Videolux heeft eigen studio }emeente moet iet deelnemen i Texel-promotie ,,Zuid Eierland" met klucht Cees de Waal opende 'Lichtstudio' Chinees restaurant Azië kreeg nieuw interieur ,,De Zwaan" werd bruin café RK TERPSTRA IN ALGEMENE BESCHOUWING: DAG 29 OKTOBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 den. Gebleken is dat men ook met een kleiner budget effectief kan wor den. Is er toch meer geld nodig, dan zal dat uit de promotiepot moeten ko men. De hogere subsidies die de ge meente aan het Natuurrecreatiecen- trum zal moeten geven ter compense ring van lagere rijksbijdragen mogen evenmin zonder meer ten laste van de welzijnsuitgaven van de gemeente ko men; ook hier is sprake van een toe ristisch belang, een zaak van Texelpromotie. Terpstra zei dat zijn fractie ƒ85.000,— beschikbaar wil blijven stellen voor de bijdrageregeling voor het oude land. VVD, Texels Belang, PSP en CDA wil len dat terug brengen naar ƒ25.000,—. Terpstra vond het inpassen van nieuwe gebouwen in het Texelse landschap belangrijk. Het zou bovendien niet konsekwent zijn om wèl twee ton be schikbaar te stellen voor instandhou ding van gemeentelijke monumenten en niets te doen aan inpassing van nieuwbouw. Het zou dan bijvoorbeeld mogelijk zijn dat naast een met subsi die gerestaureerde stolp een lelijke be tonnen schuur verrijst. Spreker vroeg om spoedig overleg over deze kwestie. De sociale uitkeringen van de gemeen te (RZ, RWW en Bijstand) zijn sterk gestegen: ƒ760.000,— in 1980; ƒ1,8 miljoen in 1983 en ƒ1,41 miljoen in 1986. Hieruit blijkt hoe belangrijk ver betering van de werkgelegenheid is. In dit licht acht het Pakt een subsidie voor „Videolux Productions" in begin sel voor inwilliging vatbaar, temeer daar er voor weinig geld ook nog een goed stuk promotie voor Texel uit kan voortvloeien. Wat betreft ruimtelijke ordening werd gewezen op de omstandigheid dat het mooie Texel gevaar loopt, als alles op zijn beloop wordt gelaten. Er moet duidelijk beleid zijn, dat voor iedereen geldt en dat zekerheid geeft. De na- tuurbelangen, met name bij de Wad denzeeplanologie, moeten niet altijd op het tweede plan geschoven worden. Aan de Pakt-beschouwing was een fi nanciële verantwoording toegevoegd, waarin voor alle genoemde ext-ra uitga ven dekkingsmidelen werden voorgesteld. De toneelclub Zuid Eierland heeft een klucht in studie genomen, die op een nog nader te bepalen avond medio ja nuari zal worden opgevoerd in de ka pel Bethel". Het drie bedrijven tellen de stuk heet ,,Opa ziet spoken" en is geschreven door Aad Caspers. De re gie is in handen van de heer C. Oosterhof. ondernemers- aktiviteiten Cees de Waal heeft tegenover zijn cadeauwinkel aan de Binnenburg een 'Lichtstudio' geopend. Dat is een klein winkeltje waarin uitslui tend moderne verlichting wordt verkocht voor de woon- en slaapkamer. Vorig jaar had hij in dezelfde ruimte een winkel met curiosa, maar dit be drijf vergde nogal wat organisatie en bovendien was het een seizoenbedrijf. De lampenwinkel zal het hele jaar open zijn en de inkoop, hoewel de ar tikelen van een groot aantal leveran ciers betrokken worden, kost minder tijd dan de inkoop van curiosa. De collectie lampen in de „Lichtstu dio" vertoont vooral veel witte kleuren, maar ook felle kleuren ontbreken niet. De Waal gelooft dat er voor zijn han del een gat in de markt is. Hij mikt op de wat minder dure merken, hoewel hij een gerenommeerd merk als bij voorbeeld Dijkstra aan de hand van foldermateriaal ook kan leveren. Het interieur vergde weinig aanpassin gen en wat nodig was werd door hemzelf veranderd. De winkel zal be mand worden door hemzelf en door zijn vrouw, vanuit de andere zaak in de Binnenburg. John Smit (links) en Peter Dral bij hun montagetafel. ondernemers - aktiviteiten Het filmbedrijf Videolux heeft sinds enkele weken een eigen on derkomen. De firma huurt een ge deelte van het pand Schilderweg 251, de