Cjrocn TwartsJ'exeUhet aatste inspraak op e/a tien otab eieid Koger jeugdwerk in ex-kleuterschool Hoge waterstand door storm EDEPUTEERDEN HOUDEN „REGIOBERAAD" stegen TESO-vervoer oktober Vat je ver haalt lekker Show van diverse vleessoorten en vleesgerechten Rijk betaalt oliebestrijding Diefstal portefeuille College kiest voor Roggeslootweg Kinderpostzegels in postkantoor Wie betaalt de huur? Green-Zwart Hoop. iRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.030 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, losterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. jvertenties, abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, «(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. CDA-gedeputeerden H.W. Korte en W.T. van Gelder, komen vrijdag len) naar Texel om de laatste provincievoorstellen voor begrenzing de relatienotagebieden op Texel te bespreken. Een dergelijk bezoek „regioberaad". Voor deze vergadering zijn ook uitgenodigd de sta- jden die zitting hebben in de provincieale commissies die zich over problematiek zullen buigen. Het bezoek aan Texel duurt bijna de he- g, de „overkantse" bestuurders zullen samen met het college en de ieerst een rondrit over het eiland maken. jezelschap uit Haarlem wordt ver door de op Texel van de infor- (bijeenkomsten bekende ir. G.H. ing. Om 11.00 uur komt de dele- aan op de veerhaven, daarna een rit per bus naar het iberg-gebied, van 12.30 tot 14.00 vordt geluncht in hotel De Linde- Tussen 14.00 en 17.00 uur wor- andere in de relatienota ge ide gebieden bezocht. Dan ein de excursie in hotel De Pelikaan, het regioberaad begint om 20.00 die vergadering is de volgende da opgesteld. Na de opening Korte, voorzitter van de provinci- ommissie voor land- en tuinbouw. Van Gelder een toelichting op in. Deze gedeputeerde is voor van de commissie voor natuur- ndschapsbescherming en open- lecreatie. Helming gaat dieper in et schetsontwerp voor het te voe- eheer, dat ook al tijdens de drie natiebijeenkomsten ter sprake is est. Deze ambtenaar is hoofd van ureau Beheer Landbouwgronden bordholland. Na de pauze volgt de issie en de vergadering wordt af- met een rondvraag. Omdat deputeerden de voorstellen nog f,ember in de beide commissies bespreken zijn de statenleden Izijn van die commissies ook uit- heeft de afgelopen maand merkelijk meer auto's en cara- vervoerd dan in oktober vorig Niet alleen in de herfstvakan- het vervoersaanbod groter, periode daarbuiten. srden 42.137 personenauto's ver wat een stijging is van 7,78%. aantal vervoerde vrachtauto's steeg met 10,28%, de caravans met 47,5%, de aanhangwagens met 23,78%. Alleen het vervoer opleggers en bussen zakte, nl. respectievelijk 5,02 en 7,25%. de hele linie naar eenheden gere- was er sprake van een stijging 'oen goed stukje vlees hoeft u ech- fet zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij, lu van eigen slacht een keur aan Ükheden, waaronder de tot in alle ®n van ons land beroemde deesgerechten. Vrijdag en zaterdag: Kom langs en proef onze vleesgerechten, frankje en hapje staan voor u klaar. Ber het eens. Den Hoorn is dich- 'ij dan u denkt. 02226) 252. genodigd om de vergadering bij te wo nen. Als het goed is zullen dus alle provinciale politici die nauw betrokken zijn bij de meningsvorming van de pro vincie aanwezig zijn. Het is nog niet bekend of er tijdens het bezoek acties te verwachten zijn. Wel zullen tijdens het beraad diverse insprekers brieven presenteren namens groepjes boeren die in een bepaald ge bied wonen en werken. Verschil De voorstellen van de provincie ver schillen nog weer van de laatste ver sie, die in mei van dit jaar werd gepre senteerd. Op het eerste gezicht lijkt het of de provincie zo'n 46 ha van haar boodschappenlijstje heeft ge schrapt, maar dat beeld is enigszins vertekend. Zo staat Waalenburg voor 90 hectare op de reservaatlijst van aan te kopen gronden, tegen 105 hectare in mei. Tien hectare bleek echter al aangekocht te zijn en zal dus wel als reservaat gebruikt worden. Het betreft hier een perceel ten zuiden van de Westerkolk, dat al in het bezit bleek te zijn van de Kuiperstichting en daarmee eigenlijk van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Een onge veer vijf hectare groot perceel ten zuiden van de Wegeswaal is van de reservaatlijst afgevoerd omdat het in gebruik is als „huisperceel". Dat