Cjroen '2wartsJ~exels in het harL, ïemeente doet mee iet VVV promotie H „Waar zijn de grenzen van de bureaucratie?" aad van State irnietigt raadsbesluit (HAD VERRASSEND OVER DE STREEP Nu in de buidel tasten voor meer kwaliteit..... Krakeling-bejaarden won in gen opgeleverd :r|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.029 DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 je; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, josterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der I, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. dvertenties, abonnementen, etc.: yeld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ir haast niemand meer op had gerekend, gebeurde don- dagavond toch nog: een ruime meerderheid van de ge- lEnteraad ging akkoord met de herstruktureringsplannen de VVV en stelde de gewenste financiële middelen voor motie en dienstverlening beschikbaar. De algemene be- ouyvingen die dinsdag werden gegeven, hadden een heel j'lere indruk gewekt maar blijkbaar heeft zich daarna een ningsverandering voltrokken onder druk van de omstan- .heden of argumenten. (belangrijk verschil met eerdere rstellen inzake de VVV subsi- ing is dat het bedrag van "000— dat de gemeente maxi- il beschikbaar stelt als vergoe- van het informatiewerk en de ice van de VVV niet aan de iw op te richten promotiestich- wordt gegeven maar aan de in de huidige verenigings- m. De VVV-leden moeten zelf Br weten of zij de stuktuur van fereniging willen veranderen, gemeenteraad wil dat niet met afdwingen. bedrag van f150.000— dat jaarlijks promotie wordt gegeven, gaat naar de nieuwe stichting, waarin it de gemeente ook Teso, TVO, en VVV participeren, it was de vreugde bij de op de pu- ;e tribune zittende VVV directeur nkele bestuurders toen alle partijen live Pakt en PSP zich uitspraken gevraagde steun. Het was in- 'laad een belangrijke barrière op de naar een solide financiële basis het VVV werk, maar de belang- te hindernis moet nog worden ge ien: volgende week zullen de VVV n een uitspraak doen. Hoopgevend was een in meer dan één opzicht pgevende discussie die zich don- agavond over deze zaak in de izaal ontwikkelde. Ook de PSP en Pakt lieten er geen twijfel over aan dat voor hen het toerisme de ïomische bestaansbron met de iste ontwikkelings- en uitbrei- ismogelijkheden is en dat de ge nschap zich. offers moet ge sten om die broodnodige ontwik- keling mogelijk te maken. Het verschil van mening betrof de wijze waarop; al gemeen was de bereidheid aanwezig om er vele tonnen in te steken. Dirk Terpstra van het Pakt (tegenstander) hield op een gegeven moment een zó gloedvol betoog vóór verbetering van de recreatieve kwaliteit van Texel en de verbetering van de werkgelegenheid, die hieruit zal voortvloeien, dat Ate Rienstra van het CDA (voorstander) zich liet ontvallen dat het leek of een VVD-er aan het woord was geweest... Zoals bekend wilde Terpstra de ge vraagde f150.000,— voor promotie maar voor één jaar beschikbaar stel len. Het jaar daarop zou de gemeente lijke bijdrage tot f100.000,— terugge bracht moeten worden het derde jaar tot f50.000,— en tenslotte tot niets. Het principiële argument van het Pakt was nl. dat de gemeente niet in de za kelijke promotiestichting moet partici peren. Na een paar jaar van gemeen telijke bijdragen bij wijze van stimule ring zou het bedrijfsleven de kar moe ten trekken. De PSP wilde wel de ge vraagde bedragen beschikbaar stellen, echter niet voor promotie maar voor kwaliteitsverbetering van Texel als toe ristenoord. Peter Bakker verwachtte daarvan meer reclame-effekt dan van de promotie-aktiviteit. afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de Stichting Texelse 'traad in het gelijk gesteld in het conflict met de Gemeente Texel de korting op het zomerrecreatiewerk. uitspraak kwam als een verrassing de Sportraad, nadat eerder een oek om schorsing van het raads- iit, zodat de partijen nog eens elkaar in discussie konden gaan de omstreden raadsbeslissing, de Arob-rechter was afgewezen, notivatie van de