Cjroen 2rwarL-Jexels in het harL* eroepsonderwijs start iet consumptieve pleiding l y Mosselen Rioleringswerk Den Burg maandag van start staurant in school Verse uperstunt! aupunkt KTV ƒ1699 bh. schoorl B.V. Veel Teso-vervoer afgelopen weekend NlOZ-molen leverde honderdduizendste kilowattuur Badpak van drooglijn gestolen Explosieven „Wat je ver haalt is lekker RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.026 VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 „Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (07770) 2741. «erktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, sterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. ■lertenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. inde dit schooljaar is het Lager Beroepsonderwijs Texel art met een opleiding koken/serveren, in het onderwijs- ■Idje aangeduid als consumptieve techniek, die leerlin- ïertrouwd moet maken met de regels die bij kwalitatief jwaardige horeca gelden. ,,Het is een nieuwe opleiding »e zoveel mogelijk willen laten aansluiten bij de horeca- tijk en die hopelijk ook zorgt voor kwaliteitsbeheersing trbetering in de plaatselijke horeca", aldus docent S. ima van het LBO. De opleiding koken/serveren moet ingen gaan afleveren die weten hoe een gastheer of irouw hoort op te treden in een restaurant of hotel en onderdeel koken moet een gedegen vooropleiding zijn een gerichte opleiding tot kok. Xaurantkeuken in het voormalige LTS-tekenlokaal is van veel moderne snufjes november wordt de nieuwe iing officieel geopend door de al en hoofdinspecteur voor het gezet onderwijs, de heer A. de Die opening is eigenlijk een di- gvolg van het bezoek dat staats- eris mevrouw Ginjaar-Maas april jaar aan het LBO bracht. In een ik met de bewindsvrouw werd benadrukt dat op Texel dringend ifte was aan een beroepsoplei- k zou aansluiten bij de vraag professionele horecakrachten. sen officiële opleiding consump- techniek is een Koninklijk Besluit Zakelijk. Tijdens het bezoek van aatssecretaris stond al vast dat ixelse LBO die koninklijke goed- nooit zou krijgen omdat men ïerlingenaantal niet voldeed aan sen. Met mevrouw Ginjaar-Maas n echter een constructie uitge- die het beste omschreven kan hi als een officieuse opleiding Advertentie I.M. HAVENRESTAURANT A> TEXEL consumptieve techniek. De opleiding koken/serveren is ondergebracht bij de afdeling huishoudkunde, die al sinds jaar en dag op huishoudschool (later LBO) wordt gegeven. De opleiding huishoudkunde is nu gesplitst in de 'oude' opleiding, een vooropleiding voor studie voor dienstverlenende en verzorgende beroepen als zieken- en bejaardenverzorger en de nieuwe oplei ding die als huishoudkunde/consump tief wordt aangeduid. Vertrouwd ,,ln de consumptieve opleiding worden leerlingen vertrouwd gemaakt met het koken en het opmaken van gerechten en het uitserveren van die gerechten bij de gasten", aldus Siersma. Om die technieken 'echt' in de praktijk te kun nen oefenen is in het LBO-gebouw aan de Emma laan een grote restau rant/hotel-keuken gebouwd waar me nig Texels horecabedrijf jaloers op zal zijn. Naast deze grote keuken is een restaurantje gebouwd waar maximaal 24 mensen kunnen eten. Het eenvou dige maar sfeervolle restaurantje, met o.a. een prachtige door leerlingen ge maakte houten bar, is een uitbreiding van de school, die op 4 november offi cieel zal worden geopend. Aan LBO-leerlingen is gevraagd een naam voor 'hun' restaurant te beden ken en die naam wordt op de ope ningsdag bekend gemaakt. De ruw bouw van het restaurant is door een aannemer uitgevoerd en het interieur werd grotendeels in eigen beheer aan gebracht. De verwezenlijking van keu ken en restaurant is te danken aan een speciale financiële bijdrage van het mi nisterie van onderwijs. Gasten Om de horecapraktijk zo goed mogelijk na te bootsen is het restaurant twee keer in de week geopend en dan ziet