oudere leeftijd verlie zen. Dat blijkt uit meldingen over dode of zieke ex-NRC zeehonden die nooit later dan vier jaar nadat de dieren zijn vrij gelaten binnenkomen. Zeehonden verzorger Henk Brugge:,,Wat er op oudere leeftijd met de dieren gebeurt weten we niet. In Denemarken hebben ze goede ervaringen met terugmeldin gen van oudere zeehonden. Particulie- zeehond vast die een krijgt (foto rechts). een jonge Diverse scouts bezig bij de twee meter apparatuur. Op de achtergrond kijkt zendamateur Gert Jan Keyser toe hoe scout-zendamateur Gert Jan Moens een gesprek met een andere scout in Nederland volgens de regels noteert. Tien zeehonden van het Natuurre- creatiecentrum zijn donderdagmid dag op bijzondere wijze getatou- eerd. Met behulp van een bronzen stempel en 'droog ijs', oftewel stikstof met een temperatuur van 79 graden beneden Celsius, werden de jonge dieren voorzien van een nummer. Svend Tougaart met zijn „ijspistool". Medewerkers van het NRC houden Scouting Texel heeft het afgelopen weekend met veel succes deelge nomen aan een 48 uur durende „Jamboree on the air", een ont moeting in de ether. Tijdens deze Jota werden contacten gelegd met scoutinggroepen die soms heel ver weg zaten, tot in Australië toe. Ook nationaal waren er veel con tacten waarbij vaak eerdere ken nismakingen werden hernieuwd. De scouts werden bijgestaan door officiële zendamateurs: Gerrit en Gert Jan Keyser, Pieter Jan van Zutphen en Gert Jan Moens. Er werd gebruik gemaakt van hoog frequente en van 2-meter apparatuur. Twee etmalen lang probeerden deze zendamateurs contact te leggen met collega's die bij andere scoutinggroe pen, waar dan ook ter wereld, zaten. Als het contact gelegd was kregen in de meeste gevallen de scouts de mi crofoon. Dat bleek echter niet overal toegestaan te zijn, contacten met Rus sische amateurs bijvoorbeeld bleven beperkt tot de mensen die een zend machtiging hadden. Dergelijke grote afstanden werden overbrugd met de hoogfrequent appa ratuur terwijl de 2-meter zender een bereik van ruim 300 kilometer had, goed voor het eigen land, België en een deel van Duitsland. Waren de hoogfrequente verbindingen goed voor sensatie wegens de enorme afstanden „aan de lijn". De Jota bleek niet alleen goed te zijn voor de contacten met andere clubs, ook het contact onder ling van de Texelse scouts voer er wel bij. Alle leden zijn wezen kijken en dat zijn er toch zo'n 120. De meesten daarvan konden ook daadwerkelijk een keer plaatsnemen voor de microfoon. De omstandigheden van deze tweede Jota waaraan de Jeroengroep deelnam waren optimaal. Dat bleek ook wel uit het aantal contacten dat werd gelegd: twee keer zo veel als vorig jaar toen er een enorme storm stond. De scouts zullen volgend jaar zeker weer meedoen. De van palen en touw opgetrokken zendmast. Deze methode van merken is nog met eerder in Nederland toegepast en werd die overbrugd werden, de andere zen der leverde nogal wat „aha-erlebnisse" op: de scouts die aan de microfoons zaten bleken elkaar vaak al eerder ont moet te hebben en soms zelfs al sa men aan de afwas te hebben gestaan. De zendmast die bij het scoutingge- bouw was opgesteld werd gebouwd volgens de beste padvinderstraditie: met palen en hout, er kwam geen spij ker aan te pas. De twee antennes ga ven wel wat aanleiding tot problemen, zij stoorden elkaar. Toch werden via de twee meter band 74 andere stations bereikt en via de hoogfrequentzender kregen de padvinders 52 keer iemand

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1