uitspraak wordt niet openbaar gemaakt. Over t weken krijgen de betrokken par- die toegestuurd. tab-uitspraak werd donderdaga- bekend gemaakt in de bestuurs- idering van de Sportraad. Daar Ie men zich uiteraard verheugd de beslissing maar de schriftelijke 'atie zal worden afgewacht voor- et bestuur mogelijk stappen on- eemt om de gekorte 30 mille over en 1985 en volgend jaar alsnog te len. Weloverwogen lemeenteraad nam in de begro- wergadering van 1983, op voorstel de Pakt-fractie het besluit op het jerrecreatiewerk te bezuinigen. De bg van 55 betekende dat men Nile overhield voor uitvoering van Pktiviteitenprogramma en voor de 'van State betoogde de Sport- dat er alsnog een „afgeslankt ak- "tenprogramma" uitgevoerd kon en door onder andere de huis- hgseisen van het college te „ne- Het college had in 1983 name- jepaald dat de recreatieleiders zo niet meer in gebouwen mochten in die daarvoor niet waren imd. Het mobiele team werd voor die tijd altijd ondergebracht in kleedka mers van een voetbalvereniging. Die eis betekende een verhoging van de subsidie met f18.500,—maar dat was geen reden voor de raad om het werk te korten. Het Pakt vond dat de Texel se ondernemers meer geld in het zo merrecreatiewerk moesten steken om dat het zomerrecreatiewerk een service is aan toeristen. Het college was fel gekant tegen korting maar de raad besliste anders. In het pleidooi voor de Raad van State voerde de Sportraad aan dat het besluit-„niet weloverwo gen" was genomen. Het kwam onverwacht, het zomerre creatiewerk was niet geevalueerd en toen dat na het raadsbesluit wel ge beurde (naar aanleiding van een be zwaarschrift van de Sportraad), was er volgens de Sportraad geen sprake van discussie maar van vasthouden aan het Pakt-standpunt. Ter illustratie dat de korting van 30 mille „een toevallig bedrag was" aangevoerd werd dat de raad later gedeeltelijk op haar besluit vorming terug kwam door een extra subsidie van f7.500— van de Wel- zijnsstichting goed te keuren en daar naast zelf nog f4.500,— beschikbaar stelde. Dit geld was nodig om een lei der van het mobiele team te kunnen aanstellen. „Het raadscompliment voor onze inspanningen en creativiteit stemt ons wat bitter. Een feit is dat vrijwilligers hun tijd hebben moeten besteden om de haalbaarheid van dit werk weer mogelijk te maken" aldus het pleidooi voor de Arob-rechter. Die stelling van de PSP-er Bakker was uiteraard een duidelijke afwij zing van de voorstellen, maar voor de gedachte erachter kreeg hij bij val. Er waren meer raadsleden die vonden dat Texel met alleen pro motie zijn doel niet of slechts ge deeltelijk zal bereiken. Er zal ook geld uitgetrokken moeten worden voor seizoenverbredende voorzie ningen in de vorm van een zwem paradijs en andere maatregelen die aanbevolen zullen worden in het eindrapport van het onderzoek dat het bureau Oranjewoud momenteel verricht. Ate Rienstra vond zelfs dat de gemeenteraad binnenkort met een „intentieverklaring" moet komen waarin de bereidheid wordt uitgesproken zeer aanzienlijke fi nanciële middelen beschikbaar te stellen voor die noodzakelijke voorzieningen. Wethouder Klaas Barendregt (VVD) opende de discussie met een kort en klemmend pleidooi voor de bundeling van financiële kracht die zich thans voltrekt en waarbij de gemeente niet mag achterblijven. Aan de noodzaak twijfelt niemand meer. De negatieve toeristische ontwikkeling heeft zich de laatste tijd versterkt doorgezet. Hoe langer wordt gewacht, hoe moeilijker het wordt om ooit nog uit deze spiraal te komen. Hij benadrukte dat het „dienstverleningsgeld" op basis van kontrakt aan de huidige VVV zal wor den gegeven en het promotiegeld aan de nieuwe stichting, zonder dat daarbij verder voorwaarden worden gesteld. Redelijk Barendregts partijgenoot Gerbrand Poster, voorstander van de huidige VVV als vereniging met daaraan toege voegd een „promotiepoot", zei zich „redelijk" te kunnen vinden in de voorstellen en zorgde daarmee voor de eerste zucht van verlichting bij de gespannen luisterende VVV mensen. Poster werd namelijk