'SP denkt aan bouw ilerde fase dorpshuis VVD wil kwart miljoen reserveren voor zwemparadijs llill Liberale verdeeldheid over promotiebeleid VC kreeg weer klop Bowlinguitslagen Benauwde winst voor De Koog Tetak-teams kansloos tenonder Geslaagd ijSDAG 29 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 lier Bakker, de eenmans-raadsfractie van de PSP, gaf van- iag in zijn algemene beschouwing van negen kantjes een iorzet om tot de bouw van de vierde dorpshuisfase te ko- Hij kwam met een van dekking voorzien plan om geld bestemmen voor de bibliotheek, het Natuurrecreatiecen- wn, de langdurig haanlozen, promotie-activiteiten. Video en verhoging van de post onvoorzien. Dekking komt on- andere uit het in tien jaar afschrijven van de nieuwe tandweerwagen en het gedeeltelijk betalen van reconstruc- uit de reserve stadsuitleg. jtlcer begon met de opmerking dat lontbreken van belastingverhogin- n in een 'rustige' begroting gunstig Er is zelfs ruimte om te investeren, iar hij zou graag wat prioriteiten an- r leggen. constateerde hij dat er een aantal nnen in de maak zijn die nog niet de begroting staan en die dus zullen ikken op de post onvoorzien. Daar- or bepleit hij verhoging van die post ar hij wil ook onderzocht zien of is efficiencyverbeterend om de jde fase van het dorpshuis te bou rn. De plannen die op de gemeente tomen hebben namelijk met huis- sting te maken voor bijvoorbeeld het nfare, de lokale omroep, de spêel-o- aek, popgroepen, een creatieve natte jmte, experimenteel toneel en een locatief centrum. Het college wil een mtal van deze activiteiten onderbren- nin De Woelige Hoek en eventueel het fanfaregebouwtje maar Bakker ggereerde dat het misschien lucratie- fis als die twee gebouwen verkocht (den aan bijvoorbeeld bedrijven om de vierde fase te bekostigen. Meer bruikers van het dorpshuis betekent doelmatiger benutting van de daar nwezige voorzieningen. Onvoorzien ndere 'onvoorziene' uitgaven die er inkomen zijn het bijdragen aan een iortzaal in Oudeschild en de verbou- ig van dorpshuis De Wielewaal. In tdekkingsplan dat de PSP aanbiedt een ruimte van bijna vijfenzestigdui- ïd gulden die op de post onvoorzien iboekt zou moeten worden, pacifisten vragen zich af of het no- g is de hele aanpassing van het adhuis in één keer uit te voeren. Bo- mdien wijzen ze erop dat er ruimte fitstaat door het wegvallen van de adskelder uit de plannen. Het voor- il van Bakker was om niet meer dan n kwart miljoen uit te trekken in plaats van de begrote ruim drie ton. Wel pleitte hij voor het snel ter hand nemen van met name de aanpassing van de afdeling algemene zaken, waar het nogal ontbreekt aan de nodige pri vacy voor mensen die met problemen komen. Ook de hal moet 'publieks vriendelijker' en de stoep moet ge schikt gemaakt worden voor rolstoe len. De renovatie van de hanglamp in de hal mag van de PSP nog even wachten. Bakker vond ook fondsen door de brandweerwagen die volgend jaar moet worden vervangen niet in één keer af te schrijven maar in tien jaar. Daardoor zakt de uitgave in het komende jaar met ruim een ton. De reconstructie van de gevaarlijke bocht in de Emmalaan en de herinrich ting van Den Burg centrum kan vol gens hem mede betaald worden uit het fonds stadsuitleg. Als voor beide projecten ƒ50.000,— uit deze reserve wordt gehaald levert dat een ton ruim te op. De studie rationeel wegbeheer mag van Bakker wederom geschrapt wor den, net als vorig jaar. De overkapping van de zoutopslag lijkt het raadslid 'economisch en ergono misch' zinvol. Het college wilde dit plan afvoeren om fondsen vrij te ma ken voor