in het kart- ^wartsjexels aardige oppositie egen relatienota Groen november in Statencommissie Paarden ongedeerd uit gekantelde vrachtwagen Stemmen bij volmacht in VVV vergadering „Stadspost" ook op Texel TX 21 verkocht naar Ierland Inesscentrum (geheven Gedeputeerde legt eerste steen ÉRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.031 DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398. van Dorpszicht verraste vriend en vijand door zestig hectare reservaat „aan te bieden". stellen die sinds 1975 de revue pas seerden. Daarbij staat dat de natuur beschermers in 1977 op Texel ongeveer 900 ha als relatienotagebied aan wil den merken. „Dat is je reinste koop mansgeest, hoger vragen om dat te krijgen wat je wilt", aldus Eelman, die echter lik op stuk kreeg van voorzitter H.W. Korte, die ook voorzitter is van de statencommissie voor land- en tuin bouw; Daarom hebben de boeren ze ker zo wéinig hectares voorgesteld." Eelman was één van de insprekers die er op wezen dat het aandeel reservaat in het geheel steeds meer was ge groeid. Bovendien constateerde hij dat het areaal natuurgebied op Texel in de ^afgelopen jaren, onder meer door de aanleg van de nieuwe zeedijk, aanmer kelijk was toegenomen. Over de rotganzenboerderij Zeeburg merkte hij op dat hier geen sprake is van een reservaat, maar van een agra risch bedrijf met rotganzenopvang. Een opmerking die later Dieter Stoll ook nog zou maken. Eelman vroeg verder nog eens om de uitdrukkelijke toezegging dat BBL en natuurbescher mingsorganisaties buiten de straks vastgestelde grenzen geen grond meer zullen aankopen. Die garantie kreeg hij van Korte. Kunstmest trekkelijkheid van het Zwin als hoog- watervluchtplaats voor steltlopers bestreed Vlaming: ,,Dat is alleen vlak bij de molen. Verder gaan ze niet langs het Zwin zitten omdat daar een dijk langs ligt en dan hebben ze niet genoeg uitzicht waardoor ze zich on veilig voelen." Vlaming voorspelde dat als er meer opvang van smienten en rotganzen in het gebied zou gaan plaatsvinden, het gauw gedaan zal zijn met de zeldzame orchideeën, omdat de meststoffen van deze vogels te veel stikstof in de grond brengen. Hij pleitte om de huidi ge situatie in stand te houden, in het belang van de voortzetting van zijn be drijf én in het belang van het natuurgebied. Cees Hin sprak namens het gebied rond Dijkmanshuizen. Ook Hin had twijfels over de voordelen van de voor gestelde begrenzing voor het natuur beheer. Hij wees erop dat zijn familie een historie als ,,beheersboer" heeft en dat het volgens hem zeer goed mo gelijk is om naast elkaar moderne landbouw en natuurgebied te hebben. Voor de vogels is het zelfs wel prettig omdat die modern bewerkte gronden prefereren. De noodzaak van een buf ferzone achtte hij dus niet aanwezig en daarmee is ook het aanwijzen van beheersgronden rondom de reservaten bij Dijkmanshuizen zinloos. Jan Kikkert bestreed namens de Hogeberg-boeren Lees verder pagina 2 Er blijken misverstanden te zijn inzake de mogelijkheid om bij volmacht te stemmen in de buitengewone leden vergadering van de VVV, vanavond in De Lindeboom. Er wordt daarom door de VVV op gewezen dat een lid dat zelf verhinderd is de vergadering bij te wonen een ander lid kan machtigen, door het uitschrijven van een machti ging. De gevolmachtigde moet deze machtiging dus kunnen tonen tesamen met de lidmaatschapskaart van de op drachtgever en de eigen lidmaatschapskaart. Een belangrijke conclusie die uit het bovenstaande moet worden ge trokken is dus dat het bijv. NIET mogelijk is dat een vrouw die als VVV-lid is ingeschreven, haar echt genoot machtigt, tenzij die echtge noot zelf ook lid is. Sinds gisteren functioneert ook op Texel „stadspost". Voor een be langrijk lager tarief dan door de PTT wordt berekend kunnen parti culieren en zakenlieden post ver zenden via de stadpostdienst Den Helder, die bezorgt in de provincies Noordholland en Utrecht. De stadpost wordt op Texel behartigd door de 23-jarige Remco de Beer (Ou dedijkje 39, telefoon 02228-918) die daarmee een eind heeft gemaakt aan zijn werkloosheid. In dienst van stadspost Den Helder zorgt hij onder meer voor het dagelijks lichten van de bussen. Particulieren die van stadspost gebruik willen maken voor het verzen den van poststukken kunnen in alle dorpen, behalve De Waal, stadpostze- gels kopen en de daarmee gefrankeer de stukken op hetzelfde adres in de bus doen. De bussen