men jeugdige koks en serveersters in de juiste kledij druk in de weer om het de restaurantgasten naar de zin te ma ken. De eerste maanden van het leer jaar bestonden die gasten uit perso neel van de school maar na de ope ning is het ook de bedoeling het oplei dingsrestaurant open te stellen voor anderen. Voor de lunch of diner die men krijgt zal een kostprijs-vergoeding worden gevraagd. Het LBO wil in geen geval concurreren met de plaat selijke restaurants en hoopt een klan tenkring op te bouwen van mensen die bijvoorbeeld alleenstaand of be jaard zijn en af en toe eens uit eten willen maar dat eigenlijk nooit doen. Siersma: ,,We mogen natuurlijk geen concurrent zijn van bestaande restau rants. Scholen-restaurants aan de vaste wal hebben bewezen dat dat ook niet hoeft". Wie in het LBO restaurant eet moet er bovendien op rekenen dat de klant eigenlijk koning moet zijn maar het nog niet altijd is. Siersma: ,,Het kan natuurlijk gebeuren dat de aardappelen niet gaar zijn. Dat klopt niet, maar dat moet de gast wel voor lief nemen. Het is aan de docen ten en de leerlingen om dat een vol gende keer te voorkomen". Stage Die docenten zijn mevrouw F. Wen- drich, mevrouw M. J. Koevoets en de heer D. Breedveld. Zij zijn bevoegd huishopudkunde te geven en hebben een speciale applicatiecursus con sumptieve techniek gevolgd. Om hele maal in te spelen op de praktijk liep en loopt het drietal bovendien stage in hotel Opduin. „Die dingen dieze daar leren kunen ze, naast de regels in de boekjes, doorgeven aan de leerlingen en door dergelijke contacten is het ook mogelijk snel in te spelen op verande ringen in de horecawereld", aldus Siersma. De aansluiting bij de horecapraktijk van alledag moet een pré zijn in de tweejarige opleiding, waarbij de leerlin gen de ene week koken en de andere week serveren, maar het garandeert uiteraard niet dat alle leerlingen van deze opleiding ook werk zullen vinden in de plaatselijke horeca, Eten in het kleine maar sfeervolle LBO-restaurant, dat borg moet staan voor een goede maaitijd en punctuele, gastvrije bediening. De groep die dit jaar met consumptie ve techniek is begonnen bestaat uit 34 leerlingen. De belangstelling is veel groter dan de schoolleiding aanvanke lijk dacht, men rekende op ongeveer de helft van dit aantal. Het maakt plaatsing van alle schoolverlaters in een bedrijf over twee jaar ook veel moeilijker. Siersma: „Toen duidelijk werd dat veel leerlingen deze opleiding zouden kiezen hebben we de ouders geprobeerd duidelijk te maken dat het een theoretisch vrij zware opleiding is en het is ook duurder dan onze andere opleidingen, onder andere omdat prij zige bedrijfskleding moet worden aan geschaft. Geen van de kinderen heeft echter afgehaakt". Verwacht wordt dat de animo de ko mende jaren echter wel zal afnemen. Dan is ook de hoop gerechtvaardigd dat een groot deel van zo'n kleinere groep werk vindt in de betrokken be drijfstak, zoals dat nu ook het geval is bij de opleiding verkooppraktijk. Betrokkenheid Volgens Siersma vormt de betrokken heid bij dat plaatselijke bedrijfsleven (en andersom) mede een garantie voor werk na de schoolperiode en het is ook een belangrijke factor in de LBO- stelling dat de leerlingen een vak moe ten leren, of aan de belangrijkste eisen van dat vak moeten voldoen. „Lande lijk zie je dat ook. Beroepsopleidingen en bedrijfsleven houden steeds meer rekening met elkaar en dat moet er voor zorgen dat leerlingen dingen leren waar ze in de praktijk meteen iets aan hebben. Voor Texel is het van vitaal belang dat de toerist op professionele wijze wordt ontvangen. Onze school verlaters consumptieve techniek moe ten straks die kwaliteit hebben". Niveau De start van consumptieve techniek is niet de enige wijziging in het LBO pro gramma. Met ingang van dit cursus jaar is het mogelijk op deze Texelse school examen te doen op d-niveau. Het LBO kent al