is een stuk land dat grenst aan de boerderij die het in gebruik heeft. Dergelijke percelen worden altijd zeer intensief gebruikt en daardoor komen ze niet in aanmerking als reservaat. Bij Dijkmanshuizen zakt het aantal re servaathectaren van 6 naar 3 en niet van 5 naar 2 zoals in het provinciale staatje is vermeld. Een woordvoerder van de provinciale planologische dienst vertelde dat de gemeente erop gewe zen had dat drie (en niet twee) hectare van de Leemput als reservaat stond aangetekend. Het gaat hier, aldus de provinciale ambtenaar, echter om een echt natuurgebied en dat hoeft niet onder de relatienota. Het aan te kopen stuk van drie hectare dat over blijft ligt direct ten zuiden van de Leemput. Bij het Hogeberg-gebied staat acht hectare minder op de lijst „aan te ko pen voor reservaat". Dat komt voor een deel door het uitsluiten van een volkstuintjescomplex en voor een deel door het verbeteren van rekenfouten die in een eerder stadium waren ge maakt. Het aantal hectaren beheersge bied nam hier toe met vijf. Een in het staatje nog niet verwerkte wijziging is de tien hectare die onlangs werden aangekocht. Bij de Bol tenslotte verdwijnt 15 hecta re beheersgebied. Het betreft hier een stuk land ten westen van het Zwin. Langs dat perceel loopt een hoogwa- tersloot waardoor een voor het behoud van de daar aanwezige natuur noodza kelijke grondwaterstand wordt gegaran deerd. Een beheersovereenkomst is dus niet meer nodig. Samenvattend kan gezegd worden dat voor reservaat nog ongeveer 230 hec tare voor aankoop in aanmerking komt, er is al ongeveer 490 hectare verworven. Nog ongeveer 136 hectare komt in aanmerking voor beheersovereenkomsten Vrijwillig Het relatienotabeleid mag na de laatste informatieronde en de daaruit voortge komen publiciteit bekend worden ver ondersteld. De uitgangspunten, de vorm van het beheer en de vergoedin gen zijn daar al uitgebreid besproken. Opvallend is dat in de stukken het woord „vrijwilligheid" na „relatienota" het meest gebruikte zelfstandige naamwoord is. Kennelijk is er de pro vincie veel aan aangelegen om de be trokkenen er toch vooral van te door dringen dat er niets onder dwang tot stand zal komen. Een belangrijke vraag die in de infor matieronde naar voren kwam zal waar schijnlijk vrijdagavond ook niet beant woord worden: de invloed van de Texelse droogteperiode op de hoogte van de beheersvergoedingen. De tech nisch economische werkgroep die daar mee bezig is moet nog een keer bij el kaar komen. Als een kustgemeente wordt ge confronteerd met het aanspoelen van grote hoeveelheden olie, zal voor het opruimen daarvan worden gezorgd door Rijkswaterstaat die ook de kosten draagt. Aldus is door minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat meegedeeld bij de opening van een symposium over oliebestrijding dat vorige week in de technische hogeschool van Delft werd gehouden. Het bestrijden van kleine olieverontreinigingen blijft een verant woordelijkheid voor de betrokken gemeente. Uit een kleedkamer van sporthal Ons Genoegen werd dinsdagavond een zwart leren portefeuille gestolen. In de portefeuille zat ^10,rijbewijs, betaalpas en legitimatiebewijs. De ei genaar is een 21-jarige Texelaar. De ontsluitingsweg van de Post weg naar het recreatieterrein De Krim moet Roggeslootweg gaan heten. Dat heeft het college beslo ten na weging van enkele straat naamsuggesties. Aan de gemeen teraad zal gevraagd worden de naam Roggeslootweg goed te keuren. Het gemeentebestuur kreeg naast deze naam de volgende suggesties: Duin weg, Sir Robertsweg, Duinpad, Bos en Duinweg en Krimbosweg. Camping -De Krim sprak een voorkeur uit voor de naam Duinweg, omdat die naam aangeeft dat het recreatieterrein ge deeltelijk in de duinen ligt. Die sug gestie is afgewezen door het college omdat de Texelse straatnamen onder ling zo min mogelijk op elkaar moeten lijken. Texel heeft al een Duinreep en Duinroosstraat en bij Bos en Duinweg is verwarring mogelijk met de bestaan de Bosrandweg. Datzelfde geldt volgens B en W voor de suggestie Krimbosweg dat teveel lijkt op de nabij gelegen Krimweg. „Onze voorkeur gaat uit naar Rog geslootweg omdat deze sloot vlakbij de weg ligt en er is geen klankver wantschap met andere weg- of straatnamen". Vanaf woensdag 13 november wordt in het postkantoor van Den Burg de jaar lijkse kinderpostzegelactie gehouden. In