Texels Belang vindt verbouwing raadhuis niet urgent CDA pleit voor eigen landschapsbeleidsplan Tijd om het grasland te verzorgen Speelgoedbeurs in d'Ouwe Ulo jp LAND jp BOUW nationaal jeugdfondsl Jack gestolen Aanrijdingen PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 OKTOBER Jan van Asse/t: raadhuisverbouwing niet urgent ,,Wij hebben gevraagd om een specificatie van het bedrag waarmee het raadhuis verbouwd moet worden. Omdat we dat tot op vandaag niet ontvangen hebben, is volgens ons de urgentie van deze verbouwing niet groot en verkeren de plannen nog in een vroeg stadium." Aldus de frac tievoorzitter van Texels Belang, Jan van Asselt vandaag in zijn zoals bij deze partij gebruikelijk korte algemene beschouwing. Texels Belang stemt met de grote lijnen van het collegebeleid in maar lijkt zich te ke ren tegen de plannen voor een VVV-stichting. Van Asselt ergerde zich aan de houding van de provincie in de relatienotaproblematiek en ver heugde zich op de volgens hem aanstaande verlaging van de boottarieven. Van Asselt deelde geen pluim uit voor het beleid: ,,Dat doet onze bevolking in maart 1986." Wel roemde hij het college voor het beheersbaar maken van de uitgaven in de welzijnssector maar drong aan op het snel wegne men van de knelpunten voor het basisonderwijs. Texels Belang wil meewerken aan een gym-speel-werklokaal in Oudeschild en aan de promotiefilm van Videolüx als in de begroting ruimte gevonden kan worden. Als mogelijkheid noemde hij daarbij het snoeien in de verbou wingsplannen voor het raadhuis. Hij pleitte voor voortzetting van het beleid om geen belastingen te verhogen en verbond daaraan de wens om via na tuurlijk verloop het personeelsbestand van de gemeente af te slanken. Kennelijke tevredenheid bestaat er bij Texels Belang over de manier waarop planologische problemen worden op gelost: ,,De afgelopen jaren is geble ken dat ruimtelijke ordening-problemen oplosbaar bleken, vooral als dat op plaatselijk niveau was te regelen." Over de houding van de provincie was Van Asselt minder te spreken, vooral in verband met de relatienota: Iedere democraat ergert zich eraan als aan de wensen van de plaatselijke bevolking wordt voorbijgegaan. Wat te denken van de barbaarse opmerking van een ambtenaar van het bureau beheer landbouwgronden om beheersover eenkomsten zonodig verplicht te stel len? Wij moeten ons herbezinnen op onze houding tegenover de provincie." Het raadslid brak een lans voor het De Speel-o-theek houdt in het weekend van 8 en 9 november een speelgoedbeurs. De bedoeling van de beurs is om speelgoed, kinder meubelen, kinderfietsjes etc. die niet meer worden gebruikt op nieuw in de roulatie te brengen. Vrijdag 8 november van 15.00 tot 17.00 uur is er gelegenheid schoon en heel speelgoed in te leveren in de Speel-o-theekruimte van d'Ouwe Ulo. Hierbij wordt per aangeboden stuk speelgoed 70,25 inleggeld gevraagd. Het is de bedoeling dat de inbrenger zelf de vraagprijs van het speelgoed vaststelt (of in overleg met een Speel- o-theek-medewerker) Zaterdag 9 november van 10.30 tot 12.00 uur is de verkoop in de voor- speelruimte van d'Ouwe Ulo. Het on verkochte speelgoed kan diezelfde dag worden afgehaald van 16.00 - 17.00 uur, waarbij tegelijkertijd de afrekening plaatsvindt. Van de opbrengst van het speelgoed wordt 10% afgehouden ten gunste van het werk van de Speel-o- theek. Door deze speelgoedbeurs is er vrijdagmiddag 8 november geen uit leen van Speel-o-theekspeeltjes. De beurs is toegankelijk voor iedereen. Voor eventuele verdere inlichtingen belle men (02220) 4596 of (02226) 538. scheppen yan voorwaarden waarmee kleine en middelgrote bedrijven in de recreatiesector geholpen worden. Bo vendien. pleitte hij voor gemeentelijke steun aan een zwemparadijs, van Jel- lema of van Van der Slikke. Bovendien pleitte hij voor ruimere mogelijkheden voor accommodatieruil, zonder echter uit te leggen wat hij daarmee voor ogen heeft. Van Asselt verheugde zich over de vol- Het grasland heeft deze zomer goede opbrengsten gegeven. Dit is mede gekomen door het steeds op tijd vallen van