Adjudant Coot nam afscheid van Marine „De Hoop" kreeg 23 rijwielen van Texel VAM HET RAADHUIS ancy fair „Buureton racht f9000,— op Achtererf verandert in schimmelige put AGEND4 Al geeft lavoorstelling efstal nummerbord kdedelingen van B. en W. schrijving reinigingsrecht Auto beklad Bezwaar tegen bouwplan Jarino r r Vaste data 5DAG 29 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 heatergroep SAAI geeft 1 no- jer een galavoorstelling van de tón „De eetafspraak" en „Het tement van de Visserman". Bij opvoering zal de schrijver Ed ang aanwezig zijn en het pu- krijgt na afloop de gelegen- om met hem te praten, gens moet „gala" in dit verband ipgevat worden als een avond lij het publiek in rokkostuum ver- it maar als een voorstelling waar- itabelen zijn uitgenodigd in een ixclusievere omgeving. Plaats van jling is hotel 't Gouwe Boltje in oog. Het is niet de eerste keer e stukken worden opgevoerd wel voor het eerst dat Leeflang it. n nog een beperkt aantal kaarten ijgbaar. De kosten zijn per stoel 0, De voorstelling begint om uur. spelersopstelling van de groep bij Icoholstuk heeft zich een wijzi- voorgedaan. Aafke Geense is in meer te zien. Haar s wordt ingenomen door Karin vliet, die daarmee officieel nog deel uitmaakt van Saai. Aris van n: „De samenstelling van de p blijft hetzelfde, wat er ook ge- 1. Als er mensen uitvallen zullen ier productie vervanging inhuren." de kofferbak van een bij de Dag- ft-in Den Burg geparkeerd staande ovan een 24-jarige Texelaar werd iderdag een nummerbord met he teken GV-48-NR gestolen. Nico Coot (midden) luisterend naar de lovende woorden van luitenant-kolonel Knoppien. Rechts opvolger adjudant A. H. van daarvoor in aanmerking komende istingplichtigen kunnen één dezer en de aanslagen reinigingsrechten imoet zien. Megedeeld wordt dat en de belastingplichtige niet in it is, anders dan met buitengewoon «aar, de aanslag te betalen, de be ng geheel of gedeeltelijk kan wor- afgeschreven. In deze gemeente is oten niet tot invoering van een al leen afschrijvingsbeleid over te n, zodat alleen van incidentele af- rijving sprake zal zijn. verzoek om afschrijving kan wor- ingediend bij burgemeester en houders van Texel, Postbus 200, 3 AE Den Burg. istingplichtige ontvangt daarna een ig te zenden formulier, waarop uit- reide informatie omtrent de finan- 3 positie dient te worden vermeld, en de daarop volgende beslissing is n beroep mogelijk. Adjudant der Mariniers Nico Coot heeft donderdag afscheid genomen van de Koninklijke Marine. In ver band met het bereiken van de 50-jarige leeftijd werd hij officieel ontheven van zijn functie als chef der équipage van de Joost Dour- leinkazerne en hij verliet de Rijks zeedienst. Als zodanig werd hij te gelijkertijd opgevolgd door de adju dant der mariniers A. H. van Kesteren. De functiewisseling van de chef der équipage ging donderdag op de Joost Dourleinkazerne gepaard met een „alle hens" gevolgd door een informele af scheidsbijeenkomst waarbij niet alleen de militairen van de Dourleinkazerne aanwezig waren maar ook tal van ver tegenwoordigers van de Texelse burge rij. Dat laatste hing samen met een belangrijk deel van de taak van Nico Coot. Veel van het servicebetoon dat door de Mariniers aan de burgerij wordt geboden, werd door hem gere geld. Deze 'vredestaak' werd door Coot extra voortvarend aangepakt waardoor hij zich een vrij grote popu lariteit verwierf hoewel hij nog maar sinds 1983 in de Joost Dourleinkazerne is geplaatst. Coot is Texelaar geworden en blijft dat ook na zijn vroege pensio- fancy fair die vrijdagmiddag en erdag in het ouderencentrum De ureton in Den Burg werd gehou- i, is een succes geworden. Het nement heeft netto ruim 00,- opgebracht. betekent dat het doel nagenoeg is sikt want voor de aanschaf van we drukapparatuur is 710.500,— lig. De fancy fair-commissie van Buuretonberaad (waarin alle ge- ikers van De Buureton zijn verte- woordigd) hoopt nu nog op een sidïe van de gemeente. De ouderen ben dringend een stencilbrander, i stencilmachine en een fotokopieer araat nodig. De thans in gébruik de apparatuur vertoont herhaalde- mankementen wegens slijtage, lalleen de organisatie maar ook de roering van de fancy fair was hele- sl in handen van de ouderen. Er iheel wat te beleven: sjoelen, rin- igooien, bussen