Texel-promotie. Daarvoor zou ook het opknappen van de toneelgor dijnen van de Burgemeester De Ko ninghal moeten wijken maar ook dat wees Bakker van de hand. Promotiegeld Bakker schaarde zich achter het colle geplan om anderhalve ton te beschik ken voor Texelpromotie. Hij had echter andere ideeën over de besteding van dit geld. Niet een promotiestichting zou hiermee aan het werk moeten maar er zou kapitaal mee aangetrok ken moeten worden om straten en pleinen te onderhouden, slechtweer- voorzieningen als en zwemparadijs en een overdekte manege te bouwen, openbare toiletten in de buitendorpen te plaatsen en meer van dergelijke pro jecten: „Waarmee je promotie een doel geeft". Peter Bakker stelde ook voor, evenals andere partijen, om de bijdrageregeling voor het oude land op een lager pitje te zetten: vijftigduizend gulden, ge fourneerd door rijk en gemeente. Dat levert weer vijfendertigduizend gulden op. In totaal sprokkelde de PSP bijne driehonderdvijftigduizend gulden bij el kaar in de bebroting. Dit zou besteed moeten worden aan een tweede zoutwaterleiding voor het NRC, verlichting van het personeelste kort in de bibliotheek, bevordering van de werkgelegenheid. Bijna ƒ25.000,— zou bestemd moeten worden voor de Texelfilm die Vedeolux in productie heeft. De extra zoutwaterleiding zou het NRC per jaar 350 arbeidsuren schelen. Deze doelmatigheidsverbetering zou dan weer ten goede komen aan de presen tatie van het museum. Kosten ƒ60.000,—. De bibliotheek kan er van de pacifisten minimaal 25 personeelsu- ren per week bijkrijgen, dat kost ƒ30.000,—. Voor baanloze activiteiten zou geen twaalfduizend maar vijfen twintigduizend gulden uitgetrokken moeten worden. Beleid Bakker stelde ook een paar beleidswij zigingen voor waar geen prijskaartje aan hing. Zo vond hij dat alle gemeen telijke bouwwerken ook door de ge meente beheerd moeten worden uit het oogpunt van doelmatigheid. Dat zou betekenen dat de Recreatiestich ting niet meer op het zwembad hoeft 'te passen'. De VVV mag van Bakker een vereni ging blijven. Teso, RST en TVO zou den een aparte promotie-instelling moeten vormen die bij gebleken ge schiktheid met de vereniging kan fuse ren, mits de leden dat willen. Ook bij zijn plannen om de vierde fase van de Ouwe Ulo te bouwen wordt geen be drag genoemd, wel wijst hij in een bij lage op de zeer ruime subsidiemoge lijkheden die bijvoorbeeld een regeling als 'jongeren bouwen voor jongeren' biedt: 75% voor een leerlingenbouw plaats. Hij wijst erop dat zijn plan vol doet aan alle investeringscriteria van het college: het komt ten goede aan brede laag van de bevolking, het levert subsidie op en er zit werkgelegenheid aan vast. vierde fase dorpshuis bouwen Gerbrand Poster:wij drongen een paar maanden terug ai aan op een visserijmotie De VVD-fractie wil ƒ250.000,— uit de gemeentebegroting 1986 reserveren als eventuele financiële garantie voor een zwemparadijs in De Koog. Fractievoorzitter Gerbrand Poster maakte vanmiddag in de algemene be schouwing van zijn partij duidelijk dat de overheid eigenlijk niet op de stoel van de ondernemer moet gaan zitten. „De overheid moet alleen het juiste klimaat scheppen. Het zwemparadijs is echter van een groot alge meen belang dat hiervoor een uitzondering gemaakt mag worden". Algemene beschouwing Gerbrand Poster Het kwart miljoen kan volgens de VVD gereserveerd worden door de post her inrichting raadhuis van drie ton gedeel telijk uit de begroting te schVappen. Aan herinrichting van het raadhuis we gens ruimtegebrek kent de liberale fractie geen hoge prioriteit toe. Vol-, gens Poster komt de bodewoning