gerekend tot de tegenstanders. Joop van der Meer mo tiveerde zijn reeds bekend positieve opstelling door te wijzen op de werk gelegenheid op Texel die anders ern stig in gevaar zou komen. Dirk Terpstra verkondigde zijn reeds omschreven standpunt en wees erop dat bij de door hem voorgestelde „af bouwregeling" steeds meer gemeente geld beschikbaar komt ter financiering van kwaliteitsverbetering op Texel, wat minstens zo nodig is als promotie. PSP-er Peter Bakker bepleitte een meer radicale uitvoering van hetzelfde idee. Hij vond het maar treurig dat er blijkbaar niet eens geld genoeg is om Texel behoorlijk schoon te houden. „Als het mogelijk is om een stad als Parijs schoon te houden,, moet dat op Texel toch ook kunnen". Bakker bet wijfelde of het TVO in staat zou zijn vijf jaar lang telkens f150.000— in pro motie te steken. Van harte Het betoog van Jan van Asselt na mens Texels Belang maakte duidelijk dat de zaak gewonnen was. Hij zij de voorstellen van het college „van harte" te ondersteunen. Hij vond het mooi dat de gemeente door deze wijze van financiering geen dicaat oplegt aan de VVV en vond elke VVV-struktuur waartoe de leden zelf beslissen, acceptabel. Ate Rienstra (CDA) stelde vast dat men eigenlijk in de verkeerde volgorde werkt. Eerst zou Texel een recreatiege bied met een betere kwaliteit moeten worden en pas daarna zou aan het promoten daarvan moeten worden be gonnen. Dat kan helaas niet, maar Rienstra vond wel dat die kwaliteits verbetering niet op de lange baan mag worden geschoven en dat de raad be reid moet zijn om ook hiervoor in de buidel te tasten. Gelein Jansen (CDA) wilde meer duidelijkheid over de rech ten van de VVV leden in de nieuwe struktuur en wilde de garantie dat de f260.000,— die beschikbaar wordt gesteld voor dienstverlening, ook wer kelijk uitsluitend daarvoor zal worden gebruikt. Lees verder pagina 2 Een deel van de bejaardenwoningen die vrijdag werden opgeleverd. „Ik heb me tijdens deze lange rit wel eens afgevraagd waar de grenzen van onze bureaucratie en democratie liggen. Sommige krachten waren zodanig bezig dat je het nauwelijks nog democratisch kon noemen." Dat zei Johan Bakker, voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg Texel, vrij dagmiddag in verzorgingstehuis St. Jan tot de nieuwe bewoners van de 20 Krakeling-bejaardenwoningen. Die woningen werden met een officieel feestje opgeleverd. Het waren sombere woorden die aangaven dat de voorbereiding van de bouw veel tegenslag had gekend. Loco burgemeester Daan Schilling maakte van zijn hart ook geen moordkuil. „De hoofdinspecteur Volkshuisvesting heeft ooit tegen me gezegd dat huizen bouwen tegenwoordig oorlog is. We hebben die oorlog gestreden. Maar we hebben netjes gestreden en gewonnen". De feestelijke bijeenkomst in St. Jan was in de allereerste plaats bedoeld om de bewoners van de 20 nieuwe woningen met elkaar kennis te laten maken en om een indruk te krijgen van de mogelijkheden die St. Jan kan bieden, zoals het verzorgen van maal tijden, het bieden van eerste hulp in nood, de kapsalon en de soosmidda- gen met spelletjes e.d. De bijeenkomst maakte in de toespra ken echter vooral duidelijk dat er heel veel werk was verzet voor de bouw van start kon gaan. De vreugde over de oplevering waarbij tevens de hele Krakeling-wijk met 65 woningen is vol tooid, was bij alle betrokkenen (en in het verleden soms met elkaar strijden de partijen) dan ook groot. Johan Bakker schetste de geschiede nis van de totstandkoming van de wo ningen. Al in december 1981 had de Stichting Bejaardenzorg aan het ge meentebestuur gevraagd of men bij St. Jan mocht bouwen maar de grondclaim van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten voorkwam een snelle besluitvorming. Uiteindelijk moesten het Bouwfonds, de Woning bouwvereniging en de Stichting Be jaardenzorg het eefis zien te worden over invulling van het braakliggende stuk grond en dat had volgens Bakker heel wat voeten in aarde, „leder had zijn eigen wensen maar we hebben toch een modus gevonden om het alle drie de