staan in de vol gende winkels; Langeveld de Rooij in Den Burg, Holymarkt in De Cocks- dorp, Maas Supermarkt in De Koog, „De Pepermolen" in Oosterend en de Goënga-winkels in Den Hoorn en Oudeschild. Bedrijven die met de stadspost willen werken, werken niet met zegels maar met stempels en zijn hierover reeds door de stadspostdienst benaderd. En kele tariefvoorbeelden: gesloten brief 55 cent, open brief 45 cent en een brief- of ansichtkaart 40 cent. De TX 21 „Pieter van Aris" is ver kocht aan een visser uit Dublin, waar het schip zal gaan varen on der nummer D21 of D211. Pieter van der Vis, de Texelse eigenaar is momenteel mee om het schip naar Dublin te varen en om bij de eerste dagen vissen te zijn. Van der Vis heeft het schip altijd gebruikt voor de bokkenvisserij. Hij heeft er lange tijd met zijn va der op gevaren. Het schip bood werk aan vijf man. De schipper is nu op zoek naar een ander schip dat wat groter moet zijn, een me ter of 36 lang en omstreeks 1500 pk. Daarmee gaat hij dan met de zelfde mensen varen. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild. tel. (02220) 5393 jdvertenties. abonnementen, etc 'J De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. t zozeer door het inbrengen van nieuwe standpunten als Idoor het waardig en met kracht naar voren brengen van is bekende argumenten hebben de tegenstanders van het tienotabeleid vrijdagavond in hotel De Pelikaan ingespro- lop dat beleid. Gedeputeerde Staten organiseerden een gioberaad" waarbij ook de statenleden aanwezig waren deel uitmaken van de commissies die straks op 25 no- iber GS moeten adviseren over deze problematiek. De «vezige gedeputeerden Korte en Van Gelder wekten ech- niet de indruk tot een standpuntsverandering bereid te aar gaat het om. Het college van ïputeerde Staten moet advies uit- gen en niet provinciale staten. Dat is wordt hoogst-waarschijnlijk de minister onverkort overgeno- 20 is het tenminste tot nog toe geweest. Het lijkt er op dat het ste meningsverschil over de rela- ta gaat over de begrenzing van abieden en niet over de invulling beheersovereenkomsten. De pro- a heeft in het kader van goed af- nde reservaats- en beheersgebie- voor begrenzingen gekozen waar soms ook goede landbouwgrond leen bijzonder biologisch belang genwoordigt binnen de relatieno- ozen komt te liggen. De belang ende boeren zijn het daar niet eens. Om het onmogelijk uit te en areaal landbouwgrond op Texel log kleiner te laten worden, plei- ijvoor een „werkelijke" begren- ■vaarbij de omstreden gronden ide nota vallen. 'am ook protest tegen de ver- fitnesscentrum Texel is in- id vandaag gesloten en opge- (i. Eigenaar Marien van der heeft er geen tijd meer voor ogingen om het bedrijf door ander te laten voortzetten, zijn gelukt. der Slikke nam het Fitnesscen- anderhalf jaar geleden over van 'richter René Giljou. fband met andere activiteiten (on tere als directeur van Sporting fe in het artikel 11 gebied van De een overdekt zwembad wil stich ten hij de laatste tijd onvoldoende (cht aan de zaak besteden. Het w aan de Julianastraat is eigen- van de Baptistengemeente Texel at na een interne verbouwing nu aat gebruiken voor de wekelijkse fin en andere kerkelijke activitei- an der Slikke kon voor het run- an het centrum wel een opvolger I, maar die zou het centrum dan (n onderbrengen in een ander ge en dat was op korte termijn niet ftbaar, zo bleek onder andere bij 9 met de gemeente. schuiving in het karakter van de rela- tienotagebieden. Ging het eerst om veel beheersgebied en een klein deel reservaat, nu is dat omgedraaid. Me vrouw B.L.J. van Leeuwen, inspecteur voor Noordholland en Utrecht van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, gaf aan waarom dat was: „Wij kunnen alleen grond aankopen in reservaten, dat is het provinciale beleid waar wij ons bij aansluiten. Daarom zijn soms ook gronden tot reservaat aangewezen waar wij in de toekomst de natuurlijke waarden weer willen herstellen, terwijl het nu nog gewone landbouwgrond is. Als dat niet door gaat wordt ons de mogelijkheid ontno men nog grond aan te kopen". Geen dwang Wim van Gelder, CDA-gedèputeerde, vatte de relatienotahistorie nog eens samen. Hij stelde dat een versnipperde begrenzing van beheers- en reser vaatsterreinen op den duur de instand houding daarvan zou aantasten. Ook benadrukte hij nog eens dat er niets onder dwang tot stand zou komen. „Verkopen is uw eigen individuele