het b-niveau dat ge- Advertentie I.M. malige aanbieding zolang de 'raad strekt: itereo eletekst (fstandbediening cm beeldbuis nu StSTRAAT 33-35 DEN BURG TEXEL Zoals iedereen momenteel kan zien zijn er in de Weverstraat en Parkstraat te Den Burg een aantal betonnen obstakels geplaatst. Dat zijn betonnen prefab putten, welke gebruikt worden bij de aanleg van de riolering in het centrum van Den Burg. De Weverstraat, Stenenplaats, Groene- plaats, Parkstraat, Schilderend (gedeel telijk), Haffelderweg, Wilhelminalaan (gedeeltelijk) en Schoonoordsingel (ge deeltelijk) worden van een nieuwe rio lering voorzien. De bewoners van deze straten hebben van gemeentewerken een brief gekregen waarin vermeld staat hoe, waarom en wanneer de rio lering aangelegd zal worden. Desge vraagd deelde de heer Momberg van gemeentewerken mee dat de werk zaamheden zo veel mogelijk in goed overleg met de winkeliers en bewoners uitgevoerd zullen worden. Vooral in de Weverstraat zal de uitvoering omzich tig geschieden. Dit door de aanwezig heid van veel kabels en leidingen, een smal wegtracee en oude bebouwing. Foto Om misverstanden uit te sluiten is op dracht gegeven om alle panden langs het tracee op foto vast te leggen, zo dat eventueel optredende scheurvor ming of verzakking op zijn juiste waar de beoordeeld kan worden. Tevens zal de riolering in de oude Burgwal op di verse lokaties aangesloten worden op het nieuw te leggen stelsel in de We verstraat. Dit zal gebeuren via de di verse „gloppen" tussen de woningen. De werkzaamheden vangen op 28 ok tober aan. Begonnen zal worden op de hoek Parkstraat/Weverstraat. Op 22 november dient het traject We verstraat, Stenenplaats gereed te zijn. Daarna zal begonnen worden met Parkstraat en Groeneplaats (gereed half december) en vervolgens Kees- omlaan, Schilderend, ged. Weverstraat tot de Parkstraat en de Haffelderweg (gereed half februari 1986). De winkels zullen te allen tijde bereikbaar blijven. Eventueel zal 's avonds doorgewerkt worden. De laagste inschrijver was de Fa. De Vries en Van de Wiel voor een bedrag van ƒ318.000,— excl. btw en excl. levering materiaal. De aanbeste ding was 3 oktober. Op 4 november start de aanleg van de riolering in de Wilhelminalaan. Tussen het Achterom (Bakker's Ijzerhandel) en de Julia- nastraat. Na de aanleg hiervan zal de bestrating gereconstrueerd worden, geheel conform het bestemmingsplan Den Burg Centrum. De wegbreedte wordt gebracht op 5.40 m. en de trot toirs worden minimaal 2.00 m. breed. Momenteel is geen hoofdriool aanwe zig. Hierdoor moeten vele panden op nieuw aangesloten worden. De aan besteding hiervoor was eveneens op 3 oktober. De iaagste inschrijver was de firma Texel B.V. voor een bedrag van ƒ142.600,— excl. btw en excl. materiaal. Eveneens omstreeks 4 november start de aanleg van de riolering in de Schoonoordsingel. Renovatie was hier noodzakelijk vanwege de slechte kwali teit van de buizen. De laagste inschrij ver is hier de firma Westerlaken voor een bedrag van ƒ51.700,— excl. btw en excl. materiaal. Gemeentewerken zal de nodige maatregelen laten nemen om het verkeer in goede banen te leiden. lijk staat met de kennis die men op deed op een vroegere LTS of Huis houdschool, daaronder ligt het a- niveau voor leerlingen die iets moeilij ker kunnen leren en daarboven het c- niveau voor leerlingen die een „wat zwaarder" lesprogramma aankunnen. Het examen op c- en d-niveau is in gaande dit jaar exact gelijk aan het Mavo-examen op c- en d-niveau. Leer lingen van beide richtingen krijgen de zelfde vragen in het centraal schriftelijk examen. Siersma: „Die verschillen tus sen Mavo en LBO zijn nu definitief weggewerkt. Het enige verschil blijft de aard van de opleiding. Wij geven naast theoretische vakken ook praktijk vakken en de Mavo heeft wat meer theoretische vakken in haar pakket, zo als Frans en Duits". Begeleiding Tijdens het bezoek van