het kantoor is van 8.30 tot 18.00 uur een kraam van het plaatselijke co mité kinderpostzegels waar men de ze gels voor het goede doel en een uitge breid assortiment wenskaarten kan kopen. Het thema van de postzegelactie is „Kind en verkeer" en de afbeeldingen op de zegels laten zien hoe kinderen in het verkeer in de knel kunnen komen. De waarden van de serie kinderzegels zijn 50 25 cent, 60 20 cent, 65+20 cent en 70 30 cent. Het college wil de voormalige kleuterschool van De Koog voor een dag per week verhuren aan de sectie jeugd- en jongerenwerk voor het houden van jeugdactiviteiten. Met deze beslissing komt het ge meentebestuur in aanvaring met peuterspeelzaal De Kooterkeet die het gebouw twee ochtenden per week huurt. Het bestuur van de Kooterkeet is van mening dat de huur van de sectie in de peuterspeelzaal-kas moet vloeien. Een mening waarom het college hartelijk moet lachen. De Kooterkeet betaalt f2120,— huur per jaar. De kosten van verwarming en licht komen voor rekening van de ge meente. Het exploitatietekort van de voormalige kleuterschool bedraagt jaar lijks ruim 12 mille en de aanvraag van de sectie jeugd- en jongerenwerk om het gebouw twee dagdelen per week te mogen huren werd dan ook met in stemming begroet. De sectie moet hiervoor f2700,— per jaar betalen. Zo wel de peuterspeelzaal als de sectie jeugd- en jongerenwerk hebben het college in een brief gevraagd of dat huurbedrag in mindering kan worden gebracht op de huur die de speelzaal betaalt. Dat zou dus betekenen dat de peuterspeelzaal geen huur meer hoeft te betalen en zelfs f580— toe krijgt. Onduidelijk Volgens de peuterspeelzaal is het huur contract zodanig opgesteld dat niet duidelijk is hoeveel uur de club over het gebouw mag beschikken. Dat laatste wordt toegegeven door B en W. „De huurovereenkomst is inder daad niet duidelijk, maar de praktijk heeft anders geleerd", aldus het colle ge. B en W hebben besloten dat de sectie het gebouw rechtstreeks van de gemeente huurt en dat de peuterspeel zaal geen aanspraak kan maken op een vergoeding wegens medegebruik. Als de peuterspeelzaal hiermee niet ak koord gaat zal de gemeente de huur opzeggen en kan het gebouw „onder nieuwe voorwaarden", met vermelding van de dagdelen die men wil huren, opnieuw verhuurd worden. Kosten In het ambtelijk advies komt ook de vraag aan de orde wie de huur voor de sectie gaat betalen. Dorpsgericht jeugdwerk kan aanspraak maken op 100% subsidie in de huisvestings kosten en 25% in de uitvoerings kosten. Voorgesteld wordt hiervoor ruimte te scheppen in de gemeentebe groting van volgend jaar, mede omdat verenigingssubsidies in de toekomst („in het licht van de taakscheiding tussen gemeente en Welzijnsstich- ting") vaker rechtstreeks door de ge meente zullen worden uitgekeerd. De afdeling financiën is het daar niet mee eens en vindt dat de Welzijnsstichting de huur moet subsidiëren uit de post onvoorzien van de stichtingsbegroting, „gezien de relatie van de verenigingen met de stichting". Het college heeft over de vraag wie de huur moet subsi diëren nog geen standpunt ingenomen. De felle noordwesterstorm heeft dinsdag en woensdag voor hoge waterstanden rond het eiland ge zorgd. De stand kwam woensdag morgen om kwart voor elf op 218 cm boven NAP bij Texels noordkop en toen stond er op de kade in de haven van Oudeschild 70 centime ter water. De haven veranderde daardoor in een kleine binnenzee met klotsend water tegen de dijk. Rijkswaterstaat, het waterschap en de gemeente Texel stelden dinsdagnacht een beperkte dijkbewaking in, iets dat overigens niet gebeurt wegens gevaar voor overstroming. „Sinds de dijken op deltahoogte zijn is het eigenlijk nooit kritiek meer", aldus Siebeling van Rijkswaterstaat. De beperkte dijkbewaking was vooral nodig voor het in de gaten houden van de duinen en de noordkop. Daar heeft de storm met het hoge water ook enige schade aangericht. Van de laaggelegen zandvlakte tussen De Cocksdorp en de vuurtoren verdwenen alle door RWS geplaatste rietschermen in zee. Die schermen waren geplaatst om wind en zand duinen te laten vormen. Dinsdag en woensdag werd de groot ste duinafslag gemeten tussen paal 8 en paal 9: twee Tot vijf meter. Ook bij paal 14 en 15 ontstond schade aan rietschermen. In het zandsuppletiege- bied van paal 18 tot 20 werd een af slag gemeten die varieerde van één tot