partijen naar de zin te maken." De voorzitter zei dat de inspanningen van de woningbouwambtenaren Smit en Commijs daarin van groot belang waren geweest. „Zij hebben met we thouder Schilling het bouwkarretje re gelmatig op het goede spoor gezet. Zonder hen was het niet gelukt", aldus Bakker, die ook de heer Ponte prees. Ponte was opzichter bij de bouw. Droevig „Als je die inspanningen van dichtbij meemaakt is het droevig te moeten constateren dat er andere krachten zijn die pogen de bouw te verhinderen, tot op ministerieel niveau aan toe", aldus Bakker. Hij doelde hiermee onder an dere op woordvoerders van de Regio nale Stichting Welzijn voor Ouderen die in het verleden te kennen gaven dat ouderen beter niet in één wijk kon den wonen met jongeren. De Krake ling is een wijk met koopwoningen, HAT-eenheden, huurwoningen en be jaardenwoningen en de stichting was niet gecharmeerd van deze integratie. Bakker: „Het is jammer dat een vere niging die zegt de belangen van oude ren te behartigen zich zo negatief opstelt." De voorzitter dankte aannemer Martin Visser voor zijn inspanningen en zei de indruk te hebben dat er „uitstekende huizen" zijn neergezet. Uit enquetes van de stichting was gebleken dat veel ouderen in Den Burg een bejaarden woning willen betrekken. „Het is zelfs voorgekomen dat er geen animo was voor een leegstaande woning in een buitendorp. Het wordt voor ons een hele klus om te bepalen waar we in de toekomst nog zullen en kunnen gaan bouwen". De bewoners van de nieuwe huizen werden uitgenodigd mogelijke klachten door te geven en een naam voor het complex te bedenken. Trots Loco-burgemeester Daan Schilling (die door W. van Heerwaarden werd aan gekondigd met de woorden: „Hij is klein van stuk maar zeer groot van geest") feliciteerde de nieuwe bewo ners met hun huizen. Hij sprak zijn waardering uit voor de BNG- architecten die een complex hebben ontworpen dat volgens Schilling een aanwinst voor Den Burg genoemd kan worden. „We moesten woekeren met ruimte, veel wensen en weinig geld maar er is een kwaliteitsprodukt uit de bus gerold dat uitstekend oogt. Ik ben daar trots op". Hij zei dat dat ook gold voor de bouwkwaliteit. „De eerste klacht over dit complex moet nog komen". Schilling kon zich voorstellen dat Bak ker en zijn stichting^moeite hadden met de voorbereidingstijd van 2/i jaar. „De maatschappij wordt steeds inge wikkelder. Succes kan pas bereikt wor den als er zeer veel formaliteiten zijn vervuld. Dat werkt wel eens demotive rend maar als je je tanden er in zet kun je nog veel tot stand brengen. Dat is met deze woonwijk bewezen." De BNG-vertegenwoordiger, de heer H. Martijnse, stak ook niet onder stoe len of banken dat er achter de scher men oorlog was gevoerd. „Er is ron dom dit project heel wat afgeleden, maar we hebben gepoogd iets te bou wen waar alle bewoners plezierig in kunnen wonen. Als blijkt dat dat is gelukt kunnen we toch nog zeggen eind goed, al goed." Martijnse over handigde Schilling, Commijs en Smit een fotoboek met beelden van de dag dat de eerste spade voor de bouw de grond in ging. Bij die handeling was er door betrokkenen ook een bescheiden feestje gebouwd. Vergrijzen M. Zijm, vice-voorzitter van St. Jan, zei dat zijn bestuur dezelfde wensen had als de Stichting Bejaardenzorg. „We wilden graag bejaardenwoningen in onze buurt om onze faciliteiten te kunnen laten benutten door onze bu ren", aldus Zijm. Texel vergrijst en Zijm verwacht over tientallen jaren een gro te vraag naar bejaardenwoningen. De scholen worden in de toekomst kleiner en de kans zou kunnen bestaan dat de voormalige landbouwschool aan de Beatrixlaan om die reden leeg komt te staan. Als dat gebeurt wist Zijm wel een oplossing. „Dan moet de gemeente nog maar eens aan de be hoeften van bejaarden en ons tehuis denken." Lees verder pagina 2 H. Martijnse (rechts) van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten overhandigt fotoboeken van de bouw aan de gemeenteambtenaren Jan Commijs en Maarten Smit.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1