voormalige kantoorruimte van De Wit in Oudeschild. In dit onderkomen is een ruim kantoor met daarnaast een studio van 30 m2 ingericht. Nu Videolux een eigen dak boven het hoofd heeft en er niet meer gemonteerd hoeft te worden in de re portagewagen, is een U-Matic montage-eenheid aangeschaft. Een ap paraat met tal van technische moge lijkheden en twee monitoren. Met deze montagetafel is het mogelijk van stuk jes film 1/24 seconde in een video band te monteren. Een tijdslimiet die in de praktijk eigenlijk niet gebruikt wordt omdat een dergelijk kort beeldje voor de toeschouwers nauwelijks waarneembaar is maar dat wel aan geeft dat er zeer nauwkeurige lassen gemaakt kunnen worden. Effecten Met de montage-eenheid kunnen ook video-effecten opgeroepen worden, al leen de belettering van de films wordt nog aan de vaste wal uitgevoerd. In de studioruimte is ook een audio- hoek voor het maken van geluidsopna men en het inspreken van films. Videolux begint langzamerhand naam te maken in Noordholland en is mo menteel bezig met een film over veilig heid op booreilanden, een opdracht van een cateringbedrijf in samenwer king met de NAM. Daarnaast wordt druk gewerkt aan de voltooiing van de ,Texelfilm", een rol prent van 45 minuten waarin door 35 ^Kondernemers-aktivitëiteri.'^^ Nadat twee maanden geleden de grote achterzaal van Chinees restaurant Azië werd opgeknapt, is ook de kleinere voorzaal aangepakt. Eigenaar C.K. Choo is hier rigoreuzer te werk gegaan dan in de grote zaal, mede omdat de ze ruimte niet wordt gebruikt voor an dere activiteiten, zoals klaverjassen. De voorzaal met oorspronkelijk 56 zit plaatsen had in feite nog het interieur van de Oranjeboom, afgezien van wat Chinese lampen en schilderijtjes. Van dat oude interieur is nu niets meer te herkennen. De grote houten bar is ver dwenen en heeft plaats gemaakt voor een klein buffet in Chinese stijl. De ruimte is in tweeën gesplitst door een wand met een poort en ook tus sen diverse tafels staan kleinere schei dingswanden. Alle wanden zijn be kleed met blauwe en rode stof en ver sierd met houtsnijwerk en schilderijen. Het plafond van de oude Oranjeboom- bar is blijven zitten maar zodanig be timmerd dat er nu sprake is van een verlaagd plafond. Choo heeft ook dat plafond aangepast aan de stijl van het restaurant: het is nu een dak dat doet denken aan de architectuur van Chine se tempels. De c.Vrradiatoren zijn weggewerkt in de wanden en ook de vloerbedekking is van Chinese snit. De voorzaal wordt maandag officieel geopend met een feestje voor vrienden en kennissen. Daarna is het de bedoeling dat Chi nees of Indisch eten wordt afgehaald bij de grote centrale bar in de achter zaal. Het interieur werd aangebracht door een gespecialiseerde firma van de vaste wal. IBS vernieuwde de electri- sche installatie en de fa. Veltkamp te kende voor het loodgieterswerk. plaatselijke bedrijven reclame wordt gemaakt voor hun nering. We zagen een deel van deze film en het moet gezegd dat de reclame onopvallend in het filmverhaal is verwerkt. Daarnaast is een promotiefilmpje over het groot ste waddeneiland gemaakt dat acht minuten duurt en op beurzen ed. ver toond kan worden-. De lange Texelfilm wil Videolux aan toeristen verkopen. Ook voor enkele grote Texelse bedrijven worden momenteel video-documentaires gemaakt en vol gens de firmanten Peter Dral en John Smit kunnen geinteresseerden een kijkje nemen in de studio. Daarvoor is het wenselijk een afspraak te maken (tel. 5153) omdat men anders bijvoor beeld zou kunnen storen bij de geluid sopnamen. Dral: ,,De videoreclamewe reld is een kwestie van mond op mond reclame. Het heeft voor ons geen zin folders ed. te laten maken. De poten tiële klant kun je het beste confronte ren met de produkten die je maakt. Dan heeft hij pas een idee wat we kunnen". Het bemiddelingsbureau New Look van de Texelaar Herman Lauers is door Videolux ingeschakeld