regenwater. De groei is dus niet geremd door een droogteperiode. Tot in de derde week van oktober werd er nog gras gemaaid om ingekuild te wor den. Door dit alles is er voldoende ruwvoer gewonnen van redelijke tot goede kwaliteit. De kwaliteit van het kuilgras is echter niet ho ger dan in voorgaande jaren. Hier voor waren er toch te weinig zon- uren. Uit de analyse blijkt dat het asgehalte hoger is dan in voor gaande jaren. Dit betekent dat er met het gras ook zand in de kuilen is gegaan. Voordat het vee van het land gaat, dienen de bossen gras in het grasland gemaaid te worden en zonodig afge voerd. Blijven deze bossen staan dan is het denkbaar dat het gras onderin gaat verstikken. Met het gevolg in voorjaar open kale plekken. Kunnen de dieren het grasland niet kaal de winter in laten gaan, dan zal de maaier er aan te pas moeten komen. Muur Het onkruid muur kan in de herfst reeds als zeer kleine plantjes in het grasland aanwezig zijn. Bij een te gro te bezetting zal dan in het voorjaar blijken dat deze muurplantjes tot enor me bossen zijn uitgegroeid. Herfstbestrijding van muurplanten heeft de voorkeur boven voorjaars- bestrijding, omdat het onkruid in de herfst gemakkelijk kapot gaat en om dat het grasland van de bespuiting dan het minst heeft te lijden. Controle op muurplanten is dus zeker wenselijk in de herfst. Ontwatering !n een droge herfst zijn de omstandig heden ideaal om de greppels met eind- buizen te reinigen. Het is reeds alge- gens hem aanstaande verlaging van de boottarieven als de dubbeldekker volle dig in gebruik zal zijn genomen. Hij verzocht het college bij Teso te pleiten voor een verdubbeling (naar veertig auto's) van de voorrangsregeling, nu de capaciteit van de veerdienst verdubbelt. De fractievoorzitter wees erop dat de leden van de VVV moeten bepalen hoe de tekorten van deze vereniging moeten worden gesaneerd. Hij bena drukte dat een stichting veel minder democratisch is dan een vereniging en vertelde dat geen van zijn fractiegeno ten een stichtingsstructuur acceptabel vindt. Texels Belang is voor het aan sluiten van zoveel mogelijk panden op het aardgasnet en pleit voor voortgang bij het afstoten van gebouwen die voor de gemeente niet interessant zijn. Tot slot maande Van Asselt het college tot spoed bij het opzoeken van staats secretaris Ploeg om aan te dringen op de uitruil van visquota in Europees ver band en om dan gelijk te pleiten voor het beschikbaar stellen van mosselper celen voor Texelaars. meen bekend dat water in de winter overlast op bouw- en grasland en structuurbederf geeft. Met als resultaat een mindere goede groei in voorjaar en zomer. Te veel aan water kost meer dan een droogteperiode. Koperbemesting Op de meeste zandgronden op Texel komt kopergebrek voor, zo blijkt uit grondonderzoek. Bij het vrijkomen van het grasland, dus als het vee op- gestald wordt, is er goede gelegenheid om iets te doen aan koperbemesting. Koper is van belang voor de gezond heid van het vee. Emelten Op meerdere zandgronden zijn dit voorjaar op Texel emelten gevonden. Deze larven van de langpootmug vre ten de wortels van het gras op. In het voorjaar gaan dan bepaalde plekken van het gras dood. De emelten zijn op te sporen door stukjes gras uit het grasland te steken en deze in een em mer met pekelwater te doen (1 kg. zout op 5 liter water). Bij aanwezig heid van emelten komen deze boven drijven. Bij aanwezigheid van plm. 150 ementen per vierkante meter is bestrij ding nodig. Modder op de wegen Bij de oogst van snijmais en suikerbie ten gaat er soms grond mee aan de wielen van de wagens en machines. Wanneer deze grond nat regent wordt het prut of modder, dat erg glad kan worden als er overheen gereden wordt. Het regelmatig schoonmaken van de openbare wegen is van groot belang voor de veiligheid van het ver keer. Daar waar deze grond/modder op de wegen komt is het nodig dit aan te geven met verkeersborden. De ze borden zijn voor weinig geld te ver krijgen bij de handel. Met het plaatsen van de borden wordt de veiligheid van de weggebruiker gediend en er kan dus veel narigheid en schade mee worden voorkomen. Door het verlich ten van de borden in de avond- en nachturen wordt de medeweggebruiker nog meer gediend. Hier geldt: voorko men is beter dan het later moeten ge nezen. De voorbeelden zijn er, ook op Texel. 