mikken, envelop ten, raden naar de prijs van een nd boodschappen, grabbelton, elec- ipel, erwten tellen en de naam van 'pop raden. Ook was er een draai- ijf (altijd prijs!) en de grootste fi- •ciële opbrengst gaf het rad van intuur. Het was beide dagen gezel- [druk; in de avonduren viel de toe- P echter tegen. Opening fancy fair werd vrijdagmiddag offi- geopend door welzijnswethouder Zegers, nadat alle genodigden en verwelkomd door de heer Dirk «inga namens de fancy fair- ("missie. Die commissie bestond per uit mevrouw v.d. Pol en de he- [Ben Roest en Piet Kok. Hen werd roagmiddag dank gebracht door me- Jw M. Witte namens de Werkgroep peren Texel. Wethouder Zegers uitte -ijn openingspraatje waardering voor pogingen om zelf het geld voor de kenste apparatuur bij elkaar te ver hen, inplaats van subsidie vragen pe overheid. Eén van de gewenste apparaten hebben de ouderen inmidr dels al in bezit dank zij de Stichting Bejaardenzorg Texel die de stencilbran der cadeau gaf. Bij wijze van ope ningsdaad mocht de wethouder draai en aan het rad van avontuur („in rechtse richting natuurlijk!") en de eerste bezoekers van de fancy fair prij zen bezorgen. Als dank voor de mede werking kreeg Zegers een miniatuur biljart, vervaardigd door de heer Huizinga. Het te raden aantal erwten in een fles «.was 14.892. Mevrouw Lexmond zat er met 15.006 het dichtste bij. Tweede prijs ging naar D. Zijm (14.300); derde prijs P. Tromp (15.678) en vierde prijs H. de Jong (16.002). Twee mensen raadden precies de waarde van de boodschappen in de mand: 768,50. Na loting werd bepaald dat de eerste prijs naar Zijm in Oude- schild ging. De zeer prijsbewuste wet houder Zegers zat er met 768,45 ook dichtbij. De naam van de pop was „Duwie". Twee mensen raadden deze naam. Bij loting werd bepaald dat mevrouw Se- gerink de prijs kreeg. Bij het sjoelen ging het om dagprijzen en om totaalprijzen. De eerste prijs over beide dagen (een set potten) ging naar mevrouw Eelman—Lap; tweede prijs (horloge) naar de heer Reijerse; derde prijs (antiek lampje) naar de heer Bakker en de poedelprijs was voor de heer Van Hintum. Van de dagprijzen zijn er enkele nog niet afgehaald: een tweede prijs (dopsleutels) is gewonnen door Bak ker, Warmoesstraat 65 en een vijfde prijs door J. de Boer in de Wilhelmina- laan. De poedelprijs voor mevrouw Brans, Harkebuurt, is ook nog niet afgehaald. Van het schoolbordprikken zijn ook en kele prijzen nog niet afgehaald: de eerste prijs voor mevrouw T. Witte- Graaf in de Schoonoordsingel, de tweede prijs voor Betty Witte, Ko- gerstraat en de zevende prijs voor Ti neke Brans, Akenbuurt. nering: als levensgezel van Hannie Brücher van „De Worsteltent". Eervol Luitenant-kolonel der Mariniers A. H. P. Knoppien, commandant van de Joost Dourleinkazerne, wees erop dat chef der équipage een der belang rijkste en meest eervolle functies is die door een onderofficier kunnen worden vervuld. Deze functionaris is de spil waar de hele kazerne in het uitvoeren de vlak omheen draait. Uit de officiële taakomschrijving blijkt al dat hij een sleutelpositie bekleedt bij het functio neren van deze eenheid van de zee macht. De functie stelt hoge eisen; er kan in de kazerne-organisatie niets ge beuren of de chef der équipage is erbij betrokken of dient zich op de hoogte te stellen. Dat vraagt van hem grote belangstelling en betrokkenheid. Hij moet de kazerneleiding op de hoogte houden van wat er leeft bij de gehele bemanning en hij moet daarbij ge vraagd en ongevraagd advies geven. Men moet bij hem een willig oor kun nen vinden maar hij moet ook kritisch zijn, vooral in deze tijd waarin de per sonele en materiële middelen steeds schaarser worden bij een gelijkblijvend of zelfs uitgebreider takenpakket. Ver der heeft hij een belangrijke functie bij het bevorderen van de discipline en de stemming, waarvan het belang niet genoeg kan worden onderstreept. Kleurrijk Kolonel Knoppien noemde de carriere van Nico Coot kleurrijk. In 1953 kwam hij op als marinier, ging een jaar later naar het dienstvak tamboer, werd in 1962 korporaal en in 1983 adjudant der mariniers, de hoogste onderofficiers rang. Zoals zoveel mariniers diende hij meerdere malen buiten Nederland: Nieuw Guinea'en de Nederlandse An tillen. Vanaf 1983 is hij geplaatst in de