om het bedrijf een grotere naamsbekendheid aan de vaste wal te geven. Ook heeft Videolux het correspondentschap van het NOS journaal verworven. Laatsge- noemde instantie heeft inmiddels be langstelling voor de beelden die het Texelse bedrijf op de booreilanden maakte. De exploitatie van café De Zwaan is sinds het afgelopen weekend in andere handen. Hans en Marijke de Beer zwaaien er nu de scepter. Ze hebben het bedrijf uitgebreid en van een nieuw interieur voorzien. Onder de vorige exploitanten, Renee Geurtsen en Dick Witte, was ,,De Zwaan" een café met een modern in ferieur en regelmatige muzikale activi teiten Hans en Marijke de Beer wil len het horecabedrijf een praatcafé la ten zijn en de inrichting moet een huiskamersfeer oproepen. De caféop pervlakte is met 12 vierkante meter uit gebreid maar de opvallendste wijziging is een grote, centrale bar met 35 zit plaatsen. Achtefin het café staat het biljart en de uitbreiding van de ruimte werd benut voor een grote leestafel. De entree van het café is ook veran derd. Er is een aparte hal gebouwd achter de voordeur en boven de bar is een verlaagd plafond aangebracht om de ruimte,intiemer te doen lijken. Met de kleuren rood-bruin en oud-rose op wanden, vloer en plafond wordt die sfeer nog versterkt. Traditie De Beer weet dat op de exploitatie van het café de laatste jaren geen ze gen rust. ,,We hebben toch de naam De Zwaan aangehouden omdat die naam traditie heeft. Het is een begrip en we hopen dat het net zo'n gezellig praatcafé wordt als het vroeger was", aldus Hans de Beer. Naast dranken worden kleine hapjes verkocht zoals saté, tosti e"n hambur gers en ,,De Zwaan" kent op werkda gen van 17.00 tot 19.00 uur het 'Bitteruurtje'. Dan worden de gasten getracteerd op kleine hapjes. Maan dagmorgen is ,,De Zwaan" vanaf 10.00 uur geopend en de andere zes dagen van de week vanaf 11.30 uur. Verder is er een dartbaan en een spelletjeshoek met o.a. sjoelbakken. De verbouwing werd met behulp van familie en kennissen in drie weken ei genhandig uitgevoerd en vooral de bar met koperbeslag is de trots van de nieuwe café-eigenaars. Pakt-fractie in de gemeenteraad vindt dat de gemeente tmoet deelnemen in de stichting Texel-promotie. Gezien moeilijke situatie waarin de toeristische bedrijfstak zich its bevindt wil de fractie het eerste jaar nog wei de ge- igde f150.000,beschikbaar stellen maar daarna moet de- lemeentelijke bijdrage in drie jaar worden afgebouwd. bedrijfsleven zal dan deze kostenpost voor zijn rekening iten nemen. js bleek uit de algemene be- auwing van het Progressief Ak- id Texel (Pakt) die vanmiddag e begrotingsvergadering werd igelezen door Dirk Terpstra. Pakt vindt dat het gemeente- :uur de taak heeft voorwaarden cheppen voor bedrijfsontwikke- maar dat het verkopen van il in de meest brede zin een (is van het bedrijfsleven. Als gemeente zelf deelneemt in een hting die zich met promotie be houdt, is dat dus strijdig met opvatting. bedrag van ƒ150.000,— dat het wel wil toestaan, werd een 'start- idie' genoemd. Een andere Pakt- ing die uit de algemene beschou- :naar voren kwam betrof de veer- it. De minister van Verkeer en iistaat wil met Teso een privaat- ;elijke overeenkomst sluiten (een Convenant) en het Pakt vindt dat bij afspraken moeten worden ge it inzake de veertarieven, in het inder de tarieven voor de Texe- Er zal dan wel aktie gevoerd iten worden om de gelden die voor nodig zijn van het ministerie te krijgen. Verloren Pakt beschouwt haar strijd tegen ianpassing van de havens ten be te van de dubbeldekker definitief doren. ,,Van de activiteiten op 't ntje blijven wij ons distantiëren, ht eventueel in een later stadium en dat elders verkeersproblemen taan door dit gebeuren, dan zullen raar ons beste vermogen meewer- aan te nemen maatregelen", omvangrijke (19 velletjes) algemene houwing van het Pakt ging vrij oerig in op de gevolgen die het fi- oieel