aan de Parkstraat volgend jaar leeg en deze woning is ruim genoeg om er een ge meentelijke dienst in te huisvesten. Voor aanpassing van de bodewoning wil VVD 50 mille opzij leggen. De rest van het bedrag kan dan vastgehouden worden als van de gemeente een fi nanciële garantie wordt gevraagd voor een zwemparadijs. Gerbrand Poster besteedde in zijn al gemene beschouwing veel woorden aan de discussie rond het voort bestaan van de VVV en moest meede len dat zijn fractie wat betreft toe komstig promotiebeleid verdeeld is. Poster herhaalde zijn standpunt dat de VVV als vereniging zoals die nu draait, moet blijven bestaan. Daarnaast moet een 'promotiepoot' worden opgericht die de VVD-er wél met ƒ150.000,— wil subsidiëren. Partijgenoot Joop van der Meer is niet tegen de plannen voor een Stichting VVV Texel Promotie met vijf participanten. Frisse lucht Poster zei dat „er wel orde op zaken" moet worden gesteld bij de huidige VVV. De l-taken van de vereniging moeten bijvoorbeeld zo snel mogelijk worden afgestoten. „De VVV kan zich beter wijden aan de behartiging van de plaatselijke belangen in plaats van reklame maken voor evenementen bui ten Texel". Ook moet men zich dan richten op kwaliteitsbewaking van de plaatselijke akkommodaties. De VVD- er zei het ook wenselijk te vinden dat de WV zich in haar promotiebeleid nog meer dan voorheen gaat richten op de potentiële Texel-toeristen in het gebied Nordrhein Westfalen. „De Duitsers uit deze streek, die qua af stand het dichtst bij ons wonen, zijn over het algemeen minder weergevoe- lig dan de gemiddelde Nederlander. Deze mensen hebben een grote voor keur voor frisse lucht en dat hebben wij in elk jaargetijde volop in voorraad". Video Videolux uit Oudeschild wil gemeente subsidie voor de produktie van de Texelfilm van drie kwartier en Poster zei deze bijdrage graag te wilen geven. „Met eenmalige injectie van ƒ23.625,— kan deze videotape voor nog geen dertig gulden aan het publiek worden aangeboden". Ook wat betreft het beleid rond de re latienota's zitten Poster en Van der Meer niet op één lijn. Zijn harde afwij zende standpunt tegen de relatienota's herhaalde de fractievoorzitter. Van der Meer volgt in zijn visie echter de land bouworganisaties die in ieder geval be reid zijn met de hogere overheid te discussiëren over de mogelijkheden en onmogelijkheden van relatienotagebie- den. Poster: .„Ik heb grote angst voor verdere aantasting van ons toch al zo kleine agrarische arsenaal. Verder die nen de boeren die geneigd zijn met de hogere overheid bepaalde financiële af spraken te maken er mijns inziens voor op te passen dat deze afspraken in de toekomst wel gehonoreerd kunnen worden". Poster begon zijn algemene beschou wing met het opsommen van een lijst onderwerpen waar de VVD voor geij verd heeft, zoals reductie rioolbelasting 'voor caravanbezitters en aardgasaan sluitingen in de onrendabele gebieden. Ramingen De VVD-er constateerde met tevreden heid dat het college ondanks de steeds verdergaande rijksbezuinigingen, een sluitende begroting kan presente ren met zelfs nog een redelijk uitge breid investeringsprogramma van 2 miljoen. Over de manier waarop de begroting 1986 is geraamd was deze fractie min der te spreken. De bedragen zijn afge leid van de ramingen van 1985. „Wij vinden dit, in een tijd waarin men kan beschikken over de meest moderne hulpmiddelen, een achterhaalde zaak. Zolang multinationals met hun miljar denomzetten en ingewikkelde admi nistraties er geen enkele moeite mee schijnen te hebben om binnen vier maanden na afloop van het kalender jaar de jaarrekening te