Joost Dourleinkazerne en vanaf 28 ja nuari van dit jaar is hij daar de chef der équipage. „U heeft deze laatste functie op zeer goede wijze kunnen vervullen mede omdat u als geboren Amsterdammer op 18 mei definitief op het eiland Texel bent gaan wonen. Voor zover ik geïnformeerd ben wordt u ook zeer gewaardeerd door de plaat selijke bevolking, mede omdat u steeds de bereidheid hebt om anderen te helpen", aldus kolonel Knoppien, die eraan herinnerde dat de waardering voor de taakvervulling van Nico Coot al eerder bleek toen hem dit jaar een koninklijke onderscheiding werd toegekend. Vervolgens werd adjudant A. H. van Kesteren belast met de functie van chef der équipage. Hij is sinds 19 au gustus in de Dourleinkazerne geplaatst en weet inmiddels wat er van hem wordt verlangd. Kolonel KOppien vatte dat samen door erop te wijzen dat de taakvervulling gericht moet zijn op het meewerken aan en het bevorderen van het welzijn van de medemens. Een egocentrische houding is verwerpelijk. Men dient te beseffen dat ook de an der leeft en streeft, werkt en prestaties levert die meestal van groter belang zijn dan bij oppervlakkige waarneming wordt verondersteld. Een andere hou ding leidt veelal tot onverdraagzaam heid en negativisme wat vooral voor een kleinere gemeenschap funest is. Na de plechtigheid was er een gezellig samenzijn in het voor deze gelegen heid fraai versierde onderofficiersver- blijf. De scheidende chef der équipage nam daar het traditionele geschenk in ontvangst: een versierde 'peddel'. Alle genodigden genoten vervolgens van de borrel en van een koud buffet dat op uitstekende wijze door de keu kenstaf van de Dourleinkazerne was bereid. Een Texelaar ontdekte maandag dat zijn auto (Opel Manta) die hij bij het postkantoor aan de Parkstraat had ge parkeerd, door een onbekende met een viltstift was beklad. De man deed bij de politie aangifte; volgens hem be draagt de schade 7250,—. Een Texelse delegatie met onder andere initiatiefnemer Niding Drenth uit Den Burg heeft zater dagmiddag in De Doelen in Rotter dam 23 fietsen geschonken aan het evangelisch opvangcentrum voor drugs- en alcoholverslaafden „De Hoop" in Dordrecht. De rijwielen, geschonken door diverse bedrijven en particulieren op Texel, werden in dankbaarheid aanvaard. Ze zullen goede diensten bewijzen aan de ex-verslaafden van „De Hoop" die er tijdens de laatste fase van hun verblijf (waarin zij door arbeidstherapie ge schikt worden gemaakt om in de maatschappij terug te keren en daar weer een normaal bestaan op te bou wen) dagelijks gebruik van zullen maken. Naast Drenth en zijn assistent Marco Pranger zaten in de delegatie ook en kele mensen van de folklorestichting, in Texels kostuum. Het aanbieden van de fietsen vormde een ludiek intermez zo van de overigens nogal rustige her denkingsbijeenkomst die ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van „De Hoop" werd gehouden. De delegatie kwam met zeven van de 23 fietsen luid bellend het podium oprijden, waarna dit geschenk van Texel met een passend woord werd aangeboden, met de vermelding dat buiten ook nog 16 fietsen stonden. De organisatie maakte aan de aanwezigen bekend welke inspanningen Drenth zich bij zijn actie had getroost waarbij zijn spon sorloop niet werd vergeten. Wie naar aanleiding van de komst van de Texel se delegatie meer over het eiland wilde weten, werd op zijn wenken bediend FF Jaap Dros, Warmoes^traat 19 in Den Burg heeft bezwaar gemaakt tegen het plan van Jarino voor de bouw van een kantoor- en winkel gebouw op de hoek Warmoes- straat-Elemert. Dros is de eigenaar bewoner van de aangrenzende wo ning en acht zich in zijn belangen geschaad. Hij vindt dat zijn privacy wordt aange tast, daar de balustrade en de opgang van het geplande Jarino-gebouw een open kijk geeft op zijn woonkamer, keuken, bijkeuken en slaapkamer. Vol gens hem is een dergelijke bouwwijze in strijd met artikel 695 van het Bur gerlijk Wetboek, dat een afstand van tenminste twee meter voorschrijft tus sen muur en erf. Vochtige duisternis Verder klaagt Dros dat het licht op zijn binnenplaats-tuin en het licht in zijn huis zal worden weggenomen doordat op de erfafscheiding een blinde muur van maar liefst 5,45 meter hoogte komt. „Daardoor zal het voor mij niet meer mogelijk zijn de was