beleid van het rijk heeft voor ;emeenten, met name de kortingen Je gelden die het rijk uitkeert aan jemeente en het steeds verder lasten van de inkomstenpositie van iociale minima. Het Pakt vindt dat onevenredig deel van de rijksbezui- igen op de gemeenten worden af- enteld waardoor de gemeentelijke (gelegenheid onder druk staat en •teringen onmogelijk worden ge- 1 Op Texel is desondanks nog geïnvesteerd maar dat gebeurt geld uit de vrij forse reserves rover de gemeente beschikt. En de uitkeringen aan de sociale mi- a betreft werd opgemerkt dat de sedeling' van de Nederlandse be ing nog steeds wordt doorgevoerd. De acht miljard verhoging van het na tionale inkomen wordt verdeeld tussen het bedrijfsleven, met extra bevoorde ling van hogere inkomensgroepen en rentetrekkers, terwijl uitkeringsgerech tigden en overheidswerknemers blij mogen zijn als hun koopkracht in stand blijft. Terpstra kritiseerde ook de herziening van het sociale stelsel en ci teerde de CDA-er Veldstra die vindt dat een stelselherziening tot doel moet hebben dat zoveel mogelijk mensen uit de bijstand moeten worden gehouden. Ook plaatselijk Dit zijn dus zaken van landelijke poli tiek, maar Terpstra vond dat ze niet onbesproken konden blijven omdat de gemeenten met de gevolgen ervan worden geconfronteerd. Het versneld doorschuiven van mensen naar de bijstand heeft financiële gevolgen die niet volledig door het rijk worden gecompenseerd. Tevreden toonde de Pakt fractievoorzit ter zich over de toepassing van de nieuwe comptabiliteitsvoorschriften waardoor de begroting een goed beeld geeft van de financiële situatie waarin de gemeente verkeert. Ontevreden daaren tegen was Terpstra over het uitblijven van een „geschreven verant woording" bij de verschillende hoofd stukken van de begroting. Er is geen collegevisie te vernemen want het blijft bij een technische toelichting op de cijfers en het citeren van rijkscirculai res. Dat neemt niet weg dat het Pakt zich in grote lijnen wel kan vinden in de voorstellen die in de aanbiedings brief van de begroting zijn gemaakt, maar er bleken toch diverse punten te zijn waar men het niet mee eens is. Kritiek kreeg het zg. volumebeleid, een systeem van bezuinigen waarbij 'alles en iedereen' evenveel moet inleveren. Er worden dus geen echte keuzes ge daan. Dat blijkt ook uit het aanspreken van de reserves waardoor de noodzaak om keuzes te doen vooruit wordt ge schoven. De post onvoorzien is daar door 'tot vrijwel nul' gereduceerd. Treurige verhoudingen Een voorbeeld van het merkwaardige financiële beleid dat het college voert, was volgens Terpstra het voorstel tot een belastingverhoging om daarmee het torenuurwerk van de kerk van De Waal te restaureren, terwijl een struc turele grote uitgave, zoals de ƒ150.000— voor promotie, wordt ge dekt door het niet bouwen van een overkapping voor de opslag wegenzout en het niet vervangen van gordijnen in de Burgemeester De Koninghal. „Treu rige verhoudingen die de raad als hoogste orgaan in de gemeente aardig voor schut zetten", aldus Terpstra. Diverse aan- en opmerkingen had de fractie over het gemeentelijke investe ringsplan. Toegejuicht werd de herin richting van het gemeentehuis en het afvoeren van de bodewoning van de woningvoorraad werd daarbij voor lief genomen. De voorgestelde behande ling van de leilinden bij de NH kerk van Oosterend (kosten ƒ15.000,— werd geaccepteerd, maar als zou blij ken dat de bomen binnen redelijke ter mijn niet te redden zijn, zouden ze vervangen moeten worden. Met de herinrichting van het dorpsplein in De Koog gaat het Pakt akkoord (kosten ƒ35.000,— onder voorwaarde dat een derde van de kosten door de initiatiefnemers wordt betaald. Anti alcohol Van de gemeente verwacht het Pakt een „voorbeeldig beleid" inzake de bestrijding van alcohol en andere drugs: beperkt of helemaal geen alco hol bij officiële bijeenkomsten in het raadhuis en meer