presenteren, is het toch vreemd dat een gemeente met een miljoenomzet hiertoe niet in staat is". De fractievoorzitter zei vraagtekens te plaatsen bij de begrotingsposten 'Op zetten studie rationeel wegbeheër' (20 mille) en 'Opzetten studie rationeel groenbeheer' (25 mille). In het ge meentehuis dient voldoende kennis te zijn om dergelijke onderzoeken ter hand te nemen. „Bovendien leert de ervaring dat er na afloop van een on derzoek een rapport wordt gemaakt dat in een of andere lade verdwijnt en na verloop van tijd zoek raakt. Dan wordt het op een gegeven moment zoeken naar het onderzoek". Poster pleitte wederom voor privatise ring van gemeentelijke taken en zei dat hij daarover het afgelopen jaar een col legestandpunt of nota had verwacht. Net als vorig jaar werd geconstateerd dat verlenging van de havenkade in Oudeschild van wezenlijk belang is voor de Texelse visserij en Poster was blij *dat het college die mening binnen kort duidelijk op papier wil uitdragen. „Enkele maanden geleden brachten wij al een motie ter ondersteuning van de beroepsvisserij op tafel. Die motie werd toen door het college onder schreven. Wij zullen uw motie wel steunen", waarbij hij opmerkte dat goed besturen betekent dat men oog heeft voor de zaak waar het om gaat en dat het niet geeft welke partij een motie op tafel legt. De VVD-er besloot zijn algemene be schouwing vanmiddag met een posi tieve opmerking. De herinrichting van het centrum van Den Burg wordt in overleg met de middenstanders en burgers aangepakt. „Wij hebben hier jaren op gehamerd en kunnen nu op gelucht adem halen. Dat doen we dan ook", aldus Poster. Met de verkiezingen in het vooruitzicht merkte de VVD-er nog op dat zijn fractie zich „voor het grootste deel" heeft kunnen vinden in het collegebe- leid. „Wij hopen daarom dat de Texel se kiezers zullen aangeven dat dit be leid kan worden gecontinueerd". ocksdorp moest zaterdag naar Ikmaarse Boys, een moeilijke te- instander die de tweede plaats in competitie bezet. De uitslag «erspiegelde het krachtsverschil: tmaarse Boys startte overweldigend speelde met aanvallend goed ver- argd voetbal in het eerste half uur de Jrpers bijna van de mat. In de tiende inuut kon de rechtsbuiten van Alk aar de bal van dichtbij inschieten. geen vijf minuten later werd het -0 toen de bal uit een melée van «Iers door de midvoor van de Boys fiter doelman Veltman werd gescho- n. Cocksdorp kon maar moeilijk vat i|gen op het agressieve spel van de genstander. Dit kwam mede doordat Boys lichamelijk sterker waren en tegen de jonge durpers goed uit ritten. Ondanks de 2—0 voorsprong aakten de Alkmaarders vaak verve lende en onnodige overtredingen. Kort voor de rust werd het nog 3 0 toen een bal niet goed werd weggewerkt in de achterhoede ondanks verwoede po gingen van Hein Paul Siebinga om dit te verhinderen. Kleedkamer Na de rust een geheel andere wedstrijd. Cocksdorp had een verse kracht ingebracht en enkele wijzigin gen binnen het team aangebracht en Alkmaarse Boys had zijn grimmigheid in de kleedkamer gelaten. Ondanks het goede begin van SVC moest de ploeg toch lijdzaamtoezien hoe na vijf minu ten spelen de aanvoerder van de Boys de bal uit een voorzet in één keer op de slof nam en voor 4—0 tekende. Toen iedereen dacht dat Alkmaar ging doordrukken kwam de kentering. Uit een pass van Gerrit Koorn verscheen Henk van der Star alleen voor de Alk maar goalie, tijdens het omspelen van de doelman belandde de bal op de paal, maar de goed meegekomen Herm van der Beek zorgde voor het beslissende tikje zodat het 4 1 werd. Kort na deze treffer een bijna