staatssecretaris Ginjaar-Maas is door het LBO ook ge vraagd om meer aandacht voor leerlin gen die in hun opleiding wat extra be geleiding nodig hebben. De dichtsbij- zijnde school voor individueel beroeps onderwijs staat in Den Helder en de afstand en reistijden zijn voor betrok ken ouders en leerlingen vaak een be zwaar om die school inderdaad te be zoeken. De staatssecretaris heeft een tussenoplossing aangedragen die als voorlopig geldt. Het LBO heeft extra uren gekregen voor de begeleiders van kinderen die iets moeilijker leren dan de doorsnee LBO-er en ingaande dit schooljaar zijn twee klassen gevormd waarin individuele aandacht voor de leerlingen extra centraal staat. De proef met een beperkt aantal leraren wordt begeleid door een orthopeda goog die voor het ministerie een rap port moet schrijven over de resultaten. Siersma: „Als blijkt dat een redelijk aantal leerlingen behoefte heeft aan deze tussenvorm van individueel on derwijs en de resultaten zijn goed, dan krijgen we blijvend extra docenturen". Teso vervoerde het afgelopen weekend behoorlijk wat meer auto's, caravans en aanhangwagens dan in hetzelfde weekend vórig jaar: van 18 tot en met 21 november 1984. De cijfers gelden voor de periode van donderdag tot en met zondag. Zowel van als naar Texel was er een behoorlijke toename in het vervoer. Van Texel naar Den Helder steeg het aantal overgezette personen auto's van 4261 naar 4626 en in de an dere richting van 2530 naar 2727. Het aantal caravans steeg van 159 naar 250 in de richting Den Helder, en er kwa men geen 18 maar 32 caravans. Van het eiland gingen 121 aanhangwagens in plaats van 101 in 1984 en er kwa men er twee meer dan vorig jaar: 41 in 1985. Dat betekent een toename van het personenautovervoer in beide richtingen van 8,27%, van het cara- vanvervoer met 59,32% en van het aanhangwagenvervoer met 15,71%. Het aantal vreemde auto's op het ei land bedroeg dit weekend 890 tegen 793 in het voorgaande jaar. Teso kon deze stroom goed verwerken. Alleen zaterdag liep de wachttijd op tot twee uur, vrijdag en zondag was er een half tot anderhalf uur wachttijd. Het publiek dat nu de boot oprijdt moet er rekening mee houden dat de aanrij-route verlegd is, daar zit nu een flinke bocht in. De veelbesproken windmolen van het NIOZ doet het uitstekend. Woensdagmiddag om één uur le verde de molen zijn honderddui zendste ,,kwu" na 220 dagen. Dat viel mee want de verwachting was een produktie van 125.000 kwu in een héél jaar. Daarbij moet in aanmerking wor den genomen dat de zomer nogal winderig is geweest, waar echter tegenover stond dat het de afgelo pen maand veel minder heeft ge waaid dan gewoonlijk. De molen, waarvan de opbrengst vanaf 17 maart wordt gemeten, heeft afge zien van enkele kleine moeilijkhe den in het begin zonder storingen gedraaid. De molen staat op een welhaast ideale plaats wat de wind betreft, zodat de NlOZ- molen (in verhouding tot zijn grootte) tot de meest produktieve van het land kan worden gere kend. De tot dusver opgewekte stroom vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f27.000,—. Dinsdag tussen 16.10 en 19.15 uur werd van een drooglijn in de achter tuin van een woning aan het Klif in Den Hoorn een badpak ter waarde van ƒ80— ontvreemd. Ander waardevol wasgoed dat aan dezelfde lijn hing, bleef ongemoeid. Kort na elkaar werden in de duinen bij Den Hoorn explosieven gevonden. Vlakbij het strand van paal 9 werd een mortiergranaat aangetroffen; eenzelfde projectiel werd gevonden in de duinen dichterbij het dorp. Beide granaten zul len nog deze week worden vernietigd. Advertentie I.M. "a/j i Advertentie I.M. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Maar natuurlijk kunt er ook terecht voor scherp geprijsde andere vlees soorten 1 kilo varkenslappen f 9,98 1 kilo riblappen ƒ13,98 Dinsdag 29-10 gesloten. Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1