Cjrom 2 rwartsjexelsin het harL> oördinatie-college Meer dan 21.000- voor Greenpeace Waddeneilanden weer in igerlijke stand (houder Barendregt: ST zou zwembad I eens terug men geven" Goede opbrengst collecte College wil motie over visquotering Tweede ballenvanger op SVO-veld Texel kwam goed uit de bus: Portemonnee gestolen uit kleedkamer Inbraak Thijsseschool Schooljongens betrappen winkeldieven Nel Bruining won reis naar Texel Hans Bakker verlaat VVV DINSDAG 29 OKTOBER 1985 jie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. idvertenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, m (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. gemeentebesturen van de vijf Jdeneilanden willen onder be ide voorwaarden weer geza- lijk deelnemen aan het Coördi- jecollege Waddenzeegemeenten fiV), het overlegorgaan van rijk, Lncies en gemeenten met be ding tot het Waddenzeebeleid. |s is besloten tijdens de woens- piiddag op Schiermonnikoog ge- den jaarlijkse waddenconferentie raan werd deelgenomen door de tges van B en W van de eilanden, ister Winsemius had de eilanden aagd weer mee te doen op aan- ng van de tweede kamer die in fe- ;fi van dit jaar een motie van die kking van de kamerleden ing-Boersema (CDA) en Jorritsma- jink (VVD) aannam. De eiland- centen werden opgeroepen in het rfinatiecollege weer een gezamen- gemeentelijk waddenzeegeluid te n horen. De Waddeneilanden heb- izich twee jaar geleden uit het ^/-overleg teruggetrokken uit onvre- De vier Friese eilanden besloten er- =te kappen en samen met Texel 4 tot 16 oktober 1985. oren: Robbin, zv., Johannes J. oen Maria H.J. Werker; Ramona, Lodewijk F. van der Vis en Monica ïmidt; Klaas-Willem, zv., Arie (en Klasina J. Uitgeest; Joey, zv., :o van der Vis en Marie K. iertrouwd: Hendrikus C. M. de r, en Antje B. Keijzer; Hendrik van Star en Irene L Steenman. lRecreatiestichting zou het Imbad De Molenkoog wel eens de gemeente terug kunnen ge- als wij de tekorten niet hele- Igaan dekken. Uiteindelijk be- n ze het voor ons en hun re es raken ook op. Bovendien ïen zij niets aan het oplopende es doen, zij doen er alles aan doelmatig te werken maar de sen blijven gewoon steeds rweg", aldus wethouder Klaas indregt donderdagavond in de Iscommissie voor financieel, lomisch en technisch beleid, ndregt kwam hier op naar aanlei- van een vraag van Paul Kikkert :ls Belang) over het tekort van het (bad dat ook in het afgelopen volgens het raadslid weer fors tzijn geweest. log toe hanteerde de raad het vo- beleid voor de RST: elk jaar werd ilfde bedrag uitgetrokken, vermin- met de voor dat jaar afgesproken ig op alle posten van de gemeen- 3 RST heeft al diverse malen aan sl getrokken omdat daardoor een van het tekort op de zwembadex- itie niet meer gedekt werd. Baren- ivertelde benieuwd te zijn naar de issie in de raad over dit (werp. lenstra (CDA) vroeg waarom de =n langs de Wilhelminalaan weg (gehaald: ,,Dat is tegenwoordig rïlhelminastraat". Directeur Ge- tewerken Ton Doppenberg vertel- it de lijsterbessen die er waren om de zieke iepen te vervangen goed waren aangeslagen en dat voor de rioleringswerkzaamhe- 'varen weggehaald. Daarna zullen isr bomen gezet worden, nu met «tere beluchting dan voorheen. >tra greep de gelegenheid aan om iiten voor het terugdringen van nkeersdrukte op de hiervoor niet «schikte Wilhelminalaan. dregt vertelde naar aanleiding Sn plan om een studie 'rationeel 'houd gebouwen' op te zetten dat and Zwaanstraat 4 gesloopt zal an waarna de grond in de ver komt. Daarmee kwam hij tege- aan een wens van Paul Kikkert, adsleden vonden de studie een idee, maar de grote onderzoek er Gerbrand Poster (VVD) was anwezig. het Overlegorgaan Waddeneilanden te vormen. Kritisch De gemeentebesturen stellen als voor waarde voor terugkeer naar het over leg dat het functioneren van dit or gaan kritisch wordt bekeken. In het verleden is veel te veel tijd besteed aan dikke beheersplannen en rijksvi sies. Er moet meer aandacht komen voor bestuurlijke knelpunten tussen rijk, provincies en gemeente. De pro blematiek van de F3-gasleiding had in het CCW aan de orde moeten komen en ook het voornemen van minister Braks tot aanwijzing van nog meer te beschermen „wetlands"; Het overlegorgaan Waddeneilanden is woensdagmiddag bereid gebleken om mede ter wille van het gesprek met de minister in het coördinatiecollege, voortaan tevoren overleg te voeren in een te stichten „Federatie van Wad denzeegemeenten", waaraan ook de vereniging contact Waddenzeegemeen ten als vertegenwoordiger van de haven- en kustgemeenten kan deelne men. Een eilandbestuurder zou voorzit ter moeten worden van de nieuwe fe deratie. De waddeneilanden zouden in ieder geval met drie van de zes verte genwoordigers willen deelnemen in de gemeentelijke delegatie van het coördinatiecollege. Vredesboodschap Tijdens de tweede dag van de confe- De nationale collecte voor geestelijk gehandicapten, gehouden in de week van 7 tot 12 oktober, had op Texel een uitstekend eindresultaat, namelijk ƒ6522,40 (vorig jaar 76481,35). De ver eniging van ouders van Gehandicapten Texel is erkentelijk jegens allen die op een of andere manier aan deze collec te hebben meegewerkt. Na aftrek van (geringe) kosten is 10% van de op brengst overgemaakt naar het Maartenhuis. De opbrengst was gespecificeerd als volgt: Den Burg 72452,45; De Dennen, De Westen, Hoornderweg 7387,65; De Koog en omg. 7513,15; De Cocksdorp 7351,40; Eierland en het Noorden 7379,80; Oosterend 7488,75; De Waal en omg. 7375,— Oudeschild en omg. 7741,60; 't Horntje, PH Polder, Wester geest 7435,50; Den Hoorn 7397,10. Het college wil de raad een motie laten aannemen waarin gepleit wordt voor een interna tionaal betere verdeling van de visquota. De motie zal dan met staatssecretaris Ploeg door gesproken worden. Die kan er dan weer in de EG voor gaan pleiten dat quota van andere landen die niet opgemaakt worden naar ,,quotabehoeven- de" landen a/s Nederland over geschreven worden. Het collegevoorstel betekent dat B en W kennelijk van gedachten zijn veranderd over het sturen van mo ties naar de rijksoverheid. Tot nog toe werd dat niet gedaan met de mededeling dat er maar invloed uitgeoefend moest worden vi$ de bestaande partijkanalen. Wethouder Klaas Barendregt ver telde donderdag aan de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid dat het colle ge contact heeft gezocht met an dere visserijgemeenten voor even tuele samenwerking. Hij viste ach ter het net: „De meeste gemeen ten hebben al een dergelijke motie aangenomen". Barendregt noemde het onverteerbaar dat landen als Engeland er niet aan toekomen om hun maximaal toegestane hoe veelheid vis op te halen terwijl in Nederland een deel van de vloot voor langere tijd voor de kant dreigt te raken bij gebrek aan quo ta. De raadsleden waren het una niem met hem eens. Over de in houd van de motie zal worden overlegd met de visserijvereniging DETV. rentie op Schiermonnikoog zorgde een van Texel afkomstige delegatie voor een onverwacht intermezzo. Theo Ha- braken en Christien Frateur uit De Koog en Gerard van Mazijk uit Den Burg boden namens de Texelse Baha'i- gemeenschap en namens de nationale geestelijke raad van de Baha'i's van Nederland een exemplaar aan van het boekje „De belofte van wereldvrede". Deze visie van de Baha'i- geloofsgemeenschap op het vredes vraagstuk is ter gelegenheid van het jubileum van de Verenigde Naties aan alle regeringsleiders gestuurd en ook aan de gemeentebesturen in het land. Voorzitter burgemeester Haaksman van Terschelling onderbrak de maaltijd in hotel Van der Werf graag om de dele gatie gelegenheid te geven de bood schap aan te bieden en Theo Habra- De gemeente zal 72500,— uittrekken voor het plaatsen van een tweede bal lenvanger op het B-veld van het sport veldencomplex in Oosterend. Gedurende het lopende voetbalseizoen is het hoofdveld van het Oosterender sportveldencomplex buiten gebruik omdat het wordt opgeknapt. Alle wedstrijden van SVO worden nu op het B-veld gespeeld. Daar is alleen een ballenvanger geplaatst achter het doel dat grenst aan particulier terrein. Ach ter het andere doel, dat grenst aan het trainingsveld, staat niets zodat het tel kens voorkomt dat de ballen daar te recht komen en het spel vaak langdu rig moet worden onderbroken om de bal op te halen. Er komt nu dus een tweede ballenvanger te bekostigen uit het onderhoudsfonds waar momenteel meer dan 717.000,— inzit. Theo Habraken en Gerard van Mazijk (links) reiken hun vredesboodschap uit aan de eiland- burgemeesters. Rechts loco-burgemeester Daan Schilling van Texel. ken zijn woordje te laten doen. De ei- landelijke gemeentebestuurders rea geerden positief. Met name Haaksman vindt het bestuderen van de Baha'i ge schriften de moeite waard en zag de zich uitbreidende onderlinge contacten tussen de waddeneilanden van Neder land, Duitsland en Denemarken als een verschijnsel dat dienstig is aan de wereldvrede. De Baha'i mensen be schouwen de aarde als één land waar van alle mensen de burgers zijn en zien een uitbreidende samenwerking tussen de naties als middel om tot blij vende vrede te komen. Pluim en strop Tijdens de waddenconferentie werd besloten op initiatief van Terschelling jaarlijks twee wisselprijzen uit te reiken: de Waddenpluim en de Waddenstrop. De waddenpluim met daaraan verbon den een weekendverblijf op een der ei landen op kosten van het overlegor gaan gaat dit jaar naar minister N. Smit-Kroes wegens de voortvarendheid waarmee zij de nota zoute veren heeft afgehandeld en de wijze waarop zij de kustverdediging (onder andere op Texel) heeft aangepakt. De wad- Texel hoort tot de gebieden die het meest offervaardig zijn geweest je gens Greenpeace. Tijdens de actie van de afgelopen week werd voor meer dan 720.000— aan machtigin gen en cheques bijeen gebracht. Zaterdagavond bij het officiële slot van de actie werd de 20 mille overschreden. Gisteren was de stand 721.134,— en de verwachting is dat daar niet veel meer zal bijkomen. Dat is naar verhouding veel meer dan het bedrag van ruim vier miljoen dat gedurende de actie in het hele land bijeen is gebracht. Oorzaak van het mooie resultaat op Texel is niet alleen de offervaardigheid van de bevolking en de kennelijke sympathie die hier leeft voor de veelbesproken milieuorga nisatie, maar ook het enthousiasme waarmee de leerlingen van de basis scholen van Oudeschild, De Waal, Ei erland en De Cocksdorp en die van de Rijksscholengemeenschap in Den Burg de mensen hebben benaderd en de zaak zodanig hebben georganiseerd dat bijna geen adres werd overgeslagen. De centrale inzameling was zaterdag in het gebouw van de Rijksscholenge meenschap, waar al gauw duidelijk werd dat Texel zeer goed uit de bus zou komen. Om 19.00 uur werd de twintig mille gepasseerd. Tot grote vreugde van de leraren van de RSG- biologiesectie (Margo Zijm-Bik, Henry Soyer en Mies de Wilde-Stuurman) die zich met de coördinatie hadden belast. Sommige giften waren opvallend hoog. Meerdere Texelaars maakten be dragen van 7100,— en zelfs 7250,— over. Zeer goed waren de opbrengsten van de dorpen Oudeschild en Ooster end, wat toegeschreven wordt aan de nauwe bindingen die de Oosterenders en Oudeschilders hebben met de zee. Scupper Het grote aantal actiepakketten (6000) dat door Texel was besteld was voor de landelijke organisatie van de actie al aanleiding geweest om het beeldje De Scupper (de mascotte van Greenpea ce) aan Texel toe te kennen. De toe kenning van dit ereblijk werd via de schooltelevisie bekend gemaakt. Gespecificeerd per dorp was de op brengst van de actie op Texel: Den Burg 79.245,-; De Koog 71.505,50; Den Hoorn 71.648,25; De Cocksdorp 71.405,— Oudeschild 72.513,50; Oosterend 73.387,85; De Waal 7490,—. Verder waren er nog nagekomen bij dragen van verschillende plaatsen ter waarde van 7938,90. denstrop is geen echte prijs maar een ludiek blijk van verwijt. Hij bestaat uit vijf stropdassen (van elk eiland een) en gaat deze keer naar minister Braks in verband met zijn medewerking aan de F 3-leiding en zijn besluit om „wet lands" aan te wijzen zonder overleg met de gemeentebesturen. Een Texelse sporter ontdekte zondag dat zijn portemonee in een kleedkamer van de sporthal in Den Burg uit zijn broekzak was gehaald tussen 20.30 en 22.00 uur. Hij miste wat kleingeld, een bankpas en één of twee cheques. Tussen 19 en 21 oktober is ingebroken in de Thijsseschool, zo werd donder dag bij de politie gemeld. De inbrekers namen een radiocassetterecorder van het merk Sanyo en twee boxen mee. Er werden geen sporen van braak gevonden. Twee schooljongens uit Den Burg, beiden elf jaar oud, zorgden er donderdag voor dat de politie twee winkeldieven kon inrekenen. Adju dant P. Scheuneman was vol lof over het optreden van de jongens. Zij constateerden dat het tweetal kle ding wegnam en door ze te volgen za gen ze dat een vuilniszak vol met gestolen waar in de bosjes bij de spor thal werd neergelegd. De jongen en het meisje die de kleren uit de winkel van Zegel en de Hema hadden meege nomen gingen vervolgens weg en de twee jonge detectives waarschuwden de politie. Daarmee gingen zij terug naar de plek waar de buit was achter gelaten en toen die opgehaald werd kon de politie het op textiel beluste tweetal inrekenen en insluiten. Het bleek te gaan om een 21-jarig meisje en een 22-jarige jongen uit Den Helder. Hans Bakker heeft met ingang van 1 januari ontslag genomen als ad junct directeur van de VVV Texel in verband met het aanvaarden van een andere werkkring. Over de aard van zijn nieuwe werk wil hij alleen kwijt dat het een min of meer zelfstandige functie is waarin hij meer bevrediging denkt te vinden dan in zijn VVV-taak. Bakker kwam 6 janu ari 1976 in dienst van de VVV Texel als directie-assistent; in 1983 werd hij adjunct-directeur. Hij zegt dat zijn ont slag geen rechtstreeks verband houdt met de plannen tot structuurverande ring van de VVV; hij keek al geruime tijd naar ander werk uit. Of en op welke wijze in de vacature zal worden voorzien zal door de VVV pas worden bekeken nadat zekerheid is ontstaan over de toekomst van de organisatie. De Hoornder atlete Nel Bruining werd zaterdag eerste bij de winter- triathlon in Assen. Eerste prijs: een reis naar Texel voor een week in een vakantiebungalow van Jari- no. Inmiddels is er contact ge weest met de projectontwikkelaar en het reisdoel kon veranderd wor den in één van de andere bunga lowparken van dit bedrijf, elders in het land. Auke Brouwer, eveneens afkomstig uit Den Hoorn, werd derde bij de heren in een deelne mersveld waar de hele landelijke top in vertegenwoordigd was. Bruining moest het opnemen te gen vijf andere dames, waarvan er onderweg drie uitvielen doordat zij de limiet van een bepaald onder deel niet haalden. Zij was niet weggegaan op een bepaald sche ma omdat de afstanden die afge legd moesten worden, op elk on derdeel iets meer dan een halve triathlon (22 kilometer lopen, hon derd kilometer fietsen en een aan tal rondes schaatsen) voor haar onbekend waren. Zij ging weg met de bedoeling de limiet van ze ven uur en dertig minuten niet te overschrijden. Een kwartier voor die tijd werd de dameswedstrijd echter gestaakt omdat de omroe per meende dat de stand ingrij pend gewijzigd was. Nel Bruining, die uitstekend draaide, had op dat moment elf minuten goed ge maakt op haar voornaamste te genstandster en zij lag als eerste in de race. Bij het uitrijden had ze de limiet waarschijnlijk met een paar minuten overschreden. Auke Brouwer finishte in een tijd van vijf uur, 41 minuten en 9 se conden. De nummer één, Axel Koenders, had niet meer dan 5.30.34 nodig en nummer twee, Goof Schep deed het in 5.36.34. Dit snelle drietal traint samen. De in Amsterdam studerende Brouwer toonde met deze tijd aan uitste kend mee te kunnen draaien in de triathlon-top van Nederland. Groot was de vreugde in het 'zenuwcentrum' in de RSG toen het bedrag van f20.000— werd overschreden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1