negen meter. Dit betrof geen duin afslag maar het terugnemen van zand door de zee dat daar afgelopen zomer was gedeponeerd. Bovenstaande foto maakten we woensdagmiddag op de haven van Oudeschild. De helft van de kade stond toen nog enkele tientallen centi meters onder water. In tegenstelling tot verhalen die de ronde deden, is de Teso-bootdienst niet gestoord geweest. Het zag er 's morgens wel even naar uit dat het af meren van de schepen als gevolg van de hoge waterstand onmogelijk zou worden, maar zover kwam het niet. Op de afgelopen begrotingsvergade ring kan met zowel voldoening als spijt worden teruggezien. Voldoening om dat het nu eindelijk tot alle fracties lijkt te zijn doorgedrongen dat Texel zich op korte termijn grote offers moet ge troosten om de recreatie te redden en spijt over het feit dat dit zo lang hepft moeten duren. Het is goed dat ieder een zich realiseert dat vier jaar geleden ook al duidelijk was dat het met het toerisme niet goed gaat en dat een verdere negatieve ontwikkeling daarvan een onvoorstelbaar ernstiger bedrei ging is voor de economie van Texel dan de groene nota's. Het verzet daar tegen werd volkomen ten onrechte tot inzet van de verkiezingen gemaakt en de raad heeft er zich bij herhaling be lachelijk mee gemaakt. Met a/s tra gisch dieptepunt de profielschets-eis dat de nieuwe burgemeester geen groene sympathieën mag hebben. Als ook maar een deel van de energie, koppigheid en fantasie die de afgelo pen vier jaar aan de groene nota's is besteed, naar het recreatieprobleem was gegaan, zouden we nu niet zo diep in die negatieve spiraal zitten. Hoeveel kostbare tijd er verloren is ge gaan kwam in de discussie van don derdag terloops maar duidelijk naar vo ren. Er wordt nu voldoende geld uitge trokken voor promotie maar bij voor baat staat vast dat die promotie een beperkt rendement zal hebben omdat we niets" hebben om reclame mee te maken. Het was heel slim van we thouder Klaas Barendregt om eraan te herinneren dat we immers het mooie Texel hebben om te promoten, maar iedereen weet dat Texel buiten de zo mer onvoldoende aantrekkelijk is om er een zodanig groot aantal mensen heen te krijgen, dat hieruit de beoogde blij vende werkgelegenheid voortvloeit. Zonder een niet van het weer afhanke lijke trekpleister van allure, zoals het veelbesproken zwemparadijs, lukt het niet. Waarbij meteen moet worden ge waarschuwd dat Texel er met dat zwemparadijs alléén ook nog niet is. Een rééks elkaar versterkende maatre gelen (die niet eens allemaal geld kosten) is nodig om het eiland zodanig aantrekkelijk te maken dat een blijven de gastenstroom gewaarborgd is. Als op de juiste wijze met prijs en kwaliteit wordt gewerkt, zal de recreant niet al leen in voor- en naseizoen Texel willen opzoeken maar ook in de thans stilste perioden zoals november en februari. Elders in het land is bewezen dat dit mogelijk is. Texel heeft zelfs enkele troeven in handen om een extra sterke concurrentiepositie te kunnen opbou wen en waarmee bepaalde nadelen zo als de prijs van het bootkaartje kunnen worden gecompenseerd. Die troeven zijn onder meer het exclusieve eiland- karakter, de bestaande natuurliike schoonheid en de goede bereikbaar heid per auto. Die combinatie kan el ders waarschijnlijk niet worden gebo den. Die bestaande kwaliteiten zullen zeer wervend blijken te zijn a/s de nog ontbrekende voorzieningen worden toegevoegd. Alle aantrekkelijkheden van het eiland vormen een ketting, waarvan de kracht wordt bepaald door de zwakste schakel. Momenteel stelt het bureau Oranjewoud vast welke de zwakke en de ontbrekende schakels zijn en intussen zal de gemeenteraad bereidheid moeten ontwikkelen om straks flink in de buidel te tasten. De consequentie daarvan zal een forse verhoging van een of meer plaatselijke belastingen zijn. Hei is te hopen dat alle politieke partijen de moed zullen opbrengen om dat de komende maan den aan hun kiezers duidelijk te maken. Tenslotte nog iets om over na te den ken: Het kleine Ameland staat op het punt een acht miljoen gulden kostend zwemparadijs te stichten waartoe de gemeenteraad van dat eiland al zeer geruime tijd geleden zélf met initiatief heeft genomen en er vorige week twee miljoen gulden voor beschikbaar heeft gesteld om een sluitende exploi tatie mogelijk te maken.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1