4TOT10 NOVEMBER 1985 en dubhuuen (<jro 1247 NJF-UïKJit) het fonds van jantje beton Gelein Jansen:blij met gemeentelijk monumentenbeleid. De cursus E.V.T.O. is vandaag gestart in hotel De Pelikaan met 15 deelne mers. Juist voldoende om er een offi ciële cursus van te maken. De deelne mers krijgen naast de economische vorming inzicht in allerlei wetten, fi- nancieringsvormen, samenwerkingsvor men, etc. Alles wat ten dienste kan staan bij het ondernemer zijn in de landbouw. Jaarlijks worden deze cur sussen gegeven op het vaste land wat meestal problemen oplevert voor de Texelaars. In de nacht van woensdag op donder dag werd een spijkerjack gestolen uit een discotheek in Den Burg. In het jack zat een portemonnee met 7100,- en bankpasjes. Het gestolen kle dingstuk is eigendom van een 19-jarige Texelaar. Een 35-jarige Rotterdammer wilde don derdag zijn wagen parkeren in een vak aan de Nikadel in De Koog. Hij had daarvoor nogal wat ruimte nodig en een 58-jarige man uit Grotegast dacht dat hij met zijn auto nog wel tussen de Rotterdammer en die parkeerhaven door kon. Dat ging niet omdat de laatste op dezelfde moment begon te rijden. Aan beide wagens ontstond schade, maar niemand raakte gewond. Een dag later zag een 34-jarige Texelse automobilist die over de Gasthuisstraat richting de Beatrixlaan de Zes overstak een van rechts van De Zes komende 29-jarige eilandgenoot niet aankomen. Ook bij deze botsing ontstond schade aan beide wagens maar kwamen de bestuurders met de schrik vrij. De CDA-fractie pleitte vanmiddag in haar acht pagina's tel lende algemene beschouwing voor een eigen landschapsbe leidsplan. Dan kan dan gebruikt worden als het „grote" be leid dat in de groene structuurschema's van het rijk staat niet van de grond zou komen door bijvoorbeeld geldgebrek. De christen-democraten lieten verder bekende geluiden ho ren: versterking van de werkgelegenheid, vooral in de toe ristische sector, ondersteunen van het collegebeleid ten aan zien van de VVV-toekomst en bezorgdheid over de toekomst van het Natuurrecreatiecentrum Met name de aanwijzing tot Nationaal park voor het duingebied en tot Grote Landschappelijke Eenheid voor de rest van Texel zal volgens het CDA grote gevolgen hebben. Geciteerd werd uit de uitgebreide commissievergadering die de tweede kamer onlangs aan het groene beleid wijdde en waarin de mi nister vertelde dat de aanwijzing tot Nationaal Landschap in ieder geval door zou moeten gaan, ook al is er geen geld voorhanden. De met GLE's gepaard gaande herinrichting is een ander kwaad dat volgens Gelein Jan sen boven de einder hangt. Toch zag hij kennelijk nog licht in de duisternis want hij citeert een uitspraak uit die vergadering: ,,Als groot beleid mislukt wordt klein beleid belangrijk." Jansen sprak vandaag voor het laatst een algemene beschouwing in de raad uit, hij heeft zijn partij laten weten voor de volgende verkiezingen niet meer beschikbaar te zijn als kandidaat. Het raadslid pleitte voor een soepeler opstelling ten opzichte van oude schu ren en boerderijen in het buitengebied die niet meer agrarisch te gebruiken zijn, wat betreft recreatief gebruik. Met een uitspraak van de voorlopige Wad denadviesraad toonde hij zich niet ge lukkig: de aanwijzing van bollenland in het Noorden tot wetlands". Jansen was tevreden met de regelin gen voor het opknappen van monu menten die op Texel op basis van vrij willigheid worden geboden. Hij vroeg of dit extra werkgelegenheid oplevert en of de gemeente haar eigen monu menten ook opknapt. Buitendorpen Ten aanzien van de volkshuisvesting bereed Jansen een CDA-stokpaard: het handhaven van de leefbaarheid in de buitendorpen bij voorkeur daar wo ningen te bouwen. Overigens vertelde hij ook bijzonder tevreden te zijn met de geweldige vooruitgang van de volkshuisvesting in Den Burg. Op verkeersgebied drong hij aan op een