buiten te drogen. Ook wordt iedere zonneschijn uit mijn tuin geweerd, wat het gebruik want de delegatie had een partij VVV informatiefolders meegenomen. Opgeknapt Zoals bekend zamelde Drenth niet al leen fietsen in, maar ook geld om de met zijn actie gepaard gaande kosten te kunnen bestrijden. De meeste kosten gingen zitten in het opknappen van de fietsen voor zover dat nodig was, want men wilde „zo goed als nieuwe" kwaliteit bieden. De fietsen werden geschonken door Bruinings verhuur uit De Koog (5 fiet sen), garage Kikkert (2), Rijwielverhuur Dros (2), Jarino (2), Keijzer rijwielver huur (1), Gereformeerde kerk (1), Ren tenaar (2), Hema (1) en enkele particu lieren. Het transport van de fietsen naar Rotterdam werd aangeboden door Bruining en voor het vervoer van de delegatie voor de aanbiedingsplech tigheid zorgde Jan Geus die een Volks wagenbusje beschikbaar stelde en niet meer dan de benzine en het kaartje voor boot in rekening bracht. De financiële actie die Drenth voerde ter bestrijding van de kosten van zijn initiatief heeft meer dan duizend gul den opgebracht. Van dit geld heeft hij enkele honderden guldens overgehou den die hij later ook ten goede van „De Hoop" zal laten komen. Drenth zegt zeer onder de indruk te zijn van het werk in „De Hoop" omdat het percentage mensen dat blijvend van zijn of haar verslaving wordt genezen, zeer hoog is. Dit wordt bereikt door een vrij harde afkickmethode en inten sieve nazorg, waarbij de evangelische begeleiding voor velen zeer motiverend blijkt te zijn. Vrijdagavond waren Hielke Bruining en Niding Drenth bezig met het opladen van de voor ,,De Hoop" bestemde fietsen. ervan minder aangenaam maakt. Daar bij is mijn woning voor de lichtval voornamelijk aangewezen op de zijde waar de bebouwing is gepland. De kleine binnenplaats van vier bij vier meter zal in een vochtige, schimmelige 'put' veranderen". Waardedaling Dros denkt dat de waarde van zijn huis daardoor fors zal dalen en vindt dat de gemeenteraad daar rekening mee had moeten houden toen deze het voornemen uitsprak om hét gel dende bestemmingsplan ten behoeve van het Jarino-bouwplan te wijzigen. Dit bestemmingsplan schrijft thans voor het bedoelde stuk grond de bestemming „tuin en erf" voor. Dros heeft nu bezwaar gemaakt in het ka der van de artikel 19-procedure en hoopt daarmee de Jarino-bouw tegen te houden of eën zodanige wijziging van het bouwplan te bewerkstelligen dat zijn binnenplaatsje open en zonnig blijft. Als hij geen gehoor vindt wil hij trachten schadevergoeding te krijgen krachtens artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening. Dinsdag 29 oktober De begrotingsvergadering van de ge meenteraad, die vanmiddag is begon nen, wordt om 19,30 uur voortgezet. In het polderhuis hebben de hoofdin gelanden van het Waterschap Texel een openbare vergadering, aanvang 20.00 uur, Woensdag 30 oktober In „De Witte Burcht" wordt van 14.00 tot 17.30 uur een bijeenkomst gehou den voor werklozen en andere (oudere) niet-actieven. In „Rebecca" in De Waal wordt van rijkswege informatie gegeven voor boeren in de relatienotagebieden Rogsloot, Dijkmanshuizen en De Bol, aanvang 20.00 uur. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer een hoorzitting in verband met de bezwaren die zijn ingebracht tegen de wijziging van het bestem mingsplan voor het veerhaventerrein met omgeving en tevens een hoorzit ting in verband met de bezwaren die zijn ingebracht tegen het clubgebouw van de Windsurfclub bij Dijkmanshui zen. Voorts een hoorzitting in verband met het plan van Van der Vis voor de bouw van een woning aan de An kerstraat. Aan de orde komt verder een voorbereidingsbesluit, een wijziging van de verordening dorpsvernieuwing en de plaatsing van drie gebouwen op de gemeentelijke monumentenlijst. Het CDA Vrouwenberaad heeft de eerste bijeenkomst van dit seizoen in het kerkelijk centrum in Oosterend. Donderdag 31 oktober De Stichting Texelse Sportraad verga dert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Spreekuren college van B en W: Wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrij dag van 14.30 tot 15.30 uur en we thouder Barèndregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke eerste donderdag van de maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5