voorlichting aan vooral jongeren. In tegenstelling tot het college wil het Pakt de post van ƒ25.000— voor het vernieuwen en impregneren van de to neelgordijnen van de Burgemeester De Koninghal niet schrappen. Het Pakt wil zelfs een extra uitgave voor deze zaal, nl. voor een overvloer (ƒ11.000,— zo dat de zaal optimaal kan worden ge bruikt. Het Pakt wil dat bij de aanleg en renovatie van speelgelegenheden reking wort gehouden met de creativi teit van de kinderen: zand- en water partijen en losse materialen; niet uit sluitend 'vaste' voorzieningen. Voetpad Ook werden enkele nieuwe investerin gen voorgesteld: doortrekken van het voetpad langs de Langeveldstraat in De Cocksdorp (ƒ32.000,— waardoor een wandelroute compleet wordt ge maakt en er een scheiding komt tus sen voetgangers en het steeds drukke re verkeer. Een ander voorstel was het herinrichten van de Wezentuin (ten koste van ƒ105.000,— omdat het 'hoog tijd' wordt gevonden eindelijk eens wat te doen aan dit groene hart van Den Burg. Nu de bouwactiviteit rond het park is afgesloten is de tijd er rijp voor. De post kan onder andere worden gefinancierd met de ƒ65.000,— die het college wou uitgeven aan een parkeerterrein in de Wezentuin; het Pakt is tegenstander van dat laatste. Het Pakt hoopt dat er in 1986 een re gering komt die de gemeenten positie ver tegemoet treedt, zodat er verbete ring komt in de financiële situatie. De begroting van de gemeente moet in tussen sluitend blijven, maar ook werd door Terpstra opgemerkt dat zijn frac tie zeer terughoudend staat tegenover belastingverhoging. Terpstra zei ervan uit te gaan dat de plannen om het gemeentepersoneel met twee tot drie arbeidsplaatsen te verminderen van de baan zijn, omdat de salarismaatregelen van het rijk al hebben veroorzaakt dat de salarispost met twee ton is verminderd. Het ta kenpakket van de gemeente is trou wens zodanig dat er geen enkele re den is voor personeelsinkrimping. Geïnformeerd werd wat het college doet aan 'scholing' van het personeel. Een andere vraag betrof de brandpre ventie. Wordt het beleid in deze weer wat actiever? Auto-arm centrum Sprekende over het verkeer drong Terpstra aan op het terugdringen van het autoverkeer uit het centrum van Den Burg. Op korte loopafstand is vol doende parkeerruimte en daarom hoe ven er in het centrum ook niet zoveel parkeerplaatsen zijn. Ook fietsen, voor al bromfietsen moeten tijdens de druk ke dagen zoveel mogelijk worden ge weerd. Verder werd geïnformeerd naar de stand van zaken met betrekking tot overname van de gemeentelijke aande len van de AOT door de NZH. Het Pakt voelt weinig voor gemeente lijke financiële betrokkenheid bij het aantrekken van bedrijven; het beleid moet alleen voorwaarden scheppen. Het college wekt de indruk toch meer te willen doen in de toekomst. Sprekende over culturele en recreatieve voorzieningen, wees Terpstra op de bi bliotheek die momenteel niet behoor lijk kan functioneren. Het Pakt is het eens met het bezwaar dat de biblio theek heeft ingediend tegen het soci aal cultureel plan. Geld voor de biblio theek kan wellicht beschikbaar komen als de toeristische functie ervan wordt erkend. Verder werd een lans gebroken voor het uitlenen van kunst, waarvoor een startsubsidie gerechtvaardigd is. Zwembad-tekort Het Pakt is het eens met het bezwaar van de Recreatiestichting tegen de ge korte gemeentelijke bijdrage in het ex ploitatietekort van het zwembad. Het Pakt zou dus ƒ43.000,— meer willen geven zodat het totale tekort wordt gedekt. Argument is dat de RST alles in het werk heeft gesteld om de ex ploitatie zo gunstig mogelijk te maken, het zijn uitsluitend de teruglopende bezoekersaantallen die de tegenvallen de cijfers hebben veroorzaakt. Het Pakt blijft van mening dat op het zomerrecreatiewerk bezuinigd kan wor- belastingverhoging voor herstel van torenklok?.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9