goede afhandeling van de proble matiek die de bewoners van 't Horntje voorzien na de aanpassing van het veerhaventerrein. Een snelle aanleg van het laatste stuk fietspad langs de Emmalaan kwam hem gewenst voor in verband met de honderden kinderen die hier dagelijks langs komen. Hij vroeg om een spoedige behandeling van het verkeerscirculatieplan voor Den Burg, nog voor het einde van dit jaar. Jansen was blij met de zandsuppleties die afgelopen zomer zijn uitgevoerd. Hij vroeg of met de daardoor bena deelde strandexploitant al een regeling was getroffen. Andere vragen betrof fen de stand van zaken bij de eventue le bouw van een overdekt zwembad bij De Koog en bij het nieuwe te bou wen onderkomen voor de paraclub. De voorziening die al gebouwd is op het vliegveldterrein, de verkeerstoren, le vert volgens Jansen een duidelijk veili ger situatie op. NRC Het raadslid met „welzijn" in haar por tefeuille, Riet Huitema-Vos, sprak haar bezorgdheid uit over de toekomst van het NRC en zij vroeg of het juist is dat aanwijzing van de duinen tot Nationaal Park de geldstroom naar deze toeristi sche trekpleister weer op gang zal brengen. Huitema was tevreden dat er in deze teruglopende tijden geen welzijnsvoor zieningen afgestoten hoefden te wor den. Zij hoopte dat de verzelfstandi ging van de welzijnsstichting in het ko mende jaar zijn beslag krijgt en infor meerde naar de voortgang en de haal baarheid van de sportzaalplannen die Rab momenteel in ontwikkeling heeft. Riet Huitema brak een lans voor een betere bereikbaarheid van het maat schappelijk werk, vooral in de week ends en 's avonds. Zij vroeg naar de voortgang van de bouwkundige aan passing van de basisscholen, het flan kerend bejaardenbeleid en naar de plannen die er zijn om de MZW-taak over te nemen. Reserves Ate Rienstra, de financieel- economische man van de CDA- fractie, constateerde met tevredenheid dat de gemeente in deze zware tijden nog terug kan vallen op reserves. Hij verwachtte dat de gemeente ook toekomst financieel gezond kan blij\ maar twijfelde of er op de langere mijn voldoende middelen zullen zijn voor een beleid dat de werkgelegen heid in met name de recreatieve stimuleert. Hij wees er met klem op dat promotie niet het enige middel de kwaliteitsverbetering van de acc modaties en het maken van eikwee voorzieningen zijn ook belangrijk. Daarvoor zal de gemeente diep in buidel moeten tasten en Rienstra wijfelde of dat over geruime tijd no mogelijk zal zijn. Hij pleitte ookvor het behoud van andersoortige werk tegenheid, bijvoorbeeld door planr te ontwikkelen om het „gat" te ten dat ontstaat door sluiting vanr kaasfabriek. Het raadslid vroeg rapportage over tijd die de ambtenaar werkgelegen! hieraan besteedt. Rienstra vroeg naar de plannen voo de noodslachtplaats, waarvoor 775.000,— gevraagd is zonder dati raadsleden inzicht hebben in de fin ciële situatie van dit bedrijf. Hij pleitte voor spoed bij het maka van plannen voor de herinrichting de Wezentuin en de Groeneplaats. gelijk met het afronden van de vee venaanpassingen zouden volgensh Krimpenerwaardkruisingen in de Po weg moeten worden gemaakt. W| Over het verzoek van Videolux, 725.000,— subsidie voor de Texelfil merkte Rienstra op dat hij dat mooi promotiemiddel vindt, maarvt geld verwees hij de aanvragers na< VVV. Onder enig voorbehoud schaarde CDA zich achter het VVV-beleid het college, inclusief de sequenties die B en W aan hun nen verbinden. Het voorbehoud de voorwaarden die het college raad zal voorleggen. Rienstra informeerde naar collegep$ei nen voor een nieuwe vorm van drageregeling voor het oude land* at Texel en naar de gevolgen van kwijtscheldingsbeleid bij de gemeei lir lijke belastingen ten behoeve laagste inkomens. De christen democraat sprak zijn over de resultaten bij de Bolder mnn benadrukte dat dit bedrijf toch een sociale functie moet blijven vervullen. Hij schaarde zich achter de planne g om het raadhuis publieksvriendelijk |a, te maken en wees erop dat door1 verpacht blijven van de ruimte in de begroting komt.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 4