beslissing en u bent vrij om dat te doen of te laten. U kunt naar de Fle- vopolder als u dat wilt, u kunt uw grond aan het bureau beheer land bouwgronden verkopen. Dat hangt al lemaal van uw eigen inzichten af." Van Gelder meende dat er genoeg gelegen heid tot inspraak is geweest en ge noeg informatie naar het eiland was gekomen. „Ik vertel dit verhaal met enige aarzeling, er is al veel gepraat en we hebben naar alle geluiden ge luisterd. De weerslag daarvan vindt u in het beleid." Het hele betoog van Van Gelder, die voorzitter is van de commissie natuur- en landschapsbescherming, was een herhaling van al eerder naar buiten ge- De bouw van het nieuwe verzorgings huis van de stichting „Samen Eén- Gollards" aan De Zes gaat donderdag 21 november a.s. officieel van start. Gedeputeerde C. Korver legt om 15.15 uur 's middags de eerste steen in aan wezigheid van tal van genodigden. De feestelijke bijeenkomst wordt voortge zet in hotel De Lindeboom. Jan Kikkert pleitte voor het voorstel van de standsorganisaties. Naast hem Helming en Korte.' komen provinciale standpunten. Dat gold ook voor het betoog van ir. G.H. Helming, hoofd van het bureau beheer landbouwgronden. Helming ging nog even in op de koopplicht en het optie- recht in reservaatsgebieden van zijn bureau: „Tegenover de plicht die wij hebben om uw grond te kopen voor een prijs alsof er geen beheersovereen komst op zou liggen, staat ons recht om eerste koper te zijn als u van de grond af wil. In beheersgebieden bestaat alleen een meldingsplicht als u de grond wil verkopen". In beheersge bieden bestaat, voor alle duidelijkheid, echter niet de koopplicht van het BBL Daar is vrije verkoop dus de enige mogelijkheid. Insprekers De rij van insprekers werd geopend door Klaas Eelman namens de geza menlijke standsorganisaties. Eelman wees erop dat er wel wordt gestreefd naar een goede beheerbaarheid van de natuur, maar dat daarbij minder wordt gelet op de beheerbaarheid van de landbouw. Hij vertelde dat de in de re latienota opgenomen „normale" land bouwgronden als zodanig in gebruik zullen blijven, omdat ze daarvoor no dig zijn. Er is dus geen kijk op dat daar beheersovereenkomsten voor gesloten worden en dan kunnen ze in de visie van de agrarische organisaties ook maar beter buiten de relatienota gehouden worden. Eelman had kritiek op de late verzen ding van de stukken: die vielen pas op 6 november bij de betrokkenen in de bus. Hij ging nog even in op de ver strekte gegevens over de diverse voor- Cees Vlaming van De Bol ging gede tailleerd in op het natuurbeschermings- beleid in zijn omgeving: „In de stuk ken van de provincie wordt bijna ly risch geschreven over de plantengroei in het 42 ha grote reservaat „Drijvers vogelweid De Bol" maar voor zeker zeven ha gaat dat niet op. Daar laat de vereniging tot Behoud van Natuur monumenten namelijk kunstmest strooien om het gras aantrekkelijk te maken voor de rotganzen maar daar mee gaat die plantengroei wel weg." Vlaming ging nog verder, hij vertelde dat de kluten graag broeden op bouw land, waar aardappelen of bieten staan en dat ze op het gebied afgekomen zijn omdat hij jaarlijks een paar hectare van deze produktiegewassen inzaait. De vereniging ging daarna ook ploe gen maar de vogels gingen daar vol gens Vlaming niet zitten. Wel streken ze later neer in het Wagejot. De aan- Zondagavond rond half acht raakte een vrachtwagen van de Oosteren- derweg en kantelde ter hoogte van 't Hooge dwars over de rijbaan. De bestuurder, een 42-jarige Oosteren- der, kon met zijn 18-jarige zoon de cabine van de vrachtwagen verlaten. In de vrachtwagen lagen twee tuig- paarden, die door de eigenaar en omstanders snel konden worden be vrijd. De paarden waren ongedeerd. De Oosterender reed richting Oosterend en kwam met zijn voorwiel in de zachte rechterberm terecht. De stuurcorrectie die werd aangebracht hand blijkbaar een averechts effect want de wagen kantel de aan de linkerzijde van de rijbaan en schoof enkele meters door. De bestuurder raakte gewond aan zijn gezicht en zijn zoon bleef ongedeerd. De twee paarden konden vrij snel uit hun benarde positie worden bevrijd en wer den door de bestuurder lopend naar Oosterend gebracht. De dieren maken het, aldus de eigenaar, goed en leken zondagavond niet geschrokken van het ongeluk. Op de foto de gekantelde en zwaar beschadigde vrachtwagen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1