identieke situatie waarbij in dit geval de laatste man van Alkmaarse Boys de bal op de doellijn wegschoot. Cocksdorp bleef komen maar had bij enkele schoten zeker geen geluk. Alkmaar probeerde het nog wel met snelle uitvallen die niet van gevaar waren ontbloot. In de 35ste minuut redde doelman Roel Velt man bekwaam op een harde schuiver in de linker benedenhoek. De durpers wilden meer maar kregen in de slotfa se geen echt uitgespeelde kansen meer. Paal 19-IBS 1-4 Vitaminebron-Strandplevier 2 1 —4 THT-Reizenbureau 2—3 Wielewaal-JPK 3—2 Strandplevier 1-Rob-Rudy-Karin 1—4 Sommeltjes-Beerekuil 2 3 De Koo^el-Hordifood 5 0 DL-Schuimkraag 4—1 Taveerne-Garfields 4—1 Super Trio-Graaf Spuiterij 1—4 Huisvrouwenleague: Pins-T. Fords 816 416 Will-CMC 1 -12 Tabakshop Mets-Stumpers 6—7 In een zeer spannende wedstrijd heeft De Koog een benauwde 1—0 overwinning behaald op het bezoe kende Koedijk. Het enige doelpunt werd een kwartier voor het einde gemaakt door Dirk Barends. Beide partijen waren goed aan elkaar gewaagd, hoewel de beste kansen toch wel voor De Koog waren. In de eerste helft kreeg De Koog de beste kansen via Jaap van Kranen burg, die alleen voor de keeper ver scheen. Tot tweemaal toe wist de kee per zijn inzet te keren. Koedijk kon zich in deze eerste helft geen enkele goede scoringskans creëren, hetgeen een verdienste was van de sterke Ko- ger defensie, vooral door de routine van het centrale verdedigers-duo Cees en Jan van Beek en keeper Charles Ipenburg. De ruststand was dan ook 0-0. In de tweede helft zakte het spelpeil iets terug, maar steeg de spanning, naarmate de tijd verstreek. Cees van Beek was dicht bij een doelpunt maar zijn afstandschot ketste af op de paal. Enkele minuten later was het weer Cees van Beek die de buitenspelval omzeilde en alleen doorging. Hij werd echter op grove wijze onderuitgehaald, waardoor zijn scoringskans hem ont nomen werd. Koedijk kwam in deze tweede helft slechts tot één reële sco ringskans. Een verrassend afstands schot kon door keeper Ipenburg met veel moeite tegen de lat getikt worden. Tien minuten voor tijd kwamhet ver lossende doelpunt voor De Koog. Jaap van Kranenburg omspeelde enke le verdedigers en legde de bal terug op de inkomende Dirk Barends, die keihard uithaalde: 1 0. In de resterende minuten werd er nog al nerveus gespeeld, maar de defensie hield stand en stelde de toch wel ver diende overwinning veilig. Beide Tetak-teams speelden zaterdag een thuiswedstrijd in sportzaal De Fer- rever tegen teams van Doko uit 't Zand, Doko bleek beter te tafeltennissen. Tetak 1 ontvang Doko 2. Binnen de kortste keren stond Tetak al met 5 0 achter. Toen kon Fred Mosk wat te gengas geven, hij won zijn wedstrijd in 2 sets: 21-13 en 21-19. De resterende vier partijen werden ook weer kansloos door Fred Mosk, Frans Room en Max Hagedoorn verloren, waardoor de eindstand een 1—9 nederlaag werd voor Tetak 1. De spelers van Doko 2 waren duidelijk een klasse beter en gaan tot nu toe ongeslagen aan kop in de 4de klasse en zullen zeer waar schijnlijk kampioen worden. Het Tetak-jeugdteam ontving Doko 3. Ook het Texelse jeugdteam was kans loos. Hier werd door Mirjam Gerritsen. Melanie van der Kooi en Hans Segers zelfs geen set gewonnen. Het werd zodoende een duidelijke 10—0 neder laag voor de Tetak-jeugd. Ook dit Doko-team gaat ongeslagen aan de leiding. Zaterdag gaan beide teams naar Schoort om daar tegen Duintreffers aan te treden. Gerard Rijk uit Den Burg slaagde aan- de Vrije Universiteit te Amsterdam cum laude voor het staatsexamen economie.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7