Genoeglijke viering veertig jaar „Jeroen" Zomerverblijf mag worden uitgebreid bewezen Menwedstrijden m Gestolen auto Geen experimenteervergunning voor Lokale Omroep Texel Geen SRV-wagen meer in Oosterend Weinig verrassingen bij klaverjasclub MST handbal verloi eerste wedstrijd Zon, maan en lieeg 11 PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 OKTOBER 195. Groeneplaats. De spelletjesdag werd afgesloten met medewerking van het Koninklijk Texels Fanfare die de leden met muziek terugbracht naar de tent aan de Bernhardlaan. De scoutingle- den brachten hun dankbaarheid jegens groepsleider Slijderink tot uitdrukking door hem en zijn vrouw een reische- que (met wat zakgeld) te overhandi gen. Slijderink is van plan om enkele dagen naar Londen te gaan. Oude herinneringen De reünie van zaterdagavond was bij zonder gezellig. Veel oud-leden van de Jeroengroep ontmoetten elkaar, soms na tientallen jaren. Het ophalen van herinneringen werd gestimuleerd door het vertonen van oude en nieuwe dia's en iedereen mocht in het omvangrijke Jeroenarchief rommelen. Groepsleider Slijderink heeft zich de laatste tijd veel moeite getroost om allerlei oud materi aal dat betrekking heeft op de Texelse padvinderij bij elkaar te brengen en te ordenen en de reüniegangers weten er nu van mee te praten hoe waardevol dat is. Muzikale medewerking aan de reünie werd gegeven door de dixielandgroep Monkey's Revival, waar oud-verkenner Theo Timmer deel van uitmaakt, Harry de Graaf vertelde over zijn belevenis sen als Jeroen-welp in 1952 en ook de huidige scoutingleden leverden een bij drage aan de avond. B en W gaan ermee akkoord dat het zomerverblijf Kogerstraat 112a wordt uitgebreid door er een kap op te zetten. De oppervlakte moet echter ongewijzigd blijven. Dat laatste is niet in overeenstemming met de wensen van de eigenaar, de heer G. Fuhrmann. Zijn bouwplan voorziet namelijk in vergroting van de bestaande oppervlakte van 40 tot 62 m2. Van een dergelijke oppervlaktever groting kan krachtens het bestem mingsplan echter geen sprake zijn. Het in 1969 naast Kogerstraat 112 ge bouwde huisje was destijds een zo merwoning. Omdat de eigenaar thans een andere is dan die van het hoofd gebouw is het in de zin van de regels geen zomerwoning meer en gelden an dere uitbreidingsbepalingen. Het is nu een recreatief opstal dat niet meer dan 10% mag worden vergroot. Ook de nieuwe regeling voor recreatieve opstallen in de dorpen zou kunnen worden toegepast, maar dan geldt een maximum oppervlakte van slechts 35m2 bij een dakhelling van 30 tot 50 graden. Niet helemaal consequent maar wel praktisch lijkt het daarom om de gewenste uitbreiding te zoeken in een kap, bij ongewijzigde oppervlakte. Dit is een vrij soepele handelwijze die B en W alleen in de dorpen willen toe passen. Zou het huisje in het buiten gebied hebben gestaan, dan zouden zij een veel stringenter standpunt heb ben ingenomen. Uit de advisering over deze kwestie blijkt dat een behandeling alsof het om een „echte" zomerwoning zou gaan, geen soulaas zou hebben geboden. De gemeenteraad zou willen dat zomer woningen kunnen worden uitgebreid tot 70 m2, net als de zomerhuizen in de bungalowparken, maar de Inspectie Ruimtelijke Ordening heeft hierover on langs afwijzend advies uitgebracht en verwacht wordt dat ook de Provinciale Planologische Dienst er niets voor voelt. De heer Fuhrmann kan bouw vergunning krijgen voor een kap als de buren geen bezwaar maken. Op genoeglijke wijze heeft de Je roengroep, tegenwoordig Scouting Texel, het veertigjarig bestaan her dacht. Dat gebeurde vrijdagavond met een „samenzijn" in het Scou- tinggebouw aan de Bernhardlaan, zaterdag met een „dorpsspel" in Den Burg en zaterdagavond met een reünie. De samenkomst van vrijdagavond gold als officiële herdenking en er waren dus diverse genodigden bij. Een van die genodigden was de heer J. Plaats man uit Den Helder, voorzitter van het Scoutingsdistrict „Haakshoek" waar onder de padvinderij van Den Helder, Dirkshorn, Texel en Wieringen valt. Hij huldigde de groepsleider Niek Slijde rink sr., de man die sinds 1957 de mo tor is van de Jeroengroep en buitenge woon veel tijd en energie in dit jeugd werk heeft gestoken. Scouting Texel behoort tot de belangrijkste jeugdorga nisaties op het eiland met thans meer dan 120 leden. Plaatsman overhandig de Slijderink een beeldje als persoonlijk huldeblijk. Het beeldje brengt de ge dachte „Helpt elkander" tot uitdruk king en wordt (mondjesmaat niet meer dan één per district) uitgereikt aan mensen die zich op bijzondere wij ze voor anderen verdienstelijk hebben gemaakt. De politie trof zondag op het parkeer terrein aan de Nikadel in De Koog een witte Fiat 127 aan die in mei 1985 in Amsterdam gestolen bleek te zijn. Vol gens getuigenverkaringen stond de wagen daar al geruime tijd. De Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) zal niet, zoals algemeen verwacht werd, een experimentele verguning krijgen om via de ether uit te gaan zenden. De PTT heeft voor het beproeven van plaatselijke etheromroep drie locaties gekozen op veertig kilometer van elkaar, die bovendien Schiphol omsluiten, om op die manier zo goed mogelijk in zicht te kunnen krijgen in de sto ringsgevoeligheid van de onlangs internationaal vastgestelde opzet voor lokale omroep. Daarmee is het experiment een puur technische proefneming geworden. Bij de belangenvereniging Organisatie voor Lokale Omroepen Nederland (OLON) is druk geijverd om met name Texel ook een vergunning te geven, omdat het eiland niet bekabeld wordt. Die over weging sloeg echter niet aan. Een woordvoerdster van de OLON betreur de dat in hoge mate: „Wij weten dat er op Texel met veel inzet gewerkt en geoefend wordt maar het lukte toch niet". De nu aangewezen omroepen gaan binnenkort van start. Het experi ment zal een half jaar duren. Volgens planning zullen dan in 1987 de defini tieve vergunningen afgegeven worden, maar bij de OLON verwachtte men dat voor gebieden als Texel er wel eerder toestemming voor uitzenden te krijgen zou zijn. Men had daar goede hoop dat de SLOT in 1986 in de lucht kan. De bestuursperikelen bij de SLOT lijken binnenkort opgelost te worden. Het voorlopige bestuur heeft een aantal kandidaten bereid gevonden om zich over een functie in het dagelijks bestuur te oriënteren. Binnenkort zul len gesprekken met de medewerkers gevoerd worden over het reilen en zei len van de omroep. Mevrouw W.K. Zeeman uit Den Hel der, secretaresse van het district over handigde een geschenk voor de Texel se Scoutinggroep in de vorm van een wandversiering voor het clubhuis. Ver der werden felicitaties aangeboden door Rob Bartels van de INKA-groep uit Den Helder. Als cadeau overhan digde hij aan Rowans-begeleider Mar cel Bakker een voetbal. Kees van Heerwaarden, nauw betrok ken bij de organisatie van het feest en optredend als ceremoniemeester, be trok met een bloemetje ook mevrouw Slijderink in de hulde. Verschillende Scoutingleden verzorg den vervolgens een kleine uniformen- show die een indruk gaf van de veran deringen die zich in de loop der jaren in de clubuniformen hebben voorge daan waarmee werd geïllustreerd dat Scouting met de tijd is meegegaan. Milieubewust Loco-burgemeester Daan Schilling uit te waardering van het gemeente bestuur voor de jeugdopvang waarmee Scouting zich nu al zo lang bezig houdt. Hij zei in het bijzonder getrof fen te zijn door de wijze waarop het milieubewustzijn bij de Scoutingleden wordt versterkt, niet alleen door het ophalen van oud papier waarmee de clubkas is gebaat maar ook door de schoonmaakweekenden die herhaalde lijk zijn gehouden en waarbij bijvoor beeld De Slufter van vuil werd ont daan. Als geschenk overhandigde Schilling een geldbedrag, de gebruike lijke „premie" die de Welzijnsstichting bij een dergelijk verenigingsjubileum toekent. Dorpsspel De Scoutingleden zelf vermaakten zich de volgende dag bij een grootst opge zet spelprogramma in Den Burg, dat om 10.00 uur begon bij de grote tent die bij het clubgebouw was gezet. De start was ernstig: een deputatie van Scouting legde bloemen op de graven van negen zeeverkenners die in 1951 om het leven zijn gekomen. De ope ning van de dag op de Groeneplaats ging gepaard met het hijsen van de Europese scoutingvlag en vervolgens konden welpen, kabouters, verkenners, gidsen aan de slag met allerlei spelle tjes: stokbrood maken, toneelstukjes opvoeren, tekenen, kleien, tent opzet ten, gipsprodukten maken, een etala- getocht, een „vijfkampje", etc. Dit al les speelde zich af op verschillende plekken in het dorp. Om 13.00 uur deed iedereen mee aan een grote broodmaaltijd in de openlucht op de Sinds deze week komt er geen rijden de melkboer meer langs in Oosterend. Jaap Trap heeft zijn winkel opgedoekt en wordt nu vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij de Verzeke ringsunie op Texel. Hij neemt die baan en de klanten over van Peter van Heerwaarden uit Den Burg. De winkel in de Oranjestraat blijft, onder de hoe de van Ria Trap, gewoon doorgaan. „Er is gewoon weer een middenstan der ten gronde gegaan aan de zuig kracht van de winkels in Den Burg", aldus Trap, die vertelde dat er de laatste tijd geld bij zijn rijdende winkel moest. Jaap Trap wordt geen agent maar ver tegenwoordiger, hij komt dus in loon dienst bij de verzekerigsmaatschappij. Hij zal kantoor aan huis houden. Eerste tijdens de klaverjasavond v_. de club Den Burg werd het koppel G Festen-P. van der Molen met 7.35 punten. Als tweede eindigde hetech] paar J. van Heerwaarden met 7.044 punten. Met een score van 6.925 pui ten werden F. Witte en R. Kleinveld derde. L. Hoogenbosch en T. Huis man scoorden 6.828 punten en eind* de als vierde. Met slechts enkele pur jes minder (6.823 punten) werden ce dames A. Vermuë en M. Timmerrr® vijfde. Stand eerste periode, resp. puntene marsen: 1. R. de Ruwe-F. Hopman 27.419 2. G. Smit-. Bakker 26.44) 3. G. Festen-P. v. d. Molen26.279 4. Echtp. P. v. Heerwarden 26.010 5. Dames Ofrein-Bierboer 25.875 6. L. Hoogenbosch-T. Huisman 25.711 7. G. Eelman-C. Hoogeboom 25.611 8. F. Witte-R. Kleinveld 25.627 9. A. Vermuë-M. Timmermans 25.5! 10. W. Bakker-N. Koomen 25.24* In de eerste handbalcompetitie wedstrijd en nog wel thuis, moe MST de winstpunten aan de tege partij. Petten 2, laten. MST begon met een 3-3 systeem te spelen; dat is nogal onbekend en\i warrend voor de tegenpartij. F liet zich daardoor echter niet uit hst veld slaan en wist met zeer scherp doelschoten de keeper te passeren, hoewel die uitstekend werk verricht! De MST-ers waren vrij nerveus. Dit weer een nieuw onervaren team. Dj tegenstanders zijn meestal goed kaar ingespeeld, omdat zij gelijk vant de veldtraining de zaal ingaan. MSI speelt alleen zaalcompetitie. Dat het moeilijk zou gaan bij MST was dus wel verwacht. Toch werden er veel' nodige fouten gemaakt, vooral in d tweede helft; veel balverlies en slot afgeven. De eindstand werd 16-8 het voordeel van Petten. Vrijdag 1 november speelt MST eer vriendschappelijke wedstrijd tegen Schagen om 16.00 uur in sporthalO Genoegen. De zon komt 1 november op om uur en gaat onder om 17.11 uur, 28 okt. V.M.; 5 nov. L.K. Springtij: 31 okt.; doodtij: 8 nov, Hoog water ter rede van Oudescl Vrijdag 25 okt. 6.13 en Zaterdag 26 okt. 7.05 en 1! Zondag 27 okt. 7.41 en 1! Maandag 28 okt. 8.09 en 28 Dinsdag 29 okt. 8.38 en21 Woensdag 30 okt. 9.12 en 21 Donderdag 31 okt. 9.51 en22 Vrijdag 1 nov. 10.11 en 22 Zaterdag 2 nov. 10.35 en 22 Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. trokken was daarvan een veelvoud. Zij hebben heel wat werk verzet. Onder hen bevonden zich vier studenten dier geneeskunde die met het vétérinair toezicht op het evenement waren be last. Zij moesten er voor waken dat het voor de paarden te inspannend werd. In één geval werd geconstateerd dat een paard 40 graden 'koorts' had zodat het advies werd gegeven er wat rustig mee rond te stappen voordat het op stal werd gezet. De meeste an dere paarden vertoonden geen spoor van bijzondere inspanning, wat wijst op training waardoor de dieren in- De openluchtmaaltijd op de Groeneplaats. Districtsvoorzitter J. Plaatsman (links) overhandigt het ereblijk aan groepsleider Niek Slijderink sr. gesteld raken op een dergelijke beproeving. Winnaars Piet Daalder werd winnaar bij de dub belspannen (waar zowel spannen paar den als pony's onder vielen). Bij de enkelspannen paarden werd Ans Blom- de Graaf eerste. Zij leverde de beste al gehele prestatie en kreeg daarom een speciale door de Firma Goënga be schikbaar gestelde wisselbeker. Eerste bij de enkelspannen pony's werd F. Witte. De eerste, tweede en derde prij zen bestonden uit bekers. Volledige uitslag Hieronder een overzicht van alle deel nemers met de aantallen strafpunten die zij veroorzaakten, respectievelijk: strafpunten bij het onderdeel dressuur, bij de marathon, bij de vaardig- heidsproef en het totaal aantal 3t 66 206 14 I. 52 280 8 1 59 338 12 c 69 455 14 n 56 569 17 t£ n Enkelspan paarden: fc 1. A. Blom-de Graaf 32 54 6 2. M. Huitema 40 62 14 r 3. A. Kikkert 64 109 18 S\ si Dubbelspan paarden/pony's: 2; 1. P. Daalder 44 79 10 2. J. Kostelijk 56 87 10 3. A. Brans 47 158 b p 4. W. Goënga 39 80 10/ 5. F. Bakker 41 238 10 6. P. Bakker 66 285 60 7. J. de Kraker 61 378 159 Enkelspan pony's: 1. F. Witte 2. J. de Graaf 3. S. Beers 4. M. Daalder 5. Th. Cillekens Een ongenadige manier om er ach ter te komen of een koetsier zijn vak (hobby!) verstaat is hem laten meedoen aan samengestelde wedstrijden, zoals die zaterdag werden gehouden bij „De Zilver meeuw" en in de staatsbossen ten noorden van dit jeugdhotel. De deelnemers konden daar hun be kwaamheid tonen in een dressuur- proef, een marathon en een vaar- digheidsproef. Vooral de marathon met hindernissen door het bos was zwaar en vergde het uiterste van zowel de koetsiers als paarden. Verheugend voor de organiserende vereniging De Blijde Rijders is dat bij de uitslag 's avonds kon worden vast gesteld dat het gemiddelde niveau van de deelnemers aanmerkelijk is gestegen. De juryleden Max Minekes en Irene Westers die voor de derde keer de ver richtingen van de koetsiers volgden vinden dat het tijd is dat de Texelaars het reglement van de Nederlandse Bond gaan toepassen, wat inhoudt dat deelnemers die de volgende keer onvoldoende presteren, kunnen wor den gediskwalificeerd. Tot dusver was dat bij de Texelse samengestelde men wedstrijden onmogelijk; je kon alleen strafpunten krijgen maar bleef tot het eind meedoen. Voor het eerst hadden de menwedstrijden een open karakter, zodat ook koetsiers van andere vereni gingen konden meedoen. Het was echter zaterdag toch een Texelse aan gelegenheid want van de 'overkanters' die hadden ingeschreven moesten er enkele afbericht doen zodat slechts twee niet-Texelse deelnemers van de partij waren. Ook enkele Texelse koet siers hadden het moeten laten afweten zodat er niet meer dan vijftien deelne mers waren. Het aantal mensen dat bij voorbereiding en organisatie was be- Een der deelnemers krampachtig